Automatické nastavení rychlosti ventilátoru v závislosti na teplotě

Regulátor otáček ventilátoru: typy zařízení a pravidla připojení

Ventilátor je jedním z nepřehlédnutelných, ale nesmírně důležitých spotřebičů, které pomáhají vytvářet příznivé prostředí pro práci, odpočinek i příjemnou zábavu.

Bez ní nemohou fungovat počítače, ledničky, klimatizace a další spotřebiče. Regulátor otáček ventilátoru slouží k maximalizaci účinnosti jednotlivých jednotek.

Zde je přehled regulačních orgánů, jejich fungování a činnosti. Popisujeme také, jak zařízení sestavit vlastníma rukama a co k tomu potřebujete.

Regulátor ventilátoru s teplotním čidlem

Jak víte, ventilátor v počítačových zdrojích formátu AT se otáčí s konstantní frekvencí bez ohledu na teplotu vysokonapěťových tranzistorů. Napájecí zdroj však ne vždy dodává do zátěže maximální výkon. Spotřeba energie je nejvyšší při zapnutí počítače a nejvyšší při intenzivním přenosu na disk.

Chcete-li snížit opotřebení ventilátoru a celkovou hlučnost počítače, můžete použít automatický regulátor otáček ventilátoru, který je znázorněn na následujícím obrázku. Jako teplotní čidlo slouží germaniové diody VD1-VD4, zařazené v opačném směru do obvodu báze složeného tranzistoru VT1VT2. Volba diod jako senzoru je dána tím, že závislost zpětného proudu na teplotě má výraznější charakter než závislost odporu termorezistorů. Skleněné tělo těchto diod navíc umožňuje obejít se bez dielektrických distančních vložek při instalaci na chladič napájecích tranzistorů.

automatické, nastavení, rychlosti, ventilátoru, závislosti, teplotě
 • 2 bipolární tranzistory (VT1, VT2). KT315B a KT815A.
 • 4 diody (VD1-VD4). D9B.
 • 2 rezistory (R1, R2). 2 kOhm, resp. 75 kOhm (výběr).
 • Ventilátor (M1).

Je třeba poznamenat, že počet diod teplotního čidla závisí na statickém poměru přenosu proudu složeného tranzistoru VT1, VT2. Pokud je oběžné kolo ventilátoru v klidu při odporu rezistoru R2 uvedeném na obrázku, při pokojové teplotě a zapnutém napájení, je třeba zvýšit počet diod.

Je nutné zajistit, aby se po přivedení napájecího napětí začal otáčet rovnoměrně s nízkou frekvencí. Samozřejmě, pokud se čtyřmi diodami snímače bude rychlost mnohem vyšší, než je požadováno, měl by se počet diod snížit.

Zařízení je namontováno v napájecím krytu. Vývody stejnojmenných diod VD1-VD4 jsou připájeny k sobě, přičemž jejich pouzdra jsou umístěna v jedné rovině blízko sebe. přilepte BF-2 (nebo jiné tepelně odolné lepidlo, např. epoxidové) na chladič vysokonapěťových tranzistorů ze zadní strany. Transformátor VT2 s rezistory R1, R2 připájenými na jeho vývody a tranzistor VT1 je instalován s emitorovou svorkou v otvoru „-cooler“ na desce zdroje.

Nastavení zařízení se omezuje na volbu rezistoru R2. Dočasně jej nahraďte proměnným odporem (100-150 kOhm), zvolte takový odpor zavedené části, aby se při jmenovitém zatížení (chladiče napájecích tranzistorů jsou teplé na dotek) ventilátor otáčel s nízkou frekvencí. Aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem (chladiče jsou pod vysokým napětím)!) Teplotu můžete „měřit“ pouze dotykem při vypnutém počítači. U správně seřízeného zařízení by se ventilátor neměl spustit ihned po zapnutí počítače, ale až 2-3 minuty po zahřátí napájecích tranzistorů.

InsydeH20

U základních desek InsydeH20 je hluk počítače regulován automaticky. Na kartě „Konfigurace systému“ můžete změnit jeho provozní režim z automatického na trvalý. Pokud je aktivní možnost „Fan Always On“, bude ventilátor pracovat v nuceném režimu po celou dobu, jinak bude jeho režim standardní.

Na moderních deskách různých výrobců se nastavení ventilátoru většinou přenáší ze starého rozhraní. Ty jsou většinou ve stejných záložkách a sekcích: „Power“, „Hardware Monitor“ nebo jen „Monitor“. Zde najdete již dříve popsané parametry pro inteligentní přepínání provozních režimů zařízení: „Q-Fan Control“, „CPU Fan Setting“ atd.д. Stejně jako funkce ručního doladění, pokud zvolíte hodnotu profilu, který má být přizpůsoben, přičemž v závislosti na teplotě se tato hodnota zvýší nebo sníží. Všechna nastavení v moderních grafických rozhraních jsou si poměrně podobná, ale někteří výrobci ke svým základním nastavením přidávají speciální nástroj, který vizualizuje hodnoty parametrů chladiče. Různí výrobci základních desek mají pro tento firmware různé názvy. Například „Q-Fan Tuning“ nebo „Q-Fan Control“ od společnosti Asus, „Command Center“ od společnosti MSI, „Smart Fan 5“ od společnosti Gigabyte. Chcete-li nástroj používat:

READ  Robot pro domácí epilaci

  V nastavení UEFI vyhledejte jeden z výše uvedených názvů firmwaru a spusťte jej kliknutím na tlačítko.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci s vaším problémem.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12823 dalších užitečných pokynů. Přidejte si webové stránky Lumpics do záložek (CTRLD) a určitě vám budeme opět k užitku.

Popište, co nemůžete dělat. Náš specializovaný tým bude reagovat co nejrychleji.

EVGA Precision X1

Alternativou k softwaru MSI je nástroj pro jemné ladění grafické karty od společnosti EVGA, který je rovněž k dispozici zdarma na webových stránkách výrobce.

  Pro dosažení nejlepších výsledků se vyplatí stáhnout si samostatnou verzi. na stránce pro stahování najděte tlačítko „Precision Standalone“ a klikněte na něj.

Používá se stejně snadno jako jeho protějšek od MSI, ale je tu důležitý rozdíl: EVGA plně podporuje pouze grafické karty NVIDIA RTX a GTX 10, zatímco podpora starších GPU a zařízení jiných výrobců je omezená.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci s vaším problémem.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12823 dalších užitečných pokynů. Přidejte si webové stránky Lumpics do záložek (CTRLD) a určitě vám budeme opět k užitku.

Popište, co u vás nefunguje. Náš tým vám odpoví co nejdříve.

Argus Monitor

Argus Monitor je další monitorovací software s výkonnými funkcemi pro řízení rychlosti otáčení ventilátorů. Nástroj je uživatelsky přívětivý a funguje v ruštině, ale je zpoplatněn (30 dní používání zdarma).

Pro každou počítačovou komponentu podporovanou softwarem je k dispozici samostatná karta. Pokud potřebujete upravit rychlost otáčení chladiče grafické karty, přejděte na kartu „GPU“, na pravé straně grafu je rozevírací seznam. vyberte možnost „Manual control“ (zobrazí se okno s upozorněním, kde byste měli souhlasit s riziky dalších akcí), nastavte požadovanou rychlost otáčení chladiče v procentech a klikněte na tlačítko „Apply“:

Ventilátory připojené k základní desce (včetně chladiče procesoru) se ovládají v nabídce „Motherboard“. Podsekce „Controls“ v nabídce „Controls“. větrání.“. Pro každý jednotlivý chladič jsou k dispozici následující profily nastavení. Pokud například potřebujete nastavit ventilátor procesoru: v rozevíracím seznamu vyberte možnost „CPU Fan“. 1″ (v našem případě) také nastaví hodnotu „Ruční ovládání“, posuvníkem nastaví rychlost a stiskne tlačítko „Použít“. Totéž lze provést s libovolným volitelným chladičem.

Výše uvedené pokyny jsou nejjednodušší způsoby ovládání rychlosti ventilátoru z monitoru Argus. Software je však schopen převzít i řízení a automaticky měnit otáčky ventilátoru v závislosti na teplotě komponenty, kterou chladí. Nejprve nastavte proti názvu zařízení (ventilátor) položku „RPM control“. Stisknutím tlačítka „Curve“ otevřete další okno (křivka).

Otevře se další okno s pohyblivým grafem (křivkou). Posouváním bodů křivky ve svislém směru nastavíte rychlost chladiče a ve vodorovném směru nastavíte teplotu, při které program automaticky nastaví rychlost. Těchto bodů je celkem 7.

Podobným způsobem lze automatizovat ventilátor grafické karty nebo jakýkoli jiný ventilátor.

Řízení otáček chladiče procesoru

Jak víte, v počítačové skříni je často instalován více než jeden ventilátor. Podívejme se nejprve na hlavní proces chlazení, chladič procesoru. Takový ventilátor nejen cirkuluje vzduch, ale také snižuje teplotu díky měděným trubkám, pokud jsou samozřejmě k dispozici. Existují speciální programy a firmware základní desky, které umožňují zvýšit otáčky. Tento proces lze také řídit prostřednictvím systému BIOS. Podrobné pokyny k tomuto tématu naleznete v našem dalším článku.

READ  Plynový sloupec Žádná hlava horké vody

Pokud jsou při nedostatečném chlazení nutné vyšší otáčky, může snížení otáček snížit spotřebu energie a hluk vydávaný systémovou jednotkou. Tato kontrola se provádí podobně jako proces posilování. Nápovědu naleznete v našem samostatném článku. Zde najdete návod krok za krokem, jak snížit otáčky ventilátoru chladiče procesoru.

K dispozici je také řada specializovaného softwaru. SpeedFan je samozřejmě jednou z nejoblíbenějších možností, ale máme také seznam dalších programů pro nastavení rychlosti ventilátoru.

Pokud máte stále problémy s teplotou, může být problém způsoben například vyschlou termální pastou. Vyšetřování této a dalších příčin přehřívání procesoru

Regulátor otáček ventilátoru. jednoduché zapojení

Níže navržený obvod umožňuje jednoduchou regulaci otáček ventilátoru bez regulace otáček. V tomto zařízení byly použity tranzistory ruské výroby KT361 a KT814. Deska je konstrukčně umístěna přímo v napájecí jednotce na jednom z chladičů. Má přídavné sloty pro připojení druhého snímače (externího) a možnost přidat stabilizátor omezující minimální napětí přiváděné na ventilátor.

 • 2 bipolární tranzistory. KT361A a KT814A.
 • Stabilitron. 1N4736A (6.8В).
 • Dioda.
 • Elektrolytický kondenzátor. 10 uF.
 • 8 rezistorů. 1×300 Ohm, 1×1 kOhm, 1×560 Ohm, 2×68 kOhm, 1×2 kOhm, 1×1 kOhm, 1×1 Mohm.
 • Tepelný odpor. 10 kOhm
 • Ventilátor.

Deska regulátoru otáček ventilátoru:

Fotografie hotového regulátoru otáček ventilátoru:

Závěr a užitečné video

Jak připojit řídicí jednotku k ventilátoru. Příklad ukazuje tyristorový regulátor, ale princip zapojení vám pomůže pochopit algoritmus krokového zařízení:

Další dva způsoby připojení kanálového ventilátoru pomocí regulátoru otáček jsou popsány v následujícím videoklipu:

Díky stupňovitému řízení otáček ventilátoru je systém energeticky méně náročný, tišší a přesněji regulovatelný. Řídicí jednotka zajišťuje bezpečnost základního zařízení a prodlužuje jeho životnost. K tomu přispívá bezpečné spuštění, ochrana proti zkratu, přetížení, přepětí a podpětí.

Náklady na pořízení zařízení jsou kompenzovány úsporou nákladů na energii. Důležité je pouze sladit parametry regulátoru se servisovaným ventilátorem. Většina výrobců má odpovídající tabulky modelů, které můžete použít při nákupu. Není na škodu poradit se s vedoucím prodejny.

Máte k článku nějaké dotazy?? Zeptejte se našich odborníků a ostatních návštěvníků webu. níže uvedené pole pro zpětnou vazbu. Můžete se zde také podělit o své vlastní zkušenosti a teoretické poznatky a zapojit se do diskusí.

Regulátor otáček ventilátoru chladiče (z věcí, které jsem měl po ruce).

Dostal jsem desku DC/DC s PWM (Pulse Width Modulator) na časovači 555 a nápad použít stejnou PWM k ovládání ventilátoru chlazení motoru. Co přináší?1.Ventilátor se spouští plynule bez poklesů palubního napětí (čehož je dosaženo plynulou změnou napětí na snímači), což prodlužuje životnost ventilátoru.2.Závislost otáček ventilátoru na teplotě motoru.3.Stabilnější rozsah teplot motoru (udržuje se kolem 85 stupňů)

Řídicí signál odebíráme z obvodu teplotního čidla na přístrojové desce a z bezpečnostních důvodů tento systém zapojíme paralelně k běžnému systému(Potřebujeme však změnit systém. ventilátor se spíná pomocí “ „, potřebujeme, aby se ventilátor ovládal pomocí „-„)

Výsledkem úpravy obvodu podle našich požadavků je obvod regulátoru na časovači 555 pracující v režimu FIM (modulace s fázovým posunem) a tranzistory MOSFET ( spínač MOSPHET je v tomto obvodu zjednodušen, při vysokých proudech se velmi zahřívá):

Nedoporučuji ji jako konečnou variantu! Toto schéma je vhodné pouze jako ilustrace principu fungování. V procesu využívání jsme museli provést změny, které jsou popsány dále v textu (viz. 01.2019 Upozornění na slabá místa).

READ  Jak vyschnout dlouhé vlasy s fénem

Pro snížení zahřívání je třeba použít více mosfetů opakujících paralelně řetězec R3-VT1, počet tranzistorů závisí na výkonu ventilátoru 200W. dva tranzistory, 300W. tři tranzistory, při vyšším výkonu může být nutné zesílit výstupní kaskádu časovače 555:

Důležitý moment:pro rovnoměrné rozložení zatěžovacího proudu na mosfety používáme vodiče 1. 1,5 kV.Napájecí svorky mosfetů jsou stejně dlouhé a spojují je se společnými body obvodu.Vzhledem k tomu, že při práci ventilátoru v řetězci (baterie-ventilátor-regulátor-kryt „země“) teče značný proud (30 A), použijte v obvodu vodiče o průřezu nejméně 6 kv.mm a pro jistotu jsme do tohoto obvodu vložili 40A pojistku.vše sestavíme do pouzdra ze spínače zapalování motoru 402 a umístíme na levé křídlo motorového prostoru (požehnání spojovacího materiálu pro instalaci je běžné).

Nastavení: zahřejte motor na 85 stupňů a otočením odporu R7 spusťte ventilátor na poloviční výkon. Algoritmus činnosti zařízení je takový, že když teplota motoru stoupá, otáčky ventilátoru se zvyšují, když teplota klesá, otáčky ventilátoru se snižují. Je nutné provést další nastavení, aby se při 80-82 stupních ventilátor nezapínal.

PY.Viz. Praxe ukázala, že zařízení není zdaleka dokonalé a jeho účinnost závisí na stavu radiátoru (v případě, že přenos tepla radiátor „jako nový“, pak toto zařízení je docela schopen „srazit teplotu“ a standardní systém zapnout ventilátor bude fungovat velmi zřídka i v 30 stupňů tepla, dobře, v případě, že radiátor „unavený“, kromě hladkého zrychlení ventilátoru toto schéma nebude dávat nic víc), takže doporučuji používat tento „řemeslo“ pouze paralelně se standardním systémem ventilátoru.05.2015 ZávadaPři provozu došlo k oxidaci kontaktů „mínusového“ vodiče připojení k palubní síti. uši pouzdra komutátoru, klíče zamrzly v otevřeném stavu a ventilátor se určitě zkroutil na max.Jednotka nyní běží na vysoké otáčky. Vyčištění kontaktů a vytvoření spolehlivého „uzemnění“ vrátilo jednotku do normálního provozu, ale ne na dlouho. Příčinou poruchy je jeden z konektorů, viník se určí podle barvy jeho přehřátých kontaktů drain-source.

pokračovat v dalším rozvíjení tématu:

01.2019 Vyzdvižení slabých místJak se ukázalo, v obvodu je mnoho slabých míst, zkusme je opravit:

#Řízení MOSFETDokonce i nejpokročilejší verze čipu časovače 555 LMC55 je „pomalá“ pro řízení tranzistorů MOSFET. Jak se projevuje?. Tranzistory nepracují plnou rychlostí, takže se zahřívají a ztrácejí životnost, někdy až do poruchy

#Zlepšení reakce zařízení na změnu teplotyotáčky ventilátoru se nezvyšují tolik, jak bych si přál v původním návrhu.

nyní se otáčky ventilátoru zvyšují a snižují s větší intenzitou.Princip fungování: čím blíže je 5. rameno časovače k zemi, tím nižší jsou otáčky ventilátoru. A733 se používá jako komparátor, a jakmile napětí na snímači klesne pod referenční hodnotu (3.6V) se tranzistor začne otevírat, čímž se uzavře tranzistor na 5. rameni časovače, a ventilátor se začne otáčet. Nastavení prahu podle velikosti referenčního napětí. S referenčním napětím 3.Teplota chladicí kapaliny 6V udržovaná mezi 80-85 °C.

Aby bylo možné nastavit referenční napětí (takže v létě a v zimě nastavit jinou mezní hodnotu pro ventilátor), použijeme jako zdroj TL431. Pomocí rezistoru nastavte maximální prahové napětí. Maximální referenční napětí musí být nižší než 5 V, jinak je velmi pravděpodobné, že dojde ke spálení tranzistoru komparátoru.

Následuje fotografie desky v různých fázích připravenosti, aby bylo vidět montáž komponentů

| Denial of responsibility | Contacts |RSS