Mohu do mikrovlnné trouby vložit železné talíře?

Mohu do mikrovlnné trouby vložit kovové nádobí?

Mikrovlnná trouba je v kuchyni již dlouho nepostradatelným spotřebičem. Je jednoduchý na obsluhu a má dlouhou životnost. Je třeba jen pečlivě vybírat nádobí, protože ne všechno nádobí je vhodné pro vaření nebo ohřívání potravin v mikrovlnné troubě. Tento článek vysvětluje, proč by se do mikrovlnné trouby nikdy neměly vkládat kovové předměty.

Mikrovlnná trouba funguje tak, že generuje mikrovlnné záření. Tato zásada omezuje rozsah používaného nádobí.

Nádobí pro tento druh spotřebiče musí splňovat řadu kritérií: musí být průhledné pro mikrovlny, tepelně odolné, nesmí být vodivé a nesmí obsahovat kovy.

Viz. Nejdůležitější vlastností mikrovlnných nádob je jejich schopnost přenášet elektromagnetické vlny.

Před použitím nové mikrovlnné trouby byste si měli pečlivě přečíst návod k použití. Výrobce vždy uvádí, které nádobí se nesmí vkládat do mikrovlnné trouby.

Výrobky z kovu. železa, mosazi, mědi, litiny, hliníku, oceli. jsou přísně zakázány. Odrazné kovové povrchy blokují průchod mikrovln stěnami dutiny, což má za následek vznik elektrického oblouku, tj. elektrického výboje.

Statické výboje poškozují vnitřní povlak mikrovlnné trouby a mohou ji poškodit. Jídlo zůstává studené, ale uvnitř dutiny se objevují jiskry a blesky, které doprovází hlasité praskání. Majitelé mikrovlnných trub by měli mít na paměti, že kromě kovových talířů a misek se nesmí používat:

 • kovové lžíce, vidličky a nože;
 • Nádobí s obsahem železa;
 • Talíře a šálky se zlatým nebo stříbrným zdobením (v tomto případě se trouba nepoškodí, ale nádobí se zničí: popraská nebo zčerná);
 • Smaltované nádobí;
 • nádobí zabalené v hliníkové fólii (obal je třeba odstranit).

Existuje speciální druh fólie, která dokáže přenášet mikrovlny. Pokud ho nemůžete sehnat, použijte pergamen nebo obal na pečení.

Uživatelé mikrovlnné trouby se často setkávají s následujícím zvláštním jevem: nádobí v troubě se zahřívá, ale jídlo zůstává na stejné teplotě. Nádoba musí být samozřejmě horká, ale ne více než obsah. Pokud je tomu naopak, znamená to, že nádobí obsahuje kovové nečistoty, které pohlcují část (někdy i velkou část) mikrovln. Takové nádoby jsou pro vaření nežádoucí, protože se s každým dalším použitím zkracuje životnost varného zařízení.

Prázdnou nádobu vložte do trouby na dobu ne delší než 20-30 sekund:

 • pokud je nádoba studená, je vhodná k použití;
 • mírně teplé. také vhodné;
 • Horké. raději nepoužívat, ohřívání nebo vaření v takové nádobě může mít negativní následky.

Při používání nádobí je důležité, aby nevedlo elektrický proud a nezpůsobilo jiskření uvnitř mikrovlnné trouby.

Co se stane, když je v mikrovlnné troubě kov?

Do mikrovlnné trouby se nesmí vkládat kovové nádobí, jinak by to mohlo mít následky:

 • jídlo se neohřeje, protože železný povrch nádob odráží mikrovlny;
 • nádoba začne jiskřit;
 • pokud se trouba včas nezastaví, dojde k výbuchu a trouba se zničí.

Spotřebič funguje pomocí mikrovln o frekvenci 2,5 GHz, které působí na tuky, cukry a vodu v potravinách a jsou schopny je ohřát, pokud je nádobí vyrobeno z tepelně odolného skla, tepelně odolného plastu nebo glazované keramiky a faory.

READ  Jak odstranit vůni ryb z trouby

Kovové předměty, přestože odrážejí mikrovlny, se zahřívají, a pokud jsou ponechány bez dozoru, mohou spálit nejen balicí papír, ale i samotné potraviny.

Kovové nádobí v mikrovlnné troubě. používat nebo nepoužívat?

Návod k mikrovlnným troubám obsahuje ustanovení, že se nesmí používat kovové hrnce, hrnky, nádobí a jiné mikrovlnné náčiní. Nerespektování rad výrobce může vést k předčasnému poškození mikrovlnné trouby. Mikrovlny totiž neprocházejí krystalickou mřížkou kovů, ale „narážejí“ do ní. výsledkem je výboj podobný blesku.

Spolu s kovovými předměty chátrají také kontejnery na fólie. To je odůvodněné, protože jsou vyrobeny z hliníku. Některé z nich však mají tajemství, které umožňuje ohřívat a vařit jídlo v mikrovlnné troubě. peoria nanesená na celý povrch. Vlny snadno procházejí otvory, takže nedochází k jiskření ani výbuchům.

Stačí se podívat na nálepku na tácu s nápisem „microwave friendly“ a smajlíkem, abyste se ujistili, že je vhodný pro použití v mikrovlnné troubě. Pokud ji nemáte, nemůžete riskovat.

Speciální značení na nádobí

Moderní výrobci nabízejí širokou škálu nádob vhodných do mikrovlnné trouby. Při výběru si všimněte specifického označení: čtverec s vlnovkami nebo stylizovaný symbol mikrovlnné trouby. K dispozici je také následující označení:

 • Vhodné do mikrovlnné trouby. vhodné do mikrovlnné trouby. Pokud je symbol přeškrtnutý, znamená to, že je nevhodný.
 • Nevhodné pro mikrovlnné trouby.
 • Doporučená mikrovlnná trouba. vhodná pro mikrovlnné trouby.

Jak otestovat nádobí pro použití v mikrovlnné troubě

Chcete-li otestovat nádobí, které nebylo nikdy použito v mikrovlnné troubě, vezměte fasetovou sklenici s vodou a vložte ji do testovaného nádobí. Spusťte normální režim ohřevu na 1 minutu. Po uplynutí času otevřete dvířka a zkontrolujte, zda se voda ohřála a zda je testované nádobí stále studené. V opačném případě není vhodné tento typ nádobí používat.

Pomocí této metody zkontrolujte veškeré nádobí, které máte v domácnosti a které odpovídá popisu schválené mikrovlnné trouby. V opačném případě může zdánlivě vhodné nádobí při ohřevu prasknout, nebo dokonce prasknout v rukou.

Jak vybrat nádobí do mikrovlnné trouby

Pokud se má mikrovlnná trouba používat často, je vhodné najít nádobu, která splňuje všechny požadavky. Při nákupu je třeba se zaměřit na:

 • materiál. trouby vhodné pro sklo, keramiku s glazurou, žáruvzdorný plast nebo dýhu;
 • Čím silnější je nádobí, tím lépe snáší vysoké teploty;
 • Hladké nádobí vhodné do mikrovlnné trouby, které nemá žádné ozdoby, rýhy, hrbolky ani prohlubně.
mohu, mikrovlnné, trouby, vložit, talíře

V úvahu je třeba vzít také rozměry výrobků a zvláštní označení.

Jaký typ nápisu by měl být na nádobí pro použití v mikrovlnné troubě?

Na obalech moderních talířů najdete štítky, které vysvětlují, zda lze nádobu vložit do trouby, nebo ne. Existuje několik typů symbolů:

 • vlnité čáry uspořádané paralelně nad sebou;
 • Tento piktogram je ikonickým obrázkem mikrovlnné trouby;
 • Piktogram UHF s pootevřenými dveřmi;
 • Nápis MICRO.

Na plastovém nádobí a skleněných talířích v mikrovlnné troubě je některý z těchto nápisů, že je lze bezpečně vložit do mikrovlnné trouby.

Na plastových nádobách jsou symboly přípustnosti často umístěny přímo na dně

Někdy je na výrobku symbol mikrovlnné trouby přeškrtnutý červenou nebo černou čarou. Tento piktogram. a slova „Not recommended microwave“ v angličtině. upozorňují, že mikrovlnná trouba by neměla být umístěna v nádobách.

mohu, mikrovlnné, trouby, vložit, talíře

Tvar a velikost nádobí

Při výběru nádobí pro použití v mikrovlnné troubě věnujte pozornost jeho tvaru. Nejlepší jsou oválné nebo válcové talíře, protože umožňují rovnoměrné ohřívání potravin. Čtvercové nebo obdélníkové nádoby jsou pro mikrovlnné vaření méně vhodné a často vyžadují delší dobu vaření, což vede k převaření.

Typ talíře závisí také na tom, co v troubě ohříváte. Například nádoby na pečení v mikrovlnné troubě by měly mít vysoké okraje, které zabrání vykynutí těsta. Na kaši nebo těstoviny je nejlepší koupit nádoby, které jsou v horní části širší.

READ  Jak smažit semena v mikrovlnné troubě

Varování! Mísy nepravidelného tvaru se šikmými okraji mohou v interiéru vypadat stylově, ale v mikrovlnné troubě neohřívají jídlo rovnoměrně.

Pokud jde o rozměry, vybrané nádoby se musí vejít do prostoru trouby a při otáčení se nesmí dotýkat stěn. Můžete použít velké i malé hrnce, ale v malých se jídlo ohřívá rychleji.

Jak zkontrolovat, zda je deska vhodná

Nádobí umístěné v troubě musí být úhledně uloženo a nesmí se dotýkat stěn a horní části trouby. Průměr nádoby nesmí přesahovat otočný kruh trouby. Pokud má nádobí rukojeti, musí být i ty dokonale přizpůsobené. Menší výrobek je přijatelný, pokud je větší než norma, není vhodný.

Mikrovlnné trouby a kov

Než se blíže podíváme na to, proč můžete nebo nemůžete dát nerezovou ocel do mikrovlnné trouby, je důležité vědět, jak tento mimořádně užitečný spotřebič funguje.

Jak fungují mikrovlnné trouby?

Mikrovlny jako forma záření. spadají do kategorie rádiových a infračervených vln. Většina potravin tyto vlny pohlcuje, takže je lze ohřát během několika sekund.

Pohyb atomů, který tyto vlny v potravinách vytvářejí, způsobuje jejich rovnoměrné zahřívání.

Mikrovlnná trouba ohřívá jídlo nerovnoměrně pouze tehdy, pokud se jí nepodaří vytvořit vlnu uprostřed pokrmu, ať už jde o velký kus masa nebo hromadu zbytků těstovin s omáčkou.

Pokud věnujete minutu tomu, abyste si jídlo rovnoměrně rozprostřeli na talíř, problém je vyřešen.

Vlny jsou absorbovány tukem, cukrem a vodou v potravinách. Panuje mylná představa, že mikrovlnná trouba vaří jídlo zevnitř, ale není to pravda.

Kdybyste to udělali, neměli byste na obličeji horkou kapsu, která se rozpouští na vnější straně, a uprostřed ledový kvádr.

Mikrovlny skutečně zahřívají a způsobují otáčení volných molekul v potravinách. vytváření energie třením, která se mění v teplo. Toto teplo se pak rovnoměrně rozvádí konvekcí.

mohu, mikrovlnné, trouby, vložit, talíře

Vzniká mylná představa, že tento proces ohřívá vnitřek pokrmu mnohem rychleji než v troubě, aniž by došlo k připečení nebo spálení okrajů.

Co se stane, když vložíte kov do mikrovlnné trouby

Nyní, když víte, jak mikrovlnná trouba funguje, je pochopení složitého vztahu mezi mikrovlnami a kovem mnohem snazší.

Jak jsme již uvedli, mikrovlny jsou pohlcovány tukem, cukrem a vodou. Nepohlcují je neutrální materiály, jako je plast, keramika nebo sklo. Na druhou stranu, kov je na druhém konci řady Spectra.

Když dáte kov do trouby, odráží vlny stejným způsobem jako světlo.

Mikrovlny nemohou proniknout hustým mrakem elektronů v kovu, takže se místo toho tyto elektrony nabíjejí a na povrchu se vytvářejí elektrické proudy, které se pak uvolňují v podobě jisker.

Je bezpečné vkládat kov do mikrovlnné trouby??

Možná jste slyšeli, že kov v mikrovlnné troubě je velmi nevhodný. I když je pravda, že je to nejbezpečnější způsob, existuje několik případů, kdy je vkládání kovu do mikrovlnné trouby v pořádku.

Mnoho mikrovlnných nádob je navíc v obalech obsahujících kovovou část nebo vyrobených z tenké vrstvy fólie.

Tato tenká kovová vrstva v obalu na potraviny, jako je pizza do mikrovlnné trouby, je nesprávně používána; velmi se zahřívá a odráží teplo rovnoměrně přes potraviny.

Možná jste si všimli, že v samotné mikrovlnné troubě je kov. Vnitřní stěny mikrovlnné trouby a síťka na dvířkách jsou vyrobeny z kovu. Jsou potřebné k zachycení vln uvnitř pece.

Jak je tedy možné, že některé kovy v mikrovlnné troubě jsou bezpečné a dokonce užitečné, zatímco jiné vám mohou při nedostatečné opatrnosti vypálit kuchyň?

Kov, který lze vložit do mikrovlnné trouby

To, zda můžete do mikrovlnné trouby vložit kov, nezávisí ani tak na typu kovu, jako spíše na jeho tvaru a povrchu.

Tenký kus plechu nebo oceli, který leží v mikrovlnné troubě naplocho a nedotýká se stěn mikrovlnné trouby, nemůže způsobit jiskření. I v takovém případě je důležité ji hlídat a nenechat ji vařit příliš dlouho.

READ  Lze smaltovaný hrnec vložit do trouby?

Kovová pánev však postačí. Jeho čtyři stěny, byť krátké, se budou neustále odrážet ve vlnách sem a tam, až nakonec vzplanou jiskry a zapálí vaše jídlo.

Proč záleží na tvaru?

Možná jste při ohřívání večeře nechali v ní lžíci a nevšimli jste si jisker. Ale to se u vidlice nestalo. Proto?

V mikrovlnné troubě zapálíte vidličku, ale ne lžíci, protože vidličky mají ostré hrany a rohy. Vlny způsobují pohyb nabitých částic směrem k rohům vidlice. Vytvoří oblouk, který vytvoří jiskru.

Protože je vidlička hladší a nemá ostré hrany, je bezpečnější ji vložit do mikrovlnné trouby.

V žádném případě by se do mikrovlnné trouby neměly vkládat kovové předměty, jako jsou vidličky, lžíce nebo nože.

Talíře s kovovými okraji jsou jedním z předmětů, které byste neměli dávat do mikrovlnné trouby.

To může poškodit nejen nádobí, ale i samotnou mikrovlnnou troubu. Kovová část desky se vlivem vln přehřeje a vytvoří elektrický oblouk.

Proč je čas důležitý

I v případě plechů, které lze vložit do mikrovlnné trouby, byste to neměli dělat příliš dlouho.

Pokud omylem necháte lžíci v ovesné kaši při ohřívání po dobu 30 sekund, je nepravděpodobné, že by se trouba vznítila.

Pokud nechcete, aby se kov v mikrovlnné troubě třpytil, nechte ho v ní co nejkratší dobu.

Značení nádobí pro mikrovlnné trouby

Štítek je umístěn na dně nádoby. Méně často na přední straně štítku nebo v oblasti, kde jsou umístěny technické informace: čárový kód, výrobní materiál atd. д.

Na několika ikonách je uvedeno, že pokrmy lze ohřívat v mikrovlnné troubě:

 • tři vodorovné vlnovky ve čtverci;
 • 5 vodorovných „vln“ v červeném čtverci;
 • obrázek mikrovlnné trouby se 2-3 vodorovnými/svislými vlnovkami uprostřed;
 • talíř s „vlnami“ nad ním;
 • obrázek mikrovlnné trouby s talířem uvnitř;
 • kresba mikrovlnné trouby uvnitř talíře, z něhož vycházejí svislé šipky;
 • štítek MICRO;
 • označení Vhodné do mikrovlnné trouby.

Označení se někdy kombinují. Například symbol MICRO nebo Mikrovlnná trouba se přidává na horní nebo spodní část mikrovlnné trouby pro různé materiály.

Nápisy jsou zpravidla v angličtině, ale v posledních letech se u ruských výrobců nádobí setkáváme, i když zřídka, s nápisem v ruštině. „MICRO“.

Jak funguje mikrovlnná trouba?

Mikrovlnná trouba je překvapivě starší než mnoho dnešních živých mikrovlnných trub. Patentoval si ho v roce 1945 americký inženýr Percy Spencer. V té době pracoval pro vojensko-průmyslovou společnost Raytheon, která vyráběla radary. Jednoho dne Spencer roztržitě položil sendvič na zapnutý magnetron (přístroj na výrobu mikrovln) a zjistil, že je horký. Hned následující rok získal patent na mikrovlnnou troubu a v roce 1947 jeho vynález spatřil světlo světa.

Mikrovlnným troubám se dlouho nedůvěřovalo, byly drahé, a proto nebyly žádané. A v současné době koluje mnoho mýtů. Například mikrovlnné záření údajně mění strukturu potravinových vláken nebo vody a mění je na nebezpečné karcinogeny. Princip mikrovlnné trouby spočívá v dielektrickém ohřevu látek obsahujících polární molekuly. Mikrovlnná energie nestačí k rozbití chemických vazeb. Elektromagnetické vlny způsobují pohyb molekul a výsledné tření mezi nimi přirozeně zvyšuje teplotu látky. Jinými slovy, mikrovlny věci pouze ohřívají. nic víc.

Domácí mikrovlnné trouby pracují na frekvenci 2450 MHz (v rámci absorpčního spektra vody). Zdrojem záření je magnetron o výkonu 500 W nebo více. Vede a soustřeďuje vysokofrekvenční vlny do kovové komory, kam se pokrm umístí za účelem ohřevu nebo vaření.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS