Lze smaltovaný hrnec vložit do trouby?

Smaltované nádobí

Smaltované nádobí je vyrobeno z uhlíkové oceli nebo litiny a je potaženo jednou nebo více vrstvami smaltu. Smaltovaný materiál lze natřít jakoukoli barvou a výrobci smaltovaného nádobí nabízejí širokou škálu barev, odstínů a vzorů. Díky technologii výroby toto nádobí nereaguje s potravinami a nemění jejich vlastnosti. Můžete v ní vařit i v troubě.

Při správném používání vydrží smaltované nádobí dlouho. Také skvěle udržuje teplo. Tuto vlastnost lze považovat za pozitivní i negativní. Na jedné straně zůstane jídlo déle horké a na druhé straně je nutné při dotyku smaltovaného nádobí používat rukavice, aby nedošlo k popálení!

Mohu dát smaltované nádobí do trouby?

Litinové nádobí se smaltem i bez smaltu je u domácích kuchařů oblíbené, přestože se na trhu objevily nejrůznější nové výrobky z moderních materiálů. Ti, kdo rádi experimentují v kuchyni, vědí z první ruky, že pouze litinové nádobí dodává těm nejnáročnějším pokrmům lahodnou chuť a jemnou strukturu.

Mezi výhody litinového nádobí patří vysoká tepelná vodivost, odolnost vůči extrémně vysokým teplotám, rovnoměrný ohřev celého povrchu, který umožňuje rychlé vaření surovin. Začínající kuchaři se často ptají, zda všechny tyto vlastnosti platí i pro litinové nádobí se smaltovaným povrchem a zda je lze bezpečně umístit do trouby. Můžeme vás ujistit, že moderní smaltované litinové nádobí. hrnce, pánve, woky, pánve a sauté. se nezalekne trouby a lze je používat na otevřeném ohni, grilu na dřevěné uhlí nebo plynovém grilu.

Kulatý litinový hrnec Le Creuset s poklicí

Jedničkou ve výrobě kvalitního smaltovaného litinového nádobí je Francie. Mezi renomované značky dovážené z této země patří Staub, Le Creuset. Americká značka Big Green Egg, která vyrábí stejnojmenné keramické grily na dřevěné uhlí, vyrábí další příslušenství, smaltované rošty, ve kterých můžete vařit na sporáku i v troubě. Všechny tyto funkční, odolné a krásné předměty jsou vyrobeny podle přísných mezinárodních norem kvality. Smalt, kterým jsou potaženy, neobsahuje žádné přísady nebezpečné pro lidské zdraví nebo životní prostředí a je navržen tak, aby vydržel náročné používání. Z toho plyne závěr: je lepší nešetřit na zdraví a koupit si jednou provždy kvalitní nádobí od známého, zavedeného výrobce.

Smaltovaný rošt Big Green Egg s víkem

 • Toto nádobí nereaguje s potravinami, kyselinami, zásadami ani vodou. nerezaví a zachová si svou krásu po mnoho let;
 • Nádobí se snadno udržuje. během vaření se na stěny nepřichytávají žádné potraviny a při mytí se povrch rychle čistí neabrazivními prostředky a houbičkou;
 • Má antibakteriální vlastnosti. vrstva skloviny zabraňuje růstu bakterií a vzniku nepříjemných pachů;
 • Ozdobí váš interiér pestrým a veselým barevným nádobím.

Litinové nádobí Staub vypadá na stole skvěle

Pokud se chcete přidat k armádě příznivců smaltovaného litinového nádobí a začít vařit chutná a zdravá jídla, nezapomeňte na 4 pravidla zacházení s ním:

Takové hrnce a pánve zahřívejte na mírném ohni, protože smalt a litina mají při zahřívání rozdílné koeficienty roztažnosti. Lepší je počkat, než kupovat nový výrobek kvůli popraskanému povlaku.2. Nedoporučuje se ohřívat prázdné hrnce nebo pánve. ihned přidejte vodu, vývar nebo olej.

Nedovolte, aby se zahřáté nádobí dostalo do kontaktu se studenou vodou nebo ledovým povrchem. Před doplněním vody po vaření nechte nádobí zcela vychladnout.

Používejte dřevěné nebo silikonové příslušenství. stěrky, lžíce, kartáče, špachtle. aby nedošlo k poškrábání vnitřku.

Smaltované litinové nádobí je univerzální: můžete na něm vařit na všech typech sporáků, indukčních vařičích, v troubě, na grilu i v ruské troubě. Vhodné také k uchovávání hotových jídel v chladničce a k efektivnímu servírování.

Jak čistit a mýt smaltované nádobí po použití v troubě

Pečení v plynové troubě bez znečištění je nepravděpodobné. Když nezkušené hospodyňky začnou vařit v troubě, jídlo se často spálí. Běžný prací prostředek si se skvrnou neporadí.

READ  Mohu do mikrovlnné trouby vložit železné talíře?

Existuje několik dobrých způsobů, jak se zbavit inkrustací na sklovině:

Soda a ocet. Při neutralizační reakci se uvolňuje kyslík. Rozkládá nečistoty. Ocet se používá k bělení skvrn na smaltu. Potřete povrch nebo navlhčete ručník umístěný uvnitř 6% stolním octem. Nechte ji tam 12 hodin. Smalt se pak snadno odstraní. Soda se používá ve formě pasty. Zkušené hospodyňky doporučují místo vody přidat peroxid vodíku;

Ocet lze použít k bělení skvrnitého smaltu.

Hořčice. Použitá nebo prošlá hořčice z tuby nebo sklenice se nanáší na skvrnu nebo na celý povrch. Hořčičný prášek se používá k čištění. Ředí se jako pasta nebo se nalije na vlhké saze. Po 4 hodinách je snadnější ji umýt.

Hořčičný prášek se zředí jako kaše nebo se nasype na vlhkou pánev.

Tablety do myčky nádobí a tablety Finish si skvěle poradí se znečištěným smaltem. Někdy stačí nádobí namočit do vody a nechat ho namočené přes noc.

Několik pravidel pro mytí smaltovaných předmětů:

 • Nedrhněte povrch nožem, nepoužívejte brusné prostředky ani tvrdé kovové houby;
 • K míchání nepoužívejte kovové lžíce; zanechávají na povrchu tmavé šmouhy a poškozují ochrannou vrstvu;
 • Nově vyvařte nádobí s roztokem soli. 2 polévkové lžíce (0,06 oz) na litr. Lžíce vody na litr;

K míchání nepoužívejte kovové lžíce: zanechávají na povrchu tmavé stopy.

Do zahřátého nádobí nelijte studenou vodu. Rozdíl teplot způsobí, že povlak popraská a vytvoří se velké a hluboké třísky. Měla by se nalít do horké vody nebo předem zchladit na pokojovou teplotu.

Jak pečovat o smaltované předměty

Ačkoli se o těchto nádobách říká, že jsou odolné, při nesprávném používání se rychle stávají bezcennými. Se smaltovanými předměty je proto třeba zacházet opatrně:

 • Nevařte v nich mléko, protože by se určitě připálilo na dno pánve;
 • Vyvarujte se mechanickému namáhání a pádu nádobí;
 • Do zahřátého nádobí nikdy nelijte studené tekutiny;
 • Nepoužívejte kovové lžíce a naběračky, ale dřevěné nádobí.

Ihned po zakoupení lze nádobí ochladit roztokem soli (2 polévkové lžíce).Jeden litr soli na 1 litr. voda). Nalijte ji do hrnce a přiveďte k varu, poté ji zchlaďte.

Měli byste se také vyvarovat náhlým změnám teploty, a proto byste měli výrobek před mytím vždy nechat zcela vychladnout. vyperte v teplé vodě s použitím houby a tekutého pracího prostředku.

Nepoužívejte kovové kartáče ani abrazivní drátěnky, protože by poškrábaly povrch. Pokud se povlak těmito předměty soustavně otírá, začnou vznikat praskliny a nádobí se znehodnotí. Pokud je smaltovaná vanička poškozena mastnotou, není nutné ji omývat agresivními prostředky.

Pokud se hrnec používá často, dříve nebo později zčerná. K odstranění těchto usazenin lze použít ocet; stačí ho přidat do pánve s vodou v poměru 5 lžic na litr. л. látka na 1 litr. vody a několik minut ji povařte. Poté ji vyprázdněte a umyjte jako obvykle.

Aby vám nádobí vydrželo dlouhá léta, stačí se o něj řádně starat a nevystavovat ho vysokým teplotám. Tímto způsobem si zachová nejen své vlastnosti, ale i atraktivní vzhled.

Lze smaltovaný hrnec vložit do trouby: zvláštnosti smaltovaného nádobí

Vlastnosti smaltovaného nádobí

Smaltované nádobí se lisuje z litiny nebo oceli. Pro vytvoření vrstvy smaltu se na kovový obrobek nejprve nanese vrstva silného základního nátěru, který přilne ke kovu. Poté se nanese druhá vrstva, která se podobá sklovité hlíně. Povlak, který vydrží roky.

Hospodyňky tyto hrnce milují nejen pro jejich trvanlivost, ale také pro jejich krásný vzhled. Sady smaltovaného nádobí, jejichž kvalita je prověřena časem, mají různé barvy. Můžete si vybrat z celé řady barev, které dokonale ladí s barevným laděním vaší kuchyně.

Odkaz! Mnoho hospodyněk si myslí, že krásné nádobí dělá dobré jídlo chutnější. Obzvláště vhodné pro přípravu sytých a voňavých polévek a boršče.

 • uvařte první a druhý chod;
 • Potraviny skladujte v chladničce;
 • Vaření džemů, kompotů;
 • Kyselé zelí;
 • slané houby;
 • Marinády a nálevy na vaření.

Je také nenáročný na péči a levný.

Má však i své nevýhody, které je třeba zvážit:

 • Pánev je třeba chránit před pády a nárazy, protože by se mohl odloupnout smalt a pánev by se musela vyhodit;
 • při vaření hustých pokrmů se jídlo i za stálého míchání přilepí na povrch;
 • Jídlo připravené s octem se nesmí v těchto pekáčích skladovat dlouho. může dojít ke ztmavnutí smaltu;
 • Povlak praská v důsledku náhlých teplotních výkyvů.
READ  Nastavovací knoflík pro plynové trouby ardo

Je smaltované nádobí vhodné do trouby?

V troubě používáme smaltované plechy, aniž bychom o tom přemýšleli. Další nádobí se smaltovaným povrchem je vhodné i do trouby, zejména proto, že kov, ze kterého je vyrobeno, odolává vysokým teplotám, ale povrchová úprava vyžaduje větší péči. Zkušené hospodyňky proto o jeho používání vědí několik věcí:

 • Předpokládá se, že teplota hrnce v troubě nesmí překročit 250 °C, ale je lepší ji udržovat na teplotě kolem 200 °C.
 • Než vložíte hrnec do horké trouby, předehřejte jej na sporáku přidáním trochy vody, případně vložte studený hrnec do studené trouby, aby se teplo šířilo postupně a rovnoměrně.
 • Před vložením do trouby naplňte hrnec co nejvíce a nechte v něm dostatek volného místa, aby se tekutina mohla vařit.
 • Těsto se na takové formy lepí, a proto se k pečení nedoporučuje, s výjimkou bochánků nebo rumových koláčů, které dobře vykynou a vyplní celou plochu.
 • Pokud je smalt mírně poškrábaný, je bezpečné jej používat, ale pánve s oprýskaným smaltem se nesmí vkládat do trouby. mohlo by dojít k vniknutí barvy nebo kovových částic do jídla.

Správný způsob péče o smaltovanou pánev

Smaltované nádobí je považováno za trvanlivé. Aby tomu tak bylo, je důležité vědět, jak o něj správně pečovat. Zde je několik doporučených tipů zkušených hospodyněk, jak pečovat o smaltovaný povrch:

 • Pokud si koupíte novou pánev, začněte v ní vařit vodu s 2 lžícemi jedlé sody na 1 litr vody;
 • vyhněte se vaření mléka v hrnci se smaltovaným povrchem nebo vaření mléčných polévek či kaší, protože mléko se vždy připálí ke dnu, ať už ho mícháte jakkoli, a smalt nad hladinou tekutiny může v důsledku nerovnoměrného zahřívání popraskat;
 • nikdy nelijte studenou vodu do zahřáté pánve, protože i to může poškodit smalt;
 • k míchání potravin nepoužívejte kovové lžíce nebo naběračky, protože by mohlo dojít k poškrábání;
 • nestrkejte horkou pánev pod kohoutek se studenou vodou; je lepší ji nejprve nechat vychladnout;
 • nedrhněte smaltovaný povrch tvrdým kartáčem s použitím prášku, neodstraňujte zbytky jídla nožem. může to způsobit praskliny a zhoršení smaltu;
 • Pokud je však nutné pánev vyčistit, nejlepším pomocníkem bude ocet: Naplňte pánev vodou, přidejte 5 lžic octa na 1 litr vody, přiveďte ji k varu a poté pánev umyjte;
 • Pokud chcete vybělit vnitřek hrnce, povařte v něm několik jablečných nebo hruškových slupek a váš hrnec bude opět bělejší;
 • Chcete-li odstranit připálené zbytky jídla, rozetřete na problematické místo kapku jedlé sody a nechte ji působit, poté ji umyjte mycím prostředkem;
 • k mytí smaltovaného nádobí používejte myčku nádobí, která spolehlivě opláchne všechny nečistoty.

Pokud budete při používání smaltovaného nádobí opatrní a budete se řídit dobrými radami, jak ho používat, budete se dlouho těšit z jeho krásného lesku a chutných pokrmů v něm připravených.

Použití smaltované pánve pro pečení v troubě

Smaltované nádobí se v našich kuchyních hojně používá. Materiál je odolný, spolehlivý a funkční. Z hlediska bezpečnosti je na druhém místě za skleněným nádobím. V těchto pánvích lze vařit i pro nejmenší členy rodiny. Úhledný a čistý, každý interiér bude vypadat skvěle. Zároveň je to ale opravdu ošidný nátěr. nemůžete ho například rozetřít kovovou houbičkou. V tomto článku se dozvíte, zda smaltované pánve můžete dát do trouby a jak o ně pečovat.

Pokud máte v troubě smaltované nádobí, nezahřívejte ho na více než 250 °C. Optimální teplota je 200 °C.

Umístěte smaltované nádobí do studené trouby, aby se zároveň zahřálo. V opačném případě hrozí velké riziko poškození povlaku.

Zábavný fakt. Tmavé smaltované nádobí se rychleji zahřívá. Používáním této pánve můžete ušetřit náklady na elektřinu nebo plyn.

Nevkládejte prázdné smaltované nádobí do trouby, ačkoli to platí i pro jakékoli jiné kuchyňské náčiní. Zahřívání bez jídla způsobuje praskliny a uvolňuje škodlivé látky.

READ  Jak odstranit panel z krabice chladničky

Péče o smaltované nádobí

Přestože se o tomto druhu nádobí říká, že je odolné, při nesprávném používání se rychle vyčerpá. Se smaltovanými předměty je proto třeba zacházet opatrně:

smaltovaný, hrnec, vložit, trouby
 • Mléko v něm nevařte, protože by se určitě připálilo na dno pánve;
 • Zabraňte mechanickému namáhání a pádu pánve;
 • Do zahřáté pánve nikdy nelijte studenou tekutinu;
 • Nepoužívejte kovové naběračky a lžíce, ale dřevěné.

Nádobí lze ihned po zakoupení temperovat roztokem soli (2 polévkové lžíce).Jeden litr soli na 1 litr. voda). Nalijte ji do hrnce a přiveďte k varu, poté ji zchlaďte.

Nevystavujte výrobek náhlým změnám teploty, a proto jej před mytím vždy nechte zcela vychladnout. pánev by se měla čistit v teplé vodě pomocí houby a tekutého prostředku na mytí nádobí.

Nepoužívejte kovové kartáče ani abrazivní drátěnky, protože by poškrábaly povrch. Pokud se povlak těmito předměty soustavně otírá, začnou na něm vznikat praskliny a nádobí se znehodnotí. Pokud je smaltovaná vanička poškozena mastnotou, není nutné ji omývat agresivními prostředky.

Pokud se hrnec používá často, dříve nebo později zčerná. K odstranění těchto usazenin se hodí ocet. stačí přidat 5 lžic octa do mísy plné vody a oplachový výtok lze odstranit pomocí dalšího množství octa. л. látky na 1 l. Přiveďte plech s vodou k varu a vařte alespoň 10 minut. Vodu vylijte a výrobek umyjte jako obvykle.

Aby nádobí vydrželo dlouhá léta, stačí se o něj řádně starat a nevystavovat ho vysokým teplotám. V tomto případě si nejen zachová své vlastnosti, ale bude také vypadat atraktivně.

smaltovaný, hrnec, vložit, trouby

Jak si vybrat

Hlavním kritériem pro výběr smaltovaných potravin je kvalita povlaku. I při nákupu výrobků ze známé továrny, které mají dobré recenze, stojí za to pečlivě prozkoumat jejich vzhled. V závislosti na výrobních specifikacích se kovové nádobí buď máčí ve smaltu, nebo se na něj stříká.

V prvním případě je vrstva povlaku silnější, ale odolnost proti nárazu a přehřátí je nižší. V druhém případě je sklovina tenčí a má hladší povrch, ale je méně odolná proti oděru.

Při výběru nového hrnce nebo pánve je třeba pečlivě zkontrolovat smaltovaný povlak na vnitřní i vnější straně výrobku. Smalt musí být na dotek hladký a mít rovný povrch. Škrábance, otřepy a skvrny nejsou přípustné a mohly by časem způsobit zhoršení kvality povlaku. Zvláště nebezpečné jsou hranolky na vnitřní straně, protože vaření potravin připravených na takové pánvi může způsobit značné zdravotní škody.

Některé typy smaltovaného nádobí, jako jsou hrnce, pánve a konvice, mohou mít na horní straně kovový okraj, na kterém chybí vrstva smaltu. Při nákupu výrobku pečlivě zkontrolujte, zda se na tomto místě nenacházejí stopy rzi. Známky začínající koroze svědčí o porušení technologického procesu výroby nebo nesprávném skladování výrobků, takže od nákupu takového nádobí je lepší upustit.

Jak se připravit

Pro přípravu chutných pokrmů na smaltované pánvi můžete využít následující tipy:

 • Pánev zahřívejte na mírném ohni asi minutu. To slouží k ochraně nádobí před extrémními teplotami.
 • Poté můžete přidat trochu rostlinného oleje a vložit do něj rozmrazené potraviny.
 • Poté se jídlo promíchá speciálními dřevěnými nebo plastovými špachtlemi a postupně se zvyšuje teplota.
 • Když je jídlo zlatavě hnědé, snižte teplotu a nechte ho dalších deset minut dusit.
 • Závěrečnou fází, která umožní jídlu získat jedinečnou vůni a chuť, je vložení do trouby.

Pro tento způsob vaření je vhodný naprosto jakýkoli typ nádobí: buď Interos, Novomoskovsk, srbské nebo turecké hrnce.

Aby nádobí vypadalo vždy dobře, nenechte na něm ulpívat potraviny. Pokud se tak stane, použijte speciální jemné čisticí prostředky a teplou vodu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS