Jak vyměnit ventilátor ve zdroji PSU

Počítačový zdroj U SM

Šťastný nový rok všem! V dnešním malém opusu vám, soudruzi, popíšu své první (pokud mě paměť neklame) zkušenosti s výměnou ventilátoru v počítačovém zdroji. Pokusím se být stručný, ale nemohu nic zaručit.

Po dlouho očekávaném přestěhování na klidnější a hezčí místo k bydlení jsem si začala všímat něčeho, čeho jsem si dříve prostě neměla možnost všimnout. Hluk ze zdroje Aerocool Templarius Imperator 1150, který jsem koupil z ruky asi před 1 rokem. Po zvážení všech pro a proti bylo rozhodnuto situaci okamžitě vyřešit.

Viník, koupil za výhodnou cenu a stále jsem za to rád:

Т.к. uvnitř slušného PSU je ventilátor Young Lin DFS132512H, který není pro mé účely nejvhodnější a nikdy nebyl servisován, rozhodl jsem se zjistit, čím bych ho mohl nahradit. Vybral Noctua NF-P14 FLX, ve skutečnosti si nemusel vybrat, t.к. V Ulmartu nebylo nic vhodnějšího a nashromážděné bonusy tam bylo třeba utratit moudře.

Nově zakoupený rakouský ventilátor ve společnosti tchajwanské napájecí jednotky:

Nyní začneme proces demontáže zdroje tím, že odstraníme 4 šrouby, kterými je ventilátor uvnitř zdroje připojen k mřížce a mřížka ke zdroji:

Poté sejmeme kryt, který se rovněž upevňuje pomocí 4 šroubů, ale jeho rozteč je menší:

Předchozí majitel mého zdroje Aerocool Templarius Imperator 1150 se nikdy nepodíval dovnitř zdroje (ani ho nevyčistil zvenku), a i když byla záruka platná, tak jsem to neriskoval. Výsledek je zřejmý. prach, špína a hrůza:

Zde je vše jasné, s vrstvou prachu i kvalitní ventilátor by byl hlučný a špatně chladí, takže co očekávat od rozpočtového produktu Young Lin?

Ještě pár obrázků, které připomínají, že zdroj potřebuje údržbu stejně jako jakákoli jiná část počítače s aktivním chlazením:

Na dalším obrázku je zdroj víceméně očištěn od nečistot / prachu. a bez ventilátoru:

Rozbalení produktu Noctua, dodací sada je radost, stejně jako vzhled „rozbočovače“:

Zařízení od společnosti Noctua byla vždy drahá a při současném kurzu rublu k hlavním zahraničním měnám se jejich ceny staly přehnanými. Pomohlo nahromaděné bonusy Yulmart, díky nim jsem dostal řešení za starou cenu, asi 1000.

Rozhodl jsem se odříznout část opletení, abych nechal nějaké dráty u konektoru pro případ, že bych ho musel vrátit zpět tak, jak byl (jen pro případ. žádný ventilátor v PSU se nevejde a já se rozhodnu dát ho jinam):

Poté jsem konektor odstřihl obyčejnými nůžkami, vhodnější nástroj momentálně nemám, kvůli stejnému kroku. Připojíme tedy tyto vodiče:

Jak vidíte, běžný zdroj je připojen třemi dráty, i když existují modifikace ventilátoru DFS132512H se dvěma a čtyřmi dráty. já mám pravděpodobně prostřední verzi.

Pak jsem opatrně odizoloval dráty, jak se to učili mladí rádiožrouti před 20 lety (nejspíš je to stejné i teď):

Rozhodl jsem se zapojit dráty takto (díky Blackvolfram a klukům z Overclockers).):

Ty černé a červené vodiče, které byly spárovány ve standardním ventilátoru zdroje, jsem připojil k černým a červeným vodičům ventilátoru Noctua a třetímu standardnímu červenému vodiči (který není spárován s hlavními). na žlutou barvu na ventilátoru.

Vypadá to hezky, ale je tato konstrukce skutečně funkční, protože je možné, že zdroj nedodává dostatečné napětí pro roztočení lopatek ventilátoru:

Měl ale štěstí! Přestože se lopatky otáčejí překvapivě pomalu, při zatížení se to zřejmě změní.

Je čas zaizolovat vodiče a dát vše dohromady už s novým ventilátorem:

Izoloval jsem dvojitou vrstvou lepicí pásky, po které jsem musel znovu otestovat ventilátor, naštěstí se vše úspěšně spustilo.

Pak jsem se rozhodl namontovat ventilátor na „gumové hřebíky“, protože jsem zapomněl na adaptér na 140mm díry, který byl součástí balení. Proto byl systém neúspěšný (120mm a 140mm díry se z pochopitelných důvodů nemohly shodovat a hřebíky se nedaly natáhnout na správnou vzdálenost):

Jako dočasné řešení jsem použil jednoduché navíjecí dráty, které byly v domácnosti pouze dva, jako spojovací materiál:

Po všech těchto potížích, způsobených pouze mou nepozorností (neměl jsem tušit, že mám zkontrolovat celý obal ventilátoru kvůli spojovacím prvkům/adaptérům), byl zdroj sestaven:

Zde je video ukazující provoz nového ventilátoru v napájecí jednotce:

Ventilátor Noctua NF-P14 FLX ve zdroji Aerocool Templarius Imperator 1150 pracuje správně, není z něj slyšet žádný hluk, alespoň já jsem ho neslyšel (důvodem je zřejmě zvyšující se hluk chladiče procesoru a chladicího systému grafické karty při zátěži). Obvykle z PSU během provozu proudí vzduch. horké nebo teplé, v mém případě to nejde vůbec nebo jen velmi málo, je to trochu divné a nezvyklé.

READ  Mohu keramické nože mýt v myčce nádobí?

V budoucnu plánuji vylepšit systém chlazení šasi, jeden pár 140mm ventilátorů nestačí k zajištění optimální cirkulace vzduchu uvnitř mé skříně Fractal Design Define R5. Proto se grafická karta přehřívá více než v Define R3 se čtyřmi rotačními ventilátory (i když jsou 120mm). V tuto chvíli doufám, že všechny komponenty počítače po výše uvedené operaci budou dlouho žít a potěší své uživatele stabilitou a tichostí.

Soudruzi. Přeji všem dobrý a ještě lepší nový rok. Z nějakého důvodu byl rok 2015 pro mnoho lidí, včetně mě a mé rodiny, velmi těžký, takže si opravdu přeji, aby byl rok 2016 ve všech ohledech jednodušší.

Hodně zdraví, dobré zábavy a všeho dobrého. Veselé Vánoce, milí čtenáři!

Hlavní charakteristiky ventilátorů

Statický tlak. tlak vzduchu vytvářený ventilátorem. Záleží na konstrukci a rychlosti ventilátoru. Čím vyšší je tato hodnota, tím lépe ventilátor pracuje v podmínkách vysokého odporu (například při čerpání vzduchu přes chladič s jemnými oky).

Průtok vzduchu (CFM). množství čerpaného vzduchu. Historicky se měří v kubických stopách za minutu. Jednotky s CFM větším než 50.

Otáčky (RPM). počet otáček za minutu. Čím více, tím lepší výkon (a hluk). Většina modelů max. 2000.

Pulse Width Modulation (PWM). automatická regulace otáček ventilátoru základní deskou. Vyžaduje 4kolíkový konektor. Jemné doladění můžete provést pomocí speciálních proprietárních nástrojů.

Tloušťka ventilátoru. obvykle kolem 25 mm. Pro menší skříně (HTPC) jsou k dispozici tenčí verze, ale jejich účinnost je nižší kvůli nižšímu statickému tlaku a CFM.

Typ ložiska je důležitou vlastností, která ovlivňuje životnost a hlučnost. V dnešních konstrukcích lze nalézt několik typů, od nejlevnějších kluzných ložisek (s nízkou životností) až po nejdražší a nejčastěji používaná keramická valivá ložiska a magneticky centrovaná ložiska. Zlatou střední cestou z hlediska životnosti, ceny a hlučnosti je hydrodynamické ložisko.

Hladiny hluku. měřené v dBA. Hodnota příjemná pro lidské ucho by neměla překročit 30 dBA. Více ventilátorů neznamená větší hluk. Častěji je tomu naopak, zejména pokud jsou ventilátory řízeny základní deskou, která řídí teploty komponent.

Mazání ventilátoru

Abychom mohli ventilátor promazat, potřebujeme mazivo. Mazal jsem teflonovým mazivem z rozprašovače. Rozprašovač je velmi praktický, protože díly jsou malé a je snazší nanášet mazivo rozprašováním než roztíráním. Můžete použít jakékoli jiné mazivo nebo běžný strojní olej.

Po odpojení ventilátoru od zdroje napájení odstraňte nálepku ze středu a opatrně vyjměte kulatou gumovou zátku pomocí nože nebo jiného ostrého nástroje.

Dále následuje plochá plastová podložka. Chcete-li ventilátor vyjmout, odstraňte nejprve tuto podložku. K demontáži podložky je lepší použít dva nástroje. Řez je okem téměř neviditelný a je třeba lehkým tlakem pohybovat jehlou v kruhu podložky, dokud nezachytíte místo řezu. Pomocí malého šroubováku přitlačte podložku vedle řezu na jedné straně a jehlou se dotkněte druhé strany místa řezu a krouživým pohybem podložku vytáhněte. 🙂

Po odstranění podložky lze ventilátor vyjmout, ale nejprve je třeba odstranit gumový kroužek, aby nedošlo k jeho ztrátě. Vyjměte ventilátor.

Promažte ložisko a znovu sestavte ventilátor.

Pokud jste jej rozřízli nebo odpájeli, můžete zkontrolovat, zda ventilátor funguje (pokud máte 12voltový zdroj). Ujistěte se, že funguje, a připájejte jej ke zdroji PSU. Opětovná montáž zdroje PSU v opačném pořadí.

Pokud jste ventilátor neodpojili od zdroje napájení, můžete zkontrolovat, zda ventilátor funguje, zkratováním zeleného a černého kontaktu na dlouhém konektoru na základní desce. Lze jej zkratovat tak, že jeden konec drátu vložíte do jednoho z vývodů a druhý konec drátu do druhého. A podle toho připojte PSU k elektřině. Jen nezapomeňte nejprve nastavit přepínač PSU na 0, než ho zapojíte, a když zapojíte zástrčku, můžete nastavit přepínač na 1 a zkontrolovat, zda PSU a ventilátor fungují.

Připojte všechny vodiče. Sestavte systémovou jednotku a připojte k ní všechna zařízení.

Pokud mazání ventilátoru nepomohlo, je nutné vyměnit ventilátor za nový, odpovídajícím způsobem, stejných rozměrů a stejného nebo většího výkonu.

To je vše! Pokud máte nějaké dotazy nebo potíže, neváhejte a napište do komentářů. Nezapomeňte se také přihlásit k odběru aktualizací blogu, aby vám neunikly žádné nové články!

Faktor účinnosti

Důležitým kritériem je také účinnost napájení. Činitel účinnosti (EF) je poměr užitečného výkonu dodávaného zdrojem napájení k výkonu spotřebovávanému ze sítě. Pokud by počítačový zdroj obsahoval pouze transformátor, jeho účinnost by se pohybovala kolem 100 %.

Uvažujme napájecí zdroj (se známou účinností 80 %) o výkonu 400 W. Když toto číslo (400) vydělíte 80 %, získáte 500 W. Zdroj se stejnými vlastnostmi, ale s nižší účinností (70 %) bude mít spotřebu 570 W.

READ  Když je ventilátor zapnutý, motor se roztočí

Ale. neberte tato čísla „vážně“. Napájecí zdroj není po většinu času plně vytížen. tato hodnota může být například 200 W (počítač bude ze sítě odebírat méně).

Existuje organizace, jejímž úkolem je testovat napájecí zdroje na shodu s inzerovanou normou účinnosti. Certifikace 80 Plus je však určena pouze pro napětí 115 V (převažující v USA), ale počínaje „třídou“ 80 Plus Bronze jsou všechny jednotky testovány pro použití v elektrických systémech 220 V. Pokud je například zdroj certifikován jako 80 Plus Bronze, má účinnost 85 % při polovičním zatížení a 81 % při jmenovitém výkonu.

Přítomnost loga na PSU znamená, že splňuje úroveň certifikace.

Výhody vysoké účinnosti: Méně energie se odvádí „ve formě tepla“, a chladicí systém je proto méně hlučný. Za druhé, úspory elektrické energie jsou zřejmé (i když ne příliš velké). „Certifikované“ zdroje napájení jsou obecně vysoce kvalitní.

Jak vyměnit ventilátor v počítačovém zdroji napájení

Pokud se jednoho dne objeví nepříjemný bzučivý zvuk, teplota systémové jednotky je velmi vysoká nebo pokud známky života chladiče zcela zmizí, je třeba vyměnit ventilátor. Jak postupovat při jeho výměně, abyste závadu nezkušeně nezkomplikovali a neohrozili svůj život?

Nejprve odpojte počítač od sítě a odpojte všechny kabely. Pomocí křížového šroubováku jemně opracujte zadní stranu a boky systémové jednotky, abyste ji zbavili statické elektřiny. Odstraňte boční panel systému. Poté odpojte napájecí konektory od ostatních zařízení a opatrně je vytáhněte. Vyšroubujte 4-5 šroubů upevňujících kryt. Poté počkejte přibližně 2 minuty, než se kondenzátory vybijí.

Odstraňte kryt ze skříně napájecího zdroje. Nyní odšroubujte a vytáhněte ventilátor. Dále je třeba odříznout napájecí vodiče od chladiče (v případě, že na desce nejsou žádné konektory) nebo je jen odpojit (v případě napájení z konektorů). Nyní se musíme rozhodnout, jak připojit ventilátor ke zdroji napájení. Pokud je deska napájecího zdroje vybavena vhodnými konektory, stačí nový chladič pouze zapojit.

Pokud nejsou na desce žádné konektory pro napájení, můžete připojit vodiče od ventilátoru do zásuvky PWR_FAN na základní desce (pak zaizolujte konce odříznutých vodičů). Pokud ani na základní desce není vhodný konektor, odřízněte napájecí vodiče od nového ventilátoru.

Poté odizolujte drát od napájecího zdroje a poté od nového ventilátoru. Pak je otočte: červenou na červenou a černou na černou. Poté omotejte holé konce vodičů páskou nebo lepicí páskou, aby se nedotýkaly. Už je to téměř hotové, nyní stačí sestavit všechny komponenty přesně naopak a spustit počítač.

vyměnit, ventilátor, zdroji

Jak vyměnit chladič na napájecím zdroji

Přehřátí napájecího zdroje osobního počítače obvykle způsobí jeho poruchu. Bohužel není neobvyklé, že extrémně horké napájecí zdroje způsobují náhlé napěťové špičky. Důsledkem takové poruchy je poškození základní desky, grafické karty a dalších důležitých komponent.

Pokud zjistíte jakékoli abnormality v napájení, okamžitě počítač vypněte. Odpojte přepěťovou ochranu nebo UPS. Vyjměte napájecí kabel z krytu. Odstraňte všechny kabely, které brání demontáži.

Pomocí křížového šroubováku odstraňte šrouby upevňující levou stranu skříně. Odstraňte zobrazený kryt. Nyní vyšroubujte šrouby, které zajišťují napájecí zdroj. Jejich hlavy by měly být umístěny v zadní části skříně.

Opatrně vyjměte napájecí zdroj. Pokud kabely brání procesu, vyjměte je z konektoru. Odstraňte několik dalších šroubů a sejměte kryt napájecího zdroje. Po odpojení kabelu k základní desce jednotky vyjměte ventilátor.

Odstraňte prach z ventilátoru. Namažte osu otáčení. Někdy se tímto procesem jednotka opět uvede do provozu. Pokud se vám nepodaří „oživit“ staré zařízení, kupte si podobný ventilátor.

Zvláštní pozornost věnujte výkonu nového ventilátoru. Předem se ujistěte, že jsou montážní otvory na správných místech. Nezapomeňte zkontrolovat, zda je konektor napájecího kabelu na chladiči kompatibilní se zásuvkou napájecího zdroje.

Nainstalujte nový ventilátor do napájecího zdroje. Ujistěte se, že je tento chladič navržen tak, aby odváděl vzduch a nenasával vzduch z vnějšího prostředí. Zavřete víko napájecího zdroje. Připojte přístroj k elektrické síti.

Zapněte počítač a zkontrolujte, zda ventilátor běží stabilně. Vypněte počítač. Odpojte síťový kabel. Vyměňte kryt napájecího zdroje a nainstalujte hardware.

Zkontrolujte, zda je jednotka bezpečně upevněna v šasi počítače. Zapněte počítač. Přibližně po jedné hodině zkontrolujte teplotu zdroje napájení a zkontrolujte, zda ventilátor pracuje správně.

Jak vyměnit napájecí ventilátor

Ventilátor v napájecím zdroji slouží k ofukování chladičů výkonových tranzistorů a regulátorů. Existují nejméně dva důvody, proč může být nutná jeho výměna: Nedostatečné chlazení součástí a nadměrný provozní hluk.

Odpojte počítač od sítě a odstraňte boční panel odstraněním upevňovacích šroubů. Odpojte napájecí konektory od základní desky, pevných disků a dalších zařízení. Odstraňte několik šroubů na zadní straně systémové jednotky a vysuňte zdroj napájení. Počkejte asi dvě minuty, než se kondenzátory vybijí.

READ  Jak vypnout ventilátor na Split System

Sejměte kryt z krytu napájecího zdroje odšroubováním upevňovacích šroubů. Stejným způsobem odpojte ventilátor od skříně PSU. Pokud je ventilátor napájen z konektoru na kartě, odpojte jej. Pokud není k dispozici žádný konektor, odřízněte napájecí kabely k ventilátoru.

Zašroubujte nový ventilátor do krytu PSU. Nyní se musíte rozhodnout, jak ventilátor připojit ke zdroji napájení. Pokud váš zdroj napájení nemá konektor na napájecí desce, můžete vést vodiče od ventilátoru ven, zkroutit je s jinými vodiči a připojit je ke konektoru PWR_FAN na základní desce. Konce vodičů, které v tomto případě odříznete, zaizolujte.

Pokud nemůžete najít správný konektor na základní desce, odřízněte napájecí vodiče pro nový ventilátor, odstraňte izolaci a pocínujte je. Stejným způsobem připravte vodiče od desky PSU k ventilátoru. Tyto vývody stočte a připájejte k sobě a poté na oblast kolem vývodů nalepte elektrickou pásku.

Nyní je třeba otestovat napájecí zdroj a ventilátor. Na konektoru, který se připojuje k základní desce, propojte zelený a černý vodič. Připojte napájecí zdroj k libovolné zátěži a zapojte jej. Pokud se ventilátor roztočí, udělali jste vše správně.

Odpojte PSU od zdroje napájení. Ventilátor znovu nainstalujte do skříně systémové jednotky a upevněte jej k zadnímu panelu pomocí upevňovacích šroubů. Pokud se rozhodnete ventilátor napájet ze základní desky, připojte jej do příslušné zásuvky. Poté připojte všechna zařízení systémové jednotky ke zdroji napájení, vyměňte boční panel a zapněte počítač.

Výměna ventilátoru v počítačovém zdroji napájení

Postup je stejně snadný jako zapojení ventilátoru skříně. Nejprve vyjměte samotný zdroj napájení tak, že odpojíte všechny kabely od komponent počítače a odstraníte 4 šrouby z jeho krytu.Poté vyšroubujte další 4 šrouby, které drží horní kryt PSU. Nenechte se vyděsit množstvím prachu, které se v něm může zachytit. Můžete ji vyfoukat fénem nebo plechovkou se stlačeným vzduchem.

vyměnit, ventilátor, zdroji

Opět je třeba odstranit 4 šrouby upevňující ventilátor k zadní desce zdroje. Namontujte nový ventilátor a opravte jej, poté jej znovu sestavte v opačném pořadí.

Na desce je 2pinový konektor, který napájí ventilátor, a vedle něj je označení polarity. Připojte vodiče odpovídajícím způsobem: černý na plus, červený na mínus.

Oprávněná otázka: Lze přepnout napájení z 3pinového na 2pinové? Bohužel to není možné: sloty se jednoduše neshodují. Musíte použít jiný ventilátor se „správným“ konektorem nebo odříznout třípinový konektor a místo něj připájet dvoupinový ze starého ventilátoru.

Je možné, že tam není vůbec žádný konektor a dráty od ventilátoru jsou trvale připájeny k desce. Obvykle se zde nachází i označení polarity. Pamatujte si: černá je plus, červená je mínus, v žádném případě.

Užitečné je také přečíst si „Jak umístit grafickou kartu na výšku“ a „Jak vypnout USB při vypnutém počítači“. Nezapomeňte sdílet mé články na sociálních sítích, abyste pomohli rozvoji mého blogu. Brzy se uvidíme!

Chyby chlazení počítače

Nováčci se při stavbě počítače často dopouštějí řady chyb při návrhu chladicího systému. Pokud nefunguje správně, je neúčinný a jsou to vyhozené peníze.

Proto je nejdůležitějším pravidlem instalace vědět, kam ventilátor fouká. Nejčastější chyby při chlazení počítače

  • Instalujete pouze zadní ventilátor, který fouká dovnitř. Teplý vzduch při výstupu ze zdroje stoupá zpět do skříně a komponenty ve spodní části se přehřívají.
  • Ve skříni je pouze jeden přední foukací chladič. Nízký tlak způsobuje usazování velkého množství prachu. Teplo není odváděno a ventilátory běží na maximální rychlost, takže počítač je horký a hlučný.
  • Chladič umístěný vzadu vhání vzduch dovnitř a chladič umístěný vpředu vyfukuje vzduch ven. Teplý vzduch stoupá pouze vzhůru a studený vzduch dole. Nesprávná cirkulace vede k přehřívání a následek je podobný jako v předchozím bodě: velký hluk a opotřebení součástí.
  • Oba ventilátory foukají dovnitř. Ventilátory podléhají opotřebení, rychle selhávají a táhnou s sebou další komponenty. Toto uspořádání ventilátorů, jak vidíte, je také zbytečné.
  • Oba chladiče se vyfukují. Tato situace je pro váš počítač nebo notebook nejnebezpečnější! Tlak ve skříni je nízký, vzduch špatně cirkuluje, všechny desky se přehřívají a selhávají. Časem lze troubu vyhodit do koše.

Shrnutím článku bych chtěl říci, že ventilátorů ve skříni není nikdy dost. Čím více jich je, tím nižší je teplota uvnitř systémové jednotky. Každý další ventilátor však zvyšuje hluk v místnosti.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS