Jak vyčistit zaschlý prášek v pračce

Jak a čím vyprázdnit zásobník na prací prostředek v pračce: jednoduché rady a triky

Vodní kámen a zbytky pracího prášku nebo změkčovače tkanin se obtížně odstraňují. Část zůstává v korytě. Ten se časem nahromadí, v korytě se vytvoří vápenné a práškové „stalagmity“, které blokují přívod vody. Tím se zabrání vniknutí pracího prostředku do bubnu a praní se stane neúčinným. A někdy může dokonce poškodit vaše spotřebiče.

Zásobník na prášek můžete uklidit třemi způsoby:

Ruční čištění

Pokud je krabička na prášek lehce znečištěná, může stačit horká voda a houbička, aby se vrátila do původní čistoty. Jednoduše navlhčete zásobník na prášek vodou, důkladně vypláchněte všechny přihrádky houbou a znovu opláchněte. K čištění těžko přístupných míst lze použít starý zubní kartáček.

Používání specifických čisticích prostředků

Odměřte potřebné množství čisticího prostředku (viz návod k použití pro čištění). Nalévání nebo vylévání pracího prostředku do zásobníku. Vyjměte špinavé oblečení z pračky, pokud je tam nějaké. Nastavte teplotu na 90-95 °C a spusťte praní s prázdným bubnem. Po dokončení praní zapněte režim máchání, říká mschistota.

Lidové prostředky

 • Kyselina citronová může úspěšně nahradit chemické látky. Chcete-li vyprázdnit zásobník myčky, přidejte kyselinu citronovou a spusťte mycí cyklus při 70-75 °C. Tím se vyčistí nejen dávkovač, ale i další části pračky od vodního kamene a nečistot. Kyselina také odstraňuje nepříjemné pachy.
 • K namočení zásuvky na prací prostředky lze použít ocet. Nalijte litr horké vody do plastové misky, přidejte sklenici 9% octa a namočte nádobu do tohoto roztoku na šest až osm hodin. Po vyjmutí zásobníku jej vykartáčujte, opláchněte a otřete do sucha. Metoda vyžaduje čas, ale stojí za to.
 • Jedlá soda pomůže odstranit vodní kámen a zbytky prášku. Nalijte ji do přihrádek a navlhčete vlažnou vodou. Může se nechat chvíli odležet. Poté kartáčkem na zuby přejeďte celý povrch dávkovače, včetně těžko přístupných míst. Poté díl opláchněte teplou vodou a důkladně osušte.

V obchodech jsou k dispozici nejrůznější prací prostředky, změkčovače, kondicionéry a bělidla. Detergenty jsou tradičně k dispozici ve formě prášku, ale mohou být také ve formě gelů nebo kapslí. Do pračky musí být přidána některá z těchto složek. Přitom musí být každý výrobek pro péči o tkaniny vložen do příslušné přihrádky. Výsledky praní nemusí být uspokojivé, pokud není prací prostředek správně vložen. Dříve jsme se dozvěděli, proč potřebujete v pračce tři přihrádky.

Proč se musí nádoba na prášek čistit?

Přestože je nádoba v neustálém kontaktu s různými čisticími prostředky, které zároveň změkčují vodu, časem se znečistí. Stěny jsou drsné a bílý plast postupně žloutne. Ve třetí, nejméně používané přihrádce se začíná objevovat plíseň, která se může rozšířit do bubnu a usadit se v oblasti těsnění. Hlavní příčiny znečištění zásobníku:

 • Pokud použijete nekvalitní nebo padělané prací prostředky, nebudou zcela vypláchnuty a zůstanou na stěnách až do dalšího praní.
 • V přihrádce kondicionéru jsou často vidět vláknité usazeniny. Je to způsobeno tím, že se nalije před začátkem praní a že se poté vyplaví. Účinné látky mají čas se „zachytit“ a zůstat v malém množství v nádobě.

Nezapomeňte na! Všechny nečistoty v zásobníku se při každém praní dostanou v malém množství do prádla. Za gumovými kapkami může růst plíseň.

READ  Jak umýt přehoz v pračce

Co můžete použít k čištění zásobníku na prášek v pračce?

Můžete použít některý ze známých prostředků pro domácnost.

 • Jedlá soda.
 • Bílá polská polština.
 • Práškové prací prostředky (podobné přípravku Comet)
 • Bílý ocet
 • Kyselina citronová
 • Kartáč s tuhým vláknem.

Dobré vědět! Kromě zásobníku na prášek potřebuje pračka pravidelnou péči a čištění, aby se zabránilo vzniku černé plísně. Jak to udělat správně, se dozvíte v našem článku: Jak se zbavit plísně v pračce?

Jak vyčistit zásobník na prášek v pračce

Pračka je jedním z nejčastěji používaných domácích spotřebičů v domácnosti. Spolu s ledničkou, sporákem a mikrovlnnou troubou je nezbytnou součástí každodenního života člověka. Problém je však v tom, že lidé často zapomínají, že se o svou „domácnost“ musí starat neustále. Jak vyčistit zásuvku na prací prostředek v pračce.

Zásuvka dávkovače automatické pračky je dostatečně znečištěné místo, v některých případech se tak ucpe pracím prostředkem, že do ní přestane proudit voda a prací prostředek se vyplaví, jedinými špinavějšími místy jsou nádržka, odtoky a vypouštěcí hadice.

Na rozdíl od nádrže a odtoku, které jsou hůře přístupné, se koš čistí mnohem snadněji, protože je na očích. Ukázalo se, že poměrně hodně uživatelů automatických praček neví, jak vyprázdnit žlab, a nikdy je nenapadlo ho vyčistit.

Pokud není zásobník stroje příliš znečištěný, můžete jej vyčistit i bez vyjmutí. Pokud jsou však nečistoty dostatečně silné, je pro vaše vlastní pohodlí a lepší čištění lepší nádobu vyjmout. Pro nové uživatele to může být trochu složitější, ale jakmile se s přístrojem naučíte zacházet, můžete koš opatrně vytáhnout.

Poloha zásuvek dávkovače se liší v závislosti na modelu. Proto si před vyjmutím této části z pračky pečlivě přečtěte pokyny.

Pro vyjmutí koše je obvykle nutné provést následující kroky:

Nyní, když máte dávkovač v rukou, můžete použít jeden z následujících způsobů čištění.

Jak postupovat při mytí přihrádky na prášek:

 • Netřete žlab nadměrnou silou. To by mohlo způsobit setření značek na přihrádce na prášek.
 • Očistěte místo, kde byla nádoba vyjmuta, hadříkem nebo houbou. Zvláštní pozornost věnujte přívodu vody a výstupu pracího prostředku na bubnu.
 • Při použití agresivních čisticích prostředků používejte gumové rukavice.
 • U strojů se svislým vkládáním není nutné zásuvky vyjmout. Voda používaná k oplachování teče přímo do bubnu. Buďte opatrní, jinak byste mohli způsobit malou povodeň.

Vyjměte pánev, namočte ji a nasměrujte na ni proud mírně horké vody. Důkladně rozetřete houbou nebo kartáčem. Pro zvýšení čisticího účinku je lze také postříkat tekutinou na mytí nádobí nebo mýdlovou vodou (ve vodě rozpustit hobliny pracího mýdla). Poté ji znovu opláchněte.

Pokud jsou na dávkovači stále nečistoty, můžete jej nechat několik hodin namočený v horké vodě a poté postup čištění zopakovat.

Je možné, že vodní kámen a zbytky ztvrdlého prášku nelze odstranit běžnými fyzikálními metodami čištění; zde se hodí chemické čištění speciálními prostředky.

K čištění dávkovače pracího prostředku a dalších částí pračky se dobře hodí následující přípravky:

 • „EONA, Dr. THEN, Antiscale pomůže při lehkém znečištění.
 • Frisch-aktiv odstraňuje nečistoty a usazeniny vodního kamene i nepříjemné pachy.
 • Sandokkaeb a Bork K8P (korejské prostředky) si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami.

Odstraňte usazeniny, které se obtížně čistí namáčením. Vyjměte zásobník na prášek ze stroje a namočte jej do horké vody s jedním z následujících přípravků, např. Domestos, Comet, Silit, Toilet Duck, Sanfor Antirust. Rozpusťte tekutinu ve vodě (50 ml na 5 litrů vody) a namočte pánev. Po 1,5 až 2,5 hodinách vydrhněte kartáčem a opláchněte pod tekoucí teplou vodou.

READ  Jak vyjmout ventilátor v pračce LG

Jak čistit pomocí činidel

Doporučujeme kyvetu pravidelně čistit pomocí pracího mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Pokud špína nereaguje, můžete ji na půl hodiny až hodinu namočit do mýdlového roztoku a poté použít měkkou houbu. Po vyčištění je třeba vyčistit i prostor, ze kterého byl vyjmut, protože se v něm rovněž hromadí zbytky ztvrdlého prášku a čisticího prostředku.

Pokud pánev nelze vyčistit, lze použít „lidové“ prostředky:

 • Kyselina citronová. Rozpusťte sáček s kyselinou v horké vodě a vložte do roztoku šišky na jednu až dvě hodiny. Poté se omyje houbou nebo starým zubním kartáčkem, osuší a znovu vloží;
 • Soda. Rozpusťte sodu ve stejném množství vody a pánev do roztoku vložte na půl hodiny až hodinu. Poté je také očistěte drátěnkou, kartáčem nebo houbou, umyjte, osušte a vraťte na původní místo;
 • Ocet. Nalijte sklenici stolního (9%) octa do jednoho litru horké vody a namočte zásuvku myčky asi na jednu hodinu. Poté jej vyčistěte, osušte a znovu vložte;
 • Chemikálie pro domácnost. Speciální kapalina (např. Silit, Toilet Duck, Komet, Domestos atd.).) se vloží do žlabu a po uplynutí předepsané doby se vyčistí houbou nebo kartáčem, umyje, vysuší a poté je pračka připravena k použití.

Důležité: Při manipulaci s kapalinou používejte rukavice, abyste zabránili kontaktu s pokožkou.

Jak vyjmout dávkovač?

Pokud není zásobník vašeho stroje příliš znečištěný, můžete jej vyčistit i bez vyjmutí ze sedadla. Pokud jsou však nečistoty dostatečně silné, je pro vaše vlastní pohodlí a lepší čištění lepší nádobu vyjmout. Pro nové uživatele to může být trochu složitější, ale jakmile si na stroj zvyknete, budete ho moci vytáhnout jedním gestem.

Umístění výdejních zásuvek se u jednotlivých strojů liší. Proto si před vyjmutím této části z pračky pečlivě přečtěte pokyny.

vyčistit, prášek, pračce

Pro vyjmutí koše je obvykle třeba postupovat následujícím způsobem:

Nyní, když máte dávkovač v rukou, můžete použít jednu z následujících metod čištění.

Proč jsou v přihrádkách stroje nečistoty??

Pračka je neustále v kontaktu s vodou, ale to její prvky neochrání před některými potížemi:

 • V důsledku přetrvávající vlhkosti může ve stroji vzniknout plíseň;
 • tvrdá voda způsobuje tvorbu vodního kamene na povrchu pračky se sušičkou;
 • v přihrádkách dávkovače pracího prostředku se mohou zachytit částečky prášku nebo změkčovadla.

Všechny tyto nečistoty mají na žínku negativní dopad: předměty se neoplachují, začnou být cítit zatuchlinou. Nečistoty a plísně ze žlabu se dostávají do bubnu, což ovlivňuje provoz celého stroje. Proto je nutné tyto prostory včas vyčistit a zabránit opětovnému výskytu nečistot.

vyčistit, prášek, pračce

Prací prostředek je dobrým pomocníkem v komplikovaných případech

Pokud se mechanickou metodou starých nánosů nezbavíte, je třeba použít moderní metody. V současné době existuje několik prostředků, které snadno odstraňují vodní kámen a další usazeniny.

Výrobci vyrábějí drahé i cenově velmi dostupné výrobky, které uspokojí potřeby každé hospodyňky.

 • Odměřte správné množství prostředku na odstraňování vodního kamene podle návodu;
 • Nalijte nebo naplňte prací prostředek do zásobníku na prášek;
 • Zkontrolujte oblečení v bubnu (nesmí tam být);
 • Režim praní je nastaven na teplotu 90-95 stupňů;
 • Po skončení pracího cyklu se aktivuje funkce „máchání“.
vyčistit, prášek, pračce

Jedná se o nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak se s problémem vypořádat bez zbytečného rozruchu. Někdy je třeba vaničku dodatečně namočit do známého čisticího prostředku na toalety nebo vany. Zřeďte určité množství tekutiny ve vodě, vložte nádobu na několik hodin do vody, poté ji vyjměte, otřete houbou a vložte zpět do pračky.

Poznámka redakce. to je zajímavé! První automatická pračka byla v USA představena v roce 1949.

READ  Co znamená OE v pračce

Únik vody z prostoru pro prášek v pračce

Při používání pračky se nezřídka vyskytuje tato závada. únik vody z přihrádky na prášek. Tuto závadu lze vyřešit svépomocí, aniž by byla nutná pomoc zvenčí. Není to složité, netrvá to dlouho a nevyžaduje to žádné speciální dovednosti ani odborné znalosti. V tomto článku vám mistr instalatér poradí, jak opravit netěsnost v přihrádce na prášek pračky.

Před opravou stroje je třeba zjistit a izolovat příčinu problému. Netěsný zásobník na prací prášek může být výrobní vadou nebo může časem vzniknout otěrem některých částí. K únikům může docházet na různých místech, a to

vyčistit, prášek, pračce
 • Obvod zásobníku ve spoji mezi horní a dolní částí. Aby to bylo jasné, měl bych hned říci: žlábkem budeme nazývat část, do které se vkládá mycí prostředek nebo gelová miska. Proto jeho spoje netěsní.
 • V oblasti, kde se zásobník dotýká přední části stroje.
 • Otvor nad zásobníkem na prášek. Důvodem je, že se rolovací díl časem opotřebovává, přesněji řečeno se mohou opotřebovat prvky, které jej drží na koši.
 • Vlnitá pryžová hadice, která dopravuje prášek ze žlabu do bubnu.

Je tu jedna zvláštnost. Tato vlnitá trubka je umístěna tak, aby její spodní strana klouzala po vyvažovacím kameni a třela se o něj, takže vznikne otvor. Je možné, že je to záměr.V současné době má mnoho výrobců ve snaze maximalizovat své peněžní toky tendenci nechat své výrobky opotřebovat ihned po uplynutí záruční doby. Možná bude nutné je opravit nebo koupit nové. A co chcete? Jedná se o obchod!

Než začneme s vlastní opravou, připravte si vše, co byste mohli potřebovat. Nic moc není třeba dělat. Vše potřebné obvykle najdete doma. Budete potřebovat tyto nástroje:

Potřebujete také silikonový tmel nebo tmel do auta. Možná budete potřebovat nový koš, protože ne vše lze opravit nebo vyměnit. Nemusíte ji hromadit. Chcete zjistit, zda ji potřebujete, nebo zda můžete opravit tu starou.

Chcete-li provést opravu, zavřete přívod vody do přístroje a odpojte jej od elektrické sítě. Potom křížovým šroubovákem vyšroubujte zadní šrouby držící horní kryt a sejměte jej. Zásobník pak vyjmete posunutím směrem k sobě.

Po vyjmutí přihrádky a krytu se otevřou šrouby, které drží přístrojovou desku na místě.

Rovněž se odšroubují a panel se sundá. Vodiče, které jsou k němu připojeny, není nutné odpojovat. Je nutné jej zpřístupnit pouze pro demontáž kontejneru. Poté odpojte hadičky připojené k zásuvce na prací prostředek odtažením kabelových stahovacích pásků. Po vyšroubování šroubů je možné je vyjmout.

Jak se vyhnout znečištění

Chcete-li zajistit, abyste koryto čistili co nejméně, vyzkoušejte níže uvedené tipy:

 • Po každém mytí nechte žlab mírně otevřený. To umožňuje odpařování vlhkosti a snižuje riziko vzniku plísní;
 • Zásobník otírejte suchou houbou alespoň dvakrát měsíčně;
 • Kontrola množství mycího prostředku. Nejčastější příčinou znečištění koryta je právě nadměrné množství pracího prostředku;
 • Pokud máte obavy z vodního kamene a usazenin v zásobníku, nainstalujte před sací hadici vodní filtr. To také přispěje k prodloužení životnosti pračky se sušičkou.

Čištění koše není velký problém, zejména pokud víte, jaké produkty vám vyhovují.

Přihlaste se k odběru našeho kanálu na Yandex.Zen

| Denial of responsibility | Contacts |RSS