Jak vyjmout ventilátor v pračce LG

Jak správně vyjmout topné těleso z pračky

Automatické pračky používají k ohřevu vody na správnou teplotu elektrický článek. Pokud spotřebič přestal fungovat z důvodu vyhoření topného tělesa, lze tuto část vyměnit bez nutnosti odborné pomoci. Pro správnou výměnu spáleného dílu je důležité, abyste ve fázi demontáže neudělali žádnou chybu, proto musíte předem vědět, jak topné těleso z pračky vyjmout. V tomto článku popíšeme základní pravidla pro demontáž topného tělesa na příkladu nejběžnějších modelů pro opravy.

Než začnete se základními pracemi při demontáži topného tělesa, je třeba si připravit následující nářadí:

K odstranění vody, která může zůstat v nádrži spotřebiče, je třeba nádoba a hadry. Před odstraněním kapaliny musí být spotřebič zcela odpojen od elektrické sítě. U mnoha modelů je kapalina odváděna trubicí, která je umístěna ve spodní části přístroje v blízkosti vypouštěcího filtru.

Jakmile je přístroj odpojen od napětí, voda vypuštěna a nářadí potřebné k práci je připraveno, můžete začít se základními pracemi na vyjmutí topného tělesa ze spotřebiče. Následující návod je krok za krokem, jak vyjmout topné těleso z pračky.

Příčiny poškození ohřívače

Žádný výrobce praček nevyrábí všechny komponenty sám, většina z nich se vyrábí na zakázku u spřízněných firem. Zvyšuje riziko dodání vadného zboží. Zodpovědní výrobci posílají své zástupce k dodavatelům, aby celý proces zkontrolovali a výrobek na místě vyzkoušeli, a ti, kteří se snaží vydělat, kupují to, co je levnější. Porucha topného článku v důsledku. Jedná se o nejčastější příčinu selhání. Existují však také objektivní faktory související s provozními podmínkami.

  Spálil se ventilátor nebo řídicí čidlo. Na vesnicích často dochází ke skokům napětí v síti nebo k přehřívání trolejového vedení v důsledku silného větru. Výsledek: Napětí je 380 V místo 220 V. Mohlo dojít ke spálení topného tělesa, řídicí jednotky nebo obou.

Kde a za jakou cenu koupit nový přístroj?

Nový díl můžete zakoupit v internetovém obchodě, v servisním středisku LG nebo u místního dodavatele náhradních dílů. Nejjednodušší způsob, jak najít správný díl, je ukázat ho prodejci nebo mu dát označení. Standardní prvek lze také zjistit z katalogů modelů praček.

vyjmout, ventilátor, pračce

Při nákupu ohřívače online je třeba zohlednit následující parametry:

 • rozměry sedadla;
 • dostupnost límce, těsnění, otvoru pro senzor;
 • Konfigurace pracovní části topného tělesa (tvar, délka a šířka);
 • napájení.

V pračkách LG jsou instalována topná tělesa o výkonu 1,1 až 3,2 kW a délce 173-240 mm.

Pokud není k dispozici striktně podobný díl, lze zvolit topné těleso s podobnými vlastnostmi. Přípustné délkové odchylky jsou.1 cm a z hlediska příkonu ±200 W. Nový prvek musí mít stejný tvar jako předchozí: rovný nebo zakřivený.

Některé modely mají ochranný kryt, který nemá vliv na konfiguraci a zaměnitelnost, ale zvyšuje odolnost a životnost. Cena topného tělesa se pohybuje od 400 do 1500 Nejlepší výrobci trubkových elementů pro pračky LG jsou IRCA a Thermowatt.

READ  Jak nastavit nožičky pračky

Výměna topného tělesa

Chcete-li vyměnit topné těleso v pračce této značky, musíte nejprve sejmout horní kryt, jinak nebude možné vyjmout zadní desku. Se sejmutím horního krytu by neměl být problém, ale pokud se vyskytnou potíže, přečtěte si příslušné pokyny na našich webových stránkách.

Dále je třeba odstranit šrouby, které drží zadní panel, a poté jej snadno vyjmout. Nyní je nutné vzít telefon a vyfotografovat polohu vodičů na kontaktech topného tělesa, aby se později nic nepopletlo, jinak je snadné spálit nové těleso a zároveň řídicí desku. Dalším krokem je odstranění vodičů z kontaktů topného tělesa a termistoru.

Kontrola topného tělesa pomocí multimetru. Pokud s tím máte problémy, přečtěte si článek Kontrola topného tělesa pračky. Podrobnosti této kontroly jsou velmi dobře vysvětleny. Postupujte takto.

 • Najděte matici a šroub uprostřed mezi kontakty topného tělesa, nasaďte na matici hlavu a vyšroubujte ji.
 • Pomocí rukojeti ráčny lehce poklepejte na šroub, aby mírně propadl.
 • Pomocí šroubováku s rovnou pracovní plochou opatrně vypáčte topné těleso, přesněji jeho těsnicí gumu.
 • Poté palivový článek opatrně, ale pevně vytáhněte za kolíky, dokud se nevysune. Nejlépe ji vyjměte bez přerušení kontaktů.
 • Zkontrolujte staré topné těleso a odložte je stranou.
 • Prsty odstraníme nečistoty a zbytky ze dna nádrže a hadrem otřeme místo pod topným tělesem.

Před vložením nového topného tělesa jej zkontrolujte multimetrem pro případ, že by bylo vadné.

 • Vezměte nové topné těleso, namažte jeho pryž a poté jej vložte zpět na místo.
 • Ujistěte se, že díl dobře sedí, našroubujte matici a vodiče, poté pračku se sušičkou znovu sestavte a připojte.

Nyní můžete považovat vadný díl za úspěšně vyměněný. Jak vidíte, nejedná se o složitou opravu, která je teoreticky dostupná i diletantům. Při opravě pračky LG však mějte na paměti bezpečnost. Před jakoukoli manipulací odpojte přívod vody a napájení. buďte ostražití, hodně štěstí!

Co budete potřebovat pro výměnu?

Po zakoupení správného dílu pro opravu pračky si připravte nástroje pro jeho instalaci. Budete potřebovat:

 • Dva šroubováky. plochý šroubovák a křížový šroubovák;
 • Mazivo ve spreji k uvolnění zadřených spojů (např. WD-40);
 • Multimetr;
 • Klíče a nástrčné hlavice potřebné velikosti k odstranění zadního krytu (ve většině případů stačí „osmička“).

Jak se závada zobrazuje

Pokud zjistíte, že se voda během praní neohřívá, nerozebírejte pračku ihned. Je nutné se ujistit, že cívka nefunguje, a poté určit příčiny tohoto jevu.

Především je třeba si uvědomit, že prádlo nesmí být po skončení máchání teplé. Studená voda se používá kvůli úspoře elektrické energie, a proto není možné podle teploty vlhkého prádla zjistit, zda topné těleso funguje, nebo ne.

Další způsob kontroly: 20 minut po zahájení pracího cyklu přiložte ruku k okénku pračky. Pokud je teplá, topné těleso funguje. Studený povrch znamená, že voda není ohřívána. V tomto případě je nutné vyměnit topné těleso.

vyjmout, ventilátor, pračce

Mnoho majitelů domácích spotřebičů se zajímá o to, co způsobuje selhání ohřívače. K selhání dochází v následujících případech:

vyjmout, ventilátor, pračce
 • Porucha topného tělesa v důsledku usazování vodního kamene. Příčinou je tvrdá voda, která obsahuje vysoké koncentrace hořečnatých a draselných solí. Po zapnutí topného tělesa se voda ohřívá a na spirále se usazují látky. Zubní plak po určité době ztvrdne, ztvrdne a celý povrch se inkrustruje. Výměna tepla je narušena a topné těleso shoří.
 • Cívka se může spálit v důsledku přepětí.
READ  Jak vyměnit těsnění na pračce

Když se topení porouchá, vymění se, ale je třeba začít s přípravami.

Oprava a výměna topného tělesa

Mnoho lidí neví, jak vyjmout topné těleso z pračky. Nejprve je třeba zjistit, kde se v pračce LG nachází topné těleso. Umístění dílu je pod nádrží a je nutné se k němu dostat přes zadní kryt. Pračku se sušičkou je třeba odpojit od napájení. Poté spotřebič otočte tak, aby byl viditelný zadní kryt. Je třeba jej vyjmout a topné těleso již není obtížně přístupné.

Pračka LG dokonce potřebuje hnací řemen. Identifikace ohřívače není obtížná, ale jeho instalace už tak snadná není. Než se pustíte do práce, musíte si být stoprocentně jisti, že bude vyměněna.

Velkou výhodou je, že k instalaci topného tělesa nepotřebujete mnoho nástrojů. Topné těleso je třeba zakoupit, ale nejdůležitější je, aby bylo správně dimenzováno. Je třeba se podívat na rozbitý topný článek, jaké jsou na něm nápisy a hodnoty. Pokud se na topném tělese něco nachází, je nejlepší vzít to s sebou a ukázat to prodejci. Pokud na něm nic nevidíte, musíte zjistit příkon topného tělesa.

Je nutné kupovat pouze kvalitní a originální topné těleso, jinak dojde po nějaké době k poruše. Vybírejte díly pouze u renomovaných a důvěryhodných prodejců.

Každý by měl vědět, jak vyměnit topné těleso. Topné těleso můžete opravit sami, ale potřebujete k tomu nářadí. Například křížový a plochý šroubovák, mazivo, multimetr, hlava pro osm a ráčnu. Nejdříve je třeba sejmout horní kryt pračky, odstranit šrouby a odstranit kryt. Pak si pořiďte fotografie umístění všech vodičů. Je to proto, aby nedošlo k pozdější záměně kontaktů, protože by to mohlo způsobit i poruchu řídicího modulu. Poté opatrně odpojte všechny kabely od topného tělesa a termistoru.

Zájemce o opravu by měl vědět, jak zkontrolovat topné těleso. Elektrické topné těleso můžete zkontrolovat pomocí multimetru, který vám ukáže stav tělesa. Pak najděte šroub uprostřed, vyšroubujte ho a lehce do něj udeřte, aby propadl.

Vezměte plochý šroubovák a vypáčte gumový pásek, který drží topné těleso. Poté jemně utáhněte topné těleso, které by mělo jít dolů, ale musíme dávat pozor, abychom spolu s topným tělesem nepřerušili i dráty. Doporučujeme vše očistit od nečistot a otřít čistým hadříkem. Nyní je polovina práce hotová a zbývá jen namontovat nové topné těleso. Musí být umístěn tam, kde má být.

Topné těleso by mělo být pevně zasunuto šroubovákem, protože guma je pevná. Dále je třeba nainstalovat upevňovací prvky na čep a pečlivě je utáhnout. Pokud je příliš těsný, může topné těleso spadnout do bubnu. Pak je třeba se podívat na obrázky zapojení topného tělesa a propojit vodiče. Pak stačí vyměnit zadní kryt a oprava je u konce.

Někteří odborníci doporučují topné těleso utěsnit speciálním tmelem, aby se zabránilo úniku vody. Po instalaci zkontrolujte funkci topného tělesa. Nastavte ohřívač ventilátoru na specifickou teplotu min. 60 stupňů. Po krátké době se musíte dotknout střešního okna, a pokud je teplé, je vše v pořádku.

Příznaky poruchy

Automatický systém pračky sleduje funkčnost dílů a součástí. Pokud se na displeji zobrazí chybový kód odpovídající neohřevu vody, znamená to, že došlo k problému s topným tělesem. Příznaky závady jsou:

 • Žádné ohřívání při spuštění programu s teplotou praní vyšší než 30 °C. Po naplnění nádrže se na displeji zobrazí chybový kód. Pračka zastaví program. V režimech, které nevyžadují ohřev, pracuje stroj bez problémů.
 • Automatické odpojení automatické regulace hořáku po zapnutí ohřívače. Signalizuje zkrat v napájecí části obvodu napájení topného tělesa. U automatických strojů s autodiagnostickým režimem je porucha rozpoznána okamžitě a automatický jistič nevypíná.
 • Spuštění proudového chrániče. Nastane, pokud dojde k úniku proudu většímu než 10-15 mA v závislosti na nastavení proudového chrániče. Porucha nemusí být indikována autotestem, ale je vyvolána topným tělesem.
READ  Jak sestavit binatone A 1685 ventilátor

Přesnou příčinu poruchy topného tělesa lze zjistit po jeho vyjmutí.

Jak tento prvek vypadá?

Chybou začátečníků je, že začnou hledat klikatou trubku, kterou vidí na reklamních bannerech. Topné těleso ve skutečnosti vypadá takto, ale podle tohoto popisu ho nemůžeme najít. Jde o to, že cívka je schovaná hluboko pod nádrží a skrytá před zvědavýma očima.

Pračka LG není výjimkou. Po sejmutí zadního panelu a pohledu na spodní část zadní stěny nádrže jsou vidět pouze vnější kontaktní kolíky topného tělesa. Zde jsou také umístěny kontakty teplotního čidla. Dalším prvkem topného tělesa je kabeláž, takže je obtížné zaměnit těleso s ostatními částmi jednotky.

Doporučujeme si topné těleso vyfotografovat, aby bylo možné zafixovat polohu vodičů a vyhnout se chybám při opětovném zapojení.

Najít topné těleso je však polovina úspěchu. Stejně důležité je správné vyjmutí prvku, aby nedošlo k poškození jeho kontaktů, těla a sedla. Stručně řečeno, posloupnost je následující:

 • Uvolněte kabeláž a nezapomeňte na značení;
 • povolte středovou matici;
 • Uchopte díl za plášť a začněte jej jemně odlepovat od upevňovacích prvků;
 • Pomalu vytáhněte topné těleso a dávejte pozor, abyste se nedotkli kontaktů.

S topným tělesem zacházejte s maximální opatrností. Kontakty a povrchy jsou obecně velmi náchylné k mechanickému poškození a nový díl není levný. Nezapomeňte se připravit na následnou instalaci a pečlivě očistit dosedací plochy od vodního kamene a nečistot. Při správném provedení vydrží topné těleso po výměně dlouho.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS