Jak odstranit vodní kámen v pračce

Čištění pračky. nejúčinnější způsoby, jak se vypořádat se špínou z automatické pračky

Čištění pračky. Prodloužení životnosti automatické pračky. Vysvětluje všechny různé způsoby, jak zbavit pračku nečistot, vodního kamene, plísní atd.п.

Jsme tak zvyklí na pohodlí, že si dnes žádná hospodyňka nedokáže představit svůj každodenní život bez pračky. A pouze rodiny s nejnižšími příjmy, kde se stále myjí v umyvadle, ale přesto si ho plánují koupit, ho nemají.

Jaké jsou možné příčiny znečištění pračky a co můžete očekávat:

 • Na těsnicí gumě mohou růst plísně, protože je mokrá;
 • Na topném tělese se usazuje vodní kámen;
 • Vodní kámen se usazuje ze zbytků pracího prášku;
 • Filtr vypouštěcího čerpadla se zanáší;
 • Při provozu pračky se ve filtru přívodní hadice tvoří rez nebo kamínky.

To vše má za následek nepříjemný zápach, rychlou poruchu pračky. Aby nedošlo k poškození stroje nečistotami, měli byste jej pravidelně čistit buď speciálním čisticím prostředkem, nebo nějakým šikovným, který najdete doma.

Jak často byste měli čistit pračku?

Doporučujeme čistit pračku alespoň jednou za čtvrt roku, nebo častěji, pokud perete často. Totéž platí pro majitele chlupatých domácích zvířat. přítomnost chlupů na věcech vede k rychlému ucpání odtokového filtru. Po každém praní doporučujeme vyčistit těsnění dvířek a opláchnout dávkovač pracího prostředku.

Čištění vnějších částí. vnější strany karoserie a dveří. není zpravidla problém. Vnitřní části stroje jsou složitější a hůře přístupné.

Použití kyseliny citronové

Pro ty, kteří jsou šetrnější, uvádíme návod, jak odstranit vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové. Tato metoda má řadu výhod:

 • výhodná cena;
 • Účinné odstranění usazenin solí v dílech;
 • Pokud dodržíte doporučené dávkování, je čištění pračky kyselinou citronovou bezpečné pro topná tělesa, gumová těsnění a další části;
 • Postup pro odstranění přetrvávajícího vodního kamene je jednoduchý a přímočarý a nevyžaduje žádné úsilí.

Důležitým kritériem pro odstraňování vodního kamene z pračky pomocí kyseliny citronové je bezpečnost přípravku pro lidi a domácí zvířata.

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou: sled operací.

 • Buben se zkontroluje, zda v něm nejsou žádné předměty.
 • Před čištěním pračky kyselinou citronovou vypočítejte její množství podle objemu bubnu. Pro množství 4 kg budete potřebovat 60 g pracího prostředku, pro množství 6 kg 100 g.
 • Odměřené množství práškové kyseliny citronové se vloží do zásobníku, kam se nasype prací prášek.
 • Kyselinu citronovou do pračky lze nalít přímo do bubnu, pokud není jisté, že se prášek ze zásobníku zcela vyplavil.
 • Volba režimu včetně praní, máchání, odstřeďování. Teplota vody se liší v závislosti na stupni znečištění. Pokud se vyskytuje pouze mírné usazování vodního kamene, nastaví se teplota pro práci s kyselinou citronovou na 60 °C. U silných a trvalých usazenin doporučujeme ohřát vodu na 90 °C.
 • Po skončení pracího cyklu buben pečlivě zkontrolujte. Odstraňte případné změklé částečky vodního kamene. Vyčistěte žlab a válec.
READ  Jak vypnout Aquastop v pračce

Doporučujeme odstraňovat vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové každé čtyři měsíce. Tyto intervaly pomáhají chránit díly před usazováním vodního kamene. Pokud není přívod vody tvrdý, lze stroj čistit každých šest měsíců kyselinou citronovou. Při intenzivním používání stroje lze časování upravit. Čím méně často se spotřebič používá, tím méně je znečištěný.

Nepoškozujte pračku kyselinou citronovou, pokud není překročeno doporučené množství. Je důležité tuto radu dodržovat, protože vysoké dávky kyseliny v kombinaci s vysokou teplotou vody mohou zničit plastové a pryžové díly.

Chemikálie

K čištění bubnu lze použít několik přípravků.

Nejoblíbenější prací prostředky jsou

Tento výrobek lze nalézt v mnoha specializovaných obchodech. Za rozumnou cenu a prověřené profesionály.

Je to cenově výhodný a velmi účinný nástroj na odstranění vodního kamene. Jeden sáček stačí na jedno praní.

, Neodvádí špatnou práci.

Jedná se o domácí výrobek na bázi kyseliny citronové. Zanechává v pračce příjemné následky.

Je výsledkem práce německých inženýrů. Lze použít nejen pro pračky, ale i pro další domácí spotřebiče.

odstranit, vodní, kámen, pračce

Jedná se o tekutý gel, který je specifický pro konkrétní místo a velmi účinný.

Na trhu je spousta změkčovačů vody. Všechny pomáhají prodloužit životnost vašeho spotřebiče, ale mají různou cenu. Je na uživateli, aby se rozhodl, který z těchto prostředků zvolí: jeden z těchto prostředků nebo lidové prostředky, a to na základě svých vlastních schopností a preferencí.

Je důležité si uvědomit, že buben je třeba pravidelně čistit. Pokud to neuděláte jednou za měsíc, množství vodního kamene se zvýší. Účinnost topných těles se časem snižuje. A pokud se ukáže, že vrstva je velká, může se buben během mytí zaseknout. Pak bude obtížné něco udělat, ale je nutné se zbavit vody, aby se jednotka v opravě. To se ukáže jako nákladné, takže je lepší utratit trochu za jeden z čističů než za výměnu komponentů.

Jak odstranit vodní kámen z pračky

Nejprve si povězme o tolik propagovaném odstraňovači vodního kamene z praček. Calgon. K prevenci usazování vodního kamene ve spotřebiči lze použít tablety nebo prášek. Již existující plak jimi bohužel nelze odstranit, proto zvolte účinnější alternativy.

Kvalitní prací prostředky obsahují také speciální látky, které pomáhají snižovat tvrdost vody. Podle mnoha majitelů praček jsou však tato preventivní opatření obvykle nedostatečná a je třeba použít specializované čisticí prostředky na bázi organických a anorganických kyselin. Neutrácejte však příliš mnoho peněz za luxusní chemikálie. vždycky najdete několik levných domácích prostředků, kdykoli je budete potřebovat.

Za jeden z nejlepších lidových prostředků pro domácí čištění pračky od vodního kamene je považována kyselina citronová.

Kyselina citronová je účinný způsob odstraňování vodního kamene z pračky

Tento postup se provádí pouze při praní naprázdno bez náplně v bubnu. Pro pračku určenou pro 3-4 kg prádla je zapotřebí 60 g kyseliny; pro 5-6 kg je lepší vzít 100 g. Nalijte prací prostředek do přihrádky na prášek, poté zapněte režim nepřetržitého praní s extra mácháním a teplotou 70 ℃. Během pracího cyklu může být v pračce slyšet hluk. To je normální a znamená to, že proces čištění je účinný a že se z topného tělesa uvolnily částečky vodního kamene.

READ  Jak se zbavit zápachu benzínu v pračce

Po skončení praní je nutné odstranit zbytky vodního kamene z bubnu, vypouštěcího filtru a pryžového těsnicího límce. Pokud v pračce zůstanou částečky vodního kamene, mohou způsobit vznik plísní a zápachu.

odstranit, vodní, kámen, pračce

Upozorňujeme, že k čištění je třeba použít kyselinu citronovou, kterou citronová šťáva v žádném případě nenahradí. Zákrok lze provádět maximálně jednou za 3 měsíce, nebo pokud se přístroj nepoužívá příliš intenzivně, jednou za půl roku.

Účinnost kyseliny citronové lze zvýšit jejím použitím ve spojení s jakýmkoli čisticím prostředkem na bázi chloru, například se známým bělidlem. Postup je stejný jako při čištění kyselinou, do bubnu pračky se nalije 1 šálek bělidla. Během cyklu se objevují nepříjemné výpary, proto je třeba zajistit větrání místnosti. Lze ji také vyčistit přidáním 2-4 lžiček kyseliny citronové do vody. л. uhličitan sodný.

bělidlo je vynikajícím prostředkem proti vodnímu kameni v pračce

Jak odstraňovat vodní kámen pomocí kyseliny citronové

Kyselina citronová (trojmocná karboxylová kyselina) je bílá krystalická látka, rozpustná v ethanolu a vodě. Díky své schopnosti rozpouštět vápník je jednou z nejjednodušších a nejlevnějších metod odstraňování vodního kamene ze spotřebičů. Kyselinu citronovou můžete použít také k pravidelnému preventivnímu čištění topného tělesa a bubnu pračky.

Četnost tohoto úkonu závisí na tvrdosti vaší vody. Výrobci doporučují jednou za šest měsíců provést prevenci proti vodnímu kameni.

Potřebujete: kyselinu citronovou v množství 30-50 g na 1 kg nákladu (150-250 g na 5 kg stroje). Množství použité kyseliny citronové závisí na tvrdosti vody. 150 g kyseliny stačí k odstranění vrstvy vodního kamene o tloušťce až 1 mm z topného tělesa.

Do přihrádky na prášek nalijte kyselinu citronovou a zapněte nejdelší prací program na 60-90 °C. Přibližně za 2 hodiny budou vaše topné těleso a buben dokonale čisté. Pokud chcete vyzkoušet účinek kyseliny citronové, musíte před čištěním vyjmout topné těleso a poté provést totéž. Budete překvapeni rozdílem.

Kyselina citronová navíc zabraňuje vzniku nepříjemných pachů, plísní a škodlivých mikroorganismů. Současně spotřebič vydezinfikujete.

odstranit, vodní, kámen, pračce

Výhody: levné, účinné na tenké vrstvy vodního kamene, šetrné k životnímu prostředí

Slabé stránky: nedokáže odstranit silnější plak

Jak odstranit vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové

Snad nejjednodušším a nejrozšířenějším prostředkem pro odstraňování vodního kamene z pračky je obyčejná kyselina citronová. V tomto případě je nejjednodušší formou potravinářský mycí prostředek, který lze zakoupit v místním obchodě s potravinami.

 • Při čištění kyselinou citronovou je nutné předměty z bubnu pračky předem vyjmout.
 • Místo prášku se přidává kyselina citronová. Pokud jste to nikdy předtím nedělali, doporučuji poprvé naplnit 150-250 g. kyselina citronová. Můžete ji nalít přímo do nádrže.
 • Poté zavřete dvířka stejně jako při běžném praní.
 • Je důležité zvolit nejteplejší a nejdelší prací cyklus. Nejvhodnější teplota je přibližně 70. 95 °C. Spuštění praní.
 • Můžete předem naprogramovat dodatečné máchání, aby se na konci pracího programu lépe odstranil zbytek pracího prostředku. Automatický prací program nevyžaduje odstřeďování, lze jej vypnout. Je také nutné vypnout režim předpírky, aby se prací prostředek nevyplachoval do odtoku hned na začátku.
READ  Jak umýt své portfolio v pračce

Doba čištění může být 1 až 2,5 hodiny v závislosti na zvoleném režimu. Na závěr je třeba pečlivě prohlédnout manžetu pračky a otřít ji. Po tomto postupu je také nutné vyčistit filtr, který se nachází za malými dvířky ve spodní části pračky.

Tip: Každé tři až šest měsíců doporučuji provést odvápnění s použitím až 150 g kyseliny citronové. Pomáhá udržovat pračku v dobrém provozním stavu, zabraňuje usazování vodního kamene na vnitřních částech a zabraňuje překročení spotřeby energie v průběhu jejího provozu.

Lidové prostředky

Lidové metody jsou osvědčené a rozšířené, a proto mohou mít účinný efekt.

Nejúčinnějším lidovým prostředkem je kyselina citronová.

Již desítky let je to čisticí prostředek na vodní kámen, osvědčený a vyzkoušený způsob, jak ženy v domácnosti zbavit své spotřebiče vodního kamene.

Jak vidíte na fotografii, jedná se o nejběžnější kyselinu citronovou, která se prodává v každém obchodě s potravinami a za malou cenu.

Stačí, když do přihrádky na prací prostředek nasypete kyselinu citronovou (asi 5-6 malých sáčků) a spustíte ji při 90 stupních naprázdno. Jedinou podmínkou je, aby teplota programu byla co nejvyšší.

Kyselina citronová díky svým chemickým vlastnostem rozpouští vodní kámen, ale je třeba říci, že nadměrné používání tohoto jednoduchého, skvělého a snadno dostupného produktu může mít časem negativní vliv na gumové části pračky.

Druhým nejoblíbenějším lidovým prostředkem k odstranění vodního kamene je kyselina octová. Opakujte všechny kroky jako u kyseliny citronové, jen konzistence je jiná (na dlouhé praní stačí 2 šálky bez prášku a kondicionéru).

Když je pračka v provozu, zastavte ji asi na 40 minut a pak ji nechte dokončit práci.

Po dokončení odstraňte zbytky vápna ze stěn a máte hotovo.

Odborníci doporučují, abyste to dělali alespoň jednou ročně.

Prevence a poradenství

 • Perte oblečení ve vlažné vodě, abyste neplýtvali energií.
 • Staré prádlo a ucpaný buben jsou hlavními příčinami vzniku vodního kamene.
 • Používejte specializované prací kondicionéry.
 • Pečlivý výběr pracího prostředku. Množství padělků na trhu zkracuje životnost vaší pračky. Vybírejte pouze testované a certifikované produkty.
 • Po mytí nechte dvířka spotřebiče otevřená. To má zajistit čerstvý vzduch a zabránit nepříjemným pachům.
 • Před praním prohlédněte kapsy, aby nedošlo k ucpání filtru.
 • Vždy mějte doma buď speciální čisticí prostředek, nebo kyselinu citronovou a ocet. Pomáhá nejen odstraňovat vodní kámen z pračky, ale lze jej použít i pro další aplikace, jako je čištění varné konvice, dřezu, vany, sprchy, toalety atd.д.
 • Doporučujeme čistit filtr, buben a zásobník po každých 7-8 praních.
 • Včasná péče o pračku prodlouží její životnost. Pečujte o své spotřebiče, aby vám dobře sloužily.

A na závěr tohoto tématu je třeba říci, že automatické stroje nejsou nijak zvlášť náročné, stačí se věnovat pravidelnému čištění, které nevede k blátivým komplikacím, a určitě vám budou sloužit dlouho a věrně.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS