Jak zjistit velikost ventilátoru skříně

Výběr správného ventilátoru pro počítačovou skříň

Každý den se vyvíjejí nové technologie a programy, které od počítačů vyžadují stále vyšší výkon a sílu. Grafické karty, desky, procesory a další počítačové komponenty se každým rokem zdokonalují, což vede ke zvýšení spotřeby energie a emisí. Uživatel se proto často potýká s problémem přehřívání, což následně vede ke zhoršení stavu systému a poškození komponent počítače. Proto je ventilátor tak důležitým prvkem pro hladký chod počítače. Všechna moderní zařízení jsou vybavena nějakým chladicím systémem. Ventilátor může být pouze na procesoru nebo grafické kartě. Jejich úkolem je udržovat teplotu pouze jednoho prvku a zároveň vhánět horký vzduch do skříně. Tím se šetří jednotlivé komponenty, ale zlepšuje se pouze celková teplota uvnitř skříně. Proto musí být větrací systém kompletní a musí pokrývat všechny komponenty. Skříňový ventilátor je vynikajícím řešením mnoha problémů najednou.

Pokyny pro výběr ventilátoru pro domácnost.

Nejčastější dotazy ke 120mm ventilátoru

80 % OTÁČEK ZA MINUTU. Z tohoto důvodu nemůže být ventilátor tak tichý a výkonný, jak by si možná někteří přáli :). Rozdíl mezi různými konfiguracemi oběžného kola se vejde do zbývajících 20 %. právě zde je dělení mezi tiššími a tiššími ventilátory. Hranice tichého provozu na volném prostranství je u většiny modelů kolem 700 otáček za minutu. Kromě aerodynamických hluků se vyskytují také mechanické (pískání/nárazový hluk) a elektrické (cvakání/broušení) zvuky, které nelze vyřešit bez chirurgického zákroku a kterým je třeba se vyhnout.

Q: 25 dBA je hodně?

Hladina hluku na pozadí v městském bytě s okny do tiché terasy je 18-20 dBA. Zvuk pod touto hranicí nelze měřit: hlukoměr bude stále ukazovat hodnotu 18 dBA. Lidské ucho je samozřejmě citlivější nástroj (hlukoměr nedokáže rozlišit zvuky, jako je například rachot motoru), ale myslím, že pro většinu situací lze pravidlo stanovit absolutně: hranice ticha ventilátoru ve vašem prostředí se rovná hladině hluku pozadí. Z toho lze vyvodit dvě věci: 1. Ventilátor s hlučností řekněme 16 dBA není lepší než ventilátor s hlučností 18 dBA. pokud je v místnosti 20, budou pro vás oba stejně neslyšitelné. A pokud se váš byt nachází v centru města a okna směřují do rušné ulice, hluk v pozadí vám „sežere“ 25 dBA. nemá tedy smysl hledat extrémně tiché modely. Funguje to i v opačném směru: pokud se rozhodnete žít v tajze, pasivní chlazení je dobrý nápad. 2. Pokud si uvědomíme, že těchto 18-20dBA u většiny ventilátorů odpovídá přibližně 700 otáčkám za minutu. můžete hádat, kam poslat lidi, kteří prohlašují, že vlastnosti 2400RPM \ 16dBA.

zjistit, velikost, ventilátoru, skříně

Otázka: Jak důvěryhodný může být deklarovaný výkon??

Podle toho, kdo si je nárokuje. Není tajemstvím, že mezi více než dvaceti firmami, pod jejichž značkami nakupujeme ventilátory, má jen několik z nich vlastní výrobu. Zbytek se zabývá takříkajíc přerozdělováním výhod: objedná si od výrobce velké dávky, přidá pěkný obal a prodává dál v menších dávkách. A samozřejmě dražší. V takových případech můžete najít dvě specifikace stejného ventilátoru: jednu na stránkách prodejce a druhou od skutečného výrobce. A ve většině případů se výrazně liší :). Komu věřit. myslím, že je to jasné i bez vysvětlování: pro výrobce je dražší zkreslovat údaje, protože.к. Typický velkoobchodní zákazník má jak možnost je zkontrolovat, tak možnost podat vysokou žalobu, pokud se něco pokazí. Na rozdíl od nás, obyčejných smrtelníků, kteří jednáme s prodejci. Odpověď na otázku tedy bude znít: pokud jsou údaje uvedeny výrobcem, má smysl jim věřit (i když bych byl opatrný při porovnávání specifikací různých výrobců: mohou existovat rozdíly v testovacích postupech, protože neexistuje jednotný standard pro všechny). Pokud je žadatelem prodejce, doporučuje se jako výchozí opatření ignorovat. Jak zjistit, kdo je kdo? To je předmětem následující otázky. Mimochodem, existují případy, kdy je šarže vyrobena na speciální objednávku prodejce a provozní rychlost se liší od údajů výrobce. v takovém případě stále vycházíme z údajů výrobce a přepočítáváme podle výše uvedených vzorců.

READ  Je možné upravit stmívač rychlosti ventilátoru

Otázka: Existují kromě snížení otáček ještě nějaké další způsoby, jak dosáhnout tiššího chodu ventilátoru??

Ano. Pro začátek se vyplatí zbavit se lisovaných mřížek skříně: jakýkoli předmět umístěný v proudu v blízkosti ventilátoru (bez ohledu na to, z jaké strany) vytváří v tomto proudu víry, a to je další hluk. Hluk vzniká i v případě, že ventilátor sám o sobě nevydává žádný zvuk, a to pouze z proudění přes mřížku. Z toho vyplývá zajímavý závěr: pokud nejsou mřížky vyříznuty do skříně, nemá smysl hledat tišší a účinnější ventilátory. Jakékoli zvýšení průtoku vzduchu skříní automaticky zvýší turbulence na mřížkách, takže celkový účinek výměny bude spíše opačný než požadovaný. Protože aerodynamický hluk z mřížky je vyšší a má větší výšku, pokud ventilátor nasává vzduch skrz mřížku. Pokud ventilátor tlačí vzduch přes mřížku, je hluk nižší frekvence a hlasitější. Pokud se někdo z různých důvodů nemůže rozhodnout pro chirurgické, radikální odstranění mřížky, lze ventilátor přemístit na druhou stranu mřížky. Co se týče hluku z PSU, situace je horší: chladiče a další vyčnívající části nelze dát z cesty, takže bohužel jediným způsobem, jak vyrobit tichý PSU, je drasticky snížit foukání snížením ventilátoru na 500-600 otáček za minutu. Je zbytečné měnit samotný ventilátor: malé množství CFM, které můžeme tiše přečerpat přes blok, standardní bude naprosto dostačující. při takových otáčkách nejsou aerodynamické vlastnosti oběžného kola vůbec důležité. Jediným skutečným důvodem pro výměnu je praskání nebo hluk ložiska. A další věci neaerodynamického charakteru, jako je neschopnost nastartovat na požadované napětí, nebo neschopnost připájet regulátor otáček :). Další drobný přírůstek do pokladnice boje proti bouřlivým zvukům: u ventilátorů s motory na čtyřech stojanech můžete dva z těchto čtyř rozbít. bude o haléř tišší. 2. Měkký nástavec ventilátoru. Oběžné kolo není dokonale vyvážené a při chodu vibruje. Pokud je ventilátor pevně přišroubován ke skříni, funguje skříň jako rezonátor a převádí vibrace na zvuk. „Přírůstek do důchodu“ může být velmi výrazný, často dostatečný na to, aby majitel odložil dříve zdánlivě tichý (při testování v ruce) větrný ventilátor. Aby ventilátor nebyl závislý na vyvážení, měl by být „odvázán“ od skříně pomocí něčeho měkkého namísto pevných šroubů. Nejjednodušší je použít předem připravené silikonové kolíky, některé ventilátory jsou s nimi dodávány. Těm, kteří si nemohou dovolit hotová řešení, zbývá jediná možnost, jak si poradit. Mazání ložisek ke snížení hluku NEPOMŮŽE a v případě „kuliček“ (často se je snaží mazat i tekutým olejem) ho dokonce zhorší.

zjistit, velikost, ventilátoru, skříně

Zařízení

Počítačový ventilátor se skládá ze tří hlavních částí ⇒

Skříň ventilátoru má tvar rámu a slouží jako základna pro upevnění elektromotoru a lopatek oběžného kola. V závislosti na výrobci a kvalitě výrobku může být kryt vyroben z plastu, kovu nebo pryže.

Oběžné kolo je soustava lopatek uspořádaných do kruhu na stejné ose jako elektromotor pod určitým úhlem a připevněných ke skříni ventilátoru pomocí ložisek různých typů. Během otáčení lopatky oběžného kola sbírají vzduch a protlačují ho, čímž vytvářejí konstantní směrový proud vzduchu, který ohřívaný prvek ochlazuje.

Počítačové ventilátory se vyrábějí pomocí stejnosměrných motorů, které jsou pevně připevněny ke skříni ventilátoru.

reklama

Jak jsem trpěla, aneb agónie volby:

Zkušenosti s výběrem gramofonové skříně jsou založeny na mnoha pokusech a omylech, a to jak při sestavování klientských počítačů, tak při průběžném sestavování vlastní skříně ve snaze dosáhnout akustického komfortu při používání. A samozřejmě jde spíše o režim nečinnosti, kdy je spuštěn prohlížeč, editory, některé programy na ploše atd. Ale i při zátěži bylo dosaženo určitého ticha (grafická karta a procesor pod stěnou k tomu významně přispěly, ale o tom dnes nemluvím). Každopádně ventilátory na grafické kartě nezměníte a pokud budete hrát, renderovat, streamovat, ticho se nedostaví, jak vám vaše podmíněná RTX3070 zdvořile připomene.

reklama

Jak jsem trpěla, aneb agónie volby:

Zkušenosti s výběrem ventilátorů do skříní jsou založeny na mnoha pokusech a omylech, a to jak při stavbě klientských počítačů, tak při neustálém přestavování vlastní skříně, abych dosáhl akustického komfortu při používání. A samozřejmě se jedná spíše o klidový režim, kdy je spuštěn prohlížeč, editory, část pracovního softwaru atd. Nicméně i při zátěži se mi podařilo dosáhnout určitého ticha (velký podíl na tom měla grafická karta a procesor, ale o to dnes nejde). Každopádně ventilátory na grafické kartě měnit nebudete a pokud budete hrát, renderovat, streamovat, nebudete mlčet, protože vaše podmíněná RTX3070 vám to zdvořile připomene.

READ  Jak vyměnit žárovku v digestoři shindo

reklama

N.systémový výkon (pokud je ventilátor PSU poháněn foukáním, je třeba přidat asi 50 W odváděného tepla); Q. spotřeba; C. tepelná kapacita vzduchu; P. hustota vzduchu; T. teplota (vnitřní a venkovní).

Po dosazení hodnot C, P a přepočtu Q z metrů krychlových za sekundu na CFM získáme vzorec pro praktické použití

Tento vzorec je přibližný, protože tepelná kapacita a hustota vzduchu závisí na tlaku a teplotě a ty přesně neznáme.

Výkon systému se získá buď sečtením výkonu jednotlivých komponent, nebo prostým odhadem. U průměrného moderního systému bude tato spotřeba 150-200 W, u „nadupaného“ a přetaktovaného systému bude tato spotřeba 150-200 W. přibližně 250 W. Hlavním „topným tělesem“ je procesor, údaje o jeho výkonu lze nalézt na webových stránkách výrobců nebo v mnoha přehledových článcích. Pokud přetaktováváte se zvýšením napětí, berte v úvahu, že výkon je úměrný kvadrátu napětí (například pokud zvýšíte napětí z 1,6 V na 1,75 V, zvýší se výkon o 20 % při stejné frekvenci).

Mějte na paměti, že vzorec představuje „průměrnou teplotu v nemocnici“, tj. teplotu za předpokladu dokonalého promíchání vzduchu v celém objemu. Ve skutečnosti se tak neděje, v závislosti na směru proudění a odvodu tepla konkrétních zařízení bude někde teplota vyšší a někde nižší než průměrná. A lokální zvýšení teploty bude právě v blízkosti nejžhavějších prvků, pro které jsme vlastně začali toto větrání. Proto je velmi efektivní použít vzduchové kanály, které spojují vstup chladiče (například chladiče CPU) přímo s okolím nebo jeho výstup s výfukovým ventilátorem. V prvním případě nebude teplota procesoru záviset na teplotě ve skříni, ve druhém případě nebude teplota ve skříni záviset na rozptylu tepla procesoru.

Křivka výkonu ventilátoru

Provozní (průtoková, tlaková) charakteristika ventilátoru. je vztah mezi průtokem a tlakovou výškou. Čím větší je převýšení (protitlak v krytu nebo místní ztráty, např. v potrubí), tím menší je průtok. Takových charakteristik je mnoho, například na www.evercool.com (proto jsem si vzal za příklad fanoušky této konkrétní společnosti). Podobnou charakteristiku lze vytvořit i pro skříň, jen v tomto případě je to obráceně. čím vyšší je tlak, tím větší je průtok ventilačními otvory. přiložením jedné charakteristiky na druhou, v místě, kde se protínají, získáme pracovní bod ventilátoru, který ukazuje skutečný průtok, když je ventilátor instalován v dané skříni.

Na tomto obrázku jsou uvedeny specifikace 120mm ventilátoru a pro srovnání také specifikace nejvýkonnějšího 92mm ventilátoru (mimochodem, je zhruba stejně tichý jako nejslabší 120mm jednotka). Zelené stínování označuje specifikaci skříně: Světlá. Specifikace „průměrného“ šasi bez úprav (ale se zaslepeným otvorem pro přídavný ventilátor na zadní stěně, pokud tam není nainstalován), tmavý. vlastnosti této skříně s dvojnásobným počtem větracích otvorů (jak toho docílit, viz. článek „Case Ventilation. mýty a realita“).

Předpokládejme, že skříň má pouze jeden ventilátor PSU a my potřebujeme vybrat ventilátor, který jej bude co nejlépe chladit (je to skutečný problém pro majitele stolních počítačů a věží s PSU vedle sebe). Vidíme, že maximální výkon 120mm ventilátorů je vysoký, ale s rostoucím tlakem rychle klesá a v určitém okamžiku přebírá vedení 92mm ventilátor. Ve standardní skříni je jen mírně za větším ze 120mm ventilátorů (body 1 a 2), ale výrazně před dalšími dvěma (body 3,4). V porovnání se stejně hlučným ventilátorem 12025L je 92mm ventilátor o čtvrtinu účinnější (27 CFM oproti 22 CFM) a v porovnání se stejně účinným ventilátorem 12025H je tento „prcek“ o 4 dBA (1,5krát) tišší. V tomto případě je samozřejmě vhodnější 92mm ventilátor než některý ze 120mm.

Nyní otevřeme otvory nebo jinak zvětšíme větrací otvory (charakteristikou skříně bude tmavě zelená křivka). Je vidět, že toto opatření pro nejslabší 120mm ventilátor je účinnější (body 3-5) než jeho výměna za nejsilnější bez úpravy skříně (body 3-2). I přes znatelný nárůst (cca 60 %) je výkon 120mm ventilátorů stále poloviční, zatímco jejich 92mm protějšek je téměř na svém maximu (všimněte si, že i v tomto případě zůstává účinnější než „juniorské“ 120mm). Nyní je reálné dosáhnout průtoku vzduchu 40-45 CFM, což je pro chlazení mírně přetaktovaného systému zcela dostačující. Takže i v tomto případě jsou 92mm „uhlíky“ stále nejlepší volbou z hlediska poměru výkon/hluk, nemluvě o ceně. Použití 120mm ventilátoru je opodstatněné pouze v případě, že ještě více zvětšíte větrací otvory (např. otevřením volné 5″ přihrádky, přerušovaná čára pro trimr v grafice).

READ  Jak zjistit, co je špatně s pračkou

Paralelní a sériový provoz ventilátoru

zjistit, velikost, ventilátoru, skříně

Paralelní provoz ventilátorů (takže všechny pracují ve stejném směru), sčítá jejich hlavy. Při sériovém zapojení (kdy jeden pracuje na vstupu a druhý na výstupu nebo jsou namontovány za sebou, např. v některých napájecích zdrojích) se hlavice sčítají. Pro ilustraci viz obr.3 ukazuje výkon ventilátoru 9225M (červená trimovací čára), dvou podobných ventilátorů v sérii (modrá trimovací čára) a paralelně (hnědá trimovací čára).

Poniklované

Na dražších chladičích lze nalézt niklování, které se obvykle nanáší na měděné části chladiče, aby se zabránilo oxidaci mědi v průběhu času. Oxidace mědi nemá významný vliv na tepelný výkon, takže niklová vrstva je určena spíše k dekorativním účelům, aby byl povrch vždy čistý a lesklý.

Spodní pohled na chladiče s niklovým pokovením (vlevo) a bez pokovení (vpravo)

Cooler Master MegaFlow 200

Jednotka má 4pólový ovladač pro ruční ovládání a je také tichá. Frustrující je však to, že pro vypnutí funkce podsvícení je třeba nainstalovat další software.

Běží na kluzných ložiskách, což je efektivnější než jiné možnosti. Jeho otáčky jsou 3000 ot/min, což je hodně. Ale ani to není úplně standardní velikost. 200 × 200 × 30 mm. Pokud hledáte mínusy a jste velmi vybíraví, můžete si vzpomenout, že tento ventilátor je k dispozici v černém matném provedení a existují také dva průhledné modely s modrým a červeným podsvícením. Stojí však za zmínku, že průměr ventilátoru je 200 mm, což znamená, že ne každá skříň má pro něj dostatek místa.

reklama

Poté, aniž by se změnil směr horních ventilátorů, byly vpředu přidány další dva sací ventilátory. Proto byly všechny sloty pro ventilátory zaplněny. Jsou zde 4 vstupy a 1 výstup, což znamená, že do skříně proudí velké množství vzduchu. Teploty CPU i GPU dosáhly rovnováhy při 74 °C, příznivěji reagoval především CPU.

A konečně, horní ventilátory byly obráceny, aby vyfoukly. Teplota procesoru tak opět dosáhla 78 °C a grafická karta se ochladila na 73 °C.

Dimitriho závěry: Nejlepší konfigurace je 5 ventilátorů, kde všechny ventilátory foukají dovnitř a zadní. vyfukování. Druhá nejlepší varianta jsou 3 ventilátory, kde 2 přední foukají dovnitř a 1 zadní fouká ven.

Zdá se to logické, ale zase, cituji. „není to nejlepší volba, když je příliš velký průtok vzduchu, když jsou komponenty již dostatečně chlazené z krabice“. Jeden ze způsobů, jak chápat turbulenci.

Opravdu zajímavý výsledek s pěti ventilátory, kde 2 horní fungují jako sání. Pro grafickou kartu je to riskantní, ale zachraňují ji dobré přední ventilátory od společnosti Be Quiet!

Na rozloučenou Dimitrij slíbil stejné testy s připravovanou novinkou Phanteks Eclipse P500A, na kterou mnozí čekají. Bude to zajímavé.

Když pomineme tuto testovací konfiguraci a metodiku, můžeme si zaručit, že nákupem těchto dvou ventilátorů navíc skutečně získáme onen „drahocenný“ 1 stupeň navíc??

Celý tento text samozřejmě platí pouze pro standardní sériově vyráběné skříně, které nepatří do nejnižšího segmentu, a bez pochybných konstrukčních experimentů.

A tradičně pro ty, kteří jsou líní číst. prosím, závěry v podobě jednoho obrázku:

Přihlaste se k odběru našeho kanálu Yandex.Zen nebo telegramový kanál @overclockers_news. jsou praktické způsoby, jak sledovat nový obsah na webu. S obrázky, rozšířenými popisy a bez reklam.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS