Bojler na teplou vodu v bytě elektrický

Nejlepší ohřívače vody: Hodnocení 2022

Elektrické ohřívače vody nebo bojlery jsou nejběžnějšími spotřebiči používanými pro zásobování teplou vodou. Díky svému univerzálnímu použití jsou hojně využívány v soukromých i vícegeneračních domech, továrnách a kancelářích. Chcete-li si vybrat nejlepší možnost, musíte se dozvědět o hodnocení nejlepších ohřívačů vody a kritériích pro výběr zařízení.

Velká obliba elektrických zásobníků na ohřev vody je způsobena velkým počtem jejich výhodných vlastností.

 • Vysoký výkon elektrických spotřebičů.
 • Důmyslná a kvalitní tepelná izolace těla zásobníku zajišťuje minimální tepelné ztráty ohřívané vody.
 • Přívod horké vody může probíhat současně na několika místech odběru vody.
 • Teplotu ohřevu vody si můžete nastavit sami.
 • Fungování zařízení nezávisí na hodnotě tlaku ve vodovodním systému.
bojler, teplou, vodu, bytě

Navzdory poměrně rozsáhlému seznamu výhod nejsou elektrické ohřívače vody bez nevýhod.

 • Pokud je voda v nádrži skladována příliš dlouho, výrazně se zhoršuje její kvalita.
 • Při prvním zapnutí nebo při delším nepoužívání spotřebiče trvá dlouho, než se voda ohřeje na nastavenou teplotu.
 • Některé modely jsou velké a vyžadují velký prostor pro instalaci.
 • Vysoká spotřeba elektrické energie.

Po seznámení se s hlavními výhodami a nevýhodami kotlů byste měli věnovat pozornost základním kritériím výběru.

Jak vybrat dobrý ohřívač vody?

Jak vybrat dobrý zásobníkový ohřívač?

Při výběru zásobníkového ohřívače vody věnujte pozornost následujícím parametrům:

Objem nádrže

Nejmenší modely s objemem do 30 litrů jsou ideální pro venkovské domy, malé kuchyně nebo koupelny. Je těžké přemýšlet o sprchování, ale zvládnout nádobí, umýt. žádný problém.

Již 50litrový zásobník TUV je schopen zajistit dostatečně vysoký komfort pro jednu koupel, ale další uživatel může čekat, až se další koupel opět ohřeje.

Pro 2-3člennou rodinu je nejvhodnější kotel o objemu 80 litrů. Pokud však máte neodolatelnou potřebu se vykoupat nebo pokud se vaše síť skládá ze 4 a více aktivních uživatelů, má smysl uvažovat o modelu o objemu 100 nebo dokonce 120 litrů.

bojler, teplou, vodu, bytě

Existují ohřívače vody a větší objem až 300 litrů, ale to je více pravděpodobné, že není domácí, a průmyslové zařízení.

Power

Je to zcela jasné. Čím větší, tím lepší, tím rychlejší ohřev. Obvykle se může pohybovat mezi 1 a 2.5 kW. Stačí se rozhodnout pro kapacitu vaší sítě.

Typ ohřívače

První možnost je jednodušší a levnější, druhá je spolehlivější, odolnější a zabraňuje znečištění.

Materiál nádrže

Existují dvě základní varianty. smaltovaná nebo nerezová ocel.

 • Kvalitní smalt má antikorozní vlastnosti, může obsahovat ionty stříbra pro dezinfekci, ale je nepravděpodobné, že byste to nějak pocítili (je to spíš marketing).
 • „Nerezová ocel je tradičně robustní, spolehlivá, ale také dražší. Výrobci často poskytují stejnou záruku na nádrže z obou materiálů, pak se rozdíl vyrovnává.

Antikorozní anoda

Chrání nádrž před únikem a prodlužuje její „životnost“. Na materiálu nádrže nemusí nutně záležet, protože problematickou oblastí jsou často svary a existují různé typy nerezové oceli.

Nejlepší elektrické průtokové ohřívače vody roku 2022

Název kategorie Pořadí
Nejlepší levné elektrické průtokové ohřívače vody s volným průtokem (na míru) 1 Ariston Aures SF 5.5 COM 9.5 / 10
2 Electrolux Smartfix 2.0 6.5 TS 9.4 / 10
3 Atmor Lotus 5 9.3 / 10
4 Timberk WHEL-6 OSC 9.2 / 10
5 Hyundai H-IWR2-5P-UI073/CS 9.0 / 10
Nejlepší průtokové elektrické ohřívače vody pro domácnost s hydraulickou regulací teploty 1 Stiebel Eltron DHC 8 9.8 / 10
2 Ariston Aures SM 7.7 9.7 / 10
3 Stiebel Eltron DDH 6 9.7 / 10
4 Kospel EPMH 8.0 9.6 / 10
5 CLAGE MBH 6 9.5 / 10
Nejlepší elektrické průtokové ohřívače vody s elektronickou regulací (přesné nastavení teploty) 1 CLAGE CEX 9 9.9 / 10
2 Electrolux NPX 8 Flow Active 2.0 9.8 / 10
3 Kospel EPME 5.5-9.0 9.7 / 10
4 Electrolux NPX6 Aquatronic Digital 2.0 9.5 / 10
5 Thermex Chief 8500 9.4 / 10
READ  Jak snížit vodu z pračky

Ariston Aures SF 5.5 COM

Malý, ale účinný průtokový ohřívač pro jedno místo použití. Design je odvážně atraktivní, což se v zásadě dá očekávat, když je výrobce italský. Že shromáždění v Číně není v těchto dnech tragédií. Zejména za relativně příznivou cenu.

Ohřívač vody Ariston Aures Slim Flow 5.5 je nejvhodnější jako dočasný zdroj teplé vody pro sezónní údržbu nebo neplánované odstávky centralizovaného systému TUV. Ideální pro použití v rodinném domě nebo letním domku s připojením k zásobní nádrži, pokud je nádrž vysoká alespoň 3 m.

K dispozici jsou tři režimy napájení: 2.2, 3.3 a maximálně 5.5 kW. Ovládá se dvojicí otočných knoflíků, z nichž jeden nastavuje průtok. Minimální tlak pro zapnutí topení je 0.3 bary, maximálně 8 barů, ale pouze krátkodobě a při volném průtoku vody. Horní teplotní limit. 55 °C.

bojler, teplou, vodu, bytě
 • Více či méně přiměřený výkon. 3.1 l/min;
 • Třída nepropustnosti. IP25;
 • Univerzální sada příslušenství. trysky baterie, sprchová hlavice (s hadicí), upevňovací prvky;
 • Plně krytá 24měsíční záruka.

Normální ohřívač vody, jako je tento. Zahřívá dostatečně efektivně. Funguje výhradně při sprchování. V létě stačí střední poloha výkonu, kdy ani standardní 16ampérový automat neodpojí napájení. Obecně platí, že levné a uspokojivé.

Electrolux Smartfix 2.0 6.5 TS

Cenově dostupný a praktický výrobek renomované značky. Tento kompaktní, ale výkonný (6.5 kW) jednotka je vybavena měděnými topnými tělesy a její použití účinně vyřeší problém s nedostatkem teplé vody během sezónních odstávek nebo v případě vyšší moci.

Spotřebič se snadno instaluje, lze jej snadno připojit k pevnému vodovodnímu kohoutku a vyrábí až tři měřiče teplé vody.7 litrů vody za minutu při teplotě až 60 °C. Nastavení je hydraulické, což znamená, že si můžete vybrat jeden ze tří dostupných stupňů výkonu a regulovat ohřev změnou průtoku vody. Komfort a bezpečnost zajišťuje tlakový senzor s podporou automatického vypnutí a termostat chránící před přehřátím.

Electrolux SMARTFIX 2.0 je určen pro provoz v jednom místě, není k němu dodáván žádný elektrický kabel, což je pro jeho vysoký výkon naprosto normální. Sekce podle doporučení výrobce, délka podle místa instalace.

bojler, teplou, vodu, bytě
 • Electrolux Smartfix 2.0 3.5TS. 3.5 kW, průtok 2 l/min
 • Electrolux Smartfix 2.0 3.5 S. 3.5 kW, průtok 2 l/min
 • Electrolux Smartfix 2.0 5.5TS. 5.5 kW, kapacita 3.1 l/min
 • Electrolux Smartfix 2.0 5.5T. 5.5 kW, kapacita 3.1 l/min
 • Electrolux Smartfix 2.0 6.5S. 6.5 kW, kapacita 3.7 l/min

Cenově výhodný elektrický průtokový ohřívač vody za rozumnou cenu. Výkon 6.5 kW lze považovat za nezbytné minimum pro běžný ohřev vody ve sprše. Připojení k elektrické síti není s přímou rukou žádný problém.

Atmor Lotus 5

Klasický průtokový elektrický ohřívač vody s kuchyňskou soupravou a výkonem 5 kW. Udržuje kapacitu až 3 litry za minutu. Výrobce deklaroval teplotu ohřevu až 50 °C, ale ve skutečnosti spíše 30-40 °C. Jinými slovy, mytí nádobí v létě je docela pohodlné.

V každém případě je tento spotřebič velmi žádaný a při správném používání je poměrně spolehlivý. Drát se zástrčkou není součástí sady, musíte si jej vybrat sami podle správného průřezu a požadované délky. Je důležité zajistit, aby byla použitá zásuvka uzemněná. Výkon se ovládá dvěma tlačítky, teplota se reguluje směšovací baterií.

Nezapomeňte, že zařízení Lotus 5 je určeno pouze pro připojení jedním kohoutkem a nefunguje při trvalém tlaku.

Chata, aby byla v létě vždy k dispozici teplá voda. Je nepravděpodobné, že by se zahřívaly, ale nádobí, obličej a ruce lze snadno umýt. Připojení hadice se sprchovou hlavicí. chladné, ale snesitelné.

Timberk WHEL-6 OSC

Velmi levný průtokový elektrický ohřívač vody, vyráběný pod záštitou jakési skandinávské značky. Víme však, jací Vikingové zaplňují náš trh. Nicméně spotřebič vyrobený v Číně má dobré technické specifikace pro použití jednoho ohřívače vody:

Co ovlivňuje cenu spotřebiče

Průtokové ohřívače vody jsou zdánlivě jednoduché, ale mezi jejich modely může být velký rozdíl, který se odráží v jejich ceně. Tak například čínský ohřívač bez jakýchkoli elektronických vychytávek může stát pouhé 2-3 tisíce eur. A technicky vyspělejší jednotky značek jako Stiebel Eltron, Electrolux nebo Vaillant mohou stát několik desítek tisíc. Jaký může být rozdíl mezi levnými a drahými modely??

READ  Jak nainstalovat kávovar na ulici

Jak funguje zásobníkový ohřívač vody

Hlavním úkolem ohřívače. „pop“ v nádrži studené vody, aby se zahřál a dát nám horký proud na výstupu. Je to něco jako rychlovarná konvice, jen mnohem větší. Ano, s možností získat ohřátou vodu téměř okamžitě a kdykoli.

Funkce typického ohřívače vody je poměrně jednoduchá. Máme samotný plášť, ve kterém je umístěna nádrž na vodu. Mezi „vnějším pláštěm“ a nádrží je izolační vrstva, obvykle je tento prostor vyplněn polyuretanovou pěnou. Stejná věc, kterou jste pravděpodobně alespoň jednou použili k izolaci oken na zimu. Polyuretanová pěna je v ohřívači vody užitečná, protože pomáhá udržet vysokou teplotu ohřívané vody co nejdéle.

Studená kapalina vstupuje do nádrže potrubím, na jehož konci je obvykle umístěn omezovač, obvykle „vstupní difuzor“, známý také jako difuzor nebo postřikovač. Účelem tohoto prvku je zabránit rychlému smíchání velkého množství studené a horké vody. A že ten se zvedá rovnoměrně, a ne v mžiku. V horní části nádrže je kapalina přivedená na požadovanou teplotu.

Příklad vodního difuzoru

V dolní části, vedle přívodu studené vody, vidíte dva objekty. Silnější tyč má na konci hořčíkovou anodu. Níže vám o tom řeknu více.

Vedle anody se nachází topné těleso. trubkové topné těleso, které bude také později středem pozornosti.

Nakonec zbývá nejvyšší trubka. myslím, že není těžké uhodnout, že slouží k odběru teplé vody a jejímu přívodu do kohoutku. No, dokonce i tam je „drobnost“. tělo ohřívače je jisté, že má vnější termostat pro nastavení teploty vytápění, jeho verze instalovaná uvnitř nádrže.

Obecně lze říci, že výběr elektrického topení pro dům nebo chatu je poměrně snadný. Skutečnost je taková, že výběr je do značné míry omezen parametry, jako je způsob zásobování vodou (centrální vodovod nebo čerpadlo), tlak v potrubí a kapacita elektrické sítě. Mnohá zařízení nebudou automaticky vyhovovat vašim potřebám (mohou být příliš výkonná nebo jejich příprava může být časově náročná).

Není divu, že mnoho lidí volí nejjednodušší řešení, které vyžaduje minimální úsilí při zapojování. instalaci běžného zásobníkového ohřívače s vhodným objemem. Levostranné ohřívače jsou mnohem méně oblíbené (zejména kvůli vyššímu zatížení elektrické sítě). Pokud se však instalace ohřívače plánuje ve fázi rekonstrukce, mohou být nejlepším řešením, protože umožňují získat teplou vodu okamžitě, bez čekání.

Typy kotlů

Existují tři hlavní typy elektrických ohřívačů vody (bojlerů): zásobníkové, průtokové a kombinované. Liší se nejen velikostí a vzhledem, ale také cenou. Podívejme se na každý z těchto typů zvlášť.

Existují různé typy kotlů

Akumulace

Říká se jim také zásobníkové ohřívače vody. Tato zařízení jsou schopna pojmout velké množství horké vody a čas od času ji ohřát na teplotu nastavenou uživatelem. Zásobníkové kombinované kotle na teplou vodu jsou ideální pro velké rodiny, které denně potřebují velké množství teplé vody.

Akumulační kotel

Průtokový

Průtokové kotle ohřívají vodu bezprostředně předtím, než se dostane do kohoutku, na rozdíl od zásobníkových kotlů. Proto je horká voda k dispozici v neomezeném množství. Průtokové jednotky jsou kompaktní, takže v koupelně nezabírají mnoho místa. Samozřejmě existují i nevýhody. Pokud například otevřete několik kohoutků v bytě, voda se nestihne ohřát na požadovanou teplotu.

Průtokový kotel

Kombinovaný kotel

Voda v kombinovaném kotli se ohřívá pomocí výměníku tepla, který je připojen k samostatnému kotli nebo k centrálnímu topnému systému. V létě, když je topení vypnuté, se voda ohřívá pomocí topného tělesa TEN). Tento typ ohřívačů vody se v obytných prostorách používá spíše výjimečně, což je způsobeno vysokou spotřebou elektrické energie.

Kombinovaný kotel

Poznámka! Nepřímé ohřívače vody je výhodnější instalovat v soukromých domech, kde není centrální vytápění.

Výběr nejlepšího kotle do bytu

Který elektrický ohřívač vody je nejlepší zvolit?

Jak již bylo zmíněno, výběr kvalitního elektrického ohřívače vody je pro mnohé otevřenou otázkou.

Obecná kritéria pro výběr průtokových a zásobníkových ohřívačů vody:

 • Typ kontroly. Levné kotle jsou vybaveny mechanickými spínači pro regulaci teploty vody. Moderní a dražší modely jsou již vybaveny dotykovým displejem, na kterém se můžete dozvědět všechny informace a nastavit všechny potřebné parametry provozu. Pokročilejší modely jsou samozřejmě pohodlnější na používání, ale jak ukazuje praxe, elektronika je náchylnější k poruchám a oprava je dražší.
 • Výrobní materiál. Většinou z oceli s povrchovou úpravou nebo z nerezové oceli. Tyto modely jsou náchylnější ke korozi. U levných modelů se používá neplastový smalt.
 • „Suché“ nebo „mokré“ topné těleso. Liší se tím, že mokrý ohřívač pracuje na principu varného ohřívače vody, tj. povrch topného tělesa je vždy v přímém kontaktu s vodou. Časem se na povrchu topného tělesa usazuje vodní kámen a přístroj nefunguje správně. Suchý ohřívač je chráněn speciálním krytem. Tyto modely jsou preferovány, ale jejich cena je vyšší. Větší a výkonnější akumulační kamna mohou být vybavena několika topnými tělesy najednou.
 • Objem a tvar nádrže elektrického zásobníkového ohřívače vody. Objem by měl být zvolen podle počtu kreslicích bodů a počtu osob v domě. Pokud je bojler instalován v kanceláři pro mytí rukou a nádobí zaměstnanců, stačí objem 10-15 litrů. Pokud kotel potřebují 2-3 osoby pro domácí použití (vaření, úklid, sprchování atd.).д.) nádrž musí mít objem nejméně 75-80 litrů. Tvar může být válcový nebo obdélníkový. Výběr závisí na osobním vkusu.
 • Výkon a kapacita elektrické průtokové nádrže. Výkon elektrického spotřebiče závisí na tom, kolik vody dokáže ohřát za 1 minutu. Pro domácí použití obvykle stačí modely s výkonem do 8 kW.
 • Volitelné doplňkové funkce. Levné modely jsou zřídkakdy vybaveny dalšími funkcemi. Dražší modely mohou tyto možnosti „mít“:
READ  Jak sloučit vodu ze stroje

Nabídka elektrických ohřívačů vody v obchodech s domácími spotřebiči je velmi široká, což způsobuje problémy při výběru nejvhodnější varianty. Nejprve musí kupující určit, jaký typ zařízení bude v daném případě vhodný. skladovací nebo průtokový. Dále analyzujte úkoly, které má spotřebič provádět. Porovnáním technických vlastností toho či onoho modelu rozhodněte, zda může splnit všechny požadavky.

Pro zúžení vašeho hledání doporučujeme podívat se na žebříček 2022 nejlepších elektrických ohřívačů vody.

Nejlepší elektrické ohřívače vody

Jaké jsou druhy kotlů??

Elektrický zásobník pro ohřev vody se dodává ve dvou provedeních:

Žádná z obou forem nemá výhody, takže volba mezi nimi je výhradně na základě osobních možností a preferencí kupujícího.

Nádoby spotřebičů jsou vyrobeny z různých typů oceli:

 • Modely s nádržemi z uhlíkové oceli jsou navíc uvnitř smaltované, protože tento materiál podléhá oxidaci;
 • spotřebiče s nádržemi z nerezové oceli nepotřebují ochrannou vrstvu. jsou dokonale odolné proti korozi.

Všechna zařízení jsou opatřena tepelně izolační vrstvou. Vyrobeno z polyuretanové pěny, která má nízké vlastnosti při přenosu tepla. Celý prostor mezi vnitřní a vnější částí nádoby je vyplněn tímto materiálem, což minimalizuje odvod tepla.

Elektrický zásobníkový ohřívač vody je instalován na stěně. K zajištění bezpečného upevnění jsou s jednotkami dodávány speciální spojovací prvky. Lze je instalovat v různých polohách:

To závisí na modelu, a proto je nutné předem zjistit, zda způsob instalace uživateli vyhovuje. Stojí za zmínku, že existují také univerzální modely, u nichž nezáleží na rovině instalace.

Elektrické ohřívače vody pro domácnost se ovládají pomocí panelu s regulačními prvky. Mohou být vybaveny mechanickými spínači, tlačítky a senzorovými prvky, které upravují výstupní hladinu a maximální teplotu vody v akumulační nádrži.

Mezi další funkce modelů pro ukládání patří bezdrátové dálkové ovládání, nastavení provozních parametrů přes internet a časovač. Někomu se to může zdát zbytečné, ale pro jiné je to skvělý pomocník.

Kapacita generátorů teplé vody pro domácnost se pohybuje od 10 litrů do 180 litrů, takže si můžete vybrat model, který vyhoví potřebám každé rodiny. Pokud vám ani 180 litrů nestačí, můžete se vždy obrátit na průmyslový sektor a pořídit si větší kotel.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS