Jak vybrat ručníkový radiátor ústředního topení

Jak vybrat ohřívač ručníků do koupelny

Nejlepší ručníkové radiátory pro koupelnu: pochopte typy napájení, způsoby instalace, tvary a jemnosti výběru.

Pokud v koupelně není topení, neobejdete se bez ručníkového radiátoru. Zabraňuje zbytečnému vnikání vlhkosti do místnosti a urychluje proces sušení koupacích doplňků. Moderní výrobky mají také atraktivní design, takže snadno zapadnou do stylu místnosti. Jediným problémem je množství modelů, mezi kterými je snadné se ztratit. Podívejme se, jak vybrat sušák na ručníky, aby byl příjemný na pohled a zároveň plnil své povinnosti.

Který vyhřívaný držák ručníků je lepší: elektrický nebo vodní??

Běžné věšáky na ručníky jsou ty, které jsou vyhřívány vodou nebo topným systémem. V prvním případě budou teplé po celý rok, s výjimkou plánovaných odstávek teplé vody. V druhém případě je ručníkový radiátor horký pouze během topné sezóny a téměř půl roku budete muset hledat náhradu.

Mezi nevýhody vodní sušičky ručníků patří stacionární. Může být umístěn pouze v blízkosti vývodu teplé vody. Jeho přenesení na jinou stěnu není sanace, ale je spojeno s technickými obtížemi. zkrácení nebo prodloužení potrubí, instalace svorek, demontáž částí stěny. Instalaci by měl provádět pouze odborník. Je lepší se pojistit a nechat si nainstalovat ručníkový radiátor od bytového a komunálního podniku v souladu se všemi specifiky domovních inženýrských sítí.

Elektrické ručníkové radiátory jsou mnohem mobilnější a lze je instalovat na jakoukoli stěnu v koupelně. Zařízení funguje ze zásuvky, takže budete potřebovat pomoc dobrého elektrikáře. pro zapojení, instalaci vodotěsných zásuvek. Nevýhodou je vyšší spotřeba energie. Také v případě výpadku proudu nebude ručníkový radiátor fungovat.

Výběr ohřívače ručníků: Jak zohlednit ruská specifika

Častá přispěvatelka Houzzu, interiérová novinářka. V různých obdobích pracoval jako dopisovatel, redaktor, šéfredaktor v různých publikacích města Kišiněva.Petrohrad. Aktivní psaní o interiérech pro webové stránky 4living.

Když je voda sezónně vypnutá, je vhodný čas přemýšlet o opravě nebo výměně držáku na ručníky. Jak vylepšit vodní a kdy má smysl pořídit si elektrickou?? Které zařízení vydrží déle v ruských reáliích. Domácí nebo dovezené? Co umí sušička ručníků kromě sušení ručníků??

Jedná se o archivní materiál: poprvé zveřejněn v roce 2016, aktualizován v roce 2022

Jak poznat, že je čas vyměnit držák na ručníky?

Pokud se ve spárách obkladů a dlažby objevují známky plísně (i když větrání funguje správně); pokud jsou na silikonu u umyvadla nebo za zástěnou v koupelně černé skvrny; pokud je v koupelně chladno a funguje věšák na ručníky a místnost se dostatečně nezahřívá.

Tento problém lze řešit několika způsoby.

Výměna starého držáku na ručníky za větší verzi

Přestavěli jsme ji z tvaru U na univerzální s policí (viz nákresy). snímek obrazovky). Čím větší je však plocha potrubí, tím studenější bude voda ve stoupačce. toho si jistě všimnou sousedé.

Pokud je koupelna velká, má smysl neměnit vodní „cívku“, ale doplnit ji elektrickým modelem.“schodiště“. Obvykle se tento problém řeší současně s výzdobou místnosti (aby se dráty ve zdi elegantně skryly).

Přidání elektrického podlahového vytápění.

vybrat, ručníkový, radiátor, ústředního, topení

Tento krok je rozumný, pokud koupelna není větší než 4-5 m2.м. Pak se nemusíte obtěžovat s výběrem, jaký sušák na ručníky je lepší. vodní nebo elektrický. Umístěte věšáky na ručníky do spodní části místnosti a vše bude dokonale schnout přirozenou cestou.

Důležité! Připojení podlahového vytápění ke stoupačce teplé vody v bytovém domě je zákonem zakázáno. Nikdy na to nedostanete stavební povolení, což ztěžuje prodej vašeho bytu. Navíc teplota vody na odtoku nevyhnutelně klesne, což znamená, že naštvaní sousedé mají důvod si na vás stěžovat správcovské společnosti, státnímu zastupitelství a společnosti „Sportlotto“.

Vodní podlahové vytápění byste měli instalovat pouze v rodinném domě.

V rodinném domě může běžný radiátor nahradit ohřívač ručníků. Výložník nad radiátorem vám umožní bezproblémové sušení ručníků.

Konvektor však můžete jako ohřívač ručníků používat jen částečně. Takové zařízení může vytápět koupelnu (třída ochrany proti prachu a vlhkosti IP24 a vyšší), ale neměli byste ho přikrývat ručníkem. Pokud se porozhlédnete, můžete najít speciální radiátorové věšáky na ručníky. s držákem na ručníky.

Tip: Neváhejte do řešení zapojit i správcovskou firmu. Držák na ručníky (voda) v ruských domech je buď zabudován do systému teplé vody, nebo do systému vytápění. Vládní nařízení ze dne 6. května 2011. N 354 stanoví následující minimální teploty teplé vody v místě odběru: nejméně 60 stupňů pro otevřené a nejméně 50 stupňů pro uzavřené systémy dálkového vytápění (tyto údaje jsou k dispozici v CHS). Aktuální SanPiN 2.1.4.2496-09, bez ohledu na použitý systém ohřevu, nastavuje laťku na 60 stupňů (teplota, při které jsou infekční zárodky usmrceny).

READ  Jak si vybrat dobrý plynový kotel

Pokud jde o vytápění, výše uvedená vyhláška ukládá energetickým společnostem vytápět naše byty na nejméně 18 stupňů a GOST R 51617-2000 stanoví konkrétní minimum pro koupelnu. 25 stupňů na vnitřní stěně místnosti.Pokud je voda v potrubí studenější, než by měla být, můžete požadovat přepočet účtu za teplo a/nebo teplou vodu a opatření ke zvýšení teploty vody. někdy stačí izolovat potrubí ve sklepě nebo někomu odříznout podlahu s vodním vytápěním či obrovský držák na ručníky, který nahradí ten běžný.

Vyberte si vodní nebo elektrický vyhřívaný držák ručníků

Konečně jste se rozhodli pro ohřívač ručníků? Pak se rozhodneme, který z nich se bude dobře vyjímat ve vaší koupelně.Vodní věšáky na ručníky jsou o polovinu levnější než elektrické a nestojí vás nic navíc. Elektrický vyhřívaný věšák na ručníky nevyhnutelně zvýší vaše účty za energie. Můžete však zapomenout na netěsnosti, tlak v potrubí a odpojení teplé vody. Nabídka elektrických ohřívačů je obrovská, vodní ohřívače jsou skromnější. Existují samozřejmě i vodní se skleněnými vložkami nebo „odbočkami“ z rozdělovačů, ale jsou dražší než standardní elektrické.

Další důležitý detail. Vodní držák ručníků je nejčastěji zabudován do systému teplé vody a funguje celý rok s výjimkou dvou „údržbových“ týdnů. V některých domech. obvykle s plynovými kotli. je však držák ručníků součástí topného systému a bude odpojen nejméně na čtyři měsíce. I v tomto případě byste mohli uvažovat o elektrickém ekvivalentu. Zejména pokud se potýkáte s plísněmi.

Jaký vodní držák ručníků zvolit

Při výběru vyhřívaného držáku ručníků byste měli věnovat zvláštní pozornost materiálu, ze kterého je vyroben. Nejlevnější modely jsou vyrobeny z černé oceli, ale mohou být natřeny „nerezovou ocelí“. Horká voda cirkulující v potrubí obsahuje velké množství kyslíku. společně způsobují korozi kovu zevnitř (proto jsou běžné trubky na teplou vodu jako ochrana pozinkované). Kromě toho je voda plná kovových nečistot, které se usazují na stěnách ručníkového radiátoru. Obojí je pro černou ocel škodlivé. A chromový povlak se začne rychle odlupovat. Tyto modely jsou vhodné pro soukromé domy, kde je voda čistší a tlak nižší. Kromě toho existují dvouokruhové modely, kde voda ohřívá nemrznoucí směs. vydrží déle.

Nerezová ocel nepodléhá korozi, a proto je vhodnější než černá. Abyste nekoupili padělek, podívejte se na certifikát (pas) sušičky ručníků, než se rozloučíte s penězi. Materiál je vždy uveden. Nerezová ocel má několik nevýhod: závity na spojích jsou příliš ostré (je nutné dobré utěsnění) a má malou ochranu proti takzvaným „bludným proudům“. ale s tím nic nenaděláte.

Dovážené sušáky na ručníky jsou často vyrobeny z pochromované sanitární mosazi a přidávají prvky z eloxovaného hliníku. nebojí se ani koroze, ale ne vždy jsou připraveny na ruské tlaky. Obecně platí, že chromované modely vypadají „dražší“ než leštěné, ale stojí stejně. Pokud jde o kvalitu ohřevu, povlak na ni nemá žádný vliv.

Výběr tvaru radiátoru: vlastnosti standardních a progresivních provedení

Svět fantazie výrobců interiérových sušiček je neomezený. rozmanitost tvarů je tak pestrá, že by se v ní člověk mohl ztratit. Než však začnete vyhazovat velké peníze za designový skvost, dvakrát si rozmyslete, zda se vyplatí čekat. Standardní uspořádání vodního radiátoru ve tvaru stočené trubky nevzniklo od nuly. takový tvar výrazně zvyšuje přenos tepla a do jisté míry neutralizuje vodní rázy.

Nejjednodušší modely mají tvar písmene „U“, „M“ nebo „U“, zatímco složitější modely mají tvar „serpentiny“ nebo „schodiště“ z vodorovných tyčí. K dispozici jsou také věšáky na ručníky ve tvaru klikatky, vlnky nebo slzy, stejně jako různé dvouokruhové modely a efektní avantgardní tvary pro avantgardní interiéry. Pokud je vaše koupelna dostatečně velká, zvolte velikost koupelny podle velikosti rodiny. jeden věšák na osobu. Současný trend. sušicí jednotka s mřížkovou policí integrovanou do horní části radiátoru na ručníky. Díky volné cirkulaci teplého vzduchu skrz mřížku tkanina rychleji schne a na ramínku zůstává více místa.

Z hlediska funkčnosti je hlavním rozdílem mezi „hadovitým“ a „žebříkovým“ ručníkovým radiátorem vzdálenost mezi jednotlivými patry. Vzdálenost mezi příčkami žebříkových radiátorů je zpravidla větší, což umožňuje sušit ručníky v rozloženém stavu, aby rychleji schly a nemačkaly se. Zajímat by vás mohly také sušáky se zahnutými trubkami, které zabraňují sklouzávání ručníků na podlahu.

Pro větší pohodlí jsou sušicí zařízení vybavena háčky a policemi pro uložení koupelnových doplňků, ale v malých sanitárních místnostech typických bytů by takové grandiózní výrobky byly pravděpodobně stísněné. Před výběrem sušičky nezapomeňte změřit příslušenství v koupelně: je snazší najít příslušenství, které se hodí do místnosti, než přestavět koupelnu na jedno příslušenství.

READ  Pokojový termostat pro plynový kotel Ariston

Existují také otočné spotřebiče, které lze otočit o 180 stupňů, takže jsou ideální pro menší koupelny. Když nejsou mokré ručníky, je radiátor umístěn u stěny a nezabírá téměř žádné místo, ale když potřebujete něco usušit, otočte radiátor kolmo ke stěně. Alternativní možností je skládací nástěnný sušák s posuvnými bočními částmi. Cenou za ušetřené metry čtvereční je však kratší životnost radiátorů. ohyby jsou náchylnější k únikům.

Shrnuto a podtrženo

Z výše uvedeného lze vyvodit následující závěry:

 • V bytovém domě je jako hlavní sušák ručníků v koupelně nejvhodnější vodní spirála, nejlépe ve tvaru U, U nebo M, vyrobená z nerezové oceli s tlakovým rozdílem do 10 atmosfér. Instalace v podobě žebříků a hadů vypadají hezky, ale nejsou vždy tak robustní. Pokud si přesto chcete koupit značkové zařízení, je lepší vyhledat recenze na internetu nebo se poradit s odborníkem.
 • Při instalaci nové cívky je nejčastěji nutné řezání a svařování kovů, proto je nejlépe ji provést při rekonstrukci koupelny, jinak byste mohli poškodit obklady na stěně. Pokud nechcete dělat potíže s připojením, stačí si pořídit klasickou sušičku s boční montáží.
 • V soukromém domě s vlastním topným systémem si můžete vybrat libovolný model, protože tlak v potrubí těchto systémů je 2-3 atmosféry a nepodléhá velkým výkyvům.
 • Elektrický sušák ručníků je vhodný jako doplňkové zařízení pro instalaci v kuchyni, na chodbě nebo jako vysoce kvalitní sušák v koupelně, pokud v domě není přípojka teplé vody. Mezi výhody těchto zařízení patří flexibilita konstrukce, nezávislost na přerušení dodávky vody, nízká spotřeba energie, spolehlivost rotačních a teleskopických systémů.
 • Stejně jako u jiných elektrických spotřebičů v koupelně může být instalace elektrické sušičky poněkud složitější. Zapojení může být otevřeného typu nebo zabudované ve zdi, ale v takovém případě, pokud chcete cívku rychle vyměnit, budete muset buď zničit část zdi, nebo si dát práci s odpojením vodiče od zařízení.
 • Co se týče výběru výrobce, všichni mají své výhody a nevýhody. Například zahraniční výrobci vyrábějí své sušáky ručníků z méně kvalitního kovu, protože jejich voda je měkká a bez dalších nečistot. V těchto cívkách však často najdete různé ventily pro regulaci tlaku a odvod vzduchových kapes.
 • Výrobci ze zemí SNS používají věšáky na ručníky z nerezové oceli, které jsou považovány za nejodolnější a nejspolehlivější. Naši konstruktéři také upravují vzdálenost mezi středy a průměr připojených trubek podle norem platných v našich zeměpisných šířkách.

Jaký radiátor na ručníky zvolit? Spolehlivost a jednoduchost proti funkčnosti a praktičnosti. Při koupi spirály byste opravdu neměli šetřit, jinak riskujete nejen únik teplé vody, ale také to, že po vytopení budete muset provést nové opravy u sousedů v přízemí.

Instalace a připojení

Při instalaci vodních sušáků ručníků se používají dvě schémata instalace. nástěnné a podlahové. Obě tyto konstrukce umožňují pevné upevnění, ale první z nich používá boční upevnění, zatímco druhá je převážně upevněna zespodu. Samostatný typ zařízení. rohové ručníkové radiátory, které se montují do rohu a slouží k vytápění prostorné koupelny. V miniaturních koupelnách jsou vhodné otočné modely připevněné na stěnu na otočných konzolách. Zvláštností těchto konstrukcí je, že intenzita ohřevu se zvyšuje, když je sušička otočena směrem od stěny.

Při výměně starého ručníkového radiátoru za nový je důležité zvolit správnou osovou vzdálenost a velikost připojovacího závitu. Pořiďte si kvalitní vodní držák ručníků libovolného typu a velikosti v internetovém obchodě Terem.

Vodní nebo elektrický vyhřívaný držák ručníků je nejlepší volbou.

Je známo, že koupelna je velmi vlhké místo. A kromě koupele nebo sprchy k udržení této vlhkosti velmi pomáhá mokré oblečení.

Především ručníky. Proto se v této místnosti neobejdete bez zdroje tepla.

Problém samozřejmě může pomoci vyřešit odsávací ventilátor, ale ten vaše oblečení nevysuší.

Nemluvě o zdroji tepla, jako je například ohřívač ručníků:

Tento typ cívky má mimo jiné také estetickou funkci. Efektní tvary, které snadno ozdobí jakoukoli holou stěnu v koupelně.

Obvykle se používají dva základní typy držáků ručníků:

Existují také kombinované varianty, které se však používají jen zřídka a většinou nejsou na našem trhu žádané kvůli jejich vysoké ceně.

Pokud nemáte v koupelně vyhřívanou podlahu, není to v zimě příliš příjemné, pokaždé před koupelí přiveďte tepelný ventilátor, abyste zvýšili teplotu na přijatelnou úroveň a nebyli pokryti husí kůží.

Dobrý ohřívač ručníků by měl být schopen plnit všechny tři výše uvedené úkoly.

Úplně první modely byly pouze vodního typu, takže se nejprve věnujme tomuto typu.

Teplo sálá z horké vody cirkulující v potrubí. Bez této teplé vody není teplo.

Ve starších domech se tato voda obvykle odebírala z ústředního topení. Dnes se používají především teplovodní trubky.

READ  Jak si vybrat varnou desku na stole

Oblíbenost tohoto typu cívky spočívá především v její cenové výhodnosti. To je jediná věc, za kterou ji můžete pochválit.

Zhruba řečeno, za nepřetržitý provoz neplatíte nic navíc. A pokud připojíte elektrickou, bude vám elektroměr počítat každý kilowatt navíc.

Kromě této pochybné výhody se ohřívač vody nemůže pochlubit ničím jiným. Dále přicházejí na řadu nevýhody a vaše bolesti hlavy.

Za prvé, teplotu teplé vody v bytě nelze regulovat. Stačí zavřít kohoutek nebo jej otevřít.

U elektrických je naopak úroveň nastavení velmi široká. Vše závisí na zvoleném modelu.

Druhým důvodem je závaznost umístění. Zde jste velmi často omezeni na jednu stěnu a úroveň potrubí teplé vody, konkrétně na stoupačku teplé vody.

Ne vždy je tedy možné vměstnat je do krásného designu tak, jak byste si přáli.

Na druhou stranu můžete elektrickou jednotku umístit tam, kde je v blízkosti zásuvka, samozřejmě s ohledem na vlhké prostory a ne blíže než 60 cm od místa odběru vody.

Třetí nevýhoda. úniky. Statisticky jsou tyto vysoušeče vody v koupelně nejčastější příčinou vytopení od sousedů z přízemí.

Proč k tomu dochází a jak tomu lze předejít? Při instalaci vodních sušičů ručníků hraje nejdůležitější roli lidský faktor. Nejde o jeho novost nebo kvalitu, ale o instalační body a úroveň mistra instalatéra.

Někde nebylo na závity přidáno dostatečné množství těsnicí hmoty nebo je těsnění deformované. Někde se uvolnila matice. To vše vede k malému úniku v průběhu času.

vybrat, ručníkový, radiátor, ústředního, topení

A spáry jsou obvykle maskovány a zakryty falešnými stěnami nebo do nich zapuštěny. Nakonec si úniku ani nevšimnete.

Voda se bude postupně hromadit za dlaždicemi a v určitém okamžiku to celé spadne ze zdi.

Zde je děsivé video o tom, co se skutečně stane sousedům pod vámi, když praskne potrubí na ručníkovém radiátoru pod tlakem několika atmosfér.

Ekonomika na copeck kování a mistři, vyjde nakonec v dlouhodobé opravy milionů. Poté lidé okamžitě přejdou na elektrické alternativy.

Porovnávací tabulka

Místo/název v žebříčku Odborný posudek Cenové rozpětí,
Pořadí rozpočtových modelů
Tera ve tvaru písmene M 600×400 88 ze 100 1317 až 2037
Dvin D s policí 50×50 92 ze 100 Od 3199 do 3736
Tera Victoria 500×800 BSP 97 ze 100 Od 3987 do 8 900
Dvin D pobeda 50×50 99 ze 100 Od 4130 do 5294
Střední cenová kategorie
Suenerja ve tvaru písmene M 500×650 88 ze 100 Od 5 350 do 6200
Tera Boheme s policí 500×1000 TSB 90 ze 100 Od 6504 do 9853
Energy Modern 600×700 92 ze 100 Od 6894 do 7 660
TERMINUS Euromix P8 532×796 97 ze 100 Od 7 550 do 10 971
Sunerja Akord 600×195 99 ze 100 Od 9100 do 16 800
Hodnocení prémiových modelů
Lemark Melange P10 500×800 85 ze 100 10 550 až 15 062
Energy Prestige Modus 800×500 88 ze 100 Od 11 405 do 36 180
Energetická růže 800×600 90 ze 100 15 021 až 22 310
Suenerja Gallant 800×500 92 ze 100 Od 19 700 do 23 400
Sunerja Furore rybí kost 1000×900 97 ze 100 21 700 až 26 200
Sunerja Akord 1800×195 99 ze 100 Od 22 600 do 35 300

Aktuální ceny k únoru 2022

TOP zahrnuje sušáky ručníků s přípojkou vody od schválených výrobců. Seznam zahrnuje modely různých tvarů. Výběr byl založen na technických specifikacích, ceně a zpětné vazbě od zákazníků.

Který držák na ručníky je lepší koupit?

Kvalita ohřevu vany a životnost spotřebiče závisí na typu, technických údajích modelu. Tyto znalosti vám pomohou určit, který držák ručníků je dobrý, jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Ohřívače vody jsou levné, ale vhodné pro vytápění malého prostoru. Cena elektrických je vyšší, ale jejich instalace je jednodušší, vytápění není závislé na vytápění.

V každé kategorii odborníci hodnotili nejlepší modely:

 • Nejlepším držákem ručníků na vodu v poměru cena/kvalita je Terminus VegaP5 575×606;
 • Nejlevnější a nejúspornější elektrický model je Argo Beam 4 52×60;
 • Nejlepší spotřebič s termostatem za nízkou cenu je Navin Omega 530×800 steel E right;
 • Nejlepší kvalita montáže a ohřevná plocha sušáku ručníků s bočním připojením. Rosnerge Neo 1 L106011 60x

Pro výběr dobrého sušáku na ručníky je nutné předběžně porovnat technické vlastnosti modelů, odhadnout možnosti ohřevu a zvážit materiálové náklady. Pak je nákup velmi užitečný.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS