Jak prát přikrývku v pračce

Jak vyprat přikrývku doma

V mnoha domácnostech se stále používá vatovaná přikrývka, přestože se objevily moderní ekvivalenty z polyesteru nebo eukalyptových vláken. Jeho hlavní výhodou je, že je zcela hypoalergenní, takže se tento výrobek často používá v dětských postýlkách. Majitelé těchto lůžkovin se potýkají s otázkou, jak vyprat přikrývku. Bavlna je velmi nestálý materiál. Snadno se může zmačkat nebo zplesnivět, proto je třeba při praní postupovat přísně podle pravidel.

Na praní přikrývky není nic špatného, ale majitel si musí být vědom rizik. Hlavní problémy:

 • po čištění ve vodě se může velmi zdeformovat a mohou v něm být hrudky vaty;
 • Nesprávné sušení vede k úplnému znehodnocení výrobku, který se musí vyhodit;
 • Bavlna špatně schne, a pokud nemůžete deku sušit na přímém slunci, může zplesnivět;
 • Přikrývka by se měla odstraňovat pouze tekutými čisticími prostředky, protože čisticí prostředek se z povrchu odstraňuje obtížně;
 • Velkou přikrývku nelze prát v pračce, ale na ruční praní potřebuje alespoň hodinu času.

Pokud tyto nevýhody nepřivádějí majitele do rozpaků, můžete přistoupit k hlavnímu procesu. mytí rukou. Existují i jiné způsoby čištění. Dětské deky lze prát v pračce: jsou malé a vzhledem k jejich velké hmotnosti je nepravděpodobné, že by se pračka rozbila. Můžete ji také poslat do čistírny.

Vezměte prosím na vědomí! Ne všechny čistírny přijímají vlnu.

Péřová přikrývka

Přikrývku lze prát stejným způsobem jako běžnou přikrývku díky stejnému materiálu výplně:

 • Kromě přikrývky vložte do pračky i drobné předměty, které zabrání tomu, aby se peří rozkutálelo, například tenisové míčky nebo speciální prací prostředky.
 • Nejlepší je zvolit jemný cyklus s teplotou nejvýše 40 stupňů Celsia.
 • Chcete-li sušit ve vodorovné poloze, občas ji načechrejte a otočte ze strany na stranu.

Prostředky

Po odstranění skvrn je třeba pečlivě vybrat správné prací prostředky. Běžný prací prostředek na barevné nebo bílé prádlo nelze použít na vlnu.

READ  Co znamená dveře na pračce

Tkanina je příliš náročná na prací prostředky. Byly pro něj vyvinuty samostatné gely a prášky, které šetrně působí na vlákna, aniž by je po mnoha praních ztenčily.

Ovčí kůži lze prát pomocí těchto přípravků:

 • Weasel je tekutý prací prostředek v růžovém balení. Tekutý prací prostředek se z tkanin velmi dobře vymývá, na rozdíl od práškových pracích prostředků, které obvykle zanechávají po vyprání tkaninu namydlenou. Laska je určena pro ruční praní a praní v pračce.
 • Miele Wool Care je tekutý prací prostředek na jemné prádlo a vlnu. Miele Wool Care obsahuje složky, které zabraňují svinování vláken tkaniny. Miele Wool Care pere při nízkých teplotách.
 • Jehněčí vlnu lze prát doma v přípravku Pickle. K dispozici je odměrka pro indikaci množství použitého tekutého pracího prostředku. Vlákna oděv nenatahují ani nesráží. Gel udržuje tvar přikrývky a zabraňuje tvorbě žmolků.
 • AlmaWin. Tento organický přírodní produkt se osvědčil. Byl velmi dobře hodnocen. Gel pomáhá vyprat i odolné skvrny, které se nepodařilo odstranit ručně. Ovčí vlna vyžaduje péči a správný výběr pracího prostředku. AlmaWin je ideální, zabraňuje žmolkování, chrání vlákna a jemně čistí. Toto složení se používá k praní vlněných a péřových výrobků.
 • Domal je kondicionér na praní vlněných přikrývek. Speciální složení jemně čistí vlákna. Pokud máte v plánu odstraňovat skvrny ručně, použijte 0,5 kapsle na 5 litrů vody (nezapomeňte však, že takové přikrývky a přehozy dobře absorbují vodu, takže přípravek spotřebuje více, stejně jako vody). Domal se používá také pro praní v pračce. Přidejte 1 kapsli na 5 kg.

Před praním deky z ovčí kůže je třeba vybrat správný gel. To je velmi důležité pro to, zda se na přikrývce netvoří žmolky a jak dlouho ji můžete používat.

Musím prát novou přikrývku?

Pokud je zakoupený výrobek v krabici a nejsou na něm viditelné žádné nečistoty, můžete jej jednoduše vyvětrat, abyste odstranili specifický zápach. Pokud přikrývka není v obalu, měla by se vyprat, protože nevíte, v jakých podmínkách byla skladována a kolik rukou se jí v továrně nebo obchodě dotklo. Přikrývku vyperte jako obvykle a řiďte se informacemi na štítku.

Důležité! Přikrývky pro kojence by se měly prát bez ohledu na jejich obal, protože imunitní systém kojenců je ještě nezralý a jejich pokožka je velmi citlivá na vnější vlivy. Praní s použitím speciálních tkanin pro děti. Pokud přikrývku nelze prát, měli byste vždy použít povlak na přikrývku (nejlépe bavlněný).

Čím se myje?

Nejlepší volbou jsou tekuté prací prostředky v kapslích nebo speciálních nádobách. Gel je snadno rozpustný ve vodě, na rozdíl od suchého prášku, který se již špatně oplachuje, a z bavlněné přikrývky ještě méně. To může vést k alergii.

READ  Jak odstranit vodní kámen v pračce

Pokud jde o kondicionéry, jejich použití není zakázáno, ale je lepší je nahradit několika kapkami esenciálního oleje. Proč? Protože se klimatizace vyrábějí v různých provedeních a s různým stupněm agresivity. A může být těžké najít najednou mírně koncentrovaný, nemastný kondicionér, zejména pokud ho nemáte doma a deka je již naložena v bubnu. Esenciální oleje jsou proto vynikajícím řešením, zejména proto, že jsou dostupné téměř v každé domácnosti. Mnoho lidí se obává, zda na výrobku nezanechá mastné skvrny, ale je to falešný poplach. Tuto metodu klimatizace v průběhu let vyzkoušely tisíce majitelů domů.

prát, přikrývku, pračce

Praní v automatické pračce

Obyčejná pračka si v žádném případě neporadí s výrobkem plné velikosti. Dětské peřinky můžete prát doma pouze tímto způsobem. Její hmotnost je při namočení mnohem nižší, takže stroj zvládne i.

Přikrývky malých rozměrů by se měly tímto způsobem prát v pračce:

 • zvolte režim „jemné“, „šetrné“ nebo „ruční praní“ a nastavte co nejnižší počet otáček za minutu. Existuje jedna pozoruhodná funkce: do bubnu pračky vložte spolu s výrobkem několik tenisových míčků nebo speciálních míčků (stejně jako při praní peřin). To pomáhá vyřešit problém. náplň se příliš neshlukuje.
 • Vždy vypněte odstřeďování, jinak se vatelín uvnitř přikrývky sroluje natolik, že se nenávratně poškodí.
 • Nastavte maximální teplotu na 40 stupňů.

Běžné čisticí prostředky by se neměly používat, protože je téměř nemožné opláchnout silnou vrstvu vaty. Je snazší používat tekuté nebo gelové čisticí prostředky, které se z výplně snáze a rychleji vymyjí.

Jak správně sušit vlněnou deku

Kromě vhodného praní je důležité i následné sušení přírodní výplně lůžkovin. Pro tyto účely je třeba vzít v úvahu některé nuance:

 • Tkaninu neždímejte kroucením; je lepší nechat tekutinu odtéct samovolně;
 • Po vypuštění veškeré vody musí být podestýlka položena na vodorovnou plochu a neměla by se nechávat schnout na šňůře. jinak se náplň na okrajích zmačká;
 • Během sušení je třeba výrobek pravidelně otáčet.
prát, přikrývku, pračce

Důležité! Vlněnou přikrývku nesušte v blízkosti zdroje tepla (radiátor, topná tělesa). Je také zakázáno žehlit látku.

READ  Jak vyměnit žárovku v pračce Indesit

Výběr vhodného pracího prostředku

Za nejlepší možnost se považuje tekutý prací prostředek v kapsli nebo ve speciálním obalu. Gelové složení se dokonale ředí vodou, po umytí se dokonale opláchne, nezanechává žádné zbytky a nealergizuje.

Použití změkčovadel není zakázáno, ale zkušené hospodyňky doporučují nahradit je několika kapkami esenciálního oleje. Je to proto, že kondicionéry se liší konzistencí a agresivitou a může být obtížné rychle najít ten správný.

Jak správně vysušit přikrývku

Několik účinných tipů pro sušení vlněných látek

 • Sušení na vodorovném povrchu je nezbytné;
 • Během procesu odvádění vlhkosti látku obracejte;
 • Myjte za jasných a suchých dnů, abyste mohli nechat povrch rychle uschnout;
 • nesušte přehozy na radiátoru, nad plynem nebo na přímém slunci. poškodilo by to povlak;
 • Plaid věšte na lano pouze v polosuchém stavu, kdy je riziko deformace minimální.
prát, přikrývku, pračce

Pozor! Vlněné přikrývky by se v žádném případě neměly žehlit. Preventivní napařování a větrání jsou však dobrými způsoby, jak udržet přikrývky svěží.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS