Jaký typ drátu je potřeba pro indukční varnou desku?

Jak připojit varnou desku k elektrické síti

Zde je článek „Zapojení varné desky“. V tomto článku se budeme zabývat připojením varné desky k elektrické síti. Pro připojení varné desky k elektrické síti musí být předem zajištěn jistič v plochém rozváděči s proudovým chráničem nebo DIF (ochranný rozváděč). Tyto nástroje chrání kabel i uživatele před úrazem elektrickým proudem v případě zemního spojení.

Předem si také musíte připravit následující sadu nástrojů:

Nástroj pro testování napětí. K tomu je nejlepší levný multimetr. Pokud není k dispozici specializovaný nástroj na odizolování kabelů, mohou být užitečné štípací kleště, boční štípací kleště a kleště; nástroj na utahování šroubů, samořezné šrouby atd.д.Šroubováky nebo elektrický šroubovák se sadou bitů; nářadí pro vytvoření otvoru pro zásuvku a přípravu vrtání.

Výběr správného kabelu pro elektrickou nebo indukční varnou desku.

Elektrické, indukční varné desky nebo plotýnky. Jedná se o vysoce výkonná zařízení, která odebírají podstatně více elektřiny než jiné domácí spotřebiče. Proto vyžadují samostatný kabel od jističe nebo proudového chrániče. Za zmínku stojí také to, že náklady na elektřinu jsou nižší v domácnostech bez plynu.

Podívejme se na připojení a výběr kabelů na mém příkladu: moderní elektrická sklokeramická varná deska se 4 hořáky.

V našem případě je výkon desek: 2×1200 wattů a 2×1700 wattů. Celkový výkon je: 5 800 W, ale kromě varných zón má varná deska také elektrickou troubu s chladicím ventilátorem. Jmenovitý výkon elektrické varné desky je: 6,8 kW plus dodatečná výkonová rezerva. Počítáme, že náš elektrický sporák potřebuje nejméně 8 kW.

Průměrné hodnoty spotřeby elektrické energie elektrických sporáků na trhu v roce 2018. Hodnoty se liší v závislosti na typu varné desky a jejích možnostech. Přesné hodnoty naleznete v technickém listu spotřebiče (číslo modelu varné desky naleznete na internetu).

Pro dvouplotýnkové varné desky (2 kW až 5 kW). Pro čtyřhořáky (5kW až 11kW). Takže jsme zjistili, že potřebuji vybrat kabel, který zvládne zátěž 8 kW. Z tabulky je patrné, že potřebuji kabel o průřezu 6 mm2 (pro jednofázové připojení 220 V) nebo 2,5 mm2 (pro třífázové připojení 380 V).

Průřez kabelu a volba jističe v závislosti na výkonu sporáku.
Výkon elektrické, indukční varné desky nebo varné desky, kW Průřez kabelu, mm2 Výběr „automatického“ spotřebiče
1-fázové napájení 220 V 3fázová síť (380 V) 1-fázová síť (220 V) 3fázová síť (380 V)
Méně než 3 kW 1,5 mm² 1,5 mm² 16A 16A
3-5kW 2,5 mm² 25A
5-7,5 kW 4 mm² 2,5 mm² 32A 25A
7,5-10 kW 6 mm² 40A

Počet vodičů v kabelu závisí na zvoleném schématu připojení.

Schéma zapojení najdete obvykle na zadní straně spotřebiče.

Rozložení vlevo. pro připojení na 220 V, pravá strana. pro připojení na 380 V. Připojím se podle levého obvodu na 220V.

READ  Podložka pod indukční varnou desku pro to, co potřebujete

V diagramu: L1. fáze. Svorky 1, 2 a 3 jsou propojeny můstkem. Hnědý vodič podle GOST. N. neutrální. Svorky 4 a 5 jsou propojeny propojkou. Modré jádro podle GOST. Pe je broušený. Připojte zelenožluté jádro k zemi. Vyhledejte a znovu zkontrolujte jistič pomocí indikačního šroubováku. fáze. Připojení by mělo být provedeno až po vypnutí systému.

Bezpečnost místnosti a osob používajících spotřebič závisí na volbě správného napájecího kabelu a jeho správném připojení. Povinná podmínka. kabel musí být měděný. Použití hliníkových vodičů v zařízeních odebírajících energii je podle bezpečnostních předpisů zakázáno.

Osvětlení a zásuvky se nesmí kombinovat s napájením elektrického spotřebiče!

Nezapomeňte, že ve starších budovách není vhodné připojovat elektrické spotřebiče s výkonem vyšším než 3 kW, protože stávající síť není na takovou zátěž dimenzována. Může způsobit vyhoření, požár nebo úplnou poruchu spotřebiče a zabránit jeho opravě.

jaký, drátu, indukční, varnou

Nové sporáky často nejsou dodávány s kabelem (je třeba jej zakoupit zvlášť). Kabel si můžete vybrat sami nebo jej nechat nainstalovat kompetentní osobou (pokud nemáte potřebné znalosti a dovednosti).

Značky používané při připojování elektrických a indukčních varných desek.

Pro elektrické sporáky se častěji používají tyto typy kabelů: PVS, NYM, VVG, KG.

V mém případě potřebuji k připojení varné desky kabel 3×6. Třížilový kabel 6 mm2.

Zvolil jsem PVS vodič pro napětí až 450 V. Izolační povlak je samozhášivý, s vysokou odolností proti ohybu a vysokou houževnatostí. Životnost 6 až 10 let (v závislosti na provozních podmínkách).

Zapnutí dávkovače. Varná deska funguje. Vyzkoušení hořáku. Použijte!

Dotazy, připomínky a návrhy zasílejte na adresu: samohvalov@rucam-video

Výhody a nevýhody

Nevýhodou použití takového kotouče jsou vedlejší účinky, které jsou běžné u klasických elektrických nebo plynových varných desek. Zahříváním indukční adaptér odvádí část tepla ze svého okolí, což snižuje účinnost a zvyšuje spotřebu energie.

Použití na indukční varné desce má také několik pozitivních stránek. Hlavní je samozřejmě to, že je možné používat nádobí, které není určeno pro indukční varné desky. A vzhledem k tomu, že adaptér je tlustá kovová placka s tepelnou kapacitou, je vhodný pro dlouhé „dušení“ při vaření.

Zásuvka a zástrčka

Varná deska musí být připojena pomocí zásuvky a zástrčky nebo svorkovnice. Zásuvky a zástrčky jsou určeny pro proudy nad 10 A, jsou vyrobeny ze speciálního plastu a mohou být opatřeny krytem. Jejich jmenovitý proud musí být stejný nebo větší než proud automatické regulace hořáku. To znamená, že pro připojení spotřebiče do 7,7 kW k jednofázové síti je třeba 32 A, pro třífázovou síť 16 A.

Jak mohou vypadat zásuvky a zástrčky varných desek

Neexistuje jednotný standard, takže tvar a umístění pinů se mohou lišit. důležité je, aby byl počet pinů správný a elektrické vlastnosti správné. Je samozřejmé, že je lepší důvěřovat důvěryhodným značkám než čínským výrobkům.

Kabel od spotřebiče je možné připojit k přívodnímu kabelu ve svorkovnici. Tato metoda se také nazývá „přímé zapojení“ nebo „přímé zapojení“. Je to spolehlivější, ale vypnout sporák bude muset jít do elektrického rozvaděče a vypnout jistič na RCD nebo jistič.

Pro třífázové připojení je vhodnější použít rozvodnou krabici Schneider Electric 102x100x37 IP44 40A (KLK-5S). Není levný, ale je spolehlivý a dobře vypadá: nemusíte ho schovávat. Lze jej použít i pro síť 220 V. průřez vodiče 6 mm 2 ve svorkách se stane a další fáze budou jednoduše prázdné. Pro připojení kabelů je zasunete do otvorů na boku a utáhnete je šrouby, jejichž hlavy jsou vidět na fotografii.

READ  Jaký druh směšovače pro plynový ohřívač vody?

Jak vidíte, nahoře jsou tři páry pinů pro připojení fází (1,2,3). Spodní část. pro uzemnění a nulový vodič. Na jedné straně je přívodní kabel, na druhé straně kabel od spotřebiče.

Pokud chcete, můžete ušetřit peníze a koupit si jednoduchou svorkovnici s kvalitními kontakty a samostatnou montážní krabičkou a krytem.

Dráty v těchto svorkách se spojují jednoduše: z odizolovaného konce měděného drátu se vytvoří kroužky (jako na fotografii výše), do kterých se vloží malé šroubky s připevněnými destičkami. Drát se zasune do zásuvky, kontakt se utáhne šroubovákem.

Pokud je drát slaněný, je vytvoření kroužku problematické. Pak je možné použít úchyty (viz foto na začátku článku). Krimpují se kleštěmi (lze je vyměnit za kleště).

Toto jsou všechny základní informace. Zapojení varné desky svépomocí již není problémem. Stejná pravidla platí i pro ostatní spotřebiče se stejným příkonem. U menších spotřebičů stačí použít malý průřez vodičů a malý nadproudový jistič.

Jaký kabel mám použít k připojení trouby??

Trouby mají v průměru kapacitu vedení 2,5. 3,5 kW, a proto na první pohled nepotřebují tak „tlusté“ vedení. Každý výrobce trouby však uvádí svá vlastní doporučení pro připojení. Z vlastní zkušenosti bychom řekli, že ve většině případů výrobce vyžaduje zapojení 2,5 mm².

jaký, drátu, indukční, varnou

Troubu můžete připojit buď přímo k elektrické síti pomocí samostatného kabelu VVGng-Ls 32,5 mm 2, nebo prostřednictvím 16A zásuvky.

Připojení varné desky Electrolux (4 vodiče) k třífázové elektrické síti

Většina varných desek Electrolux se prodává se šňůrou. Ne vždy je to však výhoda, protože mnoho lidí se při připojování spotřebiče k třífázové síti zmýlí. To proto, že kabel obsahuje 4 vodiče: nulový, zemnící a dva fázové vodiče. Před zahájením instalace je třeba se seznámit se všemi podrobnostmi provozu.

Chcete-li varnou desku Electrolux připojit, začněte otevřením krytu na zadní straně spotřebiče. To umožní přístup k terminálům. Dalším krokem je nalezení „zemního“ výstupu, což je tradiční žlutozelená barva. V bezprostřední blízkosti musí být propojka se 2 vstupy.

Vezměte prosím na vědomí! Odpověď na otázku, jak připojit varnou desku Electrolux, naleznete v návodu dodaném s výrobkem.

Poté je třeba pomocí dříve nalezené propojky propojit oba fázově propojené výstupy. Označují se latinskými písmeny L1 a L2 (černá a hnědá). Je důležité si uvědomit, že pro připojení zástrčky se používá pouze hnědý kabel. Černé vedení pro trimr musí být pečlivě izolováno.

Než začnete s instalací varné desky Electrolux, musíte se seznámit se základy jejího zapojení

Připojení trouby

Vše je pro troubu mnohem jednodušší. euro zástrčka se jednoduše zasune do euro zásuvky (v případě potřeby je třeba vyměnit starou za novou).

Je však třeba dodržet několik požadavků.

  • Ujistěte se, že jsou uzemňovací svorky ze startovacího panelu připojeny k zásuvce samostatným vodičem. Přívodní kabel k troubě musí být připojen k proudovému chrániči v elektrickém rozvaděči.
  • Trouba má jmenovitý výkon 3 až 3,5 kW, tj. stačí běžná elektrická přípojka. Pokud je větší (podívejte se do datového listu), budete muset ze sítě vést samostatný kabel 3×2,5 mm2. Je připojen k pojistce 25 A.
READ  Jaký je tlak Freon ve Split System

Je vhodnější připojit troubu k samostatné pojistkové skříni. V opačném případě, pokud máte vysokou spotřebu energie, může být nemožné provozovat více než jeden spotřebič najednou. vypnou jistič.

Pokud máte vestavěný spotřebič. například sporák a varnou desku. můžete je připojit sami. Není to příliš složité, pokud se budete řídit pokyny a věnovat maximální pozornost. Nezapomeňte, že práce s elektroinstalací není žádná legrace. chyby zde mohou být nákladné. Následující vysvětlení a tipy vám pomohou vyhnout se jim a postupovat správně.

Jak připojit zástrčku ke kabelu

Pokud má zástrčka čtyři kolíky, musí být při připojování připojeny k označeným barevným vodičům. Existuje však i jiná možnost. V případě tříkolíkové zásuvky je problém. čtyři vodiče se třemi kontakty. Řešení je jednoduché. zkroutit černý a hnědý vodič z fáze a připojit jej ke svorce „fáze“.

Výpočet průřezu kabelu podle jmenovitého výkonu vlastníma rukama

Výběr kabelu pro varnou desku začíná výpočtem proudu, přičemž známé hodnoty máme na dosah ruky:

Výkon varné desky P = 12 kW = 12000 W. Síťové napětí v domácnosti je U = 220 V, účiník varné desky je cos f = 1. Všechny hodnoty dosaďte do vzorce, který určuje příkon ve střídavé síti.

I(proud) = P(výkon)/U(napětí)cos f (účiník)=12000/2201=54,6A

Opět odkazujeme na tabulku 1.3.Jak je vidět z obr. 4 elektrotechnického předpisu, kabel s průřezem žil 10 mm nám bude vyhovovat prakticky bez rezervy.kV s I=55A. Pokud je síť třífázová, lze alternativně použít pětižilový kabel o průřezu 56 mm².kV.

A nakonec, abych potvrdil svá slova a hlavně vám dodal větší důvěru ve vaše jednání, zde je výňatek z SP 31-110-2003 (kodex pravidel pro navrhování). Plánování a instalace elektrických zařízení obytných a veřejných budov n.9.2 odst. 2.: „V bytech obytných domů vybavených elektrickými sporáky musí být pro napájení těchto sporáků zřízeno samostatné skupinové vedení pro trimmer (14).27). Vedení pro jednofázové elektrické sporáky musí být vyrobeno z měděných vodičů o průřezu nejméně 6 mm2.“

Je třeba poznamenat, že tento článek se týkal pouze varné desky, ale v případě elektrické varné desky (která kombinuje varnou desku s troubou) nebo možnosti připojení elektrické trouby k vestavné varné desce může být pro vyšší výkon vyžadován jiný průřez kabelu. Když víte, jak vypočítat a vybrat správný kabel pro příkon vašeho spotřebiče, snadno najdete ten správný i pro váš sporák.Nenechte se také zastrašit výběrem jističe s nižší jmenovitou hodnotou, než je jmenovitý proud varné desky. To je předmětem dalšího článku, ale můžete se spolehnout na své slovo.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS