Kolik pracího prostředku dát do pračky

Kolik pracího prostředku dát do pračky?

Pro mnohé je otázka, kolik pracího prostředku dát do pračky, zbytečná. Některé ženy v domácnosti si myslí, že čím více prášku, tím lépe. To však není tento případ. Příliš mnoho pracího prostředku může způsobit mýdlové usazeniny na oblečení, silný zápach prášku a dokonce i poškození pračky.

Nejprve postupujte podle pokynů na obalu pracího prostředku. Zvažte také míru znečištění a kapacitu pračky. Záleží také na tvrdosti vody ve vaší oblasti.

Pokud použijete příliš málo prášku, tkanina se nebude správně prát. Mohou vám zůstat skvrny a jiné nečistoty.

Pokud je prášku příliš mnoho, z textilií se nevypere. Oblečení bude tuhé, pruhované a silně chemicky zapáchající. Lidé s citlivou pokožkou mohou mít pocit podráždění.

Praní s chemickými pracími prostředky obsahujícími fosfáty může způsobit kožní vyrážky nebo alergie.

Pokud dáte do pračky příliš mnoho prášku, nevypere se z nádoby úplně. Neodstranění přebytečného prášku včas může vést ke vzniku plísní a nepříjemnému zápachu. Nerozpuštěné zbytky prášku mohou ucpat filtr vypouštěcí hadice.

Zjistěte, kolik pracího prostředku použít:

 • Množství prášku určíte podle značek na zásuvce na prací prostředek;
 • Některé prášky jsou dodávány s odměrkou, takže si můžete snadno odměřit potřebné množství prášku.

Kolik prášku dát do pračky a kolik prášku použít

Důležité je dávkování správného množství pracího prostředku do pračky. Dávkování se vypočítá na základě hmotnosti suchého prádla, tkaniny, pracího cyklu, stupně koncentrace pracího prostředku, tvrdosti vody a kapacity pračky (pokud je pračka schopna prádlo zvážit, nemusíte tento parametr používat). Každá pračka má 2 přihrádky na prací prostředek. Pro režimy předmytí rozdělte dávkování prášku v poměru 1:2. Nalijte jeden díl do prostoru A, dva díly do prostoru B.

Množství pracího prostředku v pračce nesmí být náhodné. Příliš mnoho pracího prostředku poškodí části stroje a tkaniny. Příliš malé množství prášku nevypere skvrny na prádle. Proto musíte přesně vědět, kolik gramů nebo mililitrů pracího prostředku je potřeba pro konkrétní praní.

Množství pracího prostředku se vypočítá na základě následujících faktorů

 • 1. Vezměte v úvahu povahu skvrn a stupeň znečištění oděvu. Možná budete muset použít bělidla a odstraňovače skvrn. I to je třeba vzít v úvahu.
 • 2. Složení tkaniny, která se má prát. U syntetických tkanin o 10 % méně prášku než u bavlněných tkanin. Z těchto tkanin se snadněji vypírají nečistoty.
 • 3. Výběr pracího cyklu. Pro kratší dávky použijte poloviční množství než pro delší dávky.
 • 4. Chemický složení prací vody. Do tvrdé vody je třeba přidat více pracího prostředku než do měkké vody. Nebo použijte prací prostředek bohatý na fosfáty, který změkčuje vodu a chrání pračku před usazováním vodního kamene. Výrobky, které je obsahují, by se měly používat pouze při vysokých teplotách, protože jsou pro tělo škodlivé a mohou způsobovat alergie, sníženou imunitu a častá onemocnění.
 • 5. Množství prádla. Množství pracího prostředku na 1 kg suchého prádla je obvykle uvedeno na obalu pracího prostředku a nesmí být překročeno, protože nadměrné pěnění by mohlo pračku zničit.
 • 6. Stupeň koncentrace mycího prostředku. Prací prostředky s nasycenými povrchově aktivními látkami jsou stále běžnější. Tyto výrobky by měly být používány v souladu s pokyny uvedenými na obalu mycího prostředku a měly by být provedeny drobné úpravy podle výše uvedených faktorů. Nepřekračujte dávkování pracího prostředku stanovené výrobcem.

Pokud jsou tato pravidla dodržována, složky pracího prostředku zajistí, že prádlo bude řádně vypráno a přebytečný materiál se nebude usazovat na tkanině a způsobovat alergie v domácnosti.

Informace o spotřebě na 1 kg suchého prádla uvádí výrobce na zadní straně obalu pracího prostředku. Abyste zabránili nadměrnému pěnění, nepřekračujte toto množství.

READ  Jak nastavit nožičky pračky

Pokud používáte nekoncentrovaný prací prostředek ve formě prášku, je vzorec následující: 1 polévková lžíce bez jakýchkoli doplňků nebo 25 gramů na 1 kg suché přírodní tkaniny.

Automatické pračky s kapacitou 3, 4, 5 nebo 6 kg prádla. Při plném zatížení je výpočet následující:

Hmotnost prádla, kg Množství, polévkové lžíce Množství, g
3 kg 3 75
4 kg 4 100
5 kg 5 120
6 kg 6 150

Pro příklad: sada prádla do ložnice váží přibližně 1,2 až 2,5 kg:

S ohledem na tyto hodnoty se můžete snadno orientovat v dávkování pracího prostředku. K náplni pračky můžete přidat několik ručníků nebo pyžam, aby se počet kilogramů vyrovnal. Průměrná osuška váží přibližně 500 g.

Pokud máte pochybnosti o hmotnosti prádla a nemáte možnost ji zjistit, je vhodné přidat do pračky méně pracího prostředku. jinak může prádlo obsahovat částice nerozpustné ve vodě.

kolik, pracího, prostředku, pračky

Pokud má vaše oblečení odolné nebo obtížně odstranitelné skvrny, vyplatí se je předem ošetřit. Patří mezi ně olej, mastnota, topný olej, káva, čaj, bobule a další skvrny. Pak zdvojnásobte dávkování prášku pro automatické praní a přidejte další cyklus máchání.

Pokud po vyprání není výsledek uspokojivý nebo je prádlo cítit pracím prostředkem, je třeba jej vyprat znovu.

Při výpočtu pro neúplnou náplň bubnu zohledněte množství vody potřebné pro zvolený prací program. Dávka by neměla být překročena, jinak se na prádle vytvoří pruhy. Přibližná tabulka spotřeby vody pro standardní automatickou pračku s kapacitou 5 kg prádla je následující:

Program Spotřeba v litrech Doba praní
Bavlna 40°C 65 2 ч
Bavlna 60 °C 65 2 ч
Bavlna 90°C 75 2 h 15 min
Mazivo 40 °C syntetické 50 1 h 30 min
Smíšené prádlo 40 °C 45 1 ч
Jemné prádlo 30 °C 35 30 minut
Vlna 30°C 40 45 minut

Pokud máte návod k použití pračky, zkontrolujte množství vody pro různé prací cykly podle tohoto návodu. I když jen nepatrně, mohou se lišit. Pak proveďte výpočet. Na každých 10 litrů vody se přidá jedna polévková lžíce nebo 25 g pracího prostředku pro plnou náplň prádla. Pro praní bavlny při 60 °C je tedy potřeba 6,5 odměrky pracího prostředku pro plnou náplň a pro poloviční náplň bubnu. 3 polévkové lžíce. Zaokrouhlení dávky nejlépe směrem dolů.

Existují moderní spotřebiče, které automaticky váží prádlo; v takovém případě se při plnění pračky řiďte hmotností prádla. Množství vody použité k mytí se v těchto jednotkách volí automaticky na základě hmotnosti a zvoleného režimu.

Jak koš vypadá

Přihrádka na pračku

Zásobník vypadá jako zásuvka s jednotlivými přihrádkami. Mnoho lidí neví, k čemu slouží tři přihrádky v zásobníku, a tak se při vkládání prášku a dalšího pracího prostředku dopouští počátečních chyb.

 • Největší přihrádka pojme správné množství prášku na hlavní praní.
 • Prostřední přihrádka, do které se dává prášek na předpírku (pro silné znečištění)
 • Nejmenší přihrádka je určena na oplachovací prostředek a kondicionér, který změkčuje prádlo. Je označen hvězdou, sněhovou vločkou nebo květinou.

Velký a střední oddíl výrobce často označuje písmeny A a B nebo římskými číslicemi I a II.

Určení množství pracího prostředku

V závislosti na zvoleném programu je třeba při praní přidat následující přípravky:

 • Pro jednoduché praní stačí naplnit přihrádku označenou B nebo 2 (II) pracím prostředkem.
 • Pro kompletní cyklus namáčení a máchání se změkčovadlem se prášek vloží do přihrádek A a B a zásobník označený číslem 3 nebo „květina“ se naplní kondicionérem.
 • Pokud není prádlo silně znečištěné, není nutné jej předem namáčet. Prací prostředek je třeba přidávat pouze do přihrádky B (II); v případě potřeby lze malou přihrádku použít i na oplachovací prostředek.

Změkčovadlo (aviváž, máchadlo) můžete přidat v kterékoli fázi procesu až do začátku závěrečného cyklu (máchání a odstřeďování).

Co ovlivňuje množství pracího prostředku?

Množství potřebného pracího prostředku závisí především na objemu praných předmětů.

Kromě toho mají vliv i následující faktory:

 • stupeň znečištění prádla;
 • tvrdost vody;
 • množství vody potřebné k mytí;
 • vybraný program;
 • Technika praní.

Čím více skvrn oděv má, tím vyšší je spotřeba pracího prostředku. Pokud jsou skvrny silnější, je nejlepší použít odstraňovač skvrn nebo bělidlo.

READ  Kolik kyseliny lemondy pro pračku

Alternativou ke komerčnímu změkčovači vody může být několik lžic jedlé sody přidaných do prášku. Jen nezapomeňte, že tento prostředek se nesmí používat při praní vlněných nebo hedvábných tkanin

Praní v měkké vodě vyžaduje méně prášku než v tvrdé vodě. Chcete-li zjistit typ vody ve vaší oblasti, stačí se při spuštění mytí podívat do okénka mytí. Pokud na něm vidíte bublinky, znamená to, že z kohoutků teče měkká voda.

Vodu lze uměle změkčit přidáním speciálního pracího prostředku na bázi fosfátů do pracího prostředku. Velký objem vody na praní vyžaduje zvýšené množství pracího prostředku.

Různé režimy vyžadují určité množství mycího prostředku. Například pro praní 3 kg prádla při 60 °C v režimu „Bavlna“ je třeba 6 litrů pracího prostředku.litrů pracího prostředku, ale pouze tři litry při volbě programu „Syntetika“ 40 °C.

kolik, pracího, prostředku, pračky

Tekutý gel musí být také použit v určitém množství. Použitím vyššího nastavení pouze plýtváte penězi, ale kvalita praní zůstává stejná

Inovace dnešních praček od nejlepších výrobců snižují spotřebu energie, vody a pracího prostředku.

První metoda využívá speciální generátor pěny, který smíchá prášek ve vodě ještě předtím, než se dostane do bubnu. Bublinky zlepšují pronikání přípravku do struktury tkaniny a účinně odstraňují nečistoty, což pomáhá šetřit prášek.

Při praní s párou spotřebič vypouští proud teplé vody na předměty v bubnu. Tato technologie umožňuje, aby se prací prostředky rychle rozpouštěly a účinně praly nečistoty. i ty zatuchlé.

Teplotu vody lze zvolit libovolně, nemusí být nutně ohřátá na vysokou teplotu. Velkou výhodou praní párou je radikální zničení mikrobů a alergenů.

Detergenty v poměru

Do zásuvky pračky se sušičkou byste neměli bezmyšlenkovitě přidávat čisticí prostředky pro domácnost. Nadměrné pěnění může vést k ucpání hadic a netěsnostem. Pokud je množství pracího prostředku nedostatečné a použitý prací prostředek je příliš malý, prádlo se nemusí správně vyprat.

Některé dražší modely mají funkci automatického dávkovače pracího prostředku. V tomto případě je pračka naplněna velkým množstvím pracího prostředku a poté sama odměří požadované množství s ohledem na hmotnost prádla

Zkuste zjistit, kolik pracího prostředku byste měli do pračky přidat.

Na etiketě jakéhokoli pracího prostředku je obvykle uvedeno dávkování a někdy vám výrobce dodá odměrku nebo kelímky. Podle výrobce může být pro praní prádla potřeba 115 gramů, pro silně znečištěné věci dokonce 225 gramů.

Zkušenosti však ukazují, že dobrých výsledků praní lze dosáhnout i s mnohem menším množstvím pracího prostředku. Pro lehce znečištěné prádlo stačí přidat jednu polévkovou lžíci pracího prostředku na 1 kg prádla (25 g).

Pokud je prádlo silně znečištěné nebo ve velmi tvrdé vodě, doporučuje se zvýšit dávkování na 1,5 až 2 polévkové lžíce na kilogram.

Nemyslete jen na úsporu nákladů: příliš mnoho pracího prostředku zanechává na pračce bílé šmouhy

Koncentrované prášky, mezi které patří japonské výrobky a výrobky Amway, jsou výhodné při používání. Jejich poměr se vypočítává nezávisle na množství vloženého prádla: pro každý prací cyklus stačí pouze 2 polévkové lžíce tohoto typu pracího prostředku.

Pokud používáte kapsle, měli byste vědět, že na jeden cyklus stačí jedna položka bez ohledu na zatížení.

Níže uvedená tabulka uvádí přibližné množství pracího prostředku potřebné pro různé prací cykly s ohledem na kvalitu vody

Tekuté a gelové prací prostředky se obvykle dávkují v množství 1 polévková lžíce na cyklus (bez ohledu na objem oděvu), u tvrdé vody se doporučuje zvýšit množství pracího prostředku na 2 polévkové lžíce.

Technologie praní

Při určování dávky pracího prostředku zohledněte také typ praní. Dnešní spotřebiče jsou vybaveny inovativními technologiemi, které šetří prášek, aniž by to bylo na úkor výsledků.

Suché praní spočívá v napařování oděvu. Prášek je předem zcela rozpuštěn, takže nehrozí, že by vznikl mýdlový nepořádek. Vařením v páře lze odstranit i zakořeněné a odolné skvrny. Díky tomu není nutné předměty předem namáčet a oplachovat. Ušetří také spoustu prášku, takže ho přidáte mnohem méně.

Technologie EcoBubble předpokládá, že prášek je nejprve rozpuštěn v generátoru pěny působením bublinek. Výsledkem mytí je homogenní mýdlový roztok bez jediného smítka pracího prostředku.

READ  Jak přidat klimatizaci v pračce

Nejmodernější technologie. pára a EcoBubble. šetří prací prostředek, aniž by se zhoršila kvalita praní

Při používání pracího prostředku si málokdo rozmyslí, kolik pracího prostředku použije. Není nutné aplikovat mycí prostředek intuitivně nebo se řídit doporučeními výrobce. Při volbě dávkování zvažte všechny hlavní faktory ovlivňující spotřebu mycího prostředku.

kolik, pracího, prostředku, pračky

Proč věřit výrobci

Ke každému balení pracího prostředku je přiložen návod k použití, ve kterém výrobce uvádí podrobné pokyny, kolik pracího prostředku je potřeba pro konkrétní praní. Těmto informacím však nelze slepě věřit. výrobce záměrně nadhodnocuje míru spotřeby. Koneckonců, čím více jich používáte, tím dříve budete hledat nové balení.

Výrobci zpravidla doporučují použít 150 g prášku na jeden prací cyklus v měkké/středně tvrdé vodě. U silných skvrn se doporučuje zvýšit množství pracího prostředku o 50 % na 225 gramů. V případě tvrdé vody je třeba přidat dalších 20 gramů. Celkem 1kg balení pracího prostředku vystačí pouze na 4 praní.

Nezávislí odborníci doporučují, že na 1 kg středně znečištěného prádla je třeba 1 polévková lžíce pracího prostředku, což v průměru činí 25 gramů. Z toho vyplývá, že na vyprání 4 kg prádla (váženého v suchém stavu) by bylo potřeba pouze 100 gramů.

Viz také. Jaký prací prostředek zvolit pro vaši pračku

Míra znečištění prádla a používání přídavných pracích prostředků

Obecně se na krabičce pracího prostředku doporučuje použít 150 g pro lehce znečištěné předměty. Prášek. U velmi znečištěných tkanin se tato hodnota zvyšuje o 75 g.

Příliš mnoho pracího prostředku však nestačí k odstranění odolných stop všeho druhu na vašem oblečení. Náročné skvrny a skvrny na tkaninách lze nejlépe odstranit předchozím namočením nebo použitím dalších přípravků, jako jsou odstraňovače skvrn a bělidla. V přihrádce pračky se sušičkou je přihrádka na tyto výrobky, která vám řekne, kolik pracího prostředku máte použít. Lze je také aplikovat přímo na skvrny nebo přidat do bubnu stroje.

Moderní technologie praní

Ve snaze prodat co nejvíce praček je výrobci vybavují dalšími funkcemi. Tím se šetří energie, voda a náklady na mycí prostředky.

Praní s párou

Poměrně nová technologie praní, která spočívá v napařování tkanin. Pára rozpouští prací prostředek a snadno čistí odolné skvrny. Prádlo není třeba předem namáčet ani prát. Výhodou této technologie je, že eliminuje všechny alergenní prvky.

EcoBubble

Prací prostředek se před mytím smíchá v generátoru pěny. Prášek se rozpustí ve vodě. Roztok se pak dostane do nádrže. Velmi dobře proniká do vláken prádla a spolehlivě odstraňuje skvrny.

Rychlé praní

Rychlý prací program se skládá z cyklu praní, máchání a odstřeďování a trvá přibližně 20-25 minut. Zrychlené praní se provádí ve vodě o teplotě 30-40 stupňů.

Kapsle na praní, tekutý prací prostředek

Často se používají alternativy, které zvyšují účinnost praní, voní, změkčují. Patří mezi ně gely, kapsle nebo tablety. Pro každý typ existuje správné opatření.

Každá tableta nebo kapsle je vhodná pro 1 mycí cyklus.

Gelový tekutý prášek je koncentrovaný prací prostředek. Najděte správné množství experimentováním. Začněte s dávkou doporučenou výrobcem pro každý cyklus a pokaždé ji snižujte, dokud se vám nebude líbit kvalita praní a vůně čerstvě vypraného prádla.

Nezapomeňte na další alternativu: prací prášek. Nyní se podíváme, zda můžete prací prostředek použít v pračce?

Pro průměrné praní výrobce uvádí 75-150 ml, ale obvykle stačí přibližně 1 polévková lžíce pro měkkou vodu a 2 polévkové lžíce pro tvrdou vodu. Pokud je kapacita bubnu velká a spotřeba vody vysoká, lze dávkování zvýšit na 3 až 4 polévkové lžíce.

Tato pravidla vám pomohou zjistit, kolik pracího prostředku použít, a pak ho používat střídmě. A automatická pračka zajistí kvalitní prádlo a bezproblémový provoz.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS