Jak připravit Flat White v kávovaru

Plochá bílá káva. Co to je, recept, složení, poměry, rozdíly od cappuccina, latte?

Káva v klasické podobě je povzbuzující nápoj z pražených a mletých kávových zrn. Pro zjemnění chuti lze do receptu přidat mléko. Existují 3 základní druhy kávy: Latte, Cappuccino a Flat White, podle poměru hotové kávy, mléka a mléčné pěny.

Flat White byl poprvé vyroben v Austrálii v roce 1984. Recept na kávu vymyslel novozélandský barista Derek Townsend. Nápoj připravený přidáním mléka (ohřátého párou) do kávy a zanecháním tenké pěny na povrchu (ne více než 5 mm). Právě tenká vrstva mléčné pěny dala kávě Flat White její název. Flat White je ideální pro kávové umění díky jemné pěně. Vytváří na povrchu nápoje různé vzory.

připravit, flat, white

Prevalence

Kávu Flat White si rychle oblíbili milovníci kávy v Austrálii a na Novém Zélandu. Od té doby se rozšířil na evropský kontinent a převzal Velkou Británii. V současné době je rozšířena po celém světě jako alternativa k latté a cappuccinu.

Každý nápoj je proslulý svou osobitou chutí.

Cappuccino

Má dobrý pocit espressa, aniž by ho přehlušovala mléčná složka. Cappuccino je kříženec moka a flat white. Cappuccino se tradičně podává ve vysoké sklenici. Objem nápoje je 150-180 ml.

Obsahuje jedno espresso. Dva nápoje se pijí ve velkých šálcích. Cappuccino je pokryto neporézní, nestálou pěnou o tloušťce asi 1 cm.

Latte

Z těchto tří nápojů obsahuje největší množství mléka latté. Absorbuje intenzivní chuť kávy. Podává se v šálku nebo sklenici o objemu 250-300 ml. Obsahuje jedno espresso. Latte má tenčí pěnu než cappuccino. 0,5 cm.

Flat White

Espresso je v nápoji nejhmatatelnější, protože obsahuje dva panáky. Stejný objem jako cappuccino. 150-180 ml.

méně mléka než u jiných nápojů, pěna je řidší. 0,25 cm.

Hlavní rozdíly jsou následující

Hlavní rozdíl mezi těmito kávovými specialitami je v množství mléka a hustotě pěny. Cappuccino zachovává rovnováhu mezi kávou a mlékem. Latte má silnou chuť mléka, káva je potlačena. Flat white má výraznou chuť kávy, kterou zjemňuje mléko.

READ  XIOOMI MI ROBOT VACUUM MOP SETUP

Recept na domácí přípravu kávy Flat White

K přípravě kávy doma není potřeba kávovar. I s improvizovanými přístroji je chuť plná a lákavá. Budete potřebovat následující ingredience:

  • Káva se připravuje v poměru dvě lžíce instantního prášku na 60 mililitrů vody;
  • 3,2 % mléko (120 ml).);
  • cukr podle potřeby.

Uvařenou kávu přefiltrujte a nalijte do šálku (200 ml). V případě potřeby přidejte cukr a důkladně promíchejte. Mléko předehřejte na 60 °C, ale nepřivádějte ho k varu. Míra šlehání závisí na obsahu tuku ve výrobku, proto je lepší zvolit doporučené množství v receptu. Mléko šlehejte mixérem nebo metličkou, dokud se nevytvoří jemná pěna. To trvá asi tři až čtyři minuty. Nedovolte, aby se vytvořilo příliš mnoho bublin. Poté směs nalijte do speciálního kávového nápoje a podávejte bez míchání.

Složení Flat White

Aroma kávy závisí na kvalitě použitých zrn. Ideální je několik druhů kávy Arabica. Díky tomu má nápoj plnou a jemnou chuť. Je lepší, když směs obsahuje středně pražená zrna a jemné mletí. Zkušení baristé často experimentují: někteří přidávají více mléka, jiní více espressa. Tradičně se však připravuje z poměru 120 ml předem napěněného mléka a dvojitého espressa.

Pokyny pro přípravu

Recepty jsou jednoduché, ale vyžadují výběr kvalitních surovin a dodržování poměrů. Nejprve musí být mléčná pěna hustá s jemnými bublinkami. Pevnost jde ruku v ruce s hladkostí povrchu. Této kvality lze dosáhnout šleháním při 60 °C a v žádném případě ne vařením. Je to důležité, protože zanedbání této činnosti vede ke ztrátě chuti a vůně.

Kvalita výsledného nápoje je důkazem profesionality profesionála, proto příprava vyžaduje zkušenosti a zručnost při šlehání a míchání. Rozdíl mezi přípravou v kavárně je ten, že se používá dvojitý kávovar. Mléko se šlehá kapučinátorem. Pěna je poté hladká a sametová. Nedovolte, aby se káva při podávání převařila a vytvořila pěnu. Na závěr se přidá mléčná pěna o výšce až 1 cm. Někdy je bílá flétna zdobena vzorem.

Plochá bílá káva recept

V kavárnách a restauracích baristé nápoj navíc zdobí ornamenty (viz Zvláštní kresba kávových nápojů). art latte).

připravit, flat, white

Odlišnost od ostatních kávových nápojů

Vzhledem k tomu, že používáme pouze espresso a napěněné mléko, má smysl se ptát, jak se tento recept liší od jiných oblíbených mléčných kávových nápojů.

READ  Po tom, kolik je fén vylučován z těla

Rozdíl mezi latte a latte macchiato

často se má za to, že Flat White se od latté liší pouze objemem. Latte prakticky nemá šlehanou pěnu. Používá se velké množství ohřátého mléka a jedno espresso.

Latte macchiato se skládá ze tří vrstev: mléčné pěny, kávy a mléka. Mléčná pěna se připravuje jako první, ale nemusí být úplně našlehaná, aby po ní zůstalo mléko. Poté se jemně přidá espresso a vytvoří se nádherný vrstvený koktejl. Oba tyto nápoje se obvykle podávají v čirých sklenicích.

Rozdíl oproti cappuccinu

Flat white se obvykle podává v silnostěnném keramickém šálku, obvykle stejném jako cappuccino. Zásadní rozdíl však bude v síle nápoje.

Flat white“ má mnohem intenzivnější chuť a obsahuje dvojité nebo někdy i trojité espresso. Obě jsou ideální pro malování kávových vzorů na mléčnou pěnu.

připravit, flat, white

Rozdíl oproti macchiatu

Macchiato se připravuje z jednoho espressa a šlehaného mléka. Obvykle se podává v 60-80 ml šálku.

Známky nesprávné přípravy

Přísné dodržování receptury a technologie flat white zajišťuje správný nápoj. Pokud barista zanedbá některá doporučení, může být podávána nesprávně připravená káva. Poznáte to několika způsoby:

  • Hotový produkt má hořkou chuť. Toto aroma se objevuje, když jsou fazole převařené;
  • nápoj je příliš horký. Maximální teplota nesmí překročit 70 stupňů;
  • Káva není silná, chutná příliš mléčně. Tato zvláštnost se objevuje, když nejsou správné poměry složek;
  • Pěna se skládá z velkých bublin, je vypouklá a má nepravidelnou strukturu.

Správně uvařenému Flat White nesmí chybět žádná z těchto vlastností.

Něco málo o historii jeho vzniku

Derek Townsend vynalezl způsob přípravy kávy, který má méně pěny než cappuccino nebo latté a neovlivňuje chuť kávy. Díky tomu je espresso mnohem sladší. silné, voňavé a povzbuzující s dvojitou dávkou kofeinu.

Proč se ale Flat White jmenuje právě takto?? Název, který v překladu z angličtiny znamená „flat white„, vychází ze vzhledu pěny. je hladká, s mikroskopickými bublinkami, které se vyhlazují a vizuálně připomínají lesklou pěnu.

Nápoj je v Evropě populární od roku 2005., když dva Novozélanďané, K. Káva byla brzy zařazena do jídelního lístku. Gurnsey. v Londýně byla otevřena první kavárna Flat White. Téměř okamžitě se v obchodě začalo prodávat 700 šálků denně. Netrvalo dlouho a káva se objevila v nabídce Starbucksu. Dnes je to jeden z nejoblíbenějších nápojů na bázi kávy a mléka, který patří mezi tři nejoblíbenější nápoje spolu s cappuccinem a latté.

READ  Studená a horká udírna

Historie nápoje

Recept na tuto kávu byl objeven poměrně nedávno, v 80. letech 20. století. Autorství patří jistému novozélandskému baristovi a pražiči kávových zrn Dereku Townsendovi z Aucklandu. Podařilo se mu vytvořit verzi, ve které hořkost zcela nezmizí (jako v klasickém cappuccinu), ale získá jemnější tón. Tohoto efektu je dosaženo díky našlehanému mléku.

Pokud jde o název nápoje, lze jej snadno vysvětlit technikou přípravy: našlehaná mléčná pěna tvoří rovný povrch, proto „flat white„. Zpočátku (v 90. letech) byl Flat White populární pouze v autorově vlasti, ale od jeho zavedení ve Velké Británii se recept úspěšně rozšířil do celého světa.

Zajímavá skutečnost! Podle některých zdrojů dostala káva své jméno proto, že si ji brutální, machističtí Australané nechtěli objednávat v kavárnách. к. Považoval ji za výhradně „ženskou“, spolu s melodickým „Latte“ a „Cappuccino“, pravděpodobně za předpokladu určité podobnosti kvůli přítomnosti mléka ve složení. A „flat white“ nezní tak sladce.

Cena, obsah kalorií a síla nápoje

Co potěší nejednoho konzumenta kávy, který si uvědomuje svůj rozpočet, je obsah kalorií v kávě Flat White. Je poměrně nízká, a to i při použití plnotučného mléka. Takže:

Síla nápoje je poměrně vysoká, protože se jedná o espresso doppio. Na jednu porci připadá 80 miligramů.

  • V obou velkých písmenech
  • V ostatních regionech je to 120 až 220.
  • Při domácí přípravě.

Bohaté doppio s bohatou mléčnou pěnou je snem milovníků kávy, kteří chtějí trochu zjemnit chuť espressa nebo připravit cappuccino. Flat white je nejlepší způsob, jak se ráno probudit a v době oběda zvýšit svou pracovní kapacitu. Připravte si ho sami nebo si ho objednejte v kavárně a určitě se stane oblíbeným z různých druhů kávových koktejlů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS