Jak odstranit nečistoty z gumy pračky

Co a jak čistit žvýkačky v pračce

Jednoho nepříliš dobrého dne, když vkládáte do pračky špinavé prádlo, ucítíte zápach a na O-kroužku vidíte tmavé, zatuchlé skvrny plísně. Pokud není usazenina rozsáhlá, lze spotřebič snadno zachránit, i když v některých případech bude možná nutné vyměnit některé prvky, jako je odtoková trubice, zásobník na prací prostředek a dokonce i samotné gumové těsnění. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte plíseň pravidelně čistit. Dnes se podíváme na to, jak můžete odstranit vodní kámen z gumy automatické pračky.

Černá plíseň je častým problémem příliš šetrných kutilů, kteří rádi perou při nízké teplotě (30 nebo 40 °C) a na rychlý cyklus. Pokud navíc zapomenete zbavit pračku škodlivých pracích prostředků a místo bělidla použijete velké množství změkčovadla, může se poměrně rychle objevit plíseň. Důvod je jednoduchý: při velmi nízkých teplotách se stroj nedezinfikuje a bakterie neumírají.

Pokud perete nepřetržitě při teplotách nižších než 60 stupňů, pračka nevyhnutelně zplesniví.

Plíseň se může objevit také kvůli nedostatku chemických látek, jako je bělidlo. Nadměrné množství oplachovacího prostředku může vytvářet slizký kal. ideální prostředí pro množení plísní.Vlhko a teplo jsou výbornými předpoklady pro vznik plísní.

Rady pro čištění

Když plánujete, kdy vyčistit gumu na pračce, musíte vzít v úvahu specifika jejího fungování. Doporučujeme pravidelně čistit buben, těsnicí okraj a zásobníky, abyste předešli nežádoucím vedlejším účinkům.

Kdy je nutné vyčistit žvýkačku na bubnu pračky?

 • Po vyprání se na prádle objeví zakalené pruhy;
 • objeví se zatuchlý zápach;
 • tvorba usazenin na povrchu těsnícího okraje;
 • Plíživý sliz, nečistoty a usazeniny v dutinách pryžové vložky.
odstranit, nečistoty, gumy, pračky

Nedodržení hygienických předpisů může mít neblahé následky v podobě rozvoje patogenních mikroorganismů ve vlhkém prostředí žvýkaček, jejichž micely mohou způsobit řadu nebezpečných onemocnění.

READ  Jak odstranit kartáče z robota vysavače

Jak vybrat čisticí prostředek

Při rozhodování o použití čisticího prostředku berte v úvahu typ znečištění.

Specializované čisticí prostředky pro domácnost

 • Tekuté přípravky jsou určeny k odstranění nečistot, vodního kamene, rzi na těsnění, zásobníku. Některé přípravky mohou eliminovat nepříjemné pachy.
 • Prášky se používají k odstraňování plísní, vodního kamene apod. Zabraňují tvorbě slizu, který je živnou půdou pro mikroorganismy.
 • Tablety obsahující biosložky nebo chlór ničí bakterie. Tyto přípravky vám pomohou odstranit nepříjemný zápach.

Bylinné prostředky

Vyberte si lidové prostředky, které jsou kyselé nebo zásadité:

Čistič žvýkaček

Na lehké, plesnivé znečištění manžet tkaniny stačí použít pouze vybranou tekutinu. Nebo dvakrát měsíčně zapněte praní na 95 stupňů bez praní a bez jakýchkoli produktů.

Jedlá soda

Navlhčete potřísněná místa vodou a vyčistěte je jedlou sodou. Zapnutí praní na 60 stupňů s prázdným bubnem. Pro dosažení nejlepších výsledků vložte do přihrádky na prášek několik tablet do myčky nádobí.

odstranit, nečistoty, gumy, pračky

Antibakteriální přípravky a přípravky obsahující chlor

Použijte chlorové bělidlo (např. bělidlo), speciální odstraňovač plísní nebo prací mýdlo. Po půl hodině potřete tmavá místa kartáčem s rukojetí. Zapněte praní na 60 stupňů za sucha.

Síran měďnatý

Prací prostředek musí být zředěn (20 g na 500 ml vody). Navlhčete manžetu vodou a nechte ji alespoň 24 hodin odmočit. Proveďte praní na 60 stupňů za sucha.

Důležité! Pokud je obtížné odstranit plíseň, která se nahromadila na nepřístupných místech, je nutné opatrně odstranit žvýkačku z bubnu tahem za upevňovací prvky (pokud je to možné). Poté ji ponořte do vody s přípravkem proti plísním.

Čištění dásní od vodního kamene a zápachu

Pokud je hlavním problémem vodní kámen na dásních, pomůže vám ho odstranit 60stupňové mytí s jedním z následujících prostředků.

 • Kyselina citronová. přidejte 100 g (na každých 6-7 kg prádla) do přihrádky na prací prostředek a perte na 60 stupňů Celsia.
 • Speciální odstraňovač vodního kamene z domácích spotřebičů.
 • Ocet 9%. přidejte po 70 ml do dávkovače pracího prostředku a prostředku na oplachování. Spusťte dlouhý program od 60 stupňů C. Po 15 minutách stiskněte tlačítko pauzy a nechte pračku 1 hodinu odstát, poté pokračujte v praní.
READ  Jak odstranit panel z krabice chladničky

Rady od! Ocet a kyselina citronová jsou agresivní vůči gumě, proto odborníci doporučují používat je jednou za šest měsíců.

Zápach snadno a rychle odstraníte omytím těsnění dveří navlhčenou houbou s přípravkem na mytí nádobí. Výsledek zkonsolidujte 60stupňovým suchým mytím s použitím tablet do myčky nádobí nebo dezinfekčního prostředku místo mycího prostředku. Touto metodou se také zbavíte nečistot uvnitř vozu, které jsou často příčinou nepříjemného zápachu.

odstranit, nečistoty, gumy, pračky

Co dělat, když nic nepomáhá?

Pokud byly vyzkoušeny všechny metody, způsoby a prostředky nápravy a plíseň na těsnění stále zůstává, je jediným řešením jeho výměna.

Nechte to provést odborným prodejcem nebo obsluhou prádelny.

Nesprávná výměna těsnicí hmoty vede k neustálému úniku vody během mytí, což není dobré pro další provoz spotřebiče.

Příčiny znečištění a zápachu elastické gumy

Vlhký zápach z bubnu, černé skvrny na dílech v důsledku nesprávné údržby spotřebiče. Chcete-li odstranit nečistoty, musíte vyčistit těsnění pračky.

Příčiny vzniku plísní na pryži spotřebiče:

 • Špatná údržba bubnu. Gelové přípravky, kondicionéry na praní nelze zcela vyčistit ze stěn přihrádky, plastové nádoby s práškem zanechávají slizovitý povlak.
 • Špatná dezinfekce. U strojů, které se používají při teplotě 40-60 °C, se povrch nedezinfikuje a časem se na něm vytvoří plíseň, kterou je obtížné z pryže odstranit.
 • Levné prací prostředky. Moderní, vysoce kvalitní prací prostředky pro domácnost jsou šetrné k vašemu oblečení a bubnu. Bělidlo lze použít na světlé předměty, agresivní prostředek, který pomáhá zabránit růstu plísní.
 • Špinavé předměty uchovávejte v uzavřeném stroji. Vlhké nebo špinavé výrobky podporují růst bakterií a plísní na pryži. V nádrži by nemělo být skladováno oblečení.
 • Uzavřený nákladový prostor. Vnitřek pračky musí pravidelně vysychat a dvířka musíte nechat otevřená, dokud se vlhkost neodpaří.
 • Voda za těsněním. Po umytí je třeba jej vyčistit houbou. Zanechávání kaluží na gumě podporuje tvorbu plísní.
READ  Jak umýt Hollofiber v pračce

Preventivní opatření

Abyste se vyhnuli problému s únikem ze zásobníku na prášek, je vhodné pamatovat na preventivní opatření:

 • Pračka se sušičkou musí být správně umístěna pomocí nástroje. vodováhy.
 • Zásobník na prášek je třeba pravidelně umývat, aby nedošlo k jeho ucpání.
 • Chraňte krabičku na prášek před dětskou nekázní.
 • Používejte pouze speciální prací prostředky určené pro automatické pračky. Do zásobníku na prášek nedávejte například mýdlové hobliny. To může nejen způsobit ucpání a únik vody, ale také vést k dalším, závažnějším poruchám.

Prevence

Pokud je pračka instalována v koupelně, rozhodně vyžaduje pečlivou údržbu a prevenci a znalost toho, jak vyčistit žvýkačky od vodního kamene, plísní v automatické pračce.

Pokud je stroj instalován v kuchyni, problémy tohoto druhu se vyskytují méně často, už jen proto, že je zde okno (plísně okamžitě hynou na ultrafialovém světle) a není to nejtmavší místo v bytě.

Pokud necháte pračku po každém praní otevřenou a otřete ji zevnitř suchým hadříkem, plísně a příšerný zápach se neobjeví.

Koupelna může být vybavena speciálním odsávacím ventilátorem.

Skvělou možností je používat UV lampu po dobu 15 minut jednou týdně.

Ujistěte se, že jste vyndali zásuvku na prací prostředek a zlikvidovali zbytky prášku opláchnutím pod vodou.

Udržování čistoty vnitřku pračky se sušičkou, nikoliv pouze jejího vnějšího povrchu, zabrání dalším problémům s manžetami a fungováním pračky.

odstranit, nečistoty, gumy, pračky
| Denial of responsibility | Contacts |RSS