Jak odstranit stopy na indukční varné desce

Jak pečovat o indukční varnou desku

Indukční varné desky jsou praktické díky svým technickým a funkčním vlastnostem. Sklokeramické varné desky je však třeba často čistit a umývat, protože jsou pravidelně vystavovány nárazům. Existují specializované a tradiční způsoby odstraňování nečistot. Aby vám sporák dlouho vydržel, musíte si být vědomi všech jeho vlastností a vyvarovat se vzniku těžko odstranitelných skvrn. A pokud ano, zde je návod, jak a co můžete udělat pro vyčištění indukční varné desky.

Indukční varné desky se staly oblíbenými nejen díky své schopnosti přenášet teplo bez zahřívání povrchu, ale také pro svůj stylový a estetický vzhled. Sklokeramická varná deska zajišťuje dokonalou hladkost a zrcadlový povrch. Materiál je odolný proti nárazu, stabilní a žáruvzdorný, ale přesto může být poškrábán nebo poškozen ostrými předměty, což je třeba brát v úvahu při údržbě indukčního sporáku.

Aby se čištění vařiče neproměnilo v každodenní potíže, je třeba dodržovat několik jednoduchých tipů pro údržbu varné plochy.

 • Troubu otřete a vyčistěte až po jejím úplném vychladnutí. V opačném případě by na vařiči mohly zůstat zbytky mýdla. Existuje také riziko popálení.
 • Ač se to může zdát zvláštní, je nejlepší vařič před vařením vyčistit. V opačném případě mají všechny odolné nečistoty na varné desce tendenci ještě snadněji ulpívat na povrchu.
 • Aby nedošlo k poškození povlaku, ujistěte se, že je dno nádobí, které používáte, čisté a hladké. Pokud je povrch nerovný, drsný nebo jsou na něm nalepené zbytky stolu, je velká pravděpodobnost, že se poškrábe.
 • Dbejte na to, aby na povrchu po umytí nezůstala žádná vlhkost ani kapky. V opačném případě zůstávají šmouhy a vodní kámen.
 • Na čištění indukční varné desky není vhodné používat stejné houbičky a utěrky jako na mytí nádobí, nábytku a oken. Po tomto způsobu čištění se pravděpodobně objeví šmouhy.

Denní péče

Indukční varnou desku čistěte nejlépe každý den. Pak vám bude vždy dělat radost nejen svou inovativní technologií, ale i krásným vzhledem.

Důležité! Každodenní údržba se nejlépe provádí pomocí houby, hadříku, papírových utěrek a čisticího prostředku, kterým může být tekutý mýdlový roztok, prostředek na mytí nádobí nebo čistič oken.

Chcete-li vařič vyčistit, musíte provést následující kroky:

 • Počkejte, až varná deska vychladne;
 • Navlhčete houbu nebo měkký hadřík mýdlovou vodou a otřete povrch;
 • Počkejte několik minut, než se nečistoty rozpustí;
 • otřete čistým vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky mýdla, mastnoty nebo vodního kamene;
 • skvrnu vyleštěte suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Tip! Jako tip pro hospodyňky vám můžeme doporučit další produkty, které jsou určeny k rychlému a snadnému odstranění skvrn, šmouh, mastnoty a dalších nečistot. Tyto utěrky z mikrovlákna mají tyto vlastnosti: jsou velmi měkké (nepoškrábou povrch), dobře absorbují vlhkost a jsou odolné.

odstranit, indukční, varné, desce

Lze použít také melaminovou houbu. Má některé jedinečné vlastnosti, díky nimž si snadno a rychle poradí s téměř jakoukoli skvrnou, a to bez jakéhokoli úsilí. Skvrnu jednoduše otřete vlhkou houbou bez použití dalších čisticích prostředků.

Podstatné čištění

Při závažném a již vypáleném znečištění povrchu bude nutné použít radikálnější metody s použitím škrabek (kovových, gumových nebo silikonových) a speciálních prostředků (spreje, krémy nebo gely) na čištění sklokeramických desek. Nejprve můžete zkusit navlhčit celý povrch čisticím prostředkem a na obzvláště problematická místa přiložit hadřík navlhčený tímto roztokem a nechat několik minut „zkysnout“. Poté vše otřete vlhkým hadříkem a škrabkou opatrně seškrábněte silně připálené kousky jídla. Držte stěrku pod úhlem 30-45 °C, abyste nepoškrábali varnou desku.

Pokud čisticí roztok nedokáže odstranit obtížné nečistoty, mohou vám pomoci speciální čisticí prostředky na indukční varné desky. Podle návodu k použití naneste na skvrny čisticí prostředek, počkejte několik minut a poté zbytky odstraňte vlhkou houbou nebo hadříkem.

Tip! Kromě rychlého a účinného rozpouštění nečistot vytvářejí speciální roztoky pro indukční sporáky na povrchu ochranný film, který je dlouhodobě chrání před vlivy prostředí. Při mytí kamen si ale musím chránit ruce speciálními rukavicemi, protože obsahují dost drsné chemikálie.

Řešení skvrn na glazované keramice

Bohužel, když jsem se stal šťastným majitelem sklokeramiky, okamžitě jsem ji začal používat, aniž bych si dal tu práci seznámit se s pravidly zacházení se sklokeramickými povrchy. A okamžitě udělal ty nejhorší chyby z pohledu výrobce. V hliníkovém hrnci jsem dala vařit osolenou vodu na těstoviny a nechala ji vařit na sporáku. Takový výsledek jsem samozřejmě nečekal. kruhová skvrna byla bělavá a na dotek drsná.

READ  Jak připojit myčku k švestku

Okamžitě jsem se jí zbavil pomocí prostředku na mytí nádobí. A tím situaci ještě zhoršil. Když jsem si uvědomil, že něco není v pořádku, nechal jsem všechno tak, jak to bylo, a rozhodl se, že teď budu muset žít s tou ošklivostí. Ještě celý týden (!) Varnou desku jsem používal dál. Nakonec jsem si udělal čas a vyhledal na internetu několik tipů na čištění a správné používání sklokeramických varných desek. 1. NEPOUŽÍVEJTE: hliníkové nebo plastové nádobí. Nechte jídlo „vyvařit“ (zejména sladké potraviny). Prostředky na mytí nádobí, odstraňovače skvrn, čističe na trouby. Zanechávejte na nádobí skvrny, které nebyly setřeny. pokládání mokrého nebo velmi studeného nádobí na horkou plotýnku. Pád ostrých a těžkých předmětů. Čistěte povrch abrazivními houbičkami a výrobky, které je obsahují. Na varnou desku použijte houbičku na mytí nádobí. 2. Čištění: použití speciálního čisticího prostředku není určeno pouze pro např. trouby, konkrétně sklokeramické trouby. Použijte leštidlo na ocel (neabrazivní), lidové prostředky, jako je jedlá soda. Koupil jsem si ne zrovna levné výrobky vyrobené v Holandsku, doporučené firmou Bosch pro sklokeramiku a ocel. Nejprve jsem začal s čističem sklokeramiky. Stálo to hodně úsilí. Asi 10 minut jsem drhla a oplachovala. Drsnost (hliníkové usazeniny) je mnohem menší, ale bělavá skvrna je stále viditelná. S výsledkem nejsem spokojen. Pak jsem na internetu našla, že výrobce nabízí i speciální vylepšený přípravek na odstraňování právě takových skvrn. Ale nebyl na trhu. Pak jsem použil čistič oceli. Myslím, že by to bylo méně bolestivé, kdybych s tím začal. Drsnost je téměř úplně pryč a bělost je stále viditelná, pokud jen víte, kde byla.

Hlavně nezapomeňte opláchnout zbytky insekticidu vlhkým, čistým a měkkým hadříkem. Takže ze zkušenosti si myslím, že čistič nerezové oceli byl účinnější a lze se na něj omezit. Značka není specifikována, takže můj materiál není skrytý reklama. Budu velmi ráda, když se mi ozvou další lidé, kteří mají osobní zkušenosti, o které se s vámi mohou podělit. к. Nejsem jediný, komu záleží na tom. A slibuji, že se pokusím.

Co je přísně zakázáno??

Varné desky z tvrzeného skla podléhají přísnějším požadavkům na údržbu. Při nesprávném čištění může dojít k poškození varné desky nebo dokonce k poruše topného tělesa.

Varnou desku čistěte až po jejím úplném vychladnutí. Před jakoukoli prací na varné desce je nutné ji odpojit od elektrické sítě.

Čištění varné desky je zakázáno:

 • K odstranění nečistot používejte ostré nebo tvrdé předměty (kuchyňské nože, kovové houbičky apod.).п.). Silné saze lze odstranit pouze speciální škrabkou na varné desky;
 • drsné chemikálie pro domácnost. Na štítku čisticího prostředku musí být jasně uvedeno, že je vhodný pro sklokeramiku. Jiné chemikálie mohou na varné desce zanechat barevné skvrny;
 • brusiva (prášky).

Nečistěte sporák hadry na mytí nádobí a houbičkami na nádobí. nelze z nich zcela odstranit mastnotu, čisticí prostředky a částečky jídla. Takové houbičky proto určitě zanechají na panelu šmouhy.

Odstraňte různé cukry

Podívejme se na nejčastější typy skvrn způsobené následujícími látkami:

Cukr

Rozpuštěný cukr odstraňte dříve, než vychladne. Použijte k tomu škrabku, ale nevyvíjejte příliš velký tlak. Pokud cukry stihly vychladnout, postříkejte skvrnu před čištěním horkou vodou. Poté zahřátou hmotu seškrábněte škrabkou. Po odstranění veškerého cukru omyjte povrch přípravkem na ošetření sklokeramiky.

Spálené jídlo

Připálené povrchy potravin zalijte horkou vodou a poté je jemně seškrábněte škrabkou. Připálené zbytky jídla odstraňujte postupně, po vrstvách, neustálým zvlhčováním povrchu vodou nebo otíráním vlhkou houbou.

Melaminovou houbou lze také odstranit skvrny od nečistot a špíny a setřít je jako gumou.

Co dělat, když se roztaví plastová nebo hliníková fólie nebo se spálí látka?? Nečistoty je dobré ihned odstranit škrabkou. Pokud roztavený materiál vychladl, naneste na skvrnu horkou vodu a teprve poté seškrábejte připáleninu. Dokončete varnou desku běžným způsobem.

Dalším způsobem odstranění karbonových usazenin je použití rostlinného oleje, který lze použít i na suché nečistoty. Naneste olej na znečištěný povrch a nechte působit 30 minut. Po této době lze skvrny snadno odstranit škrabkou. Varnou desku stačí opláchnout. a je opět čistá.

READ  Jak hodit chladničku do malé kuchyně

K odstranění odolných mastných stop použijte jedlou sodu. Zřeďte ji vodou, až vznikne hustá kaše. Směs naneste na vlhkou houbu a působte na skvrny. Přípravek můžete nechat krátce působit, ale dbejte na to, aby nevyschl. Na konci stačí shromáždit jedlou sodu, která absorbuje mastnotu, a otřít povrch.

Vodní kámen, skvrny

Odstranění šmouh a skvrn z vody po čištění octovým roztokem. Smíchejte ocet a vodu ve stejném poměru. Připravená směs se pro větší pohodlí nalije do lahvičky s rozprašovačem. Naneste přípravek na povrch varné desky a nechte jej působit 3 minuty. Nejprve odstraňte případné zbytky vlhkou houbou a poté otřete suchým hadříkem.

Jak si vybrat indukční varnou desku do domácnosti

Správný výběr závisí na osobních preferencích, místnosti, kde bude varná deska instalována, na tom, jak moc je v rodině potřebná, a na míře vášně majitele pro vaření. Chcete-li zohlednit všechny tyto nuance, zvažte 6 faktorů.

Cenová kategorie. Než se vydáte na nákupy, rozhodněte se, kolik si můžete dovolit za novou indukční varnou desku. Minimum, které bude muset dát pro kompletní houba střední třídy. 17-25 tisíc. rublů Profesionální verze, obvykle určené pro instalaci do velkých kuchyní v restauracích a stravovacích zařízeních. Pokud se chcete s technologií teprve seznámit, je lepší dát přednost levným přenosným modelům za 2-3 tisíce. Nejdražší jsou francouzské, švédské, italské a německé značky, nejúspornější čínské a slovinské. Kuchyňský prostor. Velikost místnosti, množství již instalovaného nábytku, barva a stylistické prvky interiéru určují, jakou velikost varné desky by měla mít, aby úspěšně vyhovovala situaci. Výrobci se snažili uspokojit potřeby každého zákazníka v této oblasti. Malé indukční varné desky nepřesahují šířku 30 cm a mají dva hořáky, střední mají 45-60 cm a vejdou se na ně 3 nebo 4 plotýnky, velké mají 60-80 cm a až 6 varných zón. Design. Záleží také na barvě a tvaru talíře. Kromě klasických čtvercových varných desek nabízejí výrobci i desky kulaté, obloukové, šestihranné, obdélníkové a trojúhelníkové. Standardní barvy jsou černá, šedá, stříbrná, bílá, béžová a světle hnědá. Některé společnosti nabízejí jedinečné vzory sklokeramických povrchů nebo ornamentů

Specializovaná studia jsou schopna vyrobit varné desky s designem na míru.

Úspornost Aby nákup indukční varné desky nevedl k vyšším nákladům na energii, je důležité věnovat pozornost výkonu a počtu hořáků. Čím větší je varná plocha, tím vyšší je výkon cívky instalované pod ní Za zmínku stojí, že u všech typů elektrických varných desek je úroveň výkonu zhruba stejná, ale indukční desky výrazně zkracují dobu vaření, takže při stejném výkonu je spotřeba elektřiny nižší

Úroveň účinnosti a spotřeby energie můžete posoudit podle písmenného symbolu na datovém listu. Kolik dalších funkcí potřebujete a chcete. Všestrannost domácích spotřebičů je dobrá, ale zamyslete se, nakolik skutečně potřebujete režimy, které výrobci nabízejí. Mnohé z nich možná nikdy nevyužijete, ale při koupi spotřebiče za ně zaplatíte v plné výši, protože každá položka menu na ovládacím panelu zvyšuje cenu sporáku. Mezi další funkce patří: režimy Boost, dětská pojistka, udržování určité úrovně teploty, odložený start s časovačem, pauza, možnost kontroly spotřeby energie, spojení dvou hořáků do jednoho a další. Dostupnost adaptéru. Jedná se o speciální adaptér ve tvaru knoflíku, vyrobený z feromagnetického materiálu. Je zahřívána indukční cívkou a přenáší teplo na pánev, ve které se jídlo vaří. Zařízení na mytí nádobí je užitečné v případě, že není možnost nebo přání vyměnit myčku. Adaptér je nutný také v případě, že je hrnec nebo nádoba s vodou menší než obvod hořáku.

Jak pečovat o varnou desku po čištění

Nejdůležitějším pravidlem péče o indukční varnou desku je udržovat ji vždy čistou. před vařením, během něj i po něm:

Doporučuje se používat čisticí prostředky pro domácnost určené pro sporáky. Tyto produkty jsou drahé, ale jejich používání je velmi hospodárné. Jedna lahvička vystačí na několik měsíců používání.

Speciální receptury obsahují složky, které usnadňují čištění výrobků ze sklářské hlíny: glycerin, vazelínu. Tyto produkty udržují povrch lesklý a odolný proti poškrábání, odpuzují nečistoty a tekutiny. Po vyčištění můžete varnou desku potřít vazelínou nebo dětským olejem, abyste zabránili silnějšímu znečištění.

Horní povrch elektrických varných desek je obvykle ze sklokeramiky. Plynové a kombinované varné desky jsou často vyrobeny z nerezové oceli, smaltované oceli nebo tvrzeného skla. Všechny varné desky se časem znečistí vařící vodou nebo stříkajícím tukem, který se může také spálit. Jak nejlépe vyčistit varnou desku, aniž byste zničili její povrch a prodloužili životnost spotřebiče. přečtěte si, jak na to.

READ  Než prinectví Nagar na indukční desce

Před čištěním varné desky počkejte, až vychladne. Je to nutné nejen kvůli bezpečnostním a provozním požadavkům, ale také proto, že čisticí prostředek se na zahřáté varné desce rychle odpařuje a nestihne rozpustit všechny nečistoty. Takto jej budete muset aplikovat znovu a znovu, čímž se zvýší spotřebované množství. Kromě toho se v důsledku aktivního odpařování mohou do ovzduší uvolňovat žíravé látky, které mohou být při vdechování zdraví škodlivé.

Varné desky s topnými tělesy se ochlazují déle než indukční varné desky. Chcete-li zjistit, zda povrch dostatečně vychladl, věnujte pozornost ukazateli zbytkového tepla.

Z tohoto pravidla však existuje výjimka. Pokud se během vaření dostane horký cukrový sirup, džem nebo marmeláda do kontaktu se sklokeramickou varnou deskou, okamžitě ji vypněte a pečlivě ji vyčistěte škrabkou a hadříkem, než cukr zcela ztuhne. Cukr při vysokých teplotách reaguje a spojuje se s varnou deskou na molekulární úrovni. Tyto nečistoty je prakticky nemožné odstranit.

Varnou desku čistěte v den, kdy na ní vaříte. Tímto způsobem vynaložíte mnohem méně úsilí než při odstraňování starých nečistot.

Nevařte na špinavé varné desce. Při zahřátí se tuky spékají a vytvářejí obtížně odstranitelné skvrny. Kromě toho se dno nádobí zašpiní.

Nevařte na mokrém povrchu nebo v nádobí s mokrým dnem, protože voda se při zahřívání rychle odpařuje a zanechává bílé vápenaté zbytky. Můžete se jich zbavit pomocí kuchyňského octa.

Doporučené prací prostředky

Než se vydáte do obchodu, vezměte si návod k obsluze sporáku a přečtěte si seznam výrobků, které můžete použít k čištění. Není neobvyklé, že výrobce uvádí i konkrétní názvy.

Pokud se návod ztratil nebo nejsou k dispozici žádné užitečné informace, můžete se opřít o zkušenosti těch, kteří úspěšně udržují svůj sporák v čistotě a pořádku. Všimněte si proto následujících produktů. najdete je v obchodech a nejsou příliš drahé:

 • Top House. často se prodává v sadě se škrabkou, noži a speciálním hadříkem (cena 600 za sadu. poměrně dostupná);
 • Dr.Beckmann je účinný odstraňovač skvrn s dávkovačem a má mírně chemický zápach, ale skvěle si poradí i s odolnými skvrnami;
 • Vitro Care. výrobce tvrdí, že je šetrný k životnímu prostředí, bezpečný, skvěle odstraňuje skvrny a jeho spotřeba je úsporná.

S čisticími prostředky na sklo a zrcadla je naopak třeba zacházet opatrně. Pokud se rozhodnete tuto metodu použít jednou, nemůže se samozřejmě stát nic špatného. Pokud se však tento druh péče stane systematickým procesem, hrozí velké riziko pozdějších potíží.

Čištění indukční varné desky

Ne všechny ženy v domácnosti mají možnost čistit indukční varnou desku denně, což znamená, že povrch je třeba čistit s velkým úsilím.

Aby se odstranily organické nečistoty, musí se namočit.

Hadřík se namočí do roztoku čisticího prostředku a rozprostře se na varnou plochu.

Stačí pár minut a skvrnu lze rychle odstranit škrabkou.

Snažte se používat co nejméně čisticích prostředků, protože zanechávají na povrchu šmouhy.

Varování! Cukr je hlavním nepřítelem indukčních varných desek. Okamžitě odstraňte několik skvrn, které ulpěly na dotykovém displeji, vlhkou houbou a použijte profesionální mycí gel.

Škrabku na mastnotu lze seškrábat jemně pomocí škrabky. Melaminové houbičky se také často používají k čištění. Jsou praktické a rychle se zbaví všech skvrn.

Profesionální čističe sklokeramiky spotřebič nejen vyčistí, ale také na něm vytvoří ochranný film, který zabrání poškrábání a vzniku některých skvrn. Pokud není po ruce žádný specializovaný čisticí prostředek, lze použít jakýkoli neabrazivní gel.

Nalévání mycího prostředku na varnou plochu se nedoporučuje: stačí použít houbu nebo měkký hadřík.

Čistá a lesklá varná deska je ozdobou každé kuchyně. Všechny druhy skvrn na keramice lze snadno a rychle odstranit pomocí domácích i profesionálních čisticích prostředků. Existuje několik doporučení, jak prodloužit životnost spotřebiče.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS