Jak prát tenisky v pračce

Jak prát tenisky v pračce?

Trenéři jsou pohodlné sportovní boty, které se pohodlně nosí celý den. Pokud je však nosíte často, zejména do posilovny nebo na trénink, nevyhnete se nepříjemnému zápachu. V takovém případě můžete tenisky prát v pračce podle doporučení výrobců sportovní obuvi.

Některé položky by se neměly prát v pračce:

 • Levné boty se mohou rozpadnout po prvním vyprání.
 • Pokud jsou vaše tenisky vybaveny reflexními podložkami, mohou se při kontaktu s prachem odlepit.
 • Kožené tenisky raději neperte v pračce. Koženou sportovní obuv čistěte nejlépe ručně, tj. к. Existuje vysoké riziko, že se povrch vlivem čisticích prostředků a následného schnutí odlepí. V důsledku toho se výrobek stane nevhodným k nošení.
 • Výrobci důrazně nedoporučují prát zámišové návleky v automatické pračce, což je uvedeno na štítku. Neošetřujte kůži s nubukovými nebo semišovými vložkami.
 • Pokud je podrážka poškozená, může se při praní v pračce zcela rozpadnout a hrozí poškození částí pračky.

Lze prát v pračce na látku, síťovinu, imitaci kůže nebo semiš.

Hadry by měly být před čištěním roztříděny podle barev, aby se na sebe nelepily. Pokud jsou vaše tenisky nebo boty vyrobeny z jasně barevné látky, můžete je prát v ruce. Levné výrobky mohou být vyrobeny z nekvalitní tkaniny a barviv, proto by se měly prát v pračce pod tekoucí studenou vodou s kartáčem s měkkými štětinami.

Zimní sportovní obuv lze také prát a postup se neliší od praní letní obuvi. Tyto předměty se suší mnohem déle.

Bílé tenisky lze ošetřovat nejen pracím prostředkem, ale také jemným bělidlem. Membránové výrobky značek Nike a Adidas lze prát v pračce, jak výrobce uvádí na štítku. Při jejich ošetřování byste měli použít tekutý mycí prostředek a nastavit nízkou teplotu vody.

Ruční praní tenisky

Pokud jsou vaše boty nové a drahé a obáváte se jejich poškození, je první možností ruční praní. Provádí se v teplé mýdlové vodě s měkkým kartáčem. Odstraňte stélky a tkaničky a vyperte je odděleně.

Zkontrolujte informace na štítku obuvi. Mělo by být uvedeno, z jaké látky jsou boty vyrobeny a zda je lze prát.

Důrazně doporučujeme pro praní kožených nebo semišových tenisek. K jejich očištění od nečistot použijte starý zubní kartáček, vlhký hadřík nebo speciální čisticí prostředek prodávaný v obchodech s obuví.

Jak je správně umýt?

Ti, kteří se s praním bot v pračce setkávají poprvé, se samozřejmě bojí, že udělají něco špatně. Logicky tedy vyvstanou následující otázky: jak správně prát, jaký způsob praní zvolit, zda takové praní nezničí vaše boty a podobně.

Pro začátek je třeba boty prát ve speciálním sáčku, jak je uvedeno výše. Ale ne vždy mají takovou tašku v domě. To není problém. Stačí, když do bubnu pračky vložíte jeden nebo dva malé ručníky společně s teniskami. To slouží ke zmírnění nárazů při praní, čímž je pračka se sušičkou chráněna před vážným poškozením.

Snažte se prát vždy jen jeden pár. Ještě lepší je prát vždy jen jeden pár tenisek. Pokud máte vyjímatelnou stélku, je lepší ji během praní vyjmout. Stélka i tkaničky se dají prát v ruce a není to těžké.

Mimochodem, pokud se rozhodnete prát barevné boty, konkrétně tenisky v jasných barvách, připravte se na to, že mohou ztratit svou barvu. Abyste tomu předešli, musíte boty na deset minut vložit do předem připraveného roztoku. Nalijte do umyvadla teplou vodu, rozpusťte v ní několik lžic obyčejného octa a ponořte do ní celý pár bot. To pomůže udržet barvu, takže budou zářivé i po vyprání.

prát, tenisky, pračce

Pokud perete obyčejné bílé tenisky, není na škodu přidat do praní trochu bělidla. Samozřejmě by se měl používat pouze na bílé předměty.

READ  Co je aktivátor v pračce

Pro praní používejte tekutý prací prostředek. Běžný prací prostředek často zanechává na botách šmouhy, zejména pokud jsou vyrobeny z látky.

Jaké nastavení??

Mnoho praček v posledních letech má speciální program pro praní sportovní obuvi. Pokud zařízení tuto funkci nemá, nemusíte se obávat. Zvolte pro své oblíbené boty šetrný cyklus nebo ruční praní. Tento program má mírnější nastavení teploty.

Cyklus odstřeďování by neměl být používán, protože by mohlo dojít k deformaci obuvi.

Při jaké teplotě byste měli prát boty??

Nízká teplota je nejvhodnější pro koženou obuv, tkané nebo textilní výrobky. Vaše preferovaná teplota by neměla překročit 40 stupňů Celsia. Boty by se měly prát ideálně při teplotě 30-35 °C. Čím nižší je teplota, tím lepší je záruka, že se bota nerozvine.

Po vyprání sportovní obuvi je třeba ji důkladně vysušit. Nedoporučuje se používat automatickou pračku se sušičkou nebo vysoušeč vlasů. Po tomto procesu by se boty mohly zdeformovat a možná je budete muset vyhodit do koše.

Nezavěšujte je také v blízkosti radiátoru nebo topení.

Zkuste sušit tenisky venku. Po vyjmutí z bubnu pračky je nechte v umyvadle nebo na speciální desce. Umístěte je tak, aby mohla přebytečná tekutina bezpečně odtékat. Nejlepší je sušit boty venku, kde se dobře vysuší za pomoci přirozeného větru.

Chcete-li proces sušení trochu urychlit, můžete boty vycpat starými novinami nebo prostě papírem. Jen nezapomeňte, že bílé tenisky je nejlepší vycpat čistě bílým papírem, aby výrobek neztratil barvu. Pravidelně měňte papír za suchý.

prát, tenisky, pračce

Teprve když jsou zcela suché, můžete zastrčit stélku a tkaničky.

Jak prát: příprava

Než začnete s praním, měli byste běžeckou obuv vyčistit standardními metodami. Zejména byste měli vzít kartáček a co nejvíce očistit podrážku. Neměly by na něm zůstat žádné nečistoty ani kamínky.

Poté odstraňte tkaničky. Při praní budou pouze překážet, proto je důležité je předem odstranit. Tkaničky lze také čistit odděleně od bot ve vaně. To bude snadné i pro ty, kteří nikdy nic takového nedělali.

Před praním je vhodné pořídit si speciální sáček určený pro běžeckou obuv. Lze je prát v pračce, pokud je před praním vložíte do tohoto sáčku. Pokud nemáte, můžete si k botě položit starý ručník. Pak bude mnohem méně pravděpodobné, že trenéři udeří do bubnu. Nikdy je nevkládejte bez sáčku nebo ručníků. Existuje velká pravděpodobnost, že se některý díl z boty uvolní.

Teplota praní by neměla překročit 40 stupňů Celsia a neměla by být nižší než 30 stupňů Celsia.

V žádném případě byste neměli vkládat 3 páry najednou. To může být příčinou poruchy. V takovém případě budou opravy poměrně nákladné.

Ždímačka by měla být také vypnutá. Důvodem je, že stroj by se mohl zničit již po několika minutách v tomto režimu.

Režim praní a produkty

V některých modelech moderních strojů najdete režim obutí. To je prášek, který by se měl používat. Chcete-li zachovat lesk, můžete dovnitř boty nacpat papír, ale dávejte pozor, jinak bude po vyprání celý buben pokrytý papírem. Není dobré používat neznámý prací prostředek. Je možné, že jeho kvalita bude nízká. Je vhodnější používat osvědčené a vyzkoušené produkty, které se osvědčily. Nezapomeňte na vložky. Je třeba je také prát, ale nejlépe je prát vložky zvlášť. Je to mnohem efektivnější a bezpečnější.

Rady pro praní

Mnoho výrobců obuvi doporučuje pračku vůbec nepoužívat. Je pochopitelné, že se o své výrobky obávají, ale pokud dodržíte několik základních pravidel, i ty nejdražší tenisky přežijí praní a budou vypadat lépe než před ním. K tomu je však třeba dodržovat alespoň základní pravidla.

Praní představuje pro běžeckou obuv skutečnou výzvu, protože nikdy dopředu nevíte, jak bude oděv po vyprání vypadat. Proto byste neměli zahrnovat některé obskurní režimy, které je mohou poškodit. Doporučujeme používat pouze režimy praní, které znáte.

READ  Jak odstranit nečistoty z gumy pračky

Vždy byste také měli seřadit tenisky podle barvy. Pokud je například perete ve stejné barvě, můžete dát do pračky 2 páry. Pokud perete tenisky různých barev, je třeba je prát odděleně.

Lze tenisky prát v pračce??

Obvykle to dělají všichni sportovci a většina snickerheadů obecně, ale mějte na paměti, že trenér zůstane neporušený, pokud se pere šetrně a pouze v původním provedení. Jedině tak lze udržet pár v bezvadném stavu co nejdéle. Další informace o tom, jak prát tenisky.

Zkontrolujte, zda vaše běžecké boty neobsahují reflexní pásky a odkrytou pěnu. V těchto bodech je lepší tenisky neprat v pračce. jinak by se mohly poškodit. Pokud však použijete nejnižší nastavení teploty (30 stupňů), je nepravděpodobné, že by se reflexní prvky setřely. Ale časem a pravidelným praním v pračce se to časem podaří.

Odstraňte tkaničky a stélku a vložte je do samostatného pracího sáčku. Ty by se mohly uvnitř boty zmačkat nebo náhodně roztrhnout.

Před praním tenisky v pračce se ujistěte, že jsou podrážky dobře omyté, a odstraňte z nich drobné kamínky, trávu a žvýkačky, které často zůstávají v běhounu. To může zabránit ucpání a poškrábání vnitřního bubnu pračky.

Chcete-li tenisky vyprat, vložte je do pracího sáčku, který snadno najdete v supermarketu. Jako náhradu můžete použít tenisové míčky a čisté utěrky.

Do stroje nevkládejte více než dva páry tenisek. Vyskytly se případy, kdy třetí pár jednoduše vyrazil sklo nebo přetížil spotřebič. To však závisí na výkonu a kvalitě vaší pračky.

Je důležité zvolit teplotu praní mezi 30 a 40 stupni Celsia. Tím zabráníte tomu, aby se tenisky rozlepily, a zároveň je udržíte čisté. Tuto možnost obvykle najdete u všech moderních praček.

Chcete-li se vyhnout skvrnám od sypkého prášku, používejte tekutý prací prostředek nebo kapsle. Pokud je barva bílá, vyperte je bělidlem.

Doporučuje se nepoužívat možnost odstřeďování. škodí to pračce a zkracuje životnost samotných trenažérů. Pak je ale přijatelných minimálně 300-400 otáček za minutu.

Funkce sušení má negativní vliv i na sportovní obuv. Při sušení tenisky po praní se deformují, proto mnoho výrobců doporučuje nepoužívat v pračce režim automatického sušení. Nejlepší je samoschnoucí.

Po vyprání nepokládejte obuv přímo na radiátor nebo na přímé sluneční světlo a raději nepoužívejte fén. Ano, tenisky rychleji vyschnou, ale také se rychleji zkazí a ztratí svou trvanlivost. Nechte je uschnout v blízkosti nebo ve stínu.

Jak prát barevné tenisky

Barevní trenéři mají pouze jednu speciální funkci. Neperte je při vysokých teplotách. došlo by k vymývání barevného pigmentu. Jinak se pokyny k čištění neliší od standardních.

Nezapomeňte také řádně vysušit barevné tenisky. Nevystavujte je teplu, aby nedošlo k deformaci barvy. Po uschnutí je nezapomeňte ošetřit vodoodpudivým sprejem a v případě potřeby upravit barvu krémem na boty.

Kromě specializovaných vodoodpudivých sprejů na obuv jsou vynikající i přípravky proti dešti pro automobily. Jsou podstatně levnější a účinnější. Osobně jsme například testovali řešení LAVR proti dešti.

Praní bot v pračce

Příprava obuvi

Před vložením obuvi do bubnu postupujte takto.

 • Odstraňte tkaničky a vložky. Lze je čistit ručně nebo je také vložit do stroje.
 • Při silném znečištění odstraňte chuchvalce, vyklepejte písek, vykartáčujte kamínky, které se přilepily na podrážky, atd. V opačném případě může dojít k ucpání stroje nečistotami.
 • Pokud je tkanina pokrytá skvrnami, namočte ji do jemné vody s mýdlem a pracím prostředkem.
 • Vložte jeden pár do pracího sáčku. Tím je buben chráněn před silnými nárazy. Pokud nemáte sáček na prach, zabalte pár do povlaku na polštář nebo do nějaké látky.

Neperte více než dva páry najednou. Nejenže to negativně ovlivní kvalitu praní, ale může to také poškodit pračku se sušičkou.

Pozor! Nedávejte boty do pračky bez pracího sáčku. Tím dochází k vysokému zatížení při otáčení a hrozí poškození výrobku i spotřebiče.

READ  Jak whiten záclony v pračce

Výběr správného produktu

Pro tento choulostivý proces by se neměl používat běžný prací prostředek. Granule se nemusí správně rozpustit v šetrném cyklu. K mytí používejte nejlépe speciální tekutý prací prostředek. Snadněji se čistí a nezanechává šmouhy. Stačí 50 g. Pokud je spotřebič bílý, můžete do žínky přidat trochu bělidla.

Důležité! Pro praní v pračce nepoužívejte tekuté mýdlo, prostředky na mytí hlavy, těla nebo nádobí. Jsou velmi pěnivé, takže jsou kontraindikovány.

Prací program

Mnoho strojů obsahuje speciální program pro obuv. Pokud je k dispozici, zapněte jej. Má nejlepší možnosti pro řešení těchto problémů.

Pokud ne, postupujte podle těchto pokynů.

 • Nastavte teplotu na 30-40 °C. Tím se zabrání vystavení obuvi horké vodě a také se zabrání usazování vodního kamene na termočlánku.
 • Přidejte opláchnutí, nejlépe dvojité. V opačném případě by se na oděvu mohly objevit šmouhy a musel by se znovu prát.
 • Deaktivujte funkci otáčení. Příliš silné otáčení spotřebiče by jej mohlo zničit. Jinak těžká podrážka poškodí buben nebo sklo dveří. Jednoduše nechte vodu běžet.
 • Nepoužívejte program sušení (je-li k dispozici). Obuv může při vystavení horkému vzduchu ztratit svůj původní vzhled.

Nyní stačí spustit praní a počkat na dokončení programu.

Další informace naleznete zde. Pračka při praní bot vydává větší než obvyklý hluk. Nebuďte překvapeni, je to normální.

Co říkají výrobci?

Nejprve jsme analyzovali doporučení velkých výrobců sportovní obuvi. Většina značek nedoporučuje prát své tenisky v pračce, jak uvádí na oficiálních webových stránkách.

Například společnost Reebok schvaluje praní kožených tenisek a ruční praní textilních tenisek, ale u semišových bot doporučuje chemické čištění. Značka nedoporučuje prát v pračce vlastní tenisky.

Společnost Nike doporučuje prát v jemném pracím prostředku a nedoporučuje prát v ruce ani v pračce.

Společnost New Balance obecně zakazuje mytí svých tenisek ve vodě, a to i kožených. nanejvýš otřete vlhkým měkkým hadříkem.

A pouze Adidas poskytuje určité odpustky, pokud jde o praní tenisek v pračce. Tady se píše: „Pokud se odvážíte, perte při studené teplotě / na jemné praní / na speciální režim. Pamatujte, že obuv z barvené kůže, pravého nubuku, pravého semiše, syntetických a umělých materiálů se nesmí prát v pračce.

Značky také často zdůrazňují, že tenisky mohou „ztratit své spotřebitelské vlastnosti“ při praní v pračce, a v takovém případě společnost neuznává nároky na kvalitu. A pro výrobce je to snadno pochopitelné. Praním v pračce lze tenisky skutečně zničit. Nebo také ne. Takže ještě jednou: pokud to děláme, děláme to na vlastní nebezpečí.

Jak vyhladit záhyby na teniskách

Možné problémy po mytí

Nezřídka mohou po vyprání, zejména v pračce, vzniknout problémy, které ovlivňují nejen vzhled obuvi, ale také její praktické vlastnosti. Měli byste se proto přesně řídit radami výrobců a být připraveni na zhoršení kvality trenažéru.

Nejčastějšími následky jejich mytí jsou

 • povrch boty se rychle opotřebuje;
 • Ztráta tlumicích vlastností podrážky, když se do ní dostane voda;
 • Pokud deska s podrážkou dobře nepřiléhá k lepidlu, odstraňte ji.
 • žmolky na látkových a semišových teniskách. lze je odstranit žiletkou, hlavně netřete materiál; deformace. aby teniska získala původní tvar, musí se pevně zabalit do novin a vysušit;
 • žluté skvrny. opakované praní s bělidlem je pomůže odstranit;
 • šmouhy. boty důkladně opláchněte v čisté vodě;
 • vrzání. namydlete a namažte gumové a kožené části bot.

Měly by se používat další přípravky pro péči, aby se tenisky musely prát méně často. Používejte deodorant na boty, abyste zabránili zápachu. Chcete-li chránit povrchy před vlhkostí, ošetřete je po každém mytí vodoodpudivými spreji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS