Jak vyčistit troubu od odolné mastnoty

Nejlepší způsob, jak doma snadno a rychle odstranit odolnou mastnotu z trouby

Nejproblematičtějším místem při čištění kuchyně je trouba. Při neustálém pečení se na dno a stěny trouby dostává tuk. I při sebevětší jemnosti se tomuto problému nelze vyhnout. Zaschlý tuk se odstraňuje velmi obtížně, i když začnete s čištěním ihned po skončení vaření.

Staré špíny se zbavuje ještě obtížněji. Zbavit se jich vyžaduje velké úsilí. V této signatuře se dozvíte, jak nejlépe doma odstranit mastnotu a karbonové usazeniny z trouby a jak se jich snadno a rychle zbavit.

Přípravná fáze

Než se pustíte do samotného čištění elektrické trouby, musíte ji na tento proces připravit.

 • Lehce omyjte všechny povrchy (vnitřní i vnější) měkkým hadříkem navlhčeným vodou. To pomůže změkčit mastnotu a saze a usnadní čištění.
 • Poté si připravte směs mýdlové vody. K tomu nalijte do nádoby sklenici vody, nejlépe trochu ohřáté, a přidejte dvě polévkové lžíce jakéhokoli prostředku na praní.

Odstranění nepříjemného zápachu po čištění

Velmi často se stává, že i po opakovaném důkladném vypláchnutí vnitřku trouby je stále cítit mycí prostředek. Co dělat, když se to stane

 • V závislosti na tom, jak silný je zápach, nechte dvířka trouby otevřená několik hodin nebo přes noc;
 • Rozpusťte 10-15 tablet aktivního uhlí v malém množství vody a zahřejte troubu s roztokem uvnitř. Aktivní uhlí pohlcuje nepříjemné pachy;
 • Stěny trouby otřete vodou s citronovou šťávou;
 • Rozpulte velkou cibuli a vnitřek vytřete čerstvým nožem. Cibulová šťáva ruší vůni čisticího prostředku a rychle se vypaří.

A nakonec. Jako vždy platí pravidlo, že nejlepší péče je prevence. Ať už se zbavujete mastnoty a karbonových usazenin jakýmkoli způsobem, nikdy je nepoužívejte na chladič nebo ventilátor. Jinak se zápachu nikdy nezbavíte. Můžete čistit pouze mřížku, kolejnice, zásobníky, dveře a stěny.

Odborný posudek

Odstranění mastnoty z trouby není problém, pokud si stanovíte pravidlo, že ji vždy vyčistíte ihned po pečení v troubě. K odstranění inkrustací lze použít jedlou sodu, ocet, čpavek nebo kyselinu citronovou.

Zbavit se starých mastných stop je poněkud složitější. Vyrobené odstraňovače mastnoty mohou snadno splnit svou úlohu, ale mají několik nevýhod.

Nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem odstranění mastnoty a připálených tuků z trouby je použití jedlé sody a octa nebo přípravku na uvolnění pečiva. Ale bez páry je nepravděpodobné, že by je všechny smazal najednou. Domácí odstraňovače mastnoty se ukázaly být poměrně účinné.

READ  Jak vložit ventilátor do systémové jednotky

Použití parního čističe

Parní čistič je moderní a praktický způsob čištění znečištěných povrchů. Zařízení umožňuje velmi snadné a rychlé čištění. Na rozdíl od vysavačů a čisticích prostředků funguje na principu uvolňování horké páry pod tlakem. Změkčuje starou mastnotu, saze a šmouhy a stačí je setřít hadříkem. Tím se zabrání poškození vnitřku trouby. Metoda je vhodná pro plynové i elektrické trouby, je bezpečná a nevyžaduje použití fyzické síly. Vysávání je snadné, mnohem snazší než u jiných výrobků. „Společnost Kercher nabízí celou řadu parních čističů pro domácnost v různých velikostech a konfiguracích, takže si můžete vybrat ten správný pro své potřeby.

Parní čistič SC 2 Deluxe EasyFix Premium

Spousta příslušenství pro efektivní čištění.

Parní čistič SC 1 EasyFix Premium

Vhodné pro rychlé čištění bez použití čisticích prostředků.

Parní čistič SC 4 EasyFix Premium

Pro nepřetržité čištění, protože nádrž lze průběžně doplňovat.

vyčistit, troubu, odolné, mastnoty

SC 1 parní čistič

Ideální pro rychlé čištění bez použití chemikálií.

Jak odstranit zápach z trouby způsobený čisticími prostředky

Problémem moderních pracích prostředků je jejich vysoká odolnost vůči pachům. Po nějakém vaření v troubě nesmíte v troubě vařit alespoň několik dní. jinak se v jídle objeví i chemická příchuť.

Čistá trouba bez zápachu je také realitou.

Lze se s tím však vypořádat. Nejjednodušší, ale nejdelší metodou je vyvětrání. Nezavírejte troubu, dokud se vůně nerozptýlí.

Povrch můžete také pokapat citronovou šťávou, která pomůže vůni vázat a rychle ji odstranit.

Účinnou metodou pro rychlé odstranění zápachu je aktivní uhlí. Balíček rozpusťte v malém hrnci s vodou a vařte asi 10-15 minut. Problém je zaručeně vyřešen.

Další metodou, která nás zajímá, je potírání vnitřku trouby syrovou cibulí. Pak autor navrhuje nechat ji několik dní otevřenou, dokud se nevytratí vůně cibule. Cibule v zásadě zaručeně zničí veškeré zbytky mycího prostředku. Ale smysl takového postupu není příliš jasný. v každém případě nemůžete troubu používat dva nebo tři dny a ne každý má rád cibuli. Ale pokud chcete, můžete experimentovat.

Jak efektivně vyčistit troubu pomocí improvizovaných prostředků?

Při pravidelné údržbě a čištění trouby nemusíte používat „těžké dělostřelectvo“: čerstvé mastné skvrny a zápach lze snadno odstranit běžným prostředkem na mytí nádobí.

 • Potřete vnitřek trouby dostatečně hustou pěnou a poté opláchněte velkým množstvím vody.
 • Dveře a bezpečnostní sklo by se také měly nejprve otřít mýdlovým roztokem, poté vlhkým hadříkem a nakonec otřít do sucha utěrkou z mikrovlákna, aby se zabránilo vzniku šmouh.
vyčistit, troubu, odolné, mastnoty

Pokud jsou nečistoty závažnější a vypadají jako staré mastné částice, připálené jídlo a viditelné saze, můžete použít některé osvědčené alternativní metody čištění. K domácímu čištění vnitřku trouby můžete použít jedlou sodu, ocet, kyselinu citronovou a čpavek. Nezapomeňte si chránit ruce gumovými nebo latexovými rukavicemi. i běžné lidové prostředky způsobují poranění kůže. Předtím z trouby vyjměte všechny ostatní předměty, jako jsou rošty, plechy a pánve.

READ  Jak vyčistit zaschlý prášek v pračce

První možnost čištění domácí trouby je vhodná pro lehké až střední znečištění.

 • Smíchejte jedlou sodu s trochou vody, až vznikne pasta. Vzniklou pastu naneste na vnitřní stranu trouby s výjimkou ventilátoru a topného tělesa. Lze jej nanášet pomocí houbičky nebo jednoduše nabrat a rozetřít v rukavicích. Pokud jsou nečistoty značné, měla by být vrstva pasty silnější. Aby bylo čištění účinné, musí roztok zůstat na povrchu přibližně 8-10 hodin. Po uplynutí této doby začněte drhnout povrch vlhkým hadříkem nebo houbou; lze použít i plastovou škrabku. Při závěrečném čištění zřeďte ocet a vodu v rozprašovači a naneste pastu z jedlé sody. Při reakci se tvoří další pěna. Mokrým hadříkem odstraňte stopy jedlé sody a octa a otřete do sucha. Nechte troubu otevřenou, dokud se zápach octa zcela nerozptýlí.

Jak vidíte, tato metoda vám zabere značné množství času a energie.

Pokud chcete zkrátit dobu čištění trouby, použijte metodu kyseliny citronové a páry. Je vhodný i pro lehké až střední znečištění. V tomto případě můžete nechat rošt uvnitř trouby. i ten bude čistý.

 • Předehřejte troubu na teplotu 180-200 °C a během toho naplňte hlubokou pánev vodou a rozpusťte v ní 20 g kyseliny citronové (můžete ji nahradit octem). Poté umístěte plech s roztokem na nejnižší úroveň trouby a nechte jej tam, dokud voda nezačne vřít a sklo trouby se nepokryje kondenzací (asi 30-40 minut). Po vychladnutí trouby otřete stěny trouby a rošt mokrou houbou a postříkejte octem. Nezapomeňte nechat vyvětrat pachy.

Ještě drastičtějším způsobem čištění domácí trouby je použití čpavkových par. Tato možnost je vhodná pro extrémní hospodyňky a odolné skvrny. Při používání čpavku dbejte zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k popálení kůže a sliznic. používejte rukavice a respirátor.

 • Stejně jako v předchozím případě předehřejte troubu na vysokou teplotu (až 200 °C), na spodní patro umístěte plech s vodou a na patro nad ním položte žáruvzdornou misku. do ní nalijte 5-6 sklenic čpavku. Po dokončení lze troubu vypnout a nechat vychladnout. Pokud vám to čas dovolí, můžete takto nechat v troubě přes noc. Na závěr vezměte vlhký hadřík a otřete všechny vnitřní povrchy. Pokud je třeba odstranit odolné skvrny. použijte jedlou sodu. Připravte se na to, že než se z trouby a vaší kuchyně dostane štiplavý zápach čpavku, uplyne určitá doba.

Mnoho hospodyněk dává přednost lidovým prostředkům, protože si myslí, že jsou šetrné k životnímu prostředí a neobsahují chemické látky, což je důležité při práci s kuchyňskými spotřebiči. Zkušenosti však ukázaly, že tyto prostředky nejsou stoprocentně schopné odstranit odolné mastné skvrny a organické nečistoty z trouby. A k mytí povrchů s jejich pomocí se musíte uchýlit k vážnému úsilí. třete až do vyčerpání, používejte tvrdé houbičky, jinak se nečistoty dostanou dolů jen částečně. Čpavek a ocet mají velmi specifický zápach a mohou způsobit popáleniny a použití jedlé sody výrazně prodlužuje dobu čištění. Tady je dobrá otázka: jak vyčistit troubu, když běžné lidové prostředky selhaly a výsledky nejsou odpovídající??

READ  Jak sloučit vodu ze stroje

Nejjistějším způsobem je použití speciálního čisticího prostředku na trouby. Například gelový přípravek Oven Cleaner od společnosti Amway.

Dr. Beckmann

Aktivní gel obsahuje aniontové a neiontové povrchově aktivní látky. Tyto látky pronikají hluboko do nejstarších mastných usazenin a přispívají k jejich rozkladu. Hustá konzistence umožňuje výrobku plavat na svislých plochách a lépe působit.

Gel používejte k čištění sporáků, trub, nádobí, digestoří, obkladů a krbových zástěn.

Bezpečná směs prodlužuje životnost domácích spotřebičů. Gel má neutrální vůni a nevyžaduje dlouhé větrání kuchyně po čištění.

Výhody: Nevýhody:
Nepoškozuje choulostivé povrchy Dražší než srovnatelné produkty
Má neutrální vůni Rychlé rozptýlení
Žádné poškození potravin v troubě

Profylaktické

Abyste se vyhnuli časově náročnému čištění, měli byste použít gel:

 • Po každém vaření otřete vnitřní stěny, plechy a dvířka lehkým mýdlovým roztokem;
 • Vařit pokrmy ve speciálním rukávu, díky kterému se mastné cákance nedostanou na stěny;
 • Můžete si vybrat troubu se samočisticí funkcí.

Několik slov o „samočištění“ trouby. Ano, mnoho moderních modelů má tuto možnost. Mnoho hospodyněk si však všimlo, že výsledkem je, že se trouba jen zapaří.

Skvrny nikam nezmizí, jen se dají vyčistit párou. Jediná dobrá věc na tomto postupu. dochází k určitému změkčení (zkysnutí) starých skvrn, což usnadňuje čištění trouby. Lepší výsledky nelze očekávat.

vyčistit, troubu, odolné, mastnoty

Doufáme, že jste se přesvědčili o tom, že je reálné vypořádat se i s odolnou a vytrvalou špínou za pomoci domácí chemie a dalších prostředků. Je mnohem snazší a pohodlnější se mu vyhnout, nebo setřít plak, jakmile se objeví.

Pokaždé po pečení troubu preventivně otřu, ale stejně je pořád pokrytá tukem((((

Katenko, to znamená, že to špatně utíráš! Jak je to možné, otřu ho, ale je tam mastnota? Tedy potřete čisticím prostředkem, pro trouby. Ve skutečnosti vám doporučuji vydělat více peněz a najmout si hospodyni. V dnešní době to nestojí tolik. Nemá smysl ztrácet mládí takovými věcmi!

Irino Vladimirovno, to je podruhé, co jsem narazila na váš výkřik o hospodyni! Proč nejdeš na Rudé náměstí a neřekneš celému světu, jak jsi bohatý a že máš hospodyni?) Opravdu cirkus. To je pro lidi otrava. Je pravda, že jejich otírání ne vždy pomůže. Zejména pokud je sporák starý, smalt je špatný a vše se do něj vsákne.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS