Jak nastavit teplotu v chladničce Stinol

Jak regulovat teplotu v chladničce Stinol?

Klíčem k tomu, aby potraviny v chladničce vydržely dlouho. a ještě desítky let. je správná regulace teploty v chladicím a mrazicím prostoru. Aby bylo možné tento režim zavést, nastaví se při uvedení spotřebiče do provozu teplota podle návodu přiloženého ke spotřebiči. Podívejme se na základní pravidla regulace teploty v chladničce na příkladu zařízení ТМ Stinol.

Na rozdíl od starých sovětských spotřebičů, které měly pouze dvoupolohový vypínač (zapnuto/vypnuto), umožňují moderní chladničky snadnější a přesnější nastavení teploty. Dražší modely jsou dokonce vybaveny senzory, které měří teplotu a zobrazují ji na dotykovém displeji přístroje. Jaké je přesně správné nastavení teploty a jakou teplotu je třeba použít??

Několik věcí, které je třeba si zapamatovat

 • Ideální průměrná teplota v chladné místnosti je 2 až 5 °C. Čím přesněji je teplota udržována, tím déle zůstanou potraviny čerstvé a vzhledově atraktivní. Při vyšších teplotách než 5 °C začínají potraviny hnít a plesnivět, jsou plné bakterií a nepříjemně zapáchají, takže při takovém skladování se snadno otrávíte. Pokud je regulátor zcela otočen směrem k chlazení a teplota je nižší než 2 °C, potraviny zmrznou a ztratí své zdravé vlastnosti.
 • Pro potraviny uložené v mrazničce je teplo (plus teplota) destruktivní. Maso a ryby se po několika hodinách při nesprávné teplotní regulaci jednoduše zkazí, protože kvalita potravin se v důsledku rozmrazování snižuje. Proto je tak důležité správné nastavení teploty.
 • Nesprávně nastavená teplota vede k rychlejšímu tání, zvýšené spotřebě energie a úniku vody. Kromě toho můžete očekávat vysoké náklady na opravy. citlivé senzory termostatu mají v tomto provozním režimu tendenci se poměrně rychle porouchat.

Obecná pravidla pro nastavení teploty v chladničce

Na rozdíl od starých sovětských spotřebičů s dvoupolohovým vypínačem (zapnuto/vypnuto) umožňují moderní chladničky snadnější a přesnější nastavení teploty. Dražší modely jsou dokonce vybaveny senzory, které měří teplotu a zobrazují ji na dotykovém panelu jednotky. Jakou teplotu přesně nastavit a na jakou hodnotu se zaměřit??

Několik věcí, které je třeba mít na paměti

 • Ideální teplota v prostoru chladničky se pohybuje v průměru mezi 2 °C a 5 °C. Čím přesněji je teplota udržována, tím déle zůstávají potraviny čerstvé a mají vizuálně atraktivní vzhled. Při teplotě vyšší než 5 °C začnou potraviny hnít a plesnivět, jsou plné bakterií a nepříjemně zapáchají, takže při takovém skladování se snadno otrávíte. Pokud je knoflík zcela otočen směrem k chlazení a teplota je nastavena pod 2 °C, potraviny zmrznou a ztratí své zdravé vlastnosti.
 • Pro potraviny uložené v mrazničce je teplo (plus teplota) osudné. Maso a ryby se po několika hodinách v nesprávném teplotním režimu jednoduše zkazí, protože rozmrazování zhoršuje kvalitu potravin. Proto je tak důležité správně nastavit teplotu.
 • Nesprávná regulace teploty vede k rychlejšímu tání a odkapávání a zvyšuje náklady na energii. Kromě toho je třeba počítat s náklady na opravy. citlivé senzory termostatu mají v tomto provozním režimu tendenci poměrně rychle selhávat.

Jak nastavit teplotu v chladničce Stinol

Po spuštění chladničky Stinol zkontrolujte, zda teplota odpovídá údajům v návodu. Po dosažení teploty je třeba změřit teplotu uvnitř komor. V chladicím prostoru můžete použít sklenici s vodou umístěnou na prostřední polici pro chlazení. Voda musí mít teplotu 4-5 0 °C.

V mrazničce chladničky Stinol v režimu „Super“ v horní komoře klesne teplota na 24 0 C. Na všech policích ve střední poloze regulátoru by stupně měly odpovídat počtu hvězdiček, ale ne více než.18.

Elektromechanické nastavení teploty v chladničce Stinol je jednoduché. Vždy se snažte dosáhnout průměrné teploty, která je nejrozumnějším způsobem regulace teploty. V chladničce Stinol je to 5 stupňů pro skříň a.18 do mrazáku.

Připojení chladiče

Po zakoupení přístroje Stinol jej nechte 2-4 hodiny vypnutý, aby se labyrinty naplnily chladicí kapalinou. Teplota v místnosti, ve které chcete přístroj používat, musí být v rozmezí 16˚C32˚C.

Při umísťování spotřebiče je třeba jej vyrovnat pomocí nivelačních nožiček. Před prvním zapnutím chladničky je vhodné omýt její vnitřní i vnější část mýdlem a jedlou sodou.

Chcete-li spotřebič připojit k elektrické síti, zapojte napájecí kabel do zásuvky. Na ovládacím panelu se rozsvítí zelené kontrolky LED.

Vezměte prosím na vědomí! Pokud musíte chladničku s mrazničkou znovu zapnout, počkejte po vypnutí alespoň 4-5 minut.

nastavit, teplotu, chladničce, stinol

Jakou teplotu by měla mít chladnička různých značek: „Atlant“, „Samsung“ atd. д.

Teplota uvnitř chladničky musí zajistit, aby potraviny podléhající rychlé zkáze mohly být skladovány po dlouhou dobu.

READ  Chyba myčky nádobí Hotpoint-ariston

Schéma, kde je regulátor teploty chladničky Atlant

Při rozhodování o konkrétním způsobu je třeba mít na paměti, že to ovlivní konečný výsledek:

 • teplota okolního vzduchu;
 • četnost a doba otevření dveří;
 • vzdálenost od zdroje chladu. kompresoru;
 • nakládání.

důležité! Čím více potravin a čím vyšší je údaj na teploměru v místnosti, tím chladnější je nastavení.

Poslední modely LG, Samsung a BOSH jsou vybaveny speciálním oddělením („zóna čerstvosti“) s konstantní teplotou 1 0C, která není závislá na vnějších faktorech.

V hlavní přihrádce

Hlavní oddíl je určen pro chlazení a skladování potravin při teplotě plus, ale blízké 0 °C.

Zpravidla má velký objem, takže chlad je v něm rozložen nerovnoměrně. čím dále od kompresoru, tím je teplejší:

 • 3 5 0C na spodní polici. optimální skladovací podmínky pro první a druhé jídlo, mléčné pokrmy, chléb, vejce a vařenou zeleninu.
 • Na střední polici 2 4 0C. pro uzeniny, koláče, měkké sýry, majonézu.
 • Horní police 1 3 0C. pro maso, rybí výrobky, tvrdé sýry.

Teplota na dveřních policích a ve spodních zásuvkách dosahuje 68 0C. Balení džusů, kečupů, ovoce a zeleniny. Toto jsou optimální místa pro skladování léků.

Průměrná teplota ve společném prostoru chladniček různých značek:

Značka ATLANT LG INDEZIT Samsung BOSH Stinol
T, ⁰C 35 26 28 36 26 35

V mrazicím oddíle

Režim zmrazování se liší značku od značky, ale pohybuje se od.6 ⁰ C až.25 ⁰С.

Průměrné hodnoty v mrazničkách různých výrobců zařízení:

značka ATLANT LG INDEZIT Samsung BOSH Stinol
T, ⁰C na.18 -18-20 -18-20 -18-26 -18-24 -18

Maso je rychle zmrazeno z.24 ⁰C a méně. Potraviny, které jsou dostatečně zmrazené, se uchovávají při mírnější teplotě ⁰⁰C.15 ⁰С.

Nastavení teploty v chladničce pro různé produkty

Regulátor teploty na chladničce Stinol musí být upevněn v poloze, která podle návodu nejlépe odpovídá ideální teplotě. Poté se potraviny uspořádají do polic podle norem pro skladování a systému distribuce chladu v komoře (některé modely mají nejchladnější polici nahoře a některé mají prostřední polici).

Jaká je tedy optimální teplota pro různé potraviny uložené v chladničce Stinol?

 • Masové a rybí pokrmy, stejně jako vejce, tvrdé sýry, mléko a mléčné výrobky a omáčky se nejlépe uchovávají při teplotě 1 až 3 °C, a proto se ukládají na nejchladnější police.
 • Uzeninám, sýrům, obilovinám připraveným k vaření a polotovarům se daří v rozmezí 2 až 4 °C.
 • Polévky, vařená zelenina a chléb vydrží déle čerstvé, pokud je skladujete při teplotě 3 až 5 °C. to je střední polička.
 • Povolená teplota pro mořské plody je 4 až 6 °C, tedy teplota na polici, kde jsou skladovány.
 • Čerstvé ovoce a zelenina se ukládají na nejnižší polici nebo do speciální přihrádky, kde se teplota pohybuje v rozmezí 6 až 8 °C (jedinou výjimkou je ananas a banán, které je lepší uchovávat mimo chladničku při pokojové teplotě).

Cokoli lze dlouhodobě uchovávat ve zmrazeném stavu.

Termostat pro chladničku: Konstrukce, kontrola jemných bodů výměny v případě potřeby

Je těžké si představit život bez spotřebičů. Jsou spotřebiče, bez kterých se obejdeme, a jiné, bez kterých je obytný prostor oprávněně neúplný. Jednou z těchto nezbytných potřeb je lednice. Souhlasím?

Opravy spotřebičů svépomocí jsou vítaným doplňkem rodinného rozpočtu. Mnoho oprav lze zvládnout vlastníma rukama. Například výměna termostatu chladničky není tak obtížná. Stačí jen pochopit zvláštnosti konstrukce a principy fungování zařízení.

Řekneme vám, jak zjistit poruchu termostatu. V článku vám nabízíme podrobný popis, jak jej vyměnit při opravě chladničky značky Stinol. Informace jsou doplněny výběrem fotografií a videí s odbornými tipy.

Konstrukční prvky a princip práce

Termostat neboli termostat je jedním z hlavních prvků, bez kterého není možný normální provoz chladničky. Zaznamenává teplotní čidla v prostoru chladničky a mrazničky a vysílá signál do relé spouštěče kompresoru.

Podle těchto signálů se kompresor zapíná, když teplota v prostoru není dostatečně nízká, a vypíná se, když teplota dosáhne nastavené úrovně. technicky vzato je termostat relé, které má na jednom konci hermeticky uzavřenou trubičku naplněnou freonem.

Na druhé straně knoflíku jsou nastavené kontakty, jejichž rozepnutí nebo spojení způsobí vyslání signálu do kompresoru. Konec freonové trubice, známé také jako kapilární trubice, je připevněn k výparníku.

Chladivo uvnitř citlivě reaguje na ohřev a chlazení. Když se teplota sníží nebo zvýší, změní se hladina tlaku uvnitř trubice, což způsobí sepnutí nebo rozepnutí kontaktů relé.

Pohyb kontaktů je ovládán malou pružinou. Slouží k nastavení úrovně teploty, která má být v chladicí komoře. K pružině je připojen knoflík pro nastavení teploty. Otáčením tohoto knoflíku se mění napětí pružiny.

V důsledku toho je třeba vyvinout větší nebo menší sílu k sepnutí nebo rozepnutí kontaktů. To ovlivňuje úroveň tlaku v kapiláře, při které se kontakty spustí.

Takto se reguluje chlazení vzduchu v chladničce. Při použití elektronického regulátoru teploty se postup mírně liší, ale princip je v podstatě stejný: požadovaná teplota se nastavuje podle skutečných hodnot zaznamenaných pomocí kapiláry.

READ  Jaký fotoepler je vhodný pro hluboké bikiny

V těchto modelech se však používá elektronická řídicí jednotka, která je schopna současně kontrolovat data z více senzorů. Oprava nebo výměna takového termostatu doma není vždy možná. Manipulace se složitou elektronikou vyžaduje znalosti a speciální vybavení.

Termostat je obvykle umístěn uvnitř nebo vně chladicí komory. Než začnete chladničku opravovat, je dobré se seznámit s její konstrukcí a katalogovým listem. O konstrukci konkrétního modelu termostatu, stejně jako o jeho umístění, lze získat mnoho užitečných informací.

Termostat se obvykle nachází v blízkosti knoflíku pro nastavení teploty. Vnitřní umístění je společné pro poměrně staré modely. Uvnitř komory je prvek obvykle uzavřen v plastovém ochranném krytu.

Nastavovací knoflík se nachází přímo na něm. Chcete-li termostat vyjmout, musíte odstranit knoflík a vyšroubovat upevňovací šrouby, abyste mohli sejmout kryt.

Musíte však také hledat termostat v blízkosti ovládacího knoflíku, obvykle pod krytem chladničky někde nahoře. Musíte odstranit knoflík, odšroubovat upevňovací prvky a stejným způsobem najít termostat za krycí deskou.

Způsoby, jak rozpoznat problém

Pokud je termostat poškozen, neznamená to, že celá chladicí jednotka okamžitě přestane fungovat. Nedostatek správných informací o aktuální teplotě však ovlivní její fungování.

Možnost č. 1. kontrola funkčnosti spotřebiče

Příznaky nesprávné funkce chladicí jednotky mohou být následující

 • kompresor pracuje nepřetržitě nebo s velmi krátkými a řídkými přestávkami;
 • teplota uvnitř chladicího prostoru klesne na nulu a někdy i níže;
 • se na stěnách objeví velké množství námrazy nebo dokonce ledu;
 • V chladničce je příliš teplo;
 • Chladnička se po vypnutí nezapne atd.п.

Příznaky samozřejmě nezpůsobuje jen termostat, ale i další věci, které jsou v nepořádku.

Možnost č. 2. Provedení diagnostiky pomocí teploměru

Chladničku s mrazničkou zcela odpojte od elektrické zásuvky a podle pokynů ji zcela odmrazte. Obsah musí být samozřejmě odstraněn.

Spotřebič by měl být zapojen do sítě a knoflíkem termostatu nastaven na nejnižší možnou teplotu. Pokud je váš model chladničky vybaven funkcí mrazení, doporučujeme použít tuto funkci.

Uprostřed prostoru chladničky by měl být umístěn teploměr, který měří teplotu. Je lepší používat zařízení, které umožňuje měření pod nulou. V tomto režimu nechte chladničku asi dvě hodiny. Poté je třeba zkontrolovat, zda teploměr funguje správně.

Pokud teplota v prostoru chladničky do této doby klesne přibližně na šest stupňů, není problém s termostatem. Pokud se však uvnitř výrazně oteplí nebo ochladí, je třeba termostat vyměnit.

Varianta č. 3. vizuální kontrola prostoru chladničky

Pokud se po rozmrazení uvnitř komory rychle vytvoří tzv. sněhová koule, lze velmi snadno provést prvotní diagnostiku funkčnosti termostatu.

Chcete-li to provést za chodu kompresoru, otočte knoflíkem nastavení, abyste zvýšili vnitřní teplotu. Pokud relé pracuje správně, senzory v určitém okamžiku zjistí správnou úroveň teploty a kompresor se vypne. Pokud motor běží dál. je třeba vyměnit termostat.

Po této diagnostice a za předpokladu, že termostat funguje správně, je vhodné vyprázdnit přihrádku a nechat spotřebič běžet naprázdno po dobu přibližně šesti hodin. V tomto období je třeba věnovat pozornost délce přerušení práce kompresoru.

Termostat chladničky: Konstrukce, kontrola jemných bodů výměny v případě potřeby

Je těžké si představit život bez domácích spotřebičů. Jsou spotřebiče, bez kterých se obejdeme, a jsou takové, bez kterých je uspořádání obytného prostoru oprávněně považováno za neúplné. Jedním z těchto důležitých spotřebičů je chladnička. Souhlasím?

Opravy domácích spotřebičů prováděné rukama jsou dobrou pomocí pro rodinný rozpočet. Pokud chcete, je možné zvládnout mnoho opravárenských operací. Například výměna termostatu pro chladničku není tak obtížná. Stačí pochopit konstrukci a principy fungování spotřebiče.

Poradíme vám, jak rozpoznat vadný termostat. V článku, který navrhujeme, je podrobně popsáno, jak ji vyměnit při opravě chladničky Stinol. K informacím je k dispozici výběr fotografií a videí s odbornými tipy.

Konstrukční vlastnosti a princip činnosti

Termostat je jedním z klíčových prvků, bez nichž chladnička nemůže správně fungovat. Zaznamenává teplotní čidla v prostoru chladničky a mrazničky a vysílá signál do relé spouštěče kompresoru.

Zapíná kompresor, když je teplota v prostoru příliš nízká, a vypíná jej, když teplota dosáhne nastavené hodnoty. Technicky je termostat relé s hermetickou trubicí naplněnou freonem na jednom konci.

Na druhé straně jsou kontakty, jejichž rozepnutí a spojení aktivuje signál pro kompresor. Konec freonové trubice, známý také jako kapilární trubice, je připevněn k výparníku.

Chladivo uvnitř citlivě reaguje na ohřev a chlazení. Pokud teplota klesá nebo stoupá, mění se tlak uvnitř trubice, což způsobuje sepnutí nebo rozepnutí kontaktů relé.

Pohyb kontaktů je ovládán malou pružinou. Slouží k nastavení úrovně teploty, která má být udržována v chladicí místnosti. Knoflík teploty je připevněn k pružině. Otáčením tohoto knoflíku se mění napětí pružiny.

V důsledku toho je k sepnutí nebo rozepnutí kontaktů zapotřebí větší nebo menší síly. To ovlivňuje úroveň tlaku v kapiláře, při které se kontakty aktivují.

Tím se reguluje chlazení vzduchu v chladničce. Při použití elektronického regulátoru se postup mírně liší, ale princip je stejný: požadovaná úroveň teploty se nastavuje podle skutečných hodnot zaznamenaných v kapiláře.

READ  LERAN ECM 1585 Kávovar Jak používat

Tyto modely však používají elektronický řídicí modul, který dokáže současně spravovat data z řady senzorů. Takový termostat nelze vždy opravit nebo vyměnit doma. Manipulace se složitou elektronikou vyžaduje znalosti a speciální vybavení.

Termostat je obvykle umístěn uvnitř nebo vně chladicího prostoru. Před zahájením opravy je vhodné prostudovat konstrukci chladničky a její technický list. O konstrukci a umístění termostatu lze získat mnoho užitečných informací.

Termostat je obvykle umístěn v blízkosti knoflíku teploty. Vnitřní umístění je charakteristické pro relativně staré modely. Uvnitř článku je prvek obvykle uzavřen v plastovém ochranném pouzdře.

Nastavovací knoflík je umístěn přímo na něm. Chcete-li termostat vyjmout, musíte odstranit knoflík a vyšroubovat upevňovací šrouby, abyste mohli sejmout kryt.

Termoregulaci však hledejte také v blízkosti ovládacího knoflíku, obvykle pod tělem chladničky někde nahoře. Stejným způsobem odstraňte rukojeť, odšroubujte upevňovací prvky a za ochranným panelem najděte to, co hledáte.

Způsoby zjištění problému

Pokud je termostat poškozen, neznamená to, že celá chladicí jednotka přestane okamžitě fungovat. Chybějící správný údaj o aktuální teplotě však ohrožuje jeho funkci.

Možnost č. 1. kontrola funkčnosti spotřebiče

Příznaky nesprávné činnosti chladicí jednotky mohou být následující

 • kompresor běží nepřetržitě nebo s velmi krátkými a řídkými přestávkami
 • teplota uvnitř chladicího prostoru klesne na nulu a někdy i pod ni;
 • Na stěnách je velké množství námrazy nebo dokonce ledu;
 • V chladničce je příliš teplo;
 • lednice se po vypnutí znovu nespustí atd.п.

Tyto příznaky mohou být samozřejmě způsobeny nejen poruchou termostatu, ale také závadami jiných prvků.

Možnost č. 2. Diagnostika pomocí teploměru

Za tímto účelem je třeba spotřebič zcela odpojit od napájení a poté jej zcela rozmrazit podle pokynů. Obsah je samozřejmě nutné odstranit.

Poté znovu zapněte napájení a nastavte ovladač termostatu na nejnižší možnou teplotu. Pokud je váš model chladničky vybaven funkcí mrazení, doporučujeme použít tuto funkci.

Umístěte teploměr do středu prostoru chladničky a změřte teplotu vzduchu. Je lepší používat zařízení, které dokáže měřit i pod nulou. V tomto stavu ji nechte v lednici asi dvě hodiny. Poté je třeba zkontrolovat hodnoty teploměru.

Pokud teplota v chladničce do této doby klesne přibližně na šest stupňů Celsia, není problém s termostatem. Pokud se však uvnitř výrazně oteplí nebo ochladí, je třeba termostat vyměnit.

Možnost č. 3. Vizuální kontrola prostoru chladničky

Pokud se po rozmrazení velmi rychle vytvoří uvnitř komory tzv. sněhová čepička, lze velmi jednoduše provést prvotní diagnostiku funkčnosti termostatu.

Za tímto účelem otáčejte nastavovacím knoflíkem, abyste zvýšili teplotu uvnitř prostoru, když je kompresor v provozu. Pokud relé funguje správně, senzory v určitém okamžiku zjistí správnou úroveň teploty a kompresor se vypne. Pokud motor běží dál, je třeba vyměnit termostat.

Po tomto diagnostickém postupu a v případě, že termostat funguje správně, je vhodné vyprázdnit chladničku a nechat spotřebič běžet přibližně šest hodin naprázdno. Během této doby věnujte pozornost délce přestávek v provozu kompresoru.

Jaká teplota by měla být v chladničce

Teplotní pozadí v prostoru chladničky závisí na typu uložených potravin:

 • Při ukládání masných nebo rybích výrobků, vajec a tvrdých sýrů je vhodné nastavit teplotu v rozmezí 13 °C;
 • Při skladování uzenin nebo výrobků na vaření je třeba zvýšit teplotu na 2 4 °C;
 • při vkládání tekutých potravin (např. mléka nebo vařené zeleniny) je hodnota 35 °C;
 • pro skladování mořských plodů je vhodné udržovat teplotní pozadí mezi 4 a 6 °C;
 • si ovoce zachovává své chuťové vlastnosti při teplotě 68 °C.

Teplota v mrazničce Stinol, která určuje pozadí v chladicím prostoru, dosahuje hodnoty.18°С. Výrobce doporučuje, aby byly potraviny v chladničce uloženy na různých policích, protože stupeň chlazení se liší podle vzdálenosti od mrazničky nebo rozvodu vzduchu. Továrna vyrábí zařízení v několika klimatických třídách; při nákupu chladničky je třeba vzít v úvahu shodu třídy s klimatickými podmínkami použití.

Při skladování potravin byste měli dbát na rozložení teploty v prostoru chladničky:

 • Minimální teplota je podél zadní stěny prostoru, kde jsou ukryty trubky chladiva nebo kde jsou umístěny kanály pro chlazený vzduch.
 • Středové police mají vyšší teplotní pozadí (až 35 °C) a umožňují skladovat masné výrobky, mléčné výrobky a bochníky chleba.
 • Balkonové balkony se nechladí při teplotách pod 510 °C. Niky se doporučují pro skladování vajec, omáček nebo nápojů. Část zařízení je vybavena boxy na léky (před uložením léků si ověřte požadavky na jejich skladování).
 • Chladničky Stinol s odkapáváním a chladničky No Frost používají oddělené zásobníky na ovoce a zeleninu, které jsou umístěny nad mrazicím prostorem. Teplota uvnitř skříně se udržuje na 5 8 °C.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS