Jak vyčistit žehlicí plochu od připálení

Dobrá rada, jak vyčistit žehličku od připálené syntetiky

Základním prvkem každé žehličky, který zajišťuje účinné vyhlazení různých tkanin, je žehlicí plocha.

vyčistit, žehlicí, plochu

Není neobvyklé, že se tato část elektrického spotřebiče v průběhu používání zašpiní: sazemi nebo vodním kamenem.

Nejčastěji je to způsobeno nedodržením doporučeného teplotního rozsahu a ztížením žehlení.

Bezpečné čisticí prostředky

Chcete-li se zbavit čerstvých zbytků sazí, použijte oblíbený lidový prostředek, který najdete v domácnosti:

 • citronovou šťávu;
 • tabulka octa;
 • peroxid vodíku;
 • síra;
 • zubní pasta nebo prášek;
 • Čpavkový alkohol;
 • roztok jedlé sody;
 • hliníková fólie.

Citronová šťáva

Citronová šťáva pomáhá odstraňovat skvrny na tkaninách z podrážek. Za tímto účelem jej zřeďte stejným dílem s vodou, namočte do roztoku vatový tampon a otřete povrch spotřebiče. Stejně účinné je čištění 9% octem, které se provádí v několika krocích:

 • Zahřejte žehličku a odpojte ji ze zásuvky.
 • Navlhčete vatu octem a pečlivě ošetřete žehlicí plochu spotřebiče. Otvory vyčistěte vatovým tamponem.
 • Když se nečistoty rozpustí, zapněte žehličku a vyžehlete s ní kus přírodní látky.

Citronová šťáva může pomoci odstranit skvrny na tkaninách z podrážek

peroxid vodíku

Keramické a teflonové povlaky lze čistit peroxidem vodíku. Spotřebič co nejvíce zahřejte a vyžehlete lněnou nebo bavlněnou látkou namočenou v přípravku. Postup opakujte, dokud nečistoty zcela nezmizí, a poté povrch otřete měkkým vlhkým hadříkem.

Více informací o čištění teflonových podložek najdete v tomto článku.

Síra je považována za osvědčený čisticí prostředek. Vezměte novou krabičku od sirek a potřete znečištěné místo proužkem síry. Zbylé nečistoty opatrně odstraňte houbou navlhčenou vodou.

Zubní pasta

Není nic jednoduššího než odstranit saze z podrážky žehličky pomocí zubní pasty. Naneste čisticí prostředek na zahřátý povrch a poté pečlivě vydrhněte potřísněné místo starým zubním kartáčkem. Stejně dobře lze použít zubní prášek po zředění vodou na práškovou konzistenci. Po vyčištění setřete bílé usazeniny hadříkem.

Čpavek

Keramickou žehličku lze snadno a rychle vyčistit čpavkem. Mírně zahřejte spotřebič a odpojte jej od elektrické sítě. Navlhčete hadřík čpavkem a otřete jím spálený povrch, poté výrobek očistěte vlhkou houbou a otřete do sucha.

Jedlá soda se osvědčila jako univerzální pomocník při čištění mnoha různých druhů keramiky. Připravte si roztok z půl sklenice teplé vody a 1 lžičky. л. Jedlá soda. Namočte hadřík do kapaliny a otřete podrážku spotřebiče. Zbytky odstraňte vlhkým hadříkem.

READ  Jak dát troubu gril

Pokud je nečistota odolná, vezměte trochu jedlé sody a potřete s ní povrch

fólie

Hliníkovou fólii lze použít k odstranění připálenin na žehličkách s keramickým povrchem. Odtrhněte kousek kovového papíru a zažehlete ho žehličkou. Hadřík namočený do podrážky se odlepí a přilne k fólii, stačí pracovní plochu otřít hadříkem.

Vyberte si fólii s pevnou strukturou, aby se při žehlení netrhala

Peroxid vodíku

V každé lékárničce najdete levný prostředek. nejenže zvládne dezinfekci, ale pomůže vám také doma vyčistit žehličku od spálenin:

Mimochodem! Pokud nemůžete najít lahvičku peroxidu vodíku, můžete použít tabletu hydroperitidu:

 • Tabletu rozpusťte ve sklenici vody;
 • Navlhčete hadřík tekutinou a přejeďte jím po teplém povrchu;
 • Žehlete přes čistý, suchý hadřík, abyste odstranili případné zbytky.

Přečtěte si také, jak odstranit skvrny od žehličky na oblečení. Tam jsou také pouze osvědčené metody.

Jak čistit keramické a teflonové povrchy. tabulka

Tyto materiály nejsou známé svou trvanlivostí. Abraziva by se neměla používat, proto je nejlepší používat levné chemické prostředky, které dokáží nečistoty rozložit:

Navlhčete kus flanelu kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou. Předehřejte žehlicí jednotku na střední teplotu a dobře žehlete s látkou nebo dřevěným prknem pod ní. Pro dosažení nejlepších výsledků můžete do kyseliny přidat 10 až 15 kapek čpavku

Znečištění lze ze studené žehličky téměř úplně odstranit vatovým tamponem namočeným v peroxidu. Zbytky nečistot odstraňte vlhkým hadříkem

Pro účinnější čištění žehličky přidejte do 100 g stolního octa malé množství čpavku (15-20 kapek). Navlhčete směsí hadřík a otřete podrážku

Rozdrťte několik tablet a prášek nasypte na silnou bavlněnou látku. Zahřejte žehličku a přejíždějte s ní po prášku, dokud saze nezmizí

Smíchejte jedlou sodu s jakýmkoli gelem na mytí nádobí, dokud nezískáte hustou polévku. Touto směsí namažte žehlicí plochu a nechte ji 30-40 minut působit. Poté žehlicí plochu otřete hadříkem navlhčeným teplou vodou

Křída nebo křídový prášek

Rozžhavený povrch žehličky potřete křídou nebo křídovým práškem. Chvíli počkejte a vzniklou špinavou směs setřete libovolným způsobem

Důležité! Při odstraňování nečistot kyselinou hydroperitovou zajistěte větrání místnosti, používejte obličejovou masku a na rukou rukavice.

Odstranění zuhelnatělých zbytků železa pomocí kyseliny citronové v domácích podmínkách

Speciální přípravky na čištění žehliček

Starých sazí na spodní části žehličky se můžete zbavit také pomocí speciálních přípravků z železářství. Snadno se používá. Nejsou o nic méně účinné než dostupné prostředky. Zde jsou ty nejoblíbenější:

Čisticí kapalina

Rozmanitost tekutých prostředků na odstranění spáleného železného dna je skutečně úžasná. Tento čisticí prostředek je dr. Beckmann, Synergetic, Freshbubble spray a další.

READ  Jaký fotoepler je vhodný pro hluboké bikiny

Jejich složení a vlastnosti jsou víceméně stejné. Čističe dobře působí na usazeniny sazí a karbonu, rychle a účinně odstraňují černou barvu.

Pokud zůstanou nějaké zbytky, opakujte postup znovu.

Čisticí tužka na žehličku

Vypadá jako parafínová svíčka, ale je bílá a příjemně voní, pokud do ní výrobce přidal parfém. Tužka obsahuje organické kyseliny a močovinu. Čistič můžete zakoupit v železářství, obchodech se spotřebiči nebo na internetu. Tužka na čištění žehličky vypadá takto

 • Otevřete okno v místnosti, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch. Při používání tužky se uvolňuje silný a štiplavý zápach.
 • Připravte si pracovní prostor. Na žehlicí prkno položte volnou látku a pod ni malý kousek fólie.
 • Zahřejte žehličku na maximální teplotu. Poté spotřebič odpojte ze zásuvky.
 • Vezměte tužku a přejeďte s ní po spáleném dně. Dotýkejte se však pouze vnější strany, vyhněte se dotyku rukojeti a plastových částí.
 • Když se pasta začne vařit, přejeďte žehličkou po látce, abyste roztok odstranili spolu s případnými karbonovými usazeninami na povrchu spotřebiče.
 • Spodní část žehličky vychladla, nyní ji otřete vlhkým hadříkem. Vyčistěte otvory pro páru tyčinkou na uši.

Výrobci tvrdí, že tužku lze použít k odstranění spálených syntetických tkanin, zbytků polymerů, pokud se na žehlicí ploše omylem roztavil plastový sáček. Hlavní je, že pracuje bezpečně, aniž by poškodil povrch, teflonový povlak nelze poškrábat. Proto mnoho hospodyněk považuje tužky i přes jejich nepříjemný zápach za nejúčinnější.

Vezměte prosím na vědomí! Pokud se žehlička po vyčištění nezapne, přestane fungovat, můžete situaci vyřešit rozebráním spotřebiče a vyčištěním kontaktů. Nejčastější problém nastává po použití soli nebo jedlé sody. Látky oxidují elektrické kontakty, a tím je poškozují. nechte spotřebič opravit v servisním středisku.

Peroxid vodíku

Kousek látky nebo vaty se namočí do 3% roztoku peroxidu a poté se jím otřou tmavé skvrny na žehlicí ploše. Povrch musí být studený. Budete mít dobrou šanci zbavit se karbonových usazenin, i když nejsou příliš čerstvé.

Peroxid lze použít ve spojení se čpavkem. To zvýší účinnost čištění a je to levné. První metoda spočívá v tom, že se chodidla nejprve otřou peroxidem vodíku a poté 5 kapkami čpavku rozpuštěného ve 100 ml vody.

Recept Čištění desky žehličky tužkou

Jak vyčistit žehlicí plochu tužkou?

Tužku můžete zakoupit v železářství. Než však začnete čistit žehlicí plochu tužkou, podívejte se do návodu, který je k žehličce přiložen. Je také lepší provádět zákrok ve větraném prostoru, t.к. Látky v tužce se mohou odpařovat a uvolňovat škodlivý kouř.

Jak čistit podrážky:

 • Předehřejte žehličku na teplotu uvedenou v návodu k použití tužky.
 • Problematická místa na podrážce potřete tužkou. Ale netlačte na něj příliš silně, aby se vám nerozpadl pod prsty. Jinak by se mohly kousky tužky zachytit v otvorech pro páru a žehlička by nefungovala správně.
 • Tužka se při vystavení teplotě roztaví.
 • Měkkým hadříkem nebo utěrkou odstraňte zbylé nečistoty a po vychladnutí žehličky otřete povrch suchým a poté mokrým hadříkem.
READ  Silná námraza na zadní stěně chladničky s mrazničkou

Vhodný k čištění žehlicích ploch s jakýmkoli povrchem: keramickým, kovovým, teflonovým.

Ocet

Ocet, který můžete mít v kuchyni, může být dobrým způsobem, jak doma odstranit připáleniny od žehličky.

 • Do sklenice vody přidejte dvě polévkové lžíce octa;
 • Zapněte spotřebič a zahřejte jej (tak, abyste se jej mohli dotknout);
 • Namočte hadřík do tekutiny a otřete postižené místo.

Existuje také alternativní metoda, která pomůže, pokud je postižená oblast velká:

 • Navlhčete hadřík octem;
 • Zahřejte spotřebič a odpojte jej ze zásuvky;
 • Položte je vodorovně na utěrku a nechte je tam přes noc;
 • Ráno podrážku otřete mýdlovým roztokem, opláchněte čistou vodou a osušte.

Dbejte na dobrou cirkulaci vzduchu, abyste se nenadýchali octových výparů. Raději otevřete okno! Přečtěte si také, jak se zbavit zbytků žehličky na oblečení.

vyčistit, žehlicí, plochu

Tipy pro preventivní péči a údržbu

Preventivní opatření při používání žehličky

Pokud nechcete trávit příliš mnoho času starostmi o to, jak žehličku vyčistit a jak to udělat správně, můžete to udělat, aniž byste zanedbali prevenci. Tato jednoduchá pravidla platí pro každou žehličku, ať už čistíte žehličku Brown, Tefal, Philips nebo jinou.:

 • Nedávejte do žehličky vodu z vodovodu. Ve vodě je příliš mnoho solí a těžkých kovů, které ovlivňují její části. Vyberte si čistou vodu. balenou, filtrovanou nebo převařenou.
 • Nenechávejte v žehličce vodu. Po vyžehlení vylijte zbytek do dřezu.
 • Pokud nevíte, jak vyčistit žehličku od spálené látky, zkuste mokrou bavlnu. Přiložte ji na místo katastrofy, což by mělo pomoci oddělit látku od podrážky.
 • Při žehlení používejte vonné produkty. Nejenže příjemně voní, ale působí také jako prevence proti vodnímu kameni.
 • Při čištění povlaku žehličky nepoužívejte hrubé houbičky, hadříky, kartáče apod. Zejména při čištění žehliček s keramickým nebo teflonovým povrchem.

Napsal

Radiotechnik⚙️ Vedu oddělení oprav domácích spotřebičů a zároveň píšu Home-Tehno! E-mail, Skype, VK

| Denial of responsibility | Contacts |RSS