Jak dlouho musí být zvlhčovač vzduchu zapnutý?

Jak dlouho musí zvlhčovač pracovat?

Mnoho spotřebitelů se často po zakoupení této jednotky zajímá, jak dlouho by měl zvlhčovač pracovat, přinášet správnou úroveň vlhkosti, udržovat ji a nepoškozovat ostatní.

Před nákupem zvlhčovače vzduchu musíte znát zamýšlené využití místnosti a její rozměry, abyste mohli zvolit vhodnou kapacitu zvlhčovače vzduchu. Je dobré znát úroveň vlhkosti v místnosti, kde má zvlhčovač pracovat. Proto je velmi dobré, když si majitelé před nákupem komerčního zvlhčovače pořídí takové zařízení, jako je vlhkoměr, který dokáže změřit vlhkost v požadované místnosti.

Právě vlhkoměr ve spojení s návodem k obsluze zvlhčovače vám napoví, jak dlouho máte zvlhčovač zapnout.

Proč potřebujeme zvlhčovače vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu je jedinečné zařízení. Je nezbytný pro vytvoření optimálního vnitřního klimatu.

Mezi další důležité funkce tohoto zařízení patří:

 • Udržování správné úrovně vlhkosti v místnosti;
 • Eliminace nábojů statické elektřiny (ty se mohou objevit, když je vzduch příliš suchý);
 • Čistí vzduch od prachu a mikroskopických částic nečistot atd.д.

Zvlhčovače vzduchu zabraňují vzniku různých onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Blahodárně působí na pokožku, vlasy a nehty a zabraňují jejich předčasnému stárnutí. Lze použít i k prevenci krvácení z nosu u dospělých a dětí.

Význam vlhkosti vzduchu

Hlídejte si vlhkost ve svém domě

Vlhkost v bytě je neustále „ničena“ topnými spotřebiči, kompresorem chladničky, klimatizací, kuchyňským sporákem, počítačem a dalšími domácími spotřebiči. Co dělá člověk? Takový vzduch dehydratuje organismus, vysušuje pokožku a způsobuje alergie, suchý kašel, respirační a závažnější onemocnění. Kromě toho se v suchém vzduchu neusazuje prach a vznáší se s viry, bakteriemi. pro ně je to živná půda pro rozmnožování.

Mnozí lidé se domnívají, že když budete v domě neustále větrat, vzduch v bytě získá správné složení. Ano, větrání je částečná změna vydýchaného vzduchu na čistý, ale s vlhkostí je to složitější. V zimě se v teplém domě rozpínají masy studeného vzduchu a vlhkost vzduchu několikanásobně klesá. Proto se příliš nemění. Účinnost větrání za účelem zvýšení vlhkosti je možná pouze tehdy, je-li teplota venku vyšší než v bytě.

Optimální vlhkost je správná kombinace relativní vlhkosti a teploty. Čím nižší je teplota, tím vyšší je relativní vlhkost. Nejpříjemnější podmínky pro lidi jsou vlhkost vzduchu 62-55 % a teplota 19-21 °C. Dalším parametrem, který je třeba vzít v úvahu, je hmotnostní rychlost vzduchu, která činí 0,1 (maximálně 0,2) m/s. Bohužel žijeme v bytech s vlhkostí sotva 25 %, v zimních měsících, kdy je zapnuté topení, klesá na 15 %. Právě v tomto období však propuká epidemie respiračních a plicních onemocnění, a proto je důležité, aby se zvýšila.

Důležité! Přirozenou cestou není možné dosáhnout optimální vlhkosti vzduchu v místnosti, která by vyhovovala lidskému pohodlí. Proto mohou pomoci zvlhčovače vzduchu.

Pravidla používání

Aby přístroj správně fungoval, používejte zvlhčovač podle doporučení výrobce. Zkontrolujte technické pokyny a dodržujte 3 základní podmínky

 • Výkon musí odpovídat velikosti místnosti. Spotřebič s nedostatečnou kapacitou nebude sloužit ve velkém prostoru. Příliš výkonná jednotka v malém prostoru vytvoří efekt „parní lázně“.
 • Zavřete okna, když je zvlhčovač vzduchu v provozu. Větrání zvenčí sníží úroveň vlhkosti, prodlouží provozní dobu jednotky a sníží spotřebu energie. Doporučuje se provozovat přístroj se zavřenými dvířky, aby se přístroj zbytečně nenamáhal.
 • V zimě i v létě používejte zvlhčovač vzduchu. Klimatizace a topení vysušují vzduch, což není dobré pro vaše zdraví.

Nepoužívejte spotřebič přes noc. v takovém případě musí být okna zavřená. A bez čerstvého vzduchu si v noci neodpočinete.

READ  Jak připojit Wi-Fi v chladničce LG

Kam umístit

Je důležité přístroj správně nainstalovat, aby bylo možné zvlhčovač používat bez poškození nábytku, spotřebičů, knih a obrazů. Dodržujte následující podmínky

 • vzdálenost od úrovně podlahy 50-100 cm, v tomto případě se pára dostane do prostoru, místo aby kondenzovala na podlahové krytině;
 • Nejméně 0,3 m od zdrojů tepla, jinak se vlhkost okamžitě odpaří;
 • Přístroj musí stát na rovné ploše, bez naklápění, odsazený od okraje, aby se nepřevrátil nebo nespadl;
 • místo instalace by mělo být mimo dosah dětí.

Výrobci doporučují umístit zvlhčovač do centrální části místnosti.

Aby zvlhčovač vzduchu nebyl příliš vlhký, nesmí být instalován ve vzdálenosti

Společnosti vyrábějí tiché zvlhčovače vzduchu pro děti s nízkým výkonem, které neobsahují bakterie a alergeny. Použití zařízení v dětském pokoji by mělo být projednáno s pediatrem.

Jak ji zapnout

Před prvním použitím nechte přístroj hodinu stát při pokojové teplotě.

Spusťte parní jednotku v tomto pořadí:

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu ovládejte postupně:

 • Den před připojením vložte kartuši do vody.
 • Naplňte nádrž, zavřete víko, připojte ke skříni.
 • Umístěte rozprašovač na horní část.
 • Stiskněte tlačítko Start, nastavte provozní parametry.

Chcete-li spustit klasickou jednotku, postupujte následovně:

 • Umístěte filtr do zásobníku na vodu, znovu sestavte kryt.
 • Naplňte a utěsněte nádrž.
 • Umístěte nádobu na dno jednotky.
 • Zapněte spotřebič, nastavte režim.

Postupujte podle pokynů výrobce v návodu k použití.

Optimální provozní režim

Nastavte funkce spotřebiče na normální úroveň vlhkosti:

Normální vlhkost vzduchu v obytném prostoru je 50 %.

Tyto faktory zohledněte při nastavování režimu a délky nepřerušovaného provozu:

 • Roční období. V zimě i v létě může zařízení pracovat nepřetržitě. Na jaře, na podzim a za deštivého počasí s přestávkami.
 • Vlastnosti modelu. Pokud je zabudován vlhkoměr, přístroj se po dosažení nastavených parametrů sám vypne.
 • Frekvence větrání. Pokud budete častěji otevírat okna, vlhkost v domě se sníží.
 • Chladicí výkon zařízení. Zařízení s nízkou spotřebou energie je nuceno pracovat déle.
 • Pokud máte doma rostliny, které vyžadují vyšší vlhkost.

Výrobce podrobně popisuje funkce a provozní režimy v návodu k použití.

Zvlhčovač vzduchu v dřevěném domě

Mnoho stavitelů tvrdí, že dům z přírodního dřeva udržuje optimální kvalitu vzduchu ve všech ročních obdobích. To nelze popřít, protože dřevo je živý a dýchající materiál, který poskytuje obyvatelům optimální mikroklima. Ani v letních vedrech neklesá vlhkost v dřevěném domě pod 40-50 %. A to i v chladném období, kdy je venku co nejsušší vzduch.

Pokud však zjistíte, že vlhkost ve vašem domě klesla pod 40 %, zvažte použití zvlhčovače vzduchu. Vyprahlé dřevo praská mezi kládami a podlahovými prkny. V dřevěném domě by také neměla být vytvářena příliš vlhká atmosféra. Dřevo je velmi citlivé na vlhkost, která způsobuje hnilobu. Optimální vlhkost v dřevěném domě je 40-60 %.

Otevřené žaluzie mohou ovlivnit provoz zvlhčovače

Každý zvlhčovač vzduchu je navržen tak, aby fungoval v místnosti určité velikosti. Pokud je v technickém listu přístroje uvedeno, že je vhodný pro zvlhčování vzduchu v místnosti o rozloze 20 m2.м., pak pro místnost o rozloze 40 metrů čtverečních.м. jednotka bude nepoužitelná. Normální mikroklima lze zajistit pouze tehdy, jsou-li všechny dveře a okna v místnosti zavřené.

dlouho, musí, zvlhčovač, vzduchu

Pokud je v místnosti otevřené okno, dveře nebo výloha, účinnost zvlhčovače se sníží. To má dva důvody. Zaprvé, otevřené dveře a okna zvětšují velikost místnosti. Za druhé, suchý vzduch se do místnosti dostane z ulice nebo z jiných místností a sníží vlhkost vzduchu.

Čím teplejší je přívod studeného a suchého vzduchu zvenčí, tím rychleji klesá úroveň zvlhčení v bytě

Vlhkost vzduchu přímo souvisí s teplotou. Studený vzduch obsahuje méně vlhkosti než teplý vzduch. Například při teplotě 20 °C je množství vodní páry ve vzduchu 17,3 g/m 3. Při teplotě 0 °C je maximální hodnota 4,84 g/m 3.

READ  Pomůže zvlhčovač teplo

Pokud chcete místnost vyvětrat, je vhodné ji vyvětrat před zapnutím přístroje. Neměli byste však nechávat zvlhčovač vzduchu zapnutý celou noc při zavřeném okně. Spaní v dusné místnosti je nepříjemné, i když je vlhkost vzduchu v normě.

V chladnějších ročních obdobích mohou radiátory nebo topná tělesa způsobit, že se v místnosti budete cítit jako v tropech: horké a vlhké

Zvlhčovač vzduchu má smysl i v létě, nejen v zimě. Vzduch v bytě může být příliš suchý v důsledku aktivní klimatizace a klimatických (povětrnostních) faktorů. Pro zvlhčování v létě jsou nejlepší modely se studenou párou a ultrazvukové přístroje.

Jak používat zvlhčovač vzduchu v horkém počasí

V letních vedrech mnoho majitelů domů používá klimatizaci, která udržuje vzduch chladný, ale zároveň ho vysušuje. Mikroklima mohou ovlivnit také otevřená okna. Pokud jde tedy o to, zda v létě provozovat zvlhčovač vzduchu, doporučují zdravotníci nezanedbávat možnosti těchto přístrojů.

Pokud je vzduch v těle příliš suchý, dochází k řadě problémů:

dlouho, musí, zvlhčovač, vzduchu

Bez správné úrovně vlhkosti máte často žízeň, ztrácíte koncentraci a cítíte se ospalí.

Riziko alergických reakcí, záchvatů dušení.

Zvlhčovač vzduchu pomáhá udržovat normální mikroklima a předcházet zdravotním problémům.

Používáte v létě zvlhčovač vzduchu?

To, zda v létě potřebujete zvlhčovač vzduchu, závisí na podnebí, počasí a na tom, zda je místnost klimatizovaná, či nikoli. Chladicí zařízení normalizuje teplotu, ale odstraňuje vlhkost. Existuje riziko onemocnění dýchacích cest.

Teplo v místnosti také vysušuje vzduch. Nejvíce trpí děti a starší lidé, pro které je mikroklima v místnosti zásadní pro jejich pohodu a výkonnost.

Pokud je vzduch ve vašem bytě nebo kanceláři příliš suchý, jediným způsobem, jak situaci napravit, je instalace zvlhčovače vzduchu.

Současný provoz klimatizace a zvlhčovače vzduchu

Lékaři doporučují provoz zvlhčovače vzduchu v létě, mnoho lidí se ptá, zda jej lze kombinovat s klimatizací.

Chladicí systém snižuje teplotu v místnosti a vlhkost v proudu vzduchu se mění na kondenzát. Odčerpá přibližně 50 % vody. Vzduch je suchý. Čím výkonnější je klimatizace, tím více vlhkosti odstraňuje. Chcete-li obnovit obsah vody v proudech vzduchu, musíte do místnosti umístit nádobu s vroucí vodou. Vhodnější je použít klimatizační jednotku pro kompenzaci.

Pro regulaci vlhkosti při zapnuté klimatizaci se v létě doporučuje používat zvlhčovač vzduchu.

Existuje několik modelů, které se liší výkonem a účinkem:

 • Konvenční. levné zařízení, které funguje na principu „studeného odpařování“. Ventilátor nasává vzduch z místnosti a vede ho trubicí s vodou. Po nasycení místnosti proudem vlhkého vzduchu. Spotřebič je účinný, pokud je provozován v blízkosti zapnuté klimatizace.
 • Pára. používá se hlavně v zimě, protože zařízení ohřívá vodu v sudu a uvolňuje páru, která dále zvyšuje teplotu v místnosti.
 • Ultrazvuk. vysokofrekvenční vibrace mění vodu v chladnou mlhu. Jednotka je vhodná pro společné použití ve všech ročních obdobích.

Pro udržení stabilního mikroklimatu v místnosti je nejvhodnější provozovat klimatizaci i zvlhčovač současně.

Jak ovlivňuje otevřené okno provoz zvlhčovače vzduchu

Uživatelé chladicích systémů vědí, že je vhodné zavřít okna, když je klimatizace v provozu. V opačném případě se stroj může stát nepoužitelným nebo neefektivním. Provoz zvlhčovače při otevřeném okně se rovněž nedoporučuje. To je dáno principem zařízení. Působí na určitý objem vzduchu. Pokud je místnost neustále naplněna vzduchovými masami, účinnost zvlhčování se snižuje.

Mikroklimatický systém bude pracovat s nadměrným výkonem, což ovlivní životnost zařízení.

Pro bezpečné větrání místnosti musí být zvlhčovač vypnutý. Po zavření oken lze jednotku opět spustit.

Normální vlhkost v bytě

Relativní vlhkost je množství vlhkosti ve vzduchu vyjádřené v procentech maximální možné vlhkosti. Tento parametr je vždy spojen s mikroklimatem místnosti.

Normální vlhkost vzduchu v místnosti je nezbytná pro zdraví a pohodu lidí všech věkových kategorií. Vlhkost vzduchu v místnosti kolem 40-70 % lze považovat za příjemnou. Nízká vlhkost vzduchu způsobuje usazování prachu na nábytku a spotřebičích, zhoršuje alergie a zvyšuje náchylnost k různým virům a bakteriím.

READ  Co je to nejlepší fén nebo dyson styler

Ještě před několika desetiletími se lidé snažili zvýšit relativní vlhkost v dětských pokojích každodenním mokrým úklidem, umístěním nádob s vodou a pravidelným větráním.

Standardní úklid (generální i denní) však nemůže zajistit normální úroveň vlhkosti v bytě. Po krátké době budete mít v místnosti opět suchý vzduch.

dlouho, musí, zvlhčovač, vzduchu

Ani ten nejdůkladnější generální úklid speciálními čisticími prostředky nezaručuje normální klima v dětském pokoji

Všechny lidové prostředky však blednou ve srovnání s použitím běžného domácího zvlhčovače vzduchu. Toto zařízení dokáže v krátké době vytvořit v místnosti příjemné mikroklima.

Všechny zvlhčovače lze rozdělit na:

 • Tradiční. zařízení, jejichž princip činnosti je založen na přirozeném odpařování vlhkosti. Spotřebovávají málo energie a jsou ideální pro aromaterapii.
 • Pára. zařízení fungující na principu odpařování. S jejich pomocí můžete rychle dosáhnout správné úrovně vlhkosti.
 • Ultrazvukové. moderní, tiché jednotky, které umožňují nastavit požadovanou úroveň zvlhčení. Ultrazvukové přístroje jsou ergonomické, kompaktní a snadno se používají.

Při správném provozu nemají tyto zvlhčovače vzduchu žádné negativní účinky na děti. Zvlhčovače vzduchu by se měly používat v létě i v zimě, bez ohledu na model. V zimě se vzduch v místnosti vysušuje kvůli baterii a v létě se z něj vlhkost odpařuje díky klimatizaci.

Výběr správného zvlhčovače vzduchu pro dětský pokoj závisí na velikosti místnosti, věku dítěte a rozpočtu na nákup

Jak dlouho by měl zvlhčovač vzduchu fungovat??

Zvlhčovač vzduchu je užitečný nástroj pro ty, kteří se starají o zdraví své a své rodiny. Pro prodloužení životnosti zvlhčovače je však důležité o něj pečovat. Správná péče může zahrnovat také omezení doby provozu jednotky. Zvlhčovač musí být zapnutý 24 hodin denně a sedm dní v týdnu? Zjistěte, jak dlouho by měl zvlhčovač vzduchu pracovat?

Provozní doba zvlhčovače závisí především na vlastnostech místnosti, ve které je přístroj používán. Při provozu zvlhčovacího zařízení je třeba zakoupit také speciální detektor vlhkosti. vlhkoměr. Existují také modely, které již mají tuto jednotku zabudovanou.

Optimální vlhkost vzduchu v místnosti je 40-60 %. Po dosažení tohoto cíle lze zvlhčovač dočasně vypnout. Nenechávejte ji však příliš dlouho ležet ladem, protože vlhkost se velmi rychle odpařuje. Může být absorbován koberci a čalouněním nábytku, prádlem, odpařovat se z topných zařízení.

Kdy je odůvodněný 24hodinový provoz?

Zvlhčovač by měl běžet nepřetržitě za následujících podmínek:

Dobrá úroveň zvlhčení vzduchu může pomoci dětem i dospělým se suchým kašlem a rýmou. Pokud je třeba tyto bolestivé příznaky zmírnit, je třeba prodloužit dobu provozu zvlhčovače nebo zvýšit jeho výkon.

Provozní doba v dětském pokoji

Výše uvedené hodnoty platí pro dospělé, ale co děti?? Jejich těla jsou obzvláště choulostivá a náročná. Jak dlouho by měl zvlhčovač vzduchu v dětském pokoji fungovat??

Požadavky na zvlhčovač vzduchu se v místnosti s malým dítětem příliš neliší. Vlhkost může být o něco vyšší, až 70 %. V ideálním případě by měl být regulátor nastaven na nejnižší hodnotu a spotřebič by měl běžet nepřetržitě.

Při použití zvlhčovače vzduchu v dětském pokoji je třeba dodržovat další bezpečnostní opatření: přístroj by neměl být umístěn v blízkosti postýlky, kde dítě spí, a neměl by se používat parní typ přístroje. Zvlhčovač pracuje s horkou párou, která může být pro dítě nebezpečná. Ideální je ultrazvukový nebo klimatický typ. je bezpečný a nevydává příliš hluku.

Doba používání závisí na typu místnosti, způsobu použití, úrovni vlhkosti a technických specifikacích spotřebiče. S ohledem na všechny tyto faktory není obtížné určit, jak dlouho by měl zvlhčovač vzduchu pracovat.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS