Lze koberec prát v pračce?

Praní rohoží z různých materiálů v pračce

Pokud se ptáte, zda lze koberce prát v pračce, je třeba si uvědomit, že tento proces zahrnuje kompletní vyprání nejen podkladu, ale také šamponu uvnitř koberce. Koberce lze prát ve speciálních pračkách nebo průmyslových pračkách. Některé předměty však lze čistit v domácnosti.

Pokud se paní domácí ptá, zda lze koberce prát v pračce, je třeba vzít v úvahu použitý materiál. Téměř všechny syntetické a vlněné koberce lze prát bez poškození vzoru a zachování tvaru za použití jemného roztoku pracího prostředku. Některé koberce lze prát v pračce, ale jiné jsou poněkud nebezpečné, například viskóza, hedvábí, len a ručně vázané koberce. Tyto koberce vyžadují zvláštní podmínky čištění a specifické prostředky.

Před praním koberce do koupelny nebo jiné místnosti je třeba zvolit vhodný prací prostředek. buď prací prostředek, speciální prací prostředek nebo šampon. Výběr závisí na výrobku, přesněji na vláknech, ze kterých je vyroben (přírodní nebo umělá). Na štítcích koberců je obvykle uvedeno, jaká metoda čištění, chemická látka a způsob sušení jsou povoleny. Koberce nesmí být ošetřeny agresivními prostředky obsahujícími chlór. V opačném případě se nepovažují za vhodné k použití.

Praní rohoží v pračce? Tato metoda není vhodná pro všechny výrobky, ale pouze pro výrobky malých rozměrů a z určitých materiálů. Pokud se rozhodnete pro „strojovou“ metodu, musíte navíc vždy změkčit vodu speciálním přípravkem, protože drsná voda může výrobek zničit.

Čím umýt palác

Pokud chcete prát koberec doma, musíte se pečlivě připravit. Nákup čisticího prostředku, který vás zbaví skvrn.

Doporučuje se kupovat šampony na čištění koberců. Lze použít roztoky pro suché čištění, jako je sůl, jedlá soda, suchý Vanish nebo piliny.

Co dnes výrobci nabízejí:

 • Nejoblíbenějším řešením je Vanish. Aktivní prášek snadno odstraňuje nečistoty a skvrny. Nevýhody. pouze cena a neschopnost odstranit odolné skvrny.
 • Yplon je kvalitní šampon. Doporučuje se pro čištění vysavačem. Ideální pro čištění nábytku a interiérů automobilů.
 • Fra-Ber Lava Interni se prodává v koncentrované formě; před použitím zřeďte vodou. Lze použít na syntetická i přírodní vlákna. Proniká hluboko do nečistot a zanechává na ošetřovaném povrchu příjemnou vůni.
 • Šampon na koberce Emsal Tuba 500 ml zabraňuje rychlému znečištění koberců. Lze prát na přírodních i syntetických tkaninách. Šetrné k životnímu prostředí. Dlouhotrvající prací prostředky. Čistí a chrání nejen vlákna, ale také vlákna před rychlým usazováním prachu.
 • Cinderella. má příjemnou vůni, jedná se o koncentrát. Ruční mytí a použití pro mokré vytírání. Mínus. nezvládá odstraňování mastných skvrn, sazí apod. Působí proti vlhkosti. Vhodné použít, pokud je koberec po vyprání poslán k zaslouženému odpočinku.
 • Amway čisticí šampon. považovaný za jeden z nejlepších. Jedna lahvička vystačí na dlouhou dobu. Velmi koncentrované složení, pracujte pouze v rukavicích.
 • Drop Vox. tekutý čistič koberců. Po rozpuštění ve vodě vytváří hustou pěnu, rychle čistí bez tření. Praní přírodních a syntetických předmětů. Rychle odstraňuje nečistoty, nezanechává šmouhy.
 • Čisticí prostředky Kercher se rovněž ukázaly jako vysoce účinné. Vhodné zejména pro čištění koberců čisticím strojem nebo vysavačem. Je mimořádně univerzální, takže zbytek lze použít na veškerý nábytek v domě i v interiéru auta.

Na otázku, jaký prací prostředek je nejlepší pro praní prádla ve vaší domácnosti, neexistuje jediná odpověď. Hodně záleží na kvalitě podlahové krytiny a typu skvrny. Před výběrem pracího prostředku je důležité zjistit, který výrobek zanechal nečistoty, jak dlouho je pral.

Pozor! Aplikace profesionálních přípravků vyžaduje speciální dovednosti a znalosti a vybavení. Neexistuje žádná záruka, že koberec vyčistí neopravitelně pomocí běžné houby nebo koštěte.

READ  Jak vyjmout ventilátor v pračce LG

Jak se perou koberce

Existují tři typy koberců, které se nejčastěji perou v pračce:

Koberce z PVC lze prát v pračce bez pracích prostředků a na šetrný cyklus. Prášek, jiné chemické roztoky mohou poškodit strukturu a deformovat tkaninu. Při použití pračky mějte na paměti, že rohože z PVC se nesmí v pračce ždímat. Nechte je vyschnout ve vodorovné poloze. Aby podlaha mohla vyschnout ze všech stran, je třeba ji každých pět hodin otočit na druhou stranu. Pokud pračka není vybavena šetrným cyklem, je nutné prát ručně s použitím kartáče s měkkými štětinami a mýdlového roztoku; jiné prací prostředky se nesmí používat.

Malé koupelnové předložky se nejsnáze perou v pračce. Tento typ podlahové krytiny, která se skládá ze syntetických materiálů, se pere jako běžné syntetické oblečení. Tyto výrobky nevyžadují jemné praní. Před praním v pračce koberec lehce namočte. Namočte do pracího prostředku, mýdla na praní nebo antiseptika. Několikahodinové namáčení pomůže oděv dezinfikovat a odstranit případné skvrny.

Polstrované koupelnové předložky jsou choulostivé předměty a měly by se prát na jemný cyklus. K tomuto účelu existuje i speciální sáček, do kterého se podložka vloží a pošle se s ní do bubnu. Teplota by neměla překročit čtyřicet stupňů. Tyto předměty by se neměly často prát v pračce, protože se mohou rozpadnout a deformovat. V případě sebemenší skvrny je v zájmu zachování estetického vzhledu oděvu lepší prát jej ručně. Tato metoda pomůže prodloužit životnost koberce.

Ruční metoda vyžaduje roztok obsahující mýdlo (ne prášek). Tento typ koberce se čistí kartáčem na prádlo. Po nanesení mýdlového roztoku na koberec je třeba podlahovou krytinu opláchnout. Můžete použít sprchu nebo koberec prostě osprchovat kbelíkem s vodou. Poslední fází je jemné vyždímání a sušení. Ždímání je také třeba provádět velmi opatrně, aby nedošlo k poškození jemných vláken tkaniny.

Otázku, zda byste měli prát koberec v pračce, si klade mnoho žen v domácnosti. Zdá se, že na tomto postupu není nic neobvyklého a mytí je podobné čištění bot nebo koberce v bubnu. Ale zdaleka ne: u rohoží s plnou podložkou a vlasem je nezbytné důkladné drhnutí a minimální odstřeďování. Speciální průmyslové pračky si s tím poradí, zatímco domácí automatické pračky jsou méně účinné.

Ale není to tak kategorické a vhodným jednáním lze dosáhnout přijatelné verze. Jak to udělat a jestli to stojí za to. řekněte nám níže.

Praní syntetických koberců

Ne všechny koberce lze vkládat do bubnu, některé neobsahují prací prostředky a některé jsou odolné vůči odstřeďování. Proto před spuštěním cyklu a naplněním dávkovače zvažte, jaký typ podložky je k dispozici.

PVC je na prvním místě mezi koberci, které lze prát v pračce. Ale ne s pracím prostředkem. Optimální je prát jednou za měsíc, ale podložku můžete prát alespoň jednou za měsíc. Neodstřeďujte ani nesušte: koberec je lepší po skončení cyklu zavěsit na příčku a každých pět hodin vyměnit strany.

Důležité je ! Další metodou sušení je přikrytí podložky vhodným suchým ručníkem a její srolování.

Koberce z mikrovlákna také vyžadují zvláštní přístup:

 • Nemíchejte rohože s ostatním prádlem;
 • Do dávkovače nepřidávejte změkčující kondicionéry, odstraňovače skvrn ani bělidla;
 • přidání funkce extra oplachování.

U syntetických tkanin zvolte šetrný program nebo ruční praní. Přidejte několik kapek esenciálního oleje místo kondicionéru. Teplota je nastavena v rozmezí 40 až 60 stupňů. Nadměrné teploty mohou poškodit strukturu vláken.

Ruční praní

Jak jsme již zjistili, nepokoušejte štěstí, zákonu neuniknete. Pokud chcete koberec vyprat, je lepší to udělat ručně, vyzbrojeni dobrým kartáčem a čisticím prostředkem, například práškem, který pomůže zbavit se nečistot v krátkém čase. Pro pohodlnější mytí by celý proces měl probíhat ve sprše nebo v koupelně. Po čištění je třeba koberec opláchnout.

READ  Jak získat položku z pračky

Nejhorší, co můžete pro pogumovanou rohož udělat, je namočit ji na dlouhou dobu do horké vody s pracím prostředkem, což je přesně to, co byste dělali v pračce. Snažte se minimalizovat kontakt vody a pracího prostředku s oděvem.

Pogumované předměty by se měly sušit na dobře větraném místě. V žádném případě je nezavěšujte na radiátor nebo do blízkosti jiných zdrojů tepla. Před položením musí být koberec důkladně suchý, jinak by se na něm mohla vytvořit plíseň, která by se rozšířila po celé koupelně. Odborníci doporučují čistit tyto předměty každých několik týdnů.

Prvotní ošetření koberce

Ruční mytí se šleháním a pečlivé drhnutí tuhým kartáčem stroj nenahradí. Pračka tkaninu pouze vymáchá, vypere a vysuší a doporučujeme ji před vložením do bubnu předem ošetřit. To se provádí následujícím způsobem:

 • Vysáváním odstraňte veškerý prach, drobné kamínky, vlasy a písek;
 • Koberec namočte na několik hodin do teplé vody;
 • Pokud máte odolnou skvrnu, musíte znečištěné místo ošetřit vhodným odstraňovačem skvrn;
 • Dobrým nápadem je speciální vibrační stroj, který je určen k „vybíjení“ prašných nanočástic;
 • Chcete-li se zbavit nepříjemného zápachu z domácích polí, potřebujete specifický přípravek.

Tím končí příprava na praní v pračce. Nyní se rozhodněte pro prací prostředek vhodný pro daný typ vlákna a zvolte nejlepší způsob praní. Další informace naleznete níže.

Nástroje na čištění

Hlavice mopů, houby, žínky, gumové rukavice a kartáče je nejlepší po úklidu umýt, aby se zabránilo množení bakterií. K jejich čištění v pračce použijte ochranné sáčky, horkou vodu a silný čisticí prostředek. Po vyprání nechte všechny předměty dobře vyschnout, abyste zabránili tvorbě plísní.

Rohožky v předsíni, koupelně nebo na lodžii pravděpodobně neperete, přestože se na nich shromažďuje velké množství nečistot. Pokud není na štítku výslovně uvedeno, že je třeba koberec čistit v čistírně, můžete jej bez obav vložit do pračky.

U všech typů omyvatelných koberců je nejlepší používat studenou vodu a tekutý prací prostředek. Nikdy nepoužívejte bělidlo na gumové rohože: rohož se odloupne.

Po vyprání je lepší koberec vysušit venku.

Úklid bez opuštění místnosti

Čištění koberce v místnosti nevyžaduje mytí místnosti, protože doma jej nemůžete vyprat na podlaze, aniž byste způsobili nežádoucí následky.

Zaprvé proto, že prostě nevyschne, a navíc hrozí velké riziko poškození podlahové krytiny, zejména pokud se jedná o laminát nebo parkety.

Hrozí také riziko zaplavení sousedů. Koberec doma na podlaze vyprat nemůžete, ale můžete vyprat několik míst.

K vlhkému čištění koberce na podlaze byste měli ideálně použít vysavač na mokré čištění, který snadno odstraní nejproblematičtější nečistoty a absorbuje až 90 % tekutiny.

Chemické čištění

Jedním z nejsnadněji čistitelných předmětů je obyčejná kuchyňská sůl. Tato metoda spočívá v rovnoměrném rozsypání soli po celém povrchu koberce a tření kartáčem, dokud zrnka nezačnou tmavnout.

Sůl absorbuje všechny nečistoty v koberci. Po tomto procesu stačí palác projít vysavačem. Touto metodou se zbavíte nečistot.

Druhá metoda. čištění pomocí jedlé sody. Jediný rozdíl je v tom, že poté, co koberec vykartáčujete, dokud jedlá soda nezčerná, necháte koberec 5-10 minut působit a poté jej vysajete.

Existují i další metody suchého čištění koberců. Jak jsme již zmínili, lze jej čistit například speciálním práškem nebo pěnou. Pokyny každého výrobce se liší, ale varianty jsou téměř k nerozeznání.

Zpravidla doporučujeme přípravek rozetřít na znečištěné místo, jemně vetřít do vlasu a nechat působit asi 1,5-2 hodiny, poté lze koberec vysát. Při použití pěny však mohou na koberci zůstat vlhká místa, která je třeba vysušit fénem.

READ  Hnědé skvrny po praní v pračce

Všechny výše uvedené postupy jsou vhodné pouze na lehké skvrny, nikoli na odolné a úporné skvrny.

Mokré čištění

V případě obtížnějších skvrn se vyplatí použít mokré čištění. Pokud solíme chodník, potřebujeme kilo kuchyňské soli a šťávu z jednoho citronu.

Musí se míchat tak dlouho, dokud nevznikne homogenní hmota, a poté se směs nechá na povrchu asi 20 minut.

Po dokončení operace směs zameteme koštětem namočeným v horké mýdlové vodě. Koberec pak můžete vysušit fénem.

Místo citronové šťávy můžete použít také kyselinu citronovou.

V tomto případě se v litru vody rozpustí 10-15 gramů mycího prostředku a lžíce soli.

Směs je třeba před použitím důkladně promíchat, dokud nevznikne homogenní hmota. Poté vezmeme drhnoucí kartáč, pravidelně jej namáčíme do roztoku a odstraňujeme z koberce nečistoty.

Tento způsob čištění zanechá na podlaze mokré skvrny. Zbavte se jich pomocí fénu.

Ocet je dobrý odstraňovač skvrn. Odstraňuje také nepříjemné pachy. Způsob přípravy je jednoduchý. v litru vody rozpusťte lžíci octa. Poté vezměte středně tvrdý štětec a namočte jej do vzniklého roztoku, odstraňte přebytečnou vlhkost na okrajích nádoby a skvrnu jemně vydrhněte.

Důležité! Koberce s umělým vlasem nejsou vhodné pro čištění octem.

K čištění lze použít směs 0,25 sklenice jedlé sody a tří litrů vody.

Pro větší pohodlí můžete důkladně promíchanou kapalinu nalít do rozprašovače a nastříkat ji na povrch nečistot. Poté nechte tekutinu půl hodiny vsáknout, než budete moci koberec vysát.

Čajový výluh je také dobrým prostředkem k odstranění skvrn. Nezáleží na tom, zda se jedná o zelený nebo černý čaj. Důležité je, že tento způsob čištění je vhodný pouze pro tmavší barvy koberců. Shromáždit správné množství piva je však poměrně náročné.

Tím spíše je třeba rohože sušit a skladovat je na chladném a suchém místě, aby neplesnivěly. Pokud vás to ale nezastaví, nalijte do připraveného koštěte trochu vody, nejlépe vlažné, a vyždímejte ji.

Poté ji rozetřete na povrch podlahy a nechte půl hodiny působit. Poté by se měl vyčistit vlhkým koštětem nebo vysavačem.

Ruční čištění

Pokud nechcete riskovat, že rohože hodíte do pračky, musíte je vyčistit ručně. V zásadě není nic těžkého udělat. Velké umyvadlo (můžete mýt přímo ve vaně), měkký kartáč, mycí prostředek a jemné mýdlo by měly být tím nejnutnějším.

Stejně jako při strojním čištění je třeba rohože do auta nejprve venku vyklepat nebo vysát. Poté sadu zkontrolujte a v případě, že jsou skvrny znečištěné, ošetřete je odstraňovačem skvrn.

 • Naplňte umyvadlo nebo vanu teplou vodou, přidejte prací gel nebo jiný prací prostředek, například prášek, šampon nebo dokonce prostředek na mytí nádobí. Dobře promíchejte;
 • Koberce namočte na 30-40 minut do mýdlového roztoku;
 • Pomocí mýdla a pracího mýdla každý koberec důkladně vydrhněte pod kohoutkem nebo sprchovou hlavicí a opláchněte špinavou pěnu;
 • opláchněte rohože.

Majitelé automobilů, kteří mají v garáži myčku koberců Kercher, mohou snadno a rychle vyčistit koberce venku. Postup je následující:

 • vytřepat sadu;
 • Nasměrujte proud vody na rohože a stříkejte každou z nich po dobu dvou minut;
 • namydlete kartáč mýdlem, napěňte obě strany rohože a vydrhněte obzvláště silně znečištěná místa;
 • Rohože opláchněte v pračce se sušičkou;
 • vysušit jakýmikoliv prostředky.

Po tomto čištění nezůstane ve spánku ani zrnko písku. Koberce budou vypadat jako nové. Praní soupravy tímto způsobem je velmi praktické a nemusíte se bát ucpání pračky nebo vany.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS