Jaké nádobí lze používat na sklokeramické varné desce?

Jaké nádobí je vhodné pro sklokeramickou varnou desku

Pokud uvažujete o koupi sklokeramické nebo indukční varné desky, měli byste vědět, že spolu s nákupem trouby budete muset vyměnit veškeré staré kuchyňské nádobí za nové. Ne vše je pro tyto varné desky vhodné! A v tomto článku si povíme, jaké nádobí lze na sklokeramické desce používat a co by se kategoricky nemělo.

 • Například možnost okamžitého zahřátí a ochlazení, takže vaření na něm je stejně pohodlné jako na plynovém sporáku.
 • Navíc se jídlo uvaří téměř okamžitě a lze ho uvařit za poloviční dobu než na plynové varné desce a za čtyřnásobnou dobu než na elektrické varné desce.
 • Za zmínku stojí také funkce snadného čištění. Každý, kdo někdy jedl litinovou placku, ví, jak obtížné je ji odstranit. Sklokeramickou varnou desku lze čistit lehkým dotykem, stačí jen stříknout čisticí prostředek na sklokeramiku.
 • Sklolaminát má také skvělou vlastnost, že dokáže změnit tvar varné plochy. Můžete na něm vařit nejen v kulatých hrncích, ale také v pánvích na kachny!
 • Některé hrnce a pánve lze naprogramovat tak, aby vařily při pevné teplotě, což znamená, že pánev vložíte, ona se zahřeje na tak dlouho, jak chcete, a pak sama sníží teplotu.
 • Nejdůležitější výhodou je, že je mnohem úspornější z hlediska spotřeby energie než běžné pánve.

Ale každá lžička má něco do sebe.

Viz také 10 nejlepších sklokeramických varných desek

Jaké nádobí by se nemělo používat?

Sklokeramické varné desky jsou sice odolné, ale při nesprávném zacházení se mohou poškodit. Špatné nádobí může poškrábat dokonale lesklý talíř a déle se zahřívat. Ten má významný vliv na proces vaření a účty za energii. Nyní k tabu:

 • Rozhodné „ne“ hliníkovému, mosaznému a měděnému nádobí. Přinejmenším ty, jejichž základny jsou vyrobeny z těchto kovů. Ten je deformovaný, protože se snadno taví, pomalu se zahřívá a zanechává nesmazatelné skvrny. Alternativou je hliníkové nádobí s teflonovým nebo keramickým povrchem dna;
 • Deformované nebo ploché dno. Elektrický hořák ohřívá povrch nádobí, které s ním přichází do styku. Čím plošší je dno pánve a čím lépe je přizpůsobeno, tím lépe se pánev zahřívá a tím rychleji se jídlo připravuje. Samozřejmě nejsou vhodné vařečky, kotlíky a jakékoli nádobí s nerovným dnem;
 • Použité hrnce a pánve. To znamená, že nádobí pro sklokeramickou varnou desku, které bylo provozováno na plynové varné desce a je naštípnuté, poškozené nebo deformované (zejména v oblasti dna), by se nemělo používat;
 • nádobí s malým průměrem dna. Dno hrnce nebo pánve musí odpovídat průměru hořáku. Menší velikost často vede k přehřívání a poruchám. A hořák se nepoužívá racionálně.

Pozor! Obecně jsou přísné požadavky pouze na podstavec: musí být plochý, jeho průměr nesmí být menší než průměr hořáku a musí být magnetický (v případě indukčních spotřebičů).

READ  Jak dát dlaždici na OSB desce

Existují i další požadavky a pravidla, ale jsou méně přísné a více povinné. Například keramické nádobí a žáruvzdorné sklo nejsou vhodné pro použití na sklokeramické varné desce, protože se jednoduše špatně zahřívají (žáruvzdorné nádobí naopak!). A litinové nádobí je špatné jen kvůli své hmotnosti: neopatrný pohyb může způsobit praskání a odštípnutí.

Typy varných desek

Vzhledem k rostoucí poptávce po sklokeramických varných deskách se zvyšuje nabídka. To ovlivňuje typ a tvar výrobků:

 • Umístění. Pokud se jedná o vestavný model, lze varnou desku umístit mimo troubu. Oblíbená volba mezi interiérovými designéry. Její praktičnost spočívá v tom, že varná deska je nezávislá na troubě a je umístěna na praktickém místě na pracovní desce. Trouba je umístěna výše. ve výšce očí. Vaření je tak snadné a multifunkční. Existují také varné desky kombinované s troubou. Mají všechny vlastnosti, které potřebujete, ale jsou neoddělitelné.
 • Množství a kvalita hořáků. Hořáky jsou sálavé, halogenové, páskové a indukční. Všechny se rychle zahřívají a ochlazují. Jejich velikost lze upravit nebo zůstává konstantní.
 • Funkční vlastnosti. Moderní modely mají řadu dalších funkcí, které usnadňují používání varné desky. Funkce „automatického zaostřování“ přizpůsobuje velikost hořáku jeho kapacitě. Rozpoznávání nádobí vám pomůže odfiltrovat nádobí, které je nerovné, nedokonalé nebo neodpovídá materiálu. Časovač zajišťuje vypnutí varné desky ve stanovený čas. Na trhu najdete varné desky s vypínáním všech hořáků nebo s 1 či 2 hořáky. možnost nechat vaření na varné desce, zatímco se věnujete každodenním povinnostem.

Varné desky jsou dnes k dispozici se dvěma typy topných těles: elektrickými nebo indukčními.

Elektrické varné desky

Spotřebiče využívají technologii Hi-Light. Je nainstalována hadovitá lišta, která rychle a rovnoměrně zahřívá nádobí.

Nádobí je přizpůsobeno povrchu. Musí dobře přiléhat a nepoškrábat materiál.

Indukční varná deska

Indukční varné desky se zahřívají díky indukční cívce. To má své výhody i nevýhody. Výhody: rychle se zahřívá a rozvádí teplo pouze na spodní povrch pánve. Mínus. nefunguje s některými materiály.

Správné nádobí pro indukční varnou desku je třeba vybírat zodpovědně. Tento spotřebič je obzvláště náročný na konvice, hrnce a pánve.

Jaké nároky jsou kladeny na materiál nádobí??

Pro standardní sklokeramické varné desky. Vzhledem k tomu, že se zahřívá celý povrch, není na této varné desce přípustné používat hrnce a pánve z měkkých kovů, jako je měď nebo hliník, bez speciálního povlaku.

Nádobí ponechané na panelech je prakticky nemožné vyčistit, což ovlivňuje nejen vzhled spotřebiče, ale i jeho funkčnost.

Předměty s neferomagnetickým dnem jsou pro indukční sklokeramické varné desky nevhodné.

Některé modely sporáků rozpoznají špatné nádobí: jednoduše se odmítnou zapnout.

Následuje seznam materiálů, které jsou v indukčním nádobí zcela zbytečné:

Na okraj dodejme, že nejjednodušší a nejvhodnější způsob, jak zjistit, zda je pánev vhodná pro indukční varnou desku, je zkontrolovat vlastnosti dna pomocí běžného magnetu. Když jdete do obchodu, je lepší si s sebou vzít tuto užitečnou věc.

READ  Co je topení tepelného motoru

Stojí za zmínku, že ne všechny ocelové nebo litinové předměty v kuchyni mají správné vlastnosti: lze nalézt i nemagnetické slitiny.

Ani hliníkových hrnců se však nemusíte zbavovat ve spěchu. Možná mají na dně speciální povrchovou úpravu, která umožňuje vaření na indukčním vařiči.

jaké, nádobí, používat, sklokeramické, varné, desce

Které hrnce jsou vhodné pro sklokeramickou varnou desku?

Hlavní nevýhodou těchto kuchyňských spotřebičů je nutnost pečlivého výběru příslušenství. Lze je vyrobit z následujících surovin:

 • nerezová ocel je nejlepší volbou, zajišťuje vysokou tepelnou vodivost a snadno se čistí;
 • Nádobí ze smaltované oceli. tyto hrnce a pánve mají dobré vlastnosti;
 • Hliníkové výrobky, pokud je jejich dno potaženo teflonem.

Varování! Indukční varné desky mohou fungovat pouze s nádobím, jehož spodní části jsou vyrobeny z nerezové oceli, litiny nebo speciálního magnetického materiálu. Na materiálu stěn a víka nezáleží.

Výběr správného nádobí zajistí dokonalé výsledky vaření:

 • dno musí být dokonale rovné a dostatečně silné (2-3 vrstvy), vždy přizpůsobené velikosti hořáku;
 • robustní a silné stěny by měly dlouho udržet teplotu a chuť vařeného jídla;
 • Matný, tmavý nebo černý podklad lépe vede teplo a téměř ho neodráží, což urychluje proces vaření;
 • je možné používat nádoby s konkávním dnem. pokud se při zvyšující se teplotě zploští.

Odkaz! Při výběru nádobí věnujte pozornost jeho kompatibilitě s požadovaným typem zařízení; tuto informaci najdete na štítku nebo obalu. V případě indukčních varných desek vám pomůže magnet: umístěte jej na dno pánve, a pokud se přitáhne, můžete výrobek bez obav zakoupit.

Jaké nároky jsou kladeny na materiál nádobí

Pro běžné modely se doporučuje robustní kovové nádobí. Předměty z měkkých kovů, jako je měď a mosaz, jsou kategoricky nevhodné pro použití na vařiči, který se zahřívá jako celek. Stopy taveniny nelze odstranit, což by mělo vliv na následný výkon spotřebiče.

U indukčních modelů určují vhodné nádobí, které se má použít. Některé moderní modely se jednoduše nezapínají, pokud je na jejich povrchu nevhodné nádobí. Patří mezi ně: sklo, hliník, mosazné předměty.

Kompatibilita v jiných ohledech

Vzhledem k tomu, že princip fungování závisí na dně nádobí, závisí jejich kompatibilita na dně nádobí.

Základní požadavky

Stěny nádobí mohou být vyrobeny z čehokoli. Otázkou je, jakou má základnu. Indukční varné desky musí přijít do styku s materiálem, který má feromagnetické vlastnosti. Zjednodušeně řečeno, dno pánve, konvice nebo jiné nádoby na vaření musí přitahovat magnet. Pokud vložíte normální pánev, varná deska na to nebude reagovat a nebude fungovat.

V tom je krása indukčních varných desek: samy se nezahřívají, pouze předávají teplo předmětu, který je s nimi spárován v určitém magnetickém poli. Na sporák tak můžete při práci položit cokoli, dokonce i ruku, aniž by došlo k poškození.

jaké, nádobí, používat, sklokeramické, varné, desce

Základna musí být silná. Tenký kov se může při zahřívání deformovat a volně přilnout k varné desce. Indukční varná deska vydává děsivý zvuk nebo praskání. Mnoho zákazníků později píše na internetu pochmurné komentáře o samotném sporáku, ale příčinou může být pouhé špatné nádobí.

Důležitá je také struktura základny. Může být pevná, litinová nebo ocelová (opět silná).

READ  Jak připevnit varnou desku k pracovní desce

Může mít několik vrstev z různých materiálů. Složení tohoto „koláče“ má různé tvary a velikosti. Někteří výrobci omezují své nádobí na tři „vrstvy“, které zahrnují feromagnetickou slitinu pro kontakt s varnou deskou, hliník pro dobrou tepelnou vodivost a vnitřní vrstvu ze stejného materiálu jako stěny výrobku.

Některé z nich jsou opatřeny nepřilnavým povrchem nebo jsou opatřeny antideformačním kotoučem, který zajišťuje dokonalé přilnutí vařiče k povrchu.

jaké, nádobí, používat, sklokeramické, varné, desce

Průměr základny je pro indukční varnou desku mimořádně důležitý. Pokud je menší než hořák, sporák se nezapne.

Možné problémy

Relativně novým typem varných desek jsou indukční varné desky. Nádobí se zde může ohřívat pomocí vířivých proudů. Jsou generovány elektromagnetickými vlnovými poli. Tyto sporáky mají mnoho výhod, ale na rozdíl od běžných varných desek umí „rozpoznat“ správné nádobí.

Specifické fungování varné desky se řídí principy elektromagnetické indukce. Dno nádobí se zahřívá pouze vířivými proudy. Teplo z vyhřívaného podstavce se přenáší na pokrm, přičemž povrch zůstává mírně teplý.

Pokud zvolíte nádobí, které není citlivé na elektromagnetické vlny, indukce nebude fungovat. Pokud je například skleněná nebo keramická, nemůžete v ní vařit. Ale ani správné nádobí z nerezové oceli nebo litiny se nemusí na sporák vejít, pokud neodpovídá velikosti hořáku. Je důležité, aby nádobí pokrývalo přibližně 70 % průměru topného tělesa.

Hrnec nebo malý hrnec na velké varné desce jednoduše „neuvidí“ sporák.

Spotřebiče na vaření nebudou fungovat, pokud si nebudou myslet, že dno pánve je rovné. Bez kompletního vybavení se varná deska jednoduše automaticky vypne.

Na trhu jsou nyní k dispozici speciální magnetické kotouče schválené pro použití s indukčními varnými deskami. Je možné zvolit různé prvky podle konkrétní topné zóny. Pokud tento disk umístíte na varné těleso a poté na něj umístíte hrnec, vařič funguje s jakýmkoli hrncem nebo pánví. Feromagnetický kotouč je vyroben z nerezové oceli a je dokonale plochý a silný. při používání se nedeformuje.

Tento způsob mírně snižuje účinnost samotného spotřebiče, ale zbavuje vás nutnosti kupovat další sadu nádobí, např. pokud jste si již koupili nové, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje.

Pro běžnou sklokeramickou varnou desku vybírejte nádobí s co nejnižším procentem odrazu dna. Nádobí se tak zahřívá mnohem rychleji a rozvod tepla je plynulejší. Nejvhodnější jsou modely s tmavým, matným základem. Lesklý povrch může odrážet teplo.

nádobí s tenkým dnem se rychle deformuje, proto se doporučuje tloušťka 3 mm. Nevybírejte modely s příliš silným dnem. dlouho se zahřívají.

Pokud zvolíte správné nádobí pro sklokeramickou varnou desku, můžete prodloužit životnost spotřebiče. Jídlo bude rychle uvařené a spotřeba energie bude racionální.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS