Co dělat, když je kávovar pod tlakem?

Co dělat, když ve stroji není žádný tlak??

Vzhled kávovarů výrazně usnadňuje přípravu aromatické kávy, protože stačí nasypat kávu, naplnit vodu do speciálních přihrádek a stisknout pár tlačítek, zbytek už uděláte sami. Někdy se však stane, že se kávovar porouchá, ať už z důvodu nesprávné péče o něj, nebo z jiných důvodů. V následujícím článku se dozvíte, jaké závady se mohou vyskytnout u kávovarů Delonghi, Saeco a dalších značek, a také se seznámíte se způsoby opravy kávovaru v případě různých závad.

Slyšíte hluk zevnitř, tlak v kuželu je snížený

Pokud si všimnete, že voda z pračky teče špatně a ozývá se cizí pískání nebo hluk, je pravděpodobně ucpané sítko nebo filtr v kuželu. Poměrně snadno se čistí, nehledě na to, že taková oprava netrvá dlouho. K dispozici jsou speciální přípravky na odstraňování mastnoty z kávovaru nebo espresovače. Kávovou sedlinu můžete také opatrně odstranit párátkem. Při vlastní opravě stroje je nejdůležitější, abyste nepoškrábali jeho vnitřek.Dokonce i malé škrábance zadržují mletou kávu a způsobují rychlé ucpání kávovaru.

Pokud je kávovar hlučný a špatně nalévá kávu, může to být způsobeno i tím, že je filtr ucpaný příliš velkým množstvím kávových zrn. Nejprve otevřete zásobník na kávová zrna a zkontrolujte konzistenci mletí. Pokud vidíte kávový prach, nastavte jemnost mletí ručně (mnoho kávovarů má tuto funkci). Poslední příčinou hluku je opotřebení vnitřního mechanismu čerpadla, takže kávovar je hlučný, hučí a špatně nalévá. V tomto případě lze nízký tlak odstranit pouze výměnou čerpadla.

dělat, když, kávovar, tlakem

Co dělat, když káva slabě vytéká ze zásobníku na kávová zrna?

dělat, když, kávovar, tlakem

Tlak a průtok

Pokaždé, když vás zavolají, abyste opravili kávovar, protože „přestal dělat kávu“, ocitnete se ve světě dynamiky tekutin. K odstranění ucpání skupiny dávkovačů nebo výměně čerpadla samozřejmě nepotřebujete vystudovat mechaniku, ale v obou případech narazíte na problém s tlakem a průtokem kapaliny. dva základní kameny dynamiky kapalin. Extrakce espressa je přímo závislá na obou parametrech. Průtok vody šlehačem určuje dobu kontaktu vody s kávou, a tím ovlivňuje stupeň extrakce. A bez tlaku není espresso: hustý, rychlý nápoj pokrytý hustou směsí olejů a pěny, které říkáme crema. Procesem temperování jemně mleté kávy vzniká „tableta“, která obtížně prostupuje vodou; hustota „tablety“ umožňuje zvýšení tlaku, což napomáhá extrakci olejů z kávy. I zde je zřejmé, že omezení průtoku vody v kávovaru slouží k dosažení požadovaného tlaku.

Nejprve je nutné provést malou předinfuzi (předvlhčení). Jde o to, že se káva vystaví malému množství vody (páry) na krátkou dobu, během níž tableta nabobtná a nasákne vodou, podobně jako v překapávacím kávovaru. Když je káva „připravena“, přístroj vytvoří plný tlak 9 barů pro správnou extrakci. Koncepce předspaření („předmáčení“) byla poprvé použita v poloautomatických kávovarech, v nichž byla „tableta“ nejprve vystavena tlaku z kotle (např. 1,5 baru), než píst vyvinul vyšší tlak (11 barů, který se ke konci procesu postupně snižoval na 7-9 barů). Tyto stroje používaly dva nezávislé tlakové systémy.

Nyní si povíme něco o omezení průtoku vody v systémech espressa (často označovaných jako trysky). U těchto systémů se předčerpání dosahuje snížením tlaku vody přes pilulku a trvá déle, než se tlak zvýší na 9 barů. Tento proces připomíná pumpování kola na tlak 35 psi.palce tryskou o velikosti špendlíkové hlavičky. Po napumpování na 35 lb/m2.palec? Když už máš dost sezení na kraji silnice. Omezení průtoku vody lze využít k sofistikovanějšímu řízení tlaku: dnes je běžný typ manuální rohové skupiny, která umožňuje baristovi měnit průtok vody otevíráním a zavíráním ventilů uprostřed skupiny.

READ  Co dělat, když spálíte pohovku žehličkou

Tento proces je plný překvapení, protože tlak není lineárně závislý na velikosti otvoru v omezovači průtoku. Mírné otevření ventilu může vést k náhlému zvýšení průtoku, čímž se vyrovná tlak na obou stranách ventilu. Pokud jste někdy připravovali kávu v ručním kávovaru a všimli jste si, že otočením páky o několik stupňů se výrazně zvýší výstupní tlak, viděli jste tento proces v praxi. Systémy, kde je tlak řízen omezením tlaku, jsou velmi rozmarné.

Ještě sofistikovanější způsob změny průtoku a tlaku vody je možný pomocí nastavitelného čerpadla, jako je tomu u kávovaru La Marzocco Strada EP. V tomto přístroji hlásí elektrický snímač tlaku aktuální hodnotu tlaku elektronické jednotce přístroje, která ji porovná s profilem používaným baristou a upraví rychlost čerpadla v této skupině tak, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.

Tlak lze regulovat i jinak: pomocí pružinového ventilu. Například expanzní ventil. Jedná se o poměrně silnou pružinu, která obvykle vydrží tlak nejméně 12 barů. Při působení síly 12 barů se pružina mírně stlačí a uvolní několik kapek vody, čímž se tlak sníží na hodnotu těsně pod 12 barů (a poté se uzavře).

Tento druh pružinového ventilu s elementárním uspořádáním je velmi žádaný i pro šetrnou předinfuzi, i když neumožňuje regulaci průtoku. V poloprofesionálních strojích Speedster Keese van der Westena se stále používají „staromódní“ předinfuzní ventily, které jsou oblíbené již desítky let; tyto ventily dokonale „pohlcují“ počáteční tlak čerpadla a fungují podobně jako tlumiče v automobilovém odpružení; teprve po úplném otevření ventilu je na pilulku vyvíjen plný tlak 9 barů.

Je tu další téma k diskusi a bohužel to není další skvělý mechanický příklad. K poklesu tlaku dochází, když je provozní kapalina, např. voda, tlačena tlakem podél potrubí z bodu A do bodu B. Dokonce i v přímém vedení měděné trubky třecí síla mírně zpomaluje proudění molekul vody a snižuje tlak. V jistém smyslu je to podobné jako ruční snížení tlaku pomocí jedné z výše uvedených metod. V tomto případě však není možné tlak přesně nastavit.

Nejběžnějším způsobem je nastavení tlaku na 9 barů (např. pomocí pružinového přepouštěcího ventilu na čerpadle, kterým se tlak reguluje). 9 barů na čidle však neznamená, že je do skupiny dodáváno 9 barů. Pokud je snímač nainstalován v systému výdeje espressa vysoko „nad“ skupinou, může ukazovat vyšší hodnotu, než jaká je do skupiny skutečně dodávána, protože tlak vody klesá při pohybu od měřicího bodu k výdejnímu bodu. Někdy snímač ukazuje nižší hodnotu, protože výrobce kávovaru použil příliš tenkou měděnou trubičku pro připojení dávkovacího systému ke snímači.

Obecně platí, že jediným způsobem, jak přesně zjistit tlak ve skupině, je změřit jej přímo ve skupině pomocí přístroje s přibližně stejnou kapacitou jako kávová tableta. Nejlepší a nejoriginálnější z nich je Scace, pojmenovaný po svém vynálezci a jednom z patronů espresso mechaniků, Gregoriovi Scaceovi. Přestože není levný, je neocenitelný, pokud chcete svůj kávovar nastavit co nejlépe. A to je nakonec naším posláním: podporovat ty, kteří pracují v kávovém průmyslu, aby jejich nápoj byl tím nejlepším ze všech.

READ  Sloupec plynu letí, když je voda zapnuta

Naši servisní specialisté jsou vám a vašemu kávovaru vždy k dispozici.

O kávovarech víme vše! Jsme poslední instancí na vaší cestě po servisních střediscích našeho města!

Generální oprava profesionálních kávovarů Drahé, vysoce kvalitní Restaurování dílů karoserie, svařování, pájení, lakování. Všechny náhradní díly jsou k dispozici! Výměna kávovaru během opravy. Oprava brusky Výměna mlecích kamenů. Vyčištění vnitřku. Výměna pružin, knoflíků, ozubených kol

Kávovar je ucpaný vzduchem. Postup „odvzdušnění“ kávovaru

Pokud váš kávovar není připojen k vodovodní síti, ale funguje sám z láhve, pravděpodobně jste se setkali se situací, kdy voda došla a kávovar přestal fungovat, byl „udušen“. Kávovar může být odvzdušněn i při napájení z elektrické sítě, pokud je voda během provozu odpojena. To je indikováno hodnotou 0 na manometru čerpadla.

Známky odvětrávaného kávovaru:

dělat, když, kávovar, tlakem
 • Pračka je zapnutá a zahřátá, ale po zapnutí výlevky nevytéká voda nebo vytéká jen velmi slabý proud.
 • Při vaření kávy nedosahuje manometr čerpadla 9 barů a káva nevytéká z výlevky.
 • Čerpadlo běží příliš dlouho.
 • Čerpadlo vydává při chodu neobvyklý hluk.

Situace je nepříjemná, ale není třeba panikařit. Vzduchovou pojistku lze odstranit několika jednoduchými úkony:

 • Vypněte stroj
 • Vyměňte prázdnou láhev na vodu za plnou
 • Zkontrolujte, zda nejsou vodní hadice zalomené, skřípnuté apod.п. aby voda mohla volně proudit k čerpadlu
 • Otevřete parní kohout, aby se uvolnil tlak v kotli (aby se snížil odpor čerpadla)
 • Počkejte, dokud z kotle neunikne všechna pára (šipka na manometru v kotli by měla být v poloze 0). Nezavírejte parní kohoutek.
 • Zapněte kávovar a ihned zapněte výlevku na všech skupinách. Jakmile začne voda normálně proudit a skupinový tlakoměr ukazuje nenulovou hodnotu, zastavte průtok vody a uzavřete parní kohout(y). Pokud po 5 minutách voda nevyteče nebo čerpadlo nevydává žádný zvuk (bzučení, chrastění), vypněte spotřebič a zavolejte svého prodejce.
 • Zařízení se zahřeje a po 10-20 minutách je připraveno k práci

Pokud používáte vodu z vodovodní sítě, jednoduše pračku vypněte a počkejte, až se voda zapne.

Při přípravě kávy vytéká kolem samotného držáku

Chcete-li zjistit, zda je třeba vyměnit těsnění skupiny, můžete vyjmout záchytnou nádrž a zkontrolovat, zda jsou těsnění na svém místě. Chcete-li to provést, stačí se podívat pod skupiny. Neplánované čištění pásu speciálními chemikáliemi pomocí zaslepovací zátky. Po očištění skupin a gumy od zbytků kávy je třeba zkontrolovat, zda skupina správně funguje.

Pokud problém přetrvává, zavolejte do servisního střediska a nechte si vyměnit skupiny dásní. Rádi bychom řekli, že vložením a pevným utažením držáku můžete pracovat až do příjezdu odborníka, a nezastavit tak provoz zařízení.

Jak odstranit vzduchovou pojistku v kávovaru

Nedostatečný tlak a malé množství vody v kotli způsobí, že se automaticky spustí přívod vody, čerpadlo začne pracovat větší silou a vzduchová uzávěra se odstraní. Jak poznám, že je kávovar po vyjmutí zátky na kávovou sedlinu připraven k použití?? Horní ručička manometru musí být v rozmezí 1-1,5 atmosféry.

Pokud se kávovar příliš ucpe, může se vypouštěcí zátka dostat do čerpadla provozní vody, což rovněž brání fungování kávovaru. Jak v tomto případě odstranit vzduchovou pojistku v kávovaru? V hadici čerpadla je ventil, který po stisknutí umožňuje nasát vodu. Za tímto účelem zvedněte přívodní hadici vody do vyšší úrovně, než je kohoutek do stroje, sevřete ventil a nalévejte vodu do čerpadla, dokud z kohoutku nevytéká žádná voda. Jakmile tak učiníte, zavřete kohoutek, uvolněte ventil a nechte hadici vrátit do původní polohy. Zůstává vám možnost restartovat čerpadlo zapnutím stroje.

READ  Hans talíř Jak nastavit čas

Při nesprávné výměně filtru může dojít k zablokování vzduchu v kávovaru. Pokud k tomu dojde, na displeji kávovaru se zobrazí zpráva o výměně filtru. K odstranění závady je třeba:

 • Vyjměte nádržku na vodu a vyprázdněte vodu, kterou obsahuje;
 • Vyjměte filtr podle pokynů pro váš konkrétní kávovar;
 • Před instalací je důležité nový filtr namočit do vody; jakmile se rozvoní, lze jej instalovat do nádrže na vodu;
 • Po umístění filtru se nádržka na vodu naplní na maximální úroveň a vloží se do kávovaru.

Posledním krokem je potvrzení instalace nového filtru do nabídky kávovaru.

Co vědět o závadách kávovarů?

Závady kávovarů uvedené v tomto příspěvku jsou nejčastější. Obsluha v zadní části stroje je však může snadno odstranit.

Abyste se vyhnuli vážným poruchám a volání servisního technika, doporučujeme dodržovat dvě pravidla:

Pokud se barista pravidelně setkává s vadným kávovým zařízením, měl by se vážně zamyslet nad tím, zda by neměl. Mnoho začínajících podnikatelů se vydává cestou úspor: kupují nebo si pronajímají stará zařízení s dlouhou životností. Původní úspory se nakonec promění v prostoje a ušlý zisk v důsledku častých poruch, nadměrných nákladů na údržbu a opravy. Zde je řešení. pronájem nových kávovarů. Zjistěte více informací o podmínkách nebo položte dotaz prostřednictvím formuláře pro zpětnou vazbu.

Tato doporučení vám pomohou prodloužit životnost kávovaru a ušetřit čas i peníze.

K čemu je v kávovaru pára??

Pomocí páry můžete vytvořit mléčnou pěnu požadované konzistence. V závislosti na vlhkosti, teplotě a tlaku páry může být pěna lesklá, pružná nebo tuhá. Teplota páry se pohybuje od 110 do 130 stupňů. Mezi teplotou a tlakem páry existuje přímý vztah.

Vysoký tlak páry vytváří suchou páru. Mléko se rychle našlehá a pěna je vlhká a suchá. Pokud je tlak příliš nízký, vzniká vlhká pára a mléko se pomalu šlehá. Pěna pak bude lesklá. Pokud je pára velmi vlhká, bude šlehání mléka trvat dlouho a pěna bude lesklá, s velkým množstvím vody. Tento druh pěny se rychle usazuje a nápoj chutná vodově. Díky nízké vlhkosti páry se mléko rychle pění, pěna je suchá a matná a nápoj má plnou chuť. Ideální výsledek je, když se voda ve šlehaném mléce příliš rychle neusazuje.

Co dělat

Abyste se vyhnuli celé řadě dalších poruch, je nejlepší požádat o pomoc servisní středisko Tabera. Máme vysoce kvalifikované techniky s dlouholetými zkušenostmi, kteří dokáží rychle odhalit příčiny netěsností vašeho kávovaru.

Technik přijede v čase, který zákazníkovi vyhovuje, a to i v den volání! Diagnostika je zdarma a technik může začít pracovat, jakmile se dohodnete na ceně. Na všechny provedené práce a vyměněné díly se vztahuje záruka.

dělat, když, kávovar, tlakem

Každý kávovar potřebuje neustálou péči, protože právě vodní kámen a usazeniny kávového oleje mohou být příčinou většiny poruch. Pokud nemáte čas na pravidelné odvápňování, svěřte péči o zařízení profesionálům a objednejte si servis. Svůj oblíbený nápoj si budete moci vychutnat bez obav z náhlé poruchy!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS