Lze mixér mýt v myčce nádobí?

Co byste neměli mýt v myčce nádobí?

Myčka nádobí je nezbytnou součástí každé restaurace. Je to skvělý způsob, jak snížit spotřebu práce a vody. A abyste měli jistotu, že váš pomocník v kuchyni neohrozí výrobu, musíte vědět, které nádobí můžete a které nemůžete mýt. Jaké další funkce mají moderní modely myček nádobí a jaké jsou další způsoby mytí nádobí v myčce?? Podívejme se na to blíže.

Bez ohledu na materiál nikdy nemyjte nádobí s nálepkami. Voda a teplo způsobí, že se kousky papíru „odlepí“ a dostanou se do filtrů. Výsledek: myčka se rozbije.

Dřevo

Dřevo a voda jsou těžko slučitelné. Dřevo může vlivem přehřátí nabobtnat, popraskat a vyschnout v důsledku sušení za horka. A všechny naše špachtle, prkénka a trojnožky se stanou nepoužitelnými.

Plastové

Plastové předměty vyžadují zvláštní pozornost. Existuje několik druhů plastů s různými charakteristikami a vlastnostmi. Klíčový je bod tání plastu. Například nádobí z potravinářského polypropylenu (PP) nebo polyethylentereftalátu (PET) lze posílat na PM, ale nádobí z polystyrenu (PS) nebo PVC (PVC) je přísně zakázáno. při vysokých teplotách se začíná tavit. Zjednodušeně řečeno, plastové nádobí určené k jednorázovému použití není vhodné pro mytí v PM.

Hliník

Téměř každá kuchyně je plná hliníkových hrnců a pánví. A co by se stalo, kdybychom takový pokrm poslali do našeho stroje??

Hliník a stříbro jsou kovy, které jsou nejčastěji poškozovány domácími čisticími prostředky. Materiál začíná tmavnout a inkrustovat. Hliníkové nádobí po delším působení vody uvolňuje ionty, které „zabarvují“ PM kovovým povlakem, který může způsobit poškození PM. Na mosazném nádobí se objeví tmavé skvrny, které lze odstranit pouze leštěním.

crystal a faure

Jemný křišťál také pravděpodobně nepřežije rande v myčce nádobí. V lepším případě se výrobky poškrábou, v horším případě popraskají a rozpadnou se. Faor by se však neměl vkládat do myčky pouze za určitých podmínek: pokud má předmět zlaté prvky nebo pokud je design nanesen na glazuru. Výrobci však zpravidla uvádějí správnou značku na spodní straně.

Litina

Mnoho lidí si myslí, že litinové nádobí se velmi snadno udržuje.

Litinové hrnce a pánve nikdy nedávejte do myčky nádobí! Chemikálie obsažené v tabletách do myčky nádobí reagují s kovem a poškozují jej. Ty způsobují korozi kovu a během sušení se objevují mikrotrhliny, do kterých se louh z myčky zanesl. Nádobí začne rezivět a ztrácet svůj vzhled.

Silver

Důvodem, proč stříbro „nepřežije“ mytí v myčce, jsou mycí prostředky používané v myčce. Tablety a prášky obsahují dostatečné množství složek, které reagují s kovem. V důsledku toho. Na stříbrném příboru jsou tmavé zbytky, které je téměř nemožné odstranit. Stříbrné příbory a stříbrné podnosy jsou mnohem ošklivější záležitostí. Po dvou až třech vypráních se na nich projeví známky oxidace. V tomto případě nepomůže žádný čisticí prostředek.

Teflon

Všechny hrnce, pánve, talíře, pánve z multifunkčního vařiče. vše s antiadhezním prostředkem ztrácí po několika umytích v automatické troubě své vlastnosti. Vlivem domácích prostředků a teplot se usazeniny sazí ztenčují.

Teoreticky jsou nože pro zákroky PM bezpečné. V praxi se připravte na to, že je budete muset pokaždé znovu brousit, protože nože se po umytí otupí. To platí i pro kráječe a všechny ostatní předměty používané k porcování potravin. Nejenže se mohou otupit, ale mohou také poškrábat vnitřní stěny PM. Mytí pomocí PM nemá očekávaný účinek. Malé promáčkliny a štěrbiny zanechávají částečky potravin, které se nejlépe odstraňují ručně.

READ  Jak odstranit škrábance z varné desky

Termosky

Dát termosku do myčky je stejné jako ji vyhodit do koše. Nejenže poškodíte izolační materiál, ale také získáte nepříjemné „aroma“ ze zatuchlé vody.

Nikdy neposílejte do myčky hrnce a pánve se silnou vrstvou tuku nebo připáleného jídla. Za prvé se neumývá a za druhé se ucpe odtok myčky.

Pokud tedy nechcete zůstat bez kuchyňského náčiní, NEPOSÍLEJTE je do PM:

 • Dřevěné špachtle, prkénka na krájení, lžíce, horká deska
 • Plastové nádobí, které není určeno k opakovanému použití
 • Litinové, měděné a hliníkové nádobí a příbory
 • Pánve na smažení a pánve s antikorozním povlakem
 • Crystal a Faora bez glazury
 • Termosky a nádoby multicooker
 • Kráječe, mlýnky na česnek, nože

Co dělat, když myjete mlýnek na potraviny v myčce na nádobí??

Mlýnek na potraviny neposílejte do myčky, zejména pokud si nejste jisti, z jakých kovů je vyroben. Pokud jste však tuto chybu již udělali a váš mlýnek na více druhů potravin je zčernalý, nezoufejte. Na pomoc přichází stará osvědčená jedlá soda. Pokud je také bez energie. lešticí pasta na kov pomůže uvést brusku do původního stavu.

Čištění hlavní části s motorem

Hlavní část mixéru, kde je umístěn motor, obvykle není třeba umývat, protože se do ní nedostanou žádné potraviny. Pokud se však ušpiní, stačí ji otřít vlhkou houbou. po odpojení spotřebiče od napájení. U dílů potažených pryží je třeba houbu důkladněji namočit, protože tyto oblasti se hůře čistí.

Některé modely mixérů lze mýt v myčce nádobí. Přečtěte si návod k použití výrobku.

Zde je několik základních tipů pro péči o mixér, které je důležité mít na paměti:

 • Nejprve si přečtěte pokyny k péči o výrobek v návodu k použití.
 • Problémy s vícedílnými modely nejsou časté, nejdůležitější je však včas vyčistit mixér a dbát na to, aby potraviny nevyschly.
 • Udržujte spotřebič a všechny jeho části zcela suché.

Musíte tedy důsledně dodržovat všechny pokyny uvedené na přístroji, jinak se pravděpodobně brzy porouchá.

Zatvrzelá špína

Pokud se stane, že mixér vyschne a běžné mytí si se špínou neporadí, stojí za to nohu namočit. Nikdy nepoužívejte agresivní louhy nebo kyselé čisticí prostředky, včetně Domestosu, Sanity apod. п.

mixér, myčce, nádobí

Nepoužívejte abrazivní prášky, kartáče nebo kovové drátěnky: tělo a nože se poškrábou, částečky potravin se hůře smývají a spotřebič se stává nehygienickým.

Ponořením nohy do teplého roztoku gelu na mytí nádobí a jeho namáčením po dobu přibližně 20 minut se zbavíte všech usazenin. Poté je umyjte běžným způsobem. Je přípustné lehce otírat lopatky a tělo kartáčkem nebo kartáčkem s měkkými štětinami. Nádobí nemyjte ručně!

Důležité Časopis Miss Clean po prozkoumání problému důrazně nedoporučuje mýt nohu ponorného mixéru v myčce nádobí. Alkalický čisticí prostředek poškodí hliníkové a plastové díly.

Kategorie, do kterých spadají hrnce a pánve v automatických myčkách nádobí

Nádobí a pokrmy lze rozdělit do několika typů. Jedná se o položky, které:

Zda je myčka nádobí bezpečná, můžete zkontrolovat podle nápisu na spotřebiči.

Automatické myčky nádobí

Co můžete do stroje bezpečně vložit:

 • Nerezová ocel. Všechny předměty z tohoto materiálu (grily, hrnce, pánve, tácy) vydrží všechny mycí cykly, i ty intenzivní.
 • Plastové nádoby, desky, silikonové formy. Důležité je umístit je dnem nahoru.

Lze džbán Barrier mýt v myčce nádobí?? Tuto otázku pokládá mnoho uživatelů na fórech. Odborníci doporučují mýt víko a poklop pánve v pračce se sušičkou při teplotě 40 °C. Předtím vyjměte kazetu; opláchněte ji pod tekoucí vodou.

 • Skleněné formy, nádobí, sklenice, šálky a misky jsou dokonale odolné vůči automatickému mytí. Přidejte oplachovací prostředek, sklo se bude lesknout a třpytit.

Nádobí Zepter lze vkládat do stroje. Před vložením teploměru je vhodné sejmout rukojeť teploměru.

READ  Montáž sušičky pro nádobí ve skříni

Před umístěním spotřebiče do mycí skříňky si přečtěte návod k použití pračky se sušičkou.

Možná pro vás bude užitečné přečíst si článek o tom, jak poprvé spustit myčku nádobí.

Předměty, které lze prát v pračce

Tyto výrobky a materiály jsou schváleny pro automatické mytí pouze za určitých podmínek:

 • Melchiorizované položky. Kov lze použít v příborech. má stříbrný vzhled. Kousky melíru vkládejte do myčky nádobí pouze odděleně od ostatního stříbra, protože mohou změnit barvu.
 • Plastové hračky pro děti se snadno myjí v pračce. Vyhněte se nakládání hraček s malými lepenými částmi. Ty odpadávají a mohou poškodit čerpadlo.

Co byste neměli mýt v myčce nádobí

Jaké materiály by neměly být do stroje vkládány:

 • Litina. Litinové rošty, kotle, hrnce, pánve a pekáče lze mýt pouze ručně, nejlépe bez použití mycích prostředků. V opačném případě začne povrch rezavět a zbělá. Někteří lidé čistí litinu pískem nebo solí.

Důležité! Litinové nádobí s keramickým povrchem vydrží automatické mytí.

 • Dřevo. Dřevěná prkénka, lžíce a špachtle ztrácejí vlivem tepla svůj tvar. Struktura dřeva se rozpadá a předměty se stávají nepoužitelnými.
 • Smalt. Smaltované a teflonové hrnce, mísy a pánve Tefal. Pod silným tlakem horké vody se povlak smyje a spotřebič již nelze používat.
 • Měď a mosaz. Tyto typy stříbrného nádobí se kazí a ztrácejí tvar.
 • Silver. Nádobí a nádobí ztratí přes noc svůj lesk, a pokud přidáte stříbro a kov, budou reagovat a zmatní. Čištění stříbra je možné, ale pozor. Doporučeným příslušenstvím je zásobník na mytí příborů v myčce nádobí.
 • Hliník. Mlýnek na maso, zásobník, lisy na česnek se také dehtují. Hliník se navíc vymývá a zabarvuje stěny myčky.
 • Crystal. Křišťálové sklo je citlivé na teplo a mohlo by prasknout. Přestože moderní pračky nabízejí režim „jemné“ při nižší teplotě, doporučujeme křišťál prát v ruce. Abrazivní částice mycího prostředku by mohly poškrábat povrch.
 • Neglazované a zlacené stříbrné příbory. Časem dekor ztmavne, vybledne a stane se nepřehledným.

Mohu termosku vložit do myčky nádobí?? Nežádoucí, zejména u položek se skleněnými baňkami. Totéž platí pro termočlánek. Tryskající horká voda zničí izolaci a předmět se stane nepoužitelným. V současné době jsou na trhu novější typy termosek, které již lze mýt v myčce, například Hoffmann. Pozorně si prohlédněte etikety.

Recenze

Mám myčku Bosch, která je kompaktní a snadno se ovládá. Přečetl jsem si o spotřebiči spoustu informací, prostudoval návod. Velmi spokojený s nákupem, i když přítel si stěžuje, že ne všechno nádobí lze umýt. Snažím se postupovat přesně podle návodu, nenakládám sklo, křišťál, teflon. Mám keramiku s povrchovou úpravou, ale váhám, zda ji mýt v myčce, kdyby hrnce praskly. Jinak se nevyskytují žádné větší problémy. čistí se pěkně a čistě.

Nevěděla jsem, že mlýnek na maso ani jiné železné předměty nemám mýt v myčce na nádobí. A teď jsem za to zaplatil. všechny části jsou pokryté tmavými skvrnami. Ať drhnu sebevíc, je to k ničemu. Musel jsem vyhodit. Později mi prodavač v obchodě vysvětlil, že takové věci by se v pračce prát neměly. Teď už to vím. Doufejme, že se nepoškodí žádné další kuchyňské náčiní.

mixér, myčce, nádobí

Hliník. z pračky!

To je první a nejdůležitější nechtěný host na policích myčky. Kov přichází za určitých podmínek do styku s látkami, dokonce i s vodou. hrnce, pánve, hrnky a další hliníkové předměty přicházejí do styku s chemikáliemi rozpuštěnými v horké vodě a vytvářejí tmavě šedý povlak. Pokud jste nedopatřením hodili hliníkové nádobí do myčky, mějte se na pozoru: je rychlé a špinavé a může zanechat stopy na rukou a jiných předmětech.

Existuje několik způsobů, jak odstranit usazeniny. po mytí nádobí. přečtěte si o nich v samostatném článku.

Důležité! Pokud se obáváte o své zdraví, nahraďte hliníkové nádobí neškodnějšími variantami.

Některé hliníkové nádobí při prvním mytí ztmavne, ale může se to stát i při druhém nebo třetím cyklu. Takže když někdo řekne: „Už jsem hliník třikrát umyl v myčce, je to v pořádku!“. nechytejte za slovo.

READ  Výměna topného tělesa v myčce Indesit

Co se děje v násypce automatické myčky nádobí

Proč lze jeden talíř v automatickém režimu snadno umýt, ale druhý nelze do pračky poslat?? V mycím prostoru vytvořili výrobci zvláštní podmínky ovlivňující materiály. Pojďme si tyto faktory nastínit:

 • Vysoká teplota (sušení vodou nebo vzduchem);
 • drsné chemické látky v pracích prostředcích;
 • dlouhodobé vystavení vodě atd.д.

Vzhledem k tomu, že i faor může na působení vody o vysoké teplotě reagovat různě, není snadné si zapamatovat, na které faktory reagují jiné materiály. Proto jednoduše zařaďte hliník i níže uvedené materiály na nákupní seznam.

Může být mlýnek na maso umístěn v přístroji

Každý den vkládáte talíře, hrnce a pánve do myčky a pak je vyndáváte čisté a lesklé. Může se zdát, že to musí být případ mlýnku na maso. Ukázalo se však, že po mytí v myčce nádobí zoxidoval: zčernal a pokryl se tmavou vrstvou barvy.

Mlýnky na maso jsou totiž vyrobeny ze slitiny hliníku, která reaguje s vodou. Je potažen oxidovou vrstvou, která jej chrání před degradací. V pracím prostředku pro pračky jsou však obsaženy louhy, které napadají film, oxidují a tmavnou kov.

Děsivé není ani zčernalé nádobí. Částice hliníku se dostávají do lidského těla a způsobují škody: ovlivňují dýchání a hromadí se v kostech.

I když je mlýnek na více druhů potravin vyroben z litiny (starší modely), není dobré jej vkládat do mlýnku na maso. Povlak na litinových výrobcích se při dlouhodobém působení vody také opotřebovává a výsledkem je rezavění.

Nádobí ze špatného kovu

Jediný kov, který lze 100% mýt v myčce, je nerezová ocel. Těžko se poškozují a nekorodují.

Nádobí ze železa nebo uhlíkové oceli může být poškozeno vodou a rychle koroduje. Proto se doporučuje litinové kotle a pánve vůbec nemýt, ale důkladně je otřít hadříkem. Smaltované hrnce lze mýt v myčce nádobí, ale i to může časem poškodit smalt.

Nevkládejte hliníkové nádobí do myčky: zmatní a zčerná a vytvoří se na něm bílé skvrny. Hliník je jedním z nejměkčích a nejcitlivějších kovů, který reaguje nejen se zásadami a kyselinami, ale také s vodou. Aby se tomu zabránilo, pokrývají ji výrobci ochrannou vrstvou oxidu. Mycí prostředky do myček nádobí však obsahují fosfáty, které mohou zničit povlak. Potraviny se tím neznehodnotí a nádobí lze používat, ale bude vypadat nevzhledně a vydrží kratší dobu.

Kovy náchylné k dehtování (měď a mosaz) je také lepší vynechat z myčky nádobí. Při vystavení drsným čisticím prostředkům přinejmenším ztratí svůj lesk.

Nepřilnavé pánve by se také neměly mýt v myčce nádobí. Zbytky jídla lze z takového povrchu snadno odstranit běžnou vlhkou houbičkou, ale ve stroji se nepřilnavá vrstva snadno poškodí.

Správný způsob čištění skříně

Na trhu již existují modely, které lze celé ponořit do vody, ale většina mixérů se okamžitě rozbije. Pokud v návodu ke spotřebiči není uvedeno, zda jej můžete namočit, v žádném případě to nedělejte.

Chcete-li vyčistit kryt (který je obvykle plastový), jemně jej otřete vlhkou houbou s kapkou čisticího prostředku. Dbejte na to, aby se do švů nedostala vlhkost. Po čištění spotřebič otřete suchým a čistým hadříkem.

Nečistoty se často skrývají mezi knoflíky a ve štěrbinách krytu. Pomůže vlhký zubní kartáček nebo párátko. Opatrná manipulace s minimem vlhkosti.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS