Kolik ohřívá průtokový ohřívač?

Elektrické průtokové ohřívače vody

Jeden můj přítel měl takový příběh. V předvečer 8. března jsem se rozhodl dát své ženě dárek. A koupila jsem si průtokový ohřívač vody, aby můj milý netrpěl s umyvadly a pánvemi, když je teplá voda vypnutá. Zavolal elektrikáře, který vedl samostatný kabel z rozvaděče. Protože spotřebič je dostatečně výkonný. 5kW. Byl tedy velmi aktivní. Nastal čas. jeho žena se hrdě odebrala do koupelny a on spokojeně k televizi. viz. Najednou z koupelny. křik. Podstata. s vynecháním některých slov a slovních spojení zněl takto: :

běžel do servisního střediska. A co myslíte, že mu řekli?? Ukazuje se, že pokud je kapacita běžícího ohřívače vody. 3,5 kW, stejně nezískáte více než 3 litry horké vody za minutu. A na pořádnou horkou sprchu potřebujete 8 kW nebo více.

To je ten příběh. Co dělat? Koneckonců průtokové ohřívače vody dnes úspěšně prodává řada firem, vychvalují jejich výhody a nepochybně jsou zde. Zaprvé, když je instalován průtokový ohřívač, bez ohledu na to, jak dlouho držíte kohoutek otevřený, teplá voda nikdy nedojde. Na rozdíl od zásobníkových ohřívačů vody, u kterých může horká voda v zásobníku dojít a po určité době je docela možné (v závislosti na objemu zásobníku), že poteče studená voda. To se u průtokového ohřívače nikdy nestane.

Za druhé, ve srovnání se zásobníky jsou průtokové ohřívače vody malé. Protože nepotřebují nádrž na horkou vodu.

Nyní k nevýhodám. Jak mi řekli odborníci, mezi jejich nevýhody patří velká současná spotřeba energie. Ještě jedna věc: pokud k průtokovému ohřívači připojíte několik odběrných míst najednou, jinými slovy několik kohoutků, bude teplota teplé vody záviset na tom, kolik odběrných míst je v provozu současně. Dovolte mi, abych vám to vysvětlil. Řekněme, že váš průtokový ohřívač do kuchyňského kohoutku a koupelny. Takže pokud jste se rozhodli osprchovat a vaše manželka. mytí nádobí, je třeba dokončit mytí studenou vodou.

kolik, ohřívá, průtokový, ohřívač

Navštívil jsem několik prodejců ohřívačů vody a zjistil jsem, že s průtokovým ohřívačem můžete získat pouze tolik teplé vody, kolik má ohřívač výkonu 8 kW a více. To znamená, že toto potěšení je k dispozici pouze v těch domech, kde je k dispozici třífázová elektrická síť. Bohužel ve starších budovách s 16ampérovými zásuvkami nelze instalovat ohřívač vody s výkonem vyšším než 3,5 kW. V domech s elektrickými varnými deskami a v novějších domech se 40- nebo 32ampérovými elektroměry je přijatelná 6kW jednotka.

Co dělat? Ukázalo se, že existuje zásuvka. Abyste měli teplou vodu i v jediném letním měsíci, kdy probíhá preventivní údržba centrálního zásobování vodou, nabízejí obchody velký výběr tzv. malých průtokových ohřívačů vody, pracujících na 220 V s rozsahem odebíraného výkonu od 1,5 do 8 kW.

Malé elektrické průtokové ohřívače lze tedy rozdělit do dvou skupin:

Tlakové. Průtokové ohřívače vody bez přídavných zařízení, mají pouze přívod a odvod vody. Instalují se do stoupacího potrubí a do celého bytu. To je velmi praktické, protože při výpadku teplé vody se můžete nejen sprchovat, ale také používat teplou vodu z jakéhokoli kohoutku v bytě. Tento ohřívač se automaticky zapíná a vypíná v závislosti na průtoku vody.

Beztlakový. průtokové ohřívače vody s vlastní sprchovou hlavicí (je součástí zařízení), kterou lze používat pouze jako sprchu. To se nepochybně hodí například na chalupě. Ale v bytě mi přijde trochu divné mít v koupelně dvě sprchové hlavice zavěšené vedle sebe. jedna sprcha z normální baterie, vedle které trčí ohřívač vody.

A tady je to, co mi řekli v servisním středisku.

Jak jsme již uvedli, malé průtokové ohřívače vody o výkonu 3 až 6 kW lze používat pouze v létě. A proto. Nedávno v zimě přišel do servisního střediska muž. Stížnost, že ohřívač vody v létě fungoval dobře, ale nyní při poruše v topné síti odmítá ohřívat vodu. Říkají, že je třeba je opravit:

kolik, ohřívá, průtokový, ohřívač

To je populárně vysvětleno: v létě byla teplota vody z kohoutku 15 ° C. Jedná se o malý průtokový ohřívač vody s výkonem 3,5 kW (s Dt. 25°, což dává 3 litry za minutu), v létě je snadné ji zvýšit na dalších 25°. Takže 15° 25° = 40° C. Je to dobrá teplota pro praní. A v zimě je voda z kohoutku studenější, asi o 5 stupňů. Takže: 5° 25° = 30°С. pod tou vodou určitě zmrznete. A se samotným spotřebičem to nemá nic společného, funguje jako obvykle, nic se na něm nepokazilo, jen máme takové klima.

Tady je, jak jsem tuto situaci komentoval v několika firmách. Ukázalo se, že malé průtokové ohřívače vody byly vyvinuty pro teplé země v Asii, Africe. Mezi zimními a letními teplotami nejsou takové rozdíly a teplota vody v kohoutku se vždy pohybuje kolem 15 °C. Potřebuje jen trochu vody.

READ  Jaký druh směšovače pro plynový ohřívač vody?

Nebo jiný případ. Zákazník je někdy soběstačný. Bez konzultace s odborníky si koupí beztlakový ohřívač vody. A nejen to, spojuje ji naprosto nepřijatelným způsobem. Dovolte mi, abych vám to vysvětlil. Podle návodu je třeba před zapnutím nejprve otevřít kohoutek se studenou vodou. Někteří řemeslníci však postupují takto: odšroubují sprchovou hlavici na ohřívači vody, která se prodává v sadě s beztlakovým ohřívačem vody, a nahradí ji běžnou baterií. A bez rozmýšlení připojí spotřebič k přívodu vody. Zjednodušeně řečeno, úlohu vodovodní baterie nyní plní ohřívač vody.

Jde však o to, že nádrž tohoto ohřívače vody není na takový tlak vody konstruována. V důsledku toho dojde k poruše ohřívače vody. Jak mi obrazně řekli v servisním středisku. Představte si! A mezitím je ve všech pokynech podrobně napsáno, jak zařízení připojit, takže pak nebudou žádné problémy.

Nebo velmi exotický příklad. Je všeobecně známo, že sprchové hlavice ohřívačů vody je třeba čas od času vyčistit. V sauně se jako sprchy používaly malé tekoucí ohřívače vody. Otvory ve sprchové hlavici se časem ucpaly vodním kamenem a částečkami nečistot (voda je zde velmi špatná). V důsledku toho se z ohřívače vody doslova vyčerpá horká voda: A nakonec se z ohřívače vody. přehřáté a: zcela roztavené.

Jde o to, že sprchové hlavice pro ohřívače s malým průtokem mají velmi úzké otvory (ve srovnání s běžnými sprchami). A proto. Malý průtokový ohřívač vody dokáže ohřát malé množství vody na požadovanou teplotu. proto je sprchová hlavice vybavena dalšími malými otvory, aby byl proud silnější. Tyto mikrootvory se samozřejmě mohou mnohem rychleji ucpat vodním kamenem nebo nečistotami.

Která společnost je lepší plynový ohřívač vody?

Na předních místech v oblíbenosti, spolehlivosti a kvalitě provedení jsou v současné době plynové ohřívače vody od českého výrobce Mora Top. Jeho výrobky nejsou v obchodech nikdy dlouho skladem, a proto někdy stačí mít čas na objednávku. Mezi zahraničními výrobci plynových kotlů nezůstávají pozadu ani vždy vyhledávané značky Bosch a Ariston. Společnosti Zanussi a Hyundai nabízejí na ruském trhu výrobky s dobrým poměrem ceny a kvality. Nejlepší domácí výrobce tradičně zastupují plynové ohřívače vody značek Neva a Ladogaz.

 • Instalaci a připojení by měli provádět kvalifikovaní odborníci. Kvalitu provozu plynového topení často určuje způsob jeho nastavení.
 • Zapalovač a výměník tepla je třeba pravidelně čistit od zplodin hoření (je divné obviňovat topné těleso z ucpání). Tím se výrazně prodlouží „životnost“ spotřebiče.
 • Ve starých budovách s příliš nízkým tlakem vody v systému je lepší instalovat speciální čerpadla. Pokud je tlak vody stabilní, automatické spuštění je plynulé a teplota vytápění se udržuje správněji.
 • Je třeba dodržovat důležitá doporučení výrobce uvedená v návodu k použití.

Vyberte správný model ohřívače vody podle požadovaného množství teplé vody. Moderní plynové průtokové ohřívače vody lze v zásadě rozdělit na provedení pro jeden, dva nebo více vývodů vody. Jde spíše o deklarovaný maximální výkon. Jednoduché pravidlo: méně než 12-13 l/min. jeden kohoutek nebo střídavé použití, více než to. stačí pro dva a více lidí.

Jaký výkon ohřívače bych měl koupit?

Vzhledem k principu ohřívače jsou průtokové modely obvykle velmi výkonné. Například ty „nejslabší“ mají spotřebu 3 kW, přičemž kotle s tímto výkonem téměř netopí. Spotřeba energie přímo ovlivňuje teplotu a rychlost vytápění. Čím výkonnější zařízení, tím rychleji ohřívá vodu, a proto jí může dát více (požadovanou teplotu).

I když hodně záleží na výrobci, v průměru lze pozorovat tuto závislost výkonu na kapacitě zařízení:

 • 3 kW. 1,5. 1,9 l/min.
 • 4 kW. 2 l/min.
 • 5 kW. 3. 3,5 l/min.
 • 6 kW. 4 l/min.
 • 7 kW. 4,4. 5,5 l/min.
 • 20 kW. 10 l/min.

Při dimenzování jmenovitého výkonu zařízení je třeba vzít v úvahu také průřez kabeláže bytu. Například 2,5 mm dvoužilový vodič může nést zatížení až 5,9 kW (tomuto maximálnímu zatížení je lepší se vyhnout). Pro vyšší příkony je proto nutné použít vodiče o průměru 4 mm 2. Pokud je ve vašem bytě nebo domě starý hliníkový drát o průřezu 1,5 mm 2. Průtokový ohřívač se jmenovitým výkonem nejméně 3,5 kW se nesmí používat vůbec. Některé větší spotřebiče potřebují třífázové připojení na 380 V a ne všechny domy mají tuto možnost.

Typy průtokových ohřívačů

Uzavřeno

Uzavřený ohřívač vody je vždy pod tlakem z vodovodní sítě. Tyto modely lze použít pro zásobování více než jednoho odběrného místa vodou. Při výběru uzavřeného průtokového ohřívače se zajímejte o materiál zásobníku, ve kterém se voda ohřívá, a o tlak, který vydrží. Například společnost Stiebel Eltron používá výhradně měděné baňky, které nekorodují a jsou odolné vůči vysokému tlaku (jsou určeny pro maximální tlak 10 barů). Zkontrolujte, v jakém teplotním rozsahu může ohřívač vody pracovat. Teplota vody je obvykle 20 až 60 ºC. Někteří výrobci nabízejí také ohřev vody na 75-80 ºC, ale taková vroucí voda z kohoutku není pro všechny potřebná a může být nebezpečná.

Otevřít

Otevřený ohřívač vody. bez tlaku. Přívod vody se reguluje přívodním kohoutkem a ohřátá voda proudí volně (přes konvičku nebo výlevku). Topení se zapne pouze při otevření přívodního kohoutku vody. Proto je tento typ zařízení připojen pouze k jednomu odběrnému místu.

READ  Indukční varná deska Kolik kilowattů za měsíc

Vestavěný

Zajímavým typem ohřívače je ohřívač zabudovaný do vodovodního kohoutku. Může se jednat o kuchyňské baterie s funkcí ohřevu vody nebo o kuchyňské dávkovače na vařící vodu (ty mají malou nádržku na vodu umístěnou pod pracovní deskou). Dávkovače lze použít k rychlé a pohodlné přípravě horkých nápojů, jako je káva a čaj, ale také například ke sterilizaci kojeneckých lahví nebo k oplachování přilepených zbytků jídla z nádobí. Podobné modely jsou k dispozici od špičkových výrobců (Dornbracht Water Dispenser a Grohe Red) a baterie s funkcí ohřívače vody jsou nyní k dispozici od čínských výrobců za pouhých 2 000 až 3 000 USD.

Který ohřívač vody je lepší: průtokový nebo zásobníkový

Rozhodnout se, který ohřívač vody koupit. bojler (zásobníkový) nebo průtokový. není v zásadě obtížné. Hlavním omezujícím faktorem je spotřeba energie: u zásobníkových ohřívačů vody je to maximálně 3-4 kW, u průtokových ohřívačů vody je méně než 7-8 kW zbytečné. mohou ohřívat jen velmi malý objem vody. Ne každý má možnost instalovat tak výkonné zařízení.

Za druhé zvažte, zda budete elektrický ohřívač vody používat trvale, nebo jen příležitostně. Pro příležitostné použití, zejména v létě, jsou vhodné průtokové ohřívače vody, stejně jako otevřené typy (individuální, které se instalují vedle dřezu). Je to například skvělý způsob, jak ohřát vodu v letní sprše na chatě na příjemnou teplotu, pokud by slunce tento úkol nezvládlo. Je to také způsob, jak vyřešit problémy v bytech, když je přívod teplé vody uzavřen kvůli opravám.

Pro stálé a pravidelné používání jsou úspornější a pohodlnější zásobníkové ohřívače vody. Moderní modely „drží“ teplotu déle než jeden den, takže spotřeba energie bude pravděpodobně nižší než více.

Jak určit požadovaný výkon spotřebiče?

Pro stanovení potřebné energetické účinnosti ohřívače je nutné určit režim, ve kterém bude používán. Například mytí rukou vyžaduje průtok vody přibližně 2-4 litry za minutu a koupání 8-10 litrů za minutu. Při výběru ohřívače je třeba vzít v úvahu místo s nejvyšším odběrem vody. Pro kompletní zásobování bytu nebo malého domu teplou vodou je tedy třeba počítat s průtokem vody alespoň 15-20 litrů za minutu.

25 nejlepších brusek (úhlová bruska) 125 mm. hodnocení pro rok 2022

Při výběru kapacity topného zařízení je také nutné vzít v úvahu rozdíl v napěťových hladinách mezi Ruskou federací. 220 V a Evropou. 230 V. Z tohoto důvodu, když připojíte ohřívač s deklarovaným výkonem 10 kW, vyrobený v Evropě, v naší elektrické síti bude jmenovitá hodnota pouze 9,15 kW.

Pokud je třeba přesně vypočítat výkon elektrického ohřívače, je třeba údaj o výkonu v litrech za minutu vynásobit rozdílem mezi požadovanou teplotou a teplotou, při které voda vstupuje do ohřívače. Výsledek vydělte konstantním koeficientem 14,3.

Pokud máte v obchodě běžící ohřívač vody, podívejte se na uvedenou hodnotu kapacity. Na základě tohoto údaje lze snadno zjistit, kolik vody o teplotě zhruba 25-30 stupňů tento spotřebič dodá za minutu. Například ohřívač o výkonu 10 kW dodá do domácnosti 5 litrů vody za minutu. To je více než dost na umytí rukou nebo obličeje.

Můžete také použít následující seznam přibližných denních potřeb energie:

 • 4-6kW. pro mytí nádobí a myčku;
 • 6-8 kW. pro použití se sprchou;
 • 10-15 kW. pro současné použití umyvadla a sprchy;
 • 15-20 kW pro neomezené použití v bytě.

Z výše uvedených hodnot vyplývá, že pro pohodlné používání by měl být výkon průtokového ohřívače minimálně 8 kW.

Top 28 nejlepších vysavačů s vodním filtrem. 2022 hodnocení

Jednotky s těmito výkony lze instalovat pouze do starších domů, které mají elektrickou varnou desku, nebo do moderních domů. V rodinných domech se instalují elektrické ohřívače vody o výkonu 12 kW a více. Proto jsou k dispozici topná zařízení pro jednofázové a třífázové sítě, ale jednofázové elektrické ohřívače se obvykle nevyrábějí nad 10 kW.

Typy a připojení na vodovod a elektřinu

Existují dva hlavní typy elektrických průtokových ohřívačů: tlakové a beztlakové ohřívače. Tlakové ohřívače se také nazývají systémové ohřívače a často mají v názvu slovo Sistem. Jsou zapojeny do vodovodní sítě, mají obvykle vyšší příkon a mohou dodávat teplou vodu do dvou nebo více odběrných míst.

Beztlakové nebo individuální průtokové ohřívače se připojují jako běžné domácí spotřebiče. ohebnou hadicí nebo vodovodním potrubím. Dodávají ohřátou vodu z jednoho místa, mají relativně nízký výkon (3-7 kW) a nízké náklady. Mají různé podoby:

 • jako jediný spotřebič (obvykle obdélníková plastová krabička), který se instaluje v blízkosti umyvadla nebo sprchy;
 • trysku na kohoutku;
 • Vodovodní baterie s elektrickým ohřevem vody.

Pokud potřebujete přečkat několik týdnů odpojení přívodu teplé vody, můžete nainstalovat elektrický průtokový ohřívač vody libovolného typu. Pokud má být zásobování teplou vodou trvalé, bylo by racionálnější použít tlakovou jednotku.

Připojení tlakového ohřívače k vodovodní síti

Tlakové nebo systémové elektrické ohřívače vody jsou připojeny ke stávajícímu vodovodnímu systému v prasklém potrubí. Ty se vkládají pomocí T-kusu, který se montuje před první větev. Přívody studené a teplé vody musí mít uzavírací kulové kohouty. V případě centrálního zásobování teplou vodou spotřebič vypínají. Přesto jsou tyto kohouty nezbytné, aby bylo možné zařízení v případě potřeby vyjmout za účelem opravy nebo výměny.

READ  Připojení kotle pyrolýzy do topného systému

Systémové připojení elektrického tlakového průtokového ohřívače k přívodu vody

Kvalita vody z vodovodu je velmi dobrá a je lepší připojit ohřívač až za filtr. Pokud není na přívodu žádný filtr, doporučuje se instalovat jej buď hned za odbočku do bytu, nebo již před ohřívač vody.

V soukromém domě bude taková jednotka pracovat s čerpací stanicí nebo samostatně sestaveným systémem s hydraulickým akumulátorem. Instaluje se za všechny filtry, výstup je připojen ke spotřebičům.

Připojení beztlakého průtokového ohřívače k vodě

Beztlakový (individuální) elektrický průtokový ohřívač vody standardního typu je připojen jako běžný domácí spotřebič. Na konci musí být přípojka k vodovodní síti s kohoutkem a závitem. Ohebná hadice a opletená hadice připojují ohřívač k vodovodnímu potrubí.

Jak připojit beztlakový ohřívač vody k vodovodnímu kohoutku

Trysky na vodovodní baterie pro ohřev vody. malá skupina. Většinou se šroubují na závit na konci výlevky (husí krk). K tomu je třeba nejprve odšroubovat mřížku, která je zde obvykle nainstalována.

Tryska ohřívače vody Polaris Smart P 5 na kohoutku.5

Před časem jich bylo k dispozici poměrně dost, ale měly nízkou účinnost. Samotná tryska má pevnou velikost a nelze ji připojit k nízkému kohoutku. v cestě. Na trhu jsou také vodovodní baterie s elektrickým ohřevem vody, které vodu lépe ohřívají, mají možnost nastavení teploty a lépe se s nimi manipuluje. Instalují se místo běžného kohoutku na dřezu nebo umyvadle. Jediný rozdíl v instalaci spočívá v nutnosti elektrického připojení.

Elektrické připojení

Každý elektrický průtokový ohřívač vody je výkonný spotřebič a vyžaduje samostatné napájecí vedení. Výjimečně je možné se připojit na trimrovací vedení, které vede do elektrického ohřívače. trimrovací vedení odpovídá parametrům. Pouze v tomto případě dbejte na to, aby sporák a průtokový ohřívač vody nebyly zapnuty současně, jinak dojde k přetížení automatické jednotky.

Elektrický průtokový ohřívač se připojuje standardním způsobem. fáze a nuly se přivedou na dvoupólový proudový chránič (fáze a nuly musí být odpojeny), poté se fáze přivedou také na automatickou jednotku a teprve poté se přivedou ke spotřebiči.

Připojení průtokového ohřívače k elektřině

Samotné připojení lze provést pomocí tříkolíkové zástrčky a zásuvky s povinným připojením k zemi. Můžete také nainstalovat kontaktní desku nebo připojit kabel přímo k příslušným vstupům topení.

Vedení pro výkonový trimr je připojeno měděným drátem (monofil):

Jistič musí být zvolen podle maximálního odběru proudu (viz technické údaje). Vezměte nejbližší nejvyšší hodnocení (pokud vezmete menší, bude spousta zbytečných spouštění. pokaždé, když přepnete na maximální výkon). RCD má vyšší jmenovitý proud, svodový proud je 10 mA.

Další informace o výběru jmenovitých hodnot jističů naleznete zde.

Průtokové ohřívače a zásobníkové ohřívače (kotle)

Hlavní rozdíl mezi průtokovými ohřívači a zásobníkovými ohřívači vody (bojlery) lze odvodit již z názvu: průtokový ohřívač ohřívá vodu „v reálném čase“. dokud protéká topným systémem. Akumulace. uchovává vodu, ohřívá ji a podle potřeby ji vydává spotřebiteli.

Akumulační nádrž je navržena jako uzavřená nádrž, do které se automaticky přivádí voda z vodovodní sítě. Uvnitř nádrže je topné těleso, které přivádí studenou vodu na teplotu nastavenou pomocí ovládacího panelu a udržuje ji na stejné úrovni. Po vyčerpání vody bude instalován nový přívod vody.

Průtokové ohřívače vody mají mnohem kompaktnější vzhled. jsou to krabice s elektrickým topným tělesem pod víkem. Tento ohřívač nemá žádnou speciální nádrž pro skladování vody, voda se ohřívá přímo při průchodu topným tělesem. Tyto ohřívače vody se často používají v malých bytech, kde není místo pro kotel nebo kde je instalace kotle nepraktická.

Electrolux NPX6 Aquatronic Digital

Švédské topení je vybaveno elektronickou řídicí jednotkou s dotykovým displejem. Tento ohřívač má funkci ochrany proti přehřátí a je kompaktní. Díky nízkému výkonu a účinnosti je však ohřívač ideální pro použití v bytě nebo letním domku pro 1-2 osoby. Topné těleso o výkonu 5,7 kW je schopno zajistit průtok teplé vody až 2,8 l/min.

Cenově výhodné, ale dostatečně výkonné pro přípravu teplé vody pro sprchový kout nebo umyvadlo. Uvnitř ohřívače vody se nachází topné těleso o výkonu 5,5 kW. Průtok horké vody nepřesahuje 3,85 l/min. Ohřívač musí být při instalaci uzemněn.

Při výběru průtokového ohřívače je důležité provést správné výpočty a vybrat spotřebič s nejlepšími možnými technickými údaji. Výrobci je věnována pozornost na poslední chvíli.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS