Plynová nebo elektrická varná deska, která je úspornější?

plynová, nebo, elektrická, varná, deska

Jak vybrat plynovou nebo kombinovanou varnou desku?

Pokud máte „plyn v kuchyni“ a chcete sporák, nikoli „vestavný“, můžete si vybrat buď plně plynový sporák, nebo kombinovaný sporák s elektrickou troubou a případně kombinací plynových a elektrických varných desek.

Ve prospěch plynu

Plně plynová varná deska (varná deska i trouba) je vždy levnější variantou než kombinovaný sporák stejné značky a s přibližně stejnou úrovní výkonu. Kromě toho jsou u nás tarify za plyn výrazně nižší než za elektřinu, takže provoz zcela plynového sporáku bude také levnější. V případě výpadku proudu můžete používat oba hořáky a troubu. Výkon plynových hořáků (včetně hořáku trouby) lze snadno a jednoduše nastavit „od oka“, ohřev (včetně předehřevu trouby) je velmi rychlý.

Nevýhody plné plynové varné desky

Plynová trouba může být velmi dobrá, ale stále to bude plynová trouba, což znamená, že nebude mít

 • horní ohřev a možnost kombinace horního a spodního ohřevu;
 • Ventilátor, který vytváří nucenou konvekci pro rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu uvnitř trouby;
 • Přesná regulace teploty;
 • Nízkoteplotní provoz při kvašení a rozmrazování.

Plynová trouba také vypouští více sazí a časem může začít péct nerovnoměrně (pokud se ucpou otvory v hořáku, když něco unikne, spálí se. například sladká koláčová náplň nebo jen tuk). Plynová varná deska se hůře čistí.

Kombinace plynové varné desky a elektrické trouby

Kombinovaná trouba s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou je dobrou volbou pro ty, kteří chtějí ušetřit za plyn při každodenním vaření a využívat všech výhod moderních elektrických trub: konvekce, gril, jemné nastavení teploty (od 35-50 stupňů), možnost kombinovat režimy atd.п.

Kombinovaná plynová a elektrická varná deska

Typ varné desky

Plynová varná deska

Výhody

 • Tento typ varné desky je úspornější, protože plyn je relativně levný
 • Na plynovém hořáku se voda vaří rychleji než na elektrickém hořáku
 • Plynová varná deska nebo varná deska není ovlivněna výpadky proudu
 • Výkon ohně lze snadno nastavit „od oka“

Nevýhody

 • Plynová varná deska není tak bezpečná jako elektrická
 • Podle požadavků požární bezpečnosti nelze plynovou varnou desku nebo varnou desku instalovat v garsoniéře, v kuchyni kombinované s přilehlou místností. V kuchyni musíte mít také dveře.

Elektrická varná deska

Klady

Nevýhody

Volba je často velmi libovolná: pokud je váš dům plynofikován, je mnohem praktičtější koupit plynovou varnou desku. Lidé v domácnostech, které nemají přívod plynu, si mohou vybrat z různých typů elektrických varných desek.

Velikost je důležitá

Rozhodli jste se pro typ. Co bude dál? Mnoho lidí si myslí, že je čas vybrat varnou desku podle toho, zda pracuje s plynem nebo elektřinou. Nespěchejte, záleží na velikosti varné desky.

V kombinaci s hořáky má pracovní deska tloušťku maximálně 6 cm. Obvykle je hluboká 50 cm. Vestavné varné desky jsou k dispozici v šířkách 45 cm, 60 cm, 70 cm a 90 cm. Nejoblíbenější modely mají šířku 60 cm, ale některé jsou k dispozici i ve dvojnásobné šířce (30 cm). Jedná se o speciální moduly „Domino“, které můžete spojovat jako domino.

Než se tedy vydáte do obchodu, ujistěte se, že jste předem provedli všechna měření, abyste později nemuseli vařič vyměňovat.

Srovnání podle velikosti

Je obtížné srovnávat plynové a indukční sporáky, protože jsou velmi odlišné a každý z nich má za jiných okolností své výhody.

READ  Bude robotický vysavač fungovat bez internetu

Ekonomika

Samotný plyn je levnější a úspornější a plynové trouby jsou obvykle o něco levnější. Výhody se zdají být zřejmé. Nové domy, zejména výškové budovy, však nedostávají plyn. Existuje jediné řešení. potřebujete elektrický sporák. Indukční sporák se vyznačuje nízkou spotřebou energie. A můžete ušetřit na počtu hořáků, stačí dva (málokdo vaří na více hořácích najednou).

Abyste zjistili, která možnost je v různých situacích nejlepší, můžete provést jednoduchý výpočet. Dvoulitrová konvice se na plynu uvaří přibližně za 7 až 10 minut. Elektrický vařič zvládne práci za nejméně 20 minut (v průměru až za půl hodiny) a spotřebuje 1,75 kWh energie. Indukce je nejrychlejší a uvaří 2 litry vody za přibližně 5 minut při spotřebě méně než 0,5 kWh. Při absenci plynu je tedy indukce asi 10krát úspornější. Pokud máte v domě plyn, je plynový sporák stále levnější.

Komfort používání

Výhodou indukce je možnost instalovat na sporák automatiku, zatímco plynová varná deska může mít v nejlepším případě pouze regulaci plynu, která v případě nouze uzavře přívod plynu.

Moderní výrobci elektrických varných desek hojně využívají senzory, softwarové ovládání a automatické obvody. Díky tomu je možné na indukčním vařiči nastavit časovač nebo dokonce celý program vaření. V zájmu úspory a bezpečnosti se sporák sám vypne, když senzory „nevidí“ nádobí, když je nádobí příliš malé pro velkou varnou desku a když je doba vaření dlouhá. Pokud například vaříte marmeládu 5 hodin, varná deska si myslí, že jste ji zapomněli vypnout, a postupně automaticky snižuje výkon a poté hořák zcela vypne.

Bezpečnost

Indukční varné desky jsou nejbezpečnější ze všech typů varných desek. Provozní parametry spotřebiče sleduje řada senzorů. Pokud dojde k přehřátí (např. prázdný hrnec zůstane na plotně a přehřeje se), rozlití tekutiny na varnou zónu nebo prodloužení doby vaření. všechny tyto situace jsou kontrolovány automatikou a vedou k bezpečnostnímu vypnutí plotny. V případě plynového sporáku je možné jej vypnout pouze tehdy, pokud plamen náhodně zhasne, když je plyn zapnutý.

Další výhoda indukce. neohřívá se sama, ale ohřívá nádobí. Povrchová teplota nezpůsobuje vážné popáleniny.

Ceny sporáků

Indukční varné desky jsou sice úsporné, ale samy o sobě jsou poměrně drahé. Jednoduchý Hansa BHI64383030 stojí přibližně 13 tisíc. S výkonem pouhých 3,5 kW je vhodný i pro domácnosti bez napájecího kabelu. Na rozdíl od plynového sporáku, který lze používat po léta bez nutnosti údržby (vyžaduje pouze servisní prohlídky), je indukční sporák náchylnější k poruchám a vyžaduje časté servisní prohlídky a opravy.

Univerzální tipy pro výběr

Jakou velikost varné desky zvolit?

Nejběžnější rozměry indukčních a běžných elektrických varných desek jsou 60 cm na šířku a 60 cm na délku, případně kolem 50 cm na délku (několik centimetrů). Nejběžnější varné zóny tohoto formátu mohou mít 4 varné zóny různých průměrů.

Za neobvyklých okolností se vyplatí zvolit i varnou desku nestandardní velikosti.

Varná deska velikosti domina v kuchyni o rozloze 4 m2 by byla dobrou volbou pro naše početné rodiny a pohostinné kuchaře. м

plynová, nebo, elektrická, varná, deska
 • Pro velké kuchyně, velké rodiny a pohostinní kuchaři by měli zvolit varnou desku o šířce 70 až 75 cm se čtyřmi až pěti hořáky nebo model o šířce 90-95 cm s pěti až šesti hořáky.

Takto zhruba vypadá velká indukční varná deska

S rámem nebo bez rámu?

Varné desky lze orámovat kovovými profily (viz Katalog 33, strana 40). (viz foto níže) nebo mají zkosené hrany.

 • Rámové varné desky se poněkud hůře udržují, protože se z nich obtížně smetají drobky a štěrbiny se zanášejí mastnotou a nečistotami. Rám zabraňuje odkapávání tekutin na podlahu nebo pracovní desku.

Který materiál varné desky je nejlepší??

Indukční a elektrické varné desky se nejčastěji vyrábějí ze sklokeramiky. Materiál je krásný a lesklý a lze jej čistit brusnými prostředky, škrabkami a agresivními čisticími prostředky.

 • Sklokeramické povrchy není snadné udržovat. Kapaliny rozlité na horké povrchy hoří a mohou být tak lepkavé, že je nelze odstranit ani škrabkou.
 • Keramické dlaždice jsou odolné a mohou prasknout při nárazu těžkého předmětu.
READ  Který fén je lepší než Rovent nebo Philips

Alternativou sklokeramiky je tvrzené sklo. Je méně náchylný k poškrábání a odštípnutí, o něco snadněji se udržuje a je odolnější vůči nárazům. Tyto modely jsou však dražší a jejich výběr je omezený.

Jaká třída energetické účinnosti je požadována??

Čím vyšší je třída energetické účinnosti varné desky, tím méně ovlivňuje vaše účty za energii a zároveň poskytuje vyšší výkon. A samozřejmě tím dražší je i samotný spotřebič. Je žádoucí, aby varná deska byla zařazena nejvýše do třídy A, nejlépe A nebo vyšší.

Který ovládací panel je pohodlnější??

Pokročilejší varné desky mají dotykový panel, jednodušší mají elektronický ovládací panel. Některé modely mají mechanické ovládání. to je dobré, protože se během vaření nezahřívá a můžete je ovládat pomalu (dotykové ovládání vyžaduje rychlý dotyk, abyste se při přehřátí povrchu nespálili). Mechanické ovládání však ztěžuje čištění.

Rozhodování o designu a tvaru?

Nejčastějšími barvami sklokeramických varných desek jsou černá a bílá, některé jsou k dispozici také v béžové barvě. Mimochodem, poslední barva je nejpraktičtější.

Rozhodněte se, zda použijete spínač zapalování plynu a spínač zapalování

Plynová regulace je termoelektrický systém, který přeruší přívod plynu, pokud plamen zhasne, např. v důsledku úniku mléka nebo silného poryvu větru. Systém funguje nezávisle na elektřině. Výhody plynových varných zón jsou zřejmé, ale stejně tak i nevýhody:

 • Nezapalujte okamžitě, ale až po 3 až 6 sekundách, kdy se termočlánek (senzorový prvek) zahřeje a signalizuje zapálení plynu. Během této doby je nutné držet spínač v poloze, což není příliš pohodlné, zejména pokud je zapalování poloautomatické.
 • Další problém: léta používání opotřebovávají plynový regulátor, což ztěžuje zapalování a může vyžadovat více než 6 sekund. Přestože lze vadné plynové bezpečnostní zařízení opravit, vyměnit nebo vyřadit z provozu.

Pokud je v kuchyni silný průvan nebo pokud si nejste příliš jisti pozorností svých spolubydlících, je kontrola plynu nezbytná. Většina moderních varných desek, včetně těch levných, má naštěstí tuto užitečnou funkci.

Pro kuchaře, kteří jsou sebevědomější a nechtějí se smířit s 6sekundovým cyklem zapalování, existují modely bez regulace plynu. Lze ji také vypnout na všech plynových sporácích.

Elektrické zapalování. jsou jím vybaveny všechny moderní plynové varné desky. Může být automatický nebo poloautomatický. První možnost je samozřejmě mnohem pohodlnější: stačí otočit knoflíkem, aby se otevřel plynový ventil a zapálil sporák.

Dětská pojistka. funkce, která umožňuje zablokovat přívod plynu ke všem hořákům pouhým stisknutím tlačítka. Chcete-li zapnout plyn, stiskněte knoflík a současně jím otočte na doraz.

Plynové nebo elektrické varné desky

Moderní varné desky postupně nahrazují v kuchyních tradiční plynové nebo elektrické sporáky, šetří místo a výrazně rozšiřují možnosti vaření. Moderní výrobci domácích spotřebičů nabízejí širokou škálu varných desek, které se liší nejen designem a zdrojem energie, ale také přítomností různých doplňkových funkcí, možností, počtem a typem hořáků.

Pokud máte v kuchyni plyn, je plynová varná deska jasnou volbou. Funkce plynového sporáku umožňují flexibilní regulaci ohřevu a rychlé dosažení teploty potřebné pro přípravu pokrmu. Plameny jsou také inertní, takže se nádobí zahřívá rovnoměrně a jídlo se vaří mnohem rychleji. Například vaření vody se zastaví, jakmile hořák vypnete. Mnoho spotřebitelů dává přednost plynovým varným deskám pro jejich cenovou výhodnost a vysokou rychlost ohřevu.

Pokud jde o bezpečnost provozu, jsou vybaveny automatickým vypnutím plynu v případě poruchy hořáku nebo náhodného úniku plynu a také funkcí dětské pojistky, která zabraňuje přístupu k ovládacímu panelu a změně provozních parametrů.

Kromě toho jsou plynové varné desky atraktivní i z hlediska designu. Za zmínku stojí zejména konstrukce „plyn na skle“ s vysoce odolnou sklokeramickou varnou plochou pod hořáky. Tyto spotřebiče se skvěle hodí do kuchyní s moderním dekorem.

Mezi nevýhody, které je třeba při výběru modelu zvážit, patří otevřený plamen a složitější proces údržby ve srovnání s elektrickými modely.

READ  Je možné nosit fén v letadle

Výhody a nevýhody elektrických varných desek

Volně stojící elektrické varné desky vyrobené ze smaltované oceli a vybavené litinovými topnými tělesy jsou poměrně vzácné, i když tyto modely stále vyrábí mnoho firem.

V porovnání s plynovými hořáky mají elektrické varné desky mnohem širší škálu funkcí a vlastností. Nejoblíbenější jsou dnes sklokeramické varné desky s topnými tělesy Hi-Light, které zajišťují velkou teplosměnnou plochu a tím i rychlejší ohřev. Základním prvkem hořáku Hi-Light je tenký vlnitý pás z vysokoteplotního kovu s vysokým měrným odporem. Standardní počet varných zón je 4, ale existují i kompaktní modely se dvěma hořáky a profesionální modely s pěti nebo šesti hořáky.

Většina elektrických varných desek je vybavena praktickým a dostatečně informativním dotykovým ovládáním. Zcela hladký sklokeramický povrch varné desky se snadno čistí a absence výstupků zabraňuje usazování nečistot. Existují však i modely s tradičními otočnými knoflíky. Ovládací panel je obvykle umístěn v přední části varného prostoru, daleko od topných zón.

Jednou z hlavních nevýhod je vysoká cena elektrických varných desek a náklady na energii. Moderní výrobci se samozřejmě snaží vyrábět co nejúspornější modely, ale při dostatečně intenzivním používání se mohou stále „trefit do kapsy“ majitele.

Indukční varné desky. vyplatí se ušetřit peníze?

Indukční varné desky jsou nejmodernějším a nejpokročilejším typem varných desek. Charakteristickým rysem jejich funkce je, že díky jevu elektromagnetické indukce je teplo přenášeno přímo na dno nádobí, nikoli přes sklokeramiku. Během provozu se samozřejmě také zahřívá, ale až sekundárně a pouze od zahřátého nádobí. Bez instalovaného nádobí by topná zóna nefungovala, protože železné dno je předpokladem pro vznik indukčních proudů.

Indukční způsob ohřevu zaručuje minimální tepelné ztráty a tím i maximální účinnost. To znamená, že vytápění a vaření lze provádět mnohem rychleji a s menší spotřebou energie.

Řada vestavných varných desek Electrolux zahrnuje širokou škálu elektrických i plynových modelů s nejnovějšími technologickými vymoženostmi. Zaujme vás také stylový design, který dokonale ladí s jakýmkoli interiérem kuchyně.

plynová, nebo, elektrická, varná, deska

Kuchyňský sporák. technologie, která prošla zkouškou času

Přestože je trh nasycen různými novinkami, včetně kompaktních samostatných varných zón, mnoho uživatelů zůstává věrných plynovým spotřebičům. Mají spoustu přesvědčivých argumentů.

 • První a nejdůležitější výhodou tradiční plynové varné desky je její nízká cena. Úsporný plynový spotřebič bude stát méně než nejjednodušší varianta s jedním povrchem. A když k ceně připočtete samostatnou troubu, je to úplně jedno.
 • Plynová varná deska nevyžaduje složitou instalaci a rekonstrukci kuchyně. Stačí vyjmout starou troubu a nahradit ji novou. Instalace spočívá v tom, že odborník na plyn připojí plynovou hadici.

Je pravda, že mají i své nevýhody. Plynová varná deska je objemná součást kuchyně, která zabírá poměrně hodně místa. Umístění je omezeno umístěním plynového potrubí.

Není také žádným tajemstvím, že běžný spotřebič se do kuchyně obtížně začleňuje a rozděluje kuchyňský nábytek na dvě poloviny. Málokdy je možné instalovat jej v blízkosti nábytku, protože do mezery se vždy dostane prach, voda a nečistoty.

Kombinované varianty

Při výběru konkrétní možnosti se budete muset smířit s nevyhnutelnými nevýhodami, které jsou vlastní oběma typům zařízení. Dnes však mnoho výrobců s ohledem na potřeby svých zákazníků začalo vyrábět kombinované modely. Existuje mnoho variant, například jeden spotřebič může mít varnou desku na plyn a troubu na elektřinu. Nezřídka se setkáte i s modely, které mají tři plynové a jeden elektrický hořák. Nyní si každý může vybrat svou vlastní jedinečnou variantu.

Rád bych poznamenal, že výběr pomocníka do vaší kuchyně by měl být diktován nejen osobními preferencemi a vzhledem, ale také možností připojení tohoto typu spotřebiče v konkrétní domácnosti.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS