Které pánve lze vložit do trouby

Jaké nádobí lze použít k pečení v troubě: seznam schváleného nádobí

Počet receptů na všechny pokrmy nelze započítat. Neuvěřitelnou rozmanitost pravidelně doplňují variace kuchařských technik. Například běžné řízky se již nesmaží na pánvi, ale pečou se v troubě. Abyste si ušetřili starosti se zbytečnou manipulací, musíte vědět, zda můžete péct na pánvi v troubě. Pak už stačí jen přepnout ze sporáku na troubu. Ne každá pánev je pro tento druh práce vhodná.

Před vařením na sporáku s úmyslem péct v troubě najděte vhodnou pánev.

Které keramické pánve lze vložit do trouby?

Při výrobě se keramické hrnce vypalují při teplotě několikanásobně vyšší, než je teplota v domácí peci (900 1250 °C). Proto se nejen formy na pečení, ale i běžné hrnky nebojí postupného a rovnoměrného zahřívání, pokud jsou vyrobeny klasickým způsobem s výpalem.

Ukázalo se, že do trouby můžete vložit jakékoli keramické nádobí. Pravidelné provádění této činnosti je však velmi nežádoucí. Jedna věc. jediná střelba (během níž mimochodem může manželství prasknout) a druhá. časté používání, které není určeno k zamýšlenému účelu.

které, pánve, vložit, trouby

Nezaměňujte keramiku s kameninou a běžným (žáruvzdorným porcelánem)! Neměly by se dávat do trouby.

Nádobí pro trouby a varné desky se vyrábí z termo nebo šamotové hlíny. Přidávají také modifikátory do hmoty, čímž se zvyšuje jejich trvanlivost a odolnost vůči teplotním výkyvům.

Pro vaření v troubě musí být keramické nádobí zevnitř glazované. Glazovaný povrch neabsorbuje žádné tuky ani tekutiny a je stejně inertní jako sklo. Složení glazury je podobné složení skla. Při pečení přilne k povrchu hlíny a utěsní póry. Glazura zpevňuje hlínu a zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům.

Pokud jde o vnější povrch, smí být neglazovaný. Je však důležité si uvědomit, že neglazovaný povrch může být mastný a zabarvený. Je náročnější na péči.

Upozorňujeme, že krásná mléčná keramika není vhodná do trouby! Tento povlak vytvořený pomocí mléka se při vysokých teplotách rozkládá. Je ideální pro šálky, nádobí, servírovací předměty a dekorace.

Odrůdy pečicího nádobí

Trh s nádobím do trouby je dnes obzvláště bohatý na. Proberte jednotlivé možnosti uvedené níže a zjistěte, jaké jsou výhody a nevýhody daného typu výrobku.

Keramické formy a hliněné nádoby

Hliněné a keramické hrnce jsou dnes volbou mnoha hospodyněk. Jsou oblíbené pro svůj estetický vzhled, trvanlivost a dobrou tepelnou odolnost. Ne nadarmo se v dobách našich předků používal hliněný hrnec jako vařič. Už naše babičky si tehdy všimly, že tento druh nádobí umožňuje rovnoměrné ohřátí jídla a zachovává vitamíny v potravinách díky šetrnému procesu vaření. Hliněné hrnce jsou také krásné. mnoho modelů je potaženo glazurou.

Keramické a hliněné nádoby jsou oblíbené díky své estetické přitažlivosti, trvanlivosti a dobré tepelné odolnosti.

Moderní hospodyňky volí keramické formy a hliněné nádoby také proto, že zajišťují stylové servírování pokrmů.

Keramické a hliněné hrnce se vyrábějí v různých provedeních. Velikost porcí je až 0,75 litru, ale hrnce pro společné jídlo pro celou rodinu mají minimální velikost 1 litr.

Formy z tvrzeného skla

Tvrzené sklo je dnes mnohými považováno za důstojnou alternativu kameninového a keramického nádobí. Kuchaři a hospodyňky mají rádi skleněné formy, protože

 • jeho nízká tepelná vodivost. Díky tomu zůstává nádobí dlouho horké;
 • Průhledné sklo. Umožňují kontrolovat stupeň pečení a včas zastavit proces, pokud potraviny dosáhly bodu zralosti;
 • Schopnost skleněného nádobí odolávat nejen vysokým teplotám, ale i chladu. Proto lze tyto zásobníky použít i pro skladování potravin v chladničce. Další praktickou vlastností je, že k těmto formulářům lze pořídit také skleněné víko;
 • Jejich trvanlivost, navzdory jejich křehkému vzhledu. Nádobí do trouby nepodléhá nárazům a neztrácí svou přitažlivost ani při působení agresivních čisticích prostředků.
které, pánve, vložit, trouby

Zásobníky

Jedná se o specifický typ nádobí, které nemá vnitřní objem a vysoký okraj. Plechy mají vždy obdélníkový tvar a jsou plochým typem nádobí.

READ  Vakuový směšovač pro výrobu umělého kamene

  Keramické. Jsou považovány za křehké, protože se snadno zlomí. Keramický obdélníkový plech je volbou pro ty, kteří troubu nepoužívají příliš často, ale chtějí jídlo efektně servírovat. Kamenina je krásná, ale drahá varianta pro domácí trouby;

Fritovací hrnce

Je chybou si myslet, že pánve a trouby jsou neslučitelné. Na trhu je spousta pánví, které jsou vhodné do trouby. Tento druh nádobí je pohodlný a snadno se používá, protože jeho rukojeť je rychle odnímatelná. Pečicí pánve jsou k dispozici v litinovém, hliníkovém a ocelovém provedení. Výrobci nabízejí řadu hrnců a pánví, které se snadno používají, aby se potraviny při vaření nepřichytily:

 • Smaltovaný povrch;
 • Teflonová vrstva;
 • Keramické desky (keramické desky jsou jedny z nejlepších, protože jsou šetrné k životnímu prostředí).

Nádobí s nepřilnavým povrchem

Kovové pečicí pánve jsou obvykle potaženy nepřilnavým povrchem. Skleněné a silikonové formy ji nemají. Nepřilnavý povrch může být teflonový, keramický nebo jiný. Zvláštností této vrstvy je, že není odolná proti poškrábání. Pokud tento zákaz ignorujete a nejste opatrní, hrnce a pánve se rychle poškodí. Poté je již nelze použít.

Zvláštností této vrstvy je, že není odolná proti poškrábání.

Dnes se prodávají tácy a pánve s nepřilnavým povrchem i dortové formy se speciální ochrannou vrstvou povrchu.

Silikonové pánve

Silikonové formy jsou pro mnohé ženy v domácnosti výhodnou volbou. Takové nádobí je pružné, měkké a šetrné k životnímu prostředí. Při pečení se z něj neuvolňují látky nebezpečné pro tělo. Silikonové formy se používají na pečení muffinů. Tyto formy mají obdélníkovou základnu s kruhovými hnízdy o malém průměru, do kterých se vkládá těsto. Použití silikonových forem je oblíbené také u žen v domácnosti, protože takové tepelně odolné a praktické náčiní umožní upéct bochník chleba. Výrobky z této netoxické látky vypadají jako kulatý kbelík. Silikonové kuchyňské náčiní může být malé i velké.

Toto náčiní je pružné, měkké, šetrné k životnímu prostředí.

Fólie a formy na fólie

Mnoho hospodyněk se ptá, zda mohou dát do trouby obyčejný talíř. Odborníci na tuto otázku odpovídají záporně. Pokud nemáte po ruce speciální nádobí, doporučují použít fólii. Tento materiál je praktický a šikovný a. Alternativou je fóliová forma. Tento typ jednorázového nádobí se často prodává. Výhod fóliových forem je mnoho. Produkty:

 • Levně koupit;
 • Zabírají minimum místa;
 • Umožňují rovnoměrné pečení;
 • Zabraňují připalování nádobí;
 • Nepraskají při vysokých teplotách a neuvolňují látky nebezpečné pro člověka.

U fóliových forem je pouze jedna nevýhoda. Je to krátkodobé.

Při vysokých teplotách nepraskají a neuvolňují látky, které jsou pro člověka nebezpečné.

Rukáv

Protože je nádobí drahé, mnoho lidí si raději koupí rukáv na pečení. Je pohodlný a šetrný k životnímu prostředí, protože je vyroben z tepelně odolného potravinářského plastu. Rukáv je praktický, protože umožňuje přípravu zdravého jídla v páře. Popsané výrobky jsou vzduchotěsné a uchovávají živiny a přirozenou chuť potravin. Potraviny se na fóliové sáčky nelepí. Mnoho hospodyněk volí pečení v rukávu, protože se tak trouba a plech neumastí.

Výběr správného materiálu

Pečicí formy do trouby mohou být vyrobeny z litiny, litého nebo lisovaného hliníku, nerezové oceli, skla a keramiky. Výběr materiálu závisí na receptuře a povaze přísad.

Univerzální kovy a jejich vlastnosti

Litinové a hliníkové pánve bez nepřilnavého povrchu jsou vhodné pro pečení masa a drůbeže vcelku nebo velkých kusů. Omáčky, omáčky a vývary nelze v těchto kovech vařit. Tuky by se neměly používat, pokud je vnitřek pánve pokrytý a nehrozí, že se jídlo přichytí k pánvi.

Pokud chcete péct rohlíky, sušenky, koláče nebo hnědý bochník, vymažte nepotažené formy dobře rostlinným olejem nebo použijte pečicí papír, abyste uzavřeli póry. Pokud si nejste jisti, že se maso nebo zelenina nepřichytí, zakryjte plech alobalem.

Pro pečení v troubě s polevou a kynuté koláče musí být kovové nebo slitinové pánve potaženy nepřilnavou vrstvou. Všechny nepřilnavé povlaky odolávají vysokým teplotám a nejsou vhodné do trouby. Ale pozor na teflonový, nesmí se zahřívat na více než 220 stupňů. Do trouby jsou nejlepší pánve s kamenným, titanovým nebo keramickým povrchem.

Dobrá litinová pánev je vhodná i do trouby, ale existuje riziko, že starý tuk může zkazit chuť těsta, zejména tekutého. Pokud často pečete, a ne zapékáte, nezapomeňte dno a boky přikrýt alobalem nebo pečicím papírem.

READ  Jak správně vložit mlýnek do multifunkčního mlýnku na potraviny

Smaltované litinové nádobí není žádný problém. Smaltované pánve jsou ideální pro pečení masa, ryb, drůbeže, zeleniny a kombinovaných pokrmů. Smalt neutralizuje póry, takže nehrozí žádné cizí příchutě.

Do trouby můžete vložit pánve z nerezové oceli, ale nejsou vhodné pro všechny pokrmy. Nerezová ocel se nezahřívá, takže získání křupavé kůrky je problematické, pokud nemáte v tloušťce dna další hliníkovou desku. Nádobí z nerezové oceli je však vhodné pro případy, kdy chcete vařit dietní pokrmy nebo péct jemně, například jablka.

Při pečení v troubě je důležitá nejen tloušťka dna, ale také stěn pekáče. Pro delší vaření volte silnostěnné pánve, jinak se dno a stěny připálí nebo spálí. Tenké základy by se měly používat pouze pro krátkodobé pečení a křehké pečivo.

Efektní sklo a keramika

Tepelně odolná skleněná pánev je ideální do trouby, protože ji lze použít k okamžitému servírování upečeného jídla. Nebo je dejte vychladit do lednice a druhý den je ohřejte v mikrovlnné troubě.

Keramické pánve jsou ideální pro pečení pokrmů, které se rády dusí. Jsou ideální pro pečení masa, brambor, nákypů, ovoce, mletých koláčů, omelet a nákypů. Nenechte se však zmást pórovitostí keramiky, protože tento typ pánví je téměř vždy zvenku i zevnitř glazovaný.

V obou případech je důležité mít na paměti, že nádobí nesmí být vloženo do vyhřáté trouby a musí se postupně zahřívat spolu se svým obsahem. Horkou formu není dovoleno pokládat na studený nebo mokrý povrch.

které, pánve, vložit, trouby

Zvláštní péče

S nádobím ze žáruvzdorného skla je třeba zacházet opatrně. Je nutné dodržovat pokyny uvedené v návodu k obsluze. Uvádí, zda lze do vyhřívané trouby vložit skleněné plechy, pokud obsahují chladné potraviny. Těsto, ostatní přísady se musí zahřívat současně se sklem. Připravený pokrm vložte do studené trouby. Při náhlém zahřátí nebo ochlazení skleněných stěn vzniká ve skle vnitřní pnutí a nádoba může prasknout.

Je důležité potraviny ve skleněném nádobí správně chladit. Položte sklenici na suché a pevné prkénko nebo tvrdou utěrku, aby se rovnoměrně ochladila. Nepokládejte připravené potraviny na studený nebo vlhký povrch.

Nádobí položte na suché dřevěné prkénko nebo silnou utěrku, aby sklo rovnoměrně vychladlo.

Na vnější straně pánve vložené do trouby nesmí být žádné kapky vody. Použití stojanových desek místo podnosů. Během vaření nepřidávejte na pánev studené ingredience. Ihned zkontrolujte množství vody. Pokud ji musíte přidat, nalijte do středu pánve tenkým proudem vroucí vodu. Umístěte pečené potraviny tak, aby velké kusy potravin nebo potraviny vyžadující delší dobu pečení byly přitlačeny ke stěně pánve.

Použití stojanových desek místo podnosů.

Při skladování nádobí ze žáruvzdorného skla je vhodné mezi poklici a okraj hrnce vložit látku nebo silný papír. Tím se zabrání odlupování povrchu pánve. Jakékoli odštěpky nebo jiné vady na okrajích jsou důvodem, proč nepoužívat skleněné nádobí.

Jaký tvar zvolit

Tvar zapékací mísy závisí na typu připravovaného pokrmu.

 • Kulaté. Považuje se za klasiku, protože v ní lze péct nejen kuře a brambory, ale i jiné pokrmy. Hojně se používá také při pečení: koláčů, dortů atd. д.
 • Oválný. Skvělé pro pečení ryb se zeleninovou přílohou. Je velmi praktická, protože drží rybu po celou dobu.
 • Obdélníkový. vhodné zejména pro lasagne, ryby a maso. Tento tvar je mezi hosteskami nejoblíbenější a nejuniverzálnější.
 • Tvarované. Pro přípravu dezertů se obvykle používají tvary srdce, květin a kosočtverců. A děti milují tvar kreslených postaviček.

Poradenství! Zkušená hospodyňka má k dispozici široký sortiment forem na pečení v troubě. Pokud začínáte s vařením, kupte si obdélníkovou nádobu.

Je smaltované nádobí vhodné do trouby?

V troubě používáme smaltované plechy, aniž bychom o tom přemýšleli. Smaltované nádobí je vhodné i do trouby, zejména proto, že kov, z něhož je vyrobeno, odolává vysokým teplotám, ale povlak je choulostivější. Zkušené hospodyňky proto znají některá jeho použití:

 • Považuje se za vhodné, aby teplota trouby, ve které je pánev umístěna, nebyla vyšší než 250 °C, ale je lepší ji udržovat kolem 200 °C.
 • Před vložením hrnce do horké trouby byste jej měli zahřát na sporáku přidáním trochy vody nebo vložit studený hrnec do studené trouby, aby se teplo rozdělilo postupně a rovnoměrně.
 • Před vložením do trouby naplňte hrnec co nejvíce a ponechte dostatek volného prostoru, aby se tekutina mohla vařit.
 • Těsto se na takovou pánev lepí, a proto se nedoporučuje k pečení, s výjimkou bochníku chleba nebo bochníku rumu, které dobře vykynou a vyplní celou plochu.
 • Pokud je smalt mírně poškrábaný, je bezpečné jej používat, ale nádobí s oprýskaným smaltem se nesmí vkládat do trouby. mohlo by dojít k vniknutí barvy nebo kovových částic do jídla.
READ  Hliněné hrnce a pánve lze mýt v myčce nádobí

Fólie a formy na fólie

V obchodech je nyní velký výběr jednorázových forem z hliníkové fólie. Obvykle je nepoužívám, ale hodí se, pokud pečete jídlo s sebou.е. Plánujete si ho vzít s sebou na dovolenou nebo na piknik? Tyto pánve se nemusí čistit, jsou velmi lehké a vypadají pěkně. V těchto formách je také velmi výhodné zmrazit uvařené jídlo, nemusíte nic přenášet.

Můžete ji také péct ve fólii. Jednoduše pevně zabalte rohlík nebo kus masa a položte ho na plech. Všechny šťávy zůstanou uvnitř sáčku. Mnoho hospodyněk si klade otázku, na kterou stranu fólie pokrm položit. V praxi to neznamená žádný rozdíl; prakticky žádný rozdíl není.

často kladené otázky o vaření v troubě

Koláč jsem upekla při uvedené teplotě, ale uvnitř je stále rozmočený. Co jsem udělal špatně??

Odpověď: Hotovost dortu vždy zkontrolujte suchým párátkem: když ho zapíchnete do středu dortu a vyndáte, nesmí na něm zůstat žádné drobivé těsto. Pokud je koláč po uplynutí doby uvedené v receptu stále rozmočený, vložte ho do trouby na dalších 10-15 minut, ale teplotu můžete snížit o 10-20 stupňů, aby byl koláč hotový a nelepil se na vrch ani na dno.

Dělala jsem koláč a když jsem otevřela dvířka trouby, zhroutil se a už nevykynul. proč?

Odpověď: Při pečení koláčů, dortů, nákypů atd.д. neotvírejte dvířka trouby, pokud to není nezbytně nutné, protože se tím výrazně sníží teplota uvnitř a horký vzduch rychle uniká, takže se napůl upečené těsto slepí a nemůže znovu vykynout. Vždy můžete rozsvítit světlo v troubě a zkontrolovat stav koláče.

Příště přidejte méně tekutiny nebo nastavte teplotu trouby o 10 stupňů nižší. Těsto míchejte po dobu uvedenou v receptu.

Někdy recept vyžaduje, aby se pečivo nechalo vychladnout v troubě, která musí být mírně pootevřená.

Proč moje pečivo není rovnoměrně hnědé??

nastavte o něco nižší teplotu, pečené pokrmy pak budou rovnoměrněji propečené. Pečte choulostivé pečivo v režimu „horní a dolní ohřev“ t na první úrovni.

Cirkulaci vzduchu mohou ovlivnit také vyčnívající okraje pergamenového papíru. Pergamenový papír vždy nastříhejte na velikost plechu na pečení.

Zelenina v troubě je velmi upečená, jak ji udržet pevnou?

Řešením je vařit zeleninu velmi krátce, aby si zachovala barvu a strukturu. Zeleninu je nejlepší připravovat al dente, kdy je uprostřed mírně křupavá, aby si zachovala maximální prospěšnost pro vaše tělo.

Co dělat, když se sušenky přilepí na pergamenový papír??

Odpověď: V první řadě si vyberte kvalitní pergamenový papír se silikonovou vrstvou. Za druhé můžete pergamenový papír po upečení zespodu lehce navlhčit a nechat 10-15 minut odležet, pečivo se odlepí od papíru, když ho vypíchnete ostrým nožem.

Proč je můj bochník v troubě popraskaný??

Odpověď: Znamená to, že těsto dostatečně nevykynulo, musí zvětšit svůj objem na dvojnásobek. Do bochníku můžete také udělat malé zářezy, abyste zabránili vzniku větších trhlin. Velmi důležité je také vytvořit v troubě vysokou vlhkost. může to být obyčejná miska s vodou.

Máte-li dotazy k výběru nebo používání elektrické trouby nebo se chcete podělit o své zkušenosti s vařením, poradit s výběrem modelu trouby nebo nádobí apod.д nezapomeňte se zeptat a podělit se o své zkušenosti v komentářích, tento článek bude užitečný pro mnoho žen v domácnosti!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS