Lze do zvlhčovače přidat vůni

Vůně do zvlhčovačů

Aromatické oleje jsou čisté destilované extrakty získané z květů, slupek, stonků, listů rostlin nebo plodů. Esenciální olej se často používá v aromaterapii a přidává se do zvlhčovače vzduchu, protože mnoho esenciálních olejů podporuje fyzickou a emocionální relaxaci.

Dnes existuje mnoho různých typů zvlhčovačů vzduchu s různými schopnostmi a funkcemi: parní zvlhčovače, ultrazvukové jednotky, rozprašovače, zvlhčovače za studena. Je však možné do zvlhčovače přidat oleje, které nejen osvěží vzduch, ale také zlepší zdravotní stav místnosti??

zvlhčovače, přidat, vůni

Komerčně jsou dostupné zvlhčovače vzduchu s funkcí provonění, tzv. aroma zvlhčovače. Mnoho lidí se proto zajímá o druhou možnost, zejména o její vliv na celkovou pohodu, náladu a vytvoření klimatu v místnosti.

Zvlhčovač vzduchu s vonnou funkcí je domácí spotřebič, který spolu s párou odpařuje esenciální oleje. Drobné částečky vody ve vzduchu zvyšují vlhkost vzduchu v místnosti a také naplňují prostor fytoncidy, které jsou obsaženy v každém esenciálním produktu.

Upozorňujeme, že pokud se ve zvlhčovači používají éterické oleje, je třeba jej po každém použití vyčistit a opláchnout, protože se v něm intenzivně množí škodlivé mikroby milující teplo.

Před přidáním esenciálního oleje do zvlhčovače vzduchu bychom si však měli být vědomi jeho přínosů a škod, které může lidskému tělu způsobit.

zvlhčovače, přidat, vůni

Hlavní zdroje nepříjemných pachů

Velmi často se setkáte s byty s pěkným nábytkem a lidmi, kteří v nich žijí, ale ani ty „nevoní“ příjemným klimatem. Jde o nepříjemný a zatuchlý vzduch ve vašem bytě, který je způsoben nesprávným nebo chybějícím větráním. Zvýšená vlhkost umožňuje růst plísním a houbám, které šíří nepříjemný zápach. Při absenci větrání se vlhkost neuvolňuje ven z místnosti, oděv vysychá a začíná také vydávat poměrně nezdravý zápach.

Odvlhčovače, které moderní průmysl vyrábí ve velkém množství, vám mohou pomoci vypořádat se se vzlínající vlhkostí. Odvlhčovač vzduchu koupíte téměř v každém obchodě s domácími spotřebiči.

V zimě, kdy topný systém vysušuje vzduch v našich domovech, není ani atmosféra v nich příjemná a zdravá. Těsně zavřená okna a větrací otvory snižují výměnu vzduchu v bytě na minimum. Prach a dusno, suchá pokožka a sliznice nosu a krku, snížená imunita. to jsou důsledky ústředního vytápění v kombinaci s nedostatečným přívodem vzduchu. Vonný zvlhčovač vzduchu vám pomůže vytvořit příjemné a zdravé mikroklima a naplnit váš domov příjemnými a zdravými vůněmi.

Nežádoucí a doporučené odrůdy

Ne všechny typy zvlhčovačů vzduchu lze vybavit speciálními aroma oleji pro zvlhčování, ale pouze ty s funkcí provonění. Použití éteru v kombinaci s obyčejnou vodou vede k poruchám přístrojů. Neschopnost řádně vyčistit vnitřek zvlhčovače od oleje vede k problémům. To vede ke kontaminaci filtrů, membránových prostorů. Časté používání olejové vůně zhoršuje výkon zvlhčovače a ten nakonec selže. Výjimečně lze použít trysku parního zvlhčovače s kapkou oleje. V místě, kde pára uniká, se olej spojí se vzduchem a dodá mu vůni, a vnitřek zvlhčovače tak neutrpí.

Odborníci nedoporučují používat tyto zvlhčovače k provonění místností:

 • Modely parního typu. Při přidávání vůně do těchto zařízení byste je měli před zvlhčováním nebo ještě lépe po každém sezení důkladně umýt.
 • Ultrazvukové zvlhčovače. Olej ovlivňuje provoz zvlhčovače; přístroj bude rychle potřebovat opravu.
 • Tradiční zařízení. Taková zařízení je třeba nejen neustále čistit od zbytků vonných olejů. Filtry by se také musely často vyměňovat.

Pro přidávání aromatických olejů je nejlepší použít zvlhčovač vzduchu s funkcí provonění. Tento spotřebič je vybaven speciální přihrádkou na vonné látky a hlavní část spotřebiče nepřichází do styku s oleji, což nepoškozuje mechanismy.

V některých případech se k provonění vzduchu používají zvlhčovací zařízení, která fungují stejně jako pračky. Tyto zvlhčovače se nešpiní a nepotřebují vyjímatelné filtry.

Která zařízení lze naplnit vonným olejem??

Ne všechny aromatické oleje však lze použít ve zvlhčovači vzduchu. Běžné modely nejsou pro tento účel určeny. Mají nádržku, která se ucpává olejem, což způsobuje nesprávnou funkci zařízení. Totéž platí pro filtry a membrány, které nelze očistit od ropných látek.

READ  Jak upravit mrkev bez fénu nebo žehličky na vlasy

Vonné oleje by se měly přidávat pouze do klimatizačních jednotek, u kterých je tato funkce uvedena v návodu k použití. Vonné látky lze použít dvěma způsoby: lze je nanést na speciální polštářky nebo rozpustit ve vodě.

I když je zvlhčovač vzduchu určen pro práci s vonnými oleji, ale v návodu je uvedeno, že vzduch je aromatizován polštářky, nemůžete do vody přidat olej. Princip fungování je následující:

Ultrazvuk rozkmitá membránu;

Působí na vodu a přeměňuje ji na drobné částice;

Ventilátor vhání vzduch do speciálního prostoru, kde je umístěna vonná podložka;

Vzduch se mísí s částicemi vody a uniká ven.

Přidání aromatických olejů do vody poškozuje plastové díly, porušuje jejich povlak a ucpává ultrazvukovou membránu. To může způsobit poruchu spotřebiče.

Něco jiného je, pokud je v popisu zařízení výslovně uvedeno, že aromatické oleje lze přidávat přímo do vody. Tuto funkci obvykle mají osvěžovače a čističky vzduchu. V takovém případě si pečlivě přečtěte návod a používejte oleje přesně tak, jak jsou popsány.

Oblíbené modely

Nabídka přístrojů s vonnými funkcemi je poměrně rozsáhlá. Kromě klasických modelů najdete v nabídce i pokročilé ultrazvukové a parní modifikace s pokročilými funkcemi.

Scarlett SC-AH986M19 / SC-AH986M21

Tyto modely stolních zvlhčovačů vzduchu jsou si navzájem podobné. Pouzdro je vyrobeno z plastu a dodává se v bílé nebo černé barvě. Jednotku lze použít v malé místnosti o rozloze do 25 m2. м.

V technických údajích je uvedeno, že zařízení lze plnit vodou z vodovodu. Pokud se však jeho kvalita liší od doporučené, je lepší připravit filtrovaný přípravek.

Spotřeba energie řady Scarlett SC-AH986M19 / SC-AH986M21 je nižší než 22 Watt/hod.

Nádržka má kapacitu 3,5 litru vonné látky. Rukojeť pro snadné přenášení. Aromatizace vzduchu se dosahuje pomocí speciální výsuvné přihrádky s tenkou vláknitou vložkou.

Zvlhčovač vzduchu Scarlett SC-AH986M19 pro místnost o rozloze 25 m2.м.

zvlhčovače, přidat, vůni

„Polaris“ PUH 5505DI

Přístroj patří do kategorie ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu s nádrží o objemu 5 litrů. Lze jej použít v budovách o velikosti až 45 metrů čtverečních. м. Kompaktní design a vysoký výkon.

„Polaris PUH 5505DI s pětilitrovou nádrží.

Electrolux EHU-4015

Zařízení vyrábí švédská společnost, která si získala dobrou pověst díky spolehlivé mobilní technologii. Electrolux EHU-4015 má malou jednotku, ke které můžete připojit nádržku na čistou vodu a dávkovač.

Důmyslná konstrukce usnadňuje samočištění tím, že pro každý cyklus čištění používá čerstvou nádobu s vodou.

Electrolux EHU-4015 od společnosti Swiss.

„Zanussi Pebble White

Ultrazvukový zvlhčovač má funkci úspory vody s kapacitou 3 litry. Lze použít v budovách do 20 metrů čtverečních. м. Hladina hluku je 38 dB.

zvlhčovače, přidat, vůni

„Zanussi Pebble White má objem 3 litry.

Marta MT-2691

Spotřebič obsahuje kapsli s aroma olejem o objemu 6 litrů. Černá plastová skříň, stojící na podlaze.

Vysoká ekologická kvalita, protože voda je filtrována přes keramickou vložku, která odstraňuje chlór. Dodatečné čištění eliminuje tvorbu bílých usazenin.

Pára se uvolňuje rychlostí 350 ml/hod. Při plném nabití může zvlhčovač pracovat 40 hodin. Těleso je vybaveno indikátorem zbytkové hladiny. Má také osvětlení LED pro noční osvětlení.

Marta MT-2691 s objemem 6 litrů.

„Stadler Form Oskar Little White

Spotřebič je zařazen do kategorie tradičních spotřebičů. Jeho nádrž má objem 2,5 litru. Povolená podlahová plocha je 30 metrů čtverečních. м.

„Stadler Form“ Oskar Little White o objemu 2,5 l.

„Hyundai“ H-HU3E

Středně drahý přístroj s ultrazvukovou technologií a 6litrovým zásobníkem oleje. Lze jej použít v místnostech o rozloze až 30 metrů čtverečních. м.

„Hyundai H-HU3E s 6litrovou nádobou.

Výroba vlastní vůně

Pokud si nemůžete koupit aroma oleje do zvlhčovače nebo dostupný model není pro tyto účely vhodný, můžete si vyrobit vlastní vůni, která umožní vytvořit příjemnou atmosféru v místnosti. Nejjednodušší vůně je vyrobena z jedlé sody. Potřebujete skleněnou nádobu, děrované víčko, jedlou sodu a esenciální oleje. Sklenici naplňte do třetiny jedlou sodou, přidejte 10 kapek esenciálních olejů, uzavřete víčkem a důkladně protřepejte.

Pro druhý způsob ochucení potřebujete 0,5 litru vody, želatinu, sůl, esenciální olej. Zahřejte vodu, přidejte rozpuštěnou želatinu, přidejte lžíci soli a důkladně promíchejte. Do připravené nádoby přidejte několik kapek vonného roztoku a směs do ní nalijte. Nechte ji tam, dokud nevychladne.

Pokud tedy chcete používat klimatizaci k provonění prostoru, musíte vědět, zda můžete do zvlhčovače přidat esenciální oleje. Je povoleno, ale ne pro všechny typy zvlhčovačů vzduchu. K tomuto účelu se nejlépe hodí speciálně navržené aroma zvlhčovače, do kterých lze přidávat esenciální i ve vodě rozpustné oleje. Při nákupu vůní byste měli brát ohled na svůj tělesný stav a vybírat látky, které nejsou zdraví škodlivé.

READ  Odstranění chloupků na obličeji depilačním krémem

6.1 difuzér

Takový vonný doplněk je nyní módní a používá se nejen ke svému účelu, ale také jako důležitý dekorativní prvek. Komerčně dostupný výrobek je často vyroben ze skla. Dávkovač vůně se skládá z nádobky a speciálních difuzních tyčinek, které uvolňují vůni. Do nádoby se nalijí aromatické tekutiny a vloží se bambusové tyčinky. Vlastnoručně vyrobený difuzér vyžaduje skleněnou nebo prosklenou nádobu s úzkým hrdlem, esenciální oleje a základ (vonný kokosový, jojobový nebo mandlový olej), dřevěné tyčinky (ratan, bambus, suché stonky bylin). Vyrobte si domácí difuzér následujícím způsobem:

 • Vyrobte vonnou kapalinu z BPG nebo základového oleje s vonnou složkou. Podíl éterického oleje nebo směsi aromatických olejů nesmí překročit 30 %. Pokud však není vůně dostatečně silná, přidejte několik kapek esence navíc.
 • Testování tekuté vůně v aromalampě. Pokud vůně nesplňuje vaše očekávání, upravte vůni a teprve poté naplňte difuzér tekutou vůní.
 • Do úzkého hrdla baňky se vloží několik tyčinek, které zakryjí otvor. Po několika hodinách otočte druhou stranu tyčinky do aromatické směsi.

Tyčinky, které po několika hodinách vykouknou z difuzéru, otočte pouze poprvé. Následně musí být interval mezi výměnami alespoň 2-3 dny. V opačném případě by byl zápach v místnosti příliš silný a spotřeba vonné kapaliny by byla příliš vysoká. Pokud navíc tyčinky příliš často obracíte dnem vzhůru, rychle se kazí, nasáknou olejem a přestanou absorbovat. Éterický olej se vyčerpá. pokud přijde na delší dobu do styku se vzduchem, ztratí svou charakteristickou vůni.

Difuzér je nejlepší volbou pro osvěžení vzduchu v malých místnostech do 20 m2.

6.2 sáčky

Výroba sáčku je jednoduchá, jedná se o přírodní látkový sáček naplněný sušenými aromatickými bylinami, sušenými citrusovými slupkami nebo dokonce vatou namočenou v esenciálních olejích. Do takového sáčku je možné vložit koření. hřebíček, anýz, skořicové tyčinky a vanilkové lusky. Uvnitř sáčku by však nemělo být mnoho vonných látek, hmotnost náplně by neměla přesáhnout jednu třetinu hmotnosti sáčku.

Pytel může být vyroben z jakéhokoli materiálu, dokonce i ze syntetického, ale lepší je pytel z pytloviny, lnu nebo bavlny. Velikost sáčku je malá, standardní parametry jsou 10×8 a 12×14. Ušijte kapsu a naplňte ji voňavým obsahem. Po vložení „výplně“ se volný okraj sešije. Pokud plánujete zavěsit sáček, udělejte poutko. Tato verze osvěžuje vzduch po dobu přibližně 3 měsíců, poté se doporučuje vyměnit náplň za čerstvou.

6.3 aromatické kameny

Aroma kameny jsou originální verzí přírodní vůně do domácnosti. Vyrábějí se ze slaného těsta s několika kapkami vonného oleje. Na výrobu budete potřebovat 600 g libovolné mouky, 1 kg soli, 200 ml vody, 5 lžic.л. škrob a 10-20 kapek esenciálních olejů. Komponenty se uhnětou do strmého těsta, které se vytvaruje do libovolného tvaru, aby se v podobě oblázků. nejjednodušší. Nechte výrobek zaschnout a poté jej vymalujte (kvašem nebo akvarelem). Existují i složitější verze aroma kamenů z hlíny, sádry a dalších materiálů.

6.4 Hydrogel

Hydrogel můžete použít také k výrobě ochucovadla vzduchu. Pro vlastní výrobu roztoku potřebujete 1 balení hydrogelu v kuličkách, 10 až 20 kapek esenciálního oleje, vodu podle návodu na obalu kuliček a ozdobnou nádobu. Chcete-li si vyrobit vlastní vůni esenciálního oleje z hydrogelu, postupujte podle následujících pokynů:

 • Korálky nasypte do libovolné nádoby.
 • Do vody přidejte éterické oleje a míchejte, dokud se v tekutině zcela nerozptýlí.
 • Nalijte hydrogelové kuličky do aromatické tekutiny a nechte je tam 12 hodin.
 • Po uplynutí doby je hydrogelový osvěžovač vzduchu připraven k použití. Kuličky se nasypou do připravené ozdobné nádoby a umístí se do interiéru.

Vůně v hydrogelové vůni časem ztrácí svou původní vůni. Intenzitu vůně lze obnovit opakováním procesu a zpětným propláchnutím vonných kuliček vodou.

6.5 Gel. želatina a glycerin

Gelový osvěžovač vzduchu lze vyrobit z želatiny a glycerinu. Tento osvěžovač vzduchu svým vzhledem a přípravou připomíná jedlé želé, ale s několika rozdíly. Gelový neutralizátor zápachu obsahuje želatinu, mízu, esenciální olej a glycerin. Chcete-li vyrobit vonný gel, postupujte podle následujících pokynů:

Výhody a nevýhody aromaterapie

Od pradávna lidé používali destilované vonné esence k léčení mnoha nemocí, rychlému obnovení duševního a emocionálního stavu, vytvoření příjemné a harmonické atmosféry uvolnění. Ve 21. století vědci rozpoznali jedinečné preventivní a léčebné vlastnosti fytoncidů, které jsou v nich obsaženy.

READ  Jak udělat vzduchový chladič to udělat sami

Funkce vonného gelu v klimatizačních zařízeních je užitečná v tom, že při správném použití podporuje:

 • Posílení imunity. do těchto zvlhčovačů lze přidávat léčivé éterické oleje, které přispívají ke zlepšení tonusu, prevenci nemocí;
 • Zlepšení funkce nervového, cévního, srdečního, dýchacího a čichového systému;
 • příznivé účinky na vlasy, pokožku, zpomalení procesů stárnutí;
 • tělo se zbavuje škodlivých toxinů a odpadních látek, těžkých kovů a solí.

Nezapomeňte však, že používání léčivých aroma olejů není vhodné pro každého. Alergici, astmatici, těhotné a kojící ženy. všem těmto skupinám obyvatel se nedoporučuje používat zvlhčovače vzduchu s oleji nebo se do nich mohou dávkovat pouze určité druhy esenciálních olejů.

Astmatici jsou rizikovou skupinou, protože nebezpečné záchvaty vyvolané vůněmi mohou začít kdykoli. Těhotné ženy by měly ze seznamu vonných produktů vyřadit olejové výtažky z bazalky, šalvěje, cedru a rozmarýnu.

U žen v období kojení je lepší se těchto procedur zcela zdržet, protože vdechované pachy se prostřednictvím mléka okamžitě dostávají do krevního oběhu dítěte a mohou mít negativní vliv na jeho organismus. Riziko se nevyplatí ani pro osoby s onemocněním ledvin nebo štítné žlázy.

Jaký esenciální olej zvolit do zvlhčovače vzduchu??

Jakýkoli olej, který se hodí pro danou příležitost (nezapomeňte na kontraindikace)! Může se jednat o monooleje nebo směs aroma, počet kapek naleznete ve vzorci: 2 kapky oleje na každých 5 metrů čtverečních. м.

K prevenci akutních infekcí dýchacích cest: tea tree, citron, bílý tymián nebo tymián plazivý (můžete smíchat všechny tři: po 2 kapkách citronu a tea tree a 1 kapku jakéhokoli tymiánu). Pro lepší dýchání: máta peprná, eukalyptus kulovitý, rozmarýn, jehličnaté dřevo. Proti stresu a úzkosti: bergamot, kadidlo, pelargonie. Na bolest hlavy: máta peprná, levandule, citron. Před spaním (při nespavosti): levandule, ylang-ylang (čím méně, tím lépe; předávkování bude mít opačný účinek), heřmánek. Pro probuzení a povzbuzení mysli: citronová tráva, rozmarýn, bazalka. pro lepší náladu: citrusové plody.

Co přidávat do zvlhčovače vzduchu. seznam schválených produktů

Před použitím jakéhokoli výrobku ve zvlhčovači vzduchu je třeba získat informace o prospěšnosti látky a jejích možných rizicích pro lidský organismus a samotné zařízení.

Zvlhčovače vzduchu je povoleno používat:

 • sůl pro vytvoření příjemné mořské atmosféry v místnosti, ale pouze v modelech, kde jsou povoleny přísady. Pokud je v příbalovém letáku zvlhčovače vzduchu uvedeno „přístroj je určen pouze pro čistou vodu“, je třeba se vyvarovat jakýchkoli přísad;
 • Esenciální oleje. Informace o tom, jaké vonné oleje a extrakty lze do zvlhčovače přidávat, najdete v návodu k použití. Časté používání těchto výtažků však může vést k ucpání zvlhčovače, proto je třeba jej čas od času vyčistit;
 • Fyziologický roztok k inhalaci a zvlhčení nosní sliznice. Kromě typů disků těchto přístrojů, kterým může sůl usazená na součástech zvlhčovače vzduchu způsobit škodu.

Mnoho lidí dává přednost esenciálním olejům a různým přírodním výtažkům pro jejich zdraví prospěšné účinky. Fytoncidy obsažené v těchto přípravcích pronikají přes plíce a kůži do krevního oběhu nemocného a brání rozvoji a růstu choroboplodných zárodků.

Zlepšují se také aromatické oleje, které jsou vhodné pro použití ve zvlhčovačích vzduchu:

 • Funkce dýchacího a srdečního systému;
 • Činnost lidského mozku;
 • Struktura vlasů a kůže;
 • Imunitu a tím zvyšuje odolnost organismu vůči všem druhům infekcí.

Ne vždy je to však opodstatněné; odborníci například nedoporučují přidávat do zvlhčovačů vzduchu vonné oleje nebo je používat k určenému účelu, pokud jsou v místnosti přítomny děti mladší 3 let. Ve zvlhčovači vzduchu byste také neměli používat vonné přísady denně a déle, než je určeno, protože mohou být škodlivé:

 • Lidé se sklonem k alergickým reakcím;
 • Během těhotenství;
 • U některých plicních onemocnění;
 • Během laktace.

V takových případech je nejlepší vyvarovat se používání jakýchkoli přísad vonných olejů a jejich doporučených kombinací a používat přístroj k určenému účelu. zvlhčování vzduchu v místnosti podle přiloženého návodu. Vzhledem k tomu, že nezamýšlené předepisování některých přídatných látek může vést k nežádoucím důsledkům a ke zhoršení lidského zdraví obecně.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS