Jak vyčistit skvrny ze sklokeramické varné desky

Čím čistit sklokeramický povrch varné desky? Dobrá rada pro ženy v domácnosti!

Abyste pochopili, jak čistit sporák se sklokeramickým povrchem, měli byste znát některé nuance samotného materiálu, z něhož je tento povlak vyroben.

Kameninové vařiče jsou založeny na zeranu, materiálu, který je vysoce odolný proti nárazu a má nízkou tepelnou roztažnost.

Voda rozlitá na varnou desku nezpůsobuje praskliny způsobené teplotními rozdíly. Výrobce slibuje průměrnou životnost 15 let v domácích podmínkách.

Takové varné desky jsou obvykle vybaveny halogenovými hořáky nebo systémem High Light, u něhož ohřev zajišťuje topný pás ze speciální slitiny, ovinutý symetrickými kroužky pod keramickou částí.

Zvenčí mají sklokeramická kamna dokonale hladký povrch a atraktivní vzhled. Dlouhodobé vaření způsobuje znečištění, mastné skvrny a další obtížně odstranitelné nečistoty. Proto je pro každou hospodyňku užitečné vědět, jak a hlavně jak čistit sklokeramickou varnou desku, aby si zachovala svůj dokonalý vzhled po celou dobu své životnosti.

způsoby čištění sklokeramické varné desky, které ji nepoškodí

Jednou denně obdržíte e-mailem jeden z nejčtenějších článků. Připojte se k nám na u a

Pro sklokeramické varné desky existuje spousta speciálně vyvinutých řešení. V obchodech je široký výběr za různé ceny. Tyto produkty je však třeba ještě otestovat. ne všechny fungují dobře Na druhou stranu osvědčené lidové metody fungují bezchybně, nevyžadují mnoho peněz a obsahují ingredience, které se téměř vždy nacházejí doma. Společnost Novate přináší několik rychlých tipů od zkušených hostesek, které vám pomohou bez námahy odstranit i ty nejodolnější skvrny ze sklokeramické varné desky a udržet ji lesklou a skvěle vypadající co nejdéle.

Ocet

Ocet je skvělý přírodní a levný způsob čištění sklokeramických sporáků. Je to rychlá oprava skvrn od mastnoty a vodního kamene. Pro rychlé vyčištění je obvykle po ruce také ocet. Měl by se používat pouze na studeném povrchu. Na začátku navlhčete nečistoty octem, nechte je asi 5 minut změknout a poté je otřete vlhkou houbou, abyste je zcela odstranili. Poté sklokeramiku otřete do sucha.

Čistič oken a skla

Čistič skla je vhodný i na čištění sklokeramických varných desek. /

Čistič skla obsahuje čpavkový alkohol, který pomáhá nejen čistit povrch, ale také mu dodává lesk a krásu. Použití tohoto přípravku je poměrně jednoduché: nastříkejte jej na sporák a otřete mírně abrazivní houbou nebo měkkým hadříkem. Nakonec doporučujeme povrch otřít vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Zubní pasta

Přípravek, který vždy šetrně odstraní většinu běžných nečistot a skvrn. /

Zubní pasta je vynikající pro jemné čištění. Zejména ve spojení s bělicími houbičkami obsahuje drobné abrazivní prvky, které bez námahy odstraňují mastnotu, špínu a saze. Chcete-li sporák vyčistit, naneste pastu na znečištěná místa, setřete ji houbou a poté ji důkladně opláchněte vodou a vytřete do sucha.

Melaminová houba

Melaminová houba je vynikajícím pomocníkem pro mnoho typů úklidových prací. Velmi dobře funguje i v kuchyni. Musí se však používat správně a opatrně. Díky své pórovitější struktuře stírá melaminová houba nečistoty mnohem lépe než běžná houba, a to s menším třením. Nejprve varnou desku vyčistěte čisticím prostředkem na sklo nebo mýdlovou vodou a otřete ji houbičkou. Poté jej důkladně opláchněte vodou a otřete běžnou houbou.

Jedlá soda

Ačkoli obvykle všichni výrobci sklokeramiky nedoporučují používat k čištění jedlou sodu, je mezi hospodyňkami stále poměrně oblíbená. Po použití jedlé sody je povrch matný a pokrytý mikroškrábanci, které však nejsou zvenčí příliš viditelné. Jedlá soda by se neměla používat, pokud to není nezbytně nutné, ale dobře si poradí s odolnými nečistotami, jako je mastnota a saze, které nelze odstranit jemnějšími čisticími prostředky.

vyčistit, skvrny, sklokeramické, varné

Chcete-li použít jedlou sodu k čištění sklokeramické varné desky, bohatě ji posypte a položte na ni hadřík namočený v předem připraveném roztoku horké vody a malého množství prostředku na mytí nádobí. Proces čištění trvá od 15 minut do půl hodiny. Poté hadříkem na varnou desku setřete případné nečistoty na sklokeramické desce. Závěrečná fáze: otřete vše čistou vodou.

READ  Jak odstranit stopy na indukční varné desce

Denní péče

Než trávit čas agresivním čištěním, je lepší předcházet silnějšímu znečištění. /

Abyste udrželi sklokeramickou varnou desku stále pěknou a čistou, je lepší ji příliš nešpinit, ale pravidelně o ni pečovat. K tomu existuje několik účinných tipů. Po vaření setřete všechny skvrny houbou a mýdlovou vodou: stačí běžný prostředek na mytí nádobí nebo speciální čistič varných desek. Kromě toho je velmi účinnou kličkou použití pracího mýdla, které lze nanést a nechat působit 20-30 minut, aby změklo mastnotu a karbonové usazeniny, a poté opláchnout.

Na odolné nečistoty se doporučuje speciální čistič sklokeramiky nebo pasta. Čisticí houba by neměla být příliš tvrdá. V posledním kroku vždy důkladně opláchněte všechny výrobky vodou a utřete varnou desku do sucha ručníkem nebo hadříkem.

Obnovení zářivého lesku a ochrana před následným znečištěním

V obchodech jsou k dispozici speciální výrobky pro obnovu krásného vzhledu sklokeramiky. Lze však použít i levnější a jednodušší domácí prostředky. K tomuto účelu je ideální dětský olej nebo vazelína. Po důkladném omytí a osušení varné desky se na povrch nanese tenká vrstva vybraného přípravku a krouživými pohyby ruky se rozetře měkkým hadříkem.

Co potřebujete k čištění?

K čištění povrchu varné desky můžete použít hotové chemické přípravky od různých výrobců ve formě tekutin, krémů, gelů, sprejů (Top House, Sif, Feed Back, Sanita, Topperr a mnoho dalších).

Tyto výrobky splňují všechny požadavky na čištění sklokeramiky.

K odstranění mastnoty a obnovení lesklého povrchu můžete použít také místní prostředky (peroxid vodíku, citronovou šťávu, jedlou sodu). díky nim bude váš spotřebič stále stejně čistý.

Připravte si také čisté, měkké houbičky, papírové ručníky nebo utěrky z mikrovlákna.

Co poškozuje sklářskou hlínu?

Sklokeramická varná deska je poměrně drahý nákup. Proto si každý majitel přeje, aby vydržel co nejdéle. K tomu je třeba znát několik jednoduchých pravidel, která snižují riziko poškození spotřebičů.

 • Udržujte povrch čistý. Jakákoli zrnka písku mohou způsobit poškození, pokud na něj položíte pánev nebo hrnec a zapnete jej.
 • Na varnou desku nikdy nepokládejte pánev se studenou vodou. extrémní teploty mohou varnou desku poškodit.
 • Chraňte povrch před mechanickým poškozením. silnými nárazy, hlubokými škrábanci apod.
 • Pokud během vaření uniká tekutina, nezapomeňte ji odstranit dříve, než se dostane na další plotýnku.

Jak vidíte, pravidla jsou poměrně jednoduchá. Jakmile si je uvědomíte a budete vědět, jak čistit sklokeramickou varnou desku, můžete se ze svého sporáku těšit dlouhá léta.

Podívejte se na video o péči o sklokeramickou varnou desku

vyčistit, skvrny, sklokeramické, varné

Nyní máte dostatek užitečných tipů, jak doma vyčistit varnou desku, abyste se vyhnuli jakýmkoli problémům, od mechanického poškození až po drobné šmouhy. To znamená, že vaše kuchyně bude vždy zářivě čistá. Jak vidíte, použili jsme jak lidové prostředky, které jsou vždy po ruce, tak specializované čisticí prostředky.

Pokyny pro údržbu

Nezapomeňte, že tento sporák je funkční a uživatelsky přívětivý, ale bohužel je příliš vystaven všem druhům poškození. I ty nejmenší otisky prstů a prach. nemluvě o oleji a náhodně rozlitých tekutinách. jsou na něm příliš viditelné. Abyste se vyhnuli potížím s čištěním varné desky, snažte se ji čistit denně po vaření. V tomto případě stačí houba nebo utěrka z mikrovlákna a čisticí prostředek. K čištění skla a skleněných povrchů se často používají čisticí prostředky pro domácnost.

Při čištění varné desky je třeba dodržovat následující pravidla

 • Před čištěním varnou desku vždy odpojte od napájení. Tyto sporáky jsou vybaveny dotykovým panelem, a proto je nejlepší chránit sebe i své okolí před náhodným zapnutím hořáků při čištění a před popálením, pokud se dostanete do kontaktu s vodou;
 • nečistěte varnou desku, dokud nevychladne (mohli byste si popálit ruce a v důsledku teplotních rozdílů ve sklokeramice mohou vzniknout praskliny);
 • Používejte specializovaný přípravek určený pro sklokeramické varné desky;
 • Nepoužívejte tvrdé houby, nože, kartáče ani jiné předměty, které by mohly povrch poškodit;
 • Po vyčištění varnou desku otřete do sucha a vyleštěte ji měkkým hadříkem.
READ  Varné desky s rámečkem nebo bez rámečku

Nikdy nečekejte, až se sklokeramická varná deska silně zašpiní; případné skvrny je lepší odstranit ihned, ušetříte si tak spoustu námahy a času při čištění.

Abyste se vyhnuli poškrábání varné desky, používejte nádobí s rovným dnem, bez prasklin a třísek. V opačném případě by se nebylo možné zbavit škrábanců na povrchu varné desky.

Tipy pro péči a používání

Doporučení pro každodenní péči a údržbu sklokeramické varné desky nebo plynové varné desky:

 • před zapnutím spotřebiče zkontrolujte, zda na jeho povrchu nejsou zbytky jídla nebo tekutin, jinak se přilepí a ztíží jeho odstranění;
 • Po každém použití otřete povrch vlhkým hadříkem;
 • Varnou desku vyčistěte až po úplném vychladnutí, protože teplotní rozdíly mohou způsobit popraskání povlaku;
 • Nepoužívejte abrazivní prostředky ani kovové houbičky, protože zanechané škrábance ztěžují čištění povrchu a mohou jej rychle znehodnotit;
 • Na varnou desku nepokládejte plastové, měděné nebo hliníkové nádoby a zabraňte bodovým nárazům do povrchu;
 • Po čištění otřete povrch do sucha, abyste zabránili vzniku šmouh.

Na sklokeramickou varnou desku pokládejte pouze suché, čisté, nepoškozené nádobí s plochým dnem

Pokud si kupujete sklokeramickou varnou desku, buďte připraveni se o ni řádně starat. Pro zachování normálního používání dodržujte návod k obsluze, denně čistěte a včas odstraňujte odolné nečistoty. Dodržováním těchto jednoduchých rad udržíte vzhled a funkčnost varné desky po dlouhá léta.

vyčistit, skvrny, sklokeramické, varné

Co potřebujete k čištění?

Rozmarná sklokeramika se nejlépe čistí speciálními prostředky. Spolu s tím je vhodné si ho pořídit:

 • Měkká houba nebo utěrka z mikrovlákna.
 • Speciální škrabka s jemným ostřím. Je to užitečný nástroj, protože dokáže bez námahy odstranit i odolné skvrny, a tím výrazně usnadňuje úklid.

Jak účinně čistit sklokeramickou varnou desku

K čištění sklokeramické varné desky je třeba:

 • navlhčete houbičku nebo hadřík z vláken vodou a nejprve otřete povrch bez použití čisticího prostředku (postup před namočením)
 • rozpustit nebo napěnit použitý čisticí prostředek a poté opláchnout staré saze nebo čerstvé nečistoty, které se ještě nespálily;
 • Mycí prostředek zcela vypláchněte; pokud tak neučiníte, objeví se bílý povlak;
 • omyjte povrch varné desky čistou vodou;
 • otřete povrch suchým a čistým hadříkem.

Tento jednoduchý algoritmus je vhodný pouze v případě, že je sporák mírně znečištěný a čerstvý. S odolnými nečistotami si nejlépe poradí speciální sklokeramická škrabka. Skládá se z kovové nebo plastové rukojeti, ostré čepele z nerezové oceli a šroubu pro výměnu čepele.

vyčistit, skvrny, sklokeramické, varné

Nejběžnější a nejspolehlivější škrabka je vyrobena z oceli. Sklokeramická deska je obvykle odnímatelná a dodává se ve dvou verzích: pohyblivá nebo pevná.

Můžete ji použít k drhnutí připáleného cukru, odstraňování spadlých zbytků jídla a škrábání připáleného tuku. Toto zařízení je někdy součástí sady prvků prodávaných s varnou deskou.

Zde je šest osvědčených způsobů, jak snadno odstranit zbytky sazí na varné desce pomocí domácích prostředků.

 • Pokud není sporák silně znečištěný, ale nelze jej omýt vodou, můžete v horké vodě rozpustit kapku pracího mýdla (72 %), nanést ji na sporák a nechat působit 15 minut. To umožňuje mytí povrchu, aniž by došlo k jeho poškození. Je důležité mýdlo důkladně očistit, aby na něm nezůstaly šmouhy, které jsou při zahřátí varné desky viditelnější.
 • Chcete-li se zbavit připáleného mléka, můžete použít jedlou sodu. Má pouze mírné abrazivní vlastnosti. Kvalita povrchu keramického skla není ovlivněna. Pokud je znečištění čerstvé, můžete horní vrstvu odstranit melaminovou houbou. Zbytky sazí navlhčete vodou a poté přidejte jedlou sodu a rozetřete ji. V některých situacích může být lepší využít pomoc škrabky. Pokud má připálené mléko čas zaschnout, namočte mléko nejprve do roztoku pracího mýdla a poté použijte jedlou sodu.
 • Speciální pasta z jedlé sody a citronové šťávy funguje dobře i doma. Lze jej použít i k odstranění odolných nečistot. Rozmíchejte jedlou sodu v teplé vodě, dokud nevznikne hustá pasta. Na odolné nečistoty lze použít citronovou šťávu nebo koncentrovaný roztok kyseliny citronové, aby se účinek pasty obohatil. Na znečištěné místo naneste pastu z jedlé sody a nalijte trochu (asi 1 lžičku) vody. л.) citronovou šťávu nebo kyselinu. Tím se spustí reakce, která odstraní saze.
 • K čištění sklokeramické varné desky lze použít směs jedlé sody a hořčičného prášku. Poměry složek závisí na typu nečistot. Pokud se mastnota ještě příliš nepřipálila, můžete použít pouze hořčici: Nasypte prášek na znečištěné místo, potřete ho mokrou houbou a poté odstraňte horkou vodou. Pokud se na něm již nachází vrstva mastnoty, použijte k odstranění zbytků mýdla směs hořčice, mýdlové pěny a jedlé sody. Všechny tyto složky dobře odmašťují povrch a snadno se odstraňují horkou vodou. Po odmaštění otřete povrch do sucha.
 • Při používání varné desky často vyvstává otázka, jak nejlépe vyčistit sklokeramický povrch desky, který se v důsledku nesprávné péče zakalil. Problém může vyřešit ocet. Ocet je účinný také proti bílým skvrnám, které mohou být způsobeny některými látkami na sklokeramice. Ocet lze aplikovat pomocí rozprašovače a zředit vodou 2krát.
 • K odstranění skvrn, fleků a nečistot ze sklokeramické desky lze použít čpavek. Chcete-li sporák vyčistit, zřeďte jej 5krát vodou a nastříkejte na sklokeramickou desku. Po 10-15 minutách varnou desku důkladně otřete čistým hadříkem z vláken nebo suchou vaflovou utěrkou.
READ  Žádný účinek po první laserové epilaci

Jedná se o základní univerzální nástroje na odstraňování připáleného tuku a nečistot ze sklokeramických varných desek, které se hojně používají k odstraňování nečistot z různých předmětů. Chemický průmysl však nabízí širokou škálu produktů, které jsou speciálně určeny pro čištění sklokeramiky.

Specifické čisticí prostředky pro různé druhy nečistot

Cukr. Cukr se při zahřátí rozpustí a vytvoří karamelovou krustu. Pokud se vám vylije na varnou desku, okamžitě ji seškrábněte vlhkým hadříkem.

Jakmile se cukr rozpustí a ztuhne, lze pomocí speciální chemie a škrabky odstranit vrchní vrstvu nečistot. Skvrny se vám však pravděpodobně nepodaří odstranit beze stopy.

Mléko. Ztuhlou mléčnou krustu je velmi obtížné odstranit, proto tekutinu setřete, jakmile se dostane na plotnu. Můžete použít neabrazivní čisticí prostředek pro domácnost nebo olivový olej: nalijte několik kapek oleje na bahno a nechte ho tam několik minut působit. Poté povrch otřete vlhkým hadříkem. Pokud není k dispozici olej, je řešením jedlá soda: prášek zřeďte trochou vody a na několik minut jím hustě pokryjte nečistoty, poté opláchněte mokrým hadříkem.

Mazivo. Chcete-li se zbavit mastných skvrn, postříkejte sporák přípravkem na mytí nádobí a nechte jej několik minut působit. Zbytky nečistot odstraňte měkkým hadříkem nebo houbou a poté povrch otřete vlhkým hadříkem.

Další možností je ocet (9 %). Navlhčete skvrnu tekutinou a po několika minutách ji smyjte i s částečkami tuku. Obtížné skvrny lze nejprve namočit do mýdlové vody. Proti mastnotě lze použít jakýkoli roztok na bázi alkoholu.

Zaschlé saze. Skvrny na sklokeramických varných deskách vyčistíte v několika krocích:

 • Vařič umyjte prostředkem na mytí nádobí.
 • Naneste na skvrnu speciální prostředek na odstraňování vodního kamene a nechte ji 15 minut působit. Obyčejné domácí mýdlo může saze změkčit: nastrouhejte kostku mýdla na povrch, zřeďte ji trochou vody a naneste na saze na 15-20 minut.
 • Odstraňte nečistoty pomocí silikonové škrabky. Můžete použít starou plastovou kartu nebo nůž, ale není to bez rizika: neopatrný zásah by mohl zanechat velké škrábance na zasklené ploše.
 • Na zbývající skvrny naneste pastu z jedlé sody nebo roztok proti mastnotě.
 • Desku otřete vlhkým hadříkem.

Duhové pruhy a bílé skvrny. Duhové skvrny lze odstranit, pokud jsou způsobeny vrstvou tuku nebo zbytky jiné chemické látky. Chcete-li se skvrn zbavit, zřeďte ocet ve vodě v poměru 1:1 a roztokem potřete sporák. Počkejte několik minut a poté povrch otřete vlhkým hadříkem.

Na měděném nebo hliníkovém nádobí mohou vznikat šmouhy. Kov reaguje s nátěrem. je to nevratné a nelze se toho zbavit.

Spálený plast. Pokud je na vařiči přilepený roztavený plast nebo plastový sáček, počkejte, až vařič vychladne, a pak nečistoty opatrně seškrábněte škrabkou. Během používání kontrolujte polohu škrabky: pohybujte s ní dopředu a dozadu a udržujte ji pod úhlem. Při pohybu nože doleva nebo doprava nebo při nesprávném nastavení můžete povrch silně poškrábat.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS