Litinové nádobí vhodné pro indukční varné desky

litinové, nádobí, vhodné, indukční

Jaká je správná pánev pro indukční varnou desku. vhodné a speciální nádobí

Dno indukční pánve je jiné. musí být feromagnetické, což znamená, že má magnetickou vodivost.

Ne každou pánev, která reaguje na magnet, však lze použít na nové varné desce. Při výrobě indukčního nádobí se používá několik kovů s magnetickou propustností a vysokou tepelnou kapacitou, které vytvářejí speciální zesílené dno z vrstev. Nová technologie pomáhá vařit rychleji a šetří energii.

Je nádobí vhodné pro indukční varnou desku?

Nejjednodušší způsob, jak se ujistit, že se vaše pánev a hrnec na indukční varné desce zahřejí, je věnovat pozornost doporučením výrobce. Potřebujete ten se symbolem spirály s nápisem Indukce. Pokud ztratíte obal, použijte magnet, který podstavec udrží. Přitažlivé znamená, že nádobí obsahuje feromagnetické slitiny, a je proto vhodné pro použití na novém sporáku.

Tloušťka dna nejméně 2 mm. Tenké se snadno deformují, protože se sporák rychle zahřívá a chladne. V důsledku toho se sníží účinnost varné desky. Může se objevit nepříjemný vedlejší účinek. nepříjemné pískání během vaření.

průměr základny. U většiny indukčních varných desek je minimální délka 12 cm. Menší se jednoduše nezahřeje. Větší spirála nezahřeje okraje, což ovlivní kvalitu pokrmu.

Počet vrstev na základně je o něco méně důležitým faktorem. Ve skutečnosti může být vrstva jen jedna, ale musí obsahovat feromagnetický materiál. Nejlepší je samozřejmě vícevrstvá. Různé druhy kovů se v něm vzájemně doplňují. Hliník je zodpovědný za rychlost ohřevu, ocelové vnější vrstvy za rovnoměrné rozložení a akumulaci tepla.

Požadavky na nádobí

Níže jsou uvedeny čtyři důležité vlastnosti, které je třeba dodržovat při používání nádobí pro sklokeramickou varnou desku:

Vhodný materiál

Typ nádobí, které lze použít pro sklokeramickou varnou desku, závisí na typu topného tělesa. Standardní vařič má konvenční topná tělesa (spirála/páska) a indukční vařič má indukční cívky, které neohřívají samotný „hořák“, ale pouze dno hrnce.

litinové, nádobí, vhodné, indukční

Indukční varné desky jsou díky svému principu fungování kompatibilní pouze s nádobím z nerezové oceli nebo litiny nebo se speciálními feromagnetickými podstavci (stěny nádoby mohou být z jakéhokoli materiálu). Pokud dno hrnce nebo pánve není magnetické, vařič se jednoduše nezapne.

Nádobí s plochým dnem je vhodné pro standardní sklokeramické varné desky. Některé materiály by se však neměly používat.

Ale není to tak jednoduché. Ukázalo se, že pro indukční vařič nemusíte kupovat „speciální“ nádobí, ale pro běžnou sklokeramickou desku budete muset dokoupit několik hrnců a pánví. Pokud se na tabulku díváte na chytrém telefonu, otočte jej do vodorovné polohy tak, aby se na obrazovce zobrazila celá tabulka.

na sklokeramické varné desce Vhodné NEdoporučuje se Vhodné NEvhodné
Nádobí z nerezové oceli Hliníkové nádobí (zanechává stopy, může se ohýbat a pomalu se zahřívá) Jakékoli nádobí s feromagnetickým dnem Hliníkové nádobí
Vyrobeno z titanu Měď (stopy po listech) Nádobí z nerezové oceli Měď
Vyrobeno z litiny (co nejhladší) Smaltované nádobí (nemělo by se používat, protože smalt může zanechat nesmazatelné stopy od tepla) Vyrobeno z litiny Vyrobeno ze skla odolného vůči teplotě
Vyrobeno z uhlíkové oceli Vyrobeno ze žáruvzdorného skla (zahřívá se velmi pomalu, a proto zvyšuje spotřebu energie) Vyrobeno z titanu Keramické
Eloxovaný hliník Keramika (kvůli špatné tepelné vodivosti a drsnému dnu, které může poškrábat sklokeramické vařiče) Vyrobeno z uhlíkové oceli
Hliníková nebo ocelová základna s keramickým/teflonovým povlakem Jakékoli nádobí bez magnetického dna lze použít s adaptérem. kotoučovým adaptérem, na který lze umístit „zakázané“ nádobí
READ  Podložka pod indukční varnou desku pro to, co potřebujete

Adaptér pro indukční varnou desku umožňuje vařit na jakékoli varné desce

 • Jak zjistit, zda se hrnec nebo pánev hodí na indukční varnou desku?? Jednoduše umístěte magnet na dno pánve. pokud se přichytí, je vhodná.
 • Při výběru nádobí pro sklokeramickou varnou desku vždy věnujte pozornost označení (na vnější straně dna nádobí). Speciální odznaky vás informují, zda je vybraná položka kompatibilní s vaší varnou deskou.

Často se stává, že nádobí navenek vypadá jako „zakázané“, ale ve skutečnosti je lze používat na standardních/indukčních varných deskách

 • Litinové nádobí můžete a měli byste používat opatrně (pro jakýkoli elektrický sporák). Za prvé, litina je drsná a může poškrábat keramické sklo. Za druhé je těžká, což znamená, že při jednom neopatrném pohybu může varná deska prasknout. Za třetí, kvůli své schopnosti udržet teplo po tak dlouhou dobu a předat ho zpět do sporáku se může přehřát a vypnout.
 • Další vysvětlení ke smaltovaným hrncům. Ano, většina tohoto nádobí zanechává na sklokeramice stopy, které se velmi obtížně odstraňují. Existují však výjimky: smaltované nádobí se speciálním označením „Pro sklokeramiku“ nebo „Pro indukční vařič“, jak je znázorněno na obrázku níže.

Smaltované nádobí pro indukční sklokeramickou varnou desku

Ploché dno

Plochá sklokeramická varná deska šíří teplo pouze na povrchu, který je v přímém kontaktu s varnou zónou. Nádobí pro tento typ sporáků proto musí mít ploché dno bez otřepů nebo reliéfů.

 • Zakřivené, rýhované nebo „zmačkané“ dno se nezahřívá rovnoměrně, čímž se prodlužuje doba vaření a zvyšuje spotřeba energie.
 • Bohužel nádobí používané k vaření na plynovém nebo elektrickém sporáku s palačinkami se s větší pravděpodobností trochu pokroutí a ohne dno. Při koupi nové sklokeramické varné desky se proto připravte na kontrolu starého nádobí.

Teplo účinně přenáší pouze nádobí s plochým dnem

Správná velikost

Aby bylo jídlo co nejrychleji uvařené, měla by velikost hrnce nebo pánve odpovídat velikosti hořáku na sporáku.

 • Základna nádobí by měla být o něco menší, stejná nebo o něco větší než hořák.
 • U indukčních varných desek musí být průměr základny alespoň 8 až 12 cm. Mějte to na paměti při výběru konvice na kávu nebo například kávovaru s gejzírem.

Z tohoto důvodu nejsou klasické kotlíky a pánve s kulatým dnem vhodné pro použití na sklokeramické varné desce. Hledejte modely, které jsou speciálně přizpůsobené pro elektrické varné desky a mají plochou základnu.

Ocel

Zwilling J. A. Henckels V naší nabídce najdete pánve, kastroly a dokonce i domácí udírnu

Ne všechny výrobky z nerezové oceli jsou vhodné pro indukční varné desky. hodně záleží na složení slitiny. Starší „sovětské“ modely například nemají žádné feromagnetické vlastnosti. Dnešní výrobci však vyrábějí vynikající nádobí z nerezové oceli pro všechny typy varných ploch.

READ  Jaké kazety jsou vhodné pro víčko Venuše

Německé hrnce, pánve, fritézy, sauté pánve a vědra WMF jsou vyrobeny z nerezové oceli 18/10 Cromargan, která je pevná, odolná a snadno se udržuje. Nádobí neabsorbuje pachy a má stylový a atraktivní vzhled. Přestože má nerezová ocel nízkou tepelnou vodivost, třívrstvá základna s hliníkovým jádrem zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla. Dobrým nápadem je sada několika hrnců a pánví, abyste si mohli kuchyni zařídit ve stejném stylu. Pozornost si zaslouží pánev Profi Resist, která využívá jedinečnou kombinaci nepřilnavého povrchu PermaDur a ocelové voštinové struktury. Tento druh pánve optimálně rozvádí olej po celém dně, takže se pokrm rovnoměrně opéká a nepřipaluje.

Ocelové nádobí pro indukci vyrábí další mezinárodně uznávaná společnost. Zwilling. V kolekci této značky najdete pánve (včetně pánví wok a grilů), pánve, pánve na smažení a dokonce i domácí udírnu. Základ nádobí je vyroben z třívrstvého materiálu Sigma Clad nebo pětivrstvého materiálu Sigmabond. všechny mají integrovaný hliníkový disk. Díky tomu se nádobí zahřeje opravdu rychle. Nepřilnavý povrch pánví Zwilling je vyroben z materiálu Duraslide. teflonu zesíleného titanem pro větší odolnost. Choulostivé pokrmy můžete připravovat na minimálním množství oleje bez obav, že se přichytí k povrchu.

Ti, kteří raději vaří s malým množstvím oleje nebo bez něj, si zamilují ocelové nádobí německé značky Fissler. Předměty z kolekce Protectal, potažené inovativními povlaky Secural a Protectal, mají dlouhou životnost, snadno se myjí a vaření bez oleje je radost! Za zmínku stojí také pánve Novogril s rýhovaným dnem, které při smažení vytvářejí grilovaný efekt.

Chromovaná řada Forza španělské značky Arcos má velmi elegantní design. Všechny hrnce a pánve mají vícevrstvé dno s vložkami z hliníku a feromagnetické oceli, což znamená, že je lze používat na indukčních varných deskách.

Nádherná kolekce smaltovaného nádobí „Provence“ od japonského výrobce Ejiry je díky svému venkovskému designu skutečně francouzská. Okouzlující květinový potisk v pastelových barvách na bílém pozadí působí svěže a stylově. Vyrobeno z oceli a potaženo sklovitým smaltem, který vznikl vypálením cukru a následným vypálením při 800 °C. Takové nádobí je nejen krásné, ale také velmi hygienické. na dokonale hladkém smaltovaném povrchu se nehromadí zbytky jídla, které přispívají k růstu bakterií a nepříjemným pachům.

Čeho se vyvarovat

Než si vyberete nové nádobí pro indukční varnou desku, musíte se nejprve seznámit s materiálem, ze kterého je vyrobeno. Pokud dna obsahují feromagnetické slitiny, nejsou žádné problémy, takové výrobky (pokud splňují základní požadavky) lze zakoupit. A které produkty nejsou vhodné pro vaření??

 • Keramické nádobí je pro indukční varné desky naprosto nepoužitelné. můžete v něm skladovat potraviny, ale nebude se zahřívat.
 • Skleněné nádobí.
 • hliníkové hrnce, pánve a hrnce bez ocelového dna. informujte se u místního prodejce nebo si přečtěte informace na obalu.
 • Stejně jako hliníkové nádobí je i měděné nádobí vhodné pouze v případě, že má na dně magnetickou slitinu.
 • Mosazné výrobky reagují magneticky, ale feromagnetických částic je příliš málo. To se projevuje pomalým a slabým ohřevem základu, a tedy dlouhou dobou vaření. Taková nádoba může být vhodná, ale její používání bude velmi nepohodlné.

Pořadí výrobců nádobí pro FPI

Existuje několik výrobců nádobí určeného pro použití na indukčních varných deskách, kteří svým zákazníkům již léta nabízejí spolehlivé a kvalitní možnosti. Do seznamu se dostaly tyto značky:

  Fissler. Německý výrobce se snaží vytvářet inovativní výrobky se špičkovou technologií. Hrnce a pánve, které vyvinul, jsou proto vybaveny indikátory tepla, teplotními čidly a dalšími technickými inovacemi.
READ  Jaká teplota by měla být nastavena na split systému

Je nádobí s indukčním dnem vhodné pro jiné typy sporáků??

Hrnce a pánve se dnem nemají žádná omezení pro použití na jiných zařízeních. Můžete tedy vařit na plynových i elektrických sporácích. Ale nepočítejte s tím, že se zahřejete tak rychle.

Pokud nemůžete okamžitě nahradit běžné nádobí výrobky s indukčním dnem, můžete si pro první použití zakoupit adaptér. Spotřebič vypadá jako pánev bez stěn. Takový disk s rukojetí nahrazuje speciální indukční dno a zvyšuje magnetické působení.

Velmi snadné použití: stačí jej umístit na sporák. Indukční cívka vařiče se zahřívá a přenáší teplo na adaptér, čímž se mění na elektrickou varnou desku. Na indukční varnou desku je nyní vhodné keramické, skleněné, mosazné a kuchyňské nádobí. Přesto byste si měli při nákupu adaptéru vždy ověřit, zda chcete používat konkrétní nádobí z různých materiálů.

Proč není všechno nádobí vhodné pro indukční varnou desku?

Indukční varné desky jsou zcela odlišné od jiných typů nádobí. nezahřívají se samy od sebe, ale rovnou zahřívají dno. Ano, hořák se také zahřívá, ale teplotu získává od nádobí, nikoli naopak jako u jiných varných desek.

Ne všechny materiály však mohou spolupracovat, pouze ty, které mají feromagnetické vlastnosti. Přiložením normálního magnetu ke dnu pánve rychle zjistíte, zda dojde k indukčnímu kontaktu s pánví.

Pokud nedojde k žádné reakci, vařič se jednoduše nezapne. Reakce magnetu ani aktivace hořáku však nezaručují, že nádobí lze používat na indukčním vařiči. Staré litinové slitiny mohou být například magnetické, ale v takových hrncích nelze vařit rychle a efektivně. Podobně je to s nerezovou ocelí. hrnec se zahřeje, ale na dlouhou dobu.

Odpověď na otázku, které hrnce jsou vhodné pro indukční vařiče: existují kompatibilní hrnce a speciální hrnce navržené tak, aby odpovídaly konstrukci a principu fungování magnetických hořáků. Je to speciálně vyrobené nádobí, které se nazývá indukční nádobí.

Použití indukčního nádobí na jiných sporácích

Často se nás ptáte, zda lze nádobí s indukčním dnem používat na plynovém sporáku? Ve většině případů neexistují žádné zákazy, pokud je kryt vyroben z tepelně odolného materiálu a není na něm žádná povrchová úprava, která by byla neslučitelná s plynovými hořáky.

Na plynový sporák můžete bez obav postavit litinové, ocelové a hliníkové hrnce, pánve a konvice s vícevrstvým dnem. V případě keramiky a skla je však nejlepší pečlivě prostudovat doporučení výrobce.

Pro ty, kteří si nechtějí kupovat nové nádobí, je k dispozici diskový adaptér, který spolupracuje s vařičem, zahřívá se a plní úkoly běžného hořáku. Lze říci, že se jedná o odnímatelné indukční dno, které je vhodné pro nádobí z jakéhokoli materiálu, včetně silikonu, skla a keramiky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS