Jak zapojit ventilátor se čtyřmi vodiči

Kolíkový konektor ventilátoru: Jak se připojuje

Ventilátor lze připojit ke konektorům na základní desce, grafickému adaptéru nebo k samotnému zdroji napájení. Hlavním problémem při řešení tohoto problému je tzv. přiřazení vývodů, tj. е. přiřazení pinů ve schématu zapojení. V současné době jsou běžné tří- a čtyřkolíkové připojovací chladiče.

V každé domácnosti se nashromáždilo několik počítačových ventilátorů: chladiče procesorů, chladiče grafických karet a napájecí zdroje počítačů. Lze je dodat jako náhradu za vyhořelé, nebo je můžete připojit přímo k napájecímu zdroji. Využití může být široké: jako ventilátor v horkém počasí, k odvětrání pracoviště od kouře z pájení, v elektronických hračkách atd.

Ventilátory se obvykle dodávají ve standardních velikostech, z nichž zdaleka nejoblíbenější jsou 80mm a 120mm chladiče. Jejich zapojení je rovněž standardizováno, takže stačí znát pouze rozdělení pinů 2, 3 a 4.

Na moderních základních deskách založených na procesorech intel šesté nebo sedmé generace jsou zpravidla připájeny pouze 4pinové konektory a 3pinové jsou minulostí, takže se s nimi setkáme pouze u starších generací chladičů a ventilátorů. Pokud jde o jejich umístění. na zdroji napájení, videoadaptéru nebo procesoru, je to jedno, protože připojení je standardní a nejdůležitější je zde rozdělení pinů.

Rozložení pinů chladiče 3 pin

Nejběžnějším typem ventilátoru je 3pinový. Kromě mínusového a 12V vodiče je zde ještě třetí, „tacho“ vodič. Ten se nasazuje přímo na kabel snímače.

Rozvody 4 pinů chladiče

Zde můžete rychlost nejen odečíst, ale také změnit. To se provádí pomocí impulsu ze základní desky. Je schopen odesílat informace v reálném čase zpět do tachogenerátoru (třípinový to neumí, protože senzor a regulátor jsou na stejném napájecím vedení).

Jak připojit tříkolíkový chladič ke čtyřkolíkovému

Chcete-li připojit 3pólový chladič ke 4pólovému konektoru na základní desce pro softwarové řízení rychlosti, použijte následující schéma:

Pokud připojíte třívodičový ventilátor přímo ke čtyřkolíkovému konektoru na základní desce, bude se ventilátor točit vždy, protože základní deska nebude schopna řídit tříkolíkový ventilátor a regulovat otáčky chladiče.

Vývody 4kolíkového chladiče

Rychlost lze nejen číst, ale také měnit. Provádí se pomocí impulsu základní desky. Je schopen posílat informace v reálném čase zpět do tachogenerátoru (tříkolíkový to neumí, protože senzor a regulátor jsou na stejném napájecím vedení).

Přiřazení vývodů je také známé jako přiřazení pinů a tento proces zahrnuje popis každého pinu elektrického obvodu. Čtyřpólový chladič se příliš neliší od třípólového, ale má své vlastní vlastnosti. Chcete-li se seznámit s vývody druhého z nich, můžete se podívat na samostatný článek na našich webových stránkách na následujícím odkazu.

Schéma zapojení 4kolíkového chladiče

Jak je pro tento typ zařízení typické, dotyčný ventilátor má schéma zapojení. Jedna z běžných variant je znázorněna na obrázku níže. Tento obrázek může být potřebný při opětovném pájení nebo návrhu způsobu připojení a je užitečný pro lidi, kteří znají strukturu elektroniky. Všechny čtyři vodiče jsou navíc na obrázku označeny popiskem, takže byste neměli mít problém se čtením schématu.

Přiřazení pinů

Pokud jste si již přečetli náš další článek o 3pinovém vývodu počítačového chladiče, možná víte, že černý vývod je zem, zatímco žlutý a zelený vývod mají napětí 12 a 7 V. Nyní musíme zvážit čtvrtý drát.

Modrý kontakt je řídicí kontakt a je zodpovědný za regulaci otáček lopatek. Tento kontakt je také známý jako PWM (Pulse Width Modulation). PWM je metoda řízení výkonu zátěže, která se provádí dodáváním pulzů o různé šířce. Bez PWM by se ventilátor točil nepřetržitě při maximálním výkonu. 12 voltů. Pokud program změní rychlost otáčení, zapojí se i samotná modulace. Ovládací kontakt je pulzní s vysokou frekvencí, která se nemění, mění se pouze doba, po kterou je ventilátor v pulzním vinutí. Proto je rozsah otáček uveden v technickém listu zařízení. Nižší hodnota je nejčastěji spojena s minimální frekvencí impulzů, což znamená, že při absenci impulzů se mohou lopatky otáčet i pomaleji, pokud tak určil systém, ve kterém pracují.

Pokud jde o regulaci otáček prostřednictvím dotyčné modulace, existují dvě možnosti. První je prostřednictvím multikontroléru umístěného na základní desce. Tím se načte teplotní čidlo (pokud uvažujeme o chladiči procesoru) a poté se určí optimální režim pro ventilátor. Tento režim můžete nastavit ručně prostřednictvím systému BIOS.

READ  Jaký je dobrý vysoušeč vlasů?

Druhým způsobem je softwarový zásah do řadiče, což je software výrobce základní desky nebo speciální software, například SpeedFan.

Vývod PWM na základní desce může řídit i rychlost 2 nebo 3pinových chladičů, jen je třeba je přepracovat. Znalý uživatel vezme schéma zapojení jako příklad a bez velkých finančních investic provede potřebné kroky, aby bylo možné vysílat impulsy přes tento kontakt.

Připojení 4pinového chladiče k základní desce

Ne vždy je základní deska vybavena čtyřmi kontakty pod PWR_FAN, takže majitelé 4pinových ventilátorů musí zůstat bez funkce regulace otáček, protože čtvrtý PWM-kontakt prostě není přítomen, takže impuls nemá kam jít. Připojení takového chladiče je poměrně jednoduché, stačí najít piny na základní desce.

Pokud jde o samotnou instalaci nebo demontáž chladiče, věnujeme se tomu v samostatném článku na našich webových stránkách. s nimi, pokud se chystáte počítač rozebrat.

Nezabývali jsme se fungováním ovládacího kolíku, protože pro běžného uživatele by to byly bezvýznamné informace. Označili jsme pouze jeho význam v celkovém schématu, stejně jako podrobné vývody všech ostatních vodičů.

zapojit, ventilátor, čtyřmi, vodiči

Poděkujte autorovi sdílením tohoto článku na sociálních sítích.

Schémata zapojení, schémata zapojení a vývody

V každé domácnosti se hromadí spousta počítačových ventilátorů: chladiče procesorů, chladiče grafických karet a napájecí zdroje počítačů. Lze je dodat jako náhradu za vyhořelé nebo je můžete připojit přímo k napájení. Toho lze využít mnoha způsoby: jako vyfukování vzduchu v horkém počasí, k odvětrání pracoviště od kouře z pájení, v elektronických hračkách atd.

Ventilátory mají obvykle standardní velikosti, z nichž nejoblíbenější jsou dnes 80mm a 120mm chladiče. Jejich zapojení je také standardizováno, takže stačí znát pouze rozdělení pinů 2, 3 a 4.

Na moderních základních deskách založených na šesté nebo sedmé generaci procesorů intel jsou zpravidla připájeny pouze 4pinové konektory a 3pinové konektory jsou minulostí, takže se s nimi setkáváme pouze u starších generací chladičů a ventilátorů. Nezáleží na tom, zda jsou nainstalovány na zdroji napájení, videoadaptéru nebo procesoru, protože připojení je standardní a hlavní je zde pin konektoru.

Jak připojit 3pólový chladič ke 4pólovému

Pro připojení 3pólového chladiče ke 4pólovému konektoru základní desky pro nastavení otáček softwaru se používá následující schéma:

Při přímém připojení třívodičového ventilátoru ke čtyřkolíkovému konektoru na základní desce se ventilátor bude vždy otáčet, protože základní deska nebude schopna ovládat tříkolíkový ventilátor a regulovat otáčky chladiče.

Připojení chladiče ke zdroji napájení nebo baterii

Pokud chcete změnit otáčky (rychlost). stačí snížit napájecí napětí chladiče, což lze provést velmi jednoduše výměnou vodičů na zásuvce:

Tímto způsobem můžete připojit jakýkoli ventilátor, přičemž čím nižší je napětí, tím nižší jsou otáčky, a tím tišší je jeho chod. Pokud se váš počítač nijak zvlášť nezahřívá, ale je velmi hlučný, můžete použít tuto metodu.

Chcete-li jej napájet z baterií nebo akumulátorů, jednoduše připojte plus k červenému vodiči a minus k černému vodiči chladiče. Začne se otáčet při napětí přibližně 3 V a vrcholí při napětí přibližně 15 V. Napětí nemůžete zvýšit více. vinutí motoru by se přehřálo. Budete potřebovat asi 50-100 mAh proudu.

Návrh a opravy chladičů PC

Pro demontáž ventilátoru je třeba odstranit štítek na boku vodičů, čímž se získá přístup k pryžovému krytu, který se odstraní.

Plastový nebo kovový polokroužek uchopíme jakýmkoli předmětem s ostrým koncem (kancelářský nůž, plochý šroubovák apod.).п.) a vyjměte ji z hřídele. Stejnosměrný motor s bezkartáčovým pohonem je v dohledu. Celokovový magnet je připevněn k plastové základně rotoru s oběžným kolem po obvodu hřídele a ke statoru je připojen magnetický drát na měděné cívce.

Pak vyčistěte otvor v nápravě, nakapejte do něj trochu strojního oleje, dejte jej zpět dohromady, ucpěte jej (aby se neucpával prachem) a od nynějška používejte mnohem tišší ventilátor.

Všechny tyto ventilátory mají bezkomutátorový mechanismus otáčení: je spolehlivý, úsporný, nehlučný a otáčky lze regulovat.

Moderní chladiče mají mnohem menší zásuvky, kde první kontakt je číslovaný a je „mínus“, druhý „plus“, třetí přenáší údaje o aktuálních otáčkách oběžného kola a čtvrtý řídí rychlost otáčení.

Pákový spínač dříve ovládal jádra, ale všechna byla rozebrána, ale páčkový spínač pomáhá vnést do jádra trochu porozumění. Bylo mi líto použít metodu tyčového vstupu

Dobré odpoledne! existuje způsob, jak ji otočit na druhou stranu?

zapojit, ventilátor, čtyřmi, vodiči

Myslím, že musíte prohodit plus a mínus jako u jakéhokoli stejnosměrného motoru

Dobré odpoledne, vše velmi dobře vyložil autor, informativní a podrobné.

„Všechny tyto ventilátory mají bezkomutátorový rotační mechanismus: je spolehlivý, úsporný, tichý a reguluje otáčky.“Stejnosměrné motory s kolektorovým pohonem mají také schopnost přesně regulovat otáčky.

Mohu ručně nastavit rychlost ventilátoru na 3pinovém ventilátoru zapojeném do 4pinového konektoru na základní desce?

READ  Bude robotický vysavač fungovat bez internetu

Měli byste si přečíst příručku k základní desce. Můj ano.

Hlavní rozdíly mezi 4pinovými a 3pinovými ventilátory

Tříkolíkový konektor ventilátoru. jsou tři indikátory (podle počtu vodičů): napájení (5 nebo 12 V), zem a signál. Signální vodič vysílá údaje o rychlosti otáčení oběžného kola ventilátoru při běžném jmenovitém napětí 4 nebo 12 V. V tomto režimu se otáčky ventilátoru obvykle řídí zvýšením nebo snížením napětí na napájecím kabelu.

Čtyřkolíkový konektor ventilátoru se mírně liší od tříkolíkového konektoru, protože má další (čtvrtý) vodič, který slouží k přenosu řídicích signálů do ventilátoru s čipem. Čip a řízení otáček ventilátoru.

Jak připojit ventilátor skříně ke zdroji napájení

Uživatelé počítačů někdy potřebují nainstalovat další ventilátor nebo vyměnit starý. Dobré, pokud si můžete koupit podobný náhradní chladič. Ale co když má jiný počet svorek nebo je instalován navíc ke stávajícím?? V tomto článku rozebereme různá zapojení těchto zařízení a také zjistíme, jak chladič připojit přímo k napájení.

Typy zástrček chladiče a jejich vývody

Účelem všech stávajících ventilátorů je v zásadě ochlazovat „železo“ instalované ve vaší systémové jednotce. Schémata zapojení pro připojení chladičů k napájecímu zdroji se však liší a závisí na jejich konstrukci. V současné době existují tři hlavní typy těchto jednotek, které se liší počtem vývodů v bloku, a tím i schématem a pořadím připojení ventilátoru.

2 kolíky

Tento typ chladičů, určených k chlazení systémové jednotky nebo napájecího zdroje, je pravděpodobně nejstarší. V současné době se již prakticky nevyrábí, ale v obchodě ho stále najdete. Toto elektrické zařízení má dva vývody.

Účel vodičů v takové zásuvce je následující:

Je to docela jednoduché. Přiložte 12 voltů a dodržujte polaritu, oběžné kolo se otáčí. V tomto provedení samozřejmě není žádná regulace otáček.

3 kolíky

Tento typ ventilátoru nahrazuje dvouvodičový motor. Další vodič přidaný ke konektoru umožňuje počítači měřit otáčky oběžného kola a pomocí softwaru sledovat stav chladicího systému.

Účel vodičů na tomto bloku je následující:

4 kolíky

Nejpokročilejší typ. Jeho zásuvka má další přídavný vodič, kterým může procesor měnit otáčky oběžného kola podle svého uvážení.

Podívejme se na účel vodičů v takovém bloku:

Všimněte si, že u čtyřkolíkového provedení je za signál snímače otáčení zodpovědný zelený, nikoli žlutý vodič. A žlutá je nyní zodpovědná za napájení. Není známo, proč byla tato aktualizace provedena. Snad aby zmátli běžného uživatele a donutili ho jít do servisního střediska, a hlavně ho mazaně donutili vypálit nový chladič.

Schéma zapojení

Nyní jsme skončili s typy ventilátorů a připojíme nový. Začněme výměnou v napájecím balíčku. Vše je zde poměrně jednoduché. Zakupte si zařízení stejné velikosti a nainstalujte ho místo spáleného. Pokud se počet kolíků na konektorech starého a nového zdroje shoduje, stačí zapojit „zástrčku“ do „zásuvky“ na desce PSU a dodržet zbarvení.

Pokud má náš zdroj napájení dvoukolíkovou zásuvku a chladič tří- nebo čtyřkolíkovou zástrčku, připojíme jej tak, aby byly připojeny pouze napájecí vodiče. Zbytek nechte viset ve vzduchu. Na následujícím obrázku je čtyřkolíková zástrčka zasunutá do dvoukolíkové zásuvky.

zapojit, ventilátor, čtyřmi, vodiči

Pokud vám prvky desky plošných spojů brání v připojení zástrčky, můžete její tělo jednoduše rozříznout na dvě části, a tím ji zkrátit na velikost dvoukolíkové zástrčky. Stejně postupujte, pokud má zásuvka tři nebo čtyři kolíky a zástrčka ventilátoru dva. Jednoduše jej zapojte do příslušných zásuvek a ostatní zásuvky nechte nevyužité. V tomto případě samozřejmě nepřipadá v úvahu jakákoli regulace a řízení otáček a vždy se bude točit.

Důležité! Abyste se vyhnuli opačnému zasunutí zástrčky nového ventilátoru, je vhodné si před odpojením starého ventilátoru zapsat způsob zapojení a barvu vodičů, přičemž je třeba mít na paměti, že čtyřkolíková zástrčka má jinou barvu než dvoukolíková a tříkolíková.

Instalace volitelných ventilátorů

Pokud se rozhodneme do systémové jednotky nainstalovat další ventilátor, budeme pro něj muset najít samostatnou zásuvku. Je dobré, pokud výrobci základních desek tento bod předvídají a vybavili své výrobky dalšími zásuvkami. Obvykle jsou tříkolíkové a označují se CHA-FAN. Na obrázku níže má základní deska dva tyto konektory.

Další možností je použít zásuvku PWR-FAN (je-li k dispozici). Tato zásuvka je určena pro ventilátor napájecího zdroje, ale většina moderních zdrojů napájení má pro tento účel vlastní zásuvky. Do těchto zásuvek lze zapojit jakýkoli typ 12voltového ventilátoru, ale je třeba si uvědomit, že jeho otáčení s dvoukolíkovou zástrčkou nebude systém monitorovat, a pokud selže, dozvíme se o tom až dodatečně.

Jak se připojit přímo k napájení

Pokud na základní desce nejsou žádné další zásuvky nebo jsou všechny obsazené, zbývá poslední možnost připojit chladič skříně přímo k napájecí jednotce. Nejvhodnějším konektorem pro tento účel je konektor Molex. Obvykle se používá pro disky IDE, které jsou již zastaralé, takže téměř každá napájecí jednotka bude mít volné zásuvky.

READ  Rozdíl mezi jednookruhovým a dvouokruhovým plynovým kotlem

Účel vodičů v takovém konektoru je následující:

Protože všechny ventilátory skříně jsou napájeny 12 V, budeme se zajímat o černý a žlutý vodič. Pokud je náš chladič vybaven dvoukolíkovou nebo tříkolíkovou zástrčkou, bude schéma připojení podobné obrázku níže.

Pokud máme ventilátor se čtyřkolíkovou zástrčkou, připojíme jej takto:

K tomu potřebujeme konektor Molex. Můžete si ji koupit na vrakovišti (mohou vám ji dát jako dárek) nebo ji získat v obchodě jako součást adaptéru. Kupte si adaptér, vyřízněte zástrčku, připájejte k ní ventilátor a je to.

Výběr ventilátorů do skříně

Velikost ventilátoru

V dřívějších skříních se používaly hlavně ventilátory 80 x 80 mm, dnes se častěji používají ventilátory 120 x 120 mm a 140 x 140 mm. Pro určení správné velikosti vezměte pravítko a změřte vzdálenost mezi upevňovacími otvory. bude asi o 5-7 mm menší než požadovaná velikost. Pokud je to neobvyklé, znamená to, že potřebujete nestandardní ventilátor. raději se podívejte do datasheetu na skříni.

Čím větší je ventilátor, tím pomaleji se musí otáčet, aby dosáhl srovnatelného průtoku vzduchu. A bude tišší. Menší ventilátory jsou rychlejší a hlučnější a běžně se používají v serverových a přepínacích zařízeních, tiskových zařízeních atd.

Počet ventilátorů v balení

Ventilátory se nejčastěji prodávají po kusech. Při větším vylepšení chlazení má smysl instalovat sadu s co největším počtem ventilátorů stejného typu a od stejného výrobce, a to podle počtu míst v počítačové skříni.

Maximální otáčky (ot./min.)

Většina větších ventilátorů (80 mm a více) nepřekračuje 2000 otáček za minutu, aby se snížila hlučnost. Pro účinné chlazení herních systémů existují modely se stejnými rozměry, ale vyššími otáčkami až 4000 ot/min. Otáčky 4 000 ot/min a vyšší jsou typické pro menší ventilátory: 60 mm x 60 mm a menší.

Maximální hladina hluku (dB)

Určuje hluk vydávaný ventilátorem pracujícím při maximálních otáčkách. Za příjemné se považuje maximálně 35-40 dB, což odpovídá typické denní hlukové zátěži v běžném bytě. Pro noční provoz se vyplatí zvolit model s hlučností pod 25 dB nebo nižší.

Typ napájecího konektoru

Nejdůležitější parametr. Pokud nemáte kam ventilátor zapojit, je zbytečný.

 • 2-pin. Pouze dva vodiče: „“ a „-„. Tyto ventilátory jsou obvykle namontovány na průmyslových zařízeních a vždy běží na maximální otáčky;
 • 3-pin. raný počítačový „standard“ s třetím vodičem, který vrací informace o rychlosti. Tyto konektory lze zapojit do 4pinových slotů základních desek bez ztráty funkčnosti;
 • 3-pin/Molex. zaniklý typ kombinovaného konektoru, který se zapojuje buď do konektoru základní desky, nebo do napájecího zdroje počítače, pokud na desce není dostatek konektorů;
 • 4-pinový. moderní počítačový „standard“ s dodatečnými informacemi z teplotního čidla a plynulou regulací otáček. Lze zapojit do 3pólového slotu se ztrátou řízení rychlosti, pokud deska nepodporuje „režim kompatibility“;
 • 4-pinový konektor Male/4-pinový konektor Female je kombinovaná varianta 4-pinového konektoru, která umožňuje řetězení několika ventilátorů do jednoho konektoru na desce;
 • 6-pinový. podsvícené nastavitelné ventilátory. Obvykle se dodávají se sadou adaptérů pro případ, že základní deska neumí podsvícení ovládat;
 • Molex. stárnoucí konektor pro napájení; v novějších zdrojích se téměř nevyskytuje;
 • USB 2.0 (9-pinový). zapojený do „interního“ USB na základní desce. Tyto ventilátory se obvykle dodávají s ovladačem podsvícení, který je systémem detekován jako zařízení USB.

Regulace rychlosti

 • V zásadě existují modely bez kontroly. To je však často případ třípinových modelů, u nichž lze v nastavení základní desky stále určit nižší rychlost;
 • stupňovitý. ty třípinové modely, u nichž lze v nastavení základní desky zvolit jedno ze tří napětí. Součástí krokové regulace je také zpomalovací odpor, který se spíná buď tlačítkem na krytu ventilátoru, nebo se vkládá jako adaptér mezi patici ventilátoru a desku;
 • automatický (PWM). nejběžnější volba pro 4pinové ventilátory, kde se otáčky automaticky upravují podle teploty. Tato křivka je pevně zabudována do základní desky a některé desky ji umožňují přizpůsobit;

Ventilátory se dodávají také s adaptérem, který má vestavěný proměnný odpor pro regulaci otáček. Existují ventilátory se vzdáleným teplotním čidlem a některé modely jsou detekovány jako zařízení USB a ovládány softwarem.

Průtok vzduchu při maximálních otáčkách, CFM

Parametr, který udává účinnost ventilátoru, jeho schopnost přemístit určité množství vzduchu za jednotku času. Čím vyšší je toto nastavení, tím větší proud vzduchu může chladič „přečerpávat“. Převážná většina „tichých“ ventilátorů je schopna přenášet až 50 krychlových stop vzduchu za minutu (CFM).

Typ ložiska

Klíčový parametr ovlivňující hlučnost, životnost a cenu ventilátoru. Osa oběžného kola může být uložena na následujících typech ložisek:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS