Praní péřového polštáře v pračce

Praní péřových polštářů v pračce a ručně

Rádi spíte na příjemných péřových polštářích? Jak je čistíte?? Mnoho lidí nad touto otázkou jednoduše mávne rukou. někteří z nás o takové činnosti nepřemýšleli celé roky. Někdo má rychlé, jednoduché, ale drahé řešení: poslat výrobek do čistírny. Praní péřových polštářů v pračce i ručně je však proveditelné. A my vám poradíme, jak to nejlépe udělat.

Podívejme se, jaké mohou být polštáře v dnešním světě:

 • Plněné syntetickým materiálem. Nejčastěji se používají syntetická a holovlákna.
 • Vyplněné peřím a prachovým peřím. To je náš případ.
 • Plněné organickými sloučeninami. Mezi ně patří koňské žíně, pohankové plevy, různé suché trávy.

Všimněte si, že pro mytí jsou vhodné pouze první dva body. Organické náplně jednoduše vyměňte za čerstvé, jakmile se znečistí.

Obecná pravidla pro mytí

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je prozkoumat etiketu na výrobku. Výrobce obvykle uvádí, zda a jak lze polštář prát v pračce.

Na štítku vlevo je napsáno, že lze prát v pračce, na štítku vpravo je napsáno, že nelze prát v pračce. Jako nápovědu použijte přepis:

Pro přípravu oděvu k praní platí následující pravidla:

 • Kontrola výplně. Tkanina by neměla být děravá ani jinak poškozená. Při praní péřových polštářů je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Praní v pračce může povlak peřiny uvolnit a jemné peří se může dostat tam, kam nemá.
 • Předmytí. Odolné skvrny a silné znečištění se odstraní předem. Pračka je nevypere, proto zvolte jeden z nejšetrnějších programů.
 • Používání tekutých pracích prostředků a dodatečné máchání. Prášek může způsobit, že náplň bude hrubší. Špatně se oplachuje a nefunguje při nízkých teplotách.

K odstranění všech chemikálií z pracího prostředku je nutné další máchání. To je důležité. Polštář se dostane do kontaktu s obličejem a člověk vdechuje vše, co se v něm nachází.

Výběr správného mycího prostředku

Polštáře by se měly prát pouze v tekutých pracích prostředcích, tj. v gelových pračkách.

Můžete použít jakýkoli gel, který funguje při teplotě 30-40 stupňů. Pro jemné výplně se používají prací prostředky na vlnu a hedvábí. Oblíbené značky:

Je vhodné zvolit gel bez bělidla a odstraňovače skvrn ve složení. Přinejmenším by měly být okysličené. Chlór v mycím prostředku je nepřípustný!

READ  Jak vyměnit napájecí kabel v pračce

Tip. Pro zlepšení kvality praní je vhodné použít změkčovač vody (Calgon nebo jiný).

Nejlepší způsob sušení vypraného peří?

Fáze sušení je klíčová, protože nevysušené peří může zplesnivět, na povlaku na peřinu se objeví černé skvrny a polštář bude nepříjemně zapáchat. Pytle by se měly důkladně narovnat a v horkém počasí umístit na slunný balkon, kde se jim dostane dodatečného UV záření, aby se sterilizovala peříčka, a v zimě na topný radiátor. Sušte doma jeden nebo dva dny za neustálého otáčení, protřepávání a protřepávání každých 40-45 minut. Polosuché pytle lze zavěsit na kolíčky na prádlo v místnosti s volným prouděním vzduchu. Nedotčené polštáře lze také sušit.

Pro urychlení procesu lze použít horký fén.

Sušení

Je velmi důležité polštář z peří nejen správně vyprat, ale také vysušit. Při nesprávném postupu může dojít k trvalému a nevratnému znehodnocení náplně (např. pokud se ve vlhkém prostředí vytvoří na peří plíseň).

praní, polštáře, pračce

Polštáře se nejlépe suší venku

Vyprané plnicí sáčky vysušte zavěšené na vzduchu a občas s nimi zatřeste (k tomuto účelu můžete použít obyčejný třepač). Výplň můžete také zabalit do čistého povlaku na polštář z lehké tkaniny, například ze šintzu.

Polštáře je nejlepší sušit venku. Proto je vhodnější čistit je v létě a péřové polštáře zavěsit na otevřený balkon, ale ne na přímém slunci, ve stínu nebo v polostínu. Pokud polštář perete v zimě, doporučujeme jej také nechat v mrazu, aby se dekontaminoval.

Výrobek sušte při teplotě, která umožňuje jeho úplné vyschnutí po dobu dvou dnů. Pokud nádivka schne delší dobu, může začít hnít.

Sušení lze provádět i v interiéru, na suchém a teplém místě bez průvanu, například v blízkosti radiátoru. Peří nebo prachové peří lze rozprostřít na rovný vodorovný povrch. Peří je třeba čas od času obrátit, aby se rychle a dobře vysušilo. Přes náplň položte gázu nebo tenkou látku, aby se zabránilo rozlití.

Čisté polštáře jsou zárukou zdravého spánku a dobré nálady

Po zaschnutí náplně ji vložte do čistého obalu a pečlivě zašijte. Povlak na polštář je třeba nasadit a polštář si užívat jako čerstvý, čistý polštář.

Jak sušit polštář

Po dokončení praní v ruce nebo v pračce můžete začít se sušením. Tento proces má určitá pravidla:

 • Pokud se peří důkladně nevysuší, mohou se na něm časem objevit patogenní bakterie a dokonce i plísně. Peří začne nepříjemně zapáchat a ztratí svůj tvar;
 • Ideální je prát za tepla, aby peří rychleji uschlo;
 • Sušte na balkoně, ve stínu a vyhněte se přímému slunečnímu záření;
 • Pokud perete v chladu, rozložte výplň k sušení na topení. Můžete použít fén, ale nemělo by to trvat déle než 15 minut.
READ  Jak vytáhnout vodu z pračky

Jak sušit celý polštář nebo více než jeden potah:

 • Měli byste je pověsit na šňůru na prádlo;
 • Náplň je také možné rozetřít na připravený papír, který absorbuje vlhkost. Do místnosti nesmí vniknout průvan;
 • Lze ji sušit na speciálním nastavení v sušičce nebo pračce.
praní, polštáře, pračce

Pokud polštář sušíte ručně, musíte výplň pravidelně promíchávat. V náplni nesmí být žádné hrudky, protože by to ztížilo sušení a prodloužilo proces sušení.

Pokud se peří sroluje nebo zmačká, můžete je narovnat. Polštář se vloží do polyethylenu, vysaje se a poté se vyfouká zpět. Tento postup by se měl opakovat dvakrát. Polštář můžete také položit na rovný povrch a z obou stran do něj něčím zaklepat.

Pokud se objeví skvrny nebo zápach, proces praní opakujte. To znamená, že peří ještě nestačilo úplně uschnout.

Na co si dát pozor při praní přikrývek

Je důležité přikrývku dobře opláchnout a odstranit zbytky pracího prostředku. Pokud nemáte sušičku, můžete přidat další odstřeďování při nižších otáčkách (pro náplň z dutých vláken je maximální doba odstřeďování 1 minuta).

Než začnete prát v pračce, zamyslete se nad její velikostí. Je důležité, kolik kg prádla pojme.

Pračka vhodná pro důkladné praní ložního prádla může vyprat více než 7 kg prádla. Pokud máte menší pračku, měli byste prádlo odnést do čistírny nebo prádelny a nechat ho speciálně vyprat profesionály.

Přikrývky a polštáře perte vždy odděleně, nepřidávejte k nim jiné textilie. Pračku je vhodné prát několikrát a polštář a přikrývku prát vždy odděleně.

Užitečné rady

Aby vám polštáře vydržely co nejdéle, musíte o ně správně pečovat. Co musíte udělat? Při používání výrobků z peří je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Zabraňte nadměrnému znečištění výrobku, v pravidelných intervalech jej důkladně čistěte.
 • Vyměňte včas povlaky na polštáře a potahy na polštáře.
 • V horkém počasí sušte polštáře venku na slunci.
 • Neskladujte výrobky z peří na vlhkých místech.
 • Při praní používejte speciální prací prostředek nebo aviváž.
 • Nepoužívejte bělidla ani silné čisticí prostředky. poškodily by peří.
 • Po vyprání výrobek důkladně opláchněte, protože zbytky prášku způsobují silný chemický zápach a mohou vést k alergiím.
 • Polštáře je nejlepší sušit venku, za teplého a slunečného počasí. Pokud je venku vlhko, peří nemůže řádně uschnout.
 • Při sušení v místnosti vyberte místo, kde peří neabsorbuje zbytečné pachy. Umístění vlhkého výrobku v kuchyni nebo například v zakouřené místnosti způsobí, že se v „náplni“ polštáře usadí pach vařeného jídla nebo tabákového kouře.
 • Výrobky z peří neumisťujte na radiátory nebo elektrická topná tělesa ani do blízkosti otevřeného ohně.
 • Při sušení nezapomeňte výrobek pravidelně protřepávat, aby se z něj vyhladily chuchvalce peří. V opačném případě zůstane uvnitř polštáře vlhkost, která způsobí znehodnocení jeho „výplně“.
READ  Není odstraněn deset v pračce

Pokud dodržíte pokyny pro péřové polštáře, můžete je prát šetrně a udržet je v dobrém stavu po delší dobu.

Lidové metody

Místo komerčních prášků a gelů volí mnoho žen v domácnosti babiččiny léky. Jsou levnější, méně pravděpodobné, že způsobí alergie.

Namáčení citronovou šťávou

Vymačkejte šťávu z 5-6 citronů a odstraňte z nich semínka. Vše zřeďte 3 litry vody. Můžete prát s krytem nebo bez něj. Peří zalijte teplým roztokem a nechte několik hodin působit.

Toto namáčení vybělí a osvěží peří, zničí škodlivé zárodky a zanechá jemnou přírodní vůni.

Suché čištění pomocí jedlé sody a esenciálního oleje z čajovníku

Jedlá soda je v domácnostech oblíbeným prostředkem k bělení a ničení škodlivých zárodků. Čajovníkový olej je výborným společníkem jedlé sody: má dezinfekční účinky.

Aby vaše peří a peřiny krásně voněly, zářily bílou barvou a byly zcela bezpečné, vyčistěte je touto oblíbenou metodou:

 • Smíchejte 100 g jedlé sody a 10-12 kapek tea tree oleje. Suchou směs rozetřete na dno pánve.
 • Vložte do něj polštář, rozetřete prášek ze všech stran.
 • Nechte je namočené 40-60 minut.
 • Důkladně vyluxujte kryt.
 • Tento druh čištění vám pomůže překonat několik měsíců mytí ve vodě.

Co je lepší: prát v pračce nebo v ruce

Čištění těchto věcí je pracné. Stejně obtížně se provádí ručně nebo na stroji. Větší polštáře může být nutné roztrhnout.

Výplň v krytu lze snadněji prát v pračce. Je obtížné a nepohodlné oplachovat všechno peří ručně.

Malý polštářek se do stroje lépe vkládá a není nutné jej dále čistit.

praní, polštáře, pračce

Praní v pračce může peřinu poškodit. V takovém případě může být výplň vadná a odvodňovací systém může být ucpaný.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS