Jakou teplotu nastavit v mrazicím oddíle

Jaká by měla být teplota v chladničce a mrazničce: standardy a normy

Chladnička udržuje potraviny při životě, zajišťuje jejich dobrou chuť a přísun všech potřebných živin. A v zimě se můžete těšit na sběr lesních plodů nebo zeleniny jako včera.

K tomu však potřebujete vědět, jaká by měla být správná teplota ve vaší chladničce nebo mrazničce. a vědět, jak najít optimální teplotu pro skladování oblíbených potravin. Právě těmito otázkami se podrobně zabýváme v naší chladničce.

Jak zjistit teplotu?

Jak zjistit teplotní třídu chladničky?

Jaká je nejlepší teplota v chladničce? Rozhodování o nich není obtížné:

 • Mnoho moderních spotřebičů je vybaveno displejem, který zobrazuje požadovanou teplotu.
 • Pokud máte starší spotřebiče bez takového užitečného displeje, můžete použít teploměr nebo obyčejný teploměr. Chcete-li dosáhnout co nejpřesnějších údajů, vložte spotřebič do suché misky a umístěte jej na prostřední polici. Po 10 minutách zkontrolujte teplotu.

Jaká je optimální teplota v chladicím prostoru?

Jaká je optimální teplota v prostoru chladničky?

Odpověď na otázku, jaká by měla být optimální teplota v chladničce, není jednoduchá. Teplota se může lišit v závislosti na zóně v chladicím prostoru. Rozložení výrobků v chladicím prostoru odpovídá požadovaným teplotním parametrům. Potraviny podléhající rychlé zkáze (chlazené maso, ryby, hotová jídla) lze skladovat v čerstvém a nulovém oddílu, zatímco omáčky a studené nápoje lze skladovat na dveřních policích. Normální hodnoty pro chladicí prostor jsou 2 5 °C.

Zóna čerstvosti

Jedná se o speciální chladicí prostor v chladicím oddíle pro skladování sýrů, bylinek, lesních plodů, vařených ryb a rychle se kazících cukrovinek. Tato zóna může být různými výrobci nazývána Cool Select Zone, BioFresh Zone, Opti Fresh Zone atd. д. Vlhkost v tomto prostoru je nastavena na příliš vysokou hodnotu a teplota je přibližně o 20 % nižší než průměrná teplota v místnosti. Doporučená teplota plus 3 °C.

Někteří výrobci navíc do svých modelů zahrnují nulovou zónu. Jedná se o speciální izolovanou přihrádku pro skladování potravin podléhajících rychlé zkáze, aniž by došlo k jejich zmrazení: chlazeného masa, ryb, mořských plodů a některých mléčných výrobků. Neutrální zóna se obvykle nachází v horní části prostoru. Teplota v tomto prostoru je obvykle nastavena na 0 2 °C.

Střední police

Ve střední části chladničky jsou uloženy polévky, hotová jídla, saláty, potraviny a studené nápoje. Hodnoty teploty v této oblasti závisí na četnosti otevírání dveří. Při častém používání domácího spotřebiče jsou vyšší než ty, které byly nastaveny při seřízení. Ideální teplota na středních policích se pohybuje v rozmezí 35 °C.

teplotu, nastavit, mrazicím, oddíle

Nádoby na ovoce a zeleninu

Nejlepší podmínky pro skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny. Většinu ovoce a kořenových plodin lze skladovat při teplotě 0 až 3 °C.

Ovoce, jako jsou citrony, mandarinky, ananasy a hrozny, se však skladuje při mnohem vyšší teplotě.

Proto neexistuje přesná odpověď na otázku, kolik stupňů by mělo být v chladničce. Většina ovoce a zeleniny se skladuje při teplotě 3 až 6 °C.

teplotu, nastavit, mrazicím, oddíle

Police na dveřích

Majonéza, kečup, hořčice, máslo, studené nápoje a vejce jsou obvykle uloženy na dveřích. Jedná se o nejteplejší část mrazničky, protože je umístěna na místě, kde se může teplota při častém otevírání dvířek ještě zvýšit. Většinou jsou o 1-2 °C vyšší než průměrná teplota v chladírnách. Za normální teplotu lze považovat 4 6 °C.

READ  Jak dlouho vydrží chladnička bez elektřiny

Skladovací teplota pro různé produkty

1 den 1 týden 3 týdny 3 měsíce Půl roku Rok
6 (střední a horní police) Výrobky připravené k jídlu (saláty, bramborová kaše atd.). д.) Klobása, paprika Přírodní med
2 (spodní police) Melouny, mléčné výrobky, chlazené ryby, maso a mořské plody Zelí, sladká kukuřice. houby Hrozny, broskve, švestky, kiwi Vejce, hrušky, celer Granátové jablko, tuřín
8 (výsuvné nádoby na zeleninu) Čerstvé ovoce a zelenina Citrusové plody, jablka
0 C (čerstvá zóna) Chlazené ryby, mořské plody a maso Hrušky, jablka, mrkev
10 (dveře chladicího oddílu) Tvrdé sýry, citron Omáčky, ovocné a zeleninové šťávy, máslo Alkoholické a sycené nápoje, léky
-18 (mrazicí oddíl) Těsto Polotovary, zmrzlina Ovoce, bobuloviny, zelenina, maso, ryby Houby. drůbež, máslo

Uložte si obrázek do telefonu, abyste ho měli vždy po ruce

Teplota uvnitř jednotky není rovnoměrně rozložena. Čím kratší je vzdálenost mezi přihrádkou a mrazicím prostorem, tím je chladnější. Police nejblíže mrazáku by měly být určeny pro skladování syrových ryb, masa a hotových výrobků. které plánujete v nejbližší době uvařit. Pro dlouhodobé skladování by tyto produkty měly být zmrazeny.

Na prostředních policích by měly být potraviny, vařené potraviny a otevřené konzervy.

Police s nejvyšším nastavením teploty jsou vhodné pro kefír, mléko, jogurt, zakysanou smetanu atd. д. Také pečivo a bylinky zde uložené lze dobře skladovat, pokud je vložíte do kbelíku s vodou a přikryjete plastovým sáčkem.

V chladničce jsou speciální zásuvky na čerstvé ovoce a zeleninu. Zelenina a ovoce by měly být skladovány odděleně. Aby nezačaly dříve hnít, je lepší je nemýt a nedávat do sáčků. Banány, persimony, granátová jablka a ananasy by se nikdy neměly skladovat v chladničce.

Dvířka jsou nejteplejším místem spotřebiče. Kromě toho hodnoty teploty na dveřích kolísají při jejich otevírání a zavírání. Zde lze skladovat nenáročné potraviny, jako je máslo, tvrdý sýr, hořčice, majonéza, omáčky a nemléčné nápoje.

Některé moderní modely mají na dvířkách speciální přihrádku s těsným víkem pro uložení másla a sýra.

Na dveřích často najdete zásobník na vejce. To však není zcela správné, protože vejce sotva snášejí výkyvy teplot. Nejvhodnější je skladovat je na prostředních policích špičatými konci dolů.

Správné používání

Jak nastavit T

Existují různé typy regulace teploty (mechanická, elektronická) v závislosti na značce, modelu a cenovém segmentu chladničky.

Mechanická nastavení zahrnují knoflíky a páčky. Jejich ovládání je poměrně jednoduché, stačí jen posunout posuvník na požadované nastavení.

Elektronický typ se týká dotykového nebo tlačítkového displeje, který umožňuje nastavit požadované hodnoty ve dvoukomorové mrazničce pro každou přihrádku zvlášť. Vstupte do nabídky na displeji a nastavte doporučené hodnoty podle pokynů pro váš model.

Režim „Dovolená

Převážná většina moderních chladicích skříní střední a vyšší třídy obsahuje doplňkovou funkci „Holiday“. Funkce stand-by, která umožňuje výrazně snížit spotřebu elektrické energie spotřebičů a zabránit vzniku zatuchlého zápachu. „Dovolená“ je vhodná pro osoby, jejichž práce vyžaduje dlouhodobou nepřítomnost.

READ  Poruchy dvoukomorové chladničky Stinol

Pokud zvolíte tuto funkci, bude teplota udržována na konstantní hodnotě 15 °C. Potraviny podléhající rychlé zkáze jsou z hlavního prostoru vyjmuty. Je třeba poznamenat, že u některých modelů je „Holiday“ k dispozici ve dvou variantách: s vypnutím a bez vypnutí mrazničky. Doporučujeme mrazicí oddíl zcela vypnout, pokud se zdržujete delší dobu mimo domov.

teplotu, nastavit, mrazicím, oddíle

Pokud vlastníte úsporný spotřebič, nastavte před cestou regulátor teploty na minimální úroveň.

Teplotní normy pro skladování potravin

Výrobci domácích spotřebičů vyrábějí spotřebiče, které jsou schopny udržovat v mrazicích oddílech různé teploty. Obvykle se pohybuje v rozmezí.6-25 ºC. V naprosté většině modelů je však výchozí normální teplota na.18 °C.

Evropští výrobci domácích spotřebičů klasifikují své mrazničky podle teplotního rozsahu 6 °C a každou zónu označují „“ (hvězdičkou). Počet hvězdiček udává maximální mrazicí výkon spotřebiče. Například pokud má vaše lednice 3 hvězdičky, pak ji lze chladit na.18 °C.

Výjimkou je označení „“. To také odpovídá minimálnímu chlazení.18 ºC, ale pro zařízení jiné kategorie.

Chladicí prostor je určen pro krátkodobé skladování potravin, které se mají v nejbližší době sníst nebo připravit. Pokud je jídlo připraveno předem, lze dobu skladování prodloužit uložením do mrazničky.

Jaká je optimální teplota pro skladování potravin??

Zvažte vliv teploty na trvanlivost některých potravin:

 • Maso. Masné výrobky lze uchovávat při teplotách kolem nuly C pouze několik dní. Čerstvě zmrazené maso na.Čerstvě zmrazené maso při teplotě 8-12 °C lze skladovat déle než týden, ale při teplotě.14-18 °C. celých 5-6 měsíců. Masné výrobky si po zmrazení mohou zachovat své spotřebitelské vlastnosti až po dobu 3 měsíců.18. 22 °C;
 • Ryby. Doba skladování zmrazených ryb je velmi různorodá. Doporučená teplota pro skladování ryb je.18 °C. Při této teplotě by měly být ryby skladovány 3 až 12 měsíců v závislosti na rodině a technologii zmrazování. Například sladkovodní ryby, jako je candát, kapr, okoun, štika atd., si zachovají svou výživnou hodnotu po dobu 8 měsíců. д půl roku. S pravidly pro skladování zmrazených ryb se můžete seznámit přečtením normy GOST 1168-86. Pokud se teplota zvýší na.10 ºC. doba skladování se zkrátí na polovinu;
 • Zeleninu lze skladovat při.18 ºС půl roku. Pokud je necháte stát zmražené, nezkazí se, ale ztratí své výživové vlastnosti. Jejich zachování je do značné míry určeno režimem chlazení. Při šokovém zmrazení. náhlém poklesu teploty na hodnotu.40 stupňů. vytvořené krystalky ledu jsou tak malé, že neovlivňují strukturu buněk;
 • Ovoce a bobule se skladují podobně jako zelenina. Doba zmrazení, při které neztratí své živiny, je 8-12 měsíců.
 • Margarín. Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodnete udělat si zásoby margarínu, vězte, že při teplotě 0-10 ºC „žije“ 45-75 dní a při teplotě.10. 20 °C. 60-90 dní, t. е. dvakrát tolik, než kdyby byla umístěna v chladicím prostoru. Některé výrobky nejsou vhodné do mrazicího oddílu. Tím se neprodlouží trvanlivost potravin, ale znemožní se jejich další použití. Typickým příkladem jsou vejce.

Jaký je optimální provozní režim chladicího oddílu?

Jaká by měla být teplota v samotné chladničce? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď.

Teplota se vždy mírně mění. Záleží na tom, jak vaše chladnička funguje. Motor neběží vždy. Při cyklech odmrazování se teplota zvyšuje. Při nadměrném kolísání teploty nemohou být potraviny v chladničce s mrazničkou vždy dostatečně chladné, aby zůstaly čerstvé.

READ  Hans talíř Jak nastavit čas

DŮLEŽITÉ! Uvědomte si také, že teploty v různých částech prostoru chladničky se liší. Může se lišit. Při rozdělování potravin v chladicím prostoru je nutné dodržovat požadované nastavení teploty.

Studené normy

Teplota v mrazicím prostoru se standardně nastavuje v krocích po.6 °C (-6.12 atd.).д.). Doporučení výrobce se pohybují v rozmezí. 18. 24 C. Udržovat v mrazničce teplotu vyšší než.6 °C nemá smysl, protože podmínky jsou stejné jako v chladicím prostoru.

Maximální dosažitelná teplota v mrazicím prostoru domácí chladničky je.24 C. Tento režim je vhodný pro rychlé zmrazení.

Pokud je počet potravin omezený a mají čas na zmrazení, můžete nastavit teplotu.12 C-14 C, abyste snížili příkon.

teplotu, nastavit, mrazicím, oddíle

Bez ohledu na to, jak nízkou teplotu v mrazicím prostoru chcete mít, měli byste si uvědomit, že se potraviny v mrazicím prostoru chladničky občas zahřívají. Při chodu kompresoru se v chladničce vytvoří teplota např 16 C. Po vypnutí se zahřeje na.8 °C, protože se do prostoru uvolní chlad.

Optimální teplota v mrazicím prostoru je proto.18 C.

Režim rychlého zmrazení slouží nejen ke zchlazení přidávaných potravin, ale také k zabránění rozmrazení již uskladněných potravin. To je způsobeno vysokou teplotou umístěné přísady. Proto je třeba funkci zapnout 2-3 hodiny předem, aby přístroj stihl před naplněním dosáhnout co nejnižší teploty, jinak nemá smysl ji používat.

Jak se provádí nastavení teploty. Metody úpravy u různých modelů

Teplotu skladování potravin v chladničce lze regulovat „ručně“ nebo mechanicky a také prostřednictvím elektronického panelu, v závislosti na použitém modelu. Existují spotřebiče s různým typem nastavení.

Mechanické ovládání

U starších modelů se nastavení provádí pohybem páček nebo knoflíků.

Tento typ nastavení teploty lze nalézt u následujících výrobců:

 • Atlant. Chladnička montovaná v závodě v Minsku je vybavena mechanickým typem spínání. Spotřebič má speciální knoflík se 7 polohami, kde 1 je nejvyšší a 7 nejnižší;
 • Indesit. Knoflík je nastaven na 5 různých stupňů: 1 je nejvyšší nastavení.
 • Biryusa. Regulátor teploty je navržen jako knoflík se 7 režimy a ovládá se otáčením knoflíku.

Teplota chladničky tohoto typu je uvedena v přiloženém návodu. Teplotu lze nastavit podle potřeby.

Elektronické spínání

Dražší značky jsou tímto typem ovládání vybaveny. Teploty v chladicím a mrazicím oddílu se regulují odděleně.

Tyto spotřebiče mohou automaticky nastavit vnitřní teplotu v závislosti na stavu okolního vzduchu.

Různé typy nastavení

 • Teploty v chladničce s mrazničkou Samsung. v chladicím i mrazicím oddílu. lze nastavit nezávisle na sobě. V chladicím prostoru výrobce původně stanovil hodnotu 3⁰. Lze ji však změnit stisknutím speciálního tlačítka;
 • Teplota v mrazicím prostoru domácí chladničky Bosch se nastavuje pomocí tlačítkového panelu. Stejný systém se používá také v chladicím prostoru. Spotřebiče Bosch jsou navíc vybaveny funkcí „Superchlazení“, která po intenzivním chlazení udržuje teplotu na 2⁰;
 • LG. Naprostá většina chladniček LG je také vybavena děleným ovládáním;
 • Nord: stejný princip fungování.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS