Jaké nitě používat se šicím strojem

Jaké nitě jsou potřebné pro šicí stroj

V návodech ke všem šicím strojům najdete štítek s doporučením pro správný výběr nitě a jehly. Zatím jsem však nenarazil na tabulku, kterou by bylo možné použít. Někde čísla nití uvádějí brazilský systém, někde doporučují šifon šít silnou nití Zde je způsob, jakým jsem sestavil tabulku na základě údajů ze sovětských učebnic „Nauka o materiálu šití“ v různých letech výroby, jakož i materiálů poskytnutých Madeirou a Gütermannem.

Tkanina Hustota, g/m 2 Počet vláken, č./Tkt. Počet závitů, Nm Číslo vlákna, „Sovietsky“ Číslo jehly
Velmi lehké (krep de šifon, šifon, voál, cambrik, chintz) 70. 110 180, 150 160/2, 120/2, 100/2 100 60, 65
Lehké (kaliko, satén, košilky, šatové materiály, satén) 110. 200 120, 100 80/2, 65/2 80, 60 70, 75
Střední (flanel, trikot, lehké tkaniny na obleky) 200. 270 100, 60 65/2, 40/2 50, 40 80, 90, 100
Středně těžké (manšestr, jemná džínovina, látky na obleky) 270. 340 60, 40 40/2, 40/3 40 100, 110
Těžké (džínovina, gabardén, boty mackintoshes) 340. 400 40, 35, 30 40/3, 35/3, 30/3 30 120, 140
Velmi těžké (silná džínovina, látky na kabáty, závěsy, plachty) 400 30, 20 30/3, 20/3, 30, 20, 140, 160

Z tabulky vyplývá, že při šití nejtenčích látek vždy hledáte nit a při šití džínoviny silnou nití vždy hledáte jehlu. A hlavně se nepokoušejte šít „čtyřicetistránkovým“ chintzem. Pěkné šití nepřipadá v úvahu.

Jedinečné údaje o tloušťce závitů Gütermann Top Stitch 0. 30/3Nm. 100tex Madeira Aerofil 5. 35/3Nm. 90tex Gütermann Extra Strong 0. 40/3Nm. 75tex DorTak 0. 40/2Nm. 50tex Gütermann Sew- všechny 00. 65/2Nm. 30tex Gütermann Tera 80. 160/2Nm. 16tex Madeira Aerofil 20. 80/2Nm. 25tex Madeira Bobbinfil 50. 100/2 Nm- 20tex

Z čeho ji vyrábějí??

Příze lze chápat jako kroucený výrobek vyrobený z vláken syntetického nebo přírodního původu, který se používá k provádění operací při vyšívání a šití. Příze spojují pleteniny a textilie.

Moderní šňůry jsou vyrobeny z česané příze, několikrát předené a kroucené. Hotové šňůry se pak bělí a barví.

Běžná šňůra se skládá z chemických a přírodních vláken nebo někdy z kombinace obou.

Podívejme se blíže na některé typy a jejich vlastnosti.

 • Bavlněné nitě jsou zastoupeny 100% přírodními vlákny (včetně lnu) podle GOST. Vyznačují se trvanlivostí, šetrností k životnímu prostředí, absencí alergických reakcí na hlavní složky.
 • K výrobě nylonových nití se používá 100% polyester. Jejich hlavní vlastností je všestrannost, jsou bez žmolků, rovnoměrné v celé ploše, robustní a při použití vytvářejí dokonalé stehy.
 • Staplové nebo polyesterové příze. Vzhledem k tomu, že jsou velmi pružné, používají je pletařky.
 • Zesílené kování je vyrobeno z lavsanového základu se siblonem nebo bavlnou.
 • Polyamid nebo kapron, polyester je považován za vodě a teplu odolný, nehořlavý. Proto se tyto cívky příze používají na pracovní oděvy.
 • Hedvábná nit se používá pro jemné řemeslné práce.
 • Pro pleteniny se používá elastická nebo texturovaná příze.
 • Gumová šňůra je vyrobena ze spandexu s polyesterovou vazbou.
 • Nitě pro strojní vyšívání jsou k dispozici v cívkách dvou typů: horní. polyester, bavlna, viskóza, a spodní. z polyesterového vlákna.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat metalizovaným přízím. Zpravidla se používají při vyšívání. Holografické, smršťovací, speciální ochranné, ve vodě rozpustné příze lze zařadit do zvláštní skupiny.

READ  Jak používat Lenor s ručním mytím

Nepoužívají se často. pouze pro určité specifické položky.

Přírodní

Přírodní vlákna z hedvábí, lnu, bavlny, bambusu a vlny. Existuje také velké množství vlněných odrůd, které se vyrábějí převážně z lamí vlny. Jejich hlavními pozitivními vlastnostmi jsou trvanlivost a lehkost. Čistý materiál není cenově dostupný pro každého, proto se mísí s jinými vlákny.

Angorská příze se vyrábí z králičího peří a je neméně oblíbená. Je také nadýchaná a odolná, ale chmýří se špatně přichycuje k přízi, proto se nejčastěji kombinuje s jinými vlákny. Přírodní vlněné příze se vyrábějí z kašmíru a merina. Zpravidla se však kombinují s jinými surovinami.

Chemické

příze z polyesteru, polyamidu a polypropylenu zaujímají již dlouho svou zvláštní niku. Vyznačují se dobrou kroutivostí, vysokou pevností a vynikající strukturou.

Často se používá ve výrobě, protože se mísí se všemi tkaninami a používá se při overlocku. Vyznačují se vysokou kvalitou šití.

Kombinace

Často se používají kombinovaná vlákna, protože kombinují vlastnosti chemických a přírodních přízí. Jsou k dispozici v různých průměrech a lze je kombinovat se všemi tkaninami pro všechny aplikace. Jedná se o nejoblíbenější kategorii tkanin.

Hlavní kombinace. bavlna s polyesterem, zesílená příze, acetát s polyamidem a viskózou.

Nitě se používají pro různé výrobky. Vybírají se především podle zpracovávané tkaniny.

Zde je hrubá klasifikace.

 • Příze na bázi bavlny se používají na dětské oblečení, výšivky a patchwork.
 • Polyester a nylon mají širokou škálu použití. jsou zakoupeny pro práci s různými typy tkanin: se syntetickými, bavlněnými, vlněnými.
 • Polyesterový základ se používá na plavky, pracovní oděvy a spodní prádlo.
 • Overlocková příze se prodává na velkých cívkách. Je to proto, že pro navíjení na overlocku je snazší používat pružné, tenčí typy.
 • Kapronové a polyamidové odrůdy se používají při šití speciálních oděvů pro vysoké zatížení.
 • Polyamidové monofilové vlákno je k dispozici v bílé nebo vícebarevné barvě. Používá se hojně na výrobu korálků, náramků, kuliček. Tyto příze jsou nenápadné a nedochází k problémům se smyčkováním.
 • Hedvábná vlákna na krajky.

Možné chyby při navlékání

Zvažte nejčastější příčiny poruch a špatné kvality šití.

 • Pružina pro nastavení napětí nedrží dobře závit. Je poměrně snadné si toho všimnout. Když je patka spuštěna, nit je vložena do jehly a vedena nahoru. Po zvednutí jehly se jehla uvolní a nit se pevně stáhne. Tato technika by se měla používat opakovaně a zaznamenávat, jak je napětí napjaté. Pokud napínání nezpůsobuje zaseknutí, je příčinou pružina napínáku.
 • Závit je příliš těsný. To je vidět na švu na rubové straně. Prošívání je smyčkové a vypadá neohrabaně, nedbale a nesešitě. V tomto případě nastavte napětí spodní nitě.
 • Spodní závit je objemově těsnější. Horní nit je hlavní nití každého stehu a je zodpovědná za spodní nit, která by měla být tenčí. Vyberte si vlákno s ohledem na tuto skutečnost. Stabilita celého stroje a kvalita výsledného produktu závisí na správné volbě materiálu.

Stojí za to pochopit, že při práci na šicím stroji neexistují žádné detaily, takže musíte dodržovat přísně stanovenou posloupnost akcí.

Doufáme, že vám tento článek pomůže pochopit klíčové body tohoto procesu.

Která vlákna je nejlepší nepoužívat

Protože overlock vyžaduje pružné a silné nitě, je nejlepší používat výše uvedené typy. Nitě, které se nesmí používat s overlockem:

 • Bavlna. Nemá potřebnou pružnost. Nerovnoměrné, zesílené nitě mohou vést k nerovnostem.
 • Zesílené vlákno. Jsou velmi silné, ale nemají správné napětí. To může vést k poruchám overlockových strojů.
 • lavsan. Důvod je stejný jako v předchozím případě.
 • Nerovnoměrná vlákna se ztluštěním. S tímto druhem nitě je nepravděpodobné, že by se vytvořil dobrý šev. Závity Overlocker musí být hladké, bez hrbolků a drážek.
READ  Jaké části jsou pracovníci mlýnek na maso

Mnoho kutilů začíná své projekty overlocku s univerzální nití. Výběr výrobce závisí také na finančních možnostech švadleny. Vyberte si kvalitní spotřební materiál a vytvořte krásné výtvory. S tímto spotřebním materiálem vydrží overlocker déle.

K čemu potřebujete každé vlákno

Polyesterová příze je pevná, odolná proti roztržení a snadno se vytahuje, bez ohledu na tloušťku ji lze několikrát natáhnout a nesráží se. V závislosti na tloušťce nitě jsou vhodné pro šití téměř všech druhů látek. Výrobky mohou být vyrobeny z bavlny, jemné vlny, hedvábí, lnu, viskózy a džínoviny. Široká škála barev umožňuje použití vyšívacích přízí.

 • Zesílená polyesterová příze je silná a široce používaná na bavlnu, hedvábí, džínovinu, jemnou a silnou vlnu a na lemovky.
 • Polyamidová nit je nejpevnější ze všech nití a používá se k šití kůže a syntetických tkanin.

Domácí značka „Gamma“ je velmi oblíbená a její výrobky jsou nejdostupnější pro běžného spotřebitele. Pro pleteniny se nejčastěji používají typy Mikron a Nitka.

Mikron je silná polyesterová nit, vhodná na oděvy, obuv a kožené zboží. Hladká struktura umožňuje při šití čisté a odolné švy. Každá cívka je navinuta na cívce o délce 912 m (1000 yardů). K dispozici na webových stránkách výrobce v 60 různých barvách.

Nitka. ze 100% polyesteru se silikonovým povrchem, odolná proti opotřebení, k dispozici pro šití a overlockové okraje. 4570 m (5000 yardů) na cívku. 242 dostupných barev.

ALTERFIL je německá společnost vyrábějící podle norem Eko-Tex Standard 100 a DIN EN ISO 9001: 2008. 100% polyesterové příze dostupné v několika provedeních.

Zesílený je k dispozici s označením „S“ a je vhodný zejména pro vysoce kvalitní lehké a venkovní aplikace.

Textura s písmenem „B“ se používá pro šití a zpracování pletených oděvů, existují varianty pro velmi jemné tkaniny a univerzální šití.

Pružnost: velmi pružná struktura: roztažitelná na 55-62 %, vhodná pro elastické tkaniny, tepláky, spodní prádlo, plavky.

Dip 20 semi, ideální pro vytváření plochých švů, k dispozici ve 20 barvách, s výrazným jemným leskem.

Brilliant je viskózová nit, často používaná pro dekorativní stehy. Pro overlockové šití spodního prádla nebo lehkých elastických tkanin.

Pro šití overlockem jsou k dispozici následující značky.

 • Coatsm, Nitex, Veritas jsou univerzální, overlockové a strojově kompatibilní závity.
 • Nitex, DH, RainBow mají měkké, pružné nitě určené pro overlock, pro použití kolem okrajů látek, a barevná škála je obrovská.

Základní vlastnosti nití

Overlockové nitě musí být speciální, běžné nitě nejsou pro overlockové šití vhodné. Díky možnosti výběru tloušťky a barvy nitě je nejlepší volbou nit s texturou. Špičková jehla je určena pro rolovací stehy a je určena pouze pro knoflíkové dírky; doporučuje se použít normální nit.

Overlockové příze mají zvláštní vlastnosti.

 • Overlocková nit má díky své konstrukci mnohem vyšší pružnost a ohebnost než obyčejná nit. Specializované overlockové nitě jsou tvořeny jednotlivými nitěmi, které nejsou vzájemně zkroucené, takže jsou tenčí a méně viditelné, což je důležité pro celkový vzhled hotového oděvu.
 • Dobrá odolnost a trvanlivost, zejména při šití elastických látek. Pružnost overlockových nití umožňuje, aby si poradily i s těmi nejobtížnějšími a nejsložitějšími látkami.
 • Její speciální struktura umožňuje, aby nit byla co nejhladší, což pomáhá při vysokorychlostním šití.

Overlocková nit se prodává v malých nebo velkých cívkách. Druhá varianta je výhodnější, protože šetří velké finanční prostředky a náklady na šití. Overlockový overlockový steh používá až pět nití najednou, aby se zabránilo ohýbání švu, a proto nelze použít běžné nitě, protože overlockový steh je poměrně hrubý a silný.

READ  Mohu zapnout dělený systém během bouřky?

Proč je důležitý výběr správné jehly a nitě??

Pokud jste někdy seděli za šicím strojem, možná jste si všimli, že strojové jehly mají na rozdíl od ručních složitější konstrukci. Pokud se podíváte pozorně, zjistíte, že přední část jehly stroje má dlouhou drážku (viz obrácená jehla šicího stroje). Obr. 2. Struktura jehly stroje). Jedná se o drážku, do které se při šití vkládá nit. Podívejte se na obr.1 A-B-C, ukazuje řez jehly shora (jehla je v řezu svislá) a nit.

Jehla a nit musí správně zapadnout do drážky, abyste dosáhli kvalitních stehů (viz Vyrovnání jehly a nitě). Obr. 1А).

Pokud je jehla příliš silná, je nit v drážce příliš volná a může dojít k vynechání stehů a poškození nitě (obr. 1). 1B).

Příliš tenká jehla neumožní, aby nit ležela v drážce, a nit se bude třít o okraj drážky, což může vést k přetržení nitě (obr. 1). 1C).

DŮLEŽITÉ! Pro kvalitní strojové šití musí látka a nit odpovídat číslu jehly stroje.

jaké, nitě, používat, šicím, strojem

Pro lehčí látky použijte jemné (vyšívací) nitě a jehlu 0-75. Pro středně husté materiály použijte šicí nit a jehlu 0-90. Pro těžké tkaniny použijte silnější nitě a jehlu 00, 110,120.

Při nákupu strojních jehel věnujte pozornost označení, které výrobce uvádí na obalu a na samotné jehle.

Speciální příze

Existují speciální závity pro různé účely. Několik již bylo zmíněno výše, ale ptejte se v místních obchodech nebo na výstavách látek, vždy se objeví nové věci. Zde jsou některé z nich.

Svítící vlákno ve tmě

Jak již název napovídá, nit je ve tmě světélkující a je zajímavá zejména pro inovativní vyšívací techniky nebo pro obkreslování vzorů na látkách. Takový efekt rozhodně nezůstane bez povšimnutí!

jaké, nitě, používat, šicím, strojem

Tuto nit lze použít k vytváření vlastních tvarů oděvů a bytových dekorací. Teplota žehličky dodává nitím zvrásněný efekt.

Nitě rozpustné ve vodě se používají jako běžné nitě, ale rozpouštějí se ve vodě nebo v páře. Můžete je použít na dočasné šití, záplatování kapes, plisování a také na prošívání a aplikace.

Hlavní požadavky na šicí nitě jsou: pevnost, pružnost, rovnoměrný zákrut, stejnoměrná tloušťka nitě, odolnost proti oděru, žádné trhliny nebo uzlíky v cívce, stálobarevnost; u syntetických nití tepelná stabilita pro vysokorychlostní stroje.

 • Vybírejte kvalitní nitě pro každý oděv a šetřete staré cívky. Staré nitě se zhoršují dříve než moderní tkaniny, takže oděv může potřebovat opravu a nit je tak akorát.
 • Zvolte vhodné jehly (ruční a strojové) pro nit a látku. Například strojové jehly jsou určeny pro kovové nitě a mají ouško, které nit nepřeřízne, zatímco jehly pro vyšívání vlny mají dlouhé ouško a jsou určeny pro práci s vyšívací nití.
 • Přizpůsobte nitě použitému materiálu. bavlnu používejte s bavlnou, polyester se syntetikou a hedvábí s hedvábím a vlnou.

Ještě více tipů na šití najdete na stránkách Školy šití Anastasie Coati. Přihlaste se k odběru novinek zdarma a šijte s námi módní oblečení!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS