Lze bazén vyčistit mokrým vysavačem?

Vítr rozfoukává listí, prach a semena řas do bazénů pod širým nebem. Časté deště vedou také ke znečištění vody. Vystavení přímému slunečnímu záření podporuje množení různých organismů. Umělé jezírko láká hmyz. Po koupání zůstávají ve vodě částečky kůže, vlasů a kosmetiky (tělové oleje, opalovací krémy). V uzavřeném prostoru se povrch umyvadla pokrývá rzí, kalem a vodním kamenem. Ve vodě se objevují suspendované částice, na dně mísy. zakalený kal, na stěnách. nevzhledný sediment.

Čištění bazénu si můžete provést sami, nebo si na to můžete najmout profesionální čističku. Cena je uvedena v ceníku pro každou službu zvlášť.

Vodu, dno a stěny zařízení lze čistit chemicky, mechanicky a elektrofyzikálně. Uživatel musí vzít v úvahu účinnost, dostupnost a bezpečnost jednotlivých technik. Na internetu si můžete přečíst recenze o používání různých produktů. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete mnohostranný přístup.

V tomto článku vysvětlíme, jak vyčistit bazén bez vyprázdnění nádrže.

Kromě stacionárních jsou k dispozici nafukovací a rámové (skládací) modely. Pro péči o všechny nádrže se používají přibližně stejné přípravky. Liší se pouze frekvence.

Například u bazénů z PVC se nafouknutý prázdný bazén před použitím a po něm čistí. Během provozu se provádí čištění povrchu a chemická dezinfekce. Jednou týdně se musí vyprázdnit, aby se odstranil hlen a kal. Pokud je mísa velká, její obsah se obnovuje méně často, ale přidávají se do ní dezinfekční prostředky. Pokud je bazén určen pro děti mladší 3 let, musí se voda měnit denně.

Chemické čištění kostry by se mělo provádět nejméně jednou za jeden až dva týdny. Mechanické čištění se provádí denně nebo každých 3-5 dní.

Existují ruční a automatické způsoby, jak to udělat. První možnost je časově a pracovně náročnější, ale samotná svítidla jsou levná. Používání automatiky je téměř bez námahy. ale její koupě stojí pěkný peníz.

Sada čističe bazénu

Prvním povinným krokem je odstranění povrchových nečistot. Toto je základní metoda údržby venkovních bazénů. Začněte odstraněním hrubých nečistot (listí, větviček a jiných viditelných zbytků).

Použijte k tomu síťku, která vám také umožní zachytit většinu pěny. Poté se používají další jednoduché nástroje. K čištění stěn a dna bazénu můžete použít různé kartáče.

Hlava rohového kartáče je podobná kartáči na smetáky.

Materiál štětin musí být zvolen podle krytu. Modely s plastovými (propylenovými) a pryžovými štětinami jsou vhodné pro čištění nafukovacích nádrží a vinylových mís. Ocelové štětiny se doporučují pro betonové povrchy a povrchy s povrchovou úpravou z dlaždic nebo mozaiky.

Teleskopické vozíky lze použít pro pohodlné čištění nepřístupných míst.

Sada na čištění obsahuje všechny potřebné nástroje pro ruční čištění. To obvykle zahrnuje:

 • sběrač prachu,
 • kartáče na čištění mísy,
 • Nástavec pro vysávání k připojení k filtračnímu čerpadlu.
 • Některé sady obsahují teploměr pro měření teploty vody
 • a tester pro stanovení chemického složení (hodnota pH, obsah chlóru).
READ  Jak vyčistit žehlicí plochu od připálení

Hoover pro čištění bazénů

Nazývá se také podvodní zařízení. Vysavače zabraňují náhodnému vniknutí nečistot do vody. Uchovávají se ve filtračním čerpadle nebo ve speciálním vaku. To je lákadlo používání těchto přístrojů. K dispozici jsou 3 verze:

Automatický čistič bazénů

Robotické vysavače jsou vybaveny integrovanými filtry. Tyto přístroje jsou pro uživatele atraktivní díky své plné autonomii, manévrovatelnosti a vysokému výkonu. Jedná se o nejlepší nástroj pro údržbu velkých a hlubokých bazénů. Ponoříte celý spotřebič včetně elektrické části. Čistič se pohybuje sám a čistí dno bazénu. Některé modely lze ovládat dálkovým ovládáním.

Poloautomatický bazénový vysavač

Výhodou těchto zařízení je jejich všestranné použití. Lze je použít k čištění všech druhů bazénů. Existují však i modely určené pro konkrétní typy nádrží. Poloautomatická zařízení je obvykle nutné připojit ke skimmeru (filtru). Existují však i samostatné modely, které umožňují použití speciálního koše na odpadky. Tento vysavač se může pohybovat automaticky. po spirále nebo opisovat chaotickou dráhu.

Ruční vysavač pro bazény

Je vybaven hadicí, jejíž jeden konec je připojen ke kartáči a druhý ke skimmeru. Znečištěná voda se nasaje do filtru, vyčistí se a pak se opět vrátí zpět. Nemají samostatný provozní režim. Takový přístroj je levný, ale lze jej použít pouze ke zpracování malých návrhů. Elektrický mechanismus zůstává během provozu na suchu.

Jak funguje čistič bazénu

Vývojáři zařízení na čištění vody spojili dvě technické myšlenky: samotné čerpadlo a aquafiltr. Výsledný přístroj má tak jednoduchou konstrukci, že většina domácích kutilů bude schopna vytvořit vysavač pro bazén vlastníma rukama.

Podle principu fungování se přístroje dělí na:

První z nich pracují na ruční pohon a používají se k čištění malých nádob. Větší bazény by měly být přednostně čištěny zařízením s elektrickým nebo jiným pohonem (např. spalovacím motorem, pokud není na pozemku k dispozici zdroj elektrické energie).

Ruční čistič bazénů se skládá z vozíku s tryskou. K hubici ve tvaru běžného vysavačového kartáče připojte sáček na odpadky a hadici na čerpání vody. Tekutina cirkuluje díky svalovému úsilí a prochází vakem, na jehož vnitřních stěnách se usazují případné nečistoty.

Mechanické modely jsou konstruovány podobně, ale tlak v systému, který pomáhá pohybovat vodou, je vytvářen motorem. Moderní bazénové čističe se obecně podobají modelům s vakem na rukojeti. Disk je zde připojen, takže obsluha takového stroje je pro hostesku snadná a jednoduchá.

bazén, vyčistit, vysavačem

Pro větší objemy je možné zakoupit speciální robot, který své úkoly vykonává efektivně, ale nevyžaduje zásah člověka. Roboti mohou pracovat na dně nebo na stěnách bazénů.

Proplachování filtračního systému

Stav filtru je třeba sledovat pomocí manometru. Pokud je filtr příliš zanesený, tlak je vysoký a může způsobit jeho poškození. Pro správné vyčištění filtračního systému je nezbytné, abyste:

 • Čerpadlo musí být vypnuté;
 • Připojte hadici na vypouštění vody do kanalizace nebo otevřete odtokový kohout, aby voda mohla odtékat na zem;
 • Aktivujte režim zpětného proplachu;
 • Spusťte čerpací systém a sledujte čistotu vody v průzoru.
READ  Jak vyžehlit tričko bez žehličky

Pro správnou funkci filtru je nutné sledovat odpařování kapaliny v nádrži, aby se do motoru čerpadla nedostal vzduch. Doporučuje se doplňovat vodu denně. Tento dodatečný objem čerstvé vody zajistí nejen správnou funkci systému, ale také udrží vodní bilanci.

Vysávání a čištění bazénu

Po vyčištění velkých nečistot zjistěte, jak používat čistič bazénů Intex. Algoritmus je jednoduchý:

 • Nejprve připojte hadici k vysavači a pevně ji utáhněte, aby se neuvolnila. Pokud se tak stane a nečistoty na dně bazénu se zvednou, je třeba počkat, až se usadí, a pokračovat v čištění.
 • Poté hadici natáhněte na požadovanou délku a ponořte ji do bazénu. Pokud je mísa vybavena římsou nebo žebříkem, můžete k ní připevnit tyč, která usnadní čištění.
 • Nejen kvalita čištění, ale také životnost bazénových filtrů v budoucnu závisí na následujícím kroku. Hadici plňte pomalu, dokud nevypudíte všechen vzduch. Vzduch zachycený při čištění může způsobit poruchu odpěňovače.
 • Vysávací deska se vkládá do odpěňovače a pohybuje se rychle a přesně, aby se zabránilo ucpání.
 • Filtrační systém se přepne do trvalého režimu, nastaví se sací výkon vysavače a zahájí se čištění. Kartáčem pomalu přejíždějte po podlaze a dávejte pozor, abyste nevynechali žádnou část. Při rychlém čištění skimmeru se mohou nečistoty rozptýlit a doba čištění se několikanásobně prodlouží.
 • Po vyčištění odpěňovače zůstává filtrační systém v provozu další 3-4 hodiny, aby se voda zcela vyčistila.

Po úplném dokončení procesu filtr opláchněte, vysavač osušte a uložte jej pro další čisticí cyklus. Pro udržení optimální čistoty by se měl bazén čistit dvakrát týdně. Pokud je bazén příliš znečištěný, lze nastavit vypouštěcí ventil filtru tak, aby se neucpal. V tomto případě buďte obzvláště opatrní s množstvím vody a po dokončení čištění nezapomeňte vodu doplnit na správnou úroveň.

Základní bezpečnostní pokyny

Samozřejmě, že otázka, jak čistit bazén vysavačem, není obvykle problém, nicméně má smysl dodržovat zejména určitá doporučení:

Je třeba dbát na to, aby byl z hadice vypuzen veškerý vzduch, jinak by mohlo dojít k prasknutí čerpadla;

Nevytahujte vysavač z vody, když je filtrační systém v provozu, protože by se do čerpadla mohl dostat kyslík z okolního prostředí;

Pracujte se zařízením pouze v klidné vodě bez cizích těles a velkých nečistot.

Použití hydrovakuového čističe pro čištění bazénu výrazně zjednodušuje a urychluje tento proces. Pokud budete dodržovat všechny pokyny a bezpečnostní opatření, vydrží přístroj velmi dlouho a voda v nádrži bude vždy čistá a čerstvá.

Proč čistit vodu a stěny bazénu

Správná péče prodlouží životnost vašeho bazénu bez větších oprav a poruch. Jak správně vyčistit bazén, abyste si ho mohli užívat celé léto?

READ  Jak vyčistit skvrny ze sklokeramické varné desky

Jak funguje podvodní vysavač

Podvodní vysavač. jednoduché zařízení a některé modely jsou dokonce primitivní, takže princip fungování se od modelu k modelu příliš neliší. Stroj je jednoduše doplněn o různé funkce a vlastnosti, které zlepšují kvalitu čištění.

Nejjednodušší modely jsou zařízení skládající se z kartáče, který sbírá nečistoty ze dna, teleskopické rukojeti a hadice, která se připojuje k sací trysce nebo skimmeru. Při čištění nádrže tímto typem vysavače je voda ze dna bazénu nasávána hlavním bazénovým čerpadlem přes kartáč do filtru. Po čištění se voda vrací do nádrže.

Jiné vysavače mohou mít vlastní primární filtr. Usnadní to práci hlavnímu filtru a vy tak dosáhnete lepšího čištění.

Nejdražší modely mají vlastní systém přívodu vody, napájený vestavěnou baterií, a jeho filtraci. Tyto jednotky jsou zcela samostatné a nejsou závislé na jiných systémech.

Design vysavače vody

Bazénový čistič se snadno sestavuje ve firmě. Výroba vlastního vysavače má své výhody. Neušetříte pouze za nákup spotřebiče, ale také za úklidovou firmu.

bazén, vyčistit, vysavačem

Obyčejný ruční vysavač, který si můžete sami sestavit z:

 • Štětec;
 • Vlnitá hadice;
 • Plastová rukojeť;
 • Čerpací systém v bazénu s vysokým průtokem až 9 000 litrů za hodinu.

Pokud je automatický nebo poloautomatický, jedná se o sofistikovanější konstrukci, která nevyžaduje fyzický zásah člověka. Takového robota stačí jen naprogramovat nebo dálkově ovládat. Podvodní čistič bazénů připomíná měsíční vozítko. který pomalu, ale jistě prochází všemi znečištěnými místy dna a stěn bazénu a nedává tak šanci usazeným nečistotám a plísním.

TIP! Při výběru vysavače nezapomeňte, že ruční vysavače se používají nejsnadněji, jak je uvedeno výše. Poloautomatické modely mají vylepšený kartáč na sběr nečistot. Robotický vysavač uklízí zcela bez vašeho přičinění. Tito roboti se mohou pohybovat po dně bazénu buď sami, nebo je lze ovládat dálkovým ovladačem či mobilním zařízením, ale také mají odpovídající cenu.

Další metody čištění

Chlorace je nejběžnější a z dětství známý způsob čištění bazénové vody. Existuje mnoho dalších metod čištění bazénů, které mají stejně jako chlor jedinečné vlastnosti:

Řada spotřebitelů používá chlornan řady A a další výrobky obsahující chlor, které nemají tak leptavý zápach. Mnohé se používají ve formě tablet, prášků, roztoků.

Tato látka musí být do vody přidávána v určitém poměru, jak je uvedeno na obalu, přílišné množství může také způsobit nežádoucí reakce organismu.

Chemické přípravky čistí vodu od bakterií, řas, mastnoty a dalších látek. Kromě toho pouze chemické látky kontrolují a udržují normální acido-alkalickou rovnováhu. pH 7-7,4.

Vyberte si mechanický způsob čištění bazénové vody. nejjednodušší, nejpohodlnější a nejlevnější způsob, který si může dovolit většina uživatelů.

bazén, vyčistit, vysavačem
| Denial of responsibility | Contacts |RSS