Lze použít mobilní klimatizaci bez potrubí?

Bezkanálové mobilní podlahové klimatizace. výhody a nevýhody

V letním období se v obytných prostorách k ochlazení vzduchu na potřebnou hodnotu v poslední době stále častěji používá mobilní klimatizace bez rozvodu. Obliba zařízení je jedním z důvodů, proč se lidé snaží získat informace o přístroji. Proto stojí za to porozumět vlastnostem, konstrukci, instalaci, výhodám, nevýhodám a principu fungování této techniky. Bude také užitečné seznámit se s poptávanými modely, cenami oblíbených podlahových klimatizací a vědět, čemu věnovat pozornost při výběru zařízení.

Zvláštní skupinu v sortimentu klimatizačních zařízení tvoří mobilní klimatizační jednotky bez potrubí. zařízení jsou zvlhčovače vzduchu s chladicím účinkem. Tato zařízení se také běžně označují jako odpařovací klimatizační technika a výrobci tvrdí, že vyráběné modely jsou schopny nahradit stacionární domácí klimatizační jednotky, jako jsou například splitové systémy.

použít, mobilní, klimatizaci, potrubí

Mobilní monoblokové klimatizační zařízení bez vlnitého vzduchovodu je praktický vynález, který představuje otevřený klimatizační systém. Použitím přístroje lze zabránit snížení pracovní schopnosti člověka a vzniku různých kardiovaskulárních onemocnění. Podlahová klimatizace pro dům bez rozvodů je určena k vytvoření příjemného mikroklimatu v místnostech.

Odpařovací klimatická technika s chladicím účinkem bude užitečná, pokud se člověk hodně pohybuje. Mobilní zařízení lze snadno přenést na jiné místo. Tento typ zvlhčovače vzduchu si často berete s sebou, když si pronajímáte chatu na dovolenou nebo jako trvalé bydliště na delší dobu. V domácnosti se k vytvoření příjemné atmosféry v ložnici, dětském pokoji nebo pracovně používá malý vodní výparník-chladič.

Úvod

Pro chlazení a vytápění prostor se používají nejen pevné splitové systémy. Mezi rekreanty, nájemníky a kancelářemi malých firem jsou velmi oblíbené podlahové klimatizace, které mají speciální design a několik různých typů.

Jaké jsou podlahové klimatizace

Aby se předešlo nejasnostem, je třeba ihned definovat pojmy, které se vztahují k podlahovým jednotkám. Prostý laik nedokáže rozlišit podlahové (stropní) split systémy, podlahové monobloky, mobilní split systémy a podlahové klimatizace. všechna tato zařízení se vztahují k různým typům klimatizačních zařízení a liší se principem fungování.

Dělený systém podlaha-strop (konzola)

Tento typ chladicí jednotky je typem dvoudílného klimatizačního systému. Má venkovní jednotku (kondenzační jednotku) a pokojovou jednotku. První z nich je umístěn na vnější straně budovy. Vnitřní jednotku lze umístit buď na stěnu, a to mírně nad podlahu, nebo na strop, a to připevněním ke sloupkům. Jedná se o stacionární zařízení s mnoha režimy, funkcemi a dalšími možnostmi.

Moderní klimatizace tohoto typu jsou vyráběny výrobci s vylepšenými technickými vlastnostmi. Pracují tiše, efektivně a úsporně. Chladicí/topný výkon i rozsah provozních teplot má rozšířený rozsah.

Konstrukce a princip fungování

Tyto systémy se kvůli své konstrukci nazývají také monobloky. U mobilní klimatizace stojící na podlaze jsou všechny součásti hlavní jednotky v jednom celku, tj. vnější a vnitřní jednotky jsou spojeny. Existují modely se sběračem kondenzátu a bez něj. V druhém případě je třeba kondenzát odstraňovat ručně ze speciálního zásobníku. Chcete-li to dělat méně často, měli byste si vybrat modely s větší sběrnou nádrží.

Někteří výrobci dodávají mobilní podlahové klimatizace s automatickým výparníkem, který sám odvádí nahromaděnou vlhkost.

Princip tohoto zařízení spočívá v tom, že vzduch odváděný z místnosti je rozdělen na teplý a studený proud. První z nich vstupuje do místnosti a teplý vzduch, který ochlazuje kondenzátor, je odváděn vlnitou hadicí ven. Trubka chladiče je obvykle vedena okenní ventilací nebo speciálním otvorem ve spodní části okenního křídla (u plastových oken s dvojitým zasklením). V kuchyni může být vedena větrací šachtou. Někdy lze hadici vést technickým otvorem ve stěnové desce.

Pokud se plánuje instalace podlahové klimatizace ve venkovském domě, je lepší mít flexibilní potrubí v suterénu přes servisní otvor, odkud bude klimatizace odváděna větracími otvory ve sklepě.

Tyto jednotky jsou schopné chladit/vyhřívat až 40 m². Mezi moderními typy stále existují jednotky, které pracují pouze za studena. Výkonové charakteristiky mají omezení. do 3 kW, dále se snižuje pracovní účinnost. Tato technika je doplněna blokem elektroniky, lze ji ovládat z dálkového ovladače nebo z přístrojové desky, je vybavena různými biofiltry a má bohaté funkce, které se co nejvíce blíží vybavení dělených systémů.

READ  V mrazničku chladničky letí ledu

Výhody a nevýhody

Hlavní výhodou mobilních podlahových klimatizací je jejich přenosnost. Snadno se přemisťují z místnosti do místnosti, protože jsou vybaveny praktickými kolečky a lze je přenášet z bytu do chaty a při stěhování si je vzít s sebou. Demontuje se pouze vypouštěcí potrubí.

Mobilní klimatizační jednotka je jednotka připravená k použití, která nevyžaduje žádné zapojení ani složité elektronické nastavení.

Důležitou výhodou přenosných pokojových klimatizací je vlastní instalace a cena samotného zařízení. Jediným problémem při instalaci je výběr místa pro vedení vlnité hadice. Nenechávejte mezi ním a rovinou okna ani malé mezery, jinak bude monoblok chladit ulici. Všechny spoje musí být pečlivě utěsněny. Náklady na „noční stolek na kolečkách“ jsou podstatně nižší než náklady na split-systém se stejnými technickými vlastnostmi.

Mezi mobilními klimatizačními jednotkami jsou mini podlahové modely, jejichž rozměry jsou podobné malému kufru a jejich hmotnost nepřesahuje 9 kg. Jsou ideální pro použití v malých místnostech nebo v místnostech s nestandardním uspořádáním, kde je mnoho výklenků a výstupků. Takové přenosné zařízení není obtížné přepravit s sebou na letní chatu.

Malé podlahové klimatizace vyrábějí především značky Ballu, SLOGGER, BIMATEK, DESA a ELECTROLUX:

 • Ballu má model s výškou pouhých 76 cm a hloubkou 36 cm. Kompaktní rozměry těchto jednotek vůbec neovlivňují jejich výkon a mnohé z nich lze používat po celý rok;
 • GENERAL CLIMATE má nejmenší podlahovou klimatizaci, která je navíc vybavena funkcí autodiagnostiky a regulace teploty bez zásahu člověka;
 • ELECTROLUX vybavuje malé klimatizační jednotky extra programy na maximum, s nimiž lze nastavit denní/noční režimy. Všechny jednotky mají automatický odpařovací systém. Uživatel nemusí organizovat odvod kondenzátu;
 • BIMATEK vyrábí nejtišší podlahové miniklimatizace, které lze instalovat i do ložnic a dětských pokojů.

Mají však také spoustu nevýhod. Především je velmi hlučný. Při stejných indexech kapacity nástěnných nebo konzolových prostorových rozdělovačů se index zvuku pohybuje v rozmezí 19-37 dB, zatímco podlahový klimatizátor mobilního typu má index zvuku vyšší než 50 dB.

použít, mobilní, klimatizaci, potrubí

Aby vás tato zvláštnost při nákupu nepřekvapila, je nutné si v prodejně vyzkoušet hlučnost a při výběru podlahové klimatizace si poslechnout provoz zařízení v různých režimech.

Rozdíl mezi přenosnou klimatizací pro domácnost a tradičním děleným systémem

Nejdříve se seznámíme se zařízením jednotky. Mobilní klimatizace se skládá ze dvou vnitřních jednotek: kondenzátoru a výparníku. Radiátory jednotky jsou spojeny do jednoho pouzdra s cirkulací freonu uvnitř. Ve výparníku odebírá plynné chladivo teplo z proudu vzduchu, zatímco v kondenzátoru probíhá opačný proces.

Vzduchová hmota je do vnitřního prostoru jednotky vháněna odstředivými ventilátory. Horní jednotka přivádí vzduch pro chlazení, zatímco spodní jednotka snižuje teplotu v kondenzátoru. Ve spodní části jednotky je odkapávací miska na kondenzát.

Konstrukce mobilní klimatizace s potrubím vypadá takto

Bezkanálový spotřebič má jinou konstrukci. Ve spodní části zařízení je nádrž, do které se nalévá studená voda nebo led. Kapalina ze zásobníku proudí do porézního filtru. Odstředivý ventilátor čerpá vzduch z místnosti do tohoto filtru. Vlhkost ve filtru se postupně odpařuje a proud vzduchu se ochlazuje kontaktem se studeným filtrem. Jednotky bez potrubí nejsou tak účinné jako jednotky s potrubím, ale jejich spotřeba energie je minimální, protože mají v podstatě pouze ventilátor. Všechna tato zařízení jsou vybavena vyjímatelnými biofiltry, které čistí vzduch od prachu, škodlivých plynů, zvířecích chlupů a rostlinného pylu.

Bezkanálové klimatizační jednotky

Co je tedy lepší koupit: dělený systém nebo mobilní klimatizaci?? Nejprve určete, v jakém období a jak dlouho plánujete jednotku používat. Pokud ji potřebujete jen na několik hodin v těch vzácných dnech, kdy teploty ve vaší oblasti stoupají nad 30 stupňů, nemusíte investovat do splitové jednotky. Mobilní jednotky se vyplatí zvolit i v případě, že jedete na víkend na venkov. Jednotka se snadno vejde do zavazadlového prostoru automobilu.

Dalším významným rozdílem mezi dělenými systémy a přenosnými chladiči vzduchu je cena. K ceně rozdělovače připočtěte přibližně 30 procent za instalaci a 10 procent za roční údržbu. Mobilní jednotka nevyžaduje služby instalatérů ani nákladné mytí.

V tomto článku jsme se podrobně zabývali systémem split. Co to je, bude jasné s pomocí předložených informací. Jsou užitečné při nákupu, při instalaci i během budoucího provozu.

Zvláštnosti instalace a provozu přenosného chladiče bez freonu

K přenosné klimatizační jednotce je dodáván návod s informacemi o tom, jak instalovat podlahovou klimatizační jednotku, která nevypouští horký vzduch do ulice. Jednou z funkcí je jednoduché umístění stroje. Nemusíte volat odborníka, jehož pomoc je u pevných modelů nutná. Jednotku můžete instalovat v interiéru, aniž byste museli získat povolení k instalaci, na rozdíl od dělených systémů, kde je zakázáno zavěšovat externí jednotky na fasády některých historicky cenných budov.

READ  Poruchy dvoukomorové chladničky Stinol

Snadná instalace přenosné bezkanálové klimatizační jednotky.

Abyste mohli plně využít výhod přenosné venkovní klimatizace, nemusíte dělat následující kroky:

 • vrtání do konstrukce stěny domu;
 • upevnění venkovní jednotky;
 • položte pružné potrubí pro odvod horkého vzduchu ven
 • Připojení hadice pro odvod kondenzátu.

Instalace podlahové klimatizační jednotky bez vlnovcového potrubí. stačí jednotku zapojit do elektrické zásuvky. Umístí se na podlahu, noční stolek nebo polici v části místnosti, kde chcete snížit teplotu.

V návodu ke klimatizačnímu zařízení je uvedeno, že je důležité dodržovat bezpečnostní opatření. Koneckonců, člověk používá elektrický spotřebič. Přestože přenosná zařízení mají vysokou úroveň ochrany před úrazem elektrickým proudem. Elektrická konvice představuje větší riziko než podlahová klimatizační jednotka.

Mobilní podlahová klimatizace musí být pouze zapojena do zásuvky

Je také nutné dodržovat hygienické normy, protože zařízení má nádrž na vodu. Nádrž je v kontaktu se vzdušným prostředím. Proto se do nádrže dostávají bakterie, prach, houby a další jednobuněčné mikroorganismy. Po každém provozu chladicí jednotky je nutné se jich zbavit pomocí dezinfekčních prostředků. Názvy dezinfekčních prostředků jsou uvedeny na všech obalech klimatizačních jednotek. Výrobci doporučují nádrže v otevřených systémech dvakrát vypláchnout čistou vodou a teprve poté je použít k plnění provozní kapalinou.

Jak fungují bezkanálové chladicí jednotky?

Pro pochopení principu fungování je nutné porozumět struktuře jednotek. Jejich design zahrnuje následující prvky:

Tyto klimatizace nemají chladicí okruhy. Provoz chladičů vzduchu se provádí podle následujícího algoritmu:

 • Ventilátor nasává vzduch z místnosti a směřuje ho ke dvěma filtrům, nejprve ke vzduchovému a poté k vodnímu;
 • v této době čerpadlo čerpá vodu z integrované nádrže do vodní vložky, která je z materiálu s jemnými oky;
 • Zvlhčený a vyčištěný vzduch se vrací do místnosti v zadní části chladiče jednotky.

Jak tvrdí výrobci tohoto spotřebiče, pokles teploty je způsoben přechodem vody z kapaliny na páru v důsledku horkého vzduchu v místnosti. Pomáhá ochladit proud asi o 5-7 stupňů. A pokud takovou klimatizaci správně umístíte, vytvoří se v místnosti „vzduchový polštář“, který brání odchodu ochlazené atmosféry ven otevřeným oknem. A okno by mělo být otevřené (alespoň křídlo okna). je uvedeno v pokynech k těmto zařízením.

Efektivita

Jaká je účinnost takového zařízení?? Klimatizace bez potrubí totiž reaguje na okolní teplotu a čím více ji snižuje, tím vyšší je. Dalším pozitivním momentem vodních zařízení je jejich bezhlučnost a malá spotřeba energie. Výrazného snížení teploty lze dosáhnout pouze s kompresorovou podlahovou klimatizací.

A největší plus je samozřejmě v názvu. Žádné potrubí poskytuje skutečně širokou škálu možností mobility. Týká se to také hmotnosti zařízení, která se výrazně snižuje.

Další slavné modely

Existují i další populární zařízení tohoto typu. Například mobilní klimatizace bez potrubí Samsung APH289SE se spotřebou 1300 W. Objem nádrže na vodu. 15 litrů. Tento výkonný přístroj má všechny funkce modelu Kibor, ale navíc má speciální zásobník na led.

Také na trhu chladicích zařízení známé mobilní klimatizace bez kanálu Electrolux ECO série, která může chladit, větrat a odvlhčovat vzduch v místnosti. Hlavní funkce těchto klimatizací jsou doplněny pomocným odvodňovacím systémem, který je nezbytný v případě vysoké vlhkosti v místnosti. Příkon tohoto spotřebiče je 1100 wattů. Prodává se s dálkovým ovládáním zabudovaným v těle.

Modely Samsung a Electrolux jsou navíc vybaveny vlnitým potrubím, které lze vyjmout. Výhodou těchto zařízení je, že mají nejen ultramoderní design, velký soubor funkcí a technologických řešení, ale mohou fungovat jako jednoduché mobilní klimatizace s odvodem teplého vzduchu do venkovního prostředí nebo bez něj.

Typy mobilních chladičů vzduchu

Jednotky se dělí na dva typy podle principu konstrukce:

 • Se vzduchovým kanálem. Pomocí kondenzačního potrubí a difuzního kanálu vedoucího do okna vstupuje studená vzduchová hmota do místnosti a ohřátý vzduch je odváděn z místnosti ven. Pohodlné použití v bytě i v domácnosti.
 • Bez potrubí. Chlazení nebo vytápění místnosti bez nutnosti vést potrubí nebo hadice do ulice. Tyto jednotky bez potrubí se častěji volí pro kancelářské a komerční prostory.

Mobilní klimatizace bez rozvodů

Bezkanálová mobilní klimatizace je vhodné zařízení pro chlazení a klimatizaci domácností. Jejich hlavní výhodou je možnost instalace v interiéru bez pracné přípravy a instalace: mobilní klimatizace nevyžadují připojení k potrubí ani hadici pro odvod kondenzátu. Podle principu fungování se nazývají odpařovací klimatizace.

READ  Jak nastavit klimatizaci do studeného Aux

PRINCIP ČINNOSTI A PROVOZNÍ PODMÍNKY

Vzpomeňte si na chladivý pocit po koupání v horkém dni, kdy vám na kůži fouká jemný vánek. Probíhá fyzikální proces odpařování vody, jehož výsledkem je dramatická absorpce tepla z okolí. Chlazení vzduchu v odpařovacích klimatizacích je založeno právě na této vlastnosti vody: absorbovat teplo při změně skupenství z kapalného na plynné.

Klimatizace je vybavena houbovým filtrem, který absorbuje vodu ze speciálního zásobníku. Proud vzduchu vyfukovaný ventilátorem prochází tímto filtrem a odpařuje z něj vlhkost. Přitom dochází k absorpci tepla a ochlazování vzduchu proudícího klimatizací. Maximální účinnosti je dosaženo při pokojové teplotě nad 25 stupňů Celsia.

mobilní klimatizace jsou k dispozici v podlahovém provedení. Nevyžadují přívod vzduchu z ulice prostřednictvím potrubí, avšak přívod čerstvého vzduchu umožňuje nejen ochlazovat, ale také osvěžovat vzduch a normalizovat jeho vlhkost. Proto by se tyto klimatizace neměly používat v těsně uzavřených prostorách a sklepích: i po ochlazení vzduchu o několik stupňů zůstane vzduch zatuchlý.

VÝHODY MOBILNÍCH JEDNOTEK

Kromě mobility, která usnadňuje přesun mobilní klimatizace z jedné místnosti do druhé, má jednotka řadu dalších pozitivních vlastností:

 • Kompaktní rozměry umožňují instalaci v jakékoli místnosti;
 • Přenosné klimatizace jsou určeny k chlazení místností o ploše do 25 metrů čtverečních;
 • Teplota v režimu odpařování se postupně snižuje a vlhkost vzduchu se normalizuje. Při tomto režimu chlazení je riziko nachlazení minimální.
 • Vysoká šetrnost zařízení k životnímu prostředí: nepoužívá žádné chladicí kapaliny, chlazení probíhá pouze odpařováním vody;
 • Snadné ovládání. tlačítka a přepínače jsou umístěny na přístroji a některé modely jsou dodávány s dálkovým ovládáním;
 • Široká nabídka modelů s doplňkovými funkcemi, jako je ohřívač, ionizátor nebo ledová komora pro rychlé snížení teploty a možnost provozu s ventilátorem;
 • Mobilní klimatizace nevyžadují kvalifikovanou instalaci a připojení k systémům přívodu vzduchu a odvodu kondenzátu;
 • Nízká spotřeba energie při vysokém chladicím výkonu;
 • Mírná hladina hluku, nepřesahující hluk podlahového ventilátoru.

K nevýhodám mobilních klimatizačních jednotek lze označit pouze nemožnost provozu bez přívodu čerstvého vzduchu.

VÝBĚR MOBILNÍHO KONDICIONÉRU

Před nákupem bezkanálové mobilní podlahové klimatizace byste měli znát její požadované vlastnosti.

 • V první řadě je třeba vzít v úvahu maximální plochu místnosti, kterou je jednotka schopna chladit. Většina modelů je určena pro místnosti o rozloze až 20-25 metrů čtverečních, ale některé mají i menší jednotky.
 • Druhou důležitou charakteristikou je seznam režimů. Mobilní klimatizace mohou v závislosti na úpravě pracovat v několika režimech:
 • Režim chlazení a zvlhčování. Dosaženo odpařováním vody z filtru.
 • Režim rychlého chlazení. Kromě ochlazování odpařováním vody se přidává i ochlazování proudu vzduchu při průchodu ledovým obalem. Led je uložen ve speciální nádobě.
 • Režim ventilátoru. Funguje bez použití vody.
 • Režim vytápění. Ventilátor vhání vzduch přes topné těleso, čímž se zvyšuje teplota proudu vzduchu.

Také je třeba věnovat pozornost možnosti změny intenzity chlazení nebo vytápění volbou otáček ventilátoru a výkonu topného tělesa.

 • Pokud má být bezkanálová podlahová klimatizace používána v různých místnostech, zkontrolujte, zda se dá snadno přepravovat. Je dobré, když je vybraný model vybaven nejen koly, ale také madly na korbě, která usnadňují přepravu. Důležitá je také hmotnost klimatizace.
 • Zkontrolujte, zda je vybraná klimatizace vybavena systémem odpařování kondenzátu. Pokud ne, budete ji muset čas od času vypustit.
 • Odhad pohodlí kontroly. Ovládací panel může být dotykový i mechanický. Některé modely mají dálkové ovládání.
 • Zkontrolujte si hladinu hluku na certifikátu: 50 dB je značná hlučnost, a pokud bude klimatizace používána neustále, vyplatí se hledat model s nižší hladinou hluku.
 • Záleží také na firmě-výrobci: již známé a osvědčené značky se vyznačují nejen zvýšenou kvalitou, ale také širokou sítí svých servisních středisek. Proto je třeba při nákupu zjistit záruční dobu a podmínky opravy kondicionéru v případě jeho poškození.
 • Volitelné doplňky se liší v závislosti na modelu a jejich cena se zvyšuje s rostoucí funkčností. Užitečnými možnostmi jsou vzduchové filtry na zadní straně, které čistí vzduch od prachu a mikročástic, a tím nejen prodlužují životnost klimatizace, ale také čistí vzduch. Režimy umožňující vypnout klimatizaci nebo změnit režim jejího provozu pomocí časovače a také regulace proudění vzduchu zajistí příjemnou atmosféru ve vašem domě v kteroukoli denní či noční dobu.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS