Jaký je rozdíl mezi mikrovlnnou troubou a sporákem?

Jak vybrat mikrovlnnou troubu: pomáhá vám přemýšlet o kritériích

Mikrovlnná trouba již dávno není neobvyklým spotřebičem a dnes je považována za standardní nebo dokonce za „nudnou“. Vlastně: každý, kdo někdy chtěl mikrovlnnou troubu, ji už pravděpodobně má.

Reklamy na nové mikrovlnné trouby se příliš často neobjevují. Důvody jsou stejné: téměř každý, kdo potřebuje mikrovlnnou troubu, ji již má a poruchy těchto spotřebičů jsou tak vzácné, že není nutné mikrovlnnou troubu pravidelně „obnovovat“.

Důsledkem toho je, že si novou mikrovlnnou troubu koupíte buď po dokončení rekonstrukce bytu (nebo po „osvěžení“ kuchyně), nebo když je váš předchozí model zcela zastaralý. Tedy ne příliš často.

Podívejme se na moderní mikrovlnné trouby a zjistěme, v čem předstihly své předchůdce a co se nezměnilo. A nyní se dozvíte, jak vybrat správnou mikrovlnnou troubu pro vaše potřeby.

Typy topných těles

Invertorová mikrovlnná trouba

V běžných mikrovlnných troubách závisí doba ohřevu přímo na tom, jak často se magnetron zapíná a vypíná. Magnetron v invertorové peci není vypnutý. výkon se mění. Mikrovlny tak pronikají do potravin bez přerušení. Vzhled obou typů pecí je stejný, liší se pouze velikostí.

rozdíl, mezi, mikrovlnnou, troubou

Při vaření pomocí invertorové technologie zůstává struktura potravin neporušená. Vlákna masa se netrhají a neztrácí se textura zeleniny. Použití invertorové technologie zvětšilo velikost varné skříně tím, že nahradilo vysokonapěťový transformátor elektronickou řídicí jednotkou.

Rozmrazování potravin je mnohem rychlejší. režim turbo rozmrazování, který není v běžných mikrovlnných troubách k dispozici.

Gril

Gril je topné těleso, které griluje potraviny. Její hlavní vlastností je, že smaží potraviny s tvorbou kůrky, což je vlastnost, která chybí modelům pracujícím pouze s mikrovlnami.

Mřížka TEN je spirála ze slitin uzavřená v kovové trubce. Klasická verze tohoto grilu se montuje na horní část trouby.

Mřížka je u některých modelů pohyblivá (platí pouze pro THEN, keramické a křemenné ohřívače jsou vždy statické).

To proto, aby bylo možné vařit různé potraviny bez ohledu na jejich velikost a tvar.

Křemenná mřížka v podobě stočeného drátu ze slitiny niklu a chromu. umístěná ve speciálním obalu z křemenného skla.

Instaluje se na horní část trouby a je rovnoběžná s jejím prostorem. Hlavní výhody: zahřeje se za 2-3 minuty, proces vaření je rychlejší a vyžaduje méně času na čištění. Z tohoto důvodu je křemenný gril považován za úspornější než gril TEN.

 • Nezabírá zbytečně místo ve varné skříni, což vám umožní uvařit více jídel najednou;
 • Spotřebuje podstatně méně elektřiny, ale poskytuje vyšší výkon.

Keramický gril. Modely s keramickým grilem jsou kombinovány s křemenným grilem. Díky tomuto řešení je možné jídlo uvařit rychleji a s větší vlhkostí. Infračervené záření proniká hluboko do potravin a vede k lepšímu vaření.

Konvekce

Konvekce. přenos tepla pomocí energetických toků. Rozlišuje se přirozená a nucená konvekce. Mikrovlnné trouby mají obvykle ventilátor instalovaný v zadní části trouby.

V závislosti na modelu je paralelně k ventilátoru instalován ventilátor FAN. ten ohřívá mikrovlnnou troubu na určitou teplotu. Po dosažení požadované teploty se ventilátor FAN vypne, zatímco ventilátor běží dál.

Výhodou tohoto způsobu vaření je, že jídlo je ze všech stran rozpálené a řádně propečené. Mikrovlnná trouba s konvekční funkcí může nahradit troubu, protože je vhodná pro přípravu pečiva. Za troubou však zaostává velikostí varné komory.

READ  Centek Split System v tom, jaký je rozdíl

Mikrovlnné trouby, které jsou vybaveny grilem, mohou mít otočný rožeň.

Tento prvek se otáčí a umožňuje rovnoměrné opečení pokrmu ze všech stran. Rotační rožeň je vodorovný. některé modely však mohou být vybaveny i svislým rožněm.

Nevýhoda vaření. mikrovlnné trouby mají ve srovnání s troubami malou varnou komoru, a pokud je jídlo velké, je jeho vaření doprovázeno velkým množstvím nečistot na stěnách mikrovlnné trouby, jejichž čištění může trvat dlouho.

Prvním faktorem jsou náklady

Rozhodujícím faktorem v otázce, jak vybrat mikrovlnnou troubu pro domácnost, bude rozpočet přidělený na nákup. Průměrná cena takového zařízení je asi 150 dolarů. Za tuto cenu můžete získat velmi všestranný spotřebič. Čím dražší trouba, tím více funkcí má. Jednoduché modely za nízkou cenu jsou vhodné pouze pro rozmrazování/ohřívání a vaření základních potravin. Ty mohou stát od 60 do 80 dolarů. Tento model se nejčastěji kupuje pro použití v kancelářích k ohřevu obědů.

Mikrovlnné trouby s grilem

Mikrovlnná trouba s touto funkcí je téměř stejně dobrá jako standardní trouba. Vaření je díky tomu rychlejší než v troubě.

Při výběru mikrovlnné trouby s grilem se zaměřte na velikost prostoru. Udává velikost potravin, které v něm můžete vařit. Některé modely například umožňují vařit velké kuře. K tomu musí mít trouba objem alespoň 25 litrů.

Křemenný gril je nejúspornější volbou. Velkou výhodou tohoto grilu je, že ohřívá pokrmy, ale zabírá méně místa ve skříni než jiné typy grilů.

Při nákupu věnujte pozornost také kapacitě grilu. To má přímý vliv na rychlost přípravy jídla. Standardně postačuje grilovací výkon 1000 W.

Invertorové mikrovlnné trouby

V klasických mikrovlnných troubách pracuje magnetron stále na stejné úrovni výkonu a pravidelně se vypíná. Tím se povrch pokrmu přehřeje, ale střed zůstane chladný. Proto se například nedoporučuje ohřívat mléko pro kojence v mikrovlnné troubě. pokud se tekutina nemíchá, může se dítě popálit.

Takto invertorová trouba nefunguje. Vlny se tak přivádějí nepřetržitě a ke konci vaření se jejich výkon postupně snižuje. Tím se jídlo rovnoměrně ohřívá a zachovává si strukturu a živiny. Tyto trouby jsou vhodnější pro rozmrazování masa nebo přípravu muffinů v hrnku. Invertorové mikrovlnné trouby jsou obecně lehčí, větší a energeticky účinnější. Dražší a obtížněji opravitelné.

Závady

Hlavní části mikrovlnné trouby, kterým je třeba věnovat pozornost:

 • Dveře s těsněním;
 • Magnetron
 • Ventilátor;
 • Vysokonapěťový kondenzátor;
 • Napájecí kabel;
 • Usměrňovač;
 • Vysokonapěťová pojistka;
 • Transformátor

Přepálila se vysokonapěťová pojistka. Sejměte ochranný kryt trouby a odstraňte šrouby na zadní straně trouby (umístění šroubů závisí na modelu). Vysokonapěťová pojistka je skleněný válec s pružinou a tenkým pojistným drátem uvnitř. Neporušenost pojistky lze zkontrolovat vizuálně. Za tímto účelem demontujte izolační pouzdro (pojistka je uzavřena v plastovém krytu). Pokud to nelze provést, odpojte objímku od obvodu a zapojte ji do série se žárovkou a baterií. Pokud je pojistka v pořádku, žárovka se rozsvítí.

Porucha vysokonapěťového kondenzátoru. Odpojte kondenzátor od obvodu, zapojte jej do série se žárovkou a zapojte do zásuvky. Pokud kondenzátor funguje správně, žárovka hoří polovičním výkonem. Pokud žárovka nesvítí nebo svítí příliš jasně, je třeba vyměnit kondenzátor.

Kontrola a výměna diody. Odpojte diodu od obvodu, připojte ji k žárovce a vyjměte ji. Během provozu bliká. Jasné světlo indikuje vadnou diodu. Při výměně diody se ujistěte, že je v obvodu na stejném místě jako předchozí dioda.

Mikrovlnná trouba se nezapne. Příčinou poruchy je přepálená pojistka (přepálená síťová pojistka nebo tepelná pojistka. nachází se pod izolací transformátoru na řídicí desce). Výměna pojistek se doma provádí obtížně, ale můžete to udělat pomocí propojky mezi dvěma nohami primárního transformátoru (vinutí má 3 nohy). obvykle jedna noha není připojena k obvodu. Před výměnou síťové pojistky zkontrolujte, zda správně funguje, a poté ji vyměňte podle výše uvedeného popisu.

READ  Může být potravinová fólie vložena do mikrovlnné trouby?

Konvekční mikrovlnná trouba je domácí spotřebič, který vám umožní rychle a bez námahy připravit chutné a lákavé pokrmy.

Karcinogenní látky z mikrovlnné trouby

V článku v časopise Earthletter v březnu a září 1991 uvádí Dr. Lita Lee několik faktů o mikrovlnných troubách. Zejména tvrdila, že všechny mikrovlnné trouby mají úniky elektromagnetického záření a zhoršují kvalitu potravin tím, že je přeměňují na toxické a karcinogenní sloučeniny. Výzkum shrnutý v tomto článku ukazuje, že mikrovlnné trouby jsou mnohem škodlivější, než se dříve myslelo.

Následuje shrnutí výzkumu, který zveřejnilo vzdělávací centrum Atlantis Raising v Portlandu ve státě Oregon. Uvádějí, že karcinogenní látky se tvoří prakticky ve všech potravinách, které jsou vystaveny mikrovlnnému záření. Zde je shrnutí některých z těchto výsledků:

 • Při vaření masa v mikrovlnné troubě vzniká známý karcinogen.d Nitrosodienthanolaminy.
 • Některé aminokyseliny obsažené v mléčných výrobcích a obilovinách se přeměnily na karcinogeny
 • Rozmrazováním některých zmrazených plodů se jejich karcinogenní látky mění na glukosid galaktosid.
 • Již krátké vystavení čerstvé nebo mražené zeleniny mikrovlnné troubě mění alkaloidy z alkaloidů na karcinogeny.
 • Karcinogenní volné radikály vznikají působením rostlinných potravin, zejména kořenové zeleniny. Snížila se také jejich výživová hodnota.

Ruští vědci rovněž zjistili, že výživová hodnota potravin vystavených mikrovlnnému záření se snižuje o 60 až 90 %!

Vestavná mikrovlnná trouba: na co se zaměřit při výběru trouby, doplněno obrázky

Mikrovlnná vestavná trouba: typy modelů a jejich hlavní funkce. Na co si dát pozor a jakého výrobce zvolit. Základní péče.

Vestavná mikrovlnná trouba: na co se zaměřit při výběru spotřebiče na obrázcích.

Kuchyni bez mikrovlnné trouby si lze jen těžko představit, protože šetří čas při ohřívání jídla. Výhodou je, že odpadá časově náročné zahřívání mikrovlnné trouby. Jídlo je připraveno a ohřáto ihned po zapnutí trouby. Mikrovlnné trouby mohou být volně stojící nebo vestavné. Na rozdíl od běžných mikrovlnných trub šetří vestavná mikrovlnná trouba místo v kuchyni.

Vestavná mikrovlnná trouba se díky svým malým rozměrům vejde prakticky do každé kuchyně

Většina běžných mikrovlnných trub je vybavena pouze magnetronem, který produkuje mikrovlnné záření. Tento typ spotřebiče je určen pouze k vytápění a rozmrazování. Fungování je založeno na interakci záření a molekul vody. Proto nesmí maximální teplota ohřevu překročit 100 °C, tj. bod varu. Hlavním účelem tohoto modelu mikrovlnné trouby je ohřívání hotových jídel, vaření ovesné kaše a teplých sendvičů, pečení jablek, brambor a dalšího ovoce a zeleniny. Tyto spotřebiče jsou obvykle levné.

Moderní trouby jsou vybaveny nejnovějšími funkcemi a režimy

Mikrovlnné trouby, jejichž cena je o něco vyšší, jsou kromě mikrovlnného záření vybaveny dalším topným tělesem. grilem. Přítomnost takového ohřívače vám umožní diverzifikovat seznam připravovaných potravin, vařit kuřecí maso a koláče s lahodnou křupavou kůrkou. Kromě toho je možné v mikrovlnném grilu opékat klobásy, grilovat zeleninu, připravovat ryby a opékat toasty. Existuje několik typů grilů.

V křemenné mřížce je topná lampa umístěna uvnitř. na stropě pod kovovou mřížkou. Na rozdíl od jiných typů mikrovlnných trub vyžaduje tento prvek méně místa ve varné skříni, ale je méně výkonný a spotřebovává více energie. Výhodou křemenného ohřívače je rovnoměrné opékání pokrmů, což usnadňuje sledování procesu přípravy.

READ  Jaký je rozdíl mezi stacionárním mixérem z planety

Gril TEN vypadá jako trubkový gril s topným tělesem v horní části varné skříňky. Prvek je u některých modelů pohyblivý, takže jej lze přemístit nebo umístit pod úhlem. U některých typů spotřebičů je topná mřížka umístěna ve spodní části.

V křemenném grilu je topné těleso umístěno uvnitř. na stropě pod kovovou mřížkou

Gril na dřevěné uhlí využívá halogenový ohřívač nebo ohřívač na dřevěné uhlí, který zkracuje dobu přípravy a dodává jídlu neobvyklé aroma. Vnitřní část ohřívače se skládá z uhlíkových vláken, která jsou umístěna v izolační trubce. Při zahřátí vlákna vyzařují záření podobné záření běžného ohně. Toto teplo proniká do potravin, zachovává vitamíny a živiny a nevysušuje vařené potraviny.

Mikrovlnná trouba Samsung s keramickým grilem vám nabízí možnost vařit co nejrychleji (ve srovnání s jinými typy ohřívačů). Takto připravené potraviny si zachovávají více vlhkosti a díky infračervenému záření jsou rovnoměrněji propečené a ohřáté zvenku i zevnitř.

Pokud je uvnitř také konvekční funkce, která vytváří pohyb horkého vzduchu, zvýší se teplota vaření na 240-250 °C. Mikrovlnná trouba s konvekčním grilem je ekvivalentem trouby. Pokud je v troubě již trouba, je tato řada funkcí zbytečná. Tuto mikrovlnnou troubu si vyberte, pokud vaše kuchyně nemá troubu.

Mikrovlnná trouba Samsung s keramickým grilem, který umožňuje vařit co nejrychleji

Nejlevnější mikrovlnné trouby mají lakovaný interiér. Lakované povrchy jsou považovány za křehké: takové trouby se rychle rozpadají. Nejoblíbenější volbou vnitřního nátěru je smalt. Cena mikrovlnné trouby se smaltovaným vnitřním povrchem je obvykle o něco nižší než například u keramického spotřebiče. Výhodou smaltování je snadné čištění, protože jej stačí umýt mýdlovou vodou.

rozdíl, mezi, mikrovlnnou, troubou

Důležité! Smaltovaný povrch může při vystavení vysokým teplotám popraskat!

Dražší modely mají vnitřek z nerezové oceli, která je obzvláště odolná. Musíte však počítat s tím, že se hůře čistí, protože ocel je citlivá na mechanické namáhání. Proto je třeba pečlivě zvážit, které produkty péče jsou nejlepší.

Nejdražší mikrovlnné trouby mají keramické a biokeramické vnitřky. Povrchy se snadno udržují. Jsou velmi odolné vůči tvorbě sazí a zajišťují minimální absorpci mikrovlnného záření, čímž zajišťují rychlou přípravu pokrmů. Takovým povrchem se mohou pochlubit vestavné mikrovlnné trouby Bosch, Samsung, SIEMENS, LG a další. Nejlepší mikrovlnné trouby jsou navíc vybaveny antibakteriální vrstvou, která zabraňuje množení choroboplodných zárodků.

rozdíl, mezi, mikrovlnnou, troubou

.Mikrovlnná trouba

Pracovní částí mikrovlnné trouby je magnetron, který vyzařuje mikrovlnné záření a ohřívá vodu, kterou jídlo obsahuje, dokud se neuvaří. Pokrm se tak připravuje metodou vnitřního ohřevu. Rozdíl mezi mini troubou a mikrovlnnou troubou je patrný z rozdílné technologie. Kromě toho je rozsah potravin, které lze vmikrovlnné troubě připravovat, značně omezen.

Objektivní hodnocení mikrovlnné trouby spočívá také ve zvážení jejích nevýhod. Hlavní, ale neprokázanou nevýhodou této techniky je radiace. Ano, mikrovlnná trouba, stejně jako mobilní telefon nebo počítač, produkuje určité množství záření, ale škodlivé účinky na lidské zdraví zatím nebyly vědecky potvrzeny. Nejvýraznější nevýhodou mikrovlnné trouby je mírně umělá chuť jídla, které v ní připravujete. Mnozí se shodnou na tom, že vaření v minipecích dodává jídlu jemnou chuť.

Nevýhody mikrovlnné trouby:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS