Jak zamaskovat nástěnný plynový kotel v kuchyni

„Maskovat plynový kotel v kuchyni: 5 nejlepších způsobů, jak to udělat

Topná sezóna začíná a končí nezávisle na okolnostech a počasí, v některých regionech není vůbec, a proto si lidé instalují individuální topení. Je úspornější a účinnější. V případě potřeby ji lze zapnout dříve a vypnout později, nebo lze teplotu zvýšit či snížit.

Má však jednu velkou nevýhodu. vzhled. Kotel je poměrně velký a není snadné ho zamaskovat. To je obzvláště obtížné, pokud je kotel dvouokruhový nebo starého typu.

Instalace individuálního vytápění je poměrně problematická. Vyžaduje to hodně koordinace s plynárenskou společností, hodně plánování a hodně investic.

Plynárenská společnost důrazně nedoporučuje spotřebič schovávat z důvodu zvýšeného nebezpečí.

Kotle mohou být s otevřeným nebo uzavřeným hořákem. Druhá možnost je bezpečnější a používá se ve většině případů.

Některé maskovací akce jsou však stále povoleny.

Jak se skrýt

Majitelé tedy zakoupili nástěnný plynový kotel. Instalace zařízení v kuchyni je plánována souběžně s uzavřením speciálního koaxiálního komína přímo za pevnou stěnou, vodorovně do ulice. Podívejme se, jaké jsou způsoby skrytí namontované jednotky.

Pokud kotel doplňuje okolí, není třeba jej skrývat

 • Nejlepší možností je samozřejmě umístit tepelný generátor do speciální skříňky, která bude designově navazovat na celou kuchyňskou sestavu.
 • Můžete si vyrobit kovový rám, kolem něj namontovat sádrokarton, schovat kotel do výklenku a pak nainstalovat dvířka. Musí také odpovídat vzhledu fasád.
 • Existuje možnost povrchové úpravy přední plochy kotle: barva nebo fólie.
 • Nakonec stačí zavěsit generátor tepla někam na stranu soupravy, pokud jeho barva odpovídá převládajícím tónům. V tomto případě plynový spotřebič zapadne do celkového stylu kuchyně.

Rozhodnutí o uspořádání kotelny by mělo být přijato před instalací spotřebiče. Předem je třeba myslet také na obklady stěn. Jak zakrýt plynové potrubí a elektrickou přípojku? I o tom si povíme, až budeme postupovat podle pokynů.

zamaskovat, nástěnný, plynový, kotel, kuchyni

A nyní přejděme k popisu postupů pro „zakomponování“ kotle do celkového obrazu.

Požadavky na instalaci

Mnoho kupujících, výběr plynového kotle, se potýkají s problémem, jak skrýt zařízení, které nekazí interiér kuchyně, a harmonicky do něj zapadají.

Je důležité umístit kotel tak, aby byl bezpečný a snadno přístupný. Moderní plynové kotle jsou k dispozici v různých barvách a provedeních

Proto často dokonale zapadají do interiéru kuchyně, ale jsou i případy, kdy je třeba kotel zamaskovat

Moderní plynové kotle jsou k dispozici v široké škále barev a provedení. Proto často dokonale zapadají do kuchyně, ale jsou případy, kdy je třeba kotel zamaskovat.

Před instalací plynového kotle v kuchyni se musíte ujistit, že uspořádání místnosti je v souladu s normami pro instalaci plynového vytápění, které stanoví

Je nutné instalovat dveře, které oddělují kuchyň od ostatních místností

Při instalaci plynového kotle v kuchyni je důležité, aby místnost byla od ostatních místností oddělena otvorem a dveře nesměly mít práh pro volnou cirkulaci vzduchu. Soulad s komínovým systémem

Odsávání: nekombinujte odsavač par pro plynový kotel s kuchyňským odsavačem par, musíte mít samostatné potrubí.Plynový kotel neinstalujte sami. Je třeba, aby se na něj obrátil vyškolený odborník. Je nutná dobrá cirkulace vzduchu, nejlepší umístění kotle je naproti dveřím nebo na prázdné stěně. Normy, podle kterých se umísťují zásuvky, trubky kotle. Elektrická zásuvka pro kotel nesmí být instalována blíže než 1 m. Správné umístění chladničky: vzdálenost mezi ní a plynovými spotřebiči musí být nejméně 30 cm. Kotelní zařízení by mělo být umístěno co nejblíže místu, kde potrubí vychází ven. Pak není nutné vrtat otvory ve skříni pro volný průchod kouřovodu. Skříň, ve které je kotel instalován, musí být ošetřena nehořlavým prostředkem. Vzdálenost mezi stěnami skříně a kotlem musí být dostatečná, aby bylo možné provádět potřebnou údržbu. Doporučená výška od podlahy, na které je plynový kotel namontován, se má pohybovat od 80 cm do 160 cm a minimální vzdálenost mezi stropem a bubnem kotle má být 80 cm.

READ  Jak sušit krátké vlasy s fénem

Interiér kuchyně s plynovým kotlem na stěně nebo na podlaze musí přísně odpovídat platným předpisům SNiP a hygienickým předpisům.

Jak zamaskovat komunikaci?

Ukrytí plynového kotle ve skříni není konečná. Dalším aktuálním tématem je, jak zakrýt trubky a vodiče plynového kotle v kuchyni. Plynové a topné potrubí, stejně jako elektrické rozvody k jednotce, vypadají neesteticky. Proto je také žádoucí, aby byla tato spojení skryta.

Bezpečnostní předpisy nedovolují, aby byly komunikační kabely zcela skryty ve zdi. musí být vždy snadno přístupné. Komunální služby lze ozdobit krabičkou. Další možností je zakoupit prefabrikovaný plastový rukáv nebo si jej vyrobit ze sádrokartonu či dřevotřísky. Vlastnoručně vyrobené krabice se někdy potahují fólií, aby ladily s barvou povrchové úpravy nebo nábytku. Je důležité, aby hadice nebyla těsně u potrubí, musí být ponechána mezera přibližně 1 cm.

zamaskovat, nástěnný, plynový, kotel, kuchyni

Komunikační systém lze také úspěšně zamaskovat pomocí tapety:

Vždy můžete být nápadití a zakrýt trubky a dráty nějakým vhodným dekorativním předmětem.

Jak skrýt komín?

Na horní straně kotle je vývod spalin. Komín je obvykle umístěn ve vlnité trubce nebo kovové krabici. Je větší než ostatní potrubí. Existuje řada způsobů, jak skrýt potrubí od plynového kotle:

 • Jak zakrýt komín?
 • Nad komín zavěste polici;
 • dlaždice s vhodnou PVC fólií;
 • Zakrytí tematickými dekoracemi.

Vezměte prosím na vědomí! Plynový kotel a všechny jeho komunikace mohou být uzavřeny jedinou skříňkou, která je umístěna ve výšce mezi přívodem spalin na stěně a pracovní deskou.

zamaskovat, nástěnný, plynový, kotel, kuchyni

Umístění komína

Při navrhování kuchyně je třeba důkladně zvážit, jak do ní nový topný spotřebič zapadne. Je možné vybrat si skříňku, která bude barevně ladit s kuchyňskou linkou nebo spotřebiči. V tomto případě plynový kotel dokonale zapadá do celkového stylu. Lze jej instalovat mezi kuchyňské skříňky. Tento způsob je povolen nejen výrobci topidel, ale také plynárenskými a hasičskými orgány.

Instalační schéma plynového kotle parapetního typu.

Při instalaci spotřebiče tímto způsobem byste měli zohlednit nejen to, jak se hodí do designu kuchyně, ale také instalační normy. Pro dobrou ventilaci je nutné, aby na každé straně ohřívače byl volný prostor minimálně 3 cm. Boční strany přilehlých skříní musí být rovněž zakryty nehořlavým materiálem, aby byly chráněny.

Pokud se neplánuje nákup nových radiátorů, je možné modernizovat ty staré. Přední panel spotřebiče musí být důkladně vyčištěn a obroušen. Povrch se poté natře základním nátěrem na kov. Po zaschnutí lze kotel natřít žáruvzdorným emailem na kovové povrchy. Barva smaltu musí ladit s barvou kuchyňského nábytku. Pokud chcete dosáhnout něčeho exkluzivního a odlišného od běžného domácího spotřebiče, můžete použít speciální šablony, kterými plynový kotel pomalujete mnoha různými vzory.

Jak skrýt plynový kotel v kuchyni: Nejlepší designové úspěchy v oblasti maskování

Jednou denně vám do schránky přijde jeden z nejčtenějších článků. Připojte se k nám na a

Pokud přívrženci techno-stylu nebo podkroví, přítomnost plynového kotle v kuchyni vůbec neobtěžuje, pak se pro ostatní vzhled takové nezbytné pro pohodlnou organizaci života stává dráždivým faktorem. Ti si samozřejmě lámou hlavu nad tím, jak topení skrýt, aby nenarušilo harmonický obraz. V případě plynových spotřebičů však ne vždy funguje jakýkoli rozmar nebo představivost a provedení gramotné a estetické kamufláže není snadné!

Požadavky, předpisy a pravidla organizace plynárenství

Nejdůležitější otázkou pro instalaci plynového topného zařízení jsou bezpečnostní opatření. Proto se vyplatí znát základní pravidla a dodržovat přísné předpisy. Samozřejmě, pokud je byt v novostavbě, takový systém nainstalují odborníci a zkoordinují sami nájemníci, zbývá jen šikovně a správně zamaskovat plynový kotel.

READ  Kotel FERROLI jak aktivovat letní režim

V posledních letech se v zájmu úspory energetických zdrojů a rodinných rozpočtů snaží realizovat individuální systém vytápění a v tomto případě autoři Novate důrazně doporučují seznámit se s tím, co lze a co je přísně zakázáno dělat:

Pokud vás ještě neděsí omezení a místnost přesto splňuje normy, můžete bez obav nainstalovat plynové topení a začít přemýšlet o tom, jak zařízení zapadne do stávajícího nebo nově vytvořeného interiéru.

Ukrytí plynového kotle ve skříni

Jedná se o nejoblíbenější způsob, jak mít ušlechtilou kuchyni a individuální vytápění. Zdá se však, že v takovém ideálním případě existuje mnoho úskalí, o kterých je třeba vědět předem, aby nedošlo k poškození nábytku, nebo v horším případě k porušení bezpečnostních pravidel.

Pokud je zařízení namontováno na stěně, může být instalováno do nástěnné jednotky, nebo pokud je namontováno na podlaze, do skříňky nebo skříně. V první i druhé variantě je však nutné zajistit volný přívod vzduchu k jednotce a dodržet technologické odstupy od prvků v okolí kotle/plynového kotle.

Po instalaci plynových spotřebičů je lepší provést renovaci kuchyně. |

Rovněž je vhodné předem promyslet, jak budou položeny rozvody vody, plynu, kouřovody a elektroinstalace, protože jejich kumulace vypadá ještě neestetičtěji než samotný kotel. Obvykle se schovávají pod speciální plastové krabičky požadované barvy, a pokud se oprava provádí až po instalaci, mohou být zcela skryty pod speciálně vyrobenou krabičkou nebo ve výklenku a zakryty obkladem nebo jiným povrchovým materiálem.

Štěrbinová dvířka skříně zajišťují plynulé proudění vzduchu, čímž zaručují správný a bezproblémový provoz plynových spotřebičů. |

Nejlepší volbou jsou v každém ohledu mřížové nebo prolamované dveře skříně. Pokud je plynový kotel umístěn v místě bez kuchyňské linky, lze pro něj vlastními silami postavit maskovací skříňku, přičemž je třeba pamatovat na základní pravidla bezpečné instalace a provozu.

Důležité! Plynový kotel nesmí být umístěn v těsně uzavřené skříni. Horní a dolní část nábytku musí být vždy otevřená.

Vytvořte z něj kuchyňskou linku

Pokud to obytný prostor dovolí, mohou se plynové spotřebiče stát originálním designovým prvkem. |

zamaskovat, nástěnný, plynový, kotel, kuchyni

Pokud jste šťastným majitelem bytu v novostavbě a zařizujete si život od základů, nebo se rozhodnete pro instalaci kotle při radikální změně interiéru, může být plynové zařízení součástí nábytku. Na takové ukrytí je však třeba se pečlivě připravit a předem vědět, kde se bude nacházet. Velikost a barva závěsných nebo podlahových jednotek samozřejmě závisí na velikosti, tvaru a barvě instalované jednotky.

Pravidla pro instalaci topných kotlů

Pro instalaci plynového spotřebiče platí určité předpisy. Je povoleno jej instalovat v místnostech, jako je kotelna, chodba, sklep a kuchyň.

Kromě toho, ať už je zařízení umístěno kdekoli, musí být v místnosti přítomno:

 • blízké elektrické zásuvky;
 • klimatizační systém. přívodní a odvodní větrání;
 • dveře a okna, která se musí otevřít;
 • funkční systém odsávání kouře. systém nouzového větrání.

Při velkých výkonových parametrech je nutná samostatná kotelna, což je relevantní spíše pro soukromé domy na venkově. V bytě však mohou být instalovány kotle s výkonem do 60 kW. Místnost musí mít rozlohu nejméně 4 metry čtvereční a. м. a standardní výška stropu 2,5 m a více pro moderní domy. Kotel se obvykle připevňuje na stěnu, ale lze použít i modely stojící na podlaze.

V případě nástěnné verze je důležité zajistit, aby byl povrch vyroben z materiálu s nízkou hořlavostí. nehořlavého a nepodporujícího hoření na vzduchu.

Je také důležité neinstalovat topné těleso v blízkosti jakéhokoli kusu nábytku, mezi ním a částmi nábytku musí zůstat vzdálenost potřebná pro cirkulaci vzduchových hmot. asi 3 cm.

Aby bylo možné kotel v kuchyni správně zamaskovat, je třeba si uvědomit, že jednotka musí zůstat funkční, a proto je třeba se nejprve zaměřit na to

 • zajistit volný přístup ke spotřebiči;
 • dobrý ventilační systém;
 • Speciální detektor, který vás upozorní na únik plynu.

Kromě toho musí být materiály, kterými hodláte kotel vyzdobit, ošetřeny nehořlavou impregnací v souladu s požadavky požární bezpečnosti. Pokud je strop dřevěný, musí být stěna pokryta plechem.

READ  Proč klesá tlak v elektrickém kotli?

prostor mezi kotlem a plynoměrem (0,8 m), mezi chladničkou a spotřebičem (30 cm), zásuvka musí být vzdálena 1 m. Výška, ve které je topný kotel instalován, je 1,6 m.

Instalace kotle do speciální skříně

Pokud se stále držíme této možnosti, je třeba poznamenat, že nejčastěji je třeba takovou skříň postavit na míru velikosti kotle. to není vždy snadné.

Promluvíme si o tom, jak to udělat?

Potřebujeme znát rozměry našeho kotle. Stěny budoucí skříně by měly být umístěny ve vzdálenosti nejméně 3-5 cm od stěn kotle.

Totéž platí pro spodní část kabiny. Tímto způsobem získáme pohodlnou skříň a ochráníme ji před přehřátím.

Pořiďte si dekorativní (pro vaši kuchyni) dvířka s ohledem na tyto rozměry a nejlépe s otvory pro větrání.

V ideálním případě by tato dvířka měla být vybavena dalšími dvířky pro odečet kotle. To platí i pro podlahový kotel

Zvažte také hloubku našeho krytu. Přidejte 3-5 cm do hloubky. V jedné ze stěn skříně vytvořte prostor pro inženýrský systém.

Je velmi důležité zachovat kolmost skříně, k tomu slouží konstrukční trojúhelník. Zvláštní pozornost je třeba věnovat upevnění dveří a skříně ke stěně.

Po montáži dvířek bude tato skříňka v kuchyni téměř neviditelná.

Normy a pravidla, která je třeba vzít v úvahu

V návodu ke spotřebiči jsou uvedeny bezpečnostní požadavky, které je nutné dodržet před instalací spotřebiče. Důraz není kladen na estetiku, ale na bezpečnost.

Základní instalační pravidla uvedená v SNiP (stavební normy a předpisy):

 • Změňte umístění kotle pouze na krátkou vzdálenost. Přemístění zařízení na chodbu nebo jiné místo je možné, pokud splňuje další bezpečnostní pravidla: například místnost, kam se zařízení přemístí, musí být neobydlená a musí mít dveře (nesmí být těsně zavřené) a okno. Pokud je jednotka ukryta ve skříni nebo šatní skříni, otvory v přední části pro volnou cirkulaci vzduchu. Je třeba poznamenat, že změna místa je poměrně nákladná.
 • Plynový spotřebič neinstalujte v kuchyni/obývacím pokoji, protože obývací pokoj je obytný prostor. Proto se nedoporučuje bourat příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem.
 • Z bezpečnostních důvodů je přísně zakázáno instalovat zařízení na lodžiích, balkónech a v přízemí.
 • Plocha kuchyně musí být nejméně 9 metrů čtverečních.м., Výška od podlahy ke stropu. 2 m.
 • Kotel nesmí být umístěn v blízkosti hořlavých materiálů. Proto je lepší, když se uživatel rozhodne jednotku vůbec nezakrývat, což je bezpečné. Výrobci spotřebičů s tím počítají a přidávají na stěnu přístroje dekorativní panely (imitace dřeva, fototisk atd.). Kotel můžete také sami natřít nebo jej natřít v barvě kuchyně nebo interiéru.
 • Kuchyňské větrací potrubí a plynový kotel se nesmí kombinovat.
 • Je zakázáno schovávat přípojky kotle (potrubí, ventilace) pod pevnými kanály z materiálů, které neumožňují volný přístup k ventilaci, např. sádrokarton. Proto je vhodné zakrýt potrubí za ozdobnými panely v místě, kde se otevírají dveře, nebo si u stavebního dodavatele zakoupit ozdobnou odnímatelnou schránku na nářadí.
 • instalace speciálního zařízení, které uživatele upozorní na únik plynu.
 • Stěna, na které je plynová jednotka zavěšena, musí být zakryta plechem.
 • Mezi kotlem a plynovou varnou deskou nebo chladničkou musí být vzdálenost nejméně 30 cm.
 • Pult by neměl být umístěn blíže než 1,6 m od kotle.
 • Elektrická zásuvka pro kotel musí být instalována ve vzdálenosti do 1 m.

Při výběru způsobu ukrytí plynového kotle v kuchyni je třeba dodržovat bezpečnostní předpisy. To chrání uživatele před možnými nehodami a pokutami od inspektorů plynu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS