Jaký je rozdíl mezi plynovým kotlem a plynovým ohřívačem vody?

Co je lepší. plynový kotel nebo elektrický ohřívač vody?? Srovnání základních parametrů

Bydlíte v domě, kde je teplá voda neustále vypnutá nebo kde nikdy nebyla instalována? Musíte souhlasit, že život v těchto podmínkách je velmi nepříjemný. V takovém případě je třeba zakoupit a nainstalovat další zařízení pro ohřev vody, které vás tohoto problému zbaví. Dnes jsou nejoblíbenější plynové kotle a elektrické ohřívače vody.

Nemůžete se rozhodnout mezi plynovým a elektrickým ohřívačem vody? Pomůžeme vám tento problém vyřešit. v článku se zabýváme vlastnostmi jednotlivých typů zařízení a také srovnávacím přehledem důležitých parametrů, které jsou při výběru ohřívače vody rozhodující.

Srovnávací faktory

Každý spotřebič má své výhody a nevýhody. Všechny závisí na prostředí, ve kterém mají fungovat.

rozdíl, mezi, plynovým, kotlem, ohřívačem

Ačkoli, pokud se na situaci podíváme z jiného úhlu, stává se takové zařízení jediným zdrojem teplé vody, pokud dům nemá centrální zásobování plynem.

Jak vidíte, oba spotřebiče mají spoustu výhod i nevýhod, a to jak z hlediska provozu, tak údržby. Zřejmou nevýhodou ohřívače jsou jeho rozměrové parametry. Nespornou výhodou je, že ji lze instalovat na jakémkoli místě v domě, kde je vodovodní potrubí a elektrická zásuvka. Široká nabídka zásobníků, které jsou k dispozici u prodejců, vám umožní vybrat si tvar a velikost, které nejlépe vyhovují vašemu domu (k dispozici jsou kulaté a ploché kotle). Správný tvar spotřebiče optimalizuje vnitřní prostor místnosti

Je důležité mít na paměti, že nádrž musí být umístěna na takové úrovni, aby bylo možné nádrž snadno vyčistit a vyměnit hořčíkovou anodu.

Plynový kotel se doporučuje umístit v prostoru kuchyně, jak vyžadují bezpečnostní předpisy. Pro bezpečné používání tohoto ohřívače je nezbytný dobrý ventilační systém. Dalším bezpečnostním předpokladem je přítomnost komína. Použití reproduktoru předpokládá otevřený oheň. To vede ke spalování kyslíku. Pravidelné větrání obytných prostor je nezbytné, aby se zabránilo negativním účinkům.

Co je plynový kotel

Plynové spotřebiče jsou zařízení, v nichž se topí plamenem plynového hořáku. Existují dva typy zařízení pro ohřev vody. Stohovatelný (kotel) a průtočný. Průtokové spotřebiče jsou nejběžnější.

Jaké parametry je třeba použít při výběru?

Než si vyberete nejlepší variantu plynového kotle pro byt nebo soukromý dům, je třeba určit množství vody, které vychází z kohoutku. Určete, kolik litrů za minutu proteče z kohoutku. Nejjednodušší je použít vodoměr, pokud je instalován na potrubí v bytě.

K tomu je třeba zaznamenat údaje na počítadle. Pak změřte čas a otevřete kohoutek na plný výkon a vypouštějte vodu přesně jednu minutu. Poté kohoutek zavřete a znovu odečtěte stav měřidla. Od konečných čísel pak odečtěte primární ukazatele. Získané údaje pomohou při výběru modelu s nejlepším výkonem

Pokud je obdržená hodnota menší než 10 litrů, nemá smysl kupovat modely s objemem 13-15 litrů a více. Pokud má dům staré potrubí, ve kterém často klesá tlak, je nutný model se sníženým prahem, jinak se při poklesu tlaku vody ohřívač vypne.

READ  Čajová konvice na stojanu s ohřívačem

Regulace vody a plynu

Plynové kotle se dělí na manuální a automatické podle způsobu regulace teploty vody. Modely s ručním nastavením jsou levnější než modely s automatickým nastavením.

Ruční regulace předpokládá dva ventily na tělese ohřívače vody. Zvýšený přívod plynu vede k intenzivnějšímu spalování a ohřevu vody. Pokud zvýšení přívodu plynu nestačí k optimálnímu vytápění, je možné snížit přívodní tlak vody.

Nevýhodou těchto modelů je, že hořák nemá žádnou modulaci plamene. Pokud použijete dvě odběrná místa současně, teplota vody se bude lišit. To není příjemné, zejména pokud se osoba současně koupe

Modely s elektronickým zapalováním udržují teplotu nastavenou uživatelem. Toho je dosaženo modulací plamene v hořáku v závislosti na množství použité vody. Maximální odchylka od nastavené teploty je 1 až 3 stupně Celsia.

Je důležité, aby zvyšování teploty vody probíhalo plynule bez náhlých změn. Pokud se hořák nejprve silně zahřeje a poté sníží teplotu, musíte počkat, než se teplota vody normalizuje. Tím se zvyšuje spotřeba vody.

Pokyny k zapálení plynu

Kamna, která se zapalují pomocí piezoelektrického prvku, jsou spolehlivější než jejich automatické protějšky. Modely s piezoelektrickým prvkem umožňují na rozdíl od automatických zapalovačů ruční ovládání přívodu plynu do ohřívače. Tyto modely mají možnost ponechat plamen zapalovacího hořáku v normální poloze.

Díky tomu není nutné při každém použití ohřívač znovu zapalovat. Plamen je udržován v zapalovacím hořáku a zapálí hlavní topné těleso, když senzor detekuje průtok vody.

Poloha spínače zapalování se u jednotlivých výrobců liší. U některých modelů je kromě stisknutí tlačítka nutné posunout posuvník

Ohřívače vody, které dostávají jiskru z bateriového zdroje zapalování, nelze instalovat v místnostech s vysokou vlhkostí. V plastovém prostoru pro baterii se tvoří kondenzace. Kovové díly časem vysychají a je třeba je vyměnit.

V případě potřeby je vhodné baterie vyměnit. Pokud je spotřebič neustále používán, zvyšuje se četnost jeho výměny. Je lepší používat kvalitní baterie, které vydrží rok nebo déle

Zapalování hydronického topení je hlučné. Vydávají lehký pískavý zvuk připomínající vítr. U dražších modelů je tento problém řešen odhlučněním krytu. Tyto ohřívače se rovněž aktivují v souvislosti s otevřením kohoutku teplé vody. Ohřívač vody vizuálně nijak nevyčnívá, protože je instalován v tělese ohřívače vody.

Způsob odvádění zplodin hoření

Plynové průtokové ohřívače musí odvětrávat zplodiny hoření. Nejbezpečnějším způsobem odstraňování oxidu uhelnatého je komín s trubkou vedoucí ven.

Čím výkonnější model, tím větší průměr komínového potrubí. Pokud kupujete ohřívač vody jako náhradu za vadný spotřebič, musíte změřit průměr potrubí, abyste nemuseli demontovat starý spotřebič.

Na ruském trhu jsou k dispozici průtokové plynové ohřívače vody bez komína. Jejich umístění v uzavřeném prostoru je zdraví nebezpečné. Je velmi nežádoucí instalovat je v místnostech bez větracích otvorů ve stěnách.

Neměly by být instalovány v koupelně, protože hrozí nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Charakteristickým rysem těchto modelů je nízká spotřeba energie. Přečtěte si náš doporučený článek o instalaci sloupků.

Způsob zásobování kyslíkem

Levné modely plynových spotřebičů nemají na krytu spodní kryt nebo jsou na tělese spotřebiče větrací otvory.

READ  Jak odstranit víko z kotle Viessmann

Nevýhodou takového zařízení je částečné pronikání zbytků spalování do bytu těmito otvory. Kromě oxidu uhelnatého může propan pronikat i skrz

Dražší modely používají jiné zařízení pro přívod kyslíku. Jedná se o trubku, která je vyvedena ze sloupu v jeho spodní části. Skříň jednotky je navíc opatřena spodním a horním krytem, který zabraňuje vniknutí oxidu uhelnatého do bytu. Tohoto účinku se dosahuje konvekcí.

Jak určit potřebný výkon?

Menší ohřívače vody (17-19 kW) jsou určeny pro systémy s nízkým tlakem vody a pro obsluhu pouze jednoho odběrného místa. Instalují se v domech se starým potrubím.

Co je lepší koupit z hlediska ceny?

Pro určení levnějšího ohřívače je třeba zvážit několik věcí:

rozdíl, mezi, plynovým, kotlem, ohřívačem
  • Cena samotného zařízení. V závislosti na parametrech modelu se bude značně lišit.
  • Náklady na instalační práce. Instalace plynového topení je mnohem dražší než instalace kotle.
  • Náklady na energii. Zemní plyn je u nás dostupnější a levnější než spotřeba elektřiny.
  • Náklady na údržbu. Oba typy zařízení je třeba pravidelně čistit.

Nejčastěji je cena plynového kotle dražší než kotle, ale náklady na energie jsou vyšší u kotlů, protože plyn je u nás levný.

Plynové ohřívače vody pro byty

Při nákupu ohřívače vody do městského bytu se nejprve rozhodněte pro kapacitu spotřebiče podle vašich potřeb teplé vody. V případě potřeby teplé vody v koupelně nebo kuchyni je možné použít i malý spotřebič.

Dále je u městského bytu důležité dbát na bezpečnost spotřebiče. Pronajímatel se musí ujistit, že topení neohrozí byt nebo jeho obyvatele v případě náhlého zhasnutí plamene nebo změny tlaku vody v potrubí. Každý, kdo chce instalovat ohřívač teplé vody, by se měl předem informovat o povoleních, která se na něj vztahují

rozdíl, mezi, plynovým, kotlem, ohřívačem

Někdy je nutné získat souhlas nejen od plynárenské služby, ale také od sousedů

Je také dobré se předem informovat o povoleních, která se vztahují na instalaci ohřívače vody. Někdy musí dát souhlas nejen plynárenský úřad, ale i sousedé.

Typy ohřívačů vody

O kotlích a plynových ohřívačích ví každý. Ten shromažďuje a ohřívá vodu v nádrži až na 75 stupňů Celsia, kterou lze následně použít k různým účelům. Ty neakumulují vodu, ale fungují jinak. ohřívají vodu, která prochází celou konstrukcí sloupu.

Při posuzování těchto dvou nejoblíbenějších typů ohřívačů vody obvykle vyvstává zajímavá otázka. který je lepší? A my vám vysvětlíme, kterou variantu je lepší koupit, porovnáním obou typů.

Nyní si rozebereme výhody a nevýhody těchto typů ohřívačů vody.

Plynové ohřívače a kotle. oba typy zařízení jsou dnes velmi oblíbené

Který je lepší plynový kotel nebo kotel pro soukromý dům?

Máte soukromý dům a potřebujete vyřešit problém s teplou vodou. V našem článku se pokusíme pochopit, jaké jsou výhody jednotlivých spotřebičů a na jaké nevýhody byste si měli dát pozor.

Výhody a nevýhody kotle a plynového kotle

Srovnání spotřebičů z hlediska snadnosti použití a údržby

Na úvod trocha teorie. Zařízení určená k ohřevu užitkové vody se dělí na dva typy: průtočná a zásobníková. Ve skladovacích zařízeních je vždy přítomna nádrž, kotel, ve kterém se voda ohřívá na požadovanou teplotu, po které je zařízení připraveno k použití. Průtočné typy zařízení (obvykle se nazývají „stojanové trubky“) ohřívají proud vody, který jimi protéká, pouze při otevřeném kohoutku.

READ  Jaký je rozdíl mezi mixérem z ponorného mixéru

Existuje řada různých typů ohřívačů vody pro domácnosti a byty:

Mezi zákazníky jsou nejoblíbenější ohřívače na zemní plyn a elektrické ohřívače vody.

Obě tato zařízení jsou poměrně univerzální, snadno se používají, jsou naprosto bezpečná za předpokladu dodržení pravidel jejich provozu a poměrně úsporná z hlediska spotřeby zdrojů: vynikajícím příkladem může být plynový kotel, který na rozdíl od elektrického spotřebovává úspornější palivo v podobě zemního plynu, takže jeho použití je výhodnější. A naopak: zásobníkový ohřívač vody na zemní plyn je málokdy žádaný, protože sloupec je pohodlnější k použití a umístit ho i v malé místnosti je mnohem jednodušší. Co se týče nepřímého vytápění se zásobníkovým kotlem. můžete si všimnout, že se vždy používá ve spojení s topným kotlem. Nepřímé ohřívače vody jsou obvykle velmi velké a prostorné, takže se dobře hodí pro umístění ve venkovských domech.

Porovnáme elektrický kotel s plynovým kotlem ve 3 parametrech:

Výhody a nevýhody těchto jednotek.

Bojler funguje následovně: elektrická cívka instalovaná v zařízení ohřívá veškerou vodu v nádrži na předem stanovenou teplotu (obvykle na teplotu padesát pět až sedmdesát pět stupňů). Z časového hlediska trvá jednu až tři hodiny (v závislosti na tom, jak studená je voda v síti), než se kotel ohřeje z nuly.

Po dosažení nejvyšší teploty je elektrický bojler připraven poskytnout velké množství horké vody najednou, a to i pro více uživatelů. Provozní doba před ochlazením je přímo úměrná objemu nádrže a průtoku. Výhody elektrického kotle:

Mezi nevýhody elektrického kotle patří:

Výhody a nevýhody plynových ohřívačů vody

Nespornou výhodou plynových kotlů je:

Webové stránky gss56 představují širokou nabídku plynových kotlů a elektrických ohřívačů vody předních značek moderního trhu. V internetovém obchodě a v internetových obchodech „Gaztechnika“ v Orenburgu si můžete objednat a koupit správné plynové zařízení s dodáním v Orenburgu a Rusku za přijatelné ceny.

Plynový kotel nebo nepřímý ohřívač vody?

Nepřímý ohřívač vody má své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že první taková zařízení fungovala pouze během topné sezóny. Dnes tento typ ohřívačů vody takovou nevýhodu nemá. Moderní modely mají letní režim. Další nevýhodou jsou vysoké náklady na profesionální instalaci. Pokud je byt připojen k ústřednímu topení, nemá smysl instalovat kotel pro nepřímé vytápění.

Pokud vezmeme v úvahu elektrické zásobníkové ohřívače vody obecně, takové modely, zejména pokud mluvíme o levných verzích, rychle selhávají. Zatímco plynový kotel má dostatečně dlouhou životnost. Selhat mohou pouze zařízení týkající se dalších funkcí, jako je automatické zapalování, ale i to lze napravit, v takovém případě budete muset přejít na používání běžných zápalek.

Kotle pro nepřímé vytápění mají zpravidla válcový tvar. Většinou jsou instalovány v oddělené místnosti. Moderní modely umožňují optimální integraci do kuchyní. Výrobci také nabízejí různé skříňky a další skryté kusy nábytku, aby nenarušovaly styl interiéru.

Podcast na našem YouTube, skupině. Yandexu. Je zde spousta užitečného a zajímavého obsahu!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS