Jak ušít dokonale rovný steh na šicím stroji

Rybí steh

Šití rybí kost. Problém mnoha uživatelů šicích strojů, kteří sní o dokonale rovných stezích. Bohužel je často frustruje vzor šikmých stehů a začnou pochybovat o svém šicím stroji. Vysvětlíme vám, co způsobuje rybí steh a co s tím můžete dělat.

Jehla. Jehla stroje mohla být nasazena pod úhlem nebo mohla být jehla zkroucená napříč švem, což způsobilo rybí steh. Tento efekt může způsobit i nesprávné spojení jehly a látky.

Jedním z hlavních faktorů, které určují kvalitu stehu, je. Samotný princip paličkovacího stehu, který spočívá v proplétání horní a dolní nitě, předpokládá určitý sklon. Aby toto zkosení nebylo vizuálně patrné, musí být „uzel“ vazby uvnitř vrstvy tkaniny, a proto musí být šicí nit minimálně stejně silná jako nit osnovy.

Pokud je tkanina tenká, bude „uzel“ viditelný na povrchu, a proto bude rovný steh šikmý.

Delší stehy také vypadají plošší než kratší.

Okraj tlapky jako vodítko

Rovný steh se prostě šít nedá, to je jisté. Tuto možnost mají pravděpodobně jen zkušení superprofesionálové. Ale i tato šicí monstra potřebují referenční bod. Vše na světě je relativní. O to víc se pak hodí rovný steh. Na co se zaměřit?? Nejjednodušším referenčním bodem je okraj chodidla. Stejně jako na fotografii. Foto, mimochodem, „živé“. Pokud na fotografii kliknete levým tlačítkem myši, rozbalí se na celou obrazovku.

Při šití strojového stehu pomocí okraje patky jako vodítka se nemusíte soustředit na to, jak je steh šitý, ale jak se okraj látky a okraj patky shodují. Při této metodě závisí přídavek na šev na šířce chodidla. Což je výhodné. Přídavek na šev můžete jednoduše změřit pomocí pravítka. Odměřte vzdálenost od jehly k okraji patky. To je velmi praktické. Není třeba žádné další příslušenství.

STUDIE 3

Šijte s patkou pro rovný steh. Tyto šicí patky již mají některé značky, které lze použít jako vodítko pro rovný steh.

Jako další značku můžete použít kousek barevné lepicí pásky. Jednoduše ji nasaďte na přítlačnou patku a zarovnejte okraj obrobku s touto značkou.

Tímto způsobem můžete šít stehy různé šířky od okraje.

Základy šití na šicím stroji

Naučte se šít na šicím stroji. Je to jako učit se řídit auto. Naučit se pár základů může opravdu zlepšit vaše šití.

Spolu s vámi zapneme šicí stroj na rovný steh a naučíme se pohybovat rovně, zadávat oblouky a zatáčky, šít u okraje a odrážet se od nerovností. švové spoje. Váš úspěch bude záviset na tom, jak se naučíte používat ruce k ovládání látky při šití. jak ji správně vést pod jehlou.

Základy šicího stroje

Šicí stroj musíte samozřejmě cítit. Když na stroji šijete delší dobu, sžijete se s ním natolik, že poznáte, jak vibruje, jak hučí a kdy klape. Nakonec začnete rozpoznávat, kdy je něco špatně, a naučíte se, jak se tomu vyhnout. Pojďme se tedy řídit několika jednoduchými pokyny. tzv. základy šití. a užijme si šití na šicím stroji.

Dlouhé švy podél nohavic kalhot a svislé švy sukní a šatů by měly být rovné a rovné a měly by mít stejný přídavek po celé délce. Mírné zavlnění švu může způsobit výrazné změny šířky nohavice. Abyste se drželi správné šířky stehu, zkuste se řídit značkami na jehlové desce stroje. Při šití na stroji se snažte vést látku podél těchto vodítek.

ušít, dokonale, rovný, steh, šicím, stroji

Při šití dvou nebo více vrstev látky se spodní vrstva pohybuje rychleji, protože jí pomáhá podavač látky. horní vrstva se pohybuje pomaleji, pokud není podporována, protože po ní prokluzuje přítlačná patka a vzniká třecí síla. Výsledkem může být zkosený šev. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, přeložte obě vrstvy látky podle obrázku. Tato technika zabraňuje sklouzávání vrstev látky. Druhá cesta ven. Použití nášlapné nohy s horním dopravníkovým pásem.

Orientujte se podle značek na desce jehly Vyhněte se šikmému šití Šijte rovně a lemujte látku

Nesprávně ušité křivky mohou způsobit, že výstřih bude špatně sedět a jeho okraje budou zvrásněné a šikmé.

Základní technika šití kolem vnitřních a vnějších křivek a zakřivených linií. je představit si látku jako tuhý, neohebný papír. Představte si, že výrobek, který vkládáte pod jehlu, nemůžete natáhnout nebo ohnout. Jednou rukou manipulujte s látkou, abyste udrželi přesný přídavek na šev, a druhou rukou jemně veďte látku podél oblouku. To je na obrázcích vyznačeno šipkami. Při šití zakřivených linií se vždy ujistěte, že má výrobek svůj původní tvar. Po zkreslení tvaru a pokroucení látky. Tam, kde by měl být trimmer, už nebude úhledně zakřivená čára. Nejlepší je zastavit, přestat tlačit na nožní ovladač, přerušit šev a zkusit operaci znovu.

READ  Jak vložit jehlu v šicím stroji

Šití křivek Představte si, že se látka neohýbá

V šicích projektech je spousta úhlů pohledu. 90 stupňů, 45 a méně, vnitřní rohy, vnější rohy, vložky, klopy, kapsy a klopy. všude rohy. A je na nás, abychom. je naučit se je na stroji úhledně zpracovat.

Šití rohů často spočívá v šití v linii do vyznačeného bodu, zastavení jehly v látce, zvednutí přítlačné patky, otočení látky do požadovaného úhlu, následném spuštění přítlačné patky a opětovném šití. Tato metoda se lépe osvědčuje u vnitřních rohů nebo rohových vložek, jak je znázorněno na obrázcích níže. Pokud chcete dobře ušít vnější roh, například límec oděvu, věnujte jeden nebo dva stehy zaoblení rohu, než se dostanete do místa, kde je konec rohu označen.

Porovnejte úhly na obrázcích. V místě, kde se roh prošívá, jsou stehy častější, což zvyšuje odolnost rohového prošívání proti opotřebení. Vnější roh je ostřejší, pokud šijeme zaobleným způsobem.

Vnější rohy šicího stroje (levý je ostřejší)

Když se švy kříží s pasem, lemem nebo jinými švy, musí noha překonat určité překážky, tzv. oblasti vrstvení. Jak v tomto případě stroj správně ovládat? Jak přeskočit takovou překážku, aniž by se výrobek zmačkal??

Vždy dbejte na to, aby patka patky byla rovnoběžná s mechanismem podávání látky (ozubeným hřebenem). Abyste udrželi přítlačnou patku ve správné poloze, musíte pod ni něco umístit, například váleček z nepotřebného kusu materiálu, jak je znázorněno na obrázku. V některých případech může být nutné umístit pod špičku chodidla váleček. pod patou.

Přesahující steh, šití ve více vrstvách Umístěte váleček pod patu chodidla Umístěte váleček pod špičku chodidla

NAPÍNÁNÍ LÁTKY PŘI ŠITÍ

Při šití lehce táhněte látku dopředu a dozadu. Tento postup záměrně odstraňuje prověšování látky a vytváří mimořádně hladký šev. Nezapomeňte však, že tato metoda je vhodná pouze pro neroztažitelné tkaniny. Úplety se musí zpracovávat jinak. Tkaninu utáhněte dostatečnou silou. Pokud je napětí příliš vysoké nebo táhnete jedním směrem více než druhým, hrozí, že jehlu zlomíte. Udržujte tedy správnou rovnováhu napětí a brzy se naučíte triky.

Napínání látky při šití

Prošli jsme základy šití. snadné, že?? Mnoho šicích strojů je vybaveno dalšími funkcemi, které usnadňují ovládání šití. Jedním z nich je speciální pedál, který umožňuje při práci s patou nastavit jehlu do krajní polohy nahoru nebo dolů. Některé stroje mají pro tuto funkci další tlačítko, ale pak ho musíte stisknout palcem, což není vždy pohodlné.

Bezpečnostní opatření

Doporučujeme dodržovat následující zásady péče o šicí stroj a jeho seřízení:

 • Ujistěte se také, že jste se seznámili s návodem k obsluze stroje. většina otázek je tam již zodpovězena;
 • Čištění a mazání provádějte vždy při vypnutém napájení;
 • vždy otáčejte ručním kolem stroje směrem k sobě;
 • Stroj uložte pod ochranný kryt šicího stroje s přítlačnou patkou opřenou o kus látky.

Informace o nastavení vlastního šicího stroje naleznete v instruktážních videích na stránkách Sewing Adviser nebo na oficiálních kanálech výrobce. Před zahájením každého nového projektu proveďte kontrolu a nastavení stehů, počínaje výběrem jehly a nitě.

Jak ušít pěkný a úhledný šev, rovnoměrné prošití

Proč se s jemnými, krásnými a hladkými látkami pracuje hůře než s běžnými látkami?? Největším problémem je, že stehy na oblečení z problematické látky se po čase zmačkají a zvlní. Vrásky lze na chvíli odstranit žehličkou, ale po prvním vyprání se opět vrátí.

V zásadě existují tři důvody, proč se steh může zvlnit nebo zvrásnit:

ušít, dokonale, rovný, steh, šicím, stroji

Výše uvedené důvody zase závisí na vlastnostech tkaniny. Nejčastějším problémem je šití na hladkých a lesklých látkách. Husté tkaniny se mačkají, protože jsou skládané v silných vrstvách, a lehké tkaniny se mačkají, protože jsou nitě stažené ve švech.

Jak získat pěkný a čistý šev

Co lze udělat, abyste získali pěkný, rovný a úhledný šev na problémových tkáních?? Prvním krokem je zjistit, proč je látka podél stehu zmačkaná. Druhým krokem je užívání prostředků, které se liší pro každý typ vrásek.

Identifikace. Symetrické zvrásnění vlevo a vpravo od švu. Bylo překročeno napětí závitu. I malé napětí nitě při šití může způsobit zmačkání jemné a lehké tkaniny.

READ  Jak odstranit škrábance ze železa

Příčinou přetažení může být příliš těsné navinutí nitě na cívku nebo cívkové pouzdro. Protože se nit vrací do původní polohy, steh se smršťuje.

 • U lehkých tkanin nastavte co nejnižší napětí nitě
 • U rovných strojů nejprve nastavte napětí spodní nitě a poté horní nit
 • Kvalitní stehy stále vyžadují minimální napětí nitě, takže u některých látek se zvlnění prostě nevyhnete
 • Někdy je nutné použít tenzometry (dynamometry, miniváhy)
 • Navíjejte nit na cívku s nejnižším možným napětím
 • Je nutné neustále vizuálně kontrolovat vyvážení napětí nitě ve výsledném stehu
 • Při protahování látky pod přítlačnou patkou ji ručně napněte
 • Některé jemné tkaniny mají zvláštní vlastnosti, které znamenají, že hladké stehy lze šít pouze na strojích s válečkovým podáváním

Druhá příčina potíží spočívá v podavači

Jak ji identifikovat? Velmi snadné. v tomto případě je zvlnění pouze na jedné straně švu. Vezmete dva stejně dlouhé kusy látky, začnete je sešívat a na konci šití zjistíte, že jeden okraj je kratší než druhý, na jedné straně šití je látka rovná, ale na druhé straně je zmačkaná.

Problém je v postupu látky

Klasický mechanismus posunu látky je navržen tak, že ozubený hřeben zachytí a posune pouze spodní vrstvu látky. Přítlačná patka klouže po horní vrstvě a přitlačuje ji ke spodní vrstvě. Při šití jemných a hladkých látek se mohou vrstvy vůči sobě posouvat a tento efekt se zvyšuje, čím větší je tlak přítlačné patky.

Opatření proti pomačkání:

 • Snižte přítlak přítlačné patky na minimum, jen tolik, abyste látku dokonale přitlačili pod přítlačnou patku
 • nastavte podavač tak, aby se zuby ozubeného hřebene jen mírně zvedaly nad jehlovou desku
 • používat dopravníky s jemnými nebo plastovými zuby
 • Vyměňte ozubený hřeben, pokud se jeho zuby v důsledku opotřebení již zakulatily
 • použití teflonových patek, válečkových patek, kvalitních jehel a nití
 • Napněte látku ručně během šití, než ji přesunete pod přítlačnou patku
 • Pokud šijete více stehů, šijte je stejným směrem
 • Snížení maximální rychlosti šití
 • Používání plovoucí a kráčející patky

Třetí důvod. Nesouosost vláken tkaniny

Identifikace. vlnky se šíří po obou stranách švu a nikam nezmizí, ani když odstraníte nitě. Můžete se také podívat zblízka na látku a zjistit, jak se vlákna po vpichu jehly posunula.

Posunutí vláken tkaniny

Míra nesouososti závisí na hustotě tkaniny a způsobu jejího tkaní. K jizvení může dojít také v důsledku nesprávné velikosti jehly a tloušťky nitě.

 • Použijte co nejtenčí jehlu, kterou projde vámi zvolená nit
 • Používejte jehly se speciálním hrotem pro těžké tkaniny
 • Použijte řetízkový steh 401, protože je nejmenší v konstrukci stehu, který deformuje látku
 • U jemných látek používejte co nejjemnější nit. větší pevnost švu s tlustou nití nemusí být užitečná, ale vaše šití bude vypadat úhledněji
 • Šijte pod určitým úhlem k vláknům látky, jak je znázorněno na obrázku

Na závěr uvádíme několik tipů, jak na jemných látkách v tabulce vytvořit úhledné a krásné stehy:

Zvolte nit vhodné tloušťky, kvality a vlastností (ne pružnou)

Nastavte napětí horní a dolní nitě na minimum

Navíjejte nit na cívku s co nejmenším napětím

Nastavení vyvážení napětí horní a dolní nitě

ušít, dokonale, rovný, steh, šicím, stroji

Ruční natažení látky při šití

Snižte co nejvíce přítlak přítlačné patky

Použijte dopravní pás s teflonovým povrchem (10 zubů na 1 cm)

Použití nášlapné patky, použití plovoucí patky

Jak šít rovným stehem na šicím stroji

Základní často používaný typ stehu na šicím stroji. je rovný steh. A umět šít pěkným, rovným a rovným stehem. První věc, kterou se začínající švadlena musí naučit, protože na ní hodně závisí vzhled oděvu. Existuje několik způsobů, jak se naučit šít rovným stehem.

Chcete-li mít rovný steh, musíte trénovat. A zde je několik způsobů, jak se zdokonalit ve svých dovednostech?

Papír Budeme potřebovat papír, buď károvaný, nebo linkovaný. Pak ji vložíme na místo látky a zkusíme ji ušít. Není třeba to natahovat. A cvičte, dokud nebudou stehy pěkné a rovné. Pak se snažíme šít paralelní stehy. A až bude počet stehů víceméně odpovídat vašim potřebám, můžete přejít k dalšímu kroku.

Kostkovaná tkanina Stejně jako v předchozím kroku. Ale musíte cvičit se zastrčenou nití. Vezměte si pruhovaný nebo kostkovaný kus bavlněné látky a zopakujte si tuto zkušenost. Není třeba spěchat, tempo zvyšujte postupně.

Dalším krokem je jednobarevná tkanina Navlékání nitě, je lepší vzít nit světlejší než samotný materiál. Ustřihněte si kus hladké látky s rovným okrajem tak, aby okraj lícoval s okrajem patky, a ušijte ji. Dalším krokem je šití paralelních stehů. Další důležitý bod. Nedívejte se na jehlu, ale na přítlačnou patku, jinak bude steh ještě dlouho křivý.

READ  Otevírání dveří dvoudveřové chladničky Bosch

Můžete také trénovat se speciálními nástroji, jako je patka pro rovný steh s cívkovým dorazem nebo patka s pravítkem. K dispozici je také stehová zarážka, která se připevňuje přímo na jehelní desku.Při šití v zaoblených oblastech pak získáte úhledné stehy.

Od praxe k praxi Nic tak neposílí to, co jste se naučili, jako praxe. Ale dokud cvičíte, možná byste se měli pohnout. Pro začátek to může být něco jednoduchého, jako je prostěradlo, ubrousek nebo ubrus. V tomto případě se hodí rovné šití! Můžete vyrazit!

Šijte rovnoměrně. urychlení šití dlouhých kusů, např. prostěradla. Chcete-li šít v rozích nebo zaoblených místech, zpomalte na minimum a buďte velmi opatrní.

V místech, kde je tkanina v několika záhybech, projděte tato obtížná místa ručním otáčením ručního kola.

Při zastavování, zejména při šití rotačních stehů, musí jehla zůstat v látce, aby nedošlo k posunutí stehu.

Ještě jedna věc, pokud není krásná, musíte ji roztrhnout a znovu ušít.

Řiďte se doporučeními uvedenými v návodu k šicímu stroji. Přítlačná patka a jehla musí být vhodné pro šitý steh.

Jehly je třeba často měnit, nepoužívejte tupé jehly, a tím méně, pokud jsou zlomené. Zvolte jehlu podle typu a tloušťky tkaniny.

Nitě použité v šicím stroji musí být kvalitní a vhodné pro danou látku. Horní a dolní závit by navíc měly být shodné.

Stroj musí být nastaven. Nastavení napětí horní a dolní nitě.

Podmínky pro správné šití:

ušít, dokonale, rovný, steh, šicím, stroji

Podrobnosti o šití na šicím stroji naleznete v části

Znovu připomínáme základní pravidla, která se týkají pořadí a podmínek šití obecně.

Soukromé operace přidají podrobnosti specifické pro daný krok a oděv.

Například při spojování bočních švů se šijí na zadní straně, boční švy sukně se šijí na zadní straně atd.д.

Při šití je třeba dbát na mnoho detailů.

Znalost základních pravidel šití a prošívání mnohonásobně zvýší šance na ušití kvalitního výrobku.

Probrali jsme základní pravidla pro šití švů a vzorů na šicím stroji. Příště si povíme něco o vlhčení teplem.

Jak ušít složenou střihací šňůru

Nejjednodušší způsob zakončování stehů je v blízkosti okraje nebo linie švu. Běžně se také setkáváme s překrytím na šířku chodidla (4-5 mm). Tyto typy ozdobných stehů není obtížné vytvořit, protože je k dispozici přesná ořezová linka, která vás vede.

Pokud potřebujete ušít dokončovací steh daleko od všech pomocných linek, můžete použít steh pro ořezávací linku se zmizíkem. Pokud nemůžete použít značku nebo pokud musí být vaše šití složité, může vám pomoci šablona. K látce musí být připevněn kousek papíru nebo vystřižený list s požadovaným obrysem. Je vhodné použít speciální lepidlo, které vzor dočasně zafixuje na místě. Pokud potřebujete šít podél linií složitého vzoru, použijte hedvábný papír nebo pauzovací papír. Prošijte nakreslené čáry a odstraňte papír. Pokud šijete na kusu, který by potřeboval zpevnit, můžete vzor přenést na rouno. List se vzorem přitiskněte na rubovou stranu látky a sešijte jej podél plánovaných linií. Protože steh bude šitý na rubové straně látky, upravte předem napětí spodní nitě tak, aby na lícové straně vypadala krásně.

Pokud často šijete rovné stehy s velkou vzdáleností stehů, můžete použít speciální patku. Obvykle je součástí sady dodávané se šicím strojem. K dispozici je také patka s pravítkem, kterou si můžete zakoupit samostatně.

Pro malé rozteče lze jako vodítko použít značky na jehlové desce. Dalším způsobem je označení na těle šicího stroje: například přetažením gumičky kolem šicího stroje.

Jak šít na obtížných místech.

Při šití zpevňovacího stehu problémy obvykle začínají v místě průsečíku silnějších látek.

Nejprve se pokuste poklepat kladivem na šev, aby byl co nejrovnější. Doporučujeme také použít průchodku pro šicí patku. Nejjednodušší způsob, jak ji vyrobit, je použít kus kartonu vhodné tloušťky. Nejprve umístěte polstrování pod zadní část chodidla, aby se vyrovnalo. Když stroj projede nejsilnějším místem a přítlačná patka začne klesat, přesuňte karton pod nos přítlačné patky. Jakmile přítlačná patka zcela přejede přes obtížnou oblast, odstraňte podložku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS