Jak vyměnit hořák na varné desce Indesit

Schéma zapojení elektrické varné desky

Trouba má samostatný regulátor pro tři polohy. S minimálními znalostmi elektrotechnických prací a správným nářadím zvládne tento úkol každý majitel spotřebiče. Na druhou stranu se může stát, že nikdy nezapnete všechny hořáky a troubu, a to ani na plný výkon, a výkonnější automatické sporáky jsou o dost dražší. Kromě toho jsou jeho rozměry na rozdíl od výkonných zásuvek malé a celý jej lze pohodlně namontovat za kuchyňské skříňky. Tato skupina musí být schopna dodávat energii podle obdélníkových sekcí varné desky. Tyto měděné nebo mosazné propojky musí být dodány s varnou deskou. Na této stránce se dozvíte, jak varnou desku připojit. Schéma a způsoby zapojení Elektrické sporáky pro domácnost jsou výkonná zařízení, jejichž spotřeba proudu je řádově A.

Pokud není v elektrické skříňce dostatek místa, je dobré zkontrolovat samotnou zásuvku. Oprava trouby Dream, návrat k životu, výměna topného tělesa, výměna žárovky a oprava pouzdra

Odpojení spotřebiče od sítě, kontrola zásuvky

Prvním krokem při opravě elektrických systémů je jejich odpojení od elektrické sítě. Nejdříve je tedy třeba vytáhnout šňůru.

Nejdříve je třeba odpojit spotřebič ze zásuvky

Je také vhodné zkontrolovat samotnou zástrčku. Koneckonců sporák (vzhledem k vysoké spotřebě energie) je pravděpodobně nejnebezpečnějším spotřebičem v bytě.

Věnujte pozornost ! Před údržbou také odpojte zástrčku ze zásuvky. Pokud je elektrický rozvaděč ve společné vstupní hale, je vhodné přelepit jistič reziduálního proudu páskou: vždy existuje možnost, že by soused chtěl s rozvaděčem manipulovat a zaměnit jej za svůj. Ze stejného důvodu nezapomeňte zkontrolovat přítomnost napětí pomocí zkoušečky.

Pokud je zásuvka v pořádku a není nutná žádná preventivní údržba (i když opětovné utažení svorek určitě neuškodí), lze se pustit do samotné elektrické varné desky.

Jak funguje elektrická varná deska?

V běžném provedení jsou elektrické hořáky (elektrospirály) namontovány na ocelovém panelu potaženém žáruvzdorným a vysoce odolným smaltem. Samotné topné těleso je umístěno uvnitř, ve velkém kruhovém otvoru. je namontováno na konstrukci z nerezové oceli. Topné těleso má podobu uzavřené spirály nebo uzavřeného falešného výměníku tepla.

Nejjednodušší domácí sporák je dvojice cihel ze žáruvzdorné hlíny, které stojí vedle sebe a jsou připevněny k obdélníkové základně s ocelovým rohovým profilem s nožičkami v rozích. Do cihel je vyražena drážka pro standardní nichromovou cívku. Tyto vařiče nepotřebují žádnou dodatečnou elektrickou práci. cívka je umístěna a natažena tak, aby poskytovala dostatek tepla pro přípravu většiny každodenních pokrmů, aniž by se odchýlila od používaného receptu.

Výměna vadné cívky je velmi jednoduchá. není třeba nic rozebírat, máte celou konstrukci na očích.

Moderní elektrické varné desky jsou naopak konstruovány jako klasické plynové varné desky se čtyřmi hořáky a jsou vybaveny podobnou elektronikou jako multifunkční vařiče. Klasický hořák má každopádně 5polohový přepínač, kde dvojitá spirála každého topného tělesa pracuje ve čtyřech režimech:

 • Cívky připojte postupně;
 • Slabší cívka funguje;
 • Výkonnější cívka funguje;
 • Paralelní zapojení cívek.

Nejčastějšími problémy jsou porucha spínače, spálení výstupních svorek topné spirály (nebo „placky“), kde dochází ke ztrátě elektrického kontaktu mezi spirálami a spínači. Sovětské vařiče používaly keramicko-kovové bubny s výkonem 1 kilowatt nebo více.

Ty pak byly nahrazeny neonově svítícími spínači a spínacími soupravami.

U elektrických halogenových hořáků jsou zářiče umístěny na různých místech topného tělesa, což umožňuje dosažení provozní teploty hořáku během několika sekund. Na rozdíl od halogenového vařiče, který se zahřívá pomalu, během několika minut, pomocí nichromové cívky. Oprava halogenových kamen je však o něco složitější.

Instalují se nové hořáky

Většina práce je hotová. Montáž nových hořáků do zásuvek.

Nasaďte spodní upevňovací podpěry a držáky, které jsou přišroubovány.

Nasaďte spodní upevňovací podpěry a držáky

K novým hořákům přišroubujte po čtyřech drátech stejným způsobem, jakým byly přišroubovány ke starým hořákům.

Přišroubujte vodiče k novým hořákům

READ  Kompresor v chladničce musí být horký

Pokud jsou konce vodičů ohořelé nebo poškozené, odřízněte je, odstraňte izolaci a před montáží nového hořáku je připájejte. Ale v tomto případě to nebylo nutné.

Poté odstraňte označovací pásku. Poté nasaďte zemnicí kabel na čepy a utáhněte upevňovací šrouby, dokud nebudou pevně uchyceny.

Nyní jsou nainstalovány nové hořáky. Nyní sporák sestavte v opačném pořadí. Spusťte horní panel a upevněte jej šrouby vpředu, vzadu a pod bubnem na přední straně.

Zbývá jen nové hořáky zapálit na čtyři minuty při maximálním výkonu. Během této doby kouří a vydávají zvláštní zápach. Proto je nejlepší používat odsavač par.

Levná výměna hořáku

Další hořák, který chcete vyměnit, vyhořel? Hořák nainstalovaný z výroby nefunguje nebo funguje špatně? Pak se vám budou hodit tyto informace. Úspěšně opravujeme sporáky a o hořácích víme téměř vše!

Stačí nám zavolat a sdělit značku vaší elektrické varné desky. odborník vám poradí s cenou, termínem a nejlepšími možnostmi opravy.

Výměna hořáků ve sklokeramické varné desce se mírně liší od výměny litinových palačinek, a proto jsou níže uvedeny druhy a konstrukce těchto topných těles.

Hořáky vám opraví naši odborní chladírenští montéři, kteří vám rychle vymění jak sklokeramické spirály, tak litinové hořáky na palačinky.

Hořáky (topná tělesa) moderních elektrických sporáků se od svých litinových protějšků výrazně liší; jsou složitější a obsahují nejen topnou spirálu, ale také termostat.

Moderní sklokeramické varné desky jsou nyní vybaveny rozšířenými topnými zónami, tj. v závislosti na průměru nádobí lze průměr topného tělesa rozšířit na požadovanou optimální velikost, a elektrické spirály na prémiových varných deskách mají také detektory přítomnosti hrnců.

Vezměme si hořáky běžných typů:

 • Hořák pro elektrické sporáky s jednou zónou (jednocívkový). tento typ hořáku je nejjednodušší, má konstantní průměr a je ovládán jednozónovým vypínačem nebo senzorem (v závislosti na ovládání sporáku).
 • Dvouokruhové nebo dvouzónové hořáky. tento typ zahrnuje dvě samostatné cívky, centrální cívku a expanzní zónu. Expanzní cívka dvouzónového hořáku může být buď kruhová obklopující hlavní cívku, nebo oválná na boku (housenkový nebo kachní typ).

Změna palačinek

Hořáky v elektrické varné desce by měl vyměňovat pouze kvalifikovaný technik, protože nesprávné zapojení může způsobit přepálení cívky a poruchu ostatních prvků.

Stojí za zmínku, že pokud jedna z cívek vícecívkového hořáku shoří, druhá zóna pracuje dál. V případě vyhoření jedné zóny topného tělesa. hořák se neopravuje a nahrazuje se novým a pouze originálním a oprava elektrických sporáků s výměnou hořáků za neoriginální může znamenat rychlou poruchu spínače výkonu nebo elektronické řídicí jednotky.

 • Litinové hořáky. od 600 ;
 • Spirálový hořák začíná na 650 ;
 • Sklokeramický hořák (bez senzorů). od 800 ;
 • Sklolaminátový hořák (se senzory). od 1000 ;
 • Halogenový hořák. od 1 000 ;
 • Indukční hořák (cívka). od 1400 Kč

Jak vyměnit hořáky na elektrické varné desce. Stavebnictví online

Elektrický sporák, věrný přítel a pomocník každé hospodyňky, se někdy, jako každý domácí spotřebič, porouchá. Můžete samozřejmě požádat o pomoc odborníka, ale je to dost drahé a bude to stát nejméně pět tisíc. Pokud se jedná o jednoduchou poruchu, můžete ji provést sami.

Nejčastějším problémem je porucha hořáku. Buď přestanou fungovat, nebo se zahřívají velmi pomalu. Jako první se obvykle porouchají ty, které jsou určeny pro rychlý ohřev. Koupit nové hořáky je snadné. Jejich průměrná cena se pohybuje mezi 800 a 1500. Cena je ovlivněna těmito faktory:

Jakmile máte hořáky, můžete se pustit do práce.

Odpojení varné desky a zásuvky od napájení

Nejdříve je třeba odpojit varnou desku od sítě, což je poměrně jednoduché. stačí vytáhnout zástrčku ze zásuvky. Pokud už máte na očích zásuvku, je dobré ji také zkontrolovat. K tomu potřebujete? Správně, musí být také bez napětí.

Pokud je panel na veřejném místě, je lepší jistič zalepit elektrickou páskou nebo páskou, je přece možné, že někdo z vedlejšího bytu, který se rozhodne ve stejnou dobu hrabat v panelu, omylem stiskne váš přepínač a obnoví se dodávka proudu.

Jakmile se ujistíte, že je zásuvka v pořádku, můžete rovnou přistoupit k výměně hořáků.

Demontáž starých hořáků

Abyste mohli odstranit vadné hořáky, musíte sejmout kryt varné desky (v tomto případě značky Indesit). Tento proces by měl probíhat v tomto pořadí:

 • odstraňte upevňovací šrouby ze zadní strany varné desky;
 • Vyšroubujte samořezné šrouby pod panelem bubnu;
 • po odstranění přední části je nutné odstranit další otevřené upevňovací prvky (je nutné vzít v úvahu, že u některých modelů je horní kryt upevněn samořeznými šrouby na bocích);
 • zvedněte varnou desku pomocí vhodných materiálů (případně dřevěných špalíků), abyste ji upevnili na místě;
 • vyšroubujte spodní šrouby na čepu, který drží hořáky na místě;
 • odstraňte držáky a uzemňovací svorky (uzemňovací kabel je připevněn ke kolíkům na vzdálených hořácích);
 • Uvolněte 4 kabelové svorky (pro lepší přehlednost je označte číslem, abyste je mohli později správně připojit k novým hořákům);
 • odstranit vadné prvky, které jsou nyní snadno přístupné.
READ  Proč skvrny na elektrické varné desce

Instalace nových hořáků

Tento proces nebude trvat dlouho, protože většina práce je již hotová:

 • vložte nové hořáky do zásuvek;
 • namontujte upevňovací podpěry a držáky a utáhněte je šrouby;
 • Připojte dříve očíslované vodiče (v případě potřeby je odizolujte);
 • Nezapomeňte kabelové svazky odznačit;
 • nasaďte svorky zemnicího kabelu na čepy a utáhněte upevňovací šrouby;
 • spusťte horní panel a zajistěte jej samořeznými šrouby.

Nezapomeňte nové hořáky zapnout asi na pět minut, aby se rozžhavily na maximální výkon. Nejlepší je použít odsavač par, protože se z nich kouří.

A je to, varná deska je připravena a v peněžence vám zůstane pět tisíc.

Jak často se vám porouchávají hořáky na varné desce??

Výměna hořáků

Ve většině případů není seznam nástrojů, které je třeba použít, rozsáhlý:

 • plochý, šestihranný a tvarový šroubovák;
 • štípací kleště a kleště na dráty;
 • multimetr;
 • pájka.
 • pinzeta (při plánovaných drobných pracích).
 • pájku a kalafunu pro pájení;
 • lepicí páska (pokud možno nehořlavá).

Kromě toho si samozřejmě pořiďte topné těleso co nejpodobnější tomu, které právě vyhořelo. Totéž platí pro přepínače nebo spínače. A v případě nefunkčnosti elektronického ovládacího zařízení je nejlepší obrátit se na servisní středisko, protože je nepravděpodobné, že byste si příště chtěli koupit dvě varné desky, z nichž jedna by se hodila v případě poruchy druhé.

Náhradní díly můžete sehnat na místních trzích nebo si objednat nefunkční elektroniku z Číny. řešení pro ty, kteří zásadně ignorují servisní střediska a jsou si jisti svými znalostmi a dovednostmi při opravách domácích spotřebičů.

Řešení problémů s modely

Elektrický sporák, ačkoli je velmi spolehlivý, se časem porouchá, díly a mechanismy se opotřebují a nastane čas na opravu spotřebiče. Opravy elektronických součástek je nejlepší svěřit odborníkům, protože k diagnostice a nastavení součástek a mechanismů jsou zapotřebí speciální měřicí přístroje.

Jednoduché závady, které se vyskytnou během používání spotřebiče, lze odstranit samostatně. Každý model má své specifické a opakující se poruchy.

Informace o konstrukci, designu a příčinách různých typů varných desek naleznete zde.

Hansa

Následující závady jsou nejčastějšími závadami elektrického sporáku:

vyměnit, hořák, varné, desce
 • Úplné selhání topného tělesa (topná tělesa, hořáky). Nastane po delší době provozu topného tělesa na maximální výkon z důvodu opotřebení nebo z důvodu nesouladu průměru nádoby s topnou zónou.
 • Nestabilní provoz topných těles (samovolné zapínání, vypínání během ohřevu). U mechanicky ovládané varné desky jsou tyto problémy příznakem poškozeného vypínače. U modelů s dotykovým ovládáním je to v případě, že je vadná některá část elektronické řídicí jednotky elektrické varné desky.
 • Trouba se plně nezapne. Zkontrolujte síťové napětí multimetrem.
 • Varná zóna se neohřívá. Cívka se spálila. Zkontrolujte to otočením vypínače napájení do polohy „zapnuto“. Pokud se kontrolka rozsvítí, jedná se o hořák.
 • Trouba odmítá fungovat. Příčina poruchy je pravděpodobně v mechanismu trouby. Pro kontrolu změřte síťové napětí, sledujte kontrolky LED.
 • Trouba nebo jedno z topných těles je špatně vyhřáté. Příčinou je nedostatečné síťové napětí nebo přepálená část cívky. Vizuálně zjistitelné.
 • Topné těleso v troubě se neohřívá. Závadu lze zjistit hmatem a podle stupně propečení.

Darina

Nejčastější poruchy elektrických sporáků Darina vznikají kvůli továrním vadám, kvůli porušení provozních pravidel, přirozenému opotřebení vnitřních částí. Typické poruchy:

 • Trouba funguje pouze při vysoké teplotě. Problém je způsoben termostatem nebo spínačem (pokud chcete zjistit, jak troubu opravit sami, klikněte zde).
 • Trouba se nezapne. Sporák. Napájecí kabel je poškozený a musí být vyměněn.
 • Trouba nedosahuje správné teploty. Problém je v horním nebo dolním topném tělese.
 • Hořák nefunguje. Příčina. přepálené topné těleso.
 • Praskliny na povrchu varné desky způsobené mechanickým nárazem.

Veko

Bez ohledu na model jsou pro elektrické sporáky Veko typické následující závady:

 • Trouba se nezapne. Zkontrolujte správnost připojení napájecího kabelu, neporušenost zásuvky, zástrčky, proudového chrániče, provozuschopnost hořáku, trubkového ohřívače, přepínače výkonu.
 • Trouba se správně nezahřívá. Termostat nebo trubkové topné těleso je vadné.
 • Sporák se po zapnutí trouby vypne. Pravděpodobně se jedná o zkrat nebo poškození kontaktních kolíků topného tělesa, které je třeba vyměnit.
 • Hořák se nezapne. Čidlo teploty je vadné nebo je termostat na sklokeramické desce uvolněný. Zkontrolujte ovládání a napájení (návod na opravu sklokeramické varné desky naleznete zde).
READ  Jak vyměnit ventilátor ve zdroji PSU

Dream

Hlavní závady elektrických sporáků Mechta:

 • Světlo se nerozsvítí a hořák se nezahřívá. Příčina: Rozpojený obvod nebo porucha hořáku.
 • Elektrická varná deska se zahřívá, ale kontrolka se nerozsvítí. Svítidlo je vadné.
 • Trouba se zahřívá nepravidelně. Elektrický obvod je přerušen nebo se uvolnilo jedno z topných těles.
 • Fritéza se nezahřívá. Příčinou je vadný termostat nebo vadný elektrický obvod.
 • Kontrolka trouby nefunguje, když je trouba zapnutá. Vyměňte žárovku tak, aby rozbití nepoškodilo objímku.

Electrolux

Nejčastější poruchy elektrických sporáků Electrolux jsou tyto

 • Hořáky a topná tělesa trouby jsou zcela nefunkční. To je způsobeno dlouhodobým používáním topných těles na maximální výkon, čímž dochází k poškození topného tělesa.
 • Porucha varné zóny v podobě krátkého vypnutí, nemožnosti vypnout varnou desku apod. д. U sporáků s mechanickými vypínači je příčina poruchy v těchto částech. U elektrických sporáků s dotykovým ovládáním. v prvcích elektronického modulu.

Řešení problémů

Zde jsou uvedeny některé běžné závady elektrických sporáků. Některé z těchto závad lze odstranit svépomocí, jiné vyžadují odbornou diagnostiku a opravu.

Hořák nefunguje

Pokud máte varnou desku s hořáky, postupujte při jejich výměně takto.

 • Odšroubujte matici a vyjměte uzemňovací přípojku.
 • Pod dílem může být kroužek nebo držák, který díl přitlačuje k základně.
 • Hořák se přišroubuje nebo jednoduše zasune do otvoru pro hořák. V prvním případě namažte závit olejem a opatrně se jej pokuste vyšroubovat z pouzdra; v druhém případě jej vypáčte šroubovákem a vytáhněte.
 • Pokud se jedná o starší model, je lepší hořáky okamžitě vyměnit za moderní, úsporné modely stejné velikosti.
 • Pokud jsou hořáky v pořádku, příčina poruchy je v ovládací skříňce. mechanickými ovladači protéká velký proud a může dojít k znečištění jemných kontaktů, které lze vyčistit jemným smirkovým papírem.

Spínač topení

Zde je návod krok za krokem, jak opravit nebo vyměnit spínač hořáků na elektrické varné desce.

 • Pokud regulátor při otáčení necvaká, může to znamenat závadu.
 • Existuje originální kontrola jeho stavu: regulátor dejte do střední polohy, přiložte napětí na vařič, měla by fungovat ochranná automatika. zapnout a vypnout po 30 sekundách.
 • Před demontáží knoflíků si prostudujte návod. u některých modelů nejsou demontovány (Gefest, Kaiser).
 • Nejprve odstraňte ovládací knoflíky na vnější straně a poté odšroubujte přední panel.
 • Pod ním se nachází tyč, kterou je třeba odstranit, abyste se dostali k rozbitému regulátoru.

Elektronická řídicí jednotka

Pokud při sepnutí relé neuslyšíte cvaknutí, zkontrolujte, zda se objevil signál. pokud se neobjeví, je příčina v samotném mikroprocesoru nebo ve výstupním stupni. Pro opravu elektronického bloku musíte mít schéma zapojení a znát složitosti radiotechniky. Pokud nemáte potřebné znalosti a dovednosti, je lepší zavolat odborníka. jinak si budete muset koupit nový elektrický sporák.

Moderní elektrické varné desky s topnými tělesy často používají kaskádový regulátor teploty hořáku.

Regulátor napájení

Někdy je takový regulátor rozbitý a je možné najít identickou náhradu. Zkušení elektrikáři doporučují instalovat triakový typ takového zařízení, ale ujistěte se, že má dostatečný výkon a proud. Některé modely mají regulátor a chladič na stejné desce plošných spojů. Pokud hořák varné desky pracuje na maximum a regulaci tepla nelze změnit, jedná se o regulátor, který z neznámého důvodu selhal. je třeba jej okamžitě vyměnit.

Každý uživatel by si měl uvědomit, že moderní domácí spotřebiče jsou plné elektroniky a každý model má své vlastní charakteristické mechanické a elektronické výrobní a ovládací prvky. Neoprávněné zásahy bez odborných znalostí a dovedností mohou mít škodlivý vliv na choulostivý obsah elektrických sporáků.

Pokud máte jednoduchý sporák s hořáky na smaltované varné desce, můžete jej opravit sami, když nejprve zkontrolujete

| Denial of responsibility | Contacts |RSS