Jaké nádobí je vhodné pro varnou desku

Jaké nádobí je nutné pro indukční varnou desku, výrobní materiál a hodnocení výrobců

Indukční varné desky mají řadu nesporných výhod. Díky své jedinečné technologii spotřebovávají energii úsporně. bez plýtvání teplem pro životní prostředí. Ne každý hrnec a pánev jsou však pro toto použití vhodné. Jádro problému spočívá v samotné technologii, kterou se dosahuje úsporného vytápění. Chcete-li zjistit, které nádobí je vhodné pro indukční varnou desku, musíte strávit trochu času teoretickou prací. Pomáhá vybrat správné nádobí.

Běžný elektrický sporák funguje na jednoduchém principu. Má topná tělesa, která se zahřívají na určitou teplotu nastavenou mechanickým nebo elektronickým řídicím systémem. Po dostatečném zahřátí dna nádoby se tepelná energie přenáší na připravovaný pokrm. Plynové vařiče fungují na podobném principu, ale topným tělesem je otevřený plamen.

Zahřívá nejen účinnou část nádobí, ale i samotný sporák a okolní vzduch, což je patrné zejména v létě.

Indukční varná deska neobsahuje žádná topná tělesa.

Princip fungování indukční varné desky je výrazně odlišný, protože zahrnuje pokročilejší fyzikální proces. Postupuje se podle následujícího algoritmu:

  • Řídicí jednotka aktivuje speciální indukční cívku umístěnou pod skleněným povrchem varné desky.
  • Cívkou protéká vysokofrekvenční střídavý proud o frekvenci 40-60 tisíc hertzů.
  • Proud vytváří magnetické pole, které působí na magnetické materiály na krátkou vzdálenost, ale je dostatečné pro interakci mezi indukční cívkou a dnem nádobí. Sklo pokrývající povrch není překážkou.
  • Zahřívání je způsobeno vířivými proudy (Foucaultovy proudy), které vznikají v kovové struktuře nádobí.
  • Základní materiál se zahřívá a výslednou teplotu přenáší na potraviny.

Tento jev se nazývá elektromagnetická indukce. Dává název celé kategorii pecí pracujících na tomto principu. Indukční varné desky však nemohou fungovat s některými typy nádobí.

Kov nádobí musí mít feromagnetické vlastnosti, aby mohl interagovat s vířivými proudy.

Indukční varná deska zaručeně funguje s nádobím, které je zmagnetizováno běžným magnetem. V některých případech je vhodné nádobí z nerezové oceli.

Varná deska proto nefunguje s nádobím vyrobeným z následujících čistých materiálů (bez ocelového kotouče v základně a bez „magnetických“ příměsí v kovu):

Níže uvedené video ukazuje, jak se indukční varná deska Midea MC-IN2102 chová k nádobí z různých materiálů.

Je dobré vědět, že indukční varné desky jsou maximálně bezpečné, protože pokud je zapnete bez nádobí, automatika je vypne. Během vaření závisí teplo na teplotě dna nádobí a okolí varné desky, která je dána tepelnou vodivostí skla. Podložení dna pánve a jejího okolí utěrkou na vaření může dále snížit zahřívání skleněné varné desky. Tato vlastnost může být cenná zejména v domácnostech s malými dětmi.

Jak bylo uvedeno výše, některé verze z nerezové oceli, zejména ty vyrobené v SSSR, nejsou vhodné pro použití s vařičem, protože tyto kovové slitiny nemají feromagnetické vlastnosti, ačkoli mají řadu dalších výhod. Chcete-li zjistit, zda je nádobí vhodné pro použití na indukční varné desce, podívejte se na označení na nádobí.

Nádobí pro indukční vařiče

Klíčem je ujistit se, že se jedná o kov, který je magneticky náchylný ke korozi. Moderní výrobci však vyrábějí také skleněné a hliníkové hrnce, které lze umístit na indukční vařiče a budou stále horké. Tyto hrnce a pánve mají dna, která reagují na magnetické pole varné desky a zahřívají se.

Nerezová ocel

Skvělé pro vaření. Nerezová ocel se rychle zahřívá, hezky vypadá a snadno se udržuje. Nerezové hrnce a pánve se obvykle vyrábějí s vysokým, vícevrstvým dnem. to zvyšuje účinnost indukce. Při výběru se však vyplatí sledovat hladkost povrchu, který přichází do styku s hořákem. reliéfní a reliéfní vzory jsou vyloučeny.

Litina

Není těžký na používání, ale litina je nejchutnější a nejlahodnější. Kov rovnoměrně rozvádí teplo po celém povrchu pánve, což napomáhá rychlému vaření. Při výběru litinového nádobí věnujte pozornost antikoroznímu povlaku a jeho kvalitě. jinak nádobí rychle zrezne. Při používání tohoto druhu nádobí buďte opatrní, protože při náhodném pádu může dojít k rozbití keramického povrchu vařiče.

Smaltované nádobí

Smaltované nádobí je vyrobeno z oceli, která má dobré magnetické vlastnosti. Povlak je k dispozici v různých barvách a vzorech. Různé tvary a průměry umožňují zakoupit sadu se dnem, které odpovídá velikosti hořáku. Staré smaltované pánve by se neměly používat, pokud mají odštípnuté dno, což může rychle vést k deformaci dna a ovlivnit rychlý ohřev.

Nádobí ze skla a nemagnetických slitin s ocelovým dnem

Takové hrnce a pánve existují. Výrobci vyrábějí nádobí z materiálů, které nejsou vhodné pro indukční varné desky. Při nákupu je třeba především zkontrolovat, zda má základna speciální magnetizující vrstvu, kterou lze použít k vyhřívání.

READ  Bojler na teplou vodu v bytě elektrický

Jak se označuje nádobí pro indukci?

Označení na dně zajišťuje, že vařič zahřívá nádobí a vaří jídlo. Při nákupu nádobí věnujte pozornost nejen značce, ale také tomu, o čí výrobek se jedná.

Pokud existuje sebemenší pochybnost o kvalitě, je lepší odmítnout nákup; na trhu je mnoho padělaných výrobků, které mohou zkazit dojem z nové varné desky. Indukční hrnce mají na vnější straně dna vodorovný symbol spirály nebo nápis „Induction“.

Z čeho by mělo být vyrobeno indukční nádobí

Které indukční nádobí je nejlepší?? Hodně záleží na materiálu a potřebách hostitelky.

Litina je velmi pevná a dobře rozvádí teplo. aby jídlo „objímala“ ze všech stran. Materiál je zdravotně nezávadný, ale neměl by se používat k uchovávání vařených potravin: může přenášet kovovou pachuť. I prázdné litinové nádobí je těžké a je třeba s ním zacházet opatrně, aby nedošlo k poškození keramického povrchu.

Nerezová ocel je jedním z nejběžnějších materiálů používaných v indukčním nádobí. Je odolný proti oxidaci a robustní. atraktivní vzhled, který ladí s okolím. Výrobky z nerezové oceli jsou lehké. Slitina má však nízkou tepelnou vodivost, a proto má kvalitní nerezové nádobí vždy třívrstvé dno. Vrstva hliníku vložená mezi dvě vrstvy nerezové oceli. Tím je zajištěno rovnoměrné rozložení tepla.

Smaltovaná ocel. Může být k dispozici v téměř jakékoli barvě a dokonce i se vzorem. existují možnosti, které vyhovují téměř jakémukoli vkusu a interiéru. Často je levný a snadno se čistí. Smalt není poškozován kyselinami ani solemi a neabsorbuje pachy. V tomto nádobí lze skladovat potraviny. Hlavní nevýhodou smaltování je skutečnost, že není odolné vůči mechanickému namáhání a změnám teploty. Při nesprávném zacházení může povlak prasknout, poškrábat se nebo se odštípnout.

Měď má velmi vysokou tepelnou vodivost a kapacitu, proto je vaření rychlejší. Antibakteriální vlastnosti materiálu navíc umožňují delší uchování potravin při vaření. Nejčastěji jsou jiné kovy potaženy z vnitřní strany, aby se zabránilo oxidaci. Měděné nádobí je drahé a vyžaduje zvláštní péči.

Hliníkové hrnce, které zná každá hospodyňka, nejsou vhodné pro indukční varnou desku. Byla by však škoda se bez nich zcela obejít: jejich vysoká tepelná vodivost a odolnost vůči teplotním výkyvům není nerozumná. Výrobci vyřešili problém s nedostatečnými magnetickými vlastnostmi hliníku tím, že na dno přidali vložky z nerezové oceli. Při nákupu se vyplatí věnovat pozornost a zkontrolovat, zda je vybraný hrnec vhodný pro indukční varnou desku.

Více informací o výběru najdete zde:

Jaké nádobí si vybrat?

Objem dna nádobí by měl zcela zakrývat topný kotouč a v ideálním případě by měl být o něco větší, nikdy však menší. Možná si vzpomenete, že je to z důvodu ochrany povrchu před vlhkostí.

Nádobí pro sklokeramické varné desky by mělo být vyrobeno z oceli, litiny nebo smaltovaného kovu. Vždy však musí mít rovné a hladké dno. Nejlepší je, když je těžká a hustá.

Obecně se za nejlepší volbu pro sklokeramiku považuje nádobí z nerezové oceli. Není tak těžký jako litina, což je další pojistka pro případ pádu, a má dobrou tepelnou vodivost.

A tyto hrnce se snadno čistí, ale to samozřejmě nemá nic společného se sklokeramickou deskou.

Viz také. Jaký je optimální příkon indukční varné desky??

Jaký druh nádobí nelze používat?

Přestože je sklokeramické nádobí odolné, může se při nesprávném zacházení poškodit. Špatné nádobí může poškrábat dokonale lesklý povrch varné desky a déle se zahřívat. Ten bude mít významný dopad na proces vaření a účty za energii. Nyní k tabu:

  • Rozhodné „ne“ hliníkovému, mosaznému a měděnému nádobí. Alespoň ten, který má dno z těchto kovů. Deformuje se, protože je příliš poddajný, pomalu se zahřívá a zanechává nesmazatelné skvrny. Alternativou je hliníkové nádobí s teflonovým nebo keramickým dnem;
  • deformované nebo volné dno. Elektrický hořák ohřívá povrch nádobí, které s ním přichází do styku. Čím plošší je dno pánve a čím lépe je přizpůsobeno, tím lépe se pánev zahřívá a tím rychleji se jídlo připravuje. Samozřejmě nejsou vhodné woky, kotlíky a jiné nádobí s plochým dnem;
  • Použité hrnce a pánve. Není dovoleno používat nádobí pro sklokeramickou varnou desku, které bylo provozováno na plynové varné desce a je oprýskané, poškozené nebo deformované (zejména v oblasti dna);
  • nádobí s malým průměrem dna. Dno hrnce nebo pánve musí odpovídat průměru hořáku. Menší z nich často vede k přehřátí a rozbití. A hořák není používán racionálně.

Pozor! Požadavky se v podstatě striktně omezují na základnu: musí být plochá, rovná, s průměrem ne menším než velikost hořáku a magnetická (v případě indukční technologie).

Existují i další požadavky a pravidla, ale méně přísná a povinná. Například keramické nebo žáruvzdorné sklo je na sklokeramické desce nežádoucí, protože se špatně zahřívá (žáruvzdorné sklo je naopak nežádoucí, protože se špatně zahřívá)!). A litinové nádobí je špatné jen kvůli své hmotnosti: neopatrný pohyb může vést k prasklinám.

Výběr nádobí pro indukční varnou desku

Jedním z předpokladů pro hrnce a pánve určené pro tyto varné desky je, že jejich dno musí být magnetické. Volba materiálu pánve je volitelná.

READ  Jak používat epilátor braun silk epil 9

Jediné, co je třeba vzít v úvahu, stejně jako u sklokeramických sporáků s HE, jsou hodnoty tepelné vodivosti.

Pro sklokeramické indukční vařiče jsou nejvhodnější:

Upozornění: dno nádobí může být mírně konkávní. nejedná se o závadu, pokud je hrnec určen pro sklokeramiku. Takový podklad se při zahřátí zploští a řádně přilne k hořáku.

Toto pravidlo samozřejmě neplatí pro staré nádobí, které se léty používání pokřivilo.

Další aspekty při nákupu nádobí pro sklokeramické indukční varné desky? Nezapomeňte, že průměr základny musí být stejný nebo větší než průměr varné desky.

Na většině sklokeramických varných desek tohoto typu nelze používat nádobí s průměrem dna menším než 8 cm. Jinak se spotřebič jednoduše nezapne.

Při rozhodování, jaké nádobí koupit pro nový sklokeramický sporák jakéhokoli designu, je vhodné vzít v úvahu všechny výše uvedené skutečnosti a věnovat pozornost také pokynům výrobce. obvykle na dně hrnců a pánví.

Speciální značka zabrání jakýmkoli pochybnostem při nákupu a nutnosti ověřit, zda je nádobí vhodné pro sklokeramiku.

A samozřejmě je třeba mít na paměti, že kvalitní nádobí nemůže být příliš levné. Nízká nebo vysoká cena je záminkou k tomu, abyste hledali dál, dokud nenajdete vhodnější nabídku.

Adaptéry na nádobí

Nádobí nemusíte vyhazovat, pokud neodpovídá popisu. A nemusíte se obejít bez své oblíbené kávy v malé konvičce. K dispozici jsou adaptéry nebo adaptéry. Jedná se o speciální kotouče, které mají potřebné vlastnosti pro kontakt s indukčními varnými deskami, jsou vyrobeny ze správných slitin a mají optimální tloušťku. Ceny se liší v závislosti na materiálu, výrobci, průměru a provedení. Stále však bude levnější než sada kvalitního nového nádobí.

jaké, nádobí, vhodné, varnou, desku

A pokud máte jen jednu pánev správné velikosti, můžete dát ješavu přímo na ni. Je pravda, že nápoj se vaří pomalu.

Abyste ušetřili trochu peněz navíc, je vhodné vyzkoušet stávající hrnce a pánve a ujistit se, že jsou s vařičem kompatibilní. Například litina by určitě měla zelenou. Nezapomeňte však, že tento materiál je těžký a křehký. Při pádu se může výrobek rozbít a poškodit vařič. Také se dlouho zahřívá, ale dobře udržuje teplo.

Smaltované nebo nerezové hrnce mohou být také vhodné, pokud mají silné dno a jsou magnetické. Výrobci však zpravidla uvádějí přesné specifikace indukčního nádobí. Pokud tedy máte pochybnosti, sledujte, jak se jídlo na „ohni“ chová poprvé: na tenkém dně se jídlo rychle spálí.

Sklovina má nepříjemný vedlejší účinek: snadno se odlamuje. Pokud ano, nemělo by se na sporák pokládat nádobí.

jaké, nádobí, vhodné, varnou, desku

Nádobí pro sklokeramické varné desky

Koupili jste si nový sporák se sklokeramickou deskou? Gratulujeme! Ale ujistěte se, že vaše staré hrnce a pánve patří na chatu nebo do koše. Aby vám sklokeramická varná deska spolehlivě sloužila po mnoho let, je třeba si vybrat nejen nové nádobí, ale také sklokeramické nádobí. Nejprve se však dozvíte, proč na vašem novém sporáku nefungují dobře osvědčené hrnce a pánve a jaké nádobí by mělo být vhodné pro sklokeramické sporáky?

Pokud jste dříve používali plynový sporák, můžete bez obav vyřadit své staré (nebo i méně staré) hrnce a pánve. Nádobí dříve ohřívané na plynu má nerovný, vroubkovaný podklad, protože plamen ho neohřívá rovnoměrně. To platí i pro nádobí používané na běžných elektrických plotýnkách. Módní žáruvzdorné sklo se dlouho zahřívá a je obtížné ho rychle vypnout, takže není zrovna praktické. Co nám zatím nefunguje? Keramické nádobí špatně vede teplo. Hrnce s měděným nebo hliníkovým dnem. taví se a zanechávají na varné desce téměř neodstranitelné stopy.

Který si vybrat?? Jaké nádobí koupit pro sklokeramické varné desky. Při výběru vhodného nádobí lze využít doporučení výrobců sklokeramických desek. Zde je několik pravidel, která je třeba mít na paměti při nákupu nových hrnců.

První věc, které je třeba věnovat pozornost, je základna. Měla by být co nejplošší a nejrovnější. Zajišťuje totiž nejlepší přenos tepla ze sporáku na nádobí. Pokud je dno nádobí nerovné a nerovnoměrné, teplo není dostatečně přenášeno z nádobí na nádobí. Vroubkované vzory, hrubé hrany. nic z toho by tam nemělo být! Jakékoli mezery nebo vzduchové mezery mezi vařičem a dnem nádobí snižují přenos tepla. přehřátí sklokeramického sporáku a následné zkrácení životnosti sporáku.

Podklad by měl být ideálně matný a tmavý. Zvyšují také tepelnou vodivost.

Dalším důležitým faktorem je tloušťka podstavce. Musí být silný. Takové podklady se při zahřátí nedeformují (a neztrácejí proto tepelnou vodivost).

Keramická dna jsou obvykle vyrobena z třívrstvého nebo pětivrstvého sendviče různých kovů. Taková vícevrstvá základna se nazývá základna s rozptylem tepla. Například třívrstvá základna se skládá ze dvou vrstev nerezové oceli a hliníkové vrstvy mezi nimi. Nerezová ocel dodává nádobí pevnost, zatímco hliník rychle horizontálně rozvádí teplo. Pětivrstvý sendvič se skládá ze dvou vrstev nerezové oceli, dvou vrstev hliníkové slitiny a jedné vrstvy čistého hliníku. základna nádobí může být zapouzdřená nebo nezapouzdřená. se sendvičem uzavřeným ze všech stran nerezovou ocelí. nebo otevřená. tak, aby byla struktura základny jasně viditelná na bočním výřezu.

READ  Jaké nitě používat se šicím strojem

Pokud je vaše sklokeramická varná deska vybavena indukčním hořákem, měli byste si při nákupu nového nádobí vždy vzít s sebou magnet. Indukční varná deska pracuje pouze s feromagnetickými materiály. tak to funguje. Přiložte magnet ke dnu své oblíbené pánve. přilne? Pokračujte. Skleněné, keramické, mosazné, měděné nebo hliníkové nádobí je na indukčních varných deskách nepoužitelné.

Zvýšená pozornost věnovaná základně nádobí pro sklokeramické varné desky není náhodná. Každý zdroj tepla vyžaduje specifický typ nádobí. Záleží také na materiálu. Nádobí pro sklokeramiku by mělo být ideálně vyrobeno z nerezové oceli. Označení 18/10 znamená, že slitina obsahuje 18 % chromu a 10 % niklu. Díky chromu je nerezová ocel tvrdší a odolnější vůči chemikáliím, zatímco díky niklu je bělejší, odolnější vůči opotřebení a hladší.

Je důležité, aby se teplo v kameninovém nádobí rozvádělo rovnoměrně a rychle. Silný základ je proto vždy vhodnější než tenký základ. Vařili jste někdy mléko v tenkém hliníkovém hrnci?? Zbavit se spálených bílkovin trvá dlouho. V hrnci z nerezové oceli se silným dnem to nikdy není problém. Někteří výrobci doporučují věnovat pozornost mírné konkávnosti základny. Jak si pamatujeme z hodin fyziky, tělesa se při zahřívání rozpínají. Konkávní tvar dna studeného nádobí se tak mění v dokonale hladký povrch, který při zahřívání dokonale těsní na varné desce. Existují speciální normy DIN 44904, které stanoví, že konkávnost podstavce nesmí být větší než 0,6 % jeho průměru za studena. Jinými slovy, v běžných podmínkách může mít hrnec o průměru 22 centimetrů konkávnost dna maximálně 1,3 milimetru. Především dno nádobí pro sklokeramiku by mělo být ošetřeno speciální hmotou, která zabraňuje poškrábání jeho povrchu.

Nádobí pro sklokeramické varné desky se vyznačuje množstvím technologických a technických řešení. Každý prvek tohoto nádobí byl promyšlen a navržen do nejmenšího detailu. Například rukojeť víka je tepelně izolovaná. při manipulaci s ní se nespálíte bez látkové rukavice. Někteří výrobci šli ještě o krok dál: do rukojeti vložili teploměr, takže můžete kontrolovat vaření, aniž byste museli víckrát otevírat víko: nedochází ke ztrátě tepla, doba vaření je kratší. Poklice na sklokeramické nádobí jsou obvykle vyrobeny z tvrzeného skla, které odolává teplotám až 260 °C. Dokonce i takové detaily, jako je uspořádání okraje poklice, jsou promyšlené: během vaření se mezi okrajem poklice a hrncem vytvoří vodní kroužek, který zabraňuje ztrátě chuti a odpařování vlhkosti. Rukojeti hrnců a pánví jsou také tepelně izolované a velmi pohodlné.

Možné problémy

Indukční varné desky jsou relativně novým typem varných desek. Nádobí se zde může zahřívat pomocí vířivých proudů. Jsou generovány polem elektromagnetických vln. Mají mnoho výhod, ale na rozdíl od běžných varných desek umí „rozpoznat“ správné nádobí.

Varné vlastnosti vařiče jsou založeny na principu elektromagnetické indukce. Dno nádobí se zahřívá pouze vířivými proudy. Teplo z vyhřívaného podkladu se přenáší na jídlo, zatímco samotný povrch zůstává mírně teplý.

Pokud zvolíte nádobí, které nedokáže přenášet elektromagnetické vlny, indukční proces neproběhne. Pokud je to například skleněné nebo keramické nádobí, jednoduše v něm nebudete moci vařit. Ale i nádobí ze správné nerezové oceli nebo litiny může být nevhodné, pokud neodpovídá velikosti hořáku. Je důležité, aby nádobí pokrývalo přibližně 70 % průměru topného tělesa.

Například hrnec nebo malá naběračka na velké varné desce jednoduše „neuvidí“ varnou desku.

Spotřebič nebude fungovat, pokud „cítí“, že dno pánve není rovné. Bez kompletního vybavení se varná deska jednoduše automaticky vypne.

Na trhu jsou nyní k dispozici speciální magnetické hrnce, které jsou schváleny pro použití s indukčními vařiči. Můžete si vybrat z různých prvků, které se hodí pro konkrétní topnou zónu. Pokud tento disk umístíte na varné těleso a poté na něj umístíte nádobí, bude vařič fungovat s jakýmkoli hrncem nebo pánví. Feromagnetický kotouč je vyroben z nerezové oceli; je dokonale plochý, silný a při použití se nedeformuje.

Tato metoda mírně snižuje účinnost samotného domácího spotřebiče, ale zbavuje vás nutnosti kupovat další sadu nádobí, například pokud jste si již koupili nové, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje.

Pro běžnou sklokeramickou varnou desku vybírejte nádobí s co nejnižším podílem reflexního dna. Mnohem rychleji zahřívá nádobí a rovnoměrněji ho rozvádí. Nejvhodnější jsou modely s tmavým matným základem. Lesk je schopen odrážet tepelné paprsky.

Pokud má nádobí tenké dno, rychle se zkroutí, proto se doporučuje tloušťka 3 mm. Modely s příliš silným dnem by neměly být vybírány, protože se příliš dlouho zahřívají.

Výběr správného nádobí pro sklokeramickou varnou desku může prodloužit životnost spotřebiče. Jídlo se rychle uvaří a spotřeba energie bude racionální.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS