Jak začít praní s kyselinou citronovou

Jak vypláchnout pračku kyselinou citronovou

V mnoha reklamách se dozvíte, jak vyčistit topné těleso pračky, které nakonec selže kvůli tvrdé vodě. Inzerované produkty jsou poměrně drahé a ne každý si je může dovolit používat neustále.

Ale stejně jako u mnoha prostředků lze najít neméně účinné a mnohonásobně levnější analogy, takže dále budeme uvažovat o tom, jak umýt pračku kyselinou citronovou, aby nedošlo k jejímu poškození a provozování po mnoho let.

praní, kyselinou, citronovou

Princip účinku kyseliny citronové

Kyselina citronová se hojně používá jako aromatické činidlo. To však není jeho jediné využití. Mnoho hospodyněk ho zná jako dobré bělidlo, dezinfekční a čisticí prostředek. Samovary, žehličky a konvice se vždy čistily citronovou šťávou. Jak to funguje?

Vodní kámen vzniká vysrážením hydrogenuhličitanů hořčíku a vápníku na kovových částech. Při zahřívání se rozkládá na uhličitany (soli) nerozpustné ve vodě a oxid uhličitý. Tvrdá voda z vodovodu je obzvláště bohatá na soli. Kyselina citronová chemicky reaguje s uhličitany za vzniku citrátů. Snadno se z povrchů odstraňuje a při vypouštění se odstraňuje spolu s vodou. Citronová šťáva však nepoškozuje kovové části a šetrně čistí kohoutek horké vody pračky.

Podobný účinek na vodní kámen má i ocet. Ocet je však poměrně žíravý a při neopatrném zacházení může způsobit popáleniny na rukou.

Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové

V pračkách se časem usazuje vodní kámen, i když máte velmi čistou vodu z kohoutku. Vysoké teploty při praní také způsobují, že se na topném tělese usazují nerozpuštěné částice prášku a malá vlákna, což rovněž přispívá k tvorbě krusty. Nemusíte používat drahé profesionální odstraňovače vodního kamene. stačí vám kyselina citronová.

Kyselina citronová je oblíbeným lidovým prostředkem na odstranění vodního kamene. Jeho cena je nízká, zejména ve srovnání se specializovanými přípravky na odstraňování vodního kamene. A na rozdíl od jiných „domácích kyselin“ (jako je například ocet) nemá silný vlastní zápach. Kyselina vápenatá může také „vyplavit“ stopy pracího prostředku z pračky, když je v cyklu máchání (což je obzvláště užitečné, pokud máte malé děti nebo alergiky). Kyselina citronová účinně reaguje s uhličitanovými usazeninami na topných tělesech a dalších částech ostřikovačů. a úspěšně je rozpouští.

Před spuštěním zkontrolujte, zda nejsou gumové prvky pračky se sušičkou zatíženy drobnými předměty, jako jsou kapesníky, ponožky, prádlo apod. Buben by měl být suchý; čistit jej můžete pouze pomocí kyseliny citronové v režimu nečinnosti.

Do hlavní nádoby na prášek nasypte 60 až 100 gramů kyseliny citronové nebo ji vložte přímo do bubnu. Obvykle se prodává v baleních po 20 nebo 25 gramech. Množství „porce“ závisí na kapacitě pračky: pokud je určena pro 3-4 kilogramy prádla, obsah tří sáčků postačí ke kvalitnímu vyčištění; u modelů s velkým bubnem je třeba dávku zvýšit na 4-5 sáčků. Nepřekračujte uvedenou koncentraci: při vysokých teplotách vody je reakce vodního kamene již poměrně rychlá. Nadměrně kyselé prostředí může mít škodlivý vliv na kovové a plastové části pračky.

Nastavte na pračce nejdelší prací program (ten je obvykle vyhrazen pro silně znečištěné bavlněné prádlo). Pokud pračku spouštíte poměrně pravidelně, můžete pro „preventivní“ péči zvolit teplotu 60 stupňů, která stačí k tomu, abyste se zbavili usazenin, které se nahromadily za několik měsíců. Pokud jste pračku dlouho nečistili nebo máte doma velmi tvrdou vodu, zvolte maximální teplotu (90-95 °C). Odstřeďovací cyklus můžete vypnout, ale pokud můžete do pračky naprogramovat další cyklus máchání. ujistěte se, že jej následně použijete jako prací cyklus. Stiskněte tlačítko Start.

Během mycího cyklu spotřebič sledujte. Pokud se totiž na topném tělese stihne vytvořit silná „krusta“ vodního kamene, nejenže se rozpustí, ale také odpadne v poměrně velkých kusech. Nerozpuštěné úlomky usazenin mohou být nakonec při oplachování nasáty do odtoku stroje. V takovém případě uslyšíte při odtoku vody charakteristické hučení nebo chrastění. V takovém případě je třeba pračku zastavit nebo vypnout a vyprázdnit odtok ručně.

Chcete-li vyčistit vypouštěcí filtr pračky se sušičkou, sejměte kryt panelu za ním (umístěný na spodní straně přední části) a vypusťte vodu z vypouštěcí hadice do hluboké mísy nebo umyvadla. Pod roh stroje položte hadřík, který pohltí případné stříkance vlhkosti. Poté vytáhněte filtr a odstraňte z něj usazeniny vodního kamene a další nečistoty, které se v něm mohly nahromadit. Poté znovu vložte filtr, zavřete panel, znovu zapněte pračku a nechte ji dokončit program.

Počkejte, až skončí mycí program, otevřete buben a odšroubujte gumové prvky. může dojít k usazování vodního kamene v podobě malých kousků. Otřete dásně měkkým hadříkem. Pracujte na samotném povrchu bubnu, protože i na něm mohou zůstat malé kapsy kalu podobné nečistotám. Na bubnu je obvykle také tenká vrstva vodního kamene. po vyčištění kyselinou citronovou uvidíte, že se kov opět leskne.

READ  Hnědé skvrny po praní v pračce

Poté otevřete odtok a zkontrolujte, zda v něm nezůstaly zbytky vodního kamene. Pokud tam je, vyjměte ji a vyhoďte. Malé kousky vodního kamene můžete odstranit houbičkou, větší kousky rovnou rukama (lépe, pokud máte gumové rukavice).

Pokud chcete odstranit drobné částečky vodního kamene, které v pračce zůstaly, můžete pračku dodatečně vypláchnout a zapnout cyklus volnoběhu nebo krátkého praní. Tentokrát není třeba vysokých teplot, můžete zvolit programy s teplotou 30-40 stupňů Celsia pro rychlé „opláchnutí“.

Otřete buben a pryžové těsnění suchým hadříkem. Nyní nechte přístroj s pootevřenými dvířky a nechte jej uschnout. Stroj je nyní opět připraven k použití.

praní, kyselinou, citronovou

Usazeniny vodního kamene na topném tělese nejen zvyšují riziko poruchy pračky se sušičkou, ale také snižují kvalitu praní a zvyšují spotřebu energie. Abyste tomu předešli, používejte kyselinu citronovou pravidelně každé 3-4 měsíce. Pokud je voda tvrdá, můžete ji „preventivně“ používat ještě častěji, a to 5-6krát ročně.

Abyste předešli usazování vodního kamene, používejte mycí prostředky se změkčovadly (obvykle je najdete na obalu mycího prostředku) a vyhněte se nadměrnému používání ohřívaných praček. vodní kámen se začíná tvořit při teplotě vody 75 °C a vyšší. Čím je voda teplejší, tím je proces intenzivnější. Praní při 50-60 °C udrží topná tělesa čistá a prádlo vydrží mnohem déle.

Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové

Obchody s domácí chemií nabízejí širokou škálu profesionálních odstraňovačů vodního kamene, ale ne každý si je může dovolit koupit kvůli vysoké ceně. Ukazuje se, že existuje dostupný prostředek pro každého, jehož náklady jsou minimální. je to kyselina citronová, kterou lze zakoupit ve většině obchodů s potravinami.

Co budete potřebovat k čištění pračky pomocí kyseliny citronové:

 • Kyselina citronová je účinný a oblíbený lidový prostředek k čištění pračky od vodního kamene. Jeho cena není drahá, zejména když ho porovnáte s profesionálními pracími prostředky. Kyselina citronová se od ostatních kyselin, které často používáme v domácnosti (např. kyselina octová), liší tím, že není tak štiplavě a agresivně cítit. Použití kyseliny citronové k čištění pračky navíc znamená, že v okamžiku, kdy je spotřebič v režimu máchání, jsou z topného tělesa zcela odstraněny veškeré zbytky čisticího prostředku. To je důležité, pokud jsou v domácnosti alergické děti a mladí lidé. Kromě toho kyselina citronová aktivně reaguje s uhličitanovými usazeninami, které se časem nahromadily na topných tělesech a dalších částech pračky. A to způsobí jejich rozpuštění.
 • Před pokusem o čištění zkontrolujte, zda se pod gumovými částmi pračky se sušičkou „neskrývají“ drobné předměty, jako jsou ponožky, kapesníky, prádlo apod. Buben musí být vyprázdněn od prádla, protože kyselina citronová by se měla používat pouze k čištění pračky se sušičkou v režimu nečinnosti.
 • Do hlavní zásuvky na prací prostředek nalijte 60-100 g kyseliny citronové. Lze jej také nalít přímo do bubnu. Kyselina citronová je většinou dostupná v 20-25gramovém sáčku. Pro výpočet potřebného množství kyseliny citronové je třeba znát kapacitu pračky v kilogramech. Pokud je toto nastavení 3 až 4 kg, postačí pro účinné mytí tři sáčky kyseliny citronové. Pokud lze do bubnu vložit 4 až 5 kg prádla, je dávkování 4 až 5 sáčků. Nedoporučuje se zvyšovat koncentraci kyseliny, protože při zvýšení teploty vody by mycí prostředek agresivně reagoval s vodním kamenem na topných tělesech. Příliš velké množství kyseliny citronové může mít nežádoucí účinek v podobě poškození plastových a kovových částí pračky se sušičkou.
 • Nastavte přepínač pračky na nejdelší prací program. Tato možnost se obvykle používá pro praní silně znečištěných bavlněných tkanin. Pokud pračku se sušičkou čistíte se záviděníhodnou pravidelností, měli byste nastavit teplotu na 60 stupňů, což stačí k tomu, abyste se zbavili nánosů nahromaděných za několik měsíců. Pokud se pračka nikdy neotáčela nebo je voda ve vodovodním potrubí velmi tvrdá, můžete zvolit maximální nastavení teploty 90-95 °C. Cyklus odstřeďování lze vypnout. Pokud nastavení pračky umožňuje naprogramovat další cyklus máchání, měl by se použít k účinnému „propláchnutí“ pračky po čištění pračky se sušičkou kyselinou citronovou. Nyní stačí stisknout tlačítko Start.
 • Při praní je třeba pračku sledovat, protože pokud jsou topná tělesa v provozu delší dobu, vytvoří se na nich značná „krusta“ vodního kamene, která se při čištění nejen rozpustí, ale také ve velkých kusech odpadne. Úlomky vodního kamene, které se nestihly rozpustit, mohou při oplachování skončit v odtoku pračky a sušičky. Pokud se tak stane, nezůstane to bez povšimnutí. Při vypouštění vody uslyšíte charakteristické chrastění nebo hučení. Pokud k tomu dojde, je třeba pračku pozastavit nebo zcela vypnout. Odtokový filtr lze čistit ručně.
 • Pokud je třeba vyčistit odtok, otevřete kryt panelu za ním a umístěte pod něj velké umyvadlo nebo hlubokou mísu. Kryt se nachází v přední spodní části jednotky. Pod roh stroje umístěte hadr, abyste zabránili namočení podlahy během postupu. Nyní vodu opatrně vyprázdněte do nádoby. Nyní opatrně vytáhněte filtr a odstraňte nahromaděné nečistoty a hrudky vodního kamene. Po vyčištění vraťte filtr do původní polohy, zavřete víko, zapněte spotřebič a nechte jej dokončit program.
 • Počkejte, dokud program neskončí, a poté buben otevřete, odšroubujte gumové prvky, a pokud jsou v bubnu zbytky vodního kamene, vyčistěte je. Po vyčištění očistěte měkkým hadříkem spodní část pryžového prvku. Je třeba ošetřit i samotný povrch bubnu, protože se na něm mohou nacházet malé kapsy usazenin, které vypadají jako nečistoty. Na bubnu se zpravidla v průběhu provozu vytvoří tenká vrstva vodního kamene, a když proběhne proces čištění pračky kyselinou citronovou, budete dokonale překvapeni, že kov bude zářit jako nový.
 • Nyní byste měli otevřít odtok vody z pračky a zkontrolovat, zda se v ní nenacházejí úlomky vodního kamene. V případě potřeby pokračujte v odstraňování vodního kamene a přebytečného materiálu. Malé kousky vodního kamene lze snadno odstranit pomocí houby, ale pokud je vodní kámen rozsáhlý, můžete jej odstranit ručně, přičemž si pro jistotu nasaďte gumové rukavice.
 • Po skončení čištění můžete pračku dodatečně „opláchnout“ od drobných zbytků vodního kamene, které po proceduře zůstaly, a to tak, že zapnete režim krátkého mytí nebo oplachování „naprázdno“. Již není nutné volit program s vysokou teplotou, proto omezte prací program na vlnu nebo syntetické prádlo s ohřevem vody na 30-40 stupňů.
 • Otřete gumové těsnění a buben suchým hadříkem a nechte spotřebič s otevřenými dvířky vyschnout. Pračka je nyní opět připravena k použití.
 • Je třeba si uvědomit následující: Pokud se během používání pračky se sušičkou na jejích cívkách usazuje vodní kámen, zvyšuje se riziko selhání pračky. Kromě toho se zhoršuje mytí a zvyšuje se spotřeba energie. Z tohoto důvodu se doporučuje čistit stroj kyselinou citronovou každých několik měsíců. Pokud je však voda v potrubí tvrdá, je třeba čištění opakovat přibližně 5-6krát ročně.
 • Abyste zabránili tvorbě vodního kamene, měli byste používat mycí prostředek obsahující změkčující přísady. Tyto informace jsou obvykle uvedeny na obalu pracího prostředku. Nedoporučuje se také často používat programy pro praní při vysokých teplotách (85-95 °C), protože při teplotě 75 °C nebo vyšší se na topných tělesech začínají tvořit vápenaté usazeniny. Proces je výrazně rychlejší, pokud je teplota vody často nad stanovenou úrovní. Praní na 50-60 °C udržuje topná tělesa čistá a bez vodního kamene, což vašemu oblečení zajistí mnohem delší životnost.
READ  Jak řídit psací stroj s kyselinou citrónovou

Kolik kyseliny citronové použít

K vyčištění průměrné pračky pro preventivní údržbu nebo k odstranění drobných usazenin potřebujete 100-200 g kyseliny. Přesné dávkování je třeba vypočítat na základě stupně znečištění a objemu stroje.

Pro kapacitu 5 kg je třeba použít 150 g kyseliny. Stroj na 6 kg vyžaduje 200 gramů čisticího prostředku. Tyto hodnoty jsou vypočteny pro střední úroveň znečištění.

Pokud je použitá voda obzvláště tvrdá a uvnitř stroje se nahromadilo velké množství něčeho, co by tam být nemělo, lze dávkování mírně zvýšit. Na 1 kg tekutého prádla však nesmí být použito více než 20 g kyseliny. Tento poměr je založen na rovnováze mezi silou pracího prostředku a množstvím poškození, které může být způsobeno mechanismům pračky.

Jak zabránit usazování vodního kamene v pračce?

Množství usazeného vodního kamene můžete snížit použitím speciálních magnetických filtrů, které se instalují na přívodní konec vodovodního potrubí. Tyto přístroje snižují tvrdost vody ve vaší domácnosti. Změkčovací filtry prospívají nejen pračce, ale také vodovodnímu systému. Tato zařízení jsou však mnohem dražší než několik sáčků kyseliny citronové. Pokud nechcete investovat do filtru, nezapomeňte pračku pravidelně čistit.

Ocet a jedlá soda jsou dobrými lidovými prostředky pro snížení usazování vodního kamene v pračce. Nalijte 2 šálky 9% octa do prostoru pro prací prostředek, nastavte teplotu na 60 ºC. Pokud se rozhodnete použít jedlou sodu, vložte polovinu balení do zásuvky na prací prostředek a druhou polovinu do bubnu. Spusťte dlouhé praní bez prádla a pracího prostředku. Po 10 minutách program pozastavte a nechte pračku s plnou nádrží po dobu jedné hodiny, poté ji znovu spusťte a dokončete prací cyklus. Na konci programu aktivujte program rychlého praní bez prádla a bez prášku. Pro upevnění výsledku očistěte dveře a prohlubně gumových těsnění slabým roztokem octa (1 lžička. л. na 1 l vody). Jednou za měsíc lze jako preventivní prostředek použít ocet.

Ocet a jedlá soda jsou skvělým prostředkem proti usazování vodního kamene v pračce

Co dalšího můžete použít k čištění?

Jedlá soda se nejčastěji používá k odstranění plísní z pračky. Obvykle se za gumovým těsněním nachází usazenina. V prostoru pro prací prostředek se mohou vyskytovat také stopy po růstu plísní. Před zahájením postupu je třeba smíchat prášek jedlé sody a vodu ve stejném poměru. Namočte čisticí hadřík do roztoku a otřete buben, těsnicí gumu a zásobník na prášek. Tímto způsobem lze stroj vyčistit od plísní bez velkých nákladů a fyzické námahy.

Kalcinovaná soda působí na usazené soli agresivněji než jedlá soda. Z tohoto důvodu se při práci s ním důrazně doporučuje používat gumové rukavice. Přímý kontakt s látkou může podráždit kůži.

Před zahájením čištění je nutné smíchat jeden díl jedlé sody se stejným množstvím vody. Otřete buben a gumové manžety směsí a nechte působit 30 minut. Po této době se nečistoty odstraní pomocí houby a roztoku jedlé sody. Poslední operací je spuštění programu „rychlé praní“ s prázdným bubnem.

READ  Co můžete umýt v myčce

Dalším způsobem, jak se zbavit plísní a mýdlových usazenin, je čištění bělidlem. Na začátku nalijte do bubnu litrovou láhev a zapněte nejdelší prací cyklus na nejvyšší teplotu. Obvykle je to 90-95 °C. Jakmile voda dosáhne maximální teploty, je nutné spotřebič na jednu hodinu přerušit a po uplynutí této doby pokračovat v praní. Na konci cyklu spusťte pračku podruhé v režimu „rychlé praní“ a perte při 30 stupních, kdy se odstraní zbývající bělost.

Chlor je obsažen v bělidle. Pokud však do pračky nalijete jeden litr bělidla, stačí přidat pouze 1 šálek bělidla. Upozorňujeme, že bělidlo má velmi štiplavý zápach a reaguje se solemi, přičemž se uvolňují škodlivé výpary. Při používání je proto nutné otevřít okna a pokud možno i dveře.

Obvykle čištění bělidlem a kyselinou citronovou. Účinnost postupu se tak zvyšuje a prádlo není zaneseno nečistotami. Nepoužívejte tento postup častěji než jednou za 2 měsíce, abyste nepoškodili žádné části spotřebiče.

Pokud se plíseň v pračce již důkladně usadila, vyplatí se použít síran měďnatý. Jedná se o jeden z nejstarších prostředků proti plísním ve velmi vlhkých prostorách. Síran měďnatý je modrý krystalický prášek.

Připravte roztok v poměru 30 gramů síranu měďnatého na 1 litr vody. Otřete manžetu připraveným prostředkem, nechte ji jeden den působit a poté ji důkladně opláchněte čisticími prostředky a čistou vodou. Tuto metodu lze použít jako radikální řešení stávajícího problému s plísněmi i jako preventivní opatření.

Alkalická kyselina pomáhá odstraňovat nepříjemné pachy a usazeniny vodního kamene. Nalijte prací prostředek do bubnu pro 30minutové praní. Množství se musí vypočítat na základě objemu pračky, stejně jako v případě kyseliny citronové. Je účinnější než kyselina citronová; má kratší reakční dobu, a tudíž vyšší míru použití.

Pro čištění pračky je také možné vzít 2 šálky obyčejného octa, nalít ho do pračky a zapnout nejdelší prací cyklus na nejvyšší teplotu. Stejně jako ve všech ostatních případech by měl být spotřebič spuštěn bez jakéhokoli mycího prostředku nebo prostředku na mytí nádobí. Po 5-6 minutách provozu spotřebiče stiskněte tlačítko pauzy a nechte spotřebič hodinu namočený, poté praní dokončete.

Zbylý prací prostředek by se měl opláchnout rychlým praním. Po vyprázdnění cyklu vyčistěte gumové těsnění, buben a dvířka zevnitř octovou vodou, tj. roztokem stejných dílů vody a octa. Poté povrch důkladně otřete měkkým hadříkem.

praní, kyselinou, citronovou

Po čištění octem může zůstat specifický zápach, který lze odstranit vyvětráním spotřebiče a/nebo dodatečným suchým praním s pracím prostředkem a změkčovadlem.

Pokud vše ostatní selže, jak ji odstranit pomocí konkrétního produktu?

Použití speciálních prostředků na odstraňování vodního kamene řeší problém rychle a na vysoké úrovni. Tyto přípravky jsou vyvinuty speciálně pro boj s vodním kamenem a usazeninami tím, že působí na kyseliny, které jsou přítomny v jejich složení.

Dr. Beckmann

Přípravek vyrobený v Německu. K dispozici jako kapalina. Výborně odstraňuje nepříjemné pachy, vodní kámen a plísně v pračce.

Použití pracího prostředku a gelu je jednoduché: nalijte je do přihrádky na prací prostředek a spusťte prací cyklus při 60 °C.

Topperr

Prášek je určen k odstraňování vodního kamene z myček nádobí a praček. Rozbíjí usazeniny vodního kamene na částech stroje, ale je šetrný k pryžovým prvkům. Hmotnost balení 125 gramů.

Použití je velmi jednoduché:

Nepoužívejte předpírku.

MAGICKÁ SÍLA

Odstraňuje vodní kámen z bubnu, nádrže a topného tělesa. Výrobce produktu: Německo.

Je k dispozici ve dvou různých formách:

Prášek obsahuje organickou kyselinu. Prací prostředek ve formě prášku použijte podle následujícího postupu:

 • Zavřete dvířka prázdného bubnu.
 • Nalijte prostředek na odstraňování vodního kamene do přihrádky na mycí prostředek.
 • Nastavte teplotu praní na 40 °C.
 • Stroj opět funguje.
praní, kyselinou, citronovou

Použití gelové formy MAGIC POWER:

Doporučení

Profesionální tipy pro kvalitní čištění bez nepříjemných následků:

 • Před čištěním spotřebiče se ujistěte, že v bubnu nezůstaly žádné předměty. Měla by zde být také prázdná přihrádka na prací prostředek a kondicionér.
 • Nepoužívejte současně více než jeden prostředek na odstraňování vodního kamene, protože se tím zvyšuje pravděpodobnost poškození součástí pračky se sušičkou.
 • Při čištění pračky je vhodné používat gumové rukavice.
 • Prostor pro prášek se musí čistit podle potřeby. Lepší. častěji.
 • Vodní kámen nejenže hrozí poškozením spotřebiče, ale také prodlužuje dobu provozu, zvyšuje spotřebu mycího prostředku a elektrické energie.
 • Po pracím cyklu s jedním z odstraňovačů vodního kamene zkontrolujte spotřebič v okolí těsnění. Měli byste je také ohnout zpět a zkontrolovat, zda na nich nejsou zbytky vodního kamene, které se během provozu odlouply.
 • K čištění topného tělesa a dalších prvků nepoužívejte ostré předměty ani brusné povrchy, protože tyto metody mohou s vysokou pravděpodobností způsobit mechanické poškození prvků spotřebiče.

Mnoho užitečných a důležitých informací o tom, jak odstraňovat vodní kámen ze spotřebičů, naleznete zde.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS