Jaký materiál je vhodný pro indukční varnou desku?

Jaké nádobí je vhodné pro indukční varné desky

Na indukční varnou desku je třeba připravit nejen peněženku, ale také kuchyň: rozloučit se se starým elektrickým nebo plynovým sporákem, připravit místo pro novou varnou desku a zkontrolovat nádobí. Které hrnce a pánve mají v novém prostoru své místo a které ne?

Na rozdíl od elektrických a plynových varných desek se indukční desky nezahřívají, aby přenesly teplo na hrnec, který na nich leží. Funguje na principu elektromagnetické indukce.

 • Když je varná deska zapnutá, cívka pod keramickým tělesem varné desky vytváří magnetické pole.
 • Vířivý proud proudící z tohoto pole proniká do dna nádobí na varné desce.
 • Elektrický proud zahřívá dno.
 • Teplo vznikající přímo na nádobí se částečně přenáší zpět do hořáku.

Na tomto principu jsou založeny výhody indukčních varných desek:

 • Nádobí se velmi rychle zahřívá;
 • doba vaření se zkrátí;
 • se spotřebuje méně energie;
 • Bezpečnost se zvyšuje, protože hlavní část povrchu zůstává chladná
 • snižuje se riziko požáru;
 • Čištění je jednodušší, protože potraviny, které na varné desce uvíznou, se nepřipálí.

Aby indukční varná deska zahřívala předmět, musí jeho základna absorbovat energii magnetického pole. Ne všechny materiály jsou toho schopny. Nádobí používané na indukčních varných deskách má proto zvláštní požadavky. Jaké nádobí lze použít?

Indukční varné desky: co to je??

Indukční varná deska je svým vzhledem podobná běžné elektrické varné desce se sklokeramickou deskou. Rozdíl spočívá v tom, že magnetické pole pod hořáky nevytvářejí topná tělesa, ale elektromagnetické cívky, které indukují vznik vířivých proudů. Působí na elektrony na dně nádobí a ohřívají nádobí i potraviny uvnitř. Jinými slovy, zahřívá se nádobí, nikoli varná deska.

Výhodou tohoto typu varné desky je, že se velmi rychle zahřívá. Nemusíte čekat, až se pánev zahřeje. je hotová během několika sekund. Na indukčním vařiči se voda vaří třikrát rychleji než na plynovém. Energie potřebná k rychlému vaření je jen o polovinu nižší než u elektrického sporáku. Vaření na indukčním vařiči je také bezpečné, protože jakmile nádobí z vařiče sejmete, proces ohřevu se zastaví. nevznikne požár ani se o něj nepopálí dítě.

READ  Centek Split System v tom, jaký je rozdíl

Díky tomu se sporák lépe udržuje. I když se vám rozlije mléko, stačí povrch jen otřít a je čistý. Nejdůležitější je vyčistit ji, jakmile ji spatříte, po vypnutí hořáků. Neměli byste však používat brusné prostředky. jinak byste mohli povrch poškrábat. Další výhodou je, že protože se vařič sám nikdy nezahřívá, není uvnitř příliš horký, ani když vaříte několik jídel najednou.

Jaké nádobí koupit pro indukční varnou desku?

Při výběru nádobí pro indukční vařiče je třeba věnovat zvláštní pozornost dnu, které musí být feromagnetické. Pokud máte pochybnosti o magnetických vlastnostech základny, můžete je zkontrolovat pomocí domácího magnetu. Dalším důležitým faktorem je tloušťka základny a stěn: čím jsou silnější, tím rychlejší je ohřev.

Nejběžnějším materiálem používaným pro indukční nádobí je nerezová ocel. Je to praktický, krásný, lehký a odolný materiál, který hospodyňku málokdy zklame.

Indukční nádobí PosudaMart je označeno speciálním piktogramem

Litinové nádobí, smaltované i nesmaltované, se výborně hodí i na indukci, jediným požadavkem je, aby mělo dokonale rovné dno, pevně připevněné k varné ploše.

Smaltované nádobí nebo nádobí s nepřilnavým povrchem z oceli, hliníku a kovových slitin je vhodné i pro kvalitní vaření na indukčních vařičích.

Skleněné nádobí, keramické nádobí a staré nádobí ze sovětské éry není vhodné pro indukční varné desky. Moderní technologie však výrobcům umožňují vytvářet keramické nádoby, které lze přizpůsobit indukci. magnetický disk je integrován do dna kokotů, pekáčů a taginů.

Adaptéry na indukční desky Frabosk umožňují vařit v jakémkoli typu hrnce

Výrobci obvykle označují své indukční nádobí speciálním symbolem na obalu a na dně výrobku.

A pokud je těžké překonat oblíbenou indukční pánev vaší babičky nebo historické nádobí, existuje alternativa: pořiďte si speciální magnetickou desku s adaptéry na indukční nádobí, díky níž je jakýkoli hrnec vhodný pro indukční vaření.

Jak si vybrat?

Výběr správné pánve pro indukční varnou desku není jen otázkou vhodnosti pro daný typ varné desky. Velký význam je přikládán parametrům, jako je ergonomický design, uživatelská přívětivost a snadnost použití, funkčnost a spolehlivost. I ta nejlepší pánev se nebude na dně rovnoměrně zahřívat, pokud je pro zvolený hořák příliš velká. Povlak, který se rychle opotřebovává, ruší výhody nepřilnavé funkce.

Při výběru pánve pro indukční vařič je třeba zohlednit několik kritérií.

 • Materiál. Optimální volbou je odolná litina nebo měď s dobrou tepelnou vodivostí. Nerezová nebo smaltovaná ocel je poměrně tenká a potřebuje další vnější nátěr. Hliník dodává pánvi maximální lehkost.
 • Typ povlaku. Nejoblíbenější nepřilnavou technikou je dnes verze s diamantovým prachem. je extrémně odolná a není náchylná k tvorbě důlků. To však výrazně zvyšuje cenu výrobku. Levnějším řešením by byl titanový nebo keramický povlak. Zabraňuje také připalování jídla a pomáhá předcházet absorpci pachů do nádobí.
 • Průměr. Průměr indukčních pánví je obvykle 25-30 cm. Dostatečné množství pro vaření pro 2-4 osoby. Výběr je založen na velikosti indukční varné desky. indukční varné desky musí být naplněny alespoň ze 70 %.
 • vysoké strany. Pro smažení a dušení jsou vhodnou volbou vysoké pánve na smažení nebo pánve na smažení o výšce 7-10 cm. Palačinkové modely mají nízké stěny 1 až 2 cm. Podívejte se po podobných typech pánví na přípravu masových kuliček a bramboráků.
 • Spodní prvky. Měla by být vícevrstvá, silná (nejlépe asi 1 cm) a plochá. Správná pánev nepřipálí jídlo a rovnoměrně se zahřívá.
 • Typ rukojeti. Mohou být trvale připevněné nebo odnímatelné. Ty se lépe čistí a skladují. Optimálním materiálem je bakelit, který zůstává chladný i při zahřátí stěn nádobí.
jaký, materiál, vhodný, indukční

Všechny tyto body je třeba vzít v úvahu při výběru a nákupu indukční varné desky.

READ  Jaký kabel je potřeba pro elektrický sporák?

V dalším videu se dozvíte, jak vybrat pánev pro indukční varnou desku.

Co byste měli vědět o speciálních adaptérech?

Pokud máte indukční vařič, ale nechcete měnit všechno nádobí v domě nebo máte oblíbený hrnec, který na novém vařiči nefunguje, pořiďte si adaptér.

Je to jakási plochá „placka“, která se přichytí na indukční desku. Palačinka se zahřívá a předává teplo: výsledkem je konstrukce, která funguje jako běžný elektrický sporák.

Důležité ! Použití adaptéru místo vhodné pánve/hrnce znamená ztrátu většiny výhod indukčních varných desek.

Výrobci a náklady

Vzhledem k rostoucí oblibě indukčních varných desek již většina výrobců nádobí představila vhodné produkty. Proto je nabídka kuchyňského náčiní tak rozmanitá. vyhovuje všem chutím i finančním možnostem. Zde je seznam výrobců, od nejdražších až po cenově nejpříznivější značky.

Špičkové výrobky pocházejí od firem:

.

Cenově dostupnější výrobky od firem:

Cena jedné položky se pohybuje v rozmezí 10 000 EUR.

K dispozici jsou cenově výhodné, ale kvalitní výrobky známých značek:

jaký, materiál, vhodný, indukční

Cena jednoho spotřebiče se pohybuje kolem 5 000 EUR.

Domácí značky vyrábějí také nádobí pro indukční vaření:

.

Výrobců kuchyňského nádobí je samozřejmě mnohem více a je obtížné je všechny vyjmenovat. Hledejte především kvalitní funkce.

Tipy pro použití

Veškeré nádobí vyžaduje pravidelnou péči a správné používání a hrnce pro indukční varné desky nejsou výjimkou.

Vzhledem k jejich zvláštnostem je však nutné dodržovat některá důležitá doporučení, díky nimž zůstanou kontejnery dlouho atraktivní a funkční.

jaký, materiál, vhodný, indukční

Pravidla používání

Indukční varné desky lze použít i pro přípravu kávy v konvici. V tomto případě je však nutné použít adaptér (někdy nazývaný překryvný nebo adaptérový, v závislosti na zdroji). Bez speciálních adaptérů lze používat pouze nádobí s podstavcem o délce nejméně 0,12 m. Na jednotlivé indukční varné desky můžete umístit nádobí široké až 0,09 m.

READ  Jaký je rozdíl mezi stacionárním mixérem z planety

Přesné informace o tom však lze nalézt pouze v technické dokumentaci. To je nepřípustné:

 • Používejte nádobí s odštípnutými hranami nebo s mechanickým poškozením;
 • Na indukční varné desce používejte příliš těžké nádoby;
 • Neopatrné zacházení s litinovým nádobím.

Základní doporučení pro nádobí na indukční sporák jsou velmi jednoduchá. Všechny výrobky musí být posouzeny z hlediska jejich zdravotní nezávadnosti a slučitelnosti s životním prostředím. Nádobí je lepší mýt ručně, než ho nechat umývat v myčce. Práškové složky by se měly používat opatrně.

Abrazivní částice mohou způsobit vážné poškození povrchu (zejména pokud je nádobí vyrobeno z hliníku nebo má teflonový povlak).

 • K mytí používejte pouze horkou vodu;
 • Nádobí nejprve namočte do vody, aby se nečistoty na povrchu změkčily;
 • Proti mastnotě bojujte přidáním octa;
 • Nejprve umyjte méně znečištěné nádobí a poté nádobí, které je více zanesené;
 • Nikdy nelijte studenou vodu do horkého nádobí (a naopak);
 • Minimalizujte používání ocelových kartáčů nebo drsných drátěnek a kovových škrabek.

Jakou značku si mám vybrat??

Indukční varné desky jsou na dnešním trhu poměrně nové a ne všechny firmy pro ně vyrábějí speciální nádobí.

Taller, Appetite, Rondell, Tefal, Nadoba, MAYER BOCH, Neva METAL, TVS a Craft Collection induction byly jmenovány nejlepšími výrobci indukčního nádobí v letech 2021-2022.

Analyzovali jsme sortiment těchto značek a do žebříčku jsme zařadili pouze ty nejlepší produkty.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS