Jak nastavit overlock pro jemné tkaniny

Nastavení, seřízení a nastavení overlocku. Jak nastavit overlock

Levá knoflíková dírka (spodní) L je hlavním vodítkem pro nastavení overlockového stroje třídy 51. Když je jehla spuštěna do nejnižší polohy, musí se dostat do nejlevější polohy. Patka knoflíkové dírky musí být v tomto okamžiku vzdálena od jehly 4 až 5 mm. Zvednutím jehly o 2,5-3 mm těsně nad očko jehly vznikne smyčka. Špendlík levé knoflíkové dírky by měl zachytit knoflíkovou dírku posunutím na pravou stranu jehly 1,5 až 2 mm nad očko jehly. Mezera mezi čepelí knoflíkové dírky a jehlou by měla být minimálně 0,05 mm

Tuto vzdálenost lze nastavit povolením šroubu levého očka B a opatrným otáčením knoflíkové dírky při přiblížení k jehle. Šroub B příliš nepovolujte, knoflíková dírka by se měla otáčet jen mírně

Po několika pokusech o dosažení požadované mezery nezapomeňte upevnit spojovací prvek (B).

Jakmile jehla zachytí knoflíkovou dírku, levá knoflíková dírka ji táhne podél svého ostří a pravá knoflíková dírka R se již pohybuje směrem k ní, aby vstoupila do knoflíkové dírky vytvořené levou knoflíkovou dírkou. Nos pravé knoflíkové dírky přechází přes háček na zadní straně levé knoflíkové dírky tak, aby se očko a čepel knoflíkové dírky co nejvíce přiblížily k sobě. Pokud v tomto místě nakreslíte vodorovnou ořezávací čáru, měl by být nos pravé knoflíkové dírky pod okem levé knoflíkové dírky a mezera mezi lopatkami obou knoflíkových dírek by měla být 0,1 0,15 mm. Je snadné se v těchto termínech a pozicích ztratit, ale nic nemůže být jednodušší Teď už jen zbývá, aby jehla odstranila knoflíkovou dírku z pravé knoflíkové dírky, a overlock bude fungovat jako hodinky.

Při vstupu jehly do knoflíkové dírky pravé knoflíkové dírky by měla být vzdálenost mezi očkem pravé knoflíkové dírky a hrotem jehly (pokud jsou na stejné úrovni) rovněž 0,1 0,15 mm a vzdálenost mezi očkem pravé knoflíkové dírky a hrotem jehly by měla být přibližně 0,3 mm.0,5 mm. Pravá knoflíková dírka nemá seřizovací šroubek, kterým by bylo možné výlevku přiblížit nebo oddálit, je pevně připevněna šroubkem k podložce. Nastavení je banální. opatrné ohýbání v tom či onom směru. Levou knoflíkovou dírku však takto ohnout nelze.

Jak zastrčit overlock

Před zahájením práce je nesmírně důležité správně umístit závity. V opačném případě se nevyhnete vynechaným stehům a šev nemůže dopadnout. Předem se seznamte s pokyny a nacvičte si práci s kousky látky.

Základní pravidla

Téměř všechny modely jsou si podobné. Různé značky, cena a počet závitů (existují 3 a 4 závitníky).

Použití overlocku není obtížné, pokud máte na paměti následující pravidla:

 • Pokud jste začínající švadlena, vyberte si třínitný stroj s maximální rychlostí 1 500 stehů za minutu. Je přehledný, snadno se používá.
 • Často se spotřebiče prodávají v obchodech, kde je již plno nití. Je třeba je zastřihnout (stačí ponechat konce dlouhé 10-15 cm). Nové nitě lze navázat tenkým uzlíkem na stávající nitě (je důležité je předtím provléknout vodítkem nití).
 • Před použitím znovu zkontrolujte nitě a jehly.
 • Všechny práce s nitěmi se musí provádět s odpojeným strojem a přítlačnou patkou nahoře.

Jak navlékat nit na třípramenný overlockový stroj

Moderní stroje mají obvykle nápovědu, která vám pomůže vést nitě. Budeme se zabývat standardní verzí:

 • Provlékněte jeden po druhém všechny otvory, které jsou na stroji viditelné.
 • Pravá knoflíková dírka má speciální napínací zařízení. Provlékněte jím nit a pak ji veďte dolů.
 • Provlékněte nit očkem jehly.
 • Nici podávejte za přítlačnou patku směrem od sebe.

Pak na deku přišijte steh. Pokud je to správně, bude to rovné a úhledné.

Jak navlékat nit na čtyřnitný overlockový stroj

Tento přístroj má dvě jehly, takže proces navlékání bude mírně odlišný. Nit prochází dvěma napínáky. pravým a levým. Tím se správná nit dostane do správného napínače nitě a naopak.

Moderní čtyřpramenné overlocky jsou vybaveny speciálním overlockovým systémem F.A.S.T s pákou. Posouvá knoflíkové dírky směrem k závitu. To jistě usnadňuje práci.

Jak změnit barvu overlocku

Typická situace: Šijete v různých barvách a musíte měnit nitě. To lze provést následujícím způsobem:

 • Odstřihněte starou nit, položte novou nit na cívku a svažte konce do malého, ale pevného uzlu.
 • Protáhněte nit tak, aby uzel nebyl pod patkou.
 • Pak můžete zvednout přítlačnou patku a vést nit látkou.
 • Vraťte přítlačnou patku na spodní stranu a pokračujte v šití.
 • Nyní sledujte uzel: když se přiblíží k oušku jehly, opatrně mu rukou pomozte projít otvorem. Pokud je uzel malý, neměl by být jeho průchod problém.

Nastavení a opravy overlocku vlastníma rukama.

Overlock, dokonce i domácí je mnohem složitější než šicí stroj a nastavit, a ještě více, provádět opravy overlock bez speciálních znalostí a dovedností, téměř nemožné. Opravy nebo úpravy overlocku však nejsou vždy nutné. Někdy stačí upravit napětí nití a overlocková tkanina bude opět overlocková. Některé overlocky jsou velmi citlivé na napětí nitě, a pokud přejdete na jinou kvalitu nitě, musíte napětí znovu nastavit.

READ  Stroj odstranit Katuchkov Co si vybrat

V některých příručkách jsou uvedeny opravy a úpravy overlocku a parametry pro nastavení knoflíkových dírek a jehel v případě, že tyto mezery selžou, nebo pro výměnu knoflíkových dírek. Obvykle jsou orientační, ideální. Opravář overlocků musí overlock odborně seřídit na správné nastavení, proto se doporučuje, aby tento typ opravy provedl profesionál.

Všechny naše tipy na opravu overlocku jsou obecné a hodí se pro jakýkoli model overlocku, ale nezapomeňte si pečlivě přečíst návod k obsluze vašeho modelu, kde najdete informace o nastavení, mazání, typu jehly a další informace.

Přeskoky a údery. Tupá nebo ohnutá jehla

Pokud se objeví přeskoky nebo rázové zvuky. jehla je pravděpodobně tupá nebo ohnutá.

Vadný hrot jehly: a. tupý bod; b. Ohnutý bod; c. normální bod.

Tupá jehla může způsobit mnoho poruch. Overlocková jehla je velmi důležitou součástí, stav jehly určuje mnoho věcí, zejména mezeru mezi jehlou a knoflíkovou dírkou. hlavní parametr pro bezešvý překrývací steh. Tupou jehlu poznáte tak, že přejedete nehtem pravého palce podél jehly od bulbu ke konci. Ohnutý hrot jehly jistě odhalí ohnutý hrot jehly. Ke kontrole lze použít lupu.

Pokud je jehla ohnutá, nepokoušejte se ji narovnat. Nastavení overlocku je velmi přesné a neumožňuje takové jehly narovnat. aby plochá strana jehly ležela na rovném povrchu.

Prohlédněte jehlu shora a ze stran: 1. paralelně přes. 2. Hladký povrch (sklo apod.).п.)

Se strojem overlock používejte pouze jehly doporučené výrobcem

Dbejte zejména na to, jaký typ jehly používáte s overlockovým strojem. Nutnost. Používejte pouze jehly doporučené výrobcem.

nastavit, overlock, jemné, tkaniny

Kromě kulaté nebo řezané jehly jsou k dispozici i jehly jiných délek, tlouštěk, délek a dalších vlastností. Pokud váš overlock používá jehly s kruhovou baňkou, musíte při výměně jehly použít jehlu o stejné tloušťce a délce baňky. Velikost a typ použité jehly naleznete v návodu k obsluze nebo na nálepce uvnitř overlocku. Nejlepší je napsat si typ jehly na kousek papíru a přilepit na tělo kousek průhledné pásky. U všech domácích overlocků je jehla instalována s dlouhou drážkou. na sebe nebo s odříznutou částí žárovky. ven. Jehlu vždy zapíchněte tak hluboko, jak to jde, a pokud máte dvě jehly, musí být posunuté (jedna výše než druhá).

Po dlouhých hodinách šití je třeba vyčistit knoflíkovou dírku a další přístupná místa od odřezků, odpadu atd.п., nejlépe tuhým kartáčem na vlasy (na lepidlo).

Důležitá je tloušťka a pružnost overlockových nití

nastavit, overlock, jemné, tkaniny

Overlocková nit je velmi důležitá pro tvorbu overlockových stehů. Pokud používáte různé kvality nebo tloušťky nití. Okamžitě ovlivní napětí, a tím i vzor stehu. Overlocking je velmi citlivý na napětí a sebemenší změna jedné nitě může ovlivnit všechny ostatní nitě. Ideální je používat stejnou značku nití, pouze měnit barvy. V praxi se to však stává jen zřídka, takže při změně závitů na jiný typ nebo tloušťku doporučujeme povolit všechny napínáky a při nejpomalejším tahu postupně zvyšovat napětí jednotlivých závitů a pravidelně kontrolovat, který závit a o kolik je třeba napnout. Někdy lze při nastavování overlockového stehu použít různé barvy nití, aby bylo snazší nastavit napětí jednotlivých nití a poté nastavit požadovanou hodnotu.

Snažte se nepoužívat silné nitě nebo nitě vyrobené z bavlny. Čím tenčí a pružnější je nit, tím lépe prochází látkou, jehlami, knoflíkovými dírkami a tím lépe se šije.

Mazání overlocku je třeba věnovat větší pozornost než šicímu stroji

Přemazávejte overlocky alespoň jednou za šest měsíců nebo jednou měsíčně při intenzivním používání. Místo plechovky s olejem by se měla přednostně používat injekční stříkačka. Dlouhá jehla se vždy dostane do těžko přístupných míst a spotřebuje se méně oleje. Přebytečný olej kolem jehly může látku zničit. Pečlivěji namažte všechny části, které přicházejí do styku s tkaninami. Plán mazání je uveden v návodu k použití, ale pravidlo je následující. Promažte všechna přístupná místa styku s kovovými díly, i když to výrobce neuvádí. Chcete-li důkladně namazat všechny části overlocku, možná budete muset sejmout ochranné kryty, ale pokud je obtížné je odstranit, můžete si vystačit s mazacími značkami předepsanými výrobcem. Mazání overlocku je třeba věnovat větší pozornost než šicímu stroji, protože overlock pracuje při vyšších rychlostech a nedostatek mazání některých částí vede k přehřívání a dokonce k zasekávání.

Seznam hlavních závad overlockových strojů:

Tkanina se nepohybuje: tlak na přítlačnou patku je příliš nízký. Pokud je tkanina příliš tenká, snižte přítlak, jinak se tkanina shrne. Při šití silnějších látek zvyšte přítlak přítlačné patky. Obecně platí, že přítlak přítlačné patky by se neměl měnit, pokud to není nezbytně nutné.

Mazání a čištění overlocku

Dlouhodobé používání stroje vede k nutnosti čištění přihrádek na knoflíkové dírky a dalších přístupných míst, kde se mohou hromadit nečistoty (zbytky, mykání, olejové skvrny). Overlock lze mazat a čistit ručně. Nyní je k dispozici velké množství videí, která ukazují, jak tento postup provést. Bez ohledu na to, zda je použit čínský, značkový nebo průmyslový overlock.

K čištění je nejlepší použít kartáč s tuhými štětinami. Je třeba dbát na to, aby se na jehlu nedostalo příliš mnoho oleje, protože by mohlo dojít k poškození materiálu. Je nutné pečlivě namazat části, které jsou v kontaktu s tkaninou.

Mazání by se mělo provádět jednou za šest měsíců, při častém používání jednou za 30 dní. Mazací pistoli lze (nejlépe) nahradit injekční stříkačkou z lékařského dávkovače.

READ  Jak dát troubu gril

Pokyny k mazání najdete v diagramu, ale nejlépe je namazat všechny dostupné oblasti.

Jaké problémy mohou nastat

Po všech těchto úpravách je třeba provést nové zkušební šití. Může se stát, že šití nebude opět dokonalé, např. vynechané stehy. Poté je nutné provést závěrečnou úpravu. Skládá se z následujících položek:

 • Kontrola integrity jehly. Někdy není viditelné žádné poškození, ale podívejte se pozorně, zda není hrot tupý nebo zda není jehla špatně nasazená. Další možností je, že velikost jehly neodpovídá vláknům a tloušťce látky.
 • Kontrola správného nastavení. Můžete zkontrolovat všechny napínáky, knoflíkové dírky a zjistit, zda není některá z nití zauzlovaná.
 • Vyhodnocení činnosti chodidla. Někdy stačí uvolnit tlak a problém zmizí.

Po této zkoušce doporučujeme znovu ušít zkušební steh. Pokud vše půjde dobře, můžete ušít hlavní část oděvu.

Vlastnosti práce

Je nesprávné se ptát, co jsou overlocky v šicím stroji. Vytváří imitaci jednoduchým klikatým stehem. Napětí může způsobit přetržení vláken. Výsledkem je špatná kvalita zpracování. To je hlavní důvod, proč si stroj koupit. Pokud to však není možné, je vhodné vědět, jak stroj s tímto stehem používat.

Začátečníci v šití by měli vědět, že okraje látky by měly být pro tento účel sešity patkou. Každý typ stehu je vhodný pro jiný účel. Například u ložního prádla by se mělo používat šikmé provedení.

Šicí stroj s overlockovým stehem

Jemnosti získání kvalitního stehu

Existuje lepší způsob, jak overlock před šitím nastavit. K tomu potřebujete kus látky, abyste mohli vyzkoušet kvalitu švu. Projeďte látku šicím strojem a pečlivě zkontrolujte prošití.

Kontrola začíná smyčkou levé jehly. Zmačkaná tkanina znamená příliš velké napětí jehlové nitě. Mírně uvolněte stehy úpravou nastavení na voliči. Po každé výměně projděte kus látky strojem a postup opakujte, dokud se látka nezmačká.

Dalším krokem je kontrola rovnosti švu. Když už není látka pomačkaná, můžete přistoupit k dalšímu postupu. vezměte látku tak, aby byl šev uprostřed. Roztáhněte konce a podívejte se na ně zblízka. Pokud se místo těsně přiléhajících polovin závitů objeví schody, je třeba zvýšit napětí závitu. Postup se stejně jako v předchozím případě provádí krok za krokem. Nespěchejte, nastavení šicího stroje je náročné

Zvláštní pozornost věnujte levé jehlové niti, protože právě levá jehlová nit spojuje knoflíkové dírky mezi sebou. Kvalitu šití určuje správné napětí

Po nalezení optimální hodnoty pro levou nit nastavte stejnou hodnotu pro pravou nit. Toto pravidlo platí pro všechny typy látek, poměr mezi levou a pravou nití se nikdy nemění. Posledním krokem je určení místa, kde se nitě knoflíkové dírky proplétají. musí to být na konci kusu látky. Steh je pak položen rovným stehem a vytváří plochý vzor mezi stehy. Smyčky vyčnívající z okraje látky znamenají uvolněné napětí nitě knoflíkové dírky. Trochu je utáhněte a zkontrolujte nový kus látky. Pokud jsou smyčky jedné knoflíkové dírky za okrajem, je třeba vytáhnout pouze její nit. Buďte opatrní, protože při špatné volbě hrozí, že vytvoříte nadměrné napětí a vyvoláte vazbu jen na jedné straně látky. V tomto případě je třeba nit postupně uvolňovat, dokud není steh knoflíkové dírky normální. V některých případech může být nutné jednu knoflíkovou dírku současně utáhnout a druhou povolit. Doporučujeme začít s uvolňováním. Overlocková knoflíková dírka

Nuance pleteniny

Velmi užitečná inovace. pohodlné nastavení délky stehu. Nastavte délku stehu v závislosti na šitém materiálu a niti. Protože pletený steh šije i přešívá, musí být šířka stehu velmi úzká a nit musí být silná. U některých pletenin může být nutné nahradit jehlu speciální jehlou se zaoblenou špičkou. To je nutné, když běžná jehla poškodí materiál nebo když se dříve dobře fungující stroj začne smyčkovat.

Většina overlocků je vybavena speciálními nožičkami, pomocí kterých můžete do švu všít gumičku nebo speciální úplet, který zabrání roztahování ramenních švů. Práce se slepeckou patkou je velmi praktická. Lze ji použít k jemnému olemování úpletů ve spodní části. Někdy není diferenciální podávání možné, pak lze steh zajistit vodou rozpustnou tkaninou Avalon. Úplety se obecně šijí snadněji než látky, zejména na moderních overlockových strojích.

Klasické overlockové stehy

Podívejme se podrobněji na běžné stehy, které lze na overlockovém stroji provádět.

 • Dvounitný steh se používá hlavně u velmi jemných látek, kde je potřeba minimum nití. Vzhledem k tomu, že většina overlocků má 3 nebo více nití v stehu, musíte se ujistit, že model má převodník. Jedná se o speciální svorku, která překrývá horní knoflíkovou dírku. Pro tento steh je zapotřebí pouze jedna jehla a jedna jehla cívková.
 • Třínitný zámkový steh je nejběžnější steh a lze jej šít jakýmkoli moderním overlockem nebo starým overlockem starým deset let. Pokud pro zamýšlený oděv stačí šití třemi nitěmi, můžete ušetřit spoustu peněz, protože tyto stroje jsou cenově nejpříznivější. Technologie šití je jednoduchá. Jehla váže horní stehy, spodní knoflíková dírka váže paralelní steh pod ní a horní knoflíková dírka váže 2 spirálové stehy. Tento steh lze použít na naprosto jakýkoli typ látky.
 • Čtyřbodový overlockový steh umožňuje nejen přešít okraj, ale také sešít šev mezi dvěma kusy látky. zvláště snadná práce při šití úpletů. Steh je šitý 2 jehlami a knoflíkovými dírkami. Je dostatečně pevný a vhodný pro strečové tkaniny.
 • Pětijehlový overlockový steh lze na moderním overlocku šít třemi jehlami. Tento steh se vyrábí také pomocí kobercového stroje vybaveného speciální spodní smyčkou pro řetízkový steh.
READ  Panel na vaření plynu s vypínacím časovačem

Je snazší šít velmi složité látky. Zejména pokud jsou šité s masivními díly: zipy, brože, velké knoflíky. Pětivláknové šití zvyšuje odolnost stehu. Můžete ji vidět na dámských letních halenkách z krepdešínu, organzy a dalších jemných neposlušných tkanin.

Overlockové šití.

Pokud nejjednodušší šicí stroj má pouze dva stehy, rovný a klikatý, bude téměř jakýkoli šicí výrobek, zde, a to je moje hluboké přesvědčení, povinný doplněk k jakékoliv domácnosti šicí stroj. overlock, musí být dobré.

Dobrý overlock je podle mého názoru spolehlivý, kvalitní stroj od známého a osvědčeného výrobce s velkým počtem overlockových stehů. Na rozdíl od šicího stroje platí u overlocku, že čím více stehů udělá, tím lépe.

Vždyť každý další steh rozšiřuje možnosti amatérské švadleny vyrábět nové typy oděvů, pro sebe, pro rodinu, pro domácí dekoraci atd.д. A její absence omezuje nebo zhruba přerušuje „volný rozlet tvůrčího myšlení“.

nastavit, overlock, jemné, tkaniny

A další kritérium, na které je třeba se při výběru overlocku zaměřit. Příručka musí být podrobná, dobře formulovaná, dobře malovaná a s jasnými a srozumitelnými obrázky a schématy.

Nedávno za mnou přišla kamarádka s prosbou o overlock. Takový jednoduchý, čínský, umí udělat jen jeden řádek. Říci, že návod k němu byl nechutný, není co dodat. Nic není jasné. Práce s overlockovým strojem je opravdu otrava.

Uvědomuji si, že dobrý overlockový stroj není pro většinu postsovětských šicích nadšenců levnou záležitostí. A je těžké přesvědčit rodinu, aby utrácela za věcičku, kterou mnoho lidí nepovažuje za základní potřebu.

Já osobně šiji overlockové švy klikatým stehem na šicím stroji už léta. Někdy jsem chodil do krejčovství, aby mi švy zpracovali vlastním zařízením.

Už dávno jsem se rozhodla, že overlock by měl být dobrý overlock, a nechtěla jsem utrácet peníze za nesmysly. Vždycky jsem měl na paměti slova pohádkově bohatého strýčka Rothschilda: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“. A vždy pamatoval, že lakomý a ukvapený platí dvakrát.

Teprve když jsem našetřila dost peněz, koupila jsem si overlock, o kterém jsem snila, a stejně jako s Cat Mutroskin jsem byla dvakrát tak šťastná.

Kde začíná overlocking??

Overlocky jsou vyráběny různými výrobci, což znamená, že se liší vzhledem, vnitřní konstrukcí a schopnostmi.

Každý overlockový stroj však začíná návodem k obsluze. A pak přijde instalace jehel, pravá noha, začne overlock navlékání, nebo spíše jejich vedení po správných „cestách“.

Při navlékání nesmíte nikdy zanedbat všechny výstupky a prohlubně, kolíky a čtverečky, které jsou na stroji. Pouze přesným dodržováním všech doporučení výrobce, předepsaných v návodu k použití, lze dosáhnout stabilní a trvanlivé práce „stroje“ a kvality z práce, kterou vykonává.

Overlockové šití je velmi složité. Na rozdíl od běžného šití na šicím stroji. pokud lze případné nerovnosti na výrobku vyhladit a nějak opravit propláchnutím a prošitím švových přídavků, nerovnost overlockového šití je viditelná okamžitě a nelze ji vůbec opravit. (Samozřejmě kromě rozpuštění a opětovného sešití).

I u rovných látek může být obtížné udržet rovnoměrnost overlockového šití. Obzvláště obtížné je však zajistit hladký, a tedy krásný vzhled na konvexních a konkávních řezech, na vnitřních a vnějších rozích. V těchto obtížných místech zpomalte šití, pracujte pomalu a opatrně a vždy dbejte na to, aby byl okraj látky pod patkou overlocku co nejrovnější.

Jak jsem již uvedl v předchozím článku, nejkvalitnější overlockové švy se dokončují opracováním před švem. Samozřejmě je možné šít přeplátování, pokud jsou švy přídavku na šev šity odděleně a šířka přídavku na šev se následně nemění.

A ještě jedna poznámka k overlockovému šití. Samozřejmě, že rovnoměrné a krásné overlockové šití je velmi dobré. Je však také velmi důležité ji správně zahájit a ukončit. Jinak může veškerá tvrdá práce přijít vniveč.

To platí zejména pro řetízkový steh. Tak silné a bezpečné uprostřed, jsou tyto stehy bezmocné na okrajích a mohou se rychle rozpojit, „utéct“, pokud nejsou zajištěny.

Na začátku i na konci overlockového šití je tedy nutné jej opravit. Jak na to?

Při zahájení šití nechte stroj běžet naprázdno, aby se vytvořil řetízek nití dlouhý až 10 cm.

Poté podle potřeby umístěte okraj látky pod patku overlocku a levou stranu řetízkem omotejte dopředu až k okraji materiálu, spusťte přítlačnou patku a začněte práci. Tím se zajistí konce nití ve stehu.

Overlocky, které mají také nůž, odříznou nežádoucí konce nití. No, ti nadšenci šití, kteří nemají na svém „stroji“, budou muset konce nití pečlivě zastřihnout nůžkami.

Na začátku i na konci lze nitě overlockového stehu svázat uzlem.

Provléknutím nitě silnou jehlou se širokým očkem lze konce nitě zastrčit do samotného stehu.

Zůstane jen několik milimetrů nitě, konce nití lze zajistit lepidlem na látky. Samozřejmě, že nejprve vyzkoušíte na kousku látky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS