Mohu do koupelny umístit ohřívač vody?

Kam umístit ohřívač vody v koupelně

V bytě je mnoho zákoutí, kam můžete umístit topení. Tradičním místem je koupelna. Je ideální díky své blízkosti k vodovodní a kanalizační síti. A pokud není dostatek místa, může být kromě obývacího pokoje vhodná jakákoli místnost.

Pryč jsou doby, kdy se nad vanou vznášela obrovská nádrž kotle. Moderní ohřívače vody lze instalovat i pod dřez. Při instalaci ohřívače vody do koupelny se řídíme tím, zda se jedná o koupelnu pro dva nebo pro jednoho.

Pro oddělené sociální zařízení jsou k dispozici dvě možnosti:

nad nebo pod umyvadlem (pokud to rozměry spotřebiče umožňují).

Ve společné koupelně (kde je také koupelna), která je běžná v garsoniérách, obývacích pokojích a jednopokojových bytech, může fantazie pracovat na plné obrátky. Přípustné jsou tyto metody

Pod dřezem (stačí kompaktní průtokový ohřívač vody);

V horním mezipatře (není dobrá volba).

Důležité! Ve vlhkých místnostech by měla být elektrická instalace uzavřena vlnitou plastovou hadicí a kryt by měl být uzemněn (v souladu s předpisy PUE).

Pokud je to možné, zajistěte pro ohřívač vody samostatné elektrické vedení v rozváděči s jističem.

Speciální funkce

Účelem ohřívače je zajistit příjemnou teplotu vody pro sprchování nebo mytí nádobí. V některých případech se používá také k ručnímu praní prádla. Ohřívač vody v koupelně vypadá jako válcová nebo zavěšená krabicová instalace, která je napojena na elektrický a vodovodní systém. V prvním případě se jedná o bojlerový ohřívač vody, ve druhém případě o sloupový nebo kompaktní ohřívač.

Z důvodu ochrany před tepelnými ztrátami je vnitřní nádrž spotřebiče s elektrickými topnými tělesy umístěna ve vnější nádrži. Celá konstrukce je zateplená. Jako tepelný izolant se používá vysokoteplotní a velmi lehký porézní materiál jako u sendvičových komínů.

Instalace ohřívače vody v koupelně

V koupelně lze instalovat jakýkoli typ ohřívače vody, ale přívod vody do kuchyně musí být vyveden ven. Tento spotřebič bude výkonnější. V tomto případě je nutné provést dvojí připojení. do koupelny a do kuchyně.

Montáž na stěnu

Instalace ohřívače vody vlastníma rukama zahrnuje jeho připevnění ke stěně. Jedná se o těžkou jednotku. Instalace ohřívače na stěnu se provádí pouze na beton nebo zdivo pomocí kotevních šroubů.

Pokud se stěna drolí, musí být délka kotevního šroubu delší. Nejprve se do stěny vyvrtá otvor, do kterého se vloží plastový díl a přišroubují se do něj šrouby.

Ke stěnám z pěnobetonu, pěnových bloků a dalších podobných materiálů, nemluvě o sádrokartonu, lze tyto stroje připevnit pouze pomocí speciálních přídavných spojovacích prvků.

READ  Můžete na mikrovlnnou troubu umístit předměty

Vodovodní přípojky

Kotle jsou připojeny k vodovodní síti prostřednictvím přípojek teplé a studené vody. Jsou zbarveny tradičními barvami: modrá pro studenou vodu a červená pro teplou vodu.

Nejprve připojte pojistný ventil k modrému konektoru. Na tento ventil je našroubován zpětný ventil. Poté se vloží dva kulové ventily.

Všechny díly musí být těsné a testovány na těsnost. Pro dosažení maximálního utěsnění se používá vosk nebo speciální „fum“ páska.

Kotel je lepší připojit k vodovodnímu potrubí pomocí kovovo-plastových trubek. Můžete také použít pružné připojení, ale to ne vždy odolá tlakovým rozdílům a vodnímu rázu.

Kovové plastové trubky se neohýbají, ale spojují se pomocí tvarovek. Schéma připojení vody:

koupelny, umístit, ohřívač, vody

Schéma připojení vody

Elektrické připojení

Schéma instalace ohřívače vody je navrženo tak, aby byl elektrický kabel připojen přímo k rozvaděči. Pojistková skříňka musí být v případě nouze odpojena. Pro tento typ připojení nepotřebujete zvláštní povolení.

Obecná doporučení pro instalaci a použití

Nyní víte nejen to, jak si vybrat, koupit a nainstalovat, ale také jak zavřít ohřívač vody v koupelně. Pořízení stroje vám ušetří spoustu starostí, zejména v létě, kdy se plánují opravy vodovodního systému. Šikovný, kompaktní spotřebič, který zajistí dostatek vroucí vody a ušetří vás starostí s ohřevem vody ve vaně. Část finančních nákladů na údržbu je plně kompenzována pohodlím: spočítejte si, kolik utratíte za ohřev hrnců při sprchování, a spojte to s nákupem ohřívače. A vydrží velmi dlouho, zejména pokud je správně nainstalován a inteligentně používán.

Co když v koupelně není místo??

V koupelně nemusí být vždy místo pro ohřívač vody. Je v bytě místo, kam můžete jednotku nainstalovat?? Ano, máme, ale popořadě.

Kuchyně

Ačkoli se zdá, že je zde spousta místa, většinu z něj zabírají funkční kuchyňské spotřebiče. Kromě toho je zde stoupačka plynového potrubí. Připojení kotle může vyvolat otázky technika dodavatele plynu.

Byty v tzv. stalinském stylu poskytují výklenek pro ledničku. Přibližné rozměry jsou 750 mm x 750 mm a hloubka 250 mm. Postačuje pro umístění velkého účinného kotle o objemu 50 litrů. Pod oknem kuchyně je výklenek, do kterého se umístí kompaktní kotel (pokud se odstraní radiátor).

Nezapomeňte, že topné těleso musí být co nejblíže vodovodnímu potrubí, jinak za ním povedou stopy kabelů a trubek, které lze jen těžko skrýt. nutnost vyrobit zvýšené panely, čímž se zmenší užitná plocha kuchyně.

Skladiště

U novostaveb je šatna na chodbě. Představuje samostatnou místnost s vnitřními dveřmi. Vejde se do něj ohřívač vody a zároveň řeší estetický problém, protože ho zakrývá před zraky.

Provedli jsme již více než 500 instalací bytů a rádi pomůžeme i vám

Tipy pro instalaci

Při instalaci ohřívače vody doporučujeme několik tipů:

 • Před instalací je nutné uzavřít přívod vody.
 • Zařízení by mělo být umístěno na snadno přístupném místě.
 • Zajistěte dostatečnou kapacitu kabeláže. Model vyžaduje dostatečné napájení.
 • Trubky je vhodné připravit předem.
READ  Kontinuálně výfuková zařízení s elektrickým ohřívačem

Potřebné nářadí: Peorator, T-kusy, klíč, nastavitelný klíč, uzavírací kohouty, pasta, šroubovák, těsnicí páska, plastové potrubí, kleště, spojovací hadice, těsnění.

Kam zavěsit topení v koupelně?

Zásobníkový ohřívač vody je kvůli nádrži větší než průtokový model. Před nákupem ohřívače vody je třeba zvážit, kde chcete ohřívač v koupelně zavěsit. Běžná varianta je vidět na fotografii.

Při výběru budoucího místa je třeba zvážit několik faktorů:

 • Stěna, ke které je ohřívač připevněn, musí být nosná. Možnost montáže na betonové a cihlové příčky. Je zakázáno věšet kotle na sádrokartonové stěny.
 • Zajistěte dostatečný přívod vody. Vyberte místo, které je co nejblíže vodovodu.
 • Naplánujte rozmístění měděných kabelů a elektrických zásuvek. I v případě, že je do koupelny již přivedena elektřina, doporučujeme vést nový měděný kabel a připojit jej k samostatné pojistce. Kabel musí být uzemněn. Neinstalujte zásuvky nad vany a sprchy.
 • Je důležité, abyste měli v budoucnu přístup k místu připojení kotle a mohli jej v případě potřeby opravit. Stav topného tělesa je třeba čas od času preventivně zkontrolovat. Mělo by být místo pro jeho načtení.
 • Zvažte přístup do kanalizace, abyste mohli vypustit vodu z přetlakového ventilu.

Při výběru optimálního umístění je třeba dbát na to, aby kryt nebránil přístupu a zabíral co nejméně místa. Je důležité, aby byl co nejvýše.

Nejběžnější místa pro ohřívač vody:

 • Nad toaletou. Zde by se dobře hodily ploché obdélníkové modely. Vejde se sem i velký kotel, aniž by překážel.
 • Na horní straně pračky. Pokud máte v koupelně pračku, prostor nad ní se obvykle nijak nevyužívá.
 • U okraje vany, vedle kohoutku a vypínače sprchy. Výhodou této možnosti je, že vodovodní potrubí je velmi blízko.
 • Výklenek s kanalizačním potrubím. Zde můžete ohřívač vody schovat. Výhodou je, že část topného tělesa je skrytá a zabírá méně místa. S jeho opravou budete mít určité problémy, protože výklenek obsahuje trubky a pro opravu kotle budete muset vytvořit konstrukci vlastníma rukama. V případě potřeby lze na boční stěny nainstalovat další držáky.
 • Pod vanou. To vyžaduje mírně vyšší instalační výšku a malý prostor kolem nádrže. V podlaze můžete udělat důlek o tloušťce potěru. Ploché modely jsou pro tuto aplikaci nejvhodnější. Je třeba řádně utěsnit všechny trhliny, kterými se do karoserie dostává voda, protože způsobuje korozi.

Kompaktní vertikální modely lze zavěsit téměř kamkoli. Jsou velmi kompaktní a nepřekážejí, ani když jsou instalovány na boku vany.

Nejjednodušší je instalace podlahových modelů. Tyto ohřívače vody zabírají méně místa a nevyžadují montáž na stěnu. Přívod vody je ze zadní části. Lze je umístit pod dřez nebo do jakéhokoli volného prostoru.

Průtokové ohřívače vody jsou menší a obvykle se vejdou pod vanu nebo do umyvadla.

Průtokový ohřívač vody pod dřezem

READ  Kotel na ohřev vody a vytápění

Na videu níže můžete vidět originální neviditelný poklop, který umožňuje skrýt ohřívač vody, pokud jej umístíte do výklenku nebo do stěny s kanalizačním potrubím:

Kde je nejlepší kotel instalovat a jak to udělat??

Ohřívače teplé vody v obchodech nabízejí širokou škálu tvarů: kulaté, čtvercové, oválné atd.д. Můžete si vybrat nejen technické parametry spotřebiče, ale také tvar, který bude ladit s okolním prostředím.

Proces instalace ohřívače vody může být dvojího druhu: dočasná instalace a trvalá instalace. Dočasná instalace je instalace sprchového ohřívače v případě, že není k dispozici centrální přívod vody. V tomto případě je ohřívač instalován jako průtokový ohřívač s napáječkou a uzavíracím kohoutem. Kam zavěsit průtokový ohřívač vody?. na stěně nad vanou. Zvláštností takové instalace je nízká hmotnost ohřívače a v důsledku toho i minimální požadavky na povrch, na který má být nástěnný ohřívač vody instalován. Spotřebič se instaluje pomocí šroubů a hmoždinek.

Trvalé připojení je určeno pro použití ohřívače jako hlavního zdroje teplé vody. Takový ohřívač je připojen k vodovodnímu systému v místnosti. Horká voda pak protéká směšovačem.

Volba kompaktního modelu

Pokud nemáte v místnosti místo pro středně velký nebo velký ohřívač vody, měli byste zvolit kompaktní model. například 30 x 40 cm s objemem 10 litrů. Vždy ji lze umístit například do skříňky pod dřezem.

Další možností je instalace kotle do výklenku.

koupelny, umístit, ohřívač, vody

Ideálním řešením je instalace kotle do skrytého instalatérského výklenku. Kontrolní poklop musí mít velikost nádrže, aby jej bylo možné v případě potřeby vyjmout.

Pro přístup ke kotli doporučujeme instalovat deskový poklop Euroformat ETR se spolehlivým závěsným mechanismem a výkonným tlakovým zámkem CombiTOUCH, speciálně navrženým pro revizní přístroje.

Standardní rozměry poklopu: šířka 50 až 60 cm a výška 40 až 120 cm. Pokud je topné těleso předimenzované, doporučuje se zhotovit poklop na míru.

Poklop Euroformat lze snadno rozpoznat podle červeného silikonového těsnění, které spolehlivě chrání instalatérskou niku před vniknutím prachu a vlhkosti.

Je prokázáno, že poklop Euroformat ETR lze obkládat i velmi těžkými velkými dlaždicemi. dvířka se snadno otevírají a zavírají, aniž by se rozbila nebo zasekla.

Poklop Euroformátu lze otevírat několikrát denně, stejně jako běžnou skříň. Oficiální záruka na 5 let. Skutečná životnost nejméně 10 let!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS