Jak vybrat nádobí pro indukční varnou desku

Nádobí pro indukční varné desky: vlastnosti, typy, značky a tipy pro výběr

Vznik zcela nových typů spotřebičů nejenže lidem dává větší možnosti, ale také je nutí zjistit, jak je používat. To platí i pro desky, které využívají indukční efekt. Je důležité vědět, jaké nádobí lze a je vhodné na takový oheň umístit, jaké jsou vhodné materiály.

Indukční varné desky jsou opředeny řadou mýtů. Často slyšíte, že mají tyto nevýhody:

 • spotřebovávají obrovské množství proudu;
 • vydávají silné dunění a praskání;
 • V porovnání s běžnými možnostmi vaří jídlo příliš pomalu.

Pravdou však je, že to zdaleka není pravda. Indukční varné spotřebiče mají řadu důležitých praktických výhod, ale většina nevýhod souvisí s chybami při obsluze. Jedním z nich je, že nepoužíváte správné kuchyňské náčiní. Princip ohřevu na tomto typu sporáku spočívá v přenosu tepla na nádobí pomocí indukovaných elektrických impulsů.

Oscilují na frekvenci 20-100 kHz.

Rozdíly mezi jednotlivými indukčními vařiči jsou způsobeny těmito faktory:

 • typ řídicí desky;
 • charakteristiky elektrické pohonné jednotky;
 • další konstrukční prvky;
 • velikost;
 • formát pro zabudování do nábytku;
 • Sada topných těles.

Technici dbají na to, aby na sporák bylo umístěno pouze nádobí, které je pro ně vhodné. Automatický systém, který rozpozná vhodné a nevhodné kontejnery, je povinný. Jakmile nádobí sejmete z varné desky, ohřev se okamžitě zastaví. Indukční nádobí se však od běžného nádobí liší přísnějšími požadavky.

Pouze vhodné zásobníky mohou nabídnout všechny výhody tohoto supermoderního způsobu vytápění.

V technických popisech je uvedeno, že pro indukční topeniště lze použít výrobky z určitých materiálů:

Je důležité si uvědomit, že magnetické pole nepoškozuje smaltované povrchy. Upozorňujeme však, že speciální nádobí je považováno za bezpečnější než smaltované. Pokud je stejný hrnec posunutý směrem ke středu ohřevné plochy nebo má menší průměr než hořák, generuje speciální nádobí nebezpečné elektromagnetické pole v okruhu 0,12 m a smaltovaný hrnec v okruhu 0,2 m. Je třeba poznamenat, že toto indukované pole může potenciálně způsobit poškození centrálního nervového systému.

Na základě dlouhodobých studií odborníci zjistili, že moderní indukční varné desky jsou bezpečnější, než se dříve myslelo. V tomto okruhu je úroveň záření (při použití kvalitního přístroje) mnohem nižší než lékařsky přípustné limity. Stačí se tedy vyhnout nákupu velmi starých modelů indukčních varných desek. a pak si můžete bez obav vybrat nádoby podle svého výběru.

Nejčastěji se uvádí požadavky na nádobí s indukční značkou. Má podobu řady smyček a je nahrazena (někdy pouze zdvojena) slovním označením.

Při výběru nádobí pro indukční varnou desku je navíc třeba vzít v úvahu tři důležité prvky:

 • žádné zjevné deformace;
 • zcela plochou základnu;
 • Přesné zakrytí aktivní části hořáku (umístěné uprostřed hořáku).

Nápis Induction musí být uveden na dně nádobí a v dokumentaci. Pokud však není žádné speciální označení, můžete někdy použít kontejnery. Testují se pomocí magnetu. Výrobky, k nimž je magnet přitahován, se přesně rozlišují podle svých feromagnetických vlastností. Takové typy rozhodně není možné používat:

Indukční varné desky: Co jsou zač?

Indukční varná deska je podobná běžnému elektrickému sporáku se sklokeramickou deskou. Rozdíl spočívá v tom, že se nejedná o topná tělesa, ale o elektromagnetické cívky, které pod hořáky vytvářejí magnetické pole, jež indukuje cirkulující indukční proudy. Působí na elektrony na dně nádobí, čímž ohřívá nádobí i potraviny uvnitř. Jinými slovy, zahřívá se nádobí, nikoli varná deska.

Výhodou tohoto typu varné plochy je, že se velmi rychle zahřívá. Nemusíte čekat, až se pánev zahřeje. zahřeje se během několika sekund. Na indukčním vařiči se voda vaří až třikrát rychleji než na plynovém vařiči. Rychlé vaření spotřebuje polovinu energie oproti elektrickému sporáku. Vaření na indukčním vařiči je také bezpečné, protože jakmile nádobí z vařiče sejmete, proces zahřívání se zastaví a nedojde k jeho vzplanutí nebo neopatrnému popálení dítěte.

READ  Nerezové komíny pro kotle

Tento sporák se také lépe udržuje. Povrch je třeba otřít pouze v případě, že mléko uniká. Nejdůležitější je odstranit nečistoty, jakmile si jich všimnete, a to po vypnutí hořáků. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, jinak byste je mohli poškrábat. Další výhodou je, že díky tomu, že se vařič sám o sobě nezahřívá, není uvnitř příliš horko, a to ani v případě, že vaříte několik jídel najednou.

Jaké nádobí koupit pro indukční varnou desku?

Při výběru nádobí pro indukční varné desky je třeba věnovat zvláštní pozornost dnu, které musí mít feromagnetické vlastnosti. Pokud máte pochybnosti o magnetických vlastnostech základny, můžete je zkontrolovat pomocí běžného domácího magnetu. Dalším důležitým faktorem je tloušťka dna a stěn: čím jsou silnější, tím je ohřev rychlejší.

Nejběžnějším materiálem používaným pro indukční nádobí je nerezová ocel. Je to praktický, krásný, lehký a odolný materiál, který hospodyňku málokdy zklame.

vybrat, nádobí, indukční, varnou, desku

PosudaMart Výrobci označují indukční nádobí speciálním piktogramem

Litinové nádobí se smaltem i bez smaltu funguje dobře i na indukci, jediným požadavkem je dokonale rovné dno, které dobře přiléhá k varné desce.

Smaltované nádobí nebo nádobí s nepřilnavým povrchem z oceli, hliníku nebo kovových slitin je rovněž vhodné pro kvalitní vaření na indukčních vařičích.

Skleněné nádobí, keramické nádobí a staré nádobí ze sovětské éry není vhodné pro indukční varné desky. Moderní technologie však výrobcům umožňují vytvářet keramické hrnce přizpůsobené pro indukci. magnetický disk je integrován do dna kokotů, pekáčů nebo taginů.

Frabosk Adaptační disk pro indukční varnou desku umožňuje vaření v jakémkoli nádobí

Výrobci obvykle označují své indukční nádobí speciálním symbolem na obalu a na dně výrobku.

Pokud je pro vás těžké odmítnout oblíbenou babiččinu pánev nebo historickou koktejlku, existuje alternativní řešení. kupte si speciální magnetickou indukční desku, díky níž bude jakékoli nádobí vhodné pro indukci.

Nejznámějšími výrobci ve vysokém cenovém segmentu jsou Fissler, Woll a Hackman. První dva výrobci sídlí v Německu a Hackman je finská společnost. Kvalita jejich hrnců, pánví, vařeček, naběraček, pánví a soté pánví je vždy špičková. Cena je vysoká z nějakého důvodu. Například u společnosti Woll se vše vyrábí ručně a hrnce mají nepřilnavý titan-keramický povrch a 10 mm silné dno. Vynikající je francouzská společnost DeBuyer, jejíž nádobí se používá v elitních restauracích a na mezinárodních kulinářských soutěžích. Vyrobeno ze směsi 90 % mědi a 10 % nerezové oceli v exkluzivním designu. A zde se dozvíte, která je nejlepší keramická pánev.

Ve středním cenovém segmentu se může pochlubit světoznámý francouzský výrobce Tefal (nejlepší řady.TitaniumPro a Privilege Pro). Dobré recenze na výrobky německé firmy Rondell a švýcarské společnosti Oursson. Od společnosti Swiss Inox si můžete pořídit také řadu 4U a Classica.

vybrat, nádobí, indukční, varnou, desku

Cenově dostupnější jsou hrnce a pánve od českého výrobce Tescoma nebo ruského VSPMO. Jejich řada „Gourmet“ splňuje mezinárodní standardy.

Pravidla provozu

 • Dno hrnce nebo pánve musí ležet velmi blízko povrchu, aby byl zajištěn rovnoměrný ohřev pokrmu. Zkontrolujte, zda je horká.
 • Nádobí pokládejte pouze do středu hořáku. Základna musí pokrývat nejméně polovinu jejího průměru. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, je záření pro osobu nebezpečné. U speciálního nádobí je vzdálenost 12 cm od povrchu varné desky a 20 cm u nádobí, na kterém se nedělají značky, daleko nad normou. Kazí také blízké elektrické spotřebiče.
 • Lidé s kardiostimulátorem nebo jinými elektronickými mechanismy by na indukčních vařičích raději neměli vařit.
 • Během práce držte ruce mimo povrch. Z nádobí na varné desce vyzařuje až 60 °C a záření není bezpečné do vzdálenosti 1 cm.
 • Nepoužívejte hrnce a pánve, zejména ty, které byly předtím použity k vaření na plynovém sporáku. Zbytky uhlíku brání správné funkci sporáku a sklokeramické hořáky se obtížně čistí. Dno nádobí se může nerovnoměrně zahřívat, pokud je silně připálené. Více informací o naší elektrické varné desce se 4 hořáky najdete zde.

Výběr sady nádobí pro indukční varné desky není žádná věda. existují možnosti pro všechny chutě a rozpočty. Díky široké nabídce vhodných materiálů a snadné kontrole můžete koupit nádobí v jakékoli cenové relaci, stačí se podívat na kvalitu konstrukce, materiál a velikost dna. Můžete použít i nekovové nádobí, pokud si předem zakoupíte adaptérovou desku. Viz také informace o indukčních varných deskách s jedním hořákem v tomto článku.

Co nekupovat

Než si vyberete nové nádobí pro indukční varnou desku, musíte vědět, z jakého materiálu je vyrobeno. Pokud základna obsahuje feromagnetické slitiny, není problém, takové položky (pokud splňují základní požadavky) lze zakoupit. A jaké produkty nejsou vhodné pro vaření?

 • Sklokeramické nádobí pro indukční varné desky je naprosto nepoužitelné, můžete v něm skladovat potraviny, ale neohřeje se.
 • Skleněné nádobí.
 • Hliníkové hrnce, pánve, pokud kovové složení neobsahuje ocel. ověřte si u prodejce nebo si přečtěte informace na obalu.
 • Měděné hrnce, stejně jako hliníkové hrnce, jsou vhodné pouze v případě, že mají na dně magnetickou slitinu.
 • Mosazné výrobky reagují magneticky, ale feromagnetických částic je příliš málo. To se projevuje pomalým a šetrným zahříváním dna, a tedy dlouhou dobou vaření. Toto nádobí je sice vhodné, ale jeho používání je nepohodlné.
READ  Jak sušit krátké vlasy s fénem

Které indukční nádobí je vhodné pro indukční vařiče??

Výrobci používají na nádobí symbol, který informuje o tom, zda je nádobí vhodné pro použití s indukčními hrnci a pánvemi. Pečlivě si prostudujte značení. Je běžné, že hrnce a pánve jsou mylně označovány jako indukční, ale není tomu tak. Proto je důležité znát a rozpoznat speciální značení.

Ikona je znázorněna vodorovnou spirálou. Jak si pamatujeme, proud v indukčním vařiči teče po měděném drátu v cívce. Tento drát je tedy uspořádán do spirály. Výběr piktogramů má tedy dobrý důvod.

Všechny symboly uvidíte, když nádobu otočíte dnem vzhůru. Symboly jsou buď namalované, vyryté, nebo „vylisované“ do nádoby.

Polovina příběhů o indukčních vařičích je nepravdivá. Zvolte si správné nádobí a vaření vám půjde snadno a rychle.

Staré nádobí je jistě možné upravit pomocí indukční desky, ale pokud to jde, je lepší koupit nové nádobí. Pohled na nové hrnce a pánve na krásné varné desce vám přinese skutečné estetické potěšení.

Znáte nějaké další speciální vlastnosti nádobí pro indukční vaření?? Jak vybrat správné nádobí pro indukční varnou desku??

Materiály

Vzhledem k tomu, že indukční varné desky jsou stále oblíbenější, je nabídka pánví pro sdílení široká. Dnešní nádobí se vyrábí z následujících druhů surovin.

Nerezová ocel

Před nákupem ocelového nádobí je nutné provést kontrolu pomocí magnetu, protože některé značky používají při výrobě kovové slitiny, které jsou s indukcí neslučitelné. K dispozici je jak samostatné nádobí, tak ocelové sady různých velikostí, tvarů a litrů.

Ocelové pánve vynikají odolností proti oxidaci, nepřilnavým povrchem a vhodností pro skladování nebo následnou přepravu hotových jídel.

Ocelové pánve jsou lehké, pevné a mají atraktivní vzhled.

Mezi slabiny nádobí patří jeho tendence k přílišnému zahřívání, což může při neopatrném zacházení vést k popáleninám.

Jejich lesklý povrch navíc při dotyku zanechává na hrnci stopy, což může ztížit čištění.

Litina

Litinové hrnce mají dlouhou historii a díky svým pozitivním vlastnostem jsou dodnes oblíbené, a to i pro použití na varných deskách nejnovější generace. Tento kov dobře spolupracuje s indukčními systémy a vyznačuje se dlouhou životností.

Litinové nádobí ohřívá jídlo rovnoměrně, a proto se vaří mnohem rychleji; kov udržuje jídlo déle teplé.

Kromě toho je litina považována za naprosto bezpečnou pro použití a přímý kontakt s potravinami.

Litinové pánve se však vyznačují impozantní hmotností. Také hrnce, které se náhodně převrhnou na kamenné nebo dlážděné podlahy, se mohou rozbít.

Smaltované hrnce

Hrnce z tohoto materiálu jsou ideální pro indukci, protože jsou vyrobeny ze smaltovaného kovu. Takové hrnce nejsou drahé, mají dlouhou životnost a dobře vypadají.

Doporučujeme však kupovat hrnce s plochým dnem pro indukční varné desky, protože při používání vydávají méně hluku.

Suroviny jsou zcela bezpečné pro lidské zdraví a smaltované nádoby lze po uvaření používat k uchovávání potravin.

Hliník

Aby bylo možné takové nádobí používat na indukčních varných deskách, mnozí výrobci přidávají na dno další kovové slitiny.

K tomuto účelu se obvykle používá nerezová ocel.

Sklo

Průhledné skleněné hrnce lze používat i na indukčních varných deskách.

Na trhu nejsou často k dostání, ale jsou vzhledově atraktivní.

Sklo je obzvláště šetrné k životnímu prostředí a snadno se udržuje.

Aby byla zajištěna interakce pánve s hořákem, výrobci navíc vybavují hrnce speciální magnetickou základnou.

Doporučené nátěry indukčních pánví

Nerezové nádobí pro indukční varné desky

Nerezové hrnce pro indukční varnou desku

Nádobí z nerezové oceli je v žebříčku indukčního nádobí velmi zastoupeno. Proč? Ocelové předměty jsou velmi trvanlivé, odolné proti poškození, korozi a poškrábání. Pokud nejste alergičtí na kovové prvky, kvalitní hrnce z nerezové oceli nebudou nebezpečné pro vaše zdraví. Smaltované, keramicky potažené nebo nepřilnavé hrnce mají také své výhody, ale každý z těchto typů je více či méně náchylný k poškození povlaku. tyto hrnce nejsou tak odolné jako ocelové.

READ  Srovnání stavebních vysavačů Bosch a Makita

Na druhou stranu jsou litinové hrnce ještě trvanlivější a odolnější než ocelové a navíc nereagují s potravinami, ale cena jednoho kusu je poměrně vysoká a někdy vyšší než cena celé sady ocelových hrnců! Z tohoto důvodu nejsou litinové hrnce pro indukci příliš oblíbené.

V tabulce „Indukční sady. pořadí“ jsou uvedeny sady ocelových pánví z vyšší cenové kategorie. Pokud vezmete v úvahu počet položek a kvalitu zpracování, jsou ceny sad adekvátní. Pokud si však chcete pořídit o něco levnější, ale přesto dobrou a praktickou sadu, můžeme vám doporučit několik modelů.

Jaké ocelové nádobí pro indukční varnou desku?

 • Sada nerezových hrnců Florina Alex. 3 hrnce různých velikostí, skleněné poklice a ocelové pohodlné rukojeti, které jsou dostatečně velké, aby padly do ruky. Tyto pánve jsou základem každého kuchyňského spotřebiče, takže pokud je ještě nemáte, je nejvyšší čas; lze je používat na různých typech sporáků, včetně indukčních, a lze je mýt v myčce nádobí.
 • Sada nerezových hrnců odelo Prestige je další sadou, tentokrát se 4 různě velkými hrnci, které jsou opatřeny skleněnými poklicemi. Jak se liší od předchozí sady? Nádobí má mnohem silnější a větší rukojeti. Lze je také mýt v myčce nádobí. Ostatní vlastnosti jsou stejné. jsou přizpůsobeny všem typům varných desek.
 • Sada nádobí Leone z nerezové oceli. v této sadě najdeme také 4 hrnce různých velikostí. Každý hrnec má skleněnou poklici a vícevrstvé aktermické dno. Přestože je lze mýt v myčce nádobí, jsou ceněny pro své silné dno, které při vaření šetří energii. Jsou vhodné pro všechny typy sporáků včetně indukčních.

Smaltované hrnce na indukci

Smaltované indukční nádobí

Smaltovaný povlak hrnců je nevylučuje ze skupiny indukčních hrnců. Jak již bylo zmíněno, nejdůležitější u tohoto typu nádobí je dno, které musí být dostatečně silné a vyrobené z feromagnetického materiálu. Pokud se vám líbí design smaltovaného nádobí a zároveň vlastníte indukční varnou desku, určitě si můžete vybrat některou z našich smaltovaných sad hrnců. Ujistěte se však, že je hrnec uzpůsoben pro použití na indukčním vařiči.

Smalt je bezpečný materiál. nevylučuje žádné škodlivé látky, proto se doporučuje pro alergiky, děti a starší osoby. Nereaguje s potravinami a nemění jejich chuť. Navíc je často krásně zdobená různými vzory, od kterých je těžké odtrhnout oči. To je pravděpodobně jeho největší výhoda! Doporučujeme všem milovníkům retro stylu! Nezapomeňte však nepoužívat ostré nástroje. kousek smaltu uvnitř pánve znemožňuje bezpečné opětovné použití hrnce. Takové hrnce by se obvykle neměly mýt v myčce nádobí ani používat v troubě. Další nevýhodou je, že přilnavost smaltu je poměrně vysoká, proto se smaltované předměty nedoporučují pro vaření nevařené rýže nebo předsmažení masa či zeleniny.

Keramické nádobí pro indukci

Keramické indukční nádobí

Keramický povlak je další bezpečný povlak pro vaše zdraví. Stejně jako u smaltovaných se doporučuje pro děti, alergiky a starší osoby. Zcela bez nebezpečných látek a odolný vůči vysokým teplotám. Keramika nereaguje s potravinami a nemění jejich chuť. Je odolnější proti oděru a poškrábání než teflon, ale není zcela odolný. K míchání v hrncích používejte pouze jemné kuchyňské náčiní bez ostrých hran. Vnější dno spotřebiče je vyrobeno ze speciálního feromagnetického materiálu, který je vhodný pro indukční vaření.

Litinové nádobí pro indukci

Litinové nádobí pro indukci

Věděli jste, že i litinové hrnce lze upravit pro použití na indukci?? Stále více nádobí je k dispozici nejen pro plynové a elektrické sporáky, ale také pro sklokeramické a indukční sporáky! Litina je odolná a bezpečná při styku s potravinami, proto má tolik příznivců.

V těchto hrncích můžete vařit, dusit, péct, zapékat a ohřívat jídlo. Materiál je mimořádně odolný proti poškození, rozbití a poškrábání. Některé modely jsou potaženy vrstvou zdravého smaltu. Moderní litinové nádobí lze bezpečně používat na indukčním sporáku i v troubě. Bohužel cena litinového předmětu je vysoká! Litinové hrnce jsou nejen drahé, ale také hodně váží.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS