Jak pečovat o sklokeramickou varnou desku

Přípravky na čištění povrchu a péči o sklokeramické desky

Škrábance na varné desce, šmouhy a šedé zabarvení často způsobují nepříjemné pocity hospodyněk. Přečtěte si rady a uplatněte je v praxi.

Kameninové varné desky mají oproti běžným elektrickým varným deskám mnoho výhod. Mají rovný povrch s vyznačenými topnými tělesy.

Tento sporák chladí a ohřívá se mnohem rychleji než elektrická trouba, což šetří náklady na energii.

Mnoho sklokeramických varných desek má dotykové ovládání, které je také velmi praktické. Pro delší životnost tohoto spotřebiče je nezbytná správná péče.

tipů pro péči o sklokeramickou varnou desku, které využije každá hospodyňka

Dostávejte každý den do své schránky jednoho čtenáře. Připojte se k nám na u a

Sklokeramická varná deska je snem každé hospodyňky. Ale tak to nevypadá. Esteticky příjemné a téměř okamžité vytápění je cenou za péči. Zkušené hospodyňky z celého světa doporučují dodržovat tyto tipy, aby váš krásný sporák vypadal déle čistě a nepoškozeně. Vaše kuchyně bude bez poskvrnky!

Tyto tipy jsme získali od hostesek z celého světa. Tyto tipy vám usnadní péči o sklokeramickou indukční varnou desku. A zároveň ušetříte peníze za nákup speciálních čisticích prostředků a škrabek.

Na sklokeramickou varnou desku nikdy nepokládejte mokré nádobí

Ohřívání pánve s mokrým dnem může snadno vést k bílým skvrnám na plotně. který bude sotva odstranitelný. A proto platí pravidlo: veškeré nádobí musí být zcela suché!

Nepoužívejte houbičku na mytí nádobí

Zbytky tuku nebo kousky jídla mohou způsobit další skvrny a poškození sporáku. K čištění proto používejte pouze nové, čisté a velmi měkké houbičky.

Cukr je nepřítelem sklokeramiky

Vyhlídka, že si karamel „opečete“ sami, zní lákavě. Buďte však velmi opatrní a nezapomeňte na víko. Setření stop po vytvrzeném cukru ze skla není snadný úkol. Budete se muset zapotit.

Pokud se spálený cukr dostane na povrch.

nebo roztavený plast, fólie nebo jiné tavící se materiály, okamžitě je odstraňte! Nejlépe se to dělá pomocí speciální škrabky na vaření. Nebo pokud nemáte po ruce holicí strojek, použijte normální žiletku. Pouze čisté.

Jemný čisticí prostředek na sporáky za korunu

Nezapomeňte, že sklokeramika nesnáší drsná brusiva. Držte od něj proto dál všechny druhy drátěnek. S běžnými mastnými skvrnami si poradí univerzální prostředek. Postříkejte vařič trochou prostředku na praní, posypte ho trochou jedlé sody a přidejte několik kapek peroxidu vodíku. Počkejte několik minut a poté krouživými pohyby vetřete novou měkkou houbu.

Pokud se obzvláště odolná skvrna nechce odstranit, můžete ji.

pomůže teplo. Postup je následující: skvrnu posypte jedlou sodou a přikryjte ji vlhkou mýdlovou (a čistou) utěrkou!) houbou nahřátou v teplé vodě. Nechte ji 15 minut působit. Poté jej otřete do sucha.

„Pořiďte si domů melaminovou houbu

Malé gumové houbičky získávají na popularitě z nějakého důvodu. Ty umožňují čištění většiny povrchů bez použití speciálních chemikálií. Pro šetrné sklokeramické vaření není nic lepšího.

Je škoda plýtvat houbou? Zubní kartáček to zvládne

Ale pouze s měkkými nebo středně tvrdými štětinami a rozhodně bez gumových vložek. Kartáček vám pomůže odstranit odolné skvrny. Zejména při použití zubní pasty s trochou jedlé sody.

Jedlá soda a ocet

Tyto dvě levné složky jsou více než dostačující k nahrazení drahých chemických látek. Chcete-li vyčistit varnou desku, vytvořte pastu ze 4 lžic jedlé sody a 1 lžíce octa. Nechte ji 30 minut odpočívat, poté ji otřete čistou vlhkou houbou a důkladně osušte.

„Štít na ochranu kamen

Po vydrhnutí sporák otřete měkkým hadříkem namočeným v troše oleje na vaření. Tím se na povrchu vytvoří tenká vrstva obrazovky. Zabraňuje vzniku skvrn a hrudek z připálených potravin.

Pokud se vám na povrchu objeví spálený cukr.

Budete muset pracovat se škrabkou nebo břitvou.

nebo roztavené plasty, fólie a jiné tavící se materiály, okamžitě je odstraňte! To se nejlépe provádí pomocí speciální škrabky na varné desky. A pokud nemáte po ruce holicí strojek, použijte žiletky. Pouze čisté.

zaručené tipy, jak odstranit škrábance ze sklokeramické varné desky

Jednou denně vám do schránky přijde jeden z našich nejčtenějších článků. Připojte se k nám na u a u.

READ  Jaký je dobrý vysoušeč vlasů?

Ať je váš sporák sebelepší, nemůžete zabránit tomu, aby se na něj vylila voda nebo upustil těžký předmět. Na sklokeramické desce tak vznikají nedokonalosti, které kazí vzhled varné plochy. Pokud je poškození vážné, budete muset vyhledat odbornou pomoc. Drobné škrábance naopak zvládne profesionál. Pomocí těchto jednoduchých tipů rychle zlepšíte vzhled varné desky.

Nejlepší nápravné prostředky

Pokud je poškození sotva znatelné, ale pomocník v kuchyni je rozhořčený, může pomoci zubní pasta. Nejlepší je použít čisticí prostředek, který není gelový, a ujistit se, že obsahuje jedlou sodu. Nastříkejte pastu na varnou plochu, počkejte několik minut a poté varnou desku otřete suchým hadříkem.

Lešticí pasta obsahuje oxid ceru, který odstraňuje i hluboko usazená poškození. Naneste přípravek na poškozené místo a rozetřete jej hadříkem. Počkejte 30 sekund a odstraňte zbytky pasty z povrchu.

Jedná se o nejsložitější metodu odstranění škrábanců, která je vhodná pouze pro osoby s dobrou manipulační schopností. Tento postup použijte pouze v případě, že všechny ostatní metody byly neúspěšné. Vezměte plstěnou podložku a zapněte stroj na středně vysoké otáčky. Povrch jemně leštěte, dokud nedokonalosti nezmizí.

Tipy pro péči o sklokeramiku

Je snazší škrábancům předcházet než se jich zbavovat. Varnou desku proto pravidelně omývejte jedlou sodou. Smíchejte výrobek s vodou, dokud nevznikne konzistence pasty. Čistič vmasírujte do sklokeramické desky a jemně jej rozetřete. pasta z jedlé sody leští povrch a odstraňuje nečistoty.

Použití sklokeramické škrabky na varnou desku. Speciální škrabka účinně odstraňuje nečistoty, aniž by poškodila varnou plochu. Škrabku lze používat společně se silikonovým čističem, který navíc zpevňuje povlak. Nepoužívejte žádné jiné nástroje na čištění sklokeramiky.

Na varnou desku pokládejte pouze čisté nádobí. Jednoduché pravidlo, které však mnoho lidí ignoruje. Pokud jsou na dně pánve nečistoty nebo usazeniny, mohou poškodit povrch varné desky. Varnou plochu také vyčistěte, jakmile na ni vylijete vodu nebo na ni náhodou něco upustíte.

Při správné péči nemusí být trik na odstranění škrábanců vůbec nutný. A pokud jste již nějaké škody napáchali, zde je několik skvělých triků, které vám pomohou. Zvažte také, jak odstranit mastnotu z rukojetí varné desky, aby se leskly jako z obchodu.

Ujistěte se, že na nádobí jsou kladeny určité požadavky

Pro zachování lesklého vzhledu odborníci doporučují používat hrnce a pánve, které splňují určité požadavky.

 • Průměr nádobí musí odpovídat průměru hořáků.
 • Dno hrnců a pánví by mělo být hladké, aby nedošlo k poškrábání povrchu.
 • Dno nádobí musí být rovné a bez deformací, aby se lépe přenášelo teplo z hořáku.
 • Ideální je používat nádobí s tloušťkou dna 2-6 mm.

Použití hliníkového nebo smaltovaného nádobí může vést ke vzniku duhových skvrn podobných benzínovým šmouhám. Duhové stopy se obtížně odstraňují. Můžete je zkusit odstranit pomocí jedlé sody namočené ve vodě. Jedlá soda není abrazivní čisticí prostředek a nesmí poškodit keramickou glazuru.

Je dobré používat nádobí z nerezové oceli, jehož základ tvoří několik vrstev. K dispozici jsou pánve na smažení a pánve s třívrstvým a pětivrstvým dnem. První verze se skládá z několika vrstev nerezové oceli, mezi nimiž je vrstva hliníku nebo mědi. Druhá verze se rovněž skládá ze dvou vrstev nerezové oceli, ale mezi nimi jsou tři vrstvy hliníku, z nichž jedna je čistá a další dvě legované jinými kovy.

Podobné konstrukce dna lépe rozvádějí teplo. Díky tomu se jídlo méně připaluje a zůstává déle teplé. Nádobí s pětivrstvým dnem je nejvhodnější pro sklokeramické sporáky a zvyšuje účinnost spotřebiče. Mimochodem, nezapomeňte nejprve postavit nádobí na hořák a teprve potom zapnout sporák.

Způsoby čištění sklokeramické varné desky, které ji nepoškodí

Jednou denně obdržíte jeden z nejčtenějších článků do své schránky. Připojte se k nám na u a

pečovat, sklokeramickou, varnou, desku

Pro péči o sklokeramické varné desky existuje řada speciálně vyvinutých produktů. V obchodech je široký výběr v různých cenových relacích. Tyto prostředky je však stále třeba testovat, protože ne všechny fungují dobře. Osvědčené lidové metody však spolehlivě fungují, nevyžadují mnoho peněz a obsahují ingredience, které jsou téměř vždy doma. Společnost Novate nabízí několik rychlých tipů od zkušených hostesek, které vám pomohou odstranit i ty nejodolnější skvrny ze sklokeramické desky bez větší námahy a udržet ji lesklou a skvěle vypadající co nejdéle.

Ocet

Ocet je skvělý přírodní a levný způsob čištění sklokeramických varných desek. Jedná se o rychlou opravu mastnoty a nečistot na bázi vápna. Ocet je také vždy po ruce pro rychlý úklid. Měla by se používat až po vychladnutí varné desky. Nejprve nečistoty navlhčete octem, nechte je asi 5 minut změknout a poté je rozetřete vlhkou houbou, abyste se jich zcela zbavili. Poté je třeba sklokeramiku otřít do sucha a vyčistit.

Čistič oken a skel

Čistič skla se skvěle hodí i na čištění sklokeramických varných desek. /

Čistič obsahuje čpavkový alkohol, který pomáhá nejen čistit, ale také dodává sporáku lesk a krásu. Použití tohoto čisticího prostředku je poměrně jednoduché: stačí jej nastříkat na varnou desku a otřít mírně abrazivní houbou nebo měkkým hadříkem. Poté je vhodné povrch otřít vlhkou utěrkou z mikrovlákna.

READ  Jak sestavit podlahový ventilátor zanussi zff

Zubní pasta

Přípravek, který vždy šetrně odstraní většinu běžných nečistot. /

Zubní pasta výborně čistí nečistoty. Zejména pokud se jedná o bělící pastu, obsahuje drobné abrazivní prvky, které bez námahy odstraňují mastnotu, špínu a saze. Chcete-li sporák vyčistit, naneste pastu na znečištěná místa, otřete je houbičkou, poté všechny stopy důkladně opláchněte vodou a utřete do sucha.

Melaminová houba

Melaminová houba je vynikajícím pomocníkem při mnoha typech čištění. Dobře se hodí i v kuchyni. Musí se však používat opatrně a správně. Díky své poréznější struktuře melaminová houba mnohem lépe odstraňuje skvrny a způsobuje menší tření než běžná houba. Nejprve je třeba varnou desku postříkat čisticím prostředkem na sklo nebo mýdlovou vodou a poté ji otřít houbičkou. Poté jej důkladně opláchněte vodou a otřete běžnou houbou.

Jedlá soda

Přestože všichni výrobci čisticích prostředků na sklokeramiku nedoporučují používat k čištění jedlou sodu, je stále oblíbeným čisticím prostředkem pro ženy v domácnosti. Po použití jedlé sody se povrch varné desky méně leskne a je méně poškrábaný, ale zvenku to není příliš patrné. Jedlou sodu je lepší nepoužívat, pokud to není nezbytně nutné, ale dobře působí na odolnou mastnotu a saze, které nelze vyčistit jemnějšími přípravky.

Chcete-li použít jedlou sodu k čištění sklokeramické varné desky, bohatě ji posypte a položte na ni hadřík namočený v předem připraveném roztoku horké vody a malého množství prostředku na mytí nádobí. Intenzivní čištění trvá od 15 minut do půl hodiny. Poté na varné desce setřete hadříkem všechny nečistoty ze sklokeramického povrchu. Závěrečná fáze: setřete vše čistou vodou.

Denní péče

Než ztrácet čas agresivním čištěním, je lepší předcházet silnějšímu znečištění. /

Abyste udrželi varnou desku pěknou a čistou, je nejlepší ji příliš nešpinit a pravidelně o ni pečovat. K tomu existuje několik účinných tipů. Po vaření setřete všechny skvrny houbičkou a jemným mýdlovým roztokem. postačí buď běžný prostředek na mytí nádobí, nebo speciální čistič varných desek. Kromě toho je velmi účinným info-hackem použití mýdla na praní, které lze použít a nechat působit 20-30 minut, aby se změkčila mastnota a karbonové usazeniny, a poté opláchnout.

Na odolné nečistoty se doporučuje speciální sklokeramický krém nebo pasta. Čisticí houba nesmí být příliš tvrdá. Posledním krokem by vždy mělo být důkladné opláchnutí vodou a utření varné desky do sucha ručníkem nebo hadříkem.

Obnovení lesku a ochrana před následným znečištěním

V obchodech jsou k dostání speciální výrobky pro obnovu krásného vzhledu sklokeramiky. Můžete však použít i domácí prostředky, které jsou levnější a jednodušší. Nejlepší je dětský olej nebo vazelína. Po důkladném umytí a osušení varné desky naneste tenkou vrstvu vybraného čisticího prostředku a krouživými pohyby ruky jej vetřete do měkkého hadříku.

Značkové tipy na čištění skleněných varných desek

Sklokeramická deska je nejčastěji používaným spotřebičem pro indukční varné desky, ale také pro moderní elektrické a plynové varné desky. Vlastnosti tvrzeného skla jsou stejné jako u sklokeramiky. péče o tyto typy povrchů je podobná.

Než se budeme věnovat nejlepším čisticím prostředkům pro indukční varnou desku (stejně jako pro elektrickou nebo plynovou varnou desku na skle), uvádíme několik doporučení pro péči a čištění vašich varných zařízení.

Péče o skleněný povrch

Varnou desku doporučujeme po každém použití umýt, aby se na povrchu neudržely kapky oleje, kousky jídla a jiné nečistoty (následně se deska mnohem hůře čistí). Před čištěním varné desky počkejte, až vychladne.

Nečekejte, až varná deska vychladne, pokud se na jejím povrchu rozpustí plast, igelitové sáčky, fólie, rýžový škrob, cukr a sladké potraviny (džem, cukrový sirup atd.).д.). co nejdříve použijte speciální škrabku. Jinak bude prakticky nemožné se nečistot zbavit.

Abyste snížili potřebu speciálních čisticích prostředků na varné desky, nevařte na znečištěných hořácích nebo na znečištěných podstavcích. zanechávají to na nich odolné stopy. Nádobí a hořáky nesmí být mokré. je lepší je otřít do sucha a poté zapnout varnou desku a vařit.

Lehké znečištění vyčistěte vlhkým hadříkem a poté varnou desku otřete suchým hadříkem, abyste zabránili tvorbě vápenatých usazenin.

Co nepoužívat jako čisticí prostředek pro sklokeramické varné desky?

Ne všechny výrobky a spotřebiče jsou vhodné pro čištění skla. Aby nedošlo k poškození povrchu a k poškození varného zařízení, nikdy nepoužívejte

 • abraziva (např. jedlá soda, drátěnka),
 • Používejte kovové houbičky a kartáče,
 • Agresivní čisticí prostředky (např. odstraňovače skvrn, čisticí prostředky na trouby),
 • Mycí prostředky do myčky nádobí,
 • neředěné detergenty,
 • ostré kovové předměty,
 • parní nebo vysokotlaké čističe.

Jak čistit sklokeramickou varnou desku nebo panel z tvrzeného skla podle doporučení výrobců kuchyňských spotřebičů?

Čisticí prostředky pro varnou desku

Lehké znečištění můžete setřít vlhkým hadříkem nebo houbou. Výrobci doporučují v případě suchých, lepkavých výrobků používat specifické čisticí prostředky na sklokeramické desky.

V případě silného znečištění a v případech, kdy vlhký hadřík nebo čistič panelů nepomáhá, můžete použít škrabku na skleněné panely.

Informace o tom, jak můžete v domácnosti nahradit konkrétní čisticí prostředky, najdete na konci této publikace.

Abyste zabránili znečištění povrchu, používejte čisticí prostředky na sklokeramické desky až po vychladnutí varné desky. Ze stejného důvodu je třeba z povrchu odstranit veškeré stopy mycího prostředku.

Čím čistit sklokeramickou varnou desku??

Způsob čištění varné desky je do značné míry ovlivněn výběrem čisticího prostředku na varné desky. Existuje několik účinných způsobů, jak odstranit karbonové usazeniny v domácích podmínkách. Hlavní je, že neobsahují žádné abrazivní složky.

READ  Jak udělat skleněné dveře pro krb

Čištění speciálními čisticími prostředky

Komerčně dostupné čisticí prostředky ve formě krémů a gelů od oblíbených výrobců dobře odstraňují připálenou mastnotu, aniž by poškrábaly sklokeramiku. Většina z nich je speciálně navržena pro šetrné čištění. K dispozici jsou také specializované přípravky na čištění sklokeramických varných desek. Ty bývají dražší, ale jsou účinnější při odstraňování karbonových usazenin.

Výhodou použití specializovaných směsí je, že zanechávají ochranný silikonový film, který je vizuálně nepostřehnutelný. Dokáže ochránit sklokeramický povrch před drobným poškozením a usnadňuje další čištění. Silikonová fólie zabrání tomu, aby se na povrch varné desky dostala mastnota.

pečovat, sklokeramickou, varnou, desku

K snadnému čištění sporáku můžete použít také melaminovou houbičku. Mytí varné desky je snadné. Navlhčete houbičku vodou a bez přidání dalších čisticích prostředků seškrábněte nečistoty na varné desce. Po odstranění sazí a dalších nečistot dobře opláchněte čistou vodou a otřete do sucha měkkým hadříkem.

Některé hospodyňky si zvykly umývat sporák, odstraňovat mastnotu a skvrny od kapajících tekutin pomocí ocelových čisticích prostředků. Při výběru výrobku vždy věnujte pozornost složení a typu povrchů, se kterými je kompatibilní.

Čištění lidovými prostředky

Pokud nemáte doma specializovaný čisticí prostředek, mohou vám velmi pomoci lidové prostředky na odstranění karbonových usazenin. Sklokeramickou varnou desku lze čistit roztokem jedlé sody. Abyste nepoškrábali povrch varné desky, nepoužívejte jedlou sodu v suchém stavu. Připravte si roztok jedlé sody a naneste ho na skvrny asi na 30 minut. Po půl hodině lidový prostředek opláchněte a povrch varné desky otřete do sucha.

Nečistoty na sklokeramice můžete také vyčistit octem. Připravte si slabý roztok octa a vyčistěte jím varnou desku. Opláchněte zbytky roztoku vodou a setřete přebytečnou vlhkost, aby nezůstaly žádné šmouhy.

pečovat, sklokeramickou, varnou, desku

Péče o sklokeramiku

Zde se dozvíte, jak používat správné kuchyňské náčiní, aby vám varná deska dlouho vydržela, a jak správně vyčistit sklokeramickou varnou desku, abyste dosáhli brilantního vzhledu.

Pro každodenní používání sklokeramické varné desky Hansa SCHOTT CERAN doporučujeme dodržovat několik rad. Aby vaše varná deska vydržela déle a byla vždy čistá a lesklá, používejte správné nádobí a po každém použití ji vyčistěte správnými čisticími prostředky.

Dno nádobí musí být při pokojové teplotě mírně konkávní (ne více než 1 mm), protože se při zahřívání mírně rozpíná. Tím je zajištěn větší kontakt s varnou plochou, a tím i lepší využití tepla. Ujistěte se také, že dno pánve odpovídá velikosti varné zóny.

Sklokeramické nádobí kupodivu není vhodné pro použití na sklokeramických varných deskách. Má nízkou tepelnou vodivost a hrozí riziko poškrábání varné desky.

Nádobí s hliníkovým nebo měděným dnem může kvůli své měkčí konzistenci zanechávat na sklokeramice SCHOTT CERAN kovové částečky, které se obtížně odstraňují. Pokud nejsou okamžitě odstraněny vhodným čisticím prostředkem, mohou se usadit v povrchu a poškodit jeho vzhled.

Při zahřívání se dno nádobí mírně roztáhne, čímž se zajistí těsný kontakt s varnou plochou a co nejefektivnější využití tepla.

Nejlepších výsledků dosáhnete s nádobím z nerezové nebo smaltované oceli. Dno vícevrstvých nerezových hrnců a pánví by mělo být silné 4-6 mm, zatímco dno smaltovaných ocelových hrnců by mělo být silné 2-3 mm.

Ne, nemůžete. Díky sklokeramice SCHOTT CERAN jsou varné desky Hansa dokonale ploché, takže všechny hrnce a pánve na nich stojí bezpečně a nehrozí jejich převrhnutí. Ujistěte se, že základna nádobí má stejnou velikost jako topná zóna.

Dno každé pánve nebo hrnce musí být čisté, suché a hladké. tím se zabrání pronikání zbytků na varnou plochu. Tím se také zabrání poškrábání, poškození nebo usazeninám (např. skvrnám od vodního kamene).

Nevhodné jsou také drsné chemické čisticí prostředky, jako jsou spreje nebo roztoky na trouby, čisticí prostředky na koupelny a čisticí prostředky pro domácnost.

Nehody se stávají. Než se nadějete, může se na vaši horkou sklokeramickou desku dostat plast, tenká fólie, cukr nebo sladká voda. Pokud se tyto látky roztaví, mohou poškodit varnou desku. V takových případech nečistoty z povrchu co nejdříve seškrábejte.

Aby se při vaření sladkých potravin, jako je džem, nedostal cukr na varnou desku, natřete ji předem ochranným čisticím prostředkem.

Čištění sklokeramické varné desky Hansa SCHOTT CERAN je tak snadné! 1. Chcete-li varnou desku důkladně vyčistit, nejprve z ní odstraňte nečistoty a zbytky jídla pomocí škrabky nebo speciální sklokeramické houbičky.

Jakmile varná deska zcela vychladne, naneste na ni několik kapek vhodného čisticího prostředku a otřete ji papírovou utěrkou.

Poté varnou desku otřete vlhkým hadříkem a osušte ji čistým hadříkem nebo měkkou stranou speciální schválené houbičky.

Zachraňte naše Brožura s tipy a triky pro vaření ze sklokeramiky a užitečné informace na dosah ruky!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS