Jak odstranit zápach vlhkosti z pračky

Tajemství domácnosti: Jak se zbavit zápachu v pračce

Mytí doma je nevyhnutelnou součástí vaší každodenní rutiny. Co ale dělat, když pračka začne vydávat nepříjemný zápach?? Pojďme to vyřešit společně.

V teplém a vlhkém prostředí jsou nejlepšími společníky zatuchlina a plíseň. To jsou vlastnosti bubnu pračky, v němž se časem hromadí prášek, nečistoty a prachové částice vznášející se ve vzduchu. Vnitřek pračky se tak stává živnou půdou pro bakterie a zdrojem nepříjemných pachů.

Pokud je prádlo právě vyprané a začne zapáchat, nezanedbávejte ho: začněte problém řešit ihned. Předměty, které nasály zápach, ihned ručně vyperte pomocí voňavého kondicionéru.

Místa množení bakterií

Bakterie často napadají následující části pračky:

 • zásuvka na prací prostředky;
 • gumové těsnění uvnitř bubnu;
 • Topná tělesa. topná tělesa;
 • na dno bubnu;
 • hadice pro odvod vody do kanalizace;
 • Gumový kroužek kolem dveří;
 • hadici vedoucí od zásobníku na prášek do nádrže;
 • Kanál, kterým procházejí čisticí prostředky.

Zbavení se zápachu?

V boji proti nežádoucím vůním pomáhá především odstranění jejich zdroje, což znamená, že pračku je třeba vypláchnout od nečistot pracím prostředkem na bázi chlóru a nechat ji 24 hodin otevřenou. Doporučuje se postup neodkládat, protože otálení hrozí, že se výrobek kdykoli rozbije. Toto doporučení platí zejména pro ty, kteří výrobek nikdy nečistili.

Na radu odborného technika z prádelny a čistírny byste měli pračku dezinfikovat přípravky typu Domestos. Postup je jednoduchý: do kyvety nalijte roztok a spusťte promývací cyklus. Všechny špatné věci ve spotřebiči se zkazí a odtečou do kanalizace, čímž se vyčistí vnitřní části: armatury, vypouštěcí ventil a prostor mezi nádrží a bubnem.

Agresivní složky bělidla zničí zápach v pračce a aktivně rozpustí plak a sliz, ale mají negativní vliv na vnitřní součásti pračky. Proto je dobré nečistit příliš často. Máme pro vás několik šetrnějších způsobů, jak spotřebič uklidit.

Kyselina citronová

Zápach z pračky lze snadno odstranit pomocí levných lidových prostředků. Lze ji odstranit běžnou kyselinou citronovou.

Klasifikace nepříjemných pachů. Jak se nejlépe zbavit zápachu v pračce?

Nepříjemné pachy ze stroje mohou být různé. spotřebič může být cítit zatuchlinou, zatuchlinou, vlhkostí, odpadními vodami a benzínem. Každý typ zápachu má svůj vlastní nejúčinnější prostředek, proto vám znalost postupu pomůže problém rychle vyřešit.

Jak vyčistit pračku od zatuchlého zápachu

Zápach z pračky je způsoben stojatou vodou, plísní nebo ucpaným odtokem či odtokovou hadicí. K odstranění tohoto zápachu lze použít různé čisticí metody, ale nejlépe se s ním vypořádáte pomocí lidových prostředků, jako je jedlá soda, síran měďnatý atd.

odstranit, zápach, vlhkosti, pračky

Je třeba připravit směs jedlé sody nebo síranu měďnatého a použít ji k vyčištění všech míst, kde se objevuje plíseň. Roztok se nechá v přístroji nějakou dobu působit a poté se zápach odstraní ručně pomocí měkké houby, mopu nebo kartáče.

Pokud je příčinou zatuchlého zápachu z pračky ucpaný odtok, je třeba jej otevřít, odstranit z něj veškeré nečistoty a vyčistit.

Vlhký zápach v pračce

Pokud zavřete dvířka spotřebiče ihned po praní nebo uložíte špinavé předměty do bubnu pro další praní, může to způsobit nepříjemný zápach.

Řešení je jednoduché. po použití spotřebič pravidelně větrejte, nechte dvířka několik hodin otevřená a špinavé věci ukládejte do koše na prádlo.

Pokud se v pračce nahromadí voda, může být cítit vlhký zápach. Hromadění vody je způsobeno nesprávným připojením jednotky k odtoku. Zkontrolujte, zda jste při připojování spotřebiče provedli vše správně, nebo pokud nejste schopni provést kontrolu sami, zavolejte si domů údržbáře.

Zápach kanalizace a bažin v pračce

Zápach splašků a kalů ze spotřebiče může být způsoben různými příčinami: zanesený filtr, tvorba vodního kamene na topném tělese, stojatá voda, znečištěný zásobník na prací prostředek, problémy s kanalizací v budově.

Zapékací jednotku a zásobníky můžete vyčistit i doma. k tomu stačí provést „prázdné“ praní s kyselinou citronovou nebo octem a vyčistit zásobníky na prášek a oplachovací prostředky libovolným čisticím prostředkem. Čištění filtru a hadice je také jednoduché. stačí postupovat podle návodu k obsluze pračky. Pokud se však jedná o problém s vodovodním potrubím v domě, musíte se obrátit na energetickou společnost.

READ  Jak se zbavit zápachu benzínu v pračce

Jak se zbavit zápachu benzínu z pračky

Zápach benzínu z pračky způsobuje vždy jedna věc. praní prádla, které bylo namočeno v této žíravé látce. Tyto oděvy by se měly před praním v pračce předem vymáchat v čisté vodě a poté vložit do bubnu.

Pokud zapomenete opláchnout předměty, které jsou cítit benzínem, a perete je v automatické pračce, může být v bubnu cítit silný benzínový zápach; pomoci může kyselina citronová a ocet.

Nejlepším způsobem, jak bojovat proti zápachu benzínu, je prát oblečení v čisté pračce s chlorovým bělidlem.

Důležité! Přístroj byste měli čistit chlorovým bělidlem pouze po přečtení návodu k použití. Přečtěte si dokument a zkontrolujte, zda je v něm schváleno použití chlorovaného pracího prostředku pro daný model a značku pračky.

Pokud vaše pračka nepoužívá látky obsahující chlor, nalijte bělidlo přímo do bubnu a poté použijte program rychlého praní na nízkou teplotu. ne více než 40 stupňů.

Proč je v pračce nepříjemný zápach??

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou způsobovat nepříjemné pachy v pračce. Zkontrolujte nejčastější příčiny zatuchlých, vlhkých pachů a zápachů.

Těsné uzavření poklopu bezprostředně po praní je jednou z nejčastějších příčin nepříjemného zápachu v pračce. Pračka nemá čas vyschnout, protože uzavřený poklop zabraňuje odpařování vlhkosti.

Vlhkost a malé částečky odpadu na gumové průchodce nejenže způsobují příšerný zápach, ale mohou také způsobit vznik černé plísně. Pokud plíseň včas neodstraníte, dojde ke znehodnocení gumy a pračka bude muset manžetu vyměnit.

Skladování špinavého prádla v bubnu může také způsobit nepříjemný zápach. Pokud pračku po použití nesušíte v bubnové sušičce a špinavé prádlo házíte rovnou do bubnu, vytváříte ideální podmínky pro aktivní růst plísní, hub apod.д.

Další příčinou nepříjemného zápachu v pračce je usazování vodního kamene z nečistot, zbytků pracích prostředků, žmolků, nečistot z vody atd.д. na elektrickém topném tělese (topném článku). Pokud pračku se sušičkou používáte zřídka nebo perete prádlo často na nízkou teplotu, začne „vodní kámen“ vytvářet nepříjemný zápach.

Nepříjemný zápach z pračky se někdy objeví po výměně pracího prostředku, máchadla nebo nadměrného množství pracího prostředku. Znečištěná zásuvka na prací prostředek, kanál na prací prostředek nebo odtokový filtr mohou také způsobovat nepříjemné pachy.

Pokud je v pračce neustále ponecháno trochu vody, pak dříve nebo později začne blednout a vydávat odpovídající zápach. K tomu nejčastěji dochází, pokud je poklop pračky v době odstávky pevně uzavřen.

Stará odtoková hadice může také způsobovat nepříjemný zápach v pračce. Zbytky čisticího prostředku a odpad, které se hromadí na stěnách odtokové hadice, mohou způsobovat nepříjemný zápach.

Jak se zbavit zápachu z pračky pomocí lidových prostředků

Zápach z pračky mohou odstranit nejen agresivní prací prostředky pro domácnost. Nízkonákladové domácí prostředky jsou skvělé i proto, že účinně rozpouštějí nečistoty a usazeniny na vnitřku stroje.

Jak odstranit nepříjemné pachy z pračky pomocí jedlé sody

Jedlá soda je jedním z nejlepších domácích prostředků, jak se zbavit nepříjemných pachů. Je velmi levný a stejně účinný jako drahé roztoky a prášky.

Vypláchnutí pračky od zápachu a odstranění zápachu pomocí jedlé sody

 • Do zásobníku nasypte polovinu balení jedlé sody;
 • Nastavte teplotu v pračce na maximálně 30 °C a spusťte „prázdné“ praní;
 • na konci pracího cyklu nalijte do zásobníku na prášek šálek octa a tentokrát nastavte teplotu na 60 stupňů;
 • Proveďte „prázdné“ praní potřetí, opět při 30 °C a bez použití jakéhokoli pracího prostředku.

Po důkladném vyčištění nechte dvířka spotřebiče nejméně 3 hodiny dokořán, aby se přístroj řádně vyvětral. Čištění pomocí jedlé sody nejen zcela odstraní nežádoucí pachy, ale také dezinfikuje pračku zevnitř.

Jak odstranit zápach z pračky pomocí kyseliny citronové

Skvělým přírodním prostředkem k odstranění zápachu z pračky je kyselina citronová. Rychle odstraňuje nejen měkké, ale i tvrdé usazeniny z vnitřních prostor pračky a pomáhá spolehlivě odstranit i silné nepříjemné pachy.

 • Nasypte 50 g citronového prášku do zásobníku nebo přidejte podobné množství přímo do bubnu;
 • nastavte teplotu přístroje na nejvyšší možnou hodnotu;
 • spustí „prázdné mytí“.

Kyselina citronová je velmi silné přírodní rozpouštědlo a antiseptikum, takže k úplnému vyčištění pračky od zápachu močálu obvykle stačí pouze jeden prací cyklus. Postup je jednoduchý, a proto se doporučuje jako preventivní opatření každé dva měsíce.

Jak odstranit zápach z pračky pomocí octa

Účinný roztok na odstranění zápachu z pračky, například stolní ocet, pomáhá odstranit zápach z pračky. Používá se následujícím způsobem:

 • Ocet zřeďte ve stejném poměru s vodou a poté jej přidejte do zásuvky pračky se sušičkou;
 • Nastavte maximální teplotu praní;
 • Po praní zapněte extra máchání;
 • Nechte stroj běžet naprázdno s prázdným bubnem.

Intenzivní praní s octem a prázdným bubnem odstraní nežádoucí vůni za pouhý 1 prací cyklus. Pračku však musíte po praní několik hodin větrat, abyste se vyhnuli štiplavému zápachu octa, který zůstává v bubnu.

READ  Jak odstranit rez s pračkou

Jak odstranit plíseň z různých součástí pračky

Houba se může rozšířit do všech částí pračky a může být obtížné se jí zbavit. Podle toho, který prvek pračky byl napaden póry plísně, byste měli zvolit čisticí prostředek, který použijete, a způsob odstranění plísně z pračky.

Prostředek na likvidaci plísní

Aplikujte kompozici po dobu jednoho dne a pokryjte celý povrch tmelu. Po uplynutí požadované doby spusťte praní na nejvyšší možnou teplotu.

Zásobník na čisticí a oplachovací prostředky

Cokoli s obsahem chlóru/sodové vody

Vyjměte nádržku ze spotřebiče, vyčistěte ji kartáčem, opláchněte, osušte a znovu vložte.

Vyčistěte a opláchněte bělidlem nebo roztokem kyseliny octové a v případě potřeby ihned stejným způsobem ošetřete odtokovou hadici;

Aby bylo možné odstranit plíseň z hadice, aniž by bylo nutné ji rozebírat, je třeba tyto přípravky nalít do nádrže na prací prostředek a spustit praní při maximální teplotě.

Zdroje zápachu

Nejprve je třeba zjistit, proč pračka zapáchá, a najít zdroj zápachu. Příčinou hnilobného, zatuchlého a plesnivého zápachu jsou bakterie, houby a plísně. Mikrokosmům se daří v teplém, vlhkém a tmavém prostředí, například v pračkách.

Mikroorganismy se mohou uchytit nejen v odstředivce, ale také ve vnitřních částech stroje, odtocích a hadicích. Každé místo, které přichází do styku s vlhkostí, je potenciálním prostředím pro rozvoj patogenů. Abyste rozpoznali a zlikvidovali bakterie, houby a plísně, musíte vědět, kde žijí, a dodržovat tato jednoduchá pravidla používání pračky.

Naše chyby

Nepříjemné pachy jsou často způsobeny nevhodným jednáním nebo nečinností hostitelky. Pokud se několik měsíců po zakoupení pračky z ní line zatuchlý zápach, znamená to, že majitel nezná správné postupy nebo je nedbalý. Analýzou způsobu používání spotřebiče lze eliminovat nepříjemný zápach a udržovat spotřebič v čistotě. Co dělají ženy v domácnosti špatně?? Zde je tabulka typických chyb.

ActionDescriptionProblem
Zavírání poklopu – Zavírání dveří ihned po vyjmutí prádla – zadržování vlhkosti na povrchu odstředivky v důsledku neúplného odpařování;. vytváření „skleníkového efektu“;. umožnění růstu plísní a bakterií
Ukládání špinavého prádla – Vkládání špinavého prádla do mokrého bubnu; ponechání spotřebiče v bubnu po delší dobu – Vytvoření prostředí pro rozvoj mikroorganismů
Praní při nízkých teplotách – Používání pouze jednoho režimu s nastavenou teplotou nižší než 40 °C – nedostatečné rozpouštění prášku, špatné vyprání prádla;. „skvrny“ od prášku uvnitř pračky (buben, hadice, filtry), kde by se mohly usídlit bakterie;. umožnění množení mikroorganismů, které nejsou zničeny nízkými teplotami
Praní při vysokých teplotách – Používání pouze jednoho režimu s nastavenou teplotou vyšší než 60 °C – Hromadění usazenin z častého mytí při vysokých teplotách (nad 60 °C);. Zápach spáleniny, který vzniká z velkých usazenin při provozu dávkovače při vysokých teplotách
Používání nekvalitních čisticích prostředků – Kupování levných pracích a máchacích prostředků bez speciálních přísad proti vodnímu kameni – nerozpouštění levných čisticích prostředků;. usazování zbytků mýdla uvnitř hadic;. usazování vodního kamene nebo zanášení povrchů, uvnitř bubnu, uvnitř hadic
Nedbalé nakládání oděvů – Nedodržení kontroly kapes před vložením do bubnu – znehodnocení různých předmětů, které nebyly vyjmuty z kapes (až po pas a peníze);. nevyčištění spotřebiče při ucpání filtrů a trubek;. hnilobný zápach způsobený drobnými nečistotami (kapesníky, cigarety, sladkosti), které se usazují ve vnitřních částech
Ignorování čištění filtru – Nedostatek pravidelného proplachování odtokových a sacích filtrů, které jsou zodpovědné za prevenci vzniku ambrózií a rozpadu – velké částice, jako jsou vlasy, prach nebo odpad, se zachycují a hromadí v ucpaných filtrech;. vzniká nepříjemný zápach
Používání tvrdé vody – Neochota používat speciální prostředky na změkčení vody, čištění hadic, vypouštění otvorů – tvorba vodního kamene na elektrickém trubkovém ohřívači;. tvorba vodního kamene v důsledku znečištění vodního systému, ulpívání žmolků;. tvorba vodního kamene ze zbytků mycích prostředků, drobných nečistot;. usazování velkého množství nečistot
Ponechání odstředivky v mokrém stavu – Nežádoucí vysychání pryžových těsnění a zásobníku, mytí sběrače prášku – Výskyt plísní a hniloby v důsledku stálé vlhkosti

„Oblíbené oblasti pro bakterie

Chcete-li odstranit nepříjemný zápach z pračky, musíte si uvědomit, odkud zápach pochází. V některých částech stroje se začnou množit bakterie, houby a plísně. Obvykle se jedná o těžko přístupná místa, záhyby a úzké štěrbiny. Při kontrole a čištění spotřebičů je důležité věnovat pozornost „oblíbeným“ místům výskytu mikroorganismů:

 • zásuvku na prací prostředky (vysouvací zásobníky);
 • kanál za přijímačem, který umožňuje přístup k vnitřku prášku a kondicionéru;
 • Gumové těsnění kolem dveří;
 • Filtry. pro přívod a odvod vody;
 • vypouštěcí hadice;
 • topná trubka.

Téměř všechny části stroje si můžete zkontrolovat sami doma, aniž byste potřebovali specializované nářadí nebo technika. Koš lze snadno vyjmout stisknutím modrého ventilu a lze jej opláchnout čisticím prostředkem a vodou. Kanál jasně viditelný baterkou, vyčištěný malým čisticím kartáčkem. Uzavřená vložka a odstředivka jsou vždy přístupné. Filtry se vyjmou, vyčistí a vloží zpět.

READ  Jak odstranit gumový steh v pračce

Jak vyčistit pračku bez zápachu

Než se zbavíte zápachu z automatické pračky, musíte zkontrolovat a vyčistit místa, kde se mohou usazovat bakterie. Jedná se o nejhůře přístupná místa techniky, nejrůznější štěrbiny nebo záhyby.

 • Zásobník na prací prostředky.
 • Otvor zásobníku, do kterého se vkládá žlábek.
 • Filtry na vstupu a výstupu vody.
 • Gumové těsnění na dvířkách vstřikovací šoupátka.
 • Drenážní trubice.

Problém se řeší důkladným vyčištěním všech kontaminovaných míst. Můžete to udělat sami, aniž byste museli volat odborníka.

Mechanické čištění

To je pravděpodobně nejúčinnější metoda. Zde je jednoduchý algoritmus postupu.

 • Čištění koše. Nejprve se odstraní z otvoru jímky. Za tímto účelem stiskněte ventil, mírně spusťte kryt zásuvky na prášek a vytáhněte jej ze štěrbiny. Namočte koryto do umyvadla s teplou mýdlovou vodou a pečlivě vydrhněte stěny kartáčem. Poté ji omyjte v octu nebo bělidle, abyste zničili veškerou patogenní mikroflóru. Opláchněte čistou vodou a osušte.
 • Čištění vstupního otvoru. Omyjte prostor, kde je umístěn zásobník na prášek, čisticím prostředkem nebo octovým roztokem. V přívodech vody se často hromadí nečistoty. Čistí se kartáčem a poté se znovu opláchne. Po umytí očistěte povrchy měkkým hadříkem a nechte je uschnout.
 • Mytí gumy manžety víka zavazadlového prostoru. Připravte slabý roztok octa. Pomocí houby omyjte všechny záhyby gumové manžety. Opláchněte čistou vodou a otřete do sucha.
 • Vyčistěte vypouštěcí filtr. Obvykle se nachází ve spodní části skříně a je zakryt krycím panelem. Pod spotřebič položte látku nebo plochý podnos. Opatrně odšroubujte kryt filtru. Voda se určitě vylije a musí se sbírat. Filtr se propláchne pod vodovodním kohoutkem, čímž se odstraní veškeré nečistoty. Pak jej znovu vložte.
 • Vyčistěte vypouštěcí hadici. Vyjměte jej ze stroje vyšroubováním šroubových spojů. Vylijte z hadice veškerou nahromaděnou kapalinu a pečlivě ji zkontrolujte. Uvnitř může být ucpaná stěna nebo nečistota, kterou je třeba odstranit. Umístěte jeden konec hadice na vodovodní kohoutek a druhý konec ponořte do vany nebo kbelíku a pusťte horkou vodu pod vysokým tlakem. Po opláchnutí se hadice vrátí zpět na místo.

Chemické čištění

Téměř každý moderní model je vybaven samočisticí funkcí. Po aktivaci má pračka umýt všechny vnitřní povrchy horkou vodou. Pokud tato možnost není k dispozici, lze ji nahradit spuštěním pračky bez prádla při nastavení nejvyšší teploty. Jedná se o poměrně účinnou metodu odstranění zápachu z pračky, ale v zanedbaných případech nemusí fungovat. Pro zvýšení účinku lze použít různé přísady. Zde je několik osvědčených receptů.

 • Do přihrádky na prášek nalijte dvě až tři lžíce octa. Spusťte pračku na samočisticí nebo dlouhý cyklus pro bavlnu při 90˚C. Jakmile voda v bubnu dosáhne vysoké teploty, může se stroj zastavit, aby kyselina odstranila vodní kámen a usazeniny a vydezinfikovala díly. Poté se stroj nechá dokončit cyklus. Tuto metodu je nutné používat maximálně jednou za 4-6 měsíců.
 • Smíchejte po 4 lžících kyseliny citronové a pracího prášku. Nalijte směs do pánve a spusťte dlouhý prací cyklus na 90 °C nebo samočisticí cyklus. Stejně jako u předchozí metody můžete dávkovač zastavit, abyste zvýšili účinek.
 • Jedlá soda se také používá jako účinný odstraňovač zápachu v pračce. Nasypte polovinu standardního balení do zásuvky na prací prostředek nebo přímo do bubnu. Dlouhý životní cyklus zahajte při 30 ˚C. Po dokončení nalijte do přihrádky šálek stolního octa a aktivujte režim 60˚C. Tento postup pomáhá zbavit se vodního kamene, plaku, plísní a hniloby.
 • Směs půl šálku jedlé sody a několika kapek vonného oleje pomůže odstranit velmi silný zápach. Nasypte ji do zásuvky na prací prostředek, spusťte pračku v režimu samočištění nebo zvolte dlouhé praní na 90˚C.
 • Síran měďnatý je dobrý způsob, jak se zbavit plísní. Rozpusťte jednu a půl polévkové lžíce krystalů ve vodě. Připravený roztok se nanese na všechny přístupné povrchy vozidla. Nalijte zbytek tekutiny do zásobníku na prášek a spusťte samočisticí funkci.

Důležitý bod. Pokud je to možné, doporučuje se před spuštěním dávkovače vypnout ždímání. Tím se lépe odplavují zbývající účinné látky.

lze použít speciální produkty. Jedná se o chemické látky, které odstraňují mýdlové usazeniny, vodní kámen a další nečistoty. Mají také antibakteriální účinky. tj. likvidují houby, plísně a bakterie. Tyto produkty jsou čisticí prostředky dr. Beckmann, Tiret, Topperr a další. Jsou k dispozici v práškové nebo tekuté formě. Měly by se používat podle pokynů na obalu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS